PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Malenkov stak de loftrompet DÊ BILT Extra bouwvolumen voor bedrijfsruimte. 00K DE BOER HEEFT RECHT OP SOCIALE ZEKERHEID Vandaag Residenties Solo en Madioen worden ontruimd. MOHAMMED ROEM IS NIET HELEMAAL TEVREDEN r GEALLIEERDE GESNEUVELDEN HERDACHT TE WESTKAPELLE 192e Jaargang - No. 270 Directie. F van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn Pl.werv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer Kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Nov. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) «-ah 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen. Waistt 58-60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g, 2358). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2473 (bg.g. 2228) Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlk2ee: N", Bogardstr. C 160. tel. 26 Sowjet-Unie veiliger, machtiger en vredesgezinder dan ooit tevoren Maar Amerika heeft de beste wapens, aldus Johnson. De Russische vice.premier Malenkov, lid van het machtige Politbu reau, heeft Zondag ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Russische revolutie een grote redevoering gehoudn tot de Raad van de stad Moskou. Malenkov lanceerde de gebruikelijke beschuldigingen aan het adres van de Ver. Staten en ontwikkelde daarna de stelling, dat de Sovjet-Unie er economisch en militair nog nooit zo rooskleurig heelt voorgestaan als thans. Zondag heeft ook de Amerikaanse minister van defensie een rede ge houden. Hij verklaarde, dat de Ver. Staten over wapens beschikken, die veel beter zyn dan die van elke mogeiyke vijand. „Maar wij voelen in de (bewiapenings) wedren de adem van degenen, die ons op de hielen zitten, in de nek." Malenkov begon met te verklaren, dat de Sovjet-Unie geen oorlog wil en alles doet om een oorlog te voor komen. Daarentegen streefden de Ver. Staten naar een wereldrijk, zo als nog nimmer had bestaan ten einde de gehele wereld tot slavernij te brengen. De Amerikanen dach ten over een atoommonopolie te be schikken, doch in feite had ook de Sovjet-Unie atoom-wapens. Malen kov vervolgde ,,Nog nimmer in de geschiedenis zijn Ruslands grenzen zo veilig en nimmer tevoren zijn vriendschap met de omringende volken zo hecht ge weest. Er is niet langer een vijan dig Oost-Pruisen, de verdediging van Leningrad is verzekerd. In het Verre Oosten kunnen de Koerillen in de verdediging betrokken worden, Polen en Tsjccho-Slowakije zijn sterk en de volken van Hongarije, Roemenië en Bulgarije trouwe vrien den van de Sovjet-Unie." Malenkov meende verder, dat in de grote wedstrijd tussen twee stel sels het socialistische superieur was gebleken boven het kapitalistische. Want: „Wij kunnen thans zeggen, dat ons vooroorlogs productiepeil en het peil van economische ontwikke ling niet alleen bereikt maar zelfs overschreden is. Wij hebben alle re den om aan te nemen, dat het vijf- Het verbluffende slot Minister Lieftinck zal Donderdag wel met een voldaan gevoel de ver gaderzaal der Tweede Kamer hebben verlaten. Zeker, hij had aanzienlijke concessies moeten doen bij het mon deling overleg, dat plaats greep tus sen algemene beschouwingen over en artikelsgewijze behandeling van zyn schadevergoedings-ontwerp, maar met die concessies had hij de tegen stand dan ook volkomen gebroken. De Tweede Kamer, een week te voren nog zo onhandelbaar, at uit zijn hand. De aanvaarding van het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming was voor de minister een groot persoonlijk succes. Voor de wijze, waarop de bewinds man de discussies besloot hebben wij niettemin weinig bewondering. Tot ieders onuitputtelijke verwon dering trok de heer van der Feltz immers zijn Walcheren-amendement in op grond van een losse belofte van de minister. De heer Lieftinck antwoordde op de vraag, of de minister bereid was, speciale aandacht te schenken aan de noodgobieden: Ik verklaar gaarne, dat dit voornemen in mijn voorne men ligt Het woordspelinkje werd door de Kamerleden met hilariteit ontvangen, Het moest wel de indruk wekken, dat de minister even verbaasd was over de intrekking van het amende ment, als de perstribune! Achteraf blijkt echter de intrek king van dit amendement een voor geschiedenis te hebben gehad. De heer van der Feltz, die zeer uit voerig de belangen van Zeeland heeft bepleit, zoals hij steeds doet, heeft bij het mondeling overleg zijn amende ment gehandhaafd. Hij deed dit om dat zijn medeleden van de Commissie van Voorbereiding zich hun mening nog voorbehielden, Vóór de zitting van Donderdagmid dag heeft er echter een onderhoud plaats gehad tussen de heer van der Feltz en de heer Lieftinck. Na rugge spraak met enkele fractieleiders was de heer van der Feltz namelijk tot de conclusie gekomen, dat er wel licht meer bij de heer Lieftinck te bereiken was. als hij het amendement introk in ruil voor een positieve be lofte van de minister, dat de nood- gebieden bizondere aandacht zouden genieten bij de toepassing van arti kel 100. De minister stemde met dit plan in en verklaarde zich bereid, deze po sitieve belofte af te leggen. Welnu: onder die omstandigheden was de gedragslijn van de minister tegenover de heer van der Feltz ver re van aangenaam, om het woord minder fair niet te gebruiken. Met een „grappige" woordspeling maakt de heer Llieftinck zich al te goedkoop van deze belofte af. Intussen: de Kamer heeft toegege ven. De oorlogsgedupeerden zullen met de schaderegeling zoals die thans is aangenomen, genoegen moeten ne men. Twee milliard meer zou de inte grale vergoeding hebben gekost, het royale, Nederlandse gebaar, dat alle gedupeerden bevredigd zou hebben. Deze twee milliard waren niet te vinden. Zij zouden een ondraaglijke last op het Nederlandse volk hebben gelegd, verklaarde de regering. Dezelfde twee milliard werden ech ter tegelijkertijd aan Indonesië ge schonken. Toen heeft niemand van een ondraaglijke last gesproken. jarenplan gemakkelijk zal worden volbracht. In tien maanden, verge leken met het vorig jaar, is er 20 meer geproduceerd. De arbeids productiviteit is 14 hoger. De oogst van dit jaar overtreft het vooroorlogs peil. In 1950 zal de in dustriële productie der Sovjet-Unie tot een algemeen niveau van 50 boven dat voor 1940 gestegen zijn. De productie van vlees, melk en an dere zuivelproducten zal in 1950 met 50 bóven h^t peil van 1948 uitkomen. De levensstandaard van de bevolking ls gestegen. Het Rus sische volk wordt niet bedreigd door „Marshallisatie". Het loopt geen gevaar van werkloosheid. HARDERE SLAGEN Minister Johnson, wiens rede een tegenhanger was van die van Ma lenkov, legde er de nadruk op, dat by een onverhoopte militaire strijd de Amerikanen harder zouden kun nen toeslaan dan de Russen. De Westelijke geallieerden zouden in ge val van oorlog in het aantal divi sies te land misschien achterstaan, maar op het stuk van vernietigings wapens de leiding hebben. NIETS ZONDER MOSKOU. Tenslotte zij hier nog melding j Moskou-volgelingen geen aanmer- gemaakt van een toespraak, die de kingen kunnen maken, want zij zei Roemeense minister van buitenland- „Iedere arbeider in ons land is se zaken, AnnaPauker, Zondag hield, ervan overtuigd, dat wij niet kun- Over haar gingen geruchten, dat zy nen bestaan, niet kunnen ademen in ongenade was gevallen. Op haar en niet kunnen leven zonder de rede zullen echter de verknochtste vriendschap van de Sovjet-Unie". Mededeling van minister In 't Veld tijdens tocht door West-Brabant. Minister dr. J. In 't Veld heeft Za terdag, in gezelschap van een aantal hoge ambtenaren van het departe ment van wederopbouw en volkshuis vesting, een bezoek gebracht aan West-Brabant. Verschillende zwaar getroffen gemeenten stonden op het programma en daarbij kregen de ge meentebesturen telkens gelegenheid hun speciale moelijkheden uiteen te zetten en toe te lichten. In Klundert werd een maaltijd aangeboden en na afloop daarvan heeft de minister nog een korte toe lichting gegeven op de artikelen 8, '71 en 72 van de wet op de vergoeding van de materiële oorlogsschade, zoals die nu door de Tweede Kamer is aan genomen. De minister zeide tenslotte te ho. pen, dat per 1 Januari a.s. een extra- bouwvolume beschikbaar zal kunnen worden gesteld voor de bouw van be drijfsruimte in de verwoeste gebie den. De woningbouw zal echter uit het jaarlijkse contingent geput moe ten worden. Een verzetsgroep onder de Russische bezettingstroepen Volgens officieren van de Westerse geheime dienst in Duitsland werkt onder Russische bezettingstroepen in Duitsland een anti-Sowjetgezinde verzetsgroep. De beweging, die een clandestien blad uitgeeft, zou voor al aanhang hebben onder de gevechts eenheden van het Sowjet-leger, aldus een bericht van Reuter. Zal er naast de P.B.O. nog plaats voor de Stichting van de Landbouw blijven? Rede van ir. G. P. F. Royackers. Voor een bijeenkomst van de Stich ting voor de Landbouw in do pro vincie Groningen heeft de algemeen secretaris van de landelijke Stich ting voor de Landbouw, de heer ir. G. P. F. Royackers, een voordracht gehouden over de vraagstukken, die thans en ook zeker in de naaste toe komst de ontwikkeling van de land bouw zullen bepalen. Er wordt de laatste tijd in land- bouwkringen veel aandacht besteed aan de verdeling van het nationale inkomen, aldus spreker. Men ziet, dat zowel de regeringen als de produ centen zich tevreden stellen met een agrarisch inkomen, waarvan de koop kracht slechts 75 bedraagt van het inkomen der niet-agrariërs. Er is geen enkele reden om dit als bil lijk te aanvaarden, aldus spr. Deze 75 moet men zien als een gemid delde. Stabiliteit in de economische verhoudingen is op het platteland weinig bekend. Volkeren en regeringen moeten thans inzien, dat, nu de industriear beiders na een eeuw van strijd zich sociale zekerheid hebben verworven, nu de tijd gekomen is van de zorg voor sociale zekerheid voor 300 mil- lioen boeren en hun gezinnen. De heer Royackers acht zich ge rechtigd te zeggen, dat het verzeke ren van een evenredig deel van het nationale inkomen aan de landbouw klaarblijkelijk niet het doel is, dat de landbouwpolitiek bepaalt. Er is geen enkele aanwijzing, dat de rege ring tot een billijker systeem wil overgaan Bij het vaststellen van de prijzen voor de landbouwproducten laat de overheid zich leiden door de vraag, hoe deze prijzen zullen passen in haar loon- en prijspolitiek. De re gering geeft aan de kringen van handel en industrie de indruk dat de spanning tussen lonen en prijzen ge- Straatmuzikant liet vermogen na. Te Genève is tengevolge van een hartaanval een 72-jarige straatviolist overleden, die min der arm bleek te zijn dan hij voorgaf. De politie vond namelijk op zijn zolderkamer dozen met bankpapier en juwelen, ter waarde van ongeveer 145.000 gulden. Er zijn geen erfgena men van de straatmuzikant be kend, zodat de zaak naar het Zwitserse ministerie van Finan ciën is verwezen. makkelijk op te heffen ware,indien de kosten van de voeding maar zou den dalen, doch dat de landbouw in dit opzicht onwillig is. Met betrekking tot de ontwikke ling van de maatschappelijke ver houdingen in de landbouw kan men met voldoening op het jongste ver leden terugzien Tenslotte sprak de heer Royackers over de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. De wijze, waarop de wet in de Tweede Kamer is aangenomen, acht hij betreurenswaardig. Indien ook de Eerste Kamer deze wet aan neemt, en indien de P-B.O. voor de landbouw tot stand komt. zullen de organisaties zich moeten afvragen, of naast deze P.B.O. nog een vrij or gaan van samenwerking moet blij ven bestaan in de geest als thans de Stichting voor de Landbouw werkt. .is het 40 jaar geleden, dat de Wilhplmina-top in het Nas- saugebergte op Nieuw-Guinea door de Lorentz-expeditie werd bereikt; is het 5 Jaar geleden, dat Roosevelt voor de vierde keer tot president der Verenigde Staten werd gekozen. v Geen repressailles. In een officieel communiqué wordt gezegd: „Tot dusverre werd de vei ligheid in de regentschappen Madi oen, Ngawi en Magetan van de re sidentie Madioen en in de residentie Solo, uitgezonderd het regentschap Wonogiri. verzorgd door de gecoör dineerde patrouillegang van de Ne derlandse en republikeinse troepen Thans is in onderling overleg tus sen, de betrokken militaire comman danten besloten deze gebieden geheel ter bewaking af te staan aan de T. N.I.. In verband waarmede de resi denties Solo en Madioen in hun ge heel uiterlijk 15 November a.s. door de Nederlandse troepen zullen wor den ontruimd. Door de commandanten van de T. N.I. wordt volledige vrijheid en vei ligheid van alle bevolkingsgroepen gegarandeerd, zodat geen represail les tegen wie dan ook zullen worden genomen. De residenties zullén open gebied blijven en dus voor iedereen toegankelijk zijn. Deze week hervatting E.A.C.-hulp aan Indonesië Naar de correspondent van Aneta uit welingelichte bron heeft verno men, wordt de hervatting van de ECA-hulp aan Indonesië midden vol gende week verwacht. Reeds eerder werd gemeld, dat de steun rond 37.5 millioen dollar zou belopen, de ECA- steun zou via Nederland alleen tot aan de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië kunnen worden gegeven, daar nadien Indonesië als souvereine Aziatische staat niet meer voor Marshallhulp in aanmerking kan ko men. Roofoverval op station te Meppel. Vrijdagavond verscheen een ongeveer 23-jarige jongeman voor het plaats- kaartenloket van het station te Mep pel. Voordat de lokettiste, die alleen aanwezig was, er op verdacht was, sloeg de man met 'n klinker de ruit van het loket in. Hij deed een greep in de geldkist en verdween daarna op de fiets. Later bleek, dat hij 528 uit de kas had mede genomen. Met groot verlof. Bij beschikking van de minister van Oorlog zullen uiterlijk met ingang van 1 December 1949 met groot verlof worden gezonden een deel der dienst plichtige korporaals, alsmede de dienstplichtige soldaten der eerste klasse en soldaten, die vóór 1 Januari 1948 voor eerste oefeiiing zijn opgeko men en minstens 12 maanden in wer kelijke dienst zijn geweest. Tevens wordt op gelijke datum groot verlof verleend aan verschillende categorie- en der legerluchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande ingedeelde dienstplichtigen. Zaterdagavond keerde aan boord van de „Bali" van de Mij. Nederland de oud vlootvoogd, commandant Zeemacht-Indo- nesië. vice-admiraal A. S Pinke in Ne derland terug. Voor uet eerst na de oorlog heeft het Belgisch elftal Zondagmiddag In de te Rotterdam gespeelde voetbalwedstrijd een overwinning op het Nederlands elftal weten te behalen. Met, 01 verloren de Oranjemannen van de Rode Duivels. Een aanval op het Nederlandse doel wordt door Kraak onschadelijk gemaakt. Links de Belgische middenvoor Mermans. Maar republikeins kabinet zal de overeenkomst toch wel goedkeuren. Mohammed Roem, die Zondagmiddag op Kemajoran is aangekomen, zal Maandag naar Djocja vertrekken om over de R.T.C. verslag uit te bren gen aan president Soekarno en de Republikeinse regering. In een onderhond met de pers op Kemajoran zeide by, dat als resul taat van de R.T.C, het Indonesische volk als het volk van een souvcreln en onafhankelijk land de volkerenfamilie zal binnentreden en dat nu ten spoedigste de welvaart van» het Indonesische volk hersteld zal kunnen worden. Met Nederland zullen wij eerlijk samenwerken, aldus Moh. Roem, op basis van gelijkheid en vrijwilligheid, in het belang van beide volken. Als vrije tralie kunnen wy een bijdrage leyeren aan de vrede en de wel. vaart, in de wereld. Moh. Roem zeide verder, het te betreuren, dat de kwestie Nieuw-Gul- nea niet is opgelost.. Hij sprak de hoop uit, dat zulks geen afbreuk zal doen aan de samenwerking met Nederland en dat de kwestie zo spoedig mogelijk op een bevredigende wijze tot een oplossing zal worden ge bracht. PLECHTIGHEID BIJ LANDINGSMONUMENT. Bij het landingsmonument te Westkapelle is Zondagmorgen een korte kerkdienst gehouden ter herdenking van de geallieerde militairen, die by de landing In 1944 het leven lieten. De herdenking stond onder leiding van de Britse marine-attaché col. Eames uit Den Haag. Een kleine afdeling Britse soldaten was onder kapitein Swanson uit Engeland overgekomen en ook was er een kleine afdeling van de Britse bezettingstroepen uit Hamburg onder majoor Taylor. De Nederlandse strijdkrachten waren vertegenwoordigd door 'n afdeling Commandotroepen onder kapitein Linsel. DE OVERDRACHT VAN DE SOEVEREINITEIT, j Naar Reuter seint, heeft Moh. I Roem in een later na zyn aankomst gehouden persconferentie medege- j deeld, dat een nationaal voorberei dend comité, dat vertegenwoordigers I zal bevatten van Republikeinen en Federalisten, binnenkort zal worden ingesteld om voorbereidingen te tref- i fen voor het overnemen van de sou- j vereinlteit door de R.I.S. De sanien. stelling van dit comité zal haar be- slag krijgen na de terugkomst uit Den Haag van het grootste deel der Indonesische gedelegeerden ter R. T. C. In de komende twee weken. Een delegatie uit het te vormen kabinet zou naar Den Haag gaan om van Koningin Juliana de souvereini. te.it te ontvangen. Tegelijkertijd zal waarschijnlijk een ceremonie voor de overdracht der sou vereinlteit in Indonesië plaats vinden. Het is mogelijk, dat er door het uitstel van een beslissing over de toekomst van Nieuw-Guinea, bij de ratificatie in het parlement van Oost-Indonesië enige moeilijkheden zullen ontstaan, doch Moh. Roem hoopt, dat ook daar de ratificatie een feit zal worden. Volgens Moh. Roem zal het moei lijk zijn, in Indonesië de ter R.T.C. bereikte overeenkomst te doen be grijpen: „Wij zelf zijn niet helemaal tevreden met de bereikte resultaten, want wij blijven in een conflict-po sitie: wij hebben onze claim op Nieuw-Guinea niet opgegeven." VLOOTBASIS SOERABAJA. Kolonel Simatoepang, die gelijk met Moh. Roem op Kemajoran aan kwam, gaf de verzekering, dat Soe- rabaja vlootbasis wordt van de R. I.S. Bij afwezigheid van de Engelse geestelijke leidde ds. W. Oosthoek uit Westkapelle de kerkelijke plechtig heid- Hij las Psalm 65 en hield een korte predicatie, waarin hij de be vrijding herdacht als een bron van zegen en geluk. Naast dank aan God, die de overwinning gaf, zijn wij, al dus spr. grote dank verschuldigd aan hen, die met hun bloed voor de vrij heid betaalden. Samen waren en zijn wij nog broeders door God geroepen om elkaar te helpen in de nood. Na het zingen van het Engelse en het ^Nederlandse volkslied blies een Nederlandse marineman de „Last Post". Kransen werden gelegd door de Royal Marines, de Ned. Comman dotroepen en de gemeente Westka pelle. Met het in acht nemen van en kele ogenblikken stilte eindigde de plechtigheid TOESPRAKEN. De bezoekers verenigden zich daar na aan een maaltijd in café De Valk, waar de burgemeester van Westka pelle, mr. M. Tydeman, de aanwezi gen welkom heette. Het is thans de vijfde verjaardag van de landing en wij gedenken opnieuw degenen, die hun leiven gaven om de vrijheid te veroveren, die wij thans genieten, al dus spr. Met energie wordt thans ge bouwd aan een nieuw Westkapelle. Spr. uitte de hoop, dat deze eensge zindheid parallel zou lopenmet de eensgezindheid in Holland en in West-Europa. Maj. Taylor dankte voor de harte lijke woorden bij deze hernieuwde kennismaking met Westkapelle. In verband met een ongesteldheid van de Commissaris der Koningin, sprak daarna dr. B. D. H. Tellegen, Griffier der Staten, namens het pro vinciaal bestuur. Ook hij bracht de bevrijdingsdag in herinnering en wees er op hoe Westkapelle juist in de eindphase van de strijd zwaar werd getroffen. Het verheugde spr., dat de bevolking hopende op steun van Ho ger Macht met volle moed en grote vastberadenheid de wederopbouw van het dorp had ter hand genomen. Met enkele waarderende woorden tot de Engels® gasten sloot spr. deze bijeen komst. Platzakdan maar een roofoverval. MAAR HET WERD EEN MISLUKKIN G. Twee mannen kwamen Vrijdag na slui tingstijd de winkel van kruidenier W. aan de Persoonstraat te Rotterdam binnen. De bedoeling van de heren werd de kruide nier direct duidelijk, want niet zodra wa ren zij binnen of het was: „Handen om hoog of Ik- schiet". De kruidenier, die riiet bang was uitgevallen, riep direct naar achteren om hulp, ofschoon hij wist. dat er niemand was. Een der mannen maak te een gebaar, alsof hij wilde schieten. Hiervoor moest hij zijn hand uit de zak halen en het bleek, dat het wapen een kromgebogen stuk ijzerdraad was. Na het alarm van de' kruidenier namen de mannen haastig de benen. Een arbeider van het GJS.B. en de ijlings gealarmeerde politie zetten de achtervolging in en in de Röntgenstraal werden de mannen gepakt: Een 26-jarige losse werkman A. J. B. uit Brunssum en de 20-jarige losse werk man G. B. uit Amsterdam. Ze hadden in een logement met elkaar kennis gemaakt en omdat ze platzak waren tot deze overval besloten. I Ten aanzien van de Nederlands® I troepen zeide hij: „Alle Nederland- i se troepen, zowel de K. L. als het K.N.I.L. zullen worden geconcen- j treerd in bepaalde plaatsen in af- i wachting van hun verscheping of jvan reorganisatie en opname in het federale leger." KABINET ZAL OVEREEN KOMST WEL GOEDKEU REN. Verantwoordelijke Republikeinse kringen te Djocja hebben aan de correspondent van Aneta verklaard, i dat net thans zo goed als zeker is, dat het Republikeinse kabinet de overeenkomsten van de R.T.C. zal foedkeuren. Dezelfde kringen meen- en, dat Soekarno om practische en technische redenen het voorlopig Republikeinse parlement (K.N.I.P.) niet zal bijeenroepen, doch de over eenkomsten ter ratificatie in het werkcomité van het K.N.I.P. zal voorbrengen. WIE WORDT STAATSHOOFD VAN DE REPUBLIEK? In politieke kringen te Djocja houdt men zich bezig met de vraag, wie president moet worden van de repu blikeinse deelstaat, indien' ir. Soekar no wordt gekozen tot president van de RJ.S. De correspondent van Aneta te Djocja seint, dat in bijna alle poli tieke kringen verwacht wordt, dat de sultan van Djocja dan candidaat zal worden gesteld. De moeilijkheid doet zich echter voor, hoe deze kwestie moet worden geregeld, indien de sul tan een functie krijgt in de regering der R.I.S. GEEN NEDERLANDS MAAR ENGELS? De Engelse taal zal in de plaats ko men van de Nederlandse als voor naamste buitenlandse taal in de Indo nesische Unie, aldus verkrlaarde dr. R. Oesman, vertegenwoordiger van Indonesië in Australië te Canberra. Australische technici en onderwij zers zullen voor de republiek worden aangesteld en Australische onderwij zers zullen in de scholen-de plaatsen der Nederlanders innemen. VOORSPELT: WISSELENDE BEWOLKING Geldig tot Maandagavond. Wisselende bewolking met voorna melijk in de kustprovincies nu en dan enkele buien, plaatselijk met hagel, hier en daar met onweer. Meest ma tige wind, hoofdzakelijk uit Zuid westelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1