Crediet voor Middenstand Zeeuwse Volksuniversiteit voor zware financiële lasten Opstelling Nederland-België DE ZWARTE ORCHIDEE OTEL VICTORIA Klanken uit de aether ONZE KRUISW00RDPUZZLE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1G49 De Nederlandse regering is niet homogeen Devaluatie-gevolgen dienen nog a gewacht De regering heeft de Tweede la mer geantwoord op het voorlopig verslag der Kamer over de begroting 1950. Het volgende ls eraan ontleend: De regering is van mening, dat het nog te vroeg is een gedetailleerd oordeel te vellen over de Invloed van het verschil in devaluatiepercentage van de Nederlandse gulden en de Belgische franc op de ontwikkeling van de voor-Unie tol volledige Unie De devaluatie heeft echter nieuwe factoren doen ontstaan, welke ge- eigend zijn om de verwerkelijking van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse Economische-Unie in' zeker opzicht te vergemakkelijken. De regering kan zich verenigen met de opvatting var zeer vele leden, dat de Verenigde Naties niet zelden aanleiding hebben gegeven tot critiek. Het is ongetwijfeld iuist, dat de Ver enigde Naties op verschillende pun ten hebben gefaald. NIET HOMOGEEN Het kabinet is niet homogeen in die zin. dat de ministers in hoo "dtrek- ken gelijk zouden denken over de grote vraagstukken van staatkundige, geestelijke, economische en sociale aard. Het is te verwachten, dat op de duur meer staatssecretarissen zullen worden benoemd. Concrete plannen bestaan te dezen opzichte op dit ogenblik echter niet. Bij de plannen tot besteding van de tegenwaarde der Marshall-hulp be staat het voornemen met deze gelden concrete projecten op het gebied der basisindustrieën te financieren, waar voor op de kapitaalmarkt onvoldoen de kapitaal beschikbaar is, doch wel ke uit nationaal-economisch oogpunt van groot belang zyn. INDONESIë De verhouding tussen Nederland en Indonesië zal inderdaad het best aan de orde komen bij de behandeling der resultaten van de Ronde Tafel- Conferentie. De regering heeft zich bij de gevoerde besprekingen voort durend ernstig rekenschap gegeven van de grens waartoe zij mocht gaan. De bewering, dat Amerika zou po gen de vlootbasis Soerabaja voor zich. zelf te verwerven, heeft de regering alleen uit sommige persberichten le ren kennen. Haar is daarvan niets bekend. ZONDAGSRUST Het met vertegenwoordigers van de kerken gepleegd overleg over het ontwerp tot vaststelling van een nieu we Zondagswet nadert zijn einde. De regering hoopt het ontwerp binnen niet te lange tijd bij de Kamer aan hangig te kunnen maken. In het ont werp zal er naar worden gestreefd een juiste afbakening te vinden tus sen het belang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspanning op .die dag. GEZINSPOLITIEK Met betrekking tot de kinderbijslag- voorziening van zelfstandigen merkt de regering op, dat deze minder een voudig ligt dan de kinderbijslagrege ling. welke voor loonarbeiders is ge troffen. De regering heeft er bezwaar te gen onder de tegenwoordige omstan digheden een grote nieuwe last op de staat te 'eggen. De regering staat een regeling per bedrijfstak voor. LOONPEIL Nu het overleg met de Stichting va'n de Arbeid nog in gang is, ts het de regering niet mogelijk mededelin gen le doen over eventuele relatieve aanpassingen van het loonpeil. Het- zel'de geldt met betrekking tot pro gressie in de kinderbijslagregeling. Wel kan worden medegedeeld, dat Zeer binnenkort een ontwerp van wet zal worden ingediend, strekkende tot. verlenging 'an de wetten van 21 December 1946 en van 5 Januari '49. zodat de thans bestaande regeling voorlopig van kracht blijft. De commissie bezltsspreiding onder leiding van prof. Cobbenhagen heeft na een voorbereidende studie ter ver kenning van het haa*" toegemeten ar. beidsveld besloten tot het. uitbrengen van een interimrapport, hetwelk de winstverdeling in de onderneming tot onderwerp zal hebben. Het ligt in het voornemen bijzonde re credietfaciliteiter in het leven te roepen om tegemoet te komen aan de vaak moeilijke liquiditeitspositie van de middenstand. Met deze soort van credietverlening is voor de oorlog gunstige ervaring opgedaan. De regering is zich bewust van de druk van de belastingen op 't gebied van de middenstand. Het on langs bekend gemaakte voornemen der regering om tot trapsgewijze af schaffing van de ondernemingsbelas ting te geraken is niet In de laatste plaats ingegeven door overweging, dat deze belasting in het bijzonder op de kleine bedrijven een zware druk legt. Van de noodzaak van een mid- denstandspolitiek op langere termijn is ook de regering overtuigd. Wette lijke regelingen dienaangaande zijn in voorbereiding. Deze voorbereiding is vertraagd ten gevolge van langdu rig overleg met de daarbij betrokken instanties en van het zich whzlgen der omstandigheden. De wenselijkheid van sociaal-economische rationalisatie van het kleine middenstandsbedrijf moet geheel worden onderschreven. In verband hiermede wordt overwo- fen, in 1950 meer middelen beschik- aar te stellen voor het economisch instituut voor de middenstand. DEVALUATIE Ook de minister van financiën be treurt het, dat de devaluaties niet in nauwer internationaal overleg zijn tot stand gekomen, waardoor deze wel licht in sterkere mate dienstbaar had den kunnen worden gemaakt aan de oplossing van de gemeenschappelijke economische moeilijkheden der West Europese landen dan thans het geval is. De visie van vele leden, dat de als gevolg van de devaluatie te verwach ten prijs- en loonsverhogingen de nei ging zullen hebben aanvankelijk de uitgaven van de overheid in sterkere mate te beïnvloeden dan de overheids- ontvangsten. acht de minister van fi nanciën te somber. Voorzover prijs- en loonsverhogingen onvermijdelijk zullen blijken, is de verwachting ge wettigd, dat een belangrijk deel van de ontvangsten van het rijk hiervan vrijwel gelijktijdig een gunstige in vloed zullen ondergaan. EXPOR1 Met betrekking tot de gestelde vra gen inzake de afroming van export winsten in de agrarische sector zij me degedeeld, dat aan de (hoofd) be- irüfschappen voedselvoorziening een aantal richtlijnen is verstrekt aan gaande de prijsstelling bij export. De ze richtlijnen worden door de bedrijfs- schappen in acht genomen bij de ver lening der uitvoermachtigingen, c.q. het verbinden /an voorwaarden daar aan op grond van het monopoliebe- sluit voedselvoorziening. In het algemeen zal wanneer indus trie en handel een hogere prijs dan de oude guldensprijs kunnen maken en overigens geen nadelige gevolgen zijn te vrezen, geen afroming van devalu atiewinst in de agrarische sector plaats vinden. RIJKSUITGAVEN Opgemerkt kan worden, dat de net to-uitgaven van het rijk, afgezien van de kapitaalsuitgaven, volgens bereke ningen van het centraal planbureau, in de jaren 1938, 1949 en 1950 resp. 16. 24 en 22% /an het nationaal inko men (tegen marktpriizen) hebben be dragen, respectievelijk naar raming zullen bedragen Daarvan heeft ach tereenvolgens 5. 11 en 9% betrekking op overgedragen inkomens en vermo gens, zodat het beslag, dat het rijk op de aan de gemeenschap ter beschik king staande middelen legt, respectie velijk 11, 13 en 13% bedraagt. Uit de ze cijfers blijkt, dat de relatieve toe neming der uitgaven van het rijk in vergelijking met de vooroorlogse ver houding voor het overgrote deel is toe te schrijven aan factoren als vergoe ding van oorlogsschade, rente over in de oorlog opgelooen schuld e.d. en slechts zeer ten dele aan een groter beslag op de reële middelen. Wat tenslotte de investeringen be- (Ingez^nde:- m^ded^llngi Uw home in de hoofstad tegenover Centraal Station U begreep het al, „A.G.H." betekent „Amsterdam's Grootste Hotel" 200 kamers 300 bedden GESOIGNEERD RESTAURANT AMERICAN BAR Gedurende apéri.if en diner ORKEST RENTMEESTER TELEFOON 34255 treft, deze zullen naar raming voor 1950 ca. 15% van het nationale Inko men bedragen. HUREN De door deze leden ter sprake ge brachte vraag of de huiseigenaren een huurverhoging van 15% geheel nodig zullen hebben ter bestrijding van de gestegen kosten en lasten moet beves tigend worden beantwoord. Maer belangstelling nodig om huidig pei! te bewaren. Nauwelyks was Nederland in 1945 bevryd of alom in den Lande verre, zen kunstkringen als paddestoelen uit de grond. Het ziag er naar uit, dat een culturele bloei had ingezet, zoals wy tevoren nimmer hadden gekend. Helaas bedroog de schijn: 't bleek spoedig, dat wij te maken had den met een reactie op de oorlog, toen wy zoveel moesten ontberen en de meeste kunstkringen verdwe. nen dan ook laf er weer van het toneel. De Zeeuwse VolksuniversJ- teit, die, door de min of meer ge- isoleerde Zeeuwen grote kunst te brengen, zulk belangrijk werk ver richt, heeft zich weten te bandha ven, doch do dalende culturele be langstelling, gepaard gaande aan de vermindering der financiële draag kracht van de bevolking, is ook ir. Zeeland duidelijk merkbaar en dreigt dit werk ernstig te benadelen. Het programma voor het Inmid dels aangevangen seizoen is indruk wekkend genoeg, maar het brengt dusdanige financiële lasten met zich mede, dat. indien het Zeeuwse pu bliek de positie van de Z.VU niet versterkt, het het volgend jaar vol slagen onmogelijk zal zijn een der- felyk kwantitatief: en vooral ook walitatief voortreffelijk program ma samen te stellen. In een onder houd, dat men met de pers had, wees men er /an het Centraal Be stuur met grote nadruk op. dat slechts dan op dezelfde voet voort gegaan kan worden, indien de be staande kern van belangstellenden geducht wordt uitgebreid. Toegege ven wordt, dat de prijzen van de abonnementen en de gewone entree prijzen niet laag zyn. maar in ver houding met hetgeen men voor der- gelyke voorstellingen in de grote steden moet betalen, zhn zij dat zeer bepaald wél. Niettemin: een offertje betekenen zij voor velen ze ker, doch het gebodene is hei dub bel en dwars waard, dat men er zich eens enkele malen een bioscoopje of wat andere geneugten voor ontzegt. Nu waren het niet uitsluitend som bere geluiden, die men liet horen. De abonnementen voor de toneel voorstellingen in Middelburg zijn overtekend en ook in Goes is de in teresse daarvoor bijzonder groot. In West-Zeeuwsch Vlaanderen is het ledental, dank zij het stimulerend werken van enkele bewoners sterk gestegen en de belangstelling op Noord-Beveland is. als gevolg van de activiteit van één man, verheu gend groot. DE CONCERTEN. Het bezoek aan de concerten, die toch op zeer hoog peil staan, is spe ciaal In Middelburg veel te gering en de organisatie daarvan zal moei lijk vol te houden zijn. wanneer hier in geen verandering komt. Afgezien van de vele andere hoge kos'en, drukt het gebrek aan goede instru- menten in diverse delen van de pro- delburgers zeer goedkoop goed to neel te bieden door middel van een spaarsysteem jammerlijk schipbreuk geleden als gevolg van gebrek aan belangstelling. De interesse voor lezingen is zeer verschillend, maar zeer vaak bevre digend: van cursussen wil het pu bliek echter blijkbaar niets weten. Een groot succes vormen de jeugd- concerten, die een goede traditie worden en waarvan scholieren in vele plaatsen profiteren. In samen werking met de N. R. U. worden dit seizoen vier prima jeugd radio concerten naast de andere scholie renconcerten georganiseerd. Tenslotte zij opgemerkt, dat de Z. V. U. steeds de zalen op huur voorwaarden huurt. In Middelburg (de Schouwburg) houden deze voor waarden o.m. o.en „vaste-plaatsen- vincie zwaar op het budget. In dit regeling" in. Het is dus "niet de verband moeten ook de "hoge zaal-1 schuld van de Z. V. U dat een aan- huur en de vermakelijkheidsbelasting tal personen steeds dezelfde plaat- gememoreerd worden. Dit alles sen bezet (daarover zijn nl. verwij- dwingt er toe, dat de entrée- en ten gemaakt), doch een gevolg van abonnementsprijzen op een bepaald het feit, dat de N.V. Middelburgse niveau moeten liggen. Zoals men Schouwburg deriyds genoemde re- weet heeft een poging om de Mid-1 geling heeft getroffen. In verband met een wyziging in de Nederlandse er. Belgische ploegen voor de interlandwedstrijd in het Feyenoord-stadion, geven vvjj de op stellingen van beide elftallen nogmaals. NEDERLAND. Everse (Neptunus) van Schyndel (SVV) Lenstra Schaap (Heerenv.) ('t Gooi) Kraak (Stormvogels) Schyvenaar (EDO) Terlouw De Vroet (Sparta) (Feyenoord) Roozenburg Timmermans Clavan (Sneek) (ADO) (ADO) Chaves (Gahtoise) (F.C. Mech.) Mees (Antwerpen) Giilard (Standard) Scheidsrechter: Ellis (Engeland) Coppens BELGItf Mermans Govard Lemberechis (Anderlecht) (F.C. Luik) (F.C. Mech.) Carré van der Auwera (F.C. Luik) (R.C, Mechelen) Aernaudts (Berchem) Meert (Anderlecht) Als reserve bij het Nederlands elftal is toegevoegd van Steenbergen (SVV) en by het Belgische, Verbruggen (Antwerpen). Uit de zeer vele goede Inzendingen bleek wel, dat onze puzzelaars niet voor een klein geruchtje vervaard zyn. De prijswinnaars van deze ronde zyn: H. J. de Bokx, Vogelenzangweg 25, Breskens; P. de Hooglander, Schoolstraat, St. Póilipsland, L. van Nieiuvenhuijze, A 98 I, Oosterland, S. Meyers, Gasthuisstraat 8, Grypskerke, C. J. Leys, Westsingel 115, Goes en J. Staal, Wandeling, Zierlkzee. Voor de volgende week hebben we een raadsel opgezocht, waarin bloe men een belangrijke rol spelen. Uiteriyk Donderdag moeten de oplossingen in het bezit zijn van de re dactie der P.Z.C. met vermelding van Krniswoordpuzzle op enveloppe of briefkaart. Als gewoonlijk stellen we voor abonné's 6 prijzen beschikbaar. De winnaars van deze week krijgen hun prys in de loop van de volgende week toegestuurd. Onder 1, 3, 5, 7,10, 41, 45, 50, 51 en 53 vindt men de naam van een bloem alle verticaal. De overige omschryvingen ztjn: Horizontaal: I. heer (Engels); 3. zanger; 8. Ijjm; II. Ned. rivier; 12 electr. werktuig; 14. Godsdienstoefening; 16 slede; 17 koud vleessap; 18. zeer oud; 20 mu zieknoot; 21. gewicht; 23. naam v. soort kameel (meerv.26. liefdes- godje; 28 lekkerny; 29 voedster; 30 grimmig; 31 landbouwgereedschap; 32. gemeente in Drente; 34. deel v.e. wiel; 37. zangstem: 38, bergpas; 40 zuivellnstrument; 42. Ned. rivier; 43. gemeente; 44. kompasstreek; 46. niet wijs; 47. hoeveelheid; 49, muzieknoot; 50. vader; 52. uitroep; 54. het (Frans); 56. snelschrift; 58. rund; 59. gaan; 60. Ned. gemeente; 61 mu zieknoot; 62. buitenlandse jongens naam; 63. kamer van koophandel; 65. bergje; 67. vogel; 69. goud (Frans); 70. en (Frans); 73. Ryks- 1 normen (afk.); 74. muzieknoot; 75. stap; 77. zonder verpakking; 80. thans; il. malligheid; 82. rivier in Italië. Verticaal: 2. pers. voorn, woord; 4. en (Frans); 6. verkorte jongensnaam; 9. voorzet sel; 11. sluitmiddel; 12 en 13. mu zieknoten; 15. als 1. horizontaal; 17. •rang in de schouwburg; 19. knolge was; 22. zeker onderwas; 24. Ned. rivier; 25. vals; 27. titel; 31. boom; 32. Spaans land\oogd; 33. rekening; 35. vruchtennat; 36 voor; 39. mu zieknoot; 48. als 22. verticaal; 56. vlug; 57. kelner; 61. tentoonstelling: 64. verpakking; 66. nuttigen; 68. grondsoort: 71. race; 72. een (En gels); 75. jy (Frans); 76. muzieknoot; 78 en 79. voorzetsel. ZONDAG. Vanavond worden er oratoriumfrag menten uitgevoerd door de sopraan Corry Bijster, de tenor Albert In der Maur. het Omroeporkest en het Groot Omroepkoor onder leiding van Henk Spruijt. Men hoort gedeelten uit HSndels ..Messiah", Judas Macca beus". de „Jahreszelten" van Haydn. de „Elias" van Mendelssohn en „Le Damnation de Faust" van Berlioz. (H. I 20.15). 's Middags dirigeert Eduard van Beinum het Concertgebouworkest, dat werken speelt van Bizet (Symphonie in C), Strauss (Burleske voor piano en orkest) Reger (Balletsuite opus 130) en Liszt (tweede pianoconcert in A). De pianist is Claudio Arrau. (H. I 14.30). Hilversum I: 8, 13. 20 en 23 Nieuws. 8.18 Strijkorkest. 8 30 Voor de tuin. 8.45 Bar carole. 9.10 Sportmededelingen. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 Geestelijk le ven. 10.30 Kerkdienst. 12 Musica Antiqua. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Uit Pierre Pal la's brievenbus. 13 20 De Hongaarse Zi geunerprimas Lajos Veres speelt. 13.50 Even afrekenen, heren. 14.05 Boekenhalf uur. 14.30 Concertgebouworkest. 16.30 Wekelijkse sportrevue. 17.20 Een kerk lied. 17.30 De avonturen van Ome Keesje. 17.50 Meisjeskoor De krekels. 18.05 Sport 18,30 Regeringsuitzending. 19 Radiolym- pus, Paul Godwin en Benedict Sllberman presenteren. 20.15 Oratoriumfragmenten. 22.15 Hoorspel. 21.50 De Speeldoos. 22.10 De Schiettent. 22.40 Hotel Continental 23.40 Rugglero. viool. Hilversum II: 8, 13, 19.30, 23 Nieuws. 8.15 Gram. muziek. 8,30 Kerkdienst. 9.45 Philh. orkest. 10 Pianowerken van Mau rice Ravel. 10 25 Inleiding Hoogmis. 10.30 Hoogmis in de St. Lambertuskerk te Hen gelo. 12 Angelus. 12.03 Philadelphia Or kest. 12.15 Apologie. 12.40 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Volkscon cert. 14 Nederland—België. 17 Kerkdienst. 18,30 Kon. Mannenkoor. 18.45 Omroep orkest 19 Psalmen. 19.45 Katholiek over leg, 20.12 Uit en thuis. 22.07 Kruisklank- puzzle. 22 25 Ensemble Organola. 23.15 Engelse Vocale Muziek. RADIO-CENTRALES 3. 8 (Brpssel VI.) Nieuws. 8.05 Buddy Clark en Martha Thilton (zang) (gr.). 8.30 Dagklapper. 8.45 Jimmy Wilber en swingtet (gr 9 Nieuws. 9.15 Gram. mu ziek. 9,20 Gesproken apéritif. 9,30 Gevar. gram. muziek. 10 (Brusesl Gr.) Gevar. gr. muziek. 10,30 Casinoprogr. (gr.) 11 Nieu we gram.pl. 11.30 Zang (gr.) 11.45 de ..Hot Club". 12 (Brussel VI.) Orkest Jef de Winter. 12.30 Weerberichten. 12.32 Ver volg orkest. 13 Nieuws. 13.15 „Kllima Ha- waiins" (gr.) 13 30 Voor de soldaten. 14 Opera- en zangplaten. 15 Reportage voet balwedstrijd België—Nederland. 16.45 Or kestmuziek (gr.). 17 (Kootwijk) Batavia. 18 (Luxemburg) Desmond Tanner en ork. 18.15 The Gracie Fields' Show. 18.30 The Sam Costa Show. 19 (Brussel VI.) News, en sportberichten. 19.30 Peter Yorke en •ingezonden medeaeling» Ik vroeg aan de waard die zijn krant las. Waarom 't stamcafé zo stil was. "oen zei hij: ..San strop. ,'IP is alweer op. Dat scheelt mij een stuk in m'n spaarkas I" inz. Er. D. v. A.. Haarlem ontv. 1 II. TIP orkest. 20 Bonte avond. 21.30 Actualitei ten. 21.45 Musette muziek (gr.) 22 Nws. 22.15 Verz. programma (gr.) 23 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek voor piano (gr.) 23.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG. Johan Ligtelijn speelt vanmorgen werken van Nederlandse componisten, onder andere van Alexander Voormo len. Van deze Nederlandse toondich ter worden gespeeld „Tableaux des Pays-Bas Voormolen schreef deze werkjes te Veere en deze zijn dan ook voor een groot deel door dit stadje geïnspireerd. (H. I 14.20). Drs. P. J. Mulder bespreekt vrouwe lijke componisten in het verleden en het heden De causerie wordt door gramafoonmuziek toegelicht (H. I. 16.45). Hilversum I: 7. 8. 13. 18. 20 en 23 Nws. 8.15 Radio ochtendblad. 8.40 De ster van de dag. 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.30 Een dansliedje deint. 10 Morgenwijding 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Prima Scala en zijn Ensemble. 11 Op de uitkijk. 11.15 Kerk en toren klan ken. 12 Paladium. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Tom's Prairie Pioniers. 13.15 The Skymasters. 13.45 Enige liederen van de Italiaanse zanger Carlo Buti. 14 Wat gaat er om in de wereld. 14.20 Werken van Nederlandse componisten. 14 40 Verge ten verleden. 15.15 Bonbonnièrre. 16 Het Promonade Orkest. 16.35 Lily Petersen vertelt. 16.45 Musicalender. 17.30 Hoort zegt het voort. 17.45 Regeringsuitzending. 18.15 Gramofoonmuziek. 19.05 Radio film krant. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 20.05 Het gevleugelde lied, 20.30 Ra- dioscoop. 21.25 Renée Lebas zingt. 21.40 Favorietenfantasie. 22 En nu op de thee visite. 23.15 AVRO swing Corner Hilversum H: 7. 8, 13. 19. 20 en 23 Nws 8.10 Sportuitslagen van Zaterdag. 8.20 Muziek bij het werk. 8.45 Gaby Casadesus, piano, 9.15 Octendbezoek bij jonge zie ken. 9.35 Familiecompetitie 10,10 Resid. orkest. 10,30 Morgendienst, 11 Londen string Orchestra. 11.20 Van oude en nieu we schrijvers. 12.10 Sid Merriman en zijn orkest. 12.33 Metropole orkest. 13.15 Or gelconcert. 14 Schoolradio. 14.35 Bon bons bij de thee. 15.30 NCRV-koor. 16 Bijbellezing. 16.45 Chicago Symphonie Orchestra. 17 Het kleuterklokje klingelt. 17 15 Werken van Gabrlël Faurê. 17,45 Po pulaire orgelbespeling. 18,20 De sport van Zaterdag. 18.30 Pianoduo André de Raaff en Jacques Schutte. 19.15 Engelse les voor gevorderden. 19.40 Vandaag. 20.05 Disco actualiteiten. 20.15 Met band en plaat voor U paraat. 21 Luisterspel. 21.40 Veel gevragade gewijde muziek. 21.55 't Kerk venster. 22.05 Het concertgebouworkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Cincinnati Symphonie Orkest. 23.40 OrgeL RADIO-CENTRALES 3. 8 .(Brussel VI.) Nieuws. 8.05 Morgen concert (gr.) 9 Nieuws. 9.05 Lichte gram. muziek. 10 (Eng. L.P.) Nieuws. 10.10 Verz. pr voor de huisvrouw (gr.). 11 Charles Smittin (orgel). 11.30 (Eng. H.S.) ..Music while you work". 12 (Brussel VI.) Chan sons (gr.) 12 Weerberichten cn landbouw- nieuws. 12.40 „The Ramblers". 13 Nws. en sportoverzicht 13.15 Amerikaanse mu ziek (gr.). 14 (Eng. H.S.) Nieuws. 14.10 „Those were the days". 15 (Kalund- borg) Stedelijk orkest van Odense. 16 lEng, L.P.) Falkman en Apachenork 16,30 Harry Leader en orkest. 17 (Kootwijk) Batavia 13 (Brussel VL) „Das wolhtem- porierte Klavier". 18.25 Boekbespreking. 18.30 Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19 30 Gram. muziek. 19.50 (Brussel Fr.) Ac tualiteiten. 20 (Brussel VI.) Kamerorkest met vioolsolist. 21 Actualiteiten. 21.15 Volksbal (gr.) 22 Nieuws. 22.15 Verz. pr. (gr.) 22.55 Nieuws. 23 (Lux.) Musette- en dansmuziek. 23.40 Topical Half Hour. FEUILLETON door ALLAN SWINTON Semple verhief zyn stem, om boven het lawaai uit te komen. „We zullen toortsen nodig hebben. Ik zou willen voorstellen Van de gewoonlijk zwijgende Hul- pé kwam een schorre schreeuw. Zij lieerden zich om en zagen hem naar de Zuidzijde van de open plek wijzen, waar drie mannen naar hen stonden kijken. De vreemdelingen waren geheel naakt. Hun korte ge stalte. die lichtbruin gekleurd was, was slank en gespiercT Ruw, sluik zwart haar hing hun tot op de schou ders. Hun gezichten waren plat met vrij grote monden. Ieder van hen droeg een net van riet, gevuld met orchi deeën-planten die zij meegebracht hadden om bij de collectie te voegen. Deze inlanders stonden daar als ver schrikte herten enige ogenblikken naar de indringers te kijken. Toen keerden zij zich snel om en vluchtten door de boog, waar zij onder uit ge komen waren. Semple zei: „Dit is voor mij een nieuw soort Eigenaardige kleur." Hij sprak met Hulpé en zei toen. „Hij kent ze. Het zijn Jivantés. In boorlingen. Zuivere bosbewoners. Ko men nooit te voorschijn. Zij gebruiken als wapens de blaaspijp en curaré". Er liep Sam een rilling over de rug. Als botanist kende hij het aftreksel van een plant dat zij gebruikten en de onvermijdelijke grimmige dood, die ook op het geringste prikje van een blaaspijltje, waarvan de punt er in ge doopt is, volgt. Semple zei: „Ze kunnen ons uit een hinderlaag doden en we zouden niets zien of horen. We zullen zeer voor zichtig moeten zijn". Sam vroeg: „Wat zullen we doen?" „Hier tegen de rots kamperen en zien vriendschap met hen te sluiten. Blijf jullie hier met Hulpé. Ik zal de muildieren tegemoet gaan, voor het geval ze die zouden willen ondervan gen. Als ze terugkomen, laat ze dan zien, dat je handen leeg zijn en laat Hulpé met ze praten. De muildieren bunnen niet ver weg zijn". Hij keerde zich om, om heen te gaan, maar op Sam's uitroep keerde hij te rug. Door de poort, waardoor de inlan ders weggevlucht waren, kwamen zij weer terug. Er waren er nu ongeveer een dozijn met de schuwe gratie van wilde dieren. M.» -1_ heid kwamen zij achter hun leider aan, die zijn armen geruststellend voor hen uitgespreid hield. Op een stuk doek orn de lendenen na, was hij ook geheel naakt. Hij leek wel geheel uitgeteerd, zijn geschrompelde huid bruin als leer met knoestige gewrich ten en diep gegroefde ribben. Een van zijn uitgestrekte handen steunde op een staf. Op zijn schouder zat een kleine zwarte pikzwarte aap met een dichte glanzende pels, diep-oranje ge tinte handen en voeten en 'n gezichtje dat in tint varieerde van crême-kleu- rig tot licht citroengeel. Het witte hoofd, waartegen het snoezige kleine diertje zich nestelde, was met zwaar haar begroeid en had een scherpe gebogen neus en dikke wenkbrauwen boven de ogen van een vaag blauwe tint, die de vreemden met grote ontsteltenis bekeken. Plotseling barstte Mary los: „Groot vader!" en Sam zei zachtjes: „Ik wist wel. dat die planten een collectie wa ren!" Zijn metgezellen een teken gevend achter te blijven kwam de patriarch naar voren, waarbij hij. ondanks zijn lichamelijke toestand en de stijfheid van zijn gewrichten, toch nog een ze kere waardigheid ten toon spreidde. Zijn fletse ogen stonden wijd open en hadden een vage uitdrukking. Bij het zien daarvan mompelde Semple: „Hij was in '39 al halfweg, maar nu is hij totaal buiten westen". Mary zei zachtjes: „Kent u mij niet meer, Grootvader? Ik ben Mary". En toen zijn ogen nog geen teken van herkenning gaven, voegde zij er aan toe: „Ik ben uw kleindochter. Brett's dochter, Mary". Don Arturo herhaalde: „Mary" en staarde haar als verwezen aan. Toen gingen zijn ogen naar de stra ten, waar de bezoekers uit gekomen waren en kregen zij een uitdrukking, die half vrees, half bedreiging was. Mary, die zich zijn antipathieën herinnerde, zei. „Wij zijn alleen, groot vader. Er is niemand anders dan die u nu voor u ziet en een paar muildie ren en Indianen". Het scherpe gelaat, dat half verbor gen zat onder het witte haar, veran derde niet van uitdrukking, maar zijn ogen bleven achterdochtige blikken om zich heen werpen. „Wat willen jullie?" vroeg hij op kregelige toon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4