Zwakke regeringen verijdelen kloeke besluiten Hoe de laatste Duitsers verdwenen van N. Beveland De P.B.H.'s blij ven in de agrarische samenleving JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Attlee, Bidault en Adenauer ruiters op een onbetrouwbaar paard Zeeuwse Almanak Bonn won ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Geestelijke injectie van Amerika gevraagd. (Van onze diplomatieke medewerker). Walter Lippmann, de zo bekwame Amerikaanse politieke commenta tor, bereist op het ogenblik Europa en brengt van zgn bevindingen re. gelmatig verslag uit in zijn blad, de „New York Herald Tribune". Dat, wat hem tot dusverre het sterkBt heeft getroffen, is, dat de landen, die in West-Europa een sleutelpositie innemen, geen regeringen bezitten, welke in staat z\jn kloeke besluiten te nemen. De belangrijkste regerin gen, zo schryft hij, steunen niet op een krachtige meerderheid, mogen niet op een lang leven rekenen, streven geen duidelijk doel na en zijn zonder ideeën, behalve voor de naaste toekomst. Een dergelijke bewering eist een nadere beschouwing. Want wanneer het juist is, dat Europa zich maar van vandaag naar morgen laat drij ven in een tjjd, die om welhaast revolutionnaire besluiten en een doel bewuste politiek op lange termijn schreeuwt, zal het dringend nodig zijn, zich te beraden op de middelen, die aan deze gevaarlijke toestand een einde kunnen maken. GEESTELIJKE INJECTIE VAN AMERIKA GE VRAAGD. Helaas stelt reeds een vluchtig onderzoek Lippmann volkomen in 't gelijk De regering-Adenauer in Bonn steunt op een uiterst wankele coali tie en heeft slechts een kleine meer derheid achter zich. Wordt West- Berlrjn, met zijn grote massa socia listische arbeiders, als twaalfde staat in West-Duitsland opgenomen en de kans daartoe is groot dan zal deze meerderheid zelfs ge heel verloren gaan. En de regering van Bonn ziet zich gesteld tegenover de mededinging van die van Oost- Duitsland een mededinging, die wellicht heel wat formidabeler zal blijken te zijn dan de haastige, wei nig doordachte verklaringen der Westelijke mogendheden ons doen verwachten. In Frankrijk steunt het verleden week gevormde kabinet-Bidault op dezelfde coalitie, die onder Queuille verbroken werd en slechts opnieuw aan elkaar kon worden gelijmd door de angst der gematigde partijen voor Gaullisme en communisme. Op een werkelijk effectieve meerderheid kun nen Bidault en zijn ploeg niet reke nen en er is geen enkel vooruitzicht op een regering, die veel meer zal kunnen doen, dan het routinewerk afwikkelen. GEEN VASTE KOERS. Mischien zou de zwakte van de twee belangrijkste continentale rege ringen nog zo erg niet zijn. indien er maar een sterke Britse regering was, die wist wat zjj wilde en de leiding kon nemen. Maar de situatie op het continent wordt juist zo onzeker ge maakt door het feit, dat er geen sterke Britse regering, met duidelijk omscheven doelstellingen ten aanzien van Europa's problemen is. Niemand weet, waarheen de Britten willen en klaarblijkelijk weten de Britten het zelf ook niet. Want het besluit van de regering, om de verkiezingen eni- fe maanden uit te stellen, ten einde et de stemgerchfigden mogelijk te maken, eerst eens te zien, welk een uitwerking de nieuwe bezuinigings maatregelen zullen hebben, heeft nauwelijks ernstige critiek ontmoet. En overigens is het zeer de vraag of dit uitstel veel doel heeft, want het is heel goed mogelijk, dat het volle gewicht der economische moei lijkheden nu naar de toekomst verschoven en verzacht op het ogenblik der verkiezingen werkelijk reeds voelbaar zal zijn. Men kan er daarom niet zeker van zhn, dat de komende verkiezingen beslissend ge noeg zullen zijn, om de Britse rege ring een vastte koers voor te schrij ven. Inderdaad hebben al deze rege ringen veel weg van een ruiter, die een onbetrouwbaar paard berijdt en slechts hopen kan, dat niet één of ander toeval hem hopeloos uit het zadel zal werpen. In alle grote kwesties de de fensie, de economische samenwer king, de plaats die men Duitsland in het Westerse systeem moet ge ven is er meer geneigdheid tot het „wait and see" dan tot het na denken en het maken van plannen waar te nemen. Iedereen weet dat het herstel van Duitsland de gehele Europese situatie en de positie van het Westen tegenover de Sovjet- Unie moet veranderen. Iedereen weet ook, dat de strategie, waartoe men een jaar geleden besloot, ten minste tot op zekere hoogte her zien zal moeten worden nu het vast staat, dat de Russen de atoombom GEEN MELANCHOLIE Eu ook de eiken worden nu, al weer rood. In andere jaren zijn de meeste bomen nu al kaal. Ditmaal zitten de bladeren nog aan de takken. Maar het rood worden van de eiken is toch een zeker voorteken, dat het met de herfst op het einde loopt. Er zijn mensen, die niet tegen de herfst kunnen. Die er mistroostig van worden en al te veel toe gaan geven aan hun emoties. Dat moet men niet doen natuurlijk. Het moge waar zijn, dat emoties de stuwkracht zijn van alle grote daden, er te veel aan toe geven is verkeerd. William James verhaalt van een Russische Grootvorstin, die in de opera zo onder de indruk kwam van het sterven van de operaheld, dat zij in tranen uitbarstte en men de groot stemoeite had om haar te kalmeren. Terwijl zij baadde in tranen, vroor bij de schouwburgingang haar chauf feur dood Daarom een goede raad aan allen, die in de herfst melancholiek worden: Kijk een paar maanden vooruit! In Januari gaan de dagen al weer lengen! bezitten. En het kan aan niemand onbekend zijn, dat het Europees her stel, wil het /oortgang vinden en niet verloren gaan, thans een algehe le Europese reorganisatie nodig maakt. GEEN GROTE DADEN. Zeker, er wordt gewerkt door de politici, de militairen en de econo men. In Parijs maakt de Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking vorderingen op de weg naar de schepping van een aaneen gesloten Europees economisch bloc. Maar de waarlijk grote daad ont breekt nog steeds; de vertegenwoor digers der verschillende landen ge dragen zich nog altijd te veel als de representanten van kleine natio. nale belangen. Misschien is het zo. dat grote da den moeten uitblijven, zolang er in de toonaangevende Europese landen geen regeringen zijn, sterk genoeg om grote daden te verrichten. Van opgelost kunnen worden. Het bestaan van een bepaalde toe stand vast te stellen, is gmakkelijk. Veel moeilijker is het. wegen aan te wgzen, die naar verbetering kunnen leiden. Amerika schenkt ons reeds de dollars en de wapens. Moeten zij thans voor de geestelijke injectie, welke wij zozeer blijken te behoeven, opnieuw over de oceaan kijken? De trots op hetgeen in het verleden ge presteerd werd, moest dit eigenlijk onnodig maken. Helaas is echter moeilijk in te zien, waaruit het verzwakte Europa de geestelijke krachten kan putten, die nodig zul- len zijn om ons over het huidige kritieke punt heen te helpen. Want het moge waar zijn, dat in een zwak lichaam een sterke geest kan huizen dit geldt slechts voor mensen, niet voor staten. De macht van de Verenigde Staten is thans overweldigend. Steunend op deze macht zouden zij een enorme invloed ten goede op Europa kun nen uitoefenen. Helaas echter neemt de Amerikaanse invloed ten goede eer af dan toe; misschien omdat de Truman-regering zoveel macht ge kregen heeft, iat zij de zaken, waar op een permanente invloed moet be rusten. vergeten is. Voor de gehele Westelijke wereld. Amerika incluis, is het honen, dat Washington opnieuw zal inzien, dat Europa met dollars en wapens alleen niet geholpen is. Naast de materiële steun moet Europa ook voor de gees telijke steun naar het Capitool kij ken. En deze zal. naar gebleken is, niet slechts uit anti-communistische geloofsbelijdenissen kunnen bestaan. Toeristen krijgen deviezenboekjes In 1950 zal een geheel nieuwe rege ling gelden voor hen die een of meer vaeantiereizen naar het buitenland willen maken. De K.N.A.C. deelt nl mede vernomen te hebben, dat aan ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar een der Scandinavische landen, België. Frankrijk en Enge land een toeristenboekje zal worden uitgereikt, waarop een bedrag van f 350 aan deviezen beschikbaar wordt gesteld. De houder van zulk een boekje kan deviezen verkrijgen voor »lk der genoemd» landen tot het totaal van 350.—. hetgeen dus wil •">3Ten dat >nen nipt me»r gebonden ïl Hkfl verwachten, dat zij zich bij- nder druk zuilen maken over pro- zonder druk zuilen maken over pro-1 hun auto een extra bedrag van 100 blemen. die slechts op lange termijn krijgen. ZIJ HEBBEN NIET VEEL MEER TE DOEN. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Oct. Zullen de plaatselijke bureauhouders nu niet spoedig uit de agrarische samenleving verdwijnen? Aldus een vraag, die de laatste tijd meer en meer wordt gesteld. En met reden. De Nederlandse boer wordt langzamerhand weer baas in eigen huis; hij heeft de overheid hoe langer hoe minder nodig. Edoch, toen wij de vraag te bevoegder plaatse in Den Haag stelden was het antwoord: neen, z$ verdwijnen helemaal niet, maar hun taak zal geleidelijk veranderen. De slolovert-enkomst wordt getekend door de voorzitters der drie delega ties en de UNCI Van links naar rechts minister van Maarseveen, Z.ll. Sultan Hamid II van Pontinak, drs Hafta en mr. Prinsen (algemeen se cretaris). Daarachter de UNCI leden Cochran, Crifchley en Romanos. Bevrijding van Kamperland In deze bevrijdlngsweek voor Zeeland, wordt ook herdacht, dat Noord- Beveland op het laatste nippertje ontsnapte aan veel oorlogsleed en Kamperland voor vernietiging bewaard bleef. Het zag er in de laatste week I rijen brengun-carriers en lichte van October zo rustig uit op Noord- tanks aan. Opvallend lang duurde 't voordat vuur gegeven werd. Toen dat eindelijk begon, was het raak ook. In een oogwenk stonden een schuur en nog een complex van drie schuren in lichter laaie. Toen gaven de Duitsers zich gewonnen. Er deed zich nog een aardig tafe reel voor. Een Canadese soldaat ontdekte in een loopgraaf een rijtje Duitsers en Nederland telt honderden p.b.h.'s en de boeren kennen hen maar al te goed. Jarenlang hebben zij op hun bureaux de drempels plat gelo pen om dorsbriefjes voor het graan, om fokzeugtoe wij zingen, om kunst - mestbonnen, om huisslachtingsver- gunningen, om oogsthulp, ja om wat al niet meer. Dat is nu allemaal niet meer nodig. Ja, voor kali moe ten zij nog bonnen halen, want daar is er nog niet genoeg van, maar dat zal wel spoedig anders worden. Ka li moet in tegenstelling tot stikstof ingevoerd worden uit het buiten land, maar het kan in zachte valuta betaald worden (vooral Franse franken). De schaarste is in hoofd zaak een gevolg van vervoersmoei- lijkheden en die zijn niet meer zo groot als zij een paar jaar geleden waren. KUIKENS EN VOEDER. Dan zijn er nog twee dingen, waarmee de plaatselijke bureauhou ders bemoeienis hebben. Dat zijn de kuikens en de buitenlandse voer- granen. Nog altijd bepaalt de re gering hoeveel eieren er uitgebroed mogen worden en hoeveel kuikens de boer mag houden. Het feit, dat voergraan nog niet volop te krijgen is het moet ten dele ingevoerd worden en nog wel uit dollarlanden maakt het noodzakelijk de kip penfokkerij enigszins te beperken. Zo zijn er in 1948 vijftien millioen eieren uitgebroed, hetgeen neer komt op 7.500.000 jonge kippen. De pluimveehouderij had het aantal op 22 millioen willen zien vastgesteld, maar dat zou hebben betekend, dat meer dollars besteed hadden moeten worden aan de invoer van mais enz. Nu meende de pluimvee houderij, dat dat geen bezwaar zou zijn geweest, want er is een grote vraag naar Nederlandse eieren uit landen met harde valuta, waaraan niet voldaan had kunnen worden. Deze beide inzichten staan lijnrecht tegenover elkaar. Misschien gaat minister Mansholt vandaag of mor gen overstag; dat zou dan beteke nen, dat het fokken van kippen niet meer beperkt wordt Voor de boe ren is dat dan een wandeling min der naar de p.b.h.'s. Het buitenlandse veevoeder blijft vooralsnog een moeilijk geval, dat alleen is op te lossen door de devie zen voor de invoer ervan vrij te maken door een verhoogde uitvoer naar landen, die met dollars beta len. Of daar kijk op is? De kruit damp der devaluatie is nog niet op- Beveland. De laatste Duitsers had den vrijwillig het eiland verlaten. Men zag van de Zuid-Bevelandse to rens de driekleur wapperen en een verkenningspatrouille van de Cana dezen was te Kortgene met laaiend enthousiasme begroet. BEZETTING. Op Woensdag 31 October evenwel -ro kwam plotseling een zwaarbewapen-j heel laconiek riep htj' „Hei, come de Duitse patrouille naar Kamper-out." Alle Duitsers stuk voor stuk land en de daaropvolgende nacht kwamen met de handen omhoog uit klonk de stap van vele Duitse sol- de loopgraaf krabbelen en gaven daten door de straten van het dorp. zich over aan die éne Canadees Des ochtends bleek, dat 450 man En waar was de commandant van Duitsers Kamperland hadden bezet de Duitse troepen? Oorspronkelijk en het dorp wilden verdedigen tegen bleek hij onvindbaar, maar ten slot- de Canadezen. Van de toren te Wis- te dook hij op uit een W.C. achter sekerke zag men reeds de Neder- een huis aan de Veerweg Was er landse vlag wapperen. Dat was voor mooiere symboliek denkbaar voor de Kamperlanders een triest gezicht, j de ondergang van de Duitse macht Ze zagen hoe de Duitsers loopgra- ven aanlegden en zich gereed maak- ten voor de strijd. Uit de binnenko mende berichten bleek, dat de Ca nadezen brengun-carriers en lichte tanks aanvoerden om de Duitsers uit Kamperland te verdrijven. Het zag er voor het dorp somber uit. Enkele burgers wezen de Duitsers op het onnutte van de komende strijd en het bleek al spoedig, dat de strijdlust bij de Germanen niet groot was. Toen de commandant van de Duit se troepen bemerkte dat het moreel van zijn mannen verzwakt werd door de gesprekken met burgers, gaf hij plotseling order de mannelijke in woners uit de huizen te halen en naar de kerk te transporteren. Slechts de bewoners van de Nieuwe Weg, waar de razzia begon, werden het slachtoffer, want de andere man nen vluchtten de velden in. Intus sen werden de ca. 40 gevangen ge nomen mannen naar de Kerk ge bracht. Deze echter was op slot, en vanzelfsprekend wist niemand, waar getrokken, soda, de nieuwe mark- S^SSS ten nog niet volledig verkend kun- deze eindelijk de gearresteerde man nen worden. Liggen de kaarten nen maar weer vrij omdat hij toch gunstig men rekene er nog maar !ook niet wist wat met hen te doen. niet al to hard op! - dan zouden i .Even later werd omgeroepen J," S de bemoeiingen von de p.b.h.'s op niemand zich meer op straat mocht .J°"? enlweVn HM ta2£ -s D begeven .en dus zaten de Kamperlan- aaab een eind lopen. En toch wil de regering hen niet missen, want zij verrichten nog een ander nuttig werk. Dat is de voor- en najaarsinventarisatie. Voor al lerlei doeleinden is het nodig, dat men in Den Haag weet wat er ge zaaid is en hoeveel er geoogst zal worden of geoogst is. De gegevens daarvoor - worden door de p.b.h.'s verzameld en via de provinciale ders thuis te wachten o„ de dingen „\aP a? f'i Pieter- die komen zouden. Een delegatie van m" ","'n pleet met plein, fonteinen en zuilen, gaanderij. J*81 model zal in 1951 de bevolking onder leiding van dr. Metselaar begaf zich nog naar de duóru Duitse commandant om capitulatie St™" fa. T"™1* a?" 'h'' JV3»?»- beplelten. maar deze weigeV Hij 'at^fe,«ett*. moest zijn plicht doen. Toen de duisternis viel kwam ook de eerste actie. Lichtspoor ammu- j nitie van de Canadezen trok zijn baan over de bouwgrond buiten het dorp. Later bleek dat een Kampcr- voedselcommissarissen die lang- lands onderwijzer, die op een hóeve zamerhand wel eens een andere be- j bulten het dorp vertoefde, aan de naming zouden mogen krijgen toegezonden aan ir. S. L. Louwes, die nog altijd directeur-generaal van de Voedselvoorziening heet, al de toevoeging „in oorlogstijd" dan ook vervallen. Dat nuttige werk zullen de p.b.h.'s blijven verrichten. Maar geen verstandige boer zal daar bezwaar tegen maken. Het American institute of musico- logy, dat o.a. reeds de gezamenlijke wer ken van Guillaume Dufay heeft uitgege ven. heeft prof. dr. K. Ph. Bernet Kem- pers verzocht de verzorging van de uit gave der gezamenlijke werken van Jaco bus Clemens von Papa op zich te willen nemen. aioten deze Canadezen aanwijzingen had ven over de diverse te bescl objecten. Gelukkig vielen bij beschieting geen slachtoffers. In de loop van de nacht gebruik ten de Canadezen krombaangeschut ter verontrusting van de Duitsers. Daardoor ontstond een brandje dat snel geblüst kon worden. CAPITULATIE. Intussen begreep iedereen dat des ochtends de strijd zou beginnen. Het was eigenlijk met een gevoel van opluchting dat met om ongeveer ze ven uur in de morgen het geratel van rupsbanden hoorde. Over de drie dijken, die de toegangswegen naar Kamperland vormen, kwamen de ,De Waarheid" vrijgesproken van belediging van dr. Beel. De Amsterdamse Rechtbank, gepresi deerd door mr, J. Meihuizen, heeft uit spraak gedaan inzake de aanklacht van dr. L. J. H. M. Beel. contra het dagblad „De Waarheid", in de persoon van de hoofdredacteur, de heer A. D. Schoonen- berg, wegens belediging. In Juli jl. had „De Waarheid" een ar tikel gepubliceerd waardoor dr. Beel zich beledigd achtte. De oöicier van justitie had bij de behandeling ij van deze zaak op 20 October jl. een geldboete van f 300 subs. 30 dagen hechtenis en ean voor waardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar geëist. De rechtbank achtte de opzet van de belediging niet bewezen en heeft de heer Schoonenberg vrijgesproken. Het is niet uitgesloten, dat de Officier van justitie hoger beroep zal aantekenen. Het Wereldgebeuren Een simpel Reuter-bericht maakte Donderdag melding van de beslissing van de Westduitse Bondsraad, om de stad Bonn als voorlopige hoofdstad der Republiek te handhaven. De paar regels gaven zeker onvoldoende rehef aan de heftige politieke strijd, die daaraan is voorafgegaan, een strijd, die wekenlang de gemoederen danig in beweging heeft gehouden. De be trekkelijk kleine meerderheid, waar- j mee uiteindelijk aan Bonn de keur werd gegeven boven Frankfort, j bewijst wel hoe groot tot op het laat- ste ogenblik de onenigheid was. In hoofdzaak stonden tegenover elkaar de Katholieken als voorstanders van j Bonn en de socialisten en Beieren als i aanhangers van Frankfort. De laat- sten voerden vooral financiële motie ven aan. Frankfort immers beschikt over ruime accommodatie en is in ve lerlei opzicht veel beter geschikt als regeringscentrum dan Bonn, waar nog ruimte voor de regeringsbureaux ge schapen moet worden. Het zegt ge noeg, dat de keuze van Bonn de Duitse belastingbetalers rond 100 mil lioen mark extra zal kosten. Alle bu reaux in Frankfort moeten namelijk naar Bonn worden overgebracht en daarbij zullen 20.000 personen, die op de een of andere wijze met de rege ring verbonden zijn mee moeten ver huizen. Ruim 50.000 vierkante meter kantoorruimte zal ten spoedigste moe ten verrijzen. En dan is.nog niet eens meegerekend het personeel van het geallieerde Hoge Commissariaat, dat ook naar Bonn zal moeten overtrek ken. Maandenlang is een dispuut gaande geweest over cijfers en kostenbereke ningen, waarbij de uitkomsten tiental len millioenen uiteenliepen. Pas op het allerlaatst kwam een inderhaast ingestelde parlementaire commissie met betrouwbare cijfers aandragen. Dr. Adenauer, de Bondskanselier en zijn partijgenoten hadden echter te genargumenten bij de hand. die zich aan becijfering onttrekken. De Frank fort-aanhangers waren in zekere zin al voor een aantal voldongen feiten gesteld. Bonn was reeds tot onbezette zóne gemaakt, vele millioenen waren reeds geïnvesteerd in bouwprojecten en de stad had internationaal al een reputatie verkregen. Nochtans heeft Adenauer een harde strijd te voeren i gehad om zijn zorgvuldig bijeen ge- zochte argumenten de doorslag te I doen geven. Dat deze strijd gewonnen j werd. is meer te danken aan partij politiek dan aan briljante redeneer- I kunst, die de parlementariërs over- i tuigd heeft. De strijd om de cijfers was klaar blijkelijk slechts het rookgordijn, waar achter de werkelijke bedoelin gen van beide partijen schuil gingen. De socialisten en een "groot deel der Beieren hadden een afkeer van Bonn. omdat deze stad in het mach tige land van de federatie ligt, na melijk Noordrijn-Westfalen. Dit land is bovendien in meerderheid Katho liek. De Beieren hebben onomwonden te kennen gegeven, dat Bonn naar han smaak te „Pruissisch" is. Socialisten en Beieren hebben om deze reden alles gedaan om vestiging van regering en parlement in Bonn te voorkomen en zodoende eventuele aspiraties van het Rijnland om binnen de federatie te domineren te dwars bomen. Dat zij wat de cijfers betreft het gelijk aan hun kant hadden is een toevallige omstandigheid. De Katholieken keerden zich om tegenovergestelde redenen iegen Frankfort dat als een socialistisch centrum te boek staat. De sterkste partij in het parlement heeft haar zin kunnen doordrijven. De Hoge Com missarissen hebben geen enkele pres sie op de Duitse beslissing uit geoefend. Zij hebben veeleer lijdzaam verklaard, dat zij zouden volgen waar heen de Duitse regering zou believen te gaan. In Berlijn is de vinnige strijd tussen Frankfort en Bonn waarbij uiteraard ook nog zakelijke belangen een grote rol hebben gespeeld, met wantrou wen gevolgd. Vele Berlijners vrezen, dat de overgrote ijver der voorstan ders aan beide zijden verklaard moet worden uit de heimelijke hoop, dat de „voorlopige" situatie zeer lang zal duren. Waarschijnlijk niet ten on rechte. 18. Jimmy liep recht op meneer Barend Bof af, die in zijn dekstoel lag te dromen van grote som men geld, die hij ging verdienen met al die die ren, die hij aan boord had gebracht. De aap over legde blijkbaar met zich zelf of hij de dierenhan delaar in de Oceaan zou schoppen, ja of nee, maar juist toen hij een besluit wilde nemen, hoorde hij op het voordek geluiden, die hem erg nieuws gierig maakten. Hij liet meneer Bof rustig verder sluimeren en toog op een drafje naar de boeg van het schip, waar het een herrie van belang was. Adresbeweging inzake Nieuw-Guinea. Ruim een week geleden is onder Utrechtse en Delftse studenten een adresbeweging ontstaan om de rege ring te verzoeken Nederlands Nieuw- Guinea de Nederlandse souvereini- teit te doen behouden, teneinde de opvoeding van de autochthone be volking in overeenstemming met art. 73 van het handvest der UNO zo doeltreffend mogelijk te doen zijn en tevens aan haar eigen wen sen in deze te voldoen. Enkele studentengroepen hebben een petitie met circa 1000 handte keningen gezonden. Daarop is een adresbeweging onder hoogleraren, advocaten, ingenieurs en artsen ontstaan, welke ook reeds tot een petitie aan de minister van over zeese gebiedsdelen heeft geleid en nog voortgaat. 16.000~pinken in de N.O.-polder ingeschaard. Dat de N.O.-polder een uitkomst is voor vele boeren uit Nederland en zelfs voor enkelen uit België, blijkt wel uit het aantal pinken, dat dit zo merseizoen in de N.O.-polder is inge schaard. Het aantal ingesehaarde pin ken bedroeg 16.126 stuks. Hiervan stierven er 83. Men is nu weer druk bezig met het uitscharen. De installatie van burgemeester Schokking. Naar wij vernemen zal de nieuwe burgemeester van 's Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking, Vrijdag 2 December a.s in een plechtige verga dering van de gemeenteraad geïnstal leerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3