NIEUWS UIT ZEELAND N Ongerustheid over de positie werknemers in Indonesië f VANDAAG f IEÜWS in een O T E D O P WALCHEREN over een maand FOTO HENNING 'ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 Raad van Vakcentralen richt zich per brief tot Minister va n Maarseveen. De Raad van Vakcentralen, het centrale orgaan van de samenwer. kende vakcentralen van Nederland, heeft zich met een brief tot minis ter van Maarseveen gewend, waar. in wordt gepleit voor de belangen van de tienduizenden Nederlanders in Indonesië, die in dienst z\jn van de overheid of van particuliere onder nemingen. Aangedrongen wordt op het tydig nemen van maatregelen. Heel in het bijzonder heeft de Ne derlandse regering, naar de mening van de Raad van Vakcentralen, tot taak de belangen van de Nederland se ambtenaren in Indonesië te be schermen. Geen Nederlander zou kunnen begrijpen, nog minder bil lijken, indien, misschien op grond van formele redenen, de Nederland se regering zich thans min of meer los zou maken van de duizenden ambtenaren, die, op aandrang en op voordracht van de Nederlandse re gering, jaren lang Nederlandse be langen in Indonesië voorbeeldig heb ben gediend, onder wie er zjjn, die niet in de gelegenheid werden ge steld naar elders te vertrekken, om dat zij „onmisbaar"' waren. Men dient de verhouding: Neder lander-ambtenaar en R.I.S.-overheid niet te idealiseren. Ook die Neder landers-ambtenaren worden „vreem delingen" voor R. I. S.-autoriteiten; daarvan moet de Nederlandse rege- ingezonden mededeim gerede sa&?eK' mêZ NU66ETefoe&/ A.s. tandartsen komen voor hun beroepseer op. De tandheelkundige studentenwereld is een stormloop begonnen tegen een Rot- terdan.se onderneming, dié opvallenÜe^ad- Vfiïtenties voor haar ..Amerikaanse plamc kunstgebitten' plaatst. De studenten me nen, dat deze methode in strijd is met de beroeps-ethiek en dat de advertenties ten dele misleidend zijn. Zy trachten in groepjes van pl.m. 30 man de inlichtin gen-spreekuren in de diverse steden te verijdelen. Wanordelijkheden komen hier bij niet voor. De ondernemer, een tandtechnicus, liet zich, tijdens een vraaggesprek met pers vertegenwoordigers. niet over de ethiek uit. Van misleidende advertenties is vol gens hem echter geen sprake. Hij heeft de vervaardiging van kunstgebitten gera tionaliseerd en wijst er met nadruk op, dat aan zijn instituut artsen en tandartsen medewerken en dat op geen enkele wijze de wetten en voorschriften worden over treden. Hij garandeeii zijn werk ten vol le, ook al hebben de a.s. tandartsen be zwaren tegen zijn methode aangevoerd. Japanner en Amerikaan krijgen Nobelprijs. De Nobel-prijs voor nauurkunde is toegekend aan de Japanse professor Hideki Yoekawa, voor zijn onderzoe kingen op het gebied der Kernenergie. In de tweede Wereldoorlog was hij hoogleraar aan de universiteit van Tokio. In 1945 gooide de Amerikaan se luchtmacht na het vallen van de atoomhom. een brief voor hem uit, waarin gevraagd werd oi' Yoekawa de betekenis van de bom aan het Ja panse volk wilde uitleggen. Prof. Yoekawa is nu 42 jaar en zet zijn on derzoekingen in do V. S., waar hij thans verblijft, voort. Aan prof. William Francis Giaugue uit Berkley (Californië) is de Nobel prijs voor scheikunde toegekend voor zijn onderzoekingen naar de gevolgen van buitengewone lage temperaturen. ring zedelykheidshalve de conse quenties dragen. Zij moet bedoelde ambtenaren, van wie velen met vrouw en kinderen langer dan drie jaar in strafkampen doorbrachten, onontbeerlijke zekerstellingen geven, te meer van betekenis, omdat vele van de betrokken ambtenaren, na de souvereiniteits-overdracht, zich voor een gewetensconflict gesteld zullen zien. Er zijn thans vertegenwoordigers van in Indonesië werkzame ambte naren en overige werknemers in Nederland aanwezig. Zij vertegen woordigen de vakbeweging van Ne derlanders in Indonesië. De Raad verzocht de regering spoedig een beslissing te nemen, op dat ae bedoelde vertegenwoordi gers straks in Indonesië geruststel lende verklaringen kunnen afleggen. Gelukwensen van Nehroe. De ambassadeur van India in Ne derland, dr. Mohan Sinha Mehta, bood Vrijdagavond in kasteel „Oud-Wasse naar" een diner aan een aantal deel nemers aan de R.T.C. en andere ge nodigden aan. Aanwezig waren o.a. dr. W. Drees en mevr. Drees, drs. Hat- ta, dr. Soemitro, minister Götzen en hun echtgenoten, dr Soekinan. Sultan Hamid en mevr. Hamid, minister van Maarseveen. dr. van Roy en en de heer Cohran. De ambassadeur van India hield een rede en prees daarin hetgeen op de conferentie is bereikt. Hij las vervol gens een boodschap voor van Pandit Nehroe, waarin deze zijn „oprechte gelukwensen richtte tot de Indonesi sche en Nederlandse vrienden". H.M. de -Koningin heeft Vrijdag middag ten paleize ontvangen de heer Anak Agoeng. minister-president van Oost-Indonesisië. Later op de dag ont ving zij Sultan Hamid II van Pontia- nak. Minister Drees verklaarde in zyn diner-toespraak, dat hij grote, waarde ring had voor de boodschap van Pan dit Nehroe. Hij stelde een toast in op ,,de banden, die onze drie landen in een vreedzame wereld zullen ver enigen". Drs. Hatta noemde het een grote vreugde en voldoening thans „na de Ronde Tafel-Conferentie aan deze vredestaf el te zitten". Hij hoopte, dat de op de R.T.C. bereikte oplossing het begin zal betekenen van een nieuw tijdvak van wederzijds begrip en vertrouwen. Wapens voor Nederland. Op gezag van de hoogste Amerikaan se militaire autoriteit, generaal Omar N. Bradley, die tevens de vertegen woordiger van zijn land is in de Mi litaire Commissie van het Atlantisch Pact. meldt een TeL correspondent te Washington, dat binnen afzienbare tijd de Nederlandse strijdkrachten ver strekt zullen worden met: I. Oorlogsschepen voor de Ko ninklijke Marine; 2. Vliegtuigen voor de Luchtstrijd krachten; 3. Tanks, militaire voertuigen, ur- tillerie, mitrailleurs en kleinere wapens voor de Kon. Landmacht. Al dit materiaal zal afkomstig zijn uit de V.S. en wordt verstrekt onder ;de voorwaarden van het Atlantisch Pact en het militair bewapeningspro gramma, waarvoor het Amerikaanse Congres onlangs één milliard dollar voteerde. ngezonrtpp mededeling! PLEISTER Huldklturlg tntlwtend Voor de Haarlemse rechtbank js acht jaar geëist tegen een vrouw uit IJmuiden, die in Mei van dit jaar haar pasgeboren kind in het Noordzeekanaal had verdron ken. In Rotterdam is een 35-jarige chemi sche wasser van een wisse dood gered, Een arts en een agent van politie slaag den er in, met natte doeken voor de mond, hem in bewusteloze toestand uit een met gas gevulde ruimte te halen. De Zaandamse textielfirma Bischoff moet een boete van f 25.000 betalen aan de prijsbeheersing voor te dure. textiel- goederen. Vandaag arriveerden per ss, Nieuw Amsterdam in ons land acht Amerikaan se studenten, die aan Nederlandse univer siteiten gaan studeren. De dienstbode Laszczak van de Zweedse gezant te Walschau Is Vrijdag door de Poolse politie vrijgelaten. Blijkens officiële opgave van het ge westelijke arbeidsbureau te Nijmegen waren daar eind October bijna 1500 werkloze arbeiders ingeschreven, on der wie 23 timmerlieden, 17 metselaars en bijna 75 metaalbewerkers. X Van zolders tot woningen. Ergens in Den Haag heeft de gemeente een aantal woningen waarboven zich, ten gerieve van de bewoners van de eerste, tweede en derde verdiepingen een zolderruimte bevindt. Van deze riumte zijn tien zeer bruikbare woningen te maken Op een verzoek van gemeente wege hebben 26 huurders hun bergplaats nu ontruimd. De ge meenteraad heeft inmiddels het, voor de bebouwing nodige cre- diet toegestaan én dank zij dit staaltje van gemeenschapszin is Den Haag nu een aantal wonin gen rijker. M .r KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Waterlandkerkje W. S. H. v. Dalen te 's-Gravenhage, Beroepen te Colljnsplaat W. S. Hugo van Dalen te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN ART 31 K. O. Aangenomen naar Stadskanaal en Stads- kanaal-Pekelderweg P. Lok te Zaamslag. OUD-GEREF. GEMEENTEN Door de Kerkeraad der Oud-Geref. Gemeente te St. Philipsland is een tweetal gesteld, bestaande uit ds. van Leeuwen uit Loenen a.d. Vecht en ds. van Dflk uit Kapelle a.d. IJs- sel GEREF. KERK. Ds. H. van Koningsveldt uit Leidschen- dam heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk te Oud-Vossemeer. Uitwateringsgeul bij Cadzand geraakte versperd. Het gemis van een goede wachtsluis in het uitwateringskanaal van de sluis te Cadzand begint zich weer te wre ken Na de storm van vorige week is weer rij kei ijk zand in de geul bezon ken, zodat het water uit het kanaal thans niet meer In de zee kan worden gespuid. Was er een wachtsluis, dan kon het water tussen de wachtsluis en de zeesluis worden opgehouden, om daarna, door het openen van de grote sluis, het water met kracht te spuien, waarbij het zand dan mee spoelt in zee. Hoewel de restanten van de vo. rige, door de oorlogsverrichtingen vernielde, wachtsluis thans zijn op geruimd, is nog geen aanvang ge maakt met de bouw van een nieuwe wachtsluis. Thans wordt door de arbeiders van het waterschap „Het Vrye van Sluis", een geul in het opgehoopte zand ge graven. Deze werkzaamheden vragen veel geld en moeite. Schip in beslag genomen. De schipper van het Nederlandse Rijn motorschip „Piet" was deze week erg verwonderd, toen hij tc Hansweert niet direct kon afschutten en wegvaren. Epige tijd later kwam de deurwaarder aan boord en legde beslag op het schip, terwijl hij' het roer liet verzegelen. „Ereschuld en Dankbaarheid" in Zeeland gedurende 1948. De vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid" tot steun aan Nederlandse militaire oorlogsgewonden en -weduwen sinds Mei 1940, heeft de financiële resultaten over 1948 gepubliceerd. Het totaal aan ont vangsten bedroeg f 434.276.02 en er was een batig saldo van f 142.635.94. Het saldo van de afdeling Zeeland per 31 December W43 bedroeg f 534.51. Benoeming te wachten van dijikgraaf „Vrije van Sluis". Naar wij vernemen is thans zeer binnenkort de benoeming te verwach ten van een dijkgraaf van het water schap „Het Vrije van Sluis". Hierdoor zal worden voorzien in een sedert 1943 bestaande vacature Fabrieksbrand te Utrecht. Twee motorspuiten van de met groot materiaal uitgerukte Utrechtse brandweer, die met tien stralen het vuur bestreed, konden niet verhinde ren, dat Donderdagavond tussen negen en elf uur het fabrieksgebouw van de N.V. Bergsche Houtwaren- en Meu belfabriek totaal afbrandde. De fa briek stond aan het rotsoord langs de Vaartse Rijn tegen de Jutphaseweg, pal tegen het complex van de Utrecht se machinale stoelenfabriek. Het ge lukte de brandweer, uitbreiding naar deze laatste fabriek te voorkomen. De brand, die om negen uur op de begane grond van het drie verdiepingen hoge gebouw ontdekt werd, greep razend snel om zich heen en verspreidde een verzengende hitte. Centrale plancommissie geïnstalleerd. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdag de centrale plan-commissie geïnstalleerd cn daarbij een korte rede uitgesproken Het Centraal planbureau heeft in de korte periode van zijn bestaan, on der de voortreffelijke leiding van prof. Tinbergen, zijn bestaansrecht volkomen bewezen, aldus de minister. De economische politiek in Neder land wordt gekenmerkt, door nauwe samenwerking tussen bedrijfsleven en overheid. Ik mèen, dat dit voor ons land een zegen is. Met de wens, dat deze commissie de werkzaamheid van het Centraal planbureau mag bevruchten en bevor deren, verklaarde de minister de cen trale plancomraissie geïnstalleerd. De voorzitter der Commissie, prof. G. Brouwers, beantwoordde de rede van de minister. Weer een economische conferentie De Franse minister van financiën, Petsche, heeft voorgesteld binnen acht dagen een byeenkomst van Bel gische, Nederlandse, Luxemburgs*', Italiaanse en Franse deskundigen te houden, ter bestudering van de moge. lijkheid van economische samenwer king tussen de respectleveiyk landen. Voorts heeft de Franse minister van financiën een conferentie van de ministers van financiën van de be trokken landen voorgesteld. Deze conferentie zou door de deskundigen worden voorbereid en zou over 14 dagen gehouden kunnen worden. Op het ministerie van financiën wordt de aandacht er op gevestigd dat deze voorstellen, bedoeld om in het kader van een regionale verstand houding de middelen te zoeken om de handel tussen de West-Europese lan den te bevorderen, volgen op de door de Raad van de O.E.E.S. goedge keurde resolutie. Commissie voor de pachtnormen ingesteld. De minister van landbouw heeft een commissie ingesteld, die als voor naamste taak heeft het voor het gehe le land streeksgewijze opstellen van pachtnormen, die de grondkamers bij de beoordeling van pachtovereen komsten tot leidraad zullen dienen. Thans geschiedt het vaststellen van de richtlijnen voor het pachtpeil nog door de grondkamers zelve, elk voor haar ressort afzonderlijk. Valse bankbiljetten van 10 in omloop. In enkele steden van ons land zijn momenteel valse bankbiljetten Van 10.in omloop. De recherche van diverse gemeentelijke politiecorpsen speurt in samenwerking met ambtena ren van de centrale ter bestrijding van falsificaten naar de oorsprong van de ze biljetten. Het betreft hier 10-gul- den biljetten van het oude model, waar geen portret op voorkomt. De los- en laadwal bij deVIakebrug. Verlichting en uitbreiding bepleit Naar w\j vernemen doet. het ge meentebestuur van Kruiningcn teza men met het E.T.I. en een commis sie van handelaren in O.Z. Beveland pogingen om de los- en laadwal bij de Vlakebrug uitgebreid en van een verlichting voorzien te krügen. Men is hierover inmiddels in overleg ge treden met de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat in Zee land De laatste jaren wordt nl. van de- zo laadplaats steeds meer gebruik ge maakt, in verband met de export van landbouwproducten, o.a. uien, naar Engeland, N. Frankrijk en Duitsland. Het vervoer geschiedt veelal met kustvaarders. Het kwam reeds voor dat vijf van deze schepen gelijk lagen te laden. In 1948 werden hier veertig kustvaarders geladen, terwijl verscheidene schepen gewei gerd moesten worden omdat er geen plaats was. Nu de te exporteren uien uit Zeeland voornamelijk via Hans- weert zullen worden verzonden, zal dit aantal in 1949 nog toenemen. Bo vendien wordt ook steeds meer fruit als bijlading verzolfden. De belangstelling voor deze laad plaats is alleszins begrijpelijk, omdat de zgn. landbouwhavens in Zeeland en op d«* .H. eilanden tijhavens zijn, dus alleen bij hoog water binnenge varen of verlaten kunnen worden, hetgeen tijdverlies kan opleveren, wal men bij een snelle export niet kan gebruiken. Engeland pleegt bijv. de invoer van landbouwproducten met een termijn van 1 a 2 dagen stop te zotten, zodat geen tijd verloren kan gaan. Aan de laadwal bij de Vlakebrug kunnen de schepen echter op ieder gewenst ogenblik vertrekken. De lengte van de laad- en loswal is evenwel te klein om een voldoend aantal schepen tegelijkertijd ligplaats ti> kunnen bieden. Uitbreiding is daarom dringend gewenst. Bovendien moet het plaatsen van enige lichtmas ten ook zeer noodzakelijk worden ge acht. Er kan nu bij duisternis niet geladen worden, terwijl ook ambte naren van plantenziektekundige dienst van invoerrechten en accijn zen enz. na het donker worden geen controle meer kunnen uitoefe nen, zodat nodeloos tijd verloren gaat, hetgeen geenszins in het belang van de handel en export van land bouwproducten genoemd kan worden. Zoals gezegd, is reeds contact opge nomen met Rijkswaterstaat. Met De- langstelling wordt nu het verdere verloop afgewacht. Auto-ongeval op rijksweg te Kruiningen. Woensdagmiddag reden op de Rijks weg te Kruiningen, komende uit de richting Goes, twee personenauto's achter elkaar, toen de eerste wagen plotseling vaart minderde. Dc be stuurder van de tweede wagen be merkte dit niet vlug genoeg en kon, hoe hg ook manoevreerde, niet voor komen, dat hg met de zgkant vart zgn wagen de achterkant van de eerste auto raakte. Zgn auto werd ingedrukt, sloeg over de kop en liep daardoor vry belangrijke materiële schade op. Do bestuurder werd licht gewond en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. De chauffeur van de eerste auto kwam met de schrik vrij; zijn auto werd licht beschadigd. De rijkspolitie en de verkeerspolitie, welke spoedig ter plaatse waren, onderzoeken thans de schuldvraag. Het ongeluk Is vrij wel op dezelfde plaats gebeurd, waar onlangs een auto in de water gang terecht kwam. Aanbesteding verbetering Prov. weg Zierikzee Renesse. Woensdag werd te Middelburg aanbe. stced, het uitvoeren van grondverbete- rings- cn herbestratingswerken over een lengte van 1140 meter aan de Provinciale Weg ZierikzeeRenesse tussen Pikgat en Prommelsluis. Ingeschreven werd als volgt: P. de Regt. Terneuzen f 126.400.—; J. F. van den Akker, Rotterdam f 123,380.J. v d. Ven. Vlissingen f 111.400; j'. Blijleven, Dordrecht f 109.500.—; N.V. Zandtransport Rotterdam f 106.400.Lucasse en Spon- selee. Walsoorden f 104.500.—: N.V. Aaii- nemings Mij. Heijmans. Tilburg f 103.340; J. Moerland. St. Annaland f 101.300.—; van den Berg en van Dongc. Bruinisse f 96.800—; Aannemings My. Zaandam te Zaandam f 96.100.—; A. Wandel, Nieuwer- kerk f 94.375.Aannemings My. Zee land. Middelburg f 93.500.—; Aann. Mij. Rowlie. Rotterdam f 92.200.—; Aann. Be drijf M, van der Velde en Zoon f 91.980. A. J. Verjaal. Dreischor f 91.000.— G. v. Herk, Nieuwerkerk a. d. IJsscl f 89.500. Aan'n. Mij. M. P. Verjaal. Puttershoek 1 87.800.—; A. van der Werf, Scherpenis- sc f 80.400.A. de Rade. Rotterdam >.900.J. de Oude. Biervliet f 84.997; Wljnands en Cornet. Werkendam f 82.600; Gebrs. van Oord. Werkendam f 79.400.—; Gebrs. van Vossen. St. Annaland f 78.200. Amerikaans schip liep bij Vlissingen aan de grond. Vrijdagmorgen is het Amerikaanse stoomschip ..Flying Enterprise" bij Vlissingen aan de grond gelopen, en zonder sleepboothulp weer vlot geko men. Het schip is onderzocht op schade. Nadat gebleken was. dat het geen schade heeft opgelopen, heeft 't schip Vrijdagavond om ongeveer half elf de reis naar New York voortgezet. Vlissinqen NUTSDEPARTEMENT VERGADERDE Het departement Vlissingen van de maatschappij „Tot nut van 't alge meen" heeft een ledenvergadering ge houden in het Strandhotel. In drzc vergadering werden de jaarverslagen en dc financiële overzichten over 1948 1949 van de kleuterschool, de bibli otheek en het departement behandeld en goedgekeurd. Op de kleuterschool kon het aantal kinderen, dank zij de ingebruikneming van 't hele gebouw, tot 125 uitgebreid worden. De biblio theek bestaat thans uit 2298 boeken. Ter vervanging van de in de oorlog verloren gegane boeken heeft men van mevr. Stuart uit Bermuda 500.ge kregen. Volgens het jaarverslag is 't ledental tot 167 gestegen. Met dank baarheid werd in de verslagen gewag gemaakt van het vele werk dat wijlen de heer A. v. d Sande voor het de partement deed. Over de opheffing van de hulpbank zal nog nader over leg gepleegd worden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: handveger, distributiebescheiden; kin derwantje: schakelarmband; dop van autowiel; trommelstok; portemonnaie met inhoud; psalmboekje; broche; broodzaag; 1 paar wanten, koperen beedje. Aan zijn. bureau zijn inlichtingen te verkrijgen over de- adressen van hen. die de volgende voorwerpen hebben gevon den en aan huis in bewaring hebben ge nomen: brillenkoker met bril; lcinder- want; halsketting; vulpen; sehoolétui; jongensjasje: hoofddoek; zonnebril; man chetknoop; 1 paar glacéhandschoenen: armbandje; sportkous; grijze want; 1 paar schoenen; damesring. Middelburg KRINGVERGADERING GEREF. MEISJESVERENIGING. Donderdagavond hielden de Kringen Walcheren Noord en Zuid van Geref. Meisjesverenigingen 'n gecombineerde vergadering in de Hofpleinkerk te Middelburg o.l.v. mej. M. van Spar- rentak. Mej. F. Groot Nibbelink van Grijpskerke behandelde een inleiding over „Blijdschap". De verdere avond werd doorgebracht met declam atie van de heer R. Scholten te Utrecht. In de pauze werd gecollecteerd voor het steunfonds. De heer Scholten eindig de met dankgebed. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar M. R. Koppejan ■van Sluys te Middelburg zal 10 November a.s. zijn 50-jarige echt vereniging herdenken. Nagekomen advertent! ën. Heden overleed ons trouw en toegewijd lid, de Heer J. A. MEEUSE. Bestuur Supporters- Ver „Rood-Wit" Vlissingen. 4 Nov. 1949. HELLA HAASSE OVER EIGEN WERK. Op charmante, levendige en boei ende wijze sprak de jonge schrijf ster Hel la Haasse Donderdagavond in de bovenzaal van Van Benthem en Jutting's boekhandel te Middel burg over haar nieuwe historische roman „Het woud der verwachting." De hoofdfiguur in dit werk is de Franse dichter-hertog Charles van Orleans, wiens bewogen leven zich afspeelde in de kleurrijke „herfsttij der middeleeuwen." Vóór de pauze vertelde de schrijfster haar zeer tal rijke toehoorders over deze dichter, over zijn werk en over de tijd, waar in hij leefde. Zij besloot het eerste eel van de avond met de voordracht van enige vertaalde gedichten. Na de peuzo las Hella Haasse voor uit haar lijvige roman. De heer Car rière dankte haar na afloop voor de interessante lezing en bood haar een boek overde renaissance aan, de hoop uitsprekende, dat zij nog eens een roman zal schrijven over Walcheren in de bloeitijd. Ritthem SCHOOLGEBOUW EN INVENTARIS VERZEKERD. Dezer dagen vergaderde de gemeente raad van Ritthem. onder voorzitterschap van burgemeester P. Danïëlse. Besloten werd dc gemeenschappelijke regeling slachthuis Vlissingen ten aanzien van de keurlonen aan te vullen met een recht tot heffing van keurlonen voor huisslach tingen (yoor een varken f 5.—. 'n schaap f 2.—, een geit l 1.met de bepaling dat huisslachtingen alleen op de erven mogen geschieden, als het vlees voor ge bruik van de bewoners bestemd is, Aan de vereniging voor Christelijke Wijkverpleging Souburg-Ritthem werd voor het jaar 1950 een subsidie van f 120 toegekend, en aan de opleiding voor he- waarschoolonderwijs te Middelburg f 25. Aan de Ned. Ver. tot dierenbescherming werd geen subsidie verleend. Er werd een wijziging aangebracht in de wijze waarop de financiering zal plaats hebben van de verbouwing van het schoolge bouw. Voorts kon de raad er zich mee ver enigen, dat alvorens het rioleringsplan (f 80.000) zou worden uitgevoerd, de ge- KUNST. Concert Vlissingse Orkest vereniging. Het is op deze plaats al eerder op gemerkt, dat één van de typische ken merken der Vlissingse Orkestvereni ging de geestdrift is, waarmede de orkestleden musiceren. Tijdens het concert, dat de V.O.V. Vrijdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen gaf, werd opnieuw vastgesteld, dat dit ensemble uit voortvarende men sen bestaat, die de muziek van harte toegedaan zijn. Zonder enig voorbe houd kon men na afloop van het concert zoggen, dat de V.O.V. een goede uitvoering had gegeven. De eer lijkheid gebiedt hierbij aan te teke nen, dat deze uitvoering niet alleen het werk van de Vlissingers was: het welslagen van dit concert was mede te danken aan de solist van dc avond, de fluitist J. H. Feitkamp en aan de 14 leden van het Residentie orkest. die in de V.O.V. meespeelden. Het strijkensemble was evenwel voor negentiende uit leden der vereniging samengesteld en deze hebben voor treffelijk werk doen horen. Sinds haar oprichting na de bevrij ding heeft dit Vlissingse orkest reeds vele malen geconcerteerd met mede werking van solisten, doch zelden deed men zo'n goede keuze als Vrij dagavond. De fluitist Feitkamp speel de met orkestbegeleiding twee fluit concerten, één van Mozart en één van Gluck. Een prachtige toon maak te deze musicus en bijzonder ver zorgd was zijn spel. Zo kreeg het lyrische Adagio uit Mozart's eerste fluitconcert een uitnemende vertol king. In beide concerten trouwens toonde Feitkamp. dat hij deze wer ken wel doordacht en overwogen had, want zij kregen een gave en verantwoorde uitvoering. Het orkest viel zeer te prijzen voor do vertolking van Beethoven's Eer ste, waarbij dan vooral de aandacht werd getrokken door het fraaie spel van hout- en koperblazers Vooral bij deze Symphonic werd met grote geestdrift gespeeld en dit enthousias me eiste van de dirigent, de heer Jan Kuiler, een straffe hand. want een te grote vervoering ontaardt bij samen spel soms in een holpartij. Bij al dit goeds mogen echter en kele oneffenheden niet worden ver zwegen. Zo was de inzet van het tweede deel van Gluck's fluitconcert niet zeer brillant en het „cantabile"' in het tweede deel van de Eerste was niet zo zangerig als men dat mocht verwachten. Over het alge meen werden de gedeelten met een meer gedragen karakter stroever uit gevoerd dan vlugge fortissimo-passa ges. Het publiek gaf door lang en harte lijk applaus blijk van zijn waarde ring. Voor de heer Kuiler was er een Welverdiende bloemenhulde. de K. Een nieuw toneelstuk van drs. Louis Lockefeer. Zeeland bezit slechts weinig to neelschrijvers. Een van de meest ac tieve onder hen is drs. Louis Locke feer te Hulst, die verscheidene toneel stukken op zijn naam heeft staan. Deze stukken werden en worden door Zeeuwsch-Vlaamse amateur-tonelisten graag gespeeld. Kort geleden voltooide de heer Lockefeer een nieuw stuk „De Ha ven", dat de strijd van de mossel vissers te Nieuw-Namen uitbeeldt. Het is een streekstuk en de belang stelling daarvoor bleek vooral in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen groot te zyn. Vanzelfsprekend had Nieuw-Na men de primeur van de opvoering. Driemaal ging het stuk voor een uit verkocht huis. In Koewacht was de zaal ook uitverkocht en in Clinge verwacht men Zondag en Maandag a.s. ook een uitverkocht huis. Voorts staan reeds uitvoeringen te Axel. Hulst en Kortgene op het program, terwijl aanvragen uit Belgische grens plaatsen binnenkwamen om ook daar het stuk op te voeren. Voor het R.K. Zeeuwsch-Vlaams to neel belooft de tournée met dit ty pische streekstuk een groot succes te worden. Polderbenoemingen. Benoemd tot: gezworene van het water schap Stavenisse. C. M. A. Steendljk te Stavenisse; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Bijleveldpolder. M. A. Kloet te Nieuw en Sint Joosland: Geslaagd voor tweede stuurman: P. J. de Munck. F. A. de Kaart en F J. A. Claes; voor derde stuurman: J. W. Brethouwer, allen leerlingen van de ..De Ruyterschool" te Vlissingen. meente overgaat tot het vormen van een bestemmingsreserve hiervoor. Besloten werd het schoolgebouw tegen f 60.000 en de Inventaris tegen f 10.000 tegen brand te verzekeren. Tot vervangend wethouder werd de heer P. J. de Pagter aangewezen. (Ingezonden mededeling). is zelfs de kleinste foto, indien bij ons gemaakt, de grootste verrassing, SpecialiieH in kinderfoto's MARKT - MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2