Voldoening onder de topfiguren over het resultaat van de R.T.C. KappU en de ZcctvcJslrijJ DE ZWARTE ORCHIDEE Scheepvaartberichten Een stroom van interviews en commentaar uit binnen- en buitenland KLANKEN uit de AETHER Vrijdag 4 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Het is de vraag of de troepen binnen zes maanden kunnen worden teruggetrokken. In de loop van Donderdag hebben de topfiguren In de R.T.C.-delegaties in interviews of op persconferenties nog eens hun persoonlek oordeel weer gegeven over de bereikte overeenkomst Onderstaand volgt een beknopt overzicht van hun voornaamste opmerkingen. In het buitenland zfln over het algemeen de resultaten van de R.T.C. met grote voldoening ontvangen. Dit blijkt niet alleen uit de commentaren uit de buitenlandse pers, maar eveneens uit de gelukwensen van bekende staatslieden. Zowel minister Bevin als minister Acheson zonden felicitatie- boodschappen aan de voorzitter van de R.T.C.. Het ministercomité van de Raad van Europa deed hetzelfde in een speciaal communiqué. het voortreffelijk werk, dat werd ver richt. Als een permanente oplossing inza ke Nieuw-Guinea noemde sultan Ha* mid de mogelijkheid, dat de souve- reiniteit zal worden overgedragen aan De heer Meyerink trad uit R.T.C.-delegatle. Behalve de Nederlandse minder heidsgroep ontbrak Woensdagmid dag op de slotzitting der Ronde Ta fel Conferentie ook het anti-revolu- tionnaire Tweede Kamerlid, de heer Meyerink, die als één der Negen Mannen deel uitmaakte van de Ne derlandse delegatie. De heer Meye. rink had aan de voorzitter kenbaar gemaakt, dat hU op de slotzitting een korte verklaring wenste af te leggen. De voorzitter heeft zulks met een beroep op het relement van De speciale correspondent van het A.N.P. had een onderhoud met dr. W. Drees. Deze gaf als zijn overtui ging te kennen, dat uit de overeen komst, mits toegepast in de juiste geest, een vruchtbare samenwerking kan voortspruiten en zeide verder: Er zijn op de conferentie twee be langrijke dingen bereikt: overeen- stemming in het Indonesische kamp tussen Republikeinen en federalisten en overeenstemming tussen Nederlan ders en Indonesiërs. Wellicht zullen orde en rust in In donesië niet overal onmiddellijk te rugkeren. Dit zal vermoedelijk slechts allengs geschieden. Wat betreft de positie van de Ne derlandse ambtenaren en andere wer kers zijn er nog onzekere factoren. Ik ben er van overtuigd, dat voor de Nederlandse we/-nemers in Indo. nesië altijd de mogelijkheid zal blij ven bestaan voor het vinden van een voldoening gevende werkkring, en ik weet, dat de Indonesische leiders het op prijs stellen, indien Nederlanders met vakbekwaamheid in de nieuwe staat zullen willen arbeiden, hoewel het uiteraard niet meer dan logisch is, dat op de lange duur de Indone siërs zoveel mogelijk de hogere en hoogste ambten en posities zelf zullen willen innemen. De economische overeenkomst maakt het de Nederlandse onderne mingen mogelijk hun werk in Indo nesië op bevredigende wijze te her vatten. De periode van zes maanden, die gesteld is voor het terugtrekken van de Nederlandse troepen, zal waar schijnlijk te kort zijn. Nederland zal echter alles in het werk stellen de terugtrekking binnen die periode te voltooien. Voor vervoer van de troepen naar Nederland zal worden gebruik gemaakt van Engelse, schepen. MINISTER VAN MAARSEVEEN. Als ik me tevreden verklaar over 't ter R.T.C, bereikte resultaat, wil dit nie* zeggen, dat de Nederlandse dele gatie niet op verscheidene punten Perscommentaar Ook „Trouw" bracht Donderdag 'n hoo dartikel over het accoord van de Ronde Tafel-Conferentie. In aan sluiting op de persuittreksels, welke wij op een andere pagina konden op nemen, geven wij hier nog enige pas sages uit het betoog van dit blad. Nederland draagt de souvereini- teit over. Dat betekent, dat de „n.euwe rechtsorde", waarvan art. 208 der Grondwet spreekt, wordt ge vestigd. Maar de eis der Grondwet dat er daarvoor moeten zijn „waar borgen voor de rechtszekerheid, de aan een andere regeling de voorkeur zou hebben gegeven, aldus verklaarde minister van Maarseveen tegenover een speciale correspondent van net A.N.P. De minister voegde er aan toe: Maar men moet voor ogen houden, wat het grote doel van de conferen tie is geweest. Dat doel was een vreedzame samenwerking tussen een onafhankelijk Indonesië en Neder land mogelijk te maken en daardoor een einde te maken aan een strijd, die de krachten van Nederland en In donesië uitputte en op den duur voor beide landen fataal zou zijn geworden. Op een vraag of de minister de be palingen van het Unie-statuut in overeenstemming achtte met de Ne derlandse grondwet, was het ant woord bevestigend. De Unie, zoals die tot stand zal ko men wordt gemeenlijk aangeduid met de term „lichte Unie". Een „zware Unie" zou door de Indonesische dele gaties als een knellende band gevoeld zijn. SULTAN HAMID OVER NIEUW-GUINEA. Sultan Hamid van Pontianac. voor zitter der B.F.O.-deiegatie, verzocht op een persconferentie de aanwezigen niet al te somber te zijn over de toe komst van Indonesië. Bezorgdheid, dat er chaos zal gaan heersen, dat al le Indonesiërs onder de Republiek zullen komen of onder de communis ten. Sultan Hamid was er van over tuigd, dat er voor deze bezorgdheid geen reden bestaat FTJ zeide verder: De kwestie Nieuw-Guinea zit de Indonesiërs zeer hoog. In het man daat, dat alle deelgebieden hun afge vaardigde meegaven, staat, dat NieQw Guinea tot de R.I.S, zal moeten beho ren. Als bepaalde groepen in Nederland zullen drijven naar een aparte status voor Nieuw-Guinea, zal hierdoor de Unie in gevaar komen. De U.N.C.I. komt veel lof toe voor RIS. 4och dat daarna voor mot toegestaan, on, de In- ren periode van hreiderd jaar, de 4"*,welke,d.verklaring op de In, zorg voor de practische bestuursvoe ring en de economische ontwikkeling aan Nederland zou worden gelaten. Sultan Hamid sprak verder de hoop uit, dat de huidige Nederlandse rege ring nog lang het roer in handen zal houden in het belang van de goede verhoudingen. Donderdagavond na acht uur zond de zender Hilversum I een vraagge sprek uit tussen de heer P. Brynen van Houten en drs. Moh. Roem en dr J. H. van Roy en. De beide ondervraagde heren acht ten door het verloop van de R.T.C. hun verwachtingen overtroffen. Dr. van Royen wees er daarbij op, dat thans misschien aan de kant der Ver. Naties de neiging zal bestaan zich op de borst te kloppen en met de eer van wat bereikt is te gaan strijken. HET LEGER In een radiorede voor de troepen heeft de legercommandant, luit. gene raal Buurman van Vreeden, een uit eenzetting gegeven van de ter R.T.C getroffen regelingen ten aanzien van de positie der militairen, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de parle menten de overeenkomst nog moeten goedkeuren. Het personeel van het leger mag er niet geheel vast op rekenen omstreeks Juli 1950 weer thuis te zijn. Dit hangt samen met de beschikbare scheeps- ruimte en andere factoren. Ten aanzien van het K.N1.L. deel de de legercommandant een aantal bijzonderheden mede. Nieuwe penningmeester gekozen van hetC.N.V. In de Donderdag gehouden buiten gewone algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond werd tot lid van het dagelijks bestuur gekozen de heer G. Moll, voorzitter van de Bouwarbeiderbond te Utrecht. t)e heer Moll, die in 1894 geboren werd, trad op 3 November 1919 in dienst van de Christelijke vakbewe ging, als lid van het centraal bestuur van de bouwarbeidersbond. Het is de bedoeling, dat de heer Moll alts pen ningmeester van het C.N.V. zal optre den. donesische delegatie en fn Indonesië zou maken. Hierop besloot de heer Meyerink als lid van de Nederland se delegatie ter R.T.C. ontslag te nemen. Hatta op audiëntie bij H.M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft Donder dagochtend de voorzitter der Repu blikeinse delegatie ter Ronde Tafel Conferentie, drs. Mohammed Hat ta. in audiëntie ontvangen. Amnestie voor alle politieke gevangenen. De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben bekend gemaakt, dat amnestie zal worden verleend aan alle politieke gevangenen en dege nen, die wegens overtredingen, voortvloeiend uit het conflict tus sen Nederland en de Republiek, ge vangen waren. Deze amnestie wordt vandaag van kracht. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND, GOES 3Nov.: Appels: Cox Oranje Pippin 15 63, Jonathan 1039, Goudreinet 1544, Zure Bellefleur 8—23.60, Sterappel 7— 24.70, Pater v. d. Eisen 821.80, Gron. Kroon 11—21.90, Lady Henneker 1419.10, Golden Delicious 12—24,10, Bramley Seed ling 11—18. Boumans Reinette 22. Zoete Ermgaard 7—20. Campagnezoet 518, No tarisappel 10—15. Kroet- en valappels 6.30 —7.10. Peren: Br. Alex. Lucas 41. Comtesse de Paris 335, St. Remy 5—18. Ponds peer 515, Gieser Wildeman 5—22, Nou veau Polteau 313 50, Zwijndr. Wijnpeer 7—24.60, Doyenne du Commice 1031, al les per 100 kg. VISMIJN TE VEERE. Middel tong 5 kg 71—1.13, Kabeljouw kg 61, Ongesorteerd 18 kg 22. alles pei 100 kg. EIERVEIL1NG WALCHEREN. (31 Oct.—7 Nov.) Sortering X: Minimumprijs voor pluim, veehouders f 2.68 per kg. Vuilschaügen 2 cent minder per ei. Zegelprijs 5 cent. FEUILLETON door ALLAN SWINTON ..Gewoonlijk is dit soort dingen ge heel in de jungle begraven", vertelde Semple hun. „Gisteren heb ik eens 'n beetje gegraven en ontdekt, waarom dit niet zo is. De stad is gebouwd van fundamentele menselijke rechten en i blokken steen op een rotsbodem. Het vrijheden en deugdelijk bestuur" is is prachtig metselaarswerk. De vor- niet vervuld Er is geen enkele ming van een soort vruchtbare aarde waarborg. Wij leveren de zaak uit is zo langzaam gegaan, omdat er zo aan Soekarno en de zijnen, van wie j weinig is, om ze uit te formeren. De de Nederlanase regering reeds over lang heeft beweerd dat zij onbe kwaam o: onwillig waren dergelijke waarborgen te leveren. Dat is flus in strijd met de Grondwet. Ook tegen het Unie-statuut heeft het blad bezwaar, evenals tegen de wijze, waarop de positie van de Kroon is geregeld. Dat ile marine tijdeljjk onder gezag van de Indone sische regering zou komen, noemt „Trouw" afschuwelijk en het feit, dat Nieuw-Guinea nog buiten de re- feling is gebleven, beschouwt het lad slechts als een klein flakker- lichtje. Het besluit zijn artikel dan: „Wanneer wig dit alles overzien, kunnen wfl niet anders zeggen dan dat de Nederlandse regering door dit alles te aanvaarden ongrondwettig en, ook afgezien daarvan, in strijd nan- delt met de waardigheid van de Ne derlandse overheid. Eden en beloften zijn gebroken. En 't vuur alomme aangestoken. Daar zal in de Staten-Generaal nog wel een woordje over vallen." De NJLCrt. is niet volstrekt opti mistisch. Het blad schrijft: De resul taten van de R.T.C. zullen uiteraard, getoetst moeten worden aan de Grond wet èn op hun eigen waarde voor Ne derland en Indonesië. De toestand ginds is van bijzonder belang en be slist grotendeels over het lot der pa pieren ontwerp-overeenkomsten. Hier ligt de verantwoordelijkheid bij de In donesiërs; de eerst optredende rege ring zal duidelijk moeten kiezen vóór orde en tegen wanorde. De uitkomst van de conferentie zal intussen ook getoetst moeten worden aan internatio nale factoren, zelfs door velen van hen, die menen iedere verantwoorde lijkheid voor vroeger beleid te moe ten afwijzen. Tenslotte zal het ac coord nog moeten worden beoordeeld op zijn te verwachten gevolgen, ver geleken bij die, welke mede gezien de toestand in Indonesië en de we reld zouden voortvloeien uit afwij zing van de thans bereikte overeen stemming. Het blad stelt zich voor nog nader op de ontwerp-overeenkomsten terug te komen. meeste wind, die hier waait, komt van de bergen en brengt practisch niets mee". „Sam zei: „En je zegt, dat dit uniek is"? „Het is het enige pre-Spaanse ste nen bouwwerk ten Noorden van de Chimuen de Incan en ten zuiden van de Mayan daarboven in Yucatan en in ieder geval ouder dan een van bei den". „Sapperloot!" zei Sam zachtjes, ter wijl de geleerde in hem door zijn per soonlijke gevoelens heenbrak, ,ak had archeoloog moeten zijn! In ieder ge val geloof ik, dat ik dit grondig rap porteren moet. Dat zou de Stichting toch ook verwachten". „Ja. Het zal wel iets aan het rollen brengen, als jij, een Zeigler-student, het bevestigt. Ondanks Federmann en „Een Raadsel in Smaragd-Groen" heb ben de meesten aan het bestaan er van getwijfeld". Hij hief de hand op. „Luister!" Het was een windstille dag. Eerst konden zij niets horen dan het lang zame gezoem van de duizenden insec ten en heel in de verte de heldere to nen van een klokvogel. Maar toen rea liseerden zij zich, dat er nog een an der geluid in hun oren klonk, een doordringend, diep helder geluid, dat zo constant was, dat het hun onwil lekeurig ontgaan was. Semple zei: „Herinner je je wel? De grot, waar zij de schat verborgen, maakte een geluid, dat je een mijl ver kon horen. Ga mee". Door het gras en de struiken heen dringend, leidde hij hen langs de oude straten, tot zij ten slotte op de plaats kwamen, waar de hoofdstraten op hét voornaamste punt van de stad samen kwamen. Hier was een mooi front van grote gebouwen, die bij de in gang der straten van boven door bo gen verbonden waren en die gecombi neerd ,met de rondlopende rotswand een ovaal vormden met vreemde beelden, waarvan sommige waren om gevallen, andere scheef stonden en nog andere hun rechtstandige positie door de eeuwen hadden behouden. Maar wat het meest hun aandacht trok was niet uici<uicuoue&e schoonheid van dit metselaarswerk, waarvan de bouwmeesters reeds lang tot stof waren vergaan, maar het feit, dat het gevuld was met een massa bloemen. Sam liep van de ene kleur naar de andere. „Orchideeën", riep hij verge noegd. Hij keek naar nog andere soorten en zag toen in verbazing om zich heen. „Maar ze schijnen er alle maal te zijn". Weer namen zijn ogen deze prachtige tentoonstelling in zich op en noemde hij de ene soort na de andere, terwijl Mary een groep vlees kleurige bloemen met paarse randen bekeek. Sam voegde zich by haar en keek om zich heen en mompelde: „Ja. Ze schijnen er allemaal te zijn Rode, gele, groene, perzikkleurige. Er zijn do zijnen groepen, laat staan soorten. Dit is werkelijk zeer merkwaardig Mary's ogen gingen by een haar plotseling invallende gedachte als ver schrikt wijd open en opgewonden wendde zij zich tot Sam,om hem mede deling van haar idee te doen. Zijn aan dacht was geheel gevestigd op de bloe men. die bg een omgevallen paal bloei den Voor zij nog het vermoeden kon uiten, wat haar ingevallen was, zei hij: „Er is hier iets, wat ik niet begrijp. Al die planten zijn Semple's stem onderbrak hem: „Kjjk eens!" Door hun afgeleide aandacht had den zij er niet opgelet, dat zij de open plek waren overgestoken en de rots wand genaderd waren. Hier tussen de saamgebundelde orchideeën was het punt waar de stad omheen gebouwd was, haar hart en middelpunt: Omge. ven door een rgk gebeeldhouwde rand was in de rotswand zelf een grote vier kante ingang gebouwd. Daar hun attentie volkomen op de bloemen gericht was geweest, hadden ztf er niet op gelet, hoe het brullende geluid dat zy gehoord hadden steeds sterker geworden was. En nu hoorden zij het, alsof het uit een of ander onder aards krachtstation in die formida bele ingang kwam Semple zei: „Het einde van de reis". Hg keek Sam aan en de ogen van de mannen ontmoetten elkaar. In de zijne lag een uitdaging en een waarschu wing, die zij zich door de consternatie van een ongeluksdag, welke zij spoe dig zouden doormaken, zouden her inneren. Hij wendde zich tot Mary: „Daar binnen ligt al jouw hoop en de mijne Semple liep er op af en bleef in de omlijsting van de ingang staan, waar zijn slanke gestalte de edele lijnen van het bouwwerk accentueerden Zij voegden zich bij hem en staarden in gespannen aandacht naar binnen. Zg zagen een donkere tunnel, waar van de oneffen wanden, voor zover zij zien konden, gebeeldhouwd waren met vreemde figuren. Daarbinnen reikte het licht in de brullende duis ternis slechts tot een geringe diepte. (Wordt vervolgd). Vlissingen vertrokken. 1 Nov.: Kentish Hoy naar Ostende. Stad Breda naar zee voor proeftocht. Gepasseerd naar Antwerpen. 1 Nov. Mu- lan van Rotterdam. 2 Nov. Maaskerk van Le Havre. Hersilia van Rotterdam. Glas haven van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: Quo Vadis naar Ipswich. Zeus naar Zweden. Streef kerk naar Marseille. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 2 van Allejey naar Brlsb. Albireo 2 te Suez naar Rotterdam Alblasserdijk 2 van Brownsville naar Rot. terdam Amstelstad 31 van Boca Grande te Rolt. Armilla 2 van Macassar naar Soerabaja. Bantam 2 te Port Said naar Batavia. Bloemfontein 3 van Kaapstad te Amsterd. Bonaire 2 van Barbadote naar Trinidad. Breda 2 van Amsterdam t e Bremen. Congostroom 3 van Hamb. te Amsterdam. Delfshaven p. 2 Ouessant n. B. Aires. Delfland 2 van Rlo Jan. naar Amsterdam. Dordrecht 30 van Brake te Las Palm. Dulvendijk 2 van Seattle naar Rotterd. Eemlsnd pass. 3 Flnlsterre n. Amsterd. Empire Brent pass. 2 Malta naar Amst. Euterpe 3 van Amsterd. n. Rostock. Gaasterkerk 3 van Mars. naar Amsterd. Gadila p. 2 Socotra naar Famaheel. Gooiland 2 te Rlo Janeiro n. Amsterd. Gordlas 2 van Limasol n. Alexandrië. Grootekerk 2 van Teneriffe naar Kaapst. Haarlem 2 van Curagao te Colon. Hector 2 van Bremen naar Amsterdam, Heemskerk 2 van Aden naar Rotterdam. Indrapoera pass. 3 Perim naar Rotterd. Muizenplaag wordt door inundatie bestreden. De Bunschoter polder, die in het laatste oorlogsjaar op bevel der Duit sers onder water werd gezet, heeft lange tijd nodig gehad om zich te her stellen. Thans lijden de boeren onder een grote aanval van een nieuwe vij and, de veldmuis, die inmiddels reeds enorme schade heeft toegebracht. Men is nu voornemens het kwaad te be strijden door een nieuwe en vrijwilli ge inundatie van de polder, die de muizenplaag volkomen zal vernieti gen. Amsterdamse Beurs 2 Nov. 3 Nov. Nederland 1948 (314) 100% 100% dito 1947 (3ft) 3 98% 98% dito 1947 3 9774 98 Dollar-lening 1947 3% 92', 's 91% Investeringscert. 3 98% 99 Nederland 1962—64 99 99% Nederland 1962—64 99ya 99% Nederland N.WD.S. 2 78 77% Spaarc. k f 100 2%% 101 100% Indië 1937 A 3 95% 95% Grootboek 1946 3 97 97% Ned. Ind. Hand. B 105% 105% Ned. Handelmij. 163% 163% AKU 188% 187 Bergh's Jurgens 313% 313% Calvé-Delft 150 150% Centrale Suiker 191 Kon. Ned. Hoogovens 209% 209 Unilever 244! 243% Ned. Kabelfabriek 294 293% Philips 242 242 Wilton Feyenoord 158 157 Billton Kon. Petrol. Mij. 313% 313% Amsterdam Rubber 151% 148% H-A. Lijn 169!,4 167 Kon. Paketvaart 154 Va 153% Ned. Scheepv. Unie 161 158 Rotterdamse Lloyd 150 149 Stv, Mij. Nederland 160% 160 Handelsver. A'dam 161% 158% Deli Batavia Mij. 116 115% Dell Mij. 146 142% N.V. Kon. Mij De Schelde 123 122% Anaconda 27 Vi 27^,4 Bethlehem Steel 86% 89 Kennecot 48% 48% Shell Union 38% 38% Baltimore Spw. 7% 7% Miss K.T. Spw. 3% New York Centr. Spw. 0/2 Pennsylvania 12% 12% Van de wilde stemming voor Indone sische fondsen, die Woensdag het markt- beeld volkomen overheerste, was Don derdag weinig overgebleven. De opening was een onmiddellijke aansluiting op het slotpeil, waarbij de dalende tendens ge handhaafd bleef. Nu waren de aankoop orders Woensdag vrij groot, Amsterdam rubber, Dell tabak en HVA behaalden resp. een omzet van 62.000. 69,000 en 56.000 gulden. Dat de markt door de grote vraag enigszins uit zijn voegen is ge raakt. Is wel begrijpelijk als men het toch altijd nog schaarse aanbod in aanmer king neemt. Na de lagere opening bleven de koersen vrij lang gehandhaafd, doch tegen slot waren de verkooporders veruit In de meerderheid. Jaarstroom 3 van W. Afr. te Amsterdam. Keibergen 2 van Genua te Casablanca. Nieuw Holland 2 van Sydney te Brlsb. Noordwijk p. 2 Gibraltar naar Barcelona. Oranje 2 van Port Said naar Amsterdam. Ossendrecht p. 2 Finisterre n. Vlaard. Ovula 2 te Miri. Parkhaven 2 van Rosorio te B. Aires. Poelau Laut 2 v. Soerab. te Panaroekan. Polydorus 2 te Port Said nrftir Batavia. Poseidon 2 van Bachquero n. Porta Card. Tablnta 3 te Batavia naar Amsterdam. Talisse 2 van Suez n. Batavia. Tamo p. 2 K. Frlo n. Montevideo. Ternate 3 van Rotterd. te Antwerpen. Theseus 2 van Amsterd. te Lissabon. Tiba 6 van Montev. te B. Aires verw. Titus 2 van Tunis te Malta. Tjimenteng 31 v Macassar n. Hongkong. Tjidendok 3 te Durban verw. n. B. Aires. Triton 2 van New York naar Aruba. Valerius 1 van Kobe naar Hongkong. Van 't Hoff 28 v. Port Arthur te Houston. Van Ostade 3 van Curacao te La Gunillas. Waterland 2 van Amsterd. te B. Aires. Waterman p. 2 Fiinsterre naar Rotterdam. Zeeman 3 van San Franc, te Vancouver. Zeeland 2 van Port Said naar Rotterd. Zuiderkruis p. 2 K. Bon naar Batavia. ZATERDAG Ook vandaag dirigeert Paul v. Kem pen het Radio Philharmonisch orkest. Dit orkest geeft een Jeugdconcert in het Concertgebouw te Amsterdam. Gespeeld worden de Ouverture „Le carnaval Romain" van Berlioz, het vijfde vioolconcert in A van Mozart (soliste Janine Andrade) en La Mei- van Debussy (H. I 15). Om vijf uur 's middags kan men een discussie aanhoren over de Jazz. Min naars en vergulzers van dit genre mu ziek debatteren onder leiding van Jaap Buys Jr. (H. I 17). Hilversum I: 7. 8. 18. 20 en 23 Nieuws- 8.18 Oog in al; 8.23 Operette melodieën; 8.50 Orgelspel door Johan Jong; 9.10 Beet- hovencyclus: 10.05 Morgenwijding; 10,20 Radiofeuilleton- 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Ludwig van Beethoven: 12 Vincéntino; 12.33 Het Wcens Radio Orkest; 13 Rege ringsuitzending; 14.30 Onze jeugdorgani saties: 15 Radio Philh. Orkest; 16.15 Komt U binnen; 16.30 Ramon Mantoya. guitaar; 16.45 Wat maken we van de sport; 17 Jazz pro of contra? 17.30 De disselwagen; 18.15 Vocale Edelstenen; 18.30 Regerings uitzending; 19.30 Lezen in de bijbel; 20.15 Buenos Aires; 20.45 De bonte bal; 22 Stra- diva Sextet; 22.25 Onder de pannen; 22.45 Dolf van der Linden en zijn Metropole Orkest; 23.15 Socialistische jeugd demon streert voor de vrede. Hilversum II: 7. 8. 13, 18. 20 en 23 Nws; 15 Pluk de dag; 9 Moeders wil is wet; 9.35 Operctteklanken: 10 Klein klein kleu tertje; 10.15 Philh. Orkest; 11 De Zonne bloem; 11.45 Fr. Heitmann, orgel; 12.03 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 Muziek voor de jeugd: 14 Dilettanten mu siceren: 14.20 Engelse les; 14.40 Amuse mentsorkest; 15.30 Kroniek van Letteren en Kunsten; 16.05 De Zevenklapper: 17 De Wigwam; 18.30 Promenade Orkest; 19.25 Het Septet Johnny Ombach; 19.50 Jongeren pakken zelf aan; 20.12 Pierre Fournier; 20.15 Lichtbaken: 20.40 Prome nade Orkest: 21 Negen heit de klok; 22 Weekend senerade; 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. RADIO-CENTRALE PROG. 3 7 (Brussel VI.) Nieuws; 7.50 Gram.mu- ziek; 8 Nieuws; 8,05 Morgenconcert (gr.); 9 Nieuws; 9.05 Casinopr. (gr.); 10 (Eng. LP) Nieuws; 10.10 Verz. pr. voor de huis vrouw (gr.); 11 Sandy Mncpherson (bios cooporgel); 11.15 The Monmartre Players; 1145 Parlementsoverz.: 12 (Brussel VI.) Salonorkest: 12.30 Weerber.; 12.32 Licht orkest; 13 Nieuws en causerie; 13.15 Lichte gram.muziek; 14 Lezing 14.10 Werken van Beethoven (gr.); 15 the five Melo- dians: 15.30 Orgelfantasieën (gr.); 16 Om roepkoor 16.15 Sonate voor alt en piano (gr.); 16.32 Omroepkoor; 1645 Yvonne v. d. Bcrghe (piano); pl m. 17 (Kootwijk) Batavia. 18 (Brussel VI) Jazzcauserie. 18.30 Voor de soldaten: 19 Nieuws; 19.30 Zang (gr.); pl.m. 19.50 (Brussel Fr.) Ac tualiteiten; 20 (Brussel VI.) Omroeporkest: 21 (Eng. LP) BBC Close up; 21.15 Geral- do en orkest; 21.45 Internat. Accordeon festival; 22 Mil. orkest; 22.30 BBC Mid land licht orkest; 23 Nieuws; 23.15 Gevar. dansmuziek. ZON EN MAAN. November Zon: Op 7.41 onder 17.06 Maan: Op 16.40 onder 7.16 V.M. 22.09 U.+NAP U.+NAP HOOG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee 1.35 2.03 2.41 3.07 2.0: 2.20 2.30 1.52 13.44 14.13 14.48 15.17 1.94 2.11 2.18 1.36 u.NAP u.—NAP LAAG WATER 1.79 20.04 1.99 1.98 20.38 2.19 2.15 21.18 2.35 U8 20.50 1.58 7.39 8.13 8.55 8.34 33. De meester stookte de vuren, zo als hij ze nog nooit gestookt had, de maat stuurde feilloos, de Baron zong zeemans liederen, Kappie gaf aanwijzingen, en zo gebeurde het, dat de „Kraak" als eerste bij 't einddoel aankwam. Er stond een jui chende menigte op de steiger, en de vlaggen wapperden in de wind. Kappie glom van trots, en de maat had tranen in zijn ogen van blijdschap. De Baron had de hik gekregen van opwin ding. en hg zag bijna paars in zijn gezicht Maar toch zwaaiden ze alle drie naar die vriendelijke menigte aan de kant, tot hun ar men er lam van werden. Op zijn bekende han dige manier bracht Kappie de „Kraak" langs de kant, de loopplank werd vlug uitgelegd, de trossen vastgemaakt, en de Baron ging als eerste statig, voorzover zijn hik hem dat toe liet. de wal op. Hg werd ontvangen door zijn huisknecht, die in zijn ene hand een zak droeg en in de andere hand een bloemenkrans. „Ho-hik-jo!" riep de Baron. „Daar-hik-ben-ik -weer! Ik-kik kom als een hik-ruige-hik zee bonk-hik terug!" „Pardon!" zei de huisknecht. „Maar met Uw welzijn, ik kan U niet geheel begrijpen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5