D „The Perils of Pauline" Zuiderburen zijn nog steeds gebrand op eerste na-oorlogse zege Zal Nederlandse voorhoede de hechfe Belgische defensie kunnen doorbreken? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrijdag 4 NOVEMBER 1949 NEDERLAND- BELGIË Het moet van de rechtervleugel komen De Immense constructie van het Feyenoord Stadion krijgt Zondag de maximum last der vier en zestig duizend te torsen. Het krijgt de golven van juichend of weeklagend geloei van deze massa te verwerken en het zal getuige kunnen zijn van de spanning, de sensatie, vreugdevolle verrassing èn de teleurstelling, welke speciaal een Nedertand-België match In zo rui me mate meebrengt. Als een exquis tussengerecht worden ons tussen de gangen van hel jaarlijks voetbaldiner de altijd weer met spanning verbelde matches van Hollandse en Belgische voetballers opgediend. De ene keer valt het wat beter uit dan de andere, maar sedert de bevrijding en weer opnemen van de onderbroken serie ontmoetingen is er een spanning ontstaan, welke niet te breken schijnt. Wanneer zal het technisch zwakkere Hollandse elftal de knieën moeten buigen voor het nu al jaren lang sterker team der Bel. gen, dat na do oorlog niet tot een overwinning tegen de onzen wist te ko. men? We verwachten het telkens weer, maar enthousiasme en fortuin lieten telkens weer de zege aan ons. zal zich wel weer een nuttige kracht tonen. V. d. Auwera op de rechts half plaats completeert deze op pa pier sterke defensie. In de voorhoe- j ae zien we vanzelfsprekend rechts buiten Lemberechts weer aan t werk. maar de rechtsbinnen is een nieuwe vondst waarvan men in België vee' verwacht. De „tank" Mermans is eon waardig tegenspeler voor Ter louw. terwijl Chaves ook al geen onbekende is. Linksbuiten D'Hert was tegen Zwitserland opgesteld, maar moest in de loop van de wed strijd worden vervangen. Hij is een onbekende op onze Nederlandse vel- Eigenlijk geloven we, dat het by al die uitslagen het pikante kantje was, dat de samenstelling van het elftal meer of minder stof deed opwaai en, wat het elflai iulst iets meer deed presteren dan we mochten ver wachten. En dat is ook nu weer na het vertrek van Wilkes naar de rij en der prof. voetballers en het niet beschikbaar zfln van mldvoor van Roessel het geval, maar juist hier in kon weer wel eens het vlamme tje schuilen, dat net precies nodig is om de lont van het enthousiasme te ontsteken. Zoals verwacht kon worden zijn geen grote veranderingen aange bracht in ons elftal, afgezien dan van de noodzakelijke vervanging van Wilkcs, Het staat er nu eenmaal zo voor. dat nieuwe sterren dun ge zaaid bleven. DE NEDERLANDSE ELF. Men weet nu zo zachtjes aan wet wat men aan het Nederlands elftal hce Aan critlek od de samenstel ling daarvan heeft het na de oor log nimmer ontbroken, maar de practyk heeft uitgewezen dat de he ren van de K C. er nog zo'n gekke klik niet on hadden. De repetitie van het Nederlands elftal moge dan niet datgene hebben gebrach* wat er van gehoopt werd. ook de Belgen zitten niet zo gemak kelijk. De zege op de Zwitsers heeft zeker bij onze Zuiderburen geen hoe- ras*emm<ng gebracht omdat ook toen weer het gebrek aan productiviteit aan de dag trad Onze verdediging is weer in zijn oude beproefde sa menstelling gebracht en zowel de verk'ezlng van Kraak als Schijve- naar en van Bun zal weinig roeien tot bezorgdheid geven. De midden linie onderging evenmin wijziging, al zal de herkiezing van van Schljn- Onze iongens zullen het tegen deze» Belgische ploeg ook nu weer niet gemakkelijk kragen, maar we geloven toch niet dat er een heel grote kans is dat onze Zuiderburen met de volle winst gaan streken. Aan een mogelijke overwinning van het Oranje-team ook onze krachten dienstbaar te maken is een taak, welke het genoegen van het aan schouwen nog groter maakt. Ook vele Zeeuwse keien zullen deel heb ben aan het koor der tienduizenden, dat tot een hoeksteen van het en thousiasme binnen de lijnen moet uitgroeien. De Rode Duivels zullen eindelijk eens revanche willen be leven en de onzen zullen die ook nu weer willen voorkomen. Dit moet leiden tot een nieuwe botsing tus sen techniek en enthousiasme. Moge benige" Gillard onze sterkste troef een sportieve botsing woraen tegen zich zal vinden. Veel steun zal °bïbiLSh hy van de uitstekende linkshalf Mees de kruitdampen over hetslagveld moeten krijgen. Ook stopper Carré reden zijn tot juichen in het Hollandse kamp. Nederlands Elftal DE ELFTALLEN. van Bun (MVV) Kraak (Stormvogels) Schyvenaar (EDO) van Schljndel (SVV) Lenstra Schaap (Heerenv.) ('t Gooi) Terlouw (Sparta) Roozcnburg (Sneek) De Vroet (Feyenoord) Timmermans (ADO) Clavan (ADO) A- de Hordt (Berchem) F. Chaves (Gantoise) Mees (Antwerpen) Gll-ord (Standard) Scheidsrechter: Ellis (Engeland) Belgisch Elftal Govard Lemberechts (F. C. Luik) (F.C. Mech.) Mermans (Andorl.) Carré (F. C. Luik) Aeniaiuits (Berchem) Meert Anderlecht) van der Auwera (R. C. Mechelen) Reserves voor Nederland: Saris (BW), Everse (Neptunus), Stoffelen (Ajax), v. d. Tuyn. (Hermes DVS). Reserves voor België; Dhaenen (Tilleur), Vaillant (Anderlecht), Valet (Anderlecht), Coppens (F.C. Mechelen). üo tijd, dat de huisvrouw een hele avond per week doorbracht met de bon nenadministratie is allaug voorbij. De artikelen, die nu nog op de bon zijn, kan men zelfs op de vingers tellen. Toch is de tijding, dat het vlees van de bon is, in alle hulsgez-nnen met vreugde begroet. Een hulsvTouw, die haar rantsoentje vlees komt halen, wordt door de slager van het heugelijke nieuws op de hoogte gebracht, Voor bridge-spelers BIEDEN MET GOUDSMIT (II) (door onze Bridge-medewerker) Wie het „systeem Goudsmit" huldigt, moet zich natuurlijk altijd stipt aan de regels houden. „Het „bezwaar" van een systeem is namelijk meestal dat de amateur er te licht van afwijkt met wat hij gemakshalve „eigen vari anten" noemen zal. Men neme derhal ve niet alleen kennis van de regels, neen, men moet meer doen: zich vol komen er aan houden, dusin de eerste plaats de eigen kaart juist waarderen en er vooral niet meer kracht aan toekennen, dan er werke lijk inzit Ziedaar één der punten, waarop het bij bridge aankomt. Nog al te vaak wordt er een openingsbod gegeven op een kaart, waarvan de geroutineerde speler „met de klompen aanvoelt", dat openen de partner kan verleiden tot een te hoog bod. Wees dus nooit te optimistisch, denk nimmer „het zal wel goed zitten". Het is integendeel veel juister aan te nemen, dat „het" ongunstig zit, (tenzij men uit het bie den van de tegenpartij de conclusies kan trekken over de verdeling. Wat men, volgens Goudsmit spelend, op een openingsbod van 1 S.A. moet antwoorden? Wie 1% H.T. (of 1 1/4 H.T. mét een vijfkaart) bezit, biede rustig 2 S.A. Degeen, die 2H.T. of 2 H.T. (mét 4 honneurkaarten) of 2 H.T. (mét een vijfkaart) rijk is, biedt onmiddellijk 3 SA. Heeft men 1' H.T. (mét een vijf- k'aatt) of een zsskaart (eventueel zonder honneurkracht In handen), dan late men twee in een kleur ho ren. Drie in een kleur is weggelegd voor IVz H.T. en een vijfkaart óf voor 2 H.T. mét een zeskaart in een hoge kleur. OPENEN MET 2 KLAVER De 2 Klaver-conventie (openen met 2 KI!) is 100% manche-forcing, waar bij het bezit van Klaveren niet is ver eist. Wie hiermede opent dient echt- ter over 55% H.T. te beschikken, mét voldoende speelslagen om de manche te garanderen! En het ant woord? Minimum is 2 Ruiten (af geeft dit nog geen Ruiten aan!). Met een minimum van 1 1/4 H.T. én een gv.e- de vier- of vijfkaart is 2 Harten of 2 Schoppen het juiste antwoord. Met minimum 11/4 H.T. én een vijfkaart antwoorde men 3 Ru of 3 KI. Twee S.A. biede men met minimum 1 1/2, 3 S.A. met min. 2% H.T. (zonder bied- bare kleur). Wie met 2 Ru. 2 Ha of 2 Sch wil openen (semi-forcing) dient goed te onthouden, dat daarvoor minstens 4',2 H.T. (min. acht speelslagen!) vereist is. De partner is verplicht minstens één keer te bieden (2 SA. is het zwakste antwoord). Elk ander bod dan 2 S.A. is manche-forcing. De ope ningsbieder moet na 2 S.A. minstens nog één kleur bieden. Daarbij is ieder ander bod dan 3 in de kleur, waar mede ls geopend, manche-forcing. (2 Ru, 2 S.A., 3 Ha wil dus zeggen: partner kies tussen 3 S.A., 4 Ru of 4 Ha, want een manchebod is zeker!) Op een openingsbod van 2 Ru, 2 Ha of 2 Sch moet men 3 in de kleur van de.partner antwoorden met troef- steun en minimum 1 1/4 H.T. De eigen kleur heeft daarentegen de voorkeur met 1 1/4. 4 én een goede vier- of vijfkaart. Twee S.A. late men horen met één H.T. (of minder) alsmede met 1 1/4 H.T. zonder biedbare kleur en zonder troef steun. Het minimum IVz H.T. wordt 3 SA. geboden. Lezer en lezeres, laat U het toch niet bij een vluchtig doorlezen van t bovenstaande zo goed gemeend ad vies! Neem een spel kaarten ter hand, deel dit rond en bekijk achter eenvolgens deze 4x13 kaarten, telkens voor U zelf het bod bepalend Ga steeds na of dat in overeenstemming is met de U in deze rubrieken gegeven richtlijnen. Geloof me, dat is de enige juiste weg om verder te komen in het bridge-spel, dat toch altijd blijft be horen tot Nederlands meest beoefen de kaartspel. Herinnering aan de kinderjaren der film ,z0 OMSTREEKS DE EERSTE WERELDOORLOG kreeg Hollywood del de sy°te vondst van vorig j zijn goeie tijd. Het celluloid met zijn „bewegende beelden" had zich «---«! langzamerhand een populariteit verworven over de hele wereld. De film toen nog „stom" ging een bloeiperiode in en de Hollywoodse filmindustrie werkte zich hoofdpijn om aan dc steeds groeiende vraag naar haar producten der illusie te kunnen voldoen. Nu onze wensen en onze smaak zoveel geraffineerder geworden zijn, meegegroeid vooral ook met de technische ontwikkeling, blijkt de illusie, hoe Hollywood omstreeks 1917 letterlijk „aan de lopende band" leverde, wel erg goed koop. Maar goed dertig jaar geleden dachten we er toch wel heel an ders over. Toen vergaapten we ons in uiterste verbazing aan dat won der van de bewegende prenten. Toen huiverden we om de gruwelijk ste sensaties, die we nu o zo tam vinden. Toen hadden we moeite om ons „groot" te houden om niet met de hele zaal mee te zuchten cn te snikken over het wrede lot, dat de zo schone en zo onschuldige heldin onzer film bedreigde. seizoen ditmaal met heel wat minder vertrouwen gedaan zijn dan destijds. De SVV'er schijnt wat uit vorm en het ls te hopen da4 hij deze voor a.s Zondag heef» bewaard. Terlouw heeft, nog steeds concur rentie van Möring te duchten, maar de stoere Spartaan was toch wel ze ker van zijn olaats en de Belgische midvoor zal het kwaad genoeg te gen deze robuuste stopper krijgen. Voor de Vroet behoeven we even min bang te zijn al ziet het er naar uit dat zijn vervanging (door de RCH'er Bieshroerk') aanstaande is. Het vertrek van Wilkes maakte t noodzakelijk hiervoor een plaatsver vanger te zoeken, die men thans in Schaap ('t Gooi) gevonden meent te hebben Onze grote troef ls ook nu weer Abe Lenstra die de rechts- biutenolaats bezet. De Heerenveen- cnek is in grote vorm en de Bel gen zullen hem zeker in de gaten houden Jammer dat Jan van Roes sel door een ongelnkklge blessure niet besch'kbaar is. want zijn ver kiezing stond vel vast ztjn vervan ger Ronqnnburg Is zeker geen groot voetballer, maar wel een sterke knaan aan wie de Belgische stopper weinig olezier zal beleven. Hti durft ook te schieten en dat is heel wat waard. LINKERVLEUGEL ZWAK STE DEEL. De linkervleugel lijkt ons het zwakste deel "'immermans' herkie zing was ook al pan geen twHfel on derhevig. maar Clavan's plaats zal tocb wel alleen op grond van 't ge brek aan 'n behoorlijk vervanger aan de ADO-man ten deel zijn gevallen. Hij heeft dit se'zoen roe geen gro*e dingen kunnen doen. De hech»e rech- ter-dc'ensiohoift der Belgen zal voor deze vry lichte Hagenaar wel een te groot struikelblok vormen. HET BELGISCHE TEAM. Het Belgische elftal telt veel oude bekenden. In het doel zal Meert zijn plaats weer wel waard blijken, ter wijl ook Aernoudts een groot strui kelblok zal vormen voor onze jon gens. De zwakke plaats ïykt ons de linksbackplaats, waar de „een- Knappe film. Deze Pearl White leeft weer in „The perils of Pauline", een even Suikerbietencampagne in de N.O.-polder. Do door do directie van de Wie- ringermcer N. O.-Polder verbouwde oppervlakte suikerbieten bedraagt plm. 640 ha. met een opbrengst van 23 millioen kg. bieten en 15 mtlli oen kg. groene massa. De suiker- White/ de hööfdrölspëëldëhl" dë merkwaardige carrière. Ze begon als naaistertje op een costuum-ate lier. waar ze bij haar collega's ge- tapt was om haar clownesks imita- waanzinnige als charmante film, taties van de nurkse patroon. Dit dja weergaloos knap en vol humor, deed haar op het toneel belanden ean belangwekkende terugblik bij een dertiende-rangs gezelschap gesft op de emotionele kinderjaren met meer schulden dan artistieke Van het filmbedrijf. Regisseur Ge- kwaliteiten. Bij een bezoek aan orgs Marshall heeft het geheel over een filmstudio, waar een oud-colle- 't algemeen goed in de hand gehad, ga van haar optrad, liep ze een Reeksen kostelijke en originele dé- verkeerd decor binnen, waar 't een tails voegde hij hier samen tot een of andere beest, dat juist gefilmd allerbekoorlijkst geval. Het heeft werd, haar voor de voeten liep. Ze geen h0g3 pretenties, maar beoogt gaf het een trap en liep door en slechts anderhalf uur goed amuse had daarmede haar carrière ge- ment te bezorgen. Maar juist door maakt. Want het beest, dat ze voor dit heel kennelijke afzien van alle een hond versleten had, was een zwaarwichtige strevingen komen leeuw. En zo werd Pearl de onver- de verdiensten van deze film des te schrokken heldm m reeksen films: duidelijker uit Ze levert in alle van Pearl White's motief verhouding tot hun tijd wordt belaagd 00]c uit filmisch oogpunt enkele Die tijd was Hollywood niet al- Thans is er een leen goed, maar ook wild. Oude de titel „The perils loodsen en pakhuizen dienden tot („Pauline in gevaar") filmstudio's, waar onder het meest de herinnering wakker aan die re rampen, Pearl heidense lawaai vijf of zes films te- roemruchte tyd van voor 1920, toen door kwaadaardige bandieten en goède^èigenschannerreeneoede"en gelijk opgenomen werden. Scéna- Pearl White in al haar (abelacht.ge overleeft ze allemaal. Pearl wint fSwwgwS ^spel-regie e£nTom" rio's en draaiboeken kende men stunts triomfen vierde. een wedren met een razende trein, werkelijk voortreffelijke tospassing amper; men improviseerde er op Pearl zweeft met een onbemande van geiuid en kleur, een uitsteken- los, aan de hand van een ontwerp- „Pauline In gevaar", ballon door noodweer en bliksem, de fotografie, die dikwijls een op- je voor een verhaal, dat steeds Pearl levert gevechten op de bum- vallende beeldverzo'-ging vormt en nieuwe en grillige toevoegingen „Pauline in gevaar" geeft een re- per van een voortdenderende loco- een frissej dvnamische montage die kreeg. Rollen behoefden de acteurs constructie niet te leren, repeteren al evenmin. Ze kregen de opdracht zich zus en zo door costumier en kapper te la ten uitdossen, een streep zwart langs de oogranden en een veeg rood over de lippen te schminken en zich vervolgens te melden bij décor nummer zoveel. Daar stonn dan een man bij een driepoot, waarop een klein kastje met eer. zwengel de camera en verder een electriciën met een paar schijn werpers en tenslotte de „baas", de regisseur met een grote toeter, waardoor hij de acteurs tijdens de opnamen toeschreeuwde welke ge baren ze moesten maken. Wie in het décor de deur opende om het vertrek te verlaten had de kans midden in een ander décor te be landen, waar een andere zwenge lende cameraman en een andert schreeuwende regisseur aan 'n an dere film bezig waren. Zo was Hollywood een goede dertig jaar geleden. Men maakte er korte films, die als de delen van een vervolgverhaal bij elkaar hoor den. Een der populairste filmseries uit die tijd heette „The perils of Pauline", waarin een vrouw, Pearl zich volkomen aansluit bij het on stuimige karakter van het gegeven. *ï"flnn fliïh ifp- KMlrRtrcn De Erroene nouiuroi speciuL ui uc mu» bedraagt 25 ton' per h<L. dle|™wl huiveringwekkende latere- aan de weg geleverd 137,50 per «n, die als voorloper te beschou- ha. opbrengt. 'wen zijn van onze sensatiefilm. ~ari White aan het begin van haar toneelcarrière: een waanzinnl. proefnummirtje, dat een even waanzinnig succes kreeg (de vrouwelijke clown Betty Hutton in „The perils of Pauline"). Betty Hutton. De hoofdrol wordt gespeeld door 3etty Hutton, een actrice met on- ieëvenaarde komische begaafdhe- len, bekoorlijk-naïef, ongebreideld- instuimig, origineel en scherpzin nig en nergens ook maar even ba- ïaaL Iets anders dan een komische col spelen (en onovertroffen goed lan!) kan ze echter niet. De film nrengt in het doldrieste leven van Pearl White ook nog een tragische •omance in het geding en dat is uer een zwakke plek. Niet alleen loor de schuld van Betty Hutton ivqrigens, die nu eenmaal van een iefdesscène niets terecht brengt en 'an het vertolken van wat tragiek log minder (geheel overeenkom- ;tig haar voorgangster Pearl Whi- e trouwens!) Het liefdesgeschie- lenisje is zo conventioneel van op- :et, dat het hierdoor alleen al vol- •omen een dissonant wordt in het :eheel van overromoelende oor- oronkelijkheden. „The perils of 'auline" is misschien geen grootse 'ilm en zeker geen meesterwerk, maar in ieder geval een film met ,pit", niet alleen met verstand knap vakmanschap gemaakt, maar vooral ook met gevoel. LONG—SHOT. Perscommentaar De Nederlandse pers is met haar commentaren op de resultaten der Ronde Tafel-Conferentie Woensdag avond en Donderdagavond nog niet erg royaal geweest De Nieuwe Rot terdamse Courant en de Volkskrant geven bijv. geen enkel commentaar en De Telegraaf beperkt zich tot een overzicht van de voornaamste punten om dan aan het slot van het artikeltje te constateren, dat de algemene indruk is, dat de Unie in de toekomst voor beide deelgenoten van waarde kan zijn, wanneer deze bezield zijn met 't voornemen om het naar de geest uit te voeren. Ontbreekt dat voornemen, dan zal het statuut een dode letter blijven. Het Alg. Handelsblad is heel wat uitgebreider in zijn beschouwing. Het wijst er ojn. op, dat thans het woord aan de beide parlementen is: „Voor zover het Nederland betreft, heeft 't Parlement de taak om met uiterste zorgvuldigheid, maar toch sine ira et sine studio zonder toorn en voor ingenomenheid na te gaan, of bij deze overeenkomsten niet alleen de letter, maar vooral ook de geest van het XlVe Hoofdstuk der Grondwet is nageleefd. Mocht men tot die conclu sie komen, dan is de tijd gekomen, dat Nederland, niet langer bezwaard door dit hachelijke Indonesische probleem, op een keerpunt in zijn na-oorlogse geschiedenis, zijn volle energie !:an richten op de vele andere moeiT'ke opgaven, welke deze nieuwe tijd ons stelt. Zo gezien bestaat althans de mogelijkheid, dat het historische mo ment in de Ridderzaal, dat in vader landse harten een scala van uiterst gemengde gevoelens wekt, een tijd perk inluidt van een nieuwe en naar men moet hopen vruchtbare en op bouwende samenwerking tussen Ne derland en Indonesië". De Maasbode wijst er op, dat het bereikte accoord een geschiedenis heeft: „De Indonsische ontwikkeling stond volkomen onder de invloed van de angst van het State Department voor de groei van het communisme in het gehele Pacificgeöied; de Ronde-Ta fel-Conferentie heeft gewerkt onder j de angst van de drie delegaties en van de Unci voor een fatale evolutie op Java en Sumatra. In zekere zin ging het er tenslotte om drs. Hatta de kans te geven zich bij zijn terugkeer in Djocja te hand haven: de kans om de extremistische- Nationalistische stromingen in be dwang te krijgen en de rovers- en moordenaarsbenden, die de Japanse lessen nog altijd trouw volgen, mees ter te worden. Vele Nederlandse con cessies liggen geheel in dit vlak, en zijn slechts van dit standpunt ver klaarbaar. Want het valt niet te loochenen, dat Nederland, behalve wellicht in de kwestie Nieuw-Guinea, vele, zeer vele concessies heeft gedaan, welke het voor ons land moeilijk maken, het accoord blijmoedig te aanvaarden". Het Parool werpt een blik in de toe komst en ziet mogelijkheden: „Indonesië kan vriend worden maar ook vreemdeling. Wat van die beide het wordt, hangt grotendeels van óns af. Stellen wij ons zelf, niet alleen ons kunnen maar ook onze harten, open voor onze Uniepartner; ontsluiten wij behalve onze harten onze huizen cn onze universiteiten, onze laboratoria en onze bibliotheken, dan zullen wij in tien jaar de schade, die vier achter ons liggende jaren aan de vriendschap hebben toegebracht, kunnen herstel len. Bij de opbouw van de nieuwe tijd kan niemand worden gemist, ook niet zij die tot dusverre aan de kant heb ben gestaan omdat zij niet geloven konden in wat zich voor hun ogen af speelde. Wij zouden een beroep willen doen op die tegenstanders. Wij zouden hun willen vragen vóóruit te willen kijken en verder te gaan op de basis ven een werkelijkheid die voor hen even onwrikbaar is als voor ons en iedereen. Van wat wij in de komende tien jaar zullen doen en laten hangt voor de komende honderden jaren de verhouding NederlandIndonesië af". Het Vrije Volk sluit zich aan bij een opmerking van Sultan Hamid in zijn rede tijdens de slotzitting: indien Ne derland slaagt In de vervulling van zijn helpende taak bij de opbouw van de strijdkrachten van de R.I.S., zal het op de andere punten van samen werking v/el gaan. „De militaire samenwerking zal de toetssteen blijken te zijn voor het wel slagen der Unie. Het zal misschien niet gemakkelijk zijn om nu, na enige jaren van strijd, de voormalige tegen stander als bondgenoot te zien en ad viserend en steunend behulpzaam te zijn bij de opbouw van de strijdmacht van die bondgenoot. Het zal echter in die bondgenootschappelijke geest moe ten geschieden. Want het is van on schatbaar belang voor de wereld, dat de nieuwe staat sterk wordt en dat zijn regering het gezag verwerft, dat voor een stabiele ontwikkeling onmis baar is. De keuze van hen, die in de militaire missie zullen worden opgeno men, welke op grond van de gesloten overeenkomst naar Indonesië zal wor den uitgezonden, kan van beslissende betekenis zijn voor de toekomst der Unie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4