Middelburg's radio-illegalen in de schaduw van de Duitsers JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Zeeland slaat goed figuur met de schooltandverzorging Oberfunkmeister wist van bestaan der geheime zenders af Resultaten onderschrijven noodzaak van dit belangrijke sociale werk Verkiezingskoorts WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vrijdag 4 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VIJF JAAR GELEDEN Lange Plet„We hebben veel geluk gehad". In de laatste oorlog is wel gebleken welk een machtig wapen de radio is. Terwijl Goebbels via de zenders van Duitsland en alle be zette gebieden zijn leugenachtige propaganda de wereld inzond, zaten wij in kasten en op zolders met hoop en spanning in ons hart af te stemmen op Londen en bedienden illegale werkers onder levensgevaar hun apparatuur ter ondersteuning van het ondergronds verzet en de geallieerde oorlogvoering. Het is nu vijf jaar geleden, dat een groep „radio-illegalen" in Mid delburg de laatste gevaarvolle dagen van ondergondse activiteit be leefde. Waaruit hun werk voor de goede zaak bestond, hebben wij reeds eerder beschreven. Wat deze onverschrokken mannen er zélf van dachten en wat zij beleefden, dat heeft één hunner, die de schuil naam Lange Piet droeg, ons dezer dagen op levendige wijze verteld, toen wij hem in zijn woning temidden van zijn zend- en ontvangappa raten aantroffen. stations in Zeeland had ik de keuze uit aanvankelijk vier en later vijf verschillende codes per dag". „Herinnert U zich nog belangrij ke telegrammen?" „De grootste kluif," aldus Lange Piet, „hebben wij wel gehad, toen er bij Zwarte Piet een telegram binnenkwam namens Montgomery. In het kort kwam het hierop neer: Bij de Staf van Montgomery werd verondersteld, dat de 64e en 70^ Duitse Infanterie Divisie ten noor den van de lijn Antwerpen lagen. Dit diende te worden onderzocht, terwijl alle bewegingen van de 64e Divisie over de Schelde moesten worden gerapporteerd. Voorts wer den alle weerstandspunten van de Duitsers op Walcheren en Zuid-Be veland gevraagd, alsmede de bewa pening en transportmogelijkheden der Duitsers". INFILTRATIE. Daar het drama Van der Waals ons nog vers in het geheugen ligt, „De practische voorbereiding", zo begint Lange Piet, „is het werk ge weest van de Middelburger Zwarte Piet. Hij heeft, vertrouwend op zijn gelukkig gesternte, thuis op een open zolder een groot deel van de in Zeeland gebruikte apparatuur gemonteerd. De zenders beproefde hij daar op een honderd meter af stand van de Duitse radiodienst, die in do Koepoortstraat zetelde. GEVAARVOLLE TOCHT. Bij zijn illegale combinatie was het goed dienen: voor mensen met „overwerk" waren er twee stel bonkaarten. Maar het kon ook ge beuren, dat er zo tussen neus en lippen werd gezegd: „Breng deze zender en ontvanger „even" naar Wissekerke op Noord-Beveland. Hij moet geplaatst worden op de zolder var de radio-centrale. Je laat aan die man dit halve tramkaartje zien en hij toont jou dan de passende andere helft. Zaterdagmiddag om kwart over drie proefseinen op die golflengte en onder die roepnaam." In zulke gevallen zou je met lief de afstand doen van je extra-bon kaart en zou je zelfs nog graag een paar dagen vasten, als je maar ze ker wist dat je het er goed af bracht. Maar we zijn nooit gegrepen". „Is het geluk altijd zo mee ge weest?" interrumperen wij. „Wel," zegt Lange Piet, „één maal zeer zeker. Dat was in begin October 1944. Ik zat toen in Grijps- kerke en op een gegeven moment ging het licht uit in de kelder waar de zender was opgesteld. In de keuken passeerde ik de zuster van Blonde Piet die boter hammen stond te snijden. Zo ter loops zei ik tegen haar, dat ik zon der licht en spanning zat en dus niet kon seinen. „O, zei ze, „ik heb net op het schakelbord de stop naay de kelder losgedraaid want de peil- wagen staat voor de deur". GLASHARD. „Nog meer van die glasharde vrouwen meegemaakt?", informe ren wij. „Ja, nog een," zegt Lange Piet. „Zwarte Piet en ik liepen in Mid delburg naar een adres te zoeken om de zender uit Grijpskerke op te stellen toen de netspanning daar was uitgevallen door het sterk ge stegen zeewater. Na een dag zoe ken kregen wij het adres op van een vrouw, die zich al lang geleden had gemeld voor spionnage. Op de zolder vonden wij de vrouw des huizes bezig met het sorteren van appelen. Over de appelen heen lieten wij onze blik eens glij den naar de hanebalken en waren het er over eens, dat daar een pri ma zendantenne van twintig meter kon worden gespannen. „Dan komt Janssen vanmiddag met zijn zen der," zei Zwarte Piet. „Dat is goed," zei de vrouw en ging verder met appelen sorteren „Zijn er aanwijzingen geweest, dat de Duitsers iets hebben kunnen maken van de door hen afgeluister de telegrammen?" „Daarvan is ons nooit iets gebleken. Ik acht dit onmogelijk. Zwarte Piet, die voor het gealliëerde hoofdkwar tier werkte, had een code welke maar 24 uur dezelfde bleef en voor het drukkere verkeer met de zend- vragen wij, of de Zeeuwse radio- groep iets heeft gemerkt van infil tratie. „Ja, wij bebben een licht geval van infiltratie meegemaakt. Het betrof iemand uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen die door de S.D. was ge grepen en daarna voor deze instantie was gaan werken. HU had al contact met een onzer code-mensen opgeno men, maar gelukkig liep dat met 'n sisser af. Later heeft de infiltrant elders nog een slachtoffer gemaakt, dat prompt werd gefusilleerd. Zelf kuam hij er na de bevrijding met een jaar gevangenisstraf af." Dan stellen wij de vraag of het aan bijzondere omstandigheden te danken is, dat de radio-groep het er zonder kleerscheuren heeft afge bracht. „Onze golflengten lagen niet gun- stig daar de grote telegrafiezender j 17. Daar klauterde Moortje in de apenkooi, dicht klapte de grijnzend van genoegen bij de gedachte zo in een vloog de ijzeren geurige pisang te kunnen happen. Maar voordat Ik zal jou leren hij zich kon voorstellen wat er eigenlijk gebeurde, bromde Jimmy had de aap hem een stevige duw gegeven en was gertje wanhopig hij zelf bliksemsnel uit de kooi gesprongen. Rats, deur van het hok en floep, daar sleutel met een boog over boord, mij te verklikken, lelijke nikker, en hij pakte zijn biezen, het ne- achterlatend. Duitse Staf dus ook in de buurt van ten ontvallen, dat er op Walcheren onze werkgolven zou liggen. Dit is geheime zenders zaten, die hij wel gelukkig niet zo geweest, want er: zou vinden" c ,c.i zou anders al vanaf het begin een J ANGST. van de Duitse Staf maar een paar me- i wilde jacht op ons zijn geweest. La- I _.ifi4.4 j -fAr vamampn wii wa) rfat oen r>ho>r_ I ter in golflengte met de onze ver schilde. Onze vrees was, dat de permanente luistergolf van de ter vernamen wij wel, dat een Ober. funkmeister van de Duitse radio dienst zich aan een burger had la- Vergane glorieDe Duitse soldaten, die zo lang heer en meester waren geweest in de Zeeuwse hoofdstad, hebben eindelijk de wapens gestrekt en wachten gelaten op het moment, dat zy als krijgsgevangenen door de Tommy's worden weggevoerd. DE TANDARTS OP SCHOOL II In iedere stad en in ieder dorp van Engeland komt een tandarts geregeld op de scholen de gebitten van de leerlingen controleren. In de Ver. Staten is de sehooltandartsverzorging eveneens zeer verbreid en ook Japan en Duitsland waren zeer actief op dit gebied: reeds in 1934 telde Tokio maar liefst 503 schooltandartsen, terwijl onze Oosterburen In 1935 een speciale wet aannamen, kortweg „Reichsschulezahnpflegegesetz" genaamd. Nederland sloeg in vergelijking hiermee voor de oorlog maar een pover figuur. In 1939, toen in Den Bosch 6500 kinderen uit de zesde klassen der lagere scholen werden onderzocht en bleek, dat 80% tandbederf in het blijvend gebit had, toen voorts bekend was, dat bij preventief optreden 90% de school met een gezonde mond verlaat, waren slechts weinige gemeenten een schooltandartsendienst rijk. Gelukkig is thans een kentering waar te nemen en Zeeland blijft daarbij allerminst tenachter. Dordrecht was de eerste gemeen te (1921), waar een gemeentelijke schooltandverzorging werd inge voerd. Andere gemeenten volgden, maar eind 1933 maakte de benarde financiële toestand, waarin de mees te gemeenten kwamen te verkeren, bezuiniging nodig. Wilde men voor een rijkssubsidie in aanmerking ko men, dan moest men de schooltand verzorging, die daardoor een sluit post op de gemeentebegroting werd, afschaffen. De Ned. Ver. voor mond- en tand- hygiëne „Ivoren Kruis", de Ned. Ver voor sociale tandheelkunde en de Ned. Maatsch. tot bevordering der tandheelkunde sloten een bond- Raad om genootschap de Centrale F voor Sociale Tandheelkunde zich met het probleem bezig te hou- dit opzicht coördinerend den en in liet was een groot moment, toen op 6 November 1944 de eerste Engelse tank op de Dam verscheen en de onderhandelingen over de overgave van de stad, waarbij generaal Daser zo kosteiyk overbluft werd, begonnen. en stimulerend op te treden. De werkzaamheden werden over de drie organisaties verdeeld en geleidelijk, met meer morele dan financiële steun der gemeenten, werden nieu we particuliere diensten voor schooltandverzorging opgericht. OOK DE ZIEKENFONDSEN. De overheid, die gelden beschik baar stelde, de gemeenten, de kruis verenigingen zij allen toonden grote belangstelling, maar de resul taten van het werk bleven beneden verwachting. De gemeenten waren immars niet in staat een deel der kosten op zich te nemen, noch door een redelijke subsidie het bestaan van de diensten te waarborgen, die dan ook veelal noodlijdend werden. Toen de Duitsers ons land binnen vielen, ging de deur geheel toe. De lieden van de „Volksaienst" beijver den zich wel om overal diensten op te richten, maar het was vergeefse moeite, want de Centrale Raad hief zichzelf op, de tandartsen bedank ten er voor om met de N.VJD. sa men te werken en ons volk liet dui delijk blijken van nazi-invloed op de schooltandverzorging niet gediend te zijn. Na de bevrijding hervatte de Cen trale Raad zyn arbeid. Inmiddels wees de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde de adviescommis sie van het ziekenfondswezen er op, dat schooltandverzorging de nood zakelijke basis vormt waarop de behandeling volgens systematische, rationele beginselen van de grote groep der bij Ziekenfondsen verze kerden behoort te rusten. De taak van de fondsen zal door de schooltandverzorging aanzienlijk algemene ziekenfondsen. Deze zou den hun verplichtingen ten opzichte van deze groep van verzekerden kun nen overdragen aan de diensten voor schooltandverzorging en daar voor het bedrag vergoeden, dat deze hulp zou kosten, wanneer ze was verleend door de aau de fondsen verbonden tandartsen. Zo wordt een gezonde financiële basis gelegd, In- aerdaad werken de ziekenfondsen graag mee aan de stichting van diensten, dat is wel gebleken. ONTWIKKELING IN ZEELAND. Over de organisatie van de stich tingen voor schooltandverzorging (want de stichtingsvorm wordt door j de Centrale Raad geprefereerd) j schreven wy reeds meermalen uit voerig. Wij herinneren er hier daar om slechts aan, dat aan de oprich- I ting en het bestuur van een zodani-1 ge stichting in ieder geval moeten deelnemen de gemeente (n), waarin de dienst zal werken, de plaatselijke afdeling van de Ned. Mij. tot bevor dering der tandheelkunde, de ter plaatse werkende ziekenfondsen, de kruisverenigingen en de instellingen en besturen uit de onderwijswereld. De werkelijke kosten per kind en per jaar worden geraamd op 2, voor de stad, 2,25 voor stad en omgeving en 2,50 voor een platte landsdienst. En hoe is nu de stand van zaken in Zeeland? Kort samengevat kan men zeggen, dat het werk hier op gang is gekomen en dat de perspec tieven voor verdere uitbreiding gun stig zijn. Vlissingen was de eerste f:emeente met schooltandverzorging, n Middelburg begonnen de practi sche werkzaamheden van de stich ting in Maart jl. en in beide steden is men over de tot nu toe behaalde resultaten zeer voldaan. Het onder zoek begon in de eerste klassen en wordt nu geleidelijk uitgebreid, zo dat na 6 jaar „conserverende" be handeling van alle schoolkinderen mogelijk zal zijn. Onlangs startte de dienst West-Zeeuwsch Vlaauderen, de eerste plattelandsdistrictsdienst in Nederland! Het platteland van Walcheren zal spoedig volgen. De gemeenteraden werden bereid gevonden hun mede werking te verlenen aan de oprich ting van een dlstrietsdienst en thans zijn onderhandelingen gaande over de vorming van een stichting. Bin nenkort zullen vertegenwoordigers van bij schooltandverzorging betrok ken belangengroepen nijeerikomen om een bestuur te vormen. De voorbereidingen voor een dienst Zuid- en Noord-Beveland verkeren in een vergevorderd stadium en op Schouwen-Duiveland is men vrijwel gereed om te beginnen. Ook in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen wordt Tenslotte stellen wij de ondeu gende vraag of er momenten zijn geweest waarop men werkelijk angst heeft gekend. „Even heeft het wel eens raar ge daan. Dat was op 4 October 1944. Tezamen met de code-mannen Kees en Jan zat ik rond kwart over tien 's morgens te babbelen in de Grijpskerkse kelder. Met een ruk schoot op eens de zender een meter de lucht in. Als op commando riepen wij gedrieën zo hard wij konden: „Hé, niet trekken," doch niemand reageerde op onze nood kreet. Wederom als op bevel keken wij elkaar aan want boven onze hoofden hoorden wij het gestamp van de laarzen onzer beschermers. Conclusie: De Duitsers zijn in huis, hebben de antenne ontdekt en vol gen nu de draad om te zien waar de zender staat, Het electrisch licht ging di rect daarna uit: het afgespro ken teken voor groot-alarm. DE BUI AFGEWACHT. Een kwartier lang hebben wij zonder conversatie en met veel vraagtekens in ons hoofd de bui afgewacht. Om half elf ont stond er boven onze hoofden een heen en weer gedraaf van zoolbe slag wat telkens eindigde met het neerzetten van zware voorwerpen. Conclusie: De Duitsers hadden de werkplaats boven onze hoofden ge vorderd als opslagplaats en waren nu aan het afladen. De angst was voorbij. Later hoorden' wij, dat de Duit sers ook de kamer hadden gevorderd waarin een ingebouwde kast stond waardoor de zendantenne haar weg vond naar 't platte dak. De vader van Blonde Piet had met één greep de antennedraad uit de kast getrok ken en deze ruk had het zendertje in de kelder doen opstijgen, 's Avonds hebben Blonde Piet en ik een noodantenne gespannen. In het keldertje heb ik mij altijd veilig gevoeld want de camouflage was dermate goed, dat ik alleqp een geroutineerde metselaarsbaas in staat achtte het bestaan van een kelder onder het huis te vermoe den. Voor de Duitsers behoefden wij dus niet bang te zijn, dat wa ren over het algemeen allemaal ingenieurs; tenminste dat zeiden zij toch!" f Ingezonden mededeling SLECHT „GENEES-VLEES"! 1 ZEGGEN SOMMIGE MENSEN. als wondert niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker's Kloosterbalsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert, dat is Akker's Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen„Akker's Kloosterbalsem - geen goud zo goed^ Sherman opvolger van Denfeld. President Truman heeft besloten vice- admiraal Forrest P. Sherman, com mandant van het zesde Amerikaanse vlooteskader in de Middellandse Zee, te benoemen tot chef van de vloot- operaties ter opvolging van admiraal Louis Denfeld. Vice-admiraal Sherman is niet op de voorgrond getreden bij het me ningsverschil tussen vloot en lucht macht over de B-36, dat tot het heen gaan van Denfeld heeft geleid. Kardinaal Marmaggi overleden. Fransesco kardinaal Marmaggi, de 73-jarige prefect van de congregatie van het Concilie, is te Vaticaanstad aan een hartaanval gestorven. Het aantal kardinalen is thans nog 54. Paus Pius de twaalfde zal, naar men verwacht, volgende maand het colle ge van kardinalen weer voltallig ma ken door 16 nieuwe kardinalen te be noemen. Het Wereldgebeuren Wö Nederlanders gaan nooit naar de stembus om een burgemeester te kiezen. Den Haag bestudeert de antecedenten van de candidaat, wikt en benoemd en even later brengt het kinderkoor de nieuwe functionaris een aubade. De Ameri kaan zou dat niet „slikken." Hg wil de candidaten zelf zien en horen, desnoods op film en televisie en persoonlijk meebeslissen of dit nu de man is aan wie men het wel en wee der burgerlijke gemeente wil toevertdouwen. Niemand zal durven beweren, dat in ons land bij burge meestersbenoemingen de politiek ge heel op de achtergrond blijft. Som mige benoemingen leren anders. Dat is echter slechts kinderspel bij het Amerikaanse gebruik, waar de ver kiezingen van een nieuwe burgerva der gepaard gaan met optochten, verhitte campagnes en veel orato risch gescheld. Maar de Amerikaan vergeet gauw. Hg moge ontzaglijk opgewonden zyn over de kansen van de huidige New Yorkse burgemees ter. Bill O'Dwyer tegenover zgn voor naamste tegenstander Newbold Mor ris. mocht laatstgenoemde het win nen, dan wordt zijn gezag zonder morren aanvaard. Dit jaar is onder de 14 millioen zielen, die de stad New York telt, de belangstelling voor dit duel zeer groot. In geheel Amerika is trouwens wel belang stelling voor de uitslag, die op 8 Nov. de stembus zal opleveren. Niet temin valt de burgemeestersverkie zing enigszins in de schaduw van een andere felle verkiezingscampag ne, die gaande is tussen de demo craat Herbert Lehpian en de repu blikein John Foster Dulles om de zetel van de staat New York in de Amerikaanse Senaat. Beide candidaten genieten een ze kere faam op internationaal gebied. Lehman, een bankier uit Walfetreet, heeft aan het hoofd gestaan van de Unrra, de hulporganisatie van de V.N. onmiddellijk na de oorlog. Dul les, 'n advocaat uit Wallstreet. was bestemd om minister van buiten landse zaken te worden, als Dewey destijds tot president gekozen zou zijn. Problemen van buitenlands be leid worden in de verkiezingsstrijd niet betrokken, want beide candida ten, steunen Trumans beleid in dat opzicht. Toch wordt de campagne beschouwd als een proef-debat over de punten die uiteindelijk beslist zullen worden bij de verkiezingen voor het Congres volgend jaar No vember. Lehman is voorstander van het fair deal-programma van president Truman, Dulles bestrijdt dit als so cialisme of ..statism". dat waar schijnlijk uiteindelijk tot het com munisme moet leiden. Daarbij wor den merkwaardige zgwegen bewan deld. Zo vertellen de tgenstandors van Dulles aan de Joden, een be langrijke groep in de stad New York, dat hij een anti-semiet is. Van Lehman zegt men aan de andere kant, dat hij de rooms-katholieke kiezers van Italiaanse, Ierse en Poolse afkomst van zich vervreemd heeft door z\jn steun aan mevrouw Roosevelt in haar controvorrse met kardinaal Spellman over staatssub sidie aan christelijke scholen. Leh man wordt verder in de schoenen rchoven, dat hg steun krijgt van communisten, waarop hg zelf steeds verklaart geen prijs te stellen op communistische stemmen. Er is eigenlijk nauwelijks een op de ver beelding van de massa werkend poli tiek wapen, dat door één van beide partgen verzuimd wordt in het vuur te brengen. In sommige opzichten is kiezen in de V.S. meer een nationale sport dan een ernstige aangelegenheid. O'Dwyer of Morris. Lehman of Dul les? Volgende week worden de uit slagen doorgeseind van deze politie ke competitie. worden verlicht en In de toekomst gewerkt en op Tholen (waar zich zal de tandheelkundige hulp aan deonlangs een tandarts vestigde) en bij een fonds verzekerde slechtsSt. Pnilipsland worden de eerste uitvoerbaar zyn, indien de eis wordtstappen voor de instelling van gesteld, dat de verzekerden een „ge-1 schooltandverzorging gezet. De bij- saneerde mond" moeten bezitten, j eenkomst, die op 5 November in willen zy voor rekening van de j Goes wordt gehouden over de school fondsen behandeld kunnen worden, tandverzorging en waarin de secre- Ongeveer 80 van de school- taris van de Centrale Raad, tand- gaande kinderen is verzekerd by del arts F. J. J. Scherphuis (aan een eerder door hem uitgesproken lezing ontleenden wy diverse, in onze bei- deartikelen, verwerkte gegevens) zal preken, is vooral voor deze be- ginneden van veel belang. Van de kermiskiezentrekker tot de sanering van alle schollerengcbit- ten, het is een lange en moeliyke weg, die wy nog maar voor de helft hebben afgelegd. Maar de wegwy. zers zyn geplaatst, wy weten nu de goede richting en wy zullen zonder twyfel het doel bereiken, tot zegen van de volksgezondheid! (Ingezonden mededeling) D zult morgana „kiplekker" uit bed apringen. Elke dag moet uw lever een Uter gal tn uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERFII#- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- lUke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter's Leverollietlea. Feest met familievoetbal. Ter gelegenheid van het 40-jarig hu welijksfeest van het echtpaar v. d. Berg te Soest, waren de kinderen van heinde en ver gekomen om dit feest te vieren. De negen zonen hadden teza men met twee schoonzoons, een voet balelftal geformeerd, dat onder grote belangstelling ten bate van de Ni win een wedstrijd speelde tegen B.D.C. uit Soest en deze met 83 won.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3