Regering wijst bijzondere regeling voor Walcheren af SA DE ZWARTE ORCHIDEE - Zij wil van het amendement van de heer Van der Feltz niets horen Eerste arrestatie in de moordzaak-Selty. Geen loonstop in Engeland. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Talrijke andere amendementen overgenomen. Nadat de algemene beschouwingen over het wetsontwerp op de Materiële Oorlogsschade waren geëindigd, heeft de commissie van voorbereiding om. trent alle tot dusverre ingediende amendementen, 71 in getal, mondeling overleg gepleegd met de regering. De voorstellers der amendementen zyn uitgenodigd de bespreking by te wonen. Dit overleg is voor de regering aanleiding geweest tot het aanbrengen van ccn reeks wyzigingen, welke zyn opgenomen in de 4de nota van wyzigingen. Voorts werden tydens dit overleg diverse amendementen teruggenomen dan wel gewyzigd. Het amendement van de heer Van der Feltz, om de schadegevallen op het eiland Walcheren, die anders liggen dan elders, ook anders te behandelen, niet volgens een byzondere algemene regeling, doch geval voor geval, wees de regering af. De commissie wil zich haar oordeel nog voorbehouden tot dat het by de openbare behandeling besproken is. Een amendement van de commissie, dat mogelijk wil maken, dat ook schade, die mocht ontstaan na het in werking treden van de wet, doch ten gevolge van de tweede wereldoorlog, vergoed kan worden, wilde de rege ring overnemen, mits wordt vastge steld, dat alleen schade, geleden op of na 10 Mei 1940, wordt vergoed. Ook nam zij een Commissie-amendement over, waardoor mogelijk wordt ge maakt, dat een bijdrage ten dele aan de erfpachters en ten dele aan de „blote" eigenaar wordt uitgekeerd. Een amendement van de heer C. v. d. Heuvel om de eis van eigen bewo ning, resp. eigen bedrijfsuitoefening, te doen vervallen, zodat de vervangings waarde zal worden vergoed aan iede re eigenaar t.a.v. één woning en één bedrijfspand, resp. één schip, wilde de regering ook na wijziging niet over nemen. Deze wijziging bestond hierin, dat toepassing van de gehele regeling van artikel 8 wordt gebonden aan een vermogensgrens. Met dit laatste denkbeeld verklaar de de grootst mogelijke meerderheid der commissie zich te kunnen vereni gen. Besloten werd daarom het oor spronkelijke amendement te vervan gen door een nieuw, waarin een ver mogensgrens van 20.000 wordt ge steld. Inmiddels heeft nader overleg er toe geleid, dat de regering het al dus gewijzigde amendemr/it toch nog heeft overgenomen. DE MAXIMA. Tegen een amendement Van den Heuvel tot vervanging van het maxi mumbedrag van 8000 voor een wo ning. tevens bedrijfspand. door 10.000, verklaarde de regering over wegend bezwaar te hebben. Het amen dement verkreeg in de commissie aanvankelijk de steun van een meer derheid. Nadat de regering echter het vorige amendement Van den Heuvel had overgenomen, veranderde deze houding, teneinde de bereikte over eenstemming niet in gevaar te bren gen. Een amendement van do heer Van kind in plaats van reeds by het derde zou gaan werken. De heer Droesen was tot deze verandering bereid. De regering bestreed e«n amende ment Droesen om biyvende waarde- ver.uindering van de grond volledig te doen vergoeden, krachtig. Het zou neerkomen op een integrale vergoe ding voor auc sc.iade aan land. Oe commissie meent in meerderheid, dat het met het oog op de kosten moet worden afgewezen. Een amendement Ten Hagen om te verzekeren, dat de scnadeloos- steling wegens onteigeningen, welke buiten de oorlogsschaueregeling val len, altyd in geld kan worden gevor derd, nam de regering over. DE AFKOOPREGELING De amendementen «van de heer Oud gaven aanleiding tot een lang durige discussie. By de 'afkooprege ling worat uitgegaan van een hogere huur dan in ne. systeem van de éLien- dementen-Oud, terwyl de premie tot 90% in de plaats komt van de bouw- bewyzen volgens die amendementen. Het geheel is volgens de regering 'n belangrijke concessie. De aftrek voor bedrijfspanden o. bedryfsgedeelten is eveneens belangrijk gunstiger gewor den. Ook degene, die nu reeas een financieringsregeling heeft, zal van deze afkoopregeling gebruik kunnen maken. De afkoopregeling geldt niet. alleen voor courante panden doch ook voor incourante. Op aandrang van de commissie verklaarde de regering zich bereid in de tekst van artikel 72 nog een kleine verbetering te brengen ten- gunste van het herstel van bedrijfs panden of -gedeelten. De heren Oua p.s. trokken toen, hun amendementen in. Een amendement van de commissie ter be.ordering an de herbouw van de verwoeste kernen heeft de regc. ring in de nieuwe tekst van artikel 71 opgenomen waardoor het is ver vallen. BEDRIJFSUITRUSTINGEN Een amendement IJsselmuiden wilde vastleggen, dat credieten en wilde hieraan e tegemoetkomen, (Ingezonden Mededeling) OPZIENBARENDE VINDING VINDT OVERAL WEERKLANK Eensgezinde Nederlandse vrouwen Dat de vrouwen in de diverse lan den verschillende gewoonten hebben. is bekend. Maar zelfs binnen het (Ingezonden mededeling) Foor ideale reiniging tan elk kunstgebitook plastic doch betwijfelde of de bepaling zou kleine grondgebied van ons eigen kunnen worden iiitgevoerd. Er is *--J* *wè *-*jT-~ im- land doet de Friese haar hulshouding mers in de bedryfsuitrusting een zo op een andere manier dan de Lim- "rrote variëteit, dat algemene regels burgse. Des te treffender Is het, dat laarvoor niet te geven zyn. Indien 't een opzienbarende vinding op was- amendement kon worden beperkt tot middelengebied precies dezelfde weer- homogene groepen zou uitvoering klank vindt in alle delen van het land. .zeker mogen. groepen Mjk zyn. >ep< zou uitvoering Zy heeft deze j r„ïi- tni- vprriHidiih Wliae vastleggen, aat creaieien en der Feltz strekkende tot verdriedub. ultgMtcIde bouragcn WOrden verleend bellne van d* maxliM we» de xele- v00r de heraanejhaffing óf het her ritte af_ Ook de ot eriee eden e s[cl van scliade aan oedrijfsuhrus- commissie konden er zich met mep tingen, indien de aanschafingskosten verenigen De voorsteliep wilde nader p{r g ^eI ig4Q niefc meer f 15 0Q0 over-vpwpn, of hy zyn amendement zoucjen hebben bedragen. De regering zon ba^haven. Een commissie-amendement om de hoofdzaken van de regeling der. huis-1 raadschade in de wet vast te leggen, werd aangenomen. HüISRAADSCHADE In verband met amendementen van de heren Droesen en IJselmuiden ver klaarde de regering dat zrj verdere tgem koming inzake denuisraad- scha 1 t ï'et verantwoord achtte. Slee' -Pt. be»:reking tot de verho ging ïe k?rnfactoren voor grote fezir -> arde zij nog iets ver- er t - gaan. Het hiertoe strek ende amendement wilde zij overnemen, mits de verhoging van 0.025 op 0.05 eerst by het vyfde (Van onze correspondent) Londen, Nov. De jacht op de bandietenbende, die de Londense autohandelaar Stanley Setty ver moordde, begint van dag tot dag dra matischer verhoudingen aan te ne men en heeft gedurende het afgelo pen weekend 3eleid tot de arrestatie van een voormalig R.A.F. piloot, de 29-jarige Brian Donald Hume, die nu directeur is van een kleine plasticfa- briek. Scotland Yard trekt intussen zijn vangnet steeds nauwer aan om de rest van de gewapende bende te pakken te krijgen, die, naar men nu weet, zich niet alleen heeft bezig ge houden met het naar Engeland terug smokkelen van Britse export-auto's, maar tevens met een uitgebreide de- viezensmokkel door middel van sport- vliegtuigen. Zoals reeds eerder gemeld, werden de romp en armen van Setty dip sinds 4 October uit Londen vermist werd tien dagen geleden gevondea door een wilde-eendenjager, in de rietmoerassen ten noorden van de Theemsmonding. De jacht naar het missende hoofd en de benen gaat on vermoeid voort, daar zowel als in Londen. De eerste waardevolle tip werd verleden week aan Scotland Yard verstrekt door Owan Rawlings, een taxichauffeur uit Southend, wiens in lichtingen de Yard op een nieuwe theorie brachten. Namelijk dat het lijk van Setty. waarmee de bende ongeveer tien dagen in een auto heeft rondgereden alvorens het kwijt te kunnen, niet vanuit een motorboot in zee geworpen werd, maar vanuit een vliegtuig. De speciale economische commissie van het Britse vakverenigingscongres (T.U.C.) heeft naar gemeld geen over eenstemming kunnen bereiken over voorstellen om de overeenkomsten, waarbij de lonen aan de kosten van le vensonderhoud worden aangepast, voor enige tijd op te schorten. Ongeveer twee millioen arbeiders in de ijzer, en staal-, de laarzen- en schoenenindustrie en in de bouwbe drijven en machinerie-fabrieken wer ken op basis van een dergelijke over eenkomst. Hun leiders hebben, naar wordt gemeld, te kennen gegeven, dat zij de voorgestelde loonstop niet kun nen aanvaarden. T.B.C.-verpIeging te Davos In gevaar. De verpleging van de Nederlandse t.b.c. patiënten te Davos is in gevaar door de devaluatie. Na de oorlog werd deze verpleging aanmerkelijk uitge breid, mede door een grote gift van Zwitserse zijde. De devaluatie deed thans de ver- pleegkosten stijgen van 9.02 tot 12.68. Er zijn 330 patiënten. Men is nu bezig in Nederland een speciale inzameling te houden om de t.b.c.-ver- pleging in Davos op dezelfde wijze te kunnen voortzetten. Opzichtige prediker brengt, massa-bekering teweeg. Een jonge man, met een voorkeur voor kakelbonte dassen en opzichtige sokken, is er in geslaagd de grootste massa-bekering teweeg te brengen, die in dp geschiedenis van Zuid Cali- fornië bekend is. In een verklaring van kerkelijke zijde heet het dat de dertigjarige Bil ly Graham, leider van een kleine school voor de opleiding van gods dienstleraren, in de afgelopen zes we ken in een circustent bijeenkomsten heeft georganiseerd, waarop werd op gewekt tot een vernieuwing van het godsdienstige leven. Deze bijeenkom sten zijn door meer dan 200.000 per sonen bijgewoond. Graham houdt, op gewekt glimlachend, eenvoudige pre ken. Zijn toehoorders juichen hem toe en zingen. Op duizenden heeft dit alles een dergelijke indruk gemaakt, dat zij in het openbaar te kennen gaven Graham als hun leider in ge loofszaken te wilTon K~~~houwen, laatste gedachte in de nieuwe tekst verwerkt en de voorsteller trok zyn amendement in. Ten aanzien van een amendement van de commissie om vast te leggen, dat de aanvullende bydrage ook wordt uitgekeerd, indien de belanghebbende het bedrag daarvin reeds uit eigen middelen neeft besteed, zegde de re gering toe, dit in haar nieuwe tekst ce zullen verwerken. AANVULLENDE BIJDRAGEN De commissie-amendementen om de grens van 1000.in lid 2d (aan vullende bijdragen met betrekking tot schade aan bepaalde bedryfspanden en> bedrijfsuitrusting) te doen verval len en naar te vervangen door een f rens van f 100.—, werden ingetrok- en, nadat men het eens was gewor den op een grens van 500.die ook zal gelden voor bedrijven, welke meer dan 1000.schade hebben geleden. Ook over amendementen tot verho. ging van de aonvullenda bydrage voor bedryfsuitrusting werd men het eens, in deze zin, dat coëfficiënten voor ondernemingen met bedryfsver- mogens beneden 25.000 en tussen 25.000 en 50.000 resp. nog van 2 op 2 5 en van 1.75 op 2 gebracht wer den. Een amendement-Hofstra tot in voering van de mogelykheid van be roep bij een scheidsgerecht werd in getrokken, naaathet door de rege ring in de nieuwe tekst vei werkt was. Hoger beroep zal echter niet mogelijk zijn voor hen, die van de bestaande beroepsmogelijkheid geen gebruik hebben gemaakt. Ernstig bezwaar had de regering tensioL.o tegen amendementen om de onderlinge verzekeraar voor een gro ter bedrag bevryd te verklaren, om dat daarcioor de uitbetaling van de molestverzekeringen aanzienlijk ver traagd zou worden. Plan voor vrijere handel in Europa ontworpen. De raad van dc Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een plan voor vrij ere Europese handel, dat beoogt het tot stand komen van economische eenheid in Europa te bespoedigen. Het plan is ontworpen door de Britse minister van financiën sir Stafford Cripps. Paul Hoffman merkte in de bijeen komst op, dat het thans op daden aankomt. „De wijze, waarop de aange nomen resoluties zullen worden uit gevoerd, zal beslissend zijn voor Eu ropa's geschiedenis in de komende honderd jaar". Volgens het plan stellen de leden van dn O.E.E S zich ten donl uiter lijk 15 December a.s. de beperkingen op minstens 50 van hun particulie re invoer uit andere deelnemende landen af te schaffen .De landen, die op grond van hun gperne economi sche of financiële situatie niet in staat mochten zijn deze maatregel te nemen, dienen voor genoemde datum hun redenen hiervoor aan de organi satie mede te delen. Behalve de algemene resolutie, die eenparig door de O.E.E.S -landen is goedgekeurd, is nog een reeks beslis singen van de Raad der organisatie bekend gemaakt. Deze beslissingen hebben o.a. betrekking op de verde ling van de Amerikaanse hulp. Wat betreft de verdeling van de hulp, wordt een totale hervorming in uitzicht gesteld: welk ook het bedrag zij van de hulp dat door het Ameri kaanse Congres is goedgekeurd, zal de verdeling over do jaren 1950, 1951 en 1952 in verhouding tot de verdeling waartoe in Juli jl. voor het dienst jaar 1949—1950 is beslóten, geschie den. Wij doelen hier op de toevoeging van „Actief Wit" aan het „Castellaj Zelfwerkend Wasmiddel. Dit maakt toepassing mogeiyk van een nieuwe methode, het z.g. optisch bleken, waardoor iedere was vele malen hel derder wordt. Witte goederen komen blanker dan sneeuw uit het „Castella" sop te voorschyn, gekleurde stoffen flonkeren in nieuwe luister. Alle weef sels worden soepeler en zachter. Deze resultaten doen zich niet langzamer hand voor. Men kan ze vol verbazing tarstond waarnemen. Daaraan moet het wel zyn toe te schryven, dat onze Nederlandse vrouwen, die zo over al les haar aparte mening hebben, zo eensgezind zyn in haar enthousiaste opinie over „Castella" Zelfwerkend "asmiddel mét actief wit. Laten we er maar mee stoppen Voor de onderafdeling Twen te van de K.N.V.B. werd de voetbalwedstrijd den Ham 3 S.V.V.N. 4 gespeeld. Met de re gelmaat van 'n klok werd de stand in de eerste helft door S.V.V.N. opgevoerd tot 200- Dit vonden de Hammenaren wel een beetje te erg en daar ze natuurlijk bang waren voor nog groter debacle in de tweede helft kwamen ze met het voor stel voor de dag om het hierbij maar te laten. S.V.V.N. vond dat wel goed, want bij haar was de pret er eigenlijk ook al af. De Hammenaren werd de raad ge geven eens met de scheidsrech ter over dit voorstel te praten. Dit gebeurde en de arbiter was ook van mening, dat een 20—0 voorsprong welletjes was. Er werd dan ook besloten het maar bij deze eerste helft te la ten. Er werd dus niet voor de tweede keer begonnen. We ge loven echter, dat de scheids rechter een beetje buiten zijn voetbalboekje is gegaan en zijn benieuwd wat de Bond in deze zal beslissen: de gehele wed strijd weer overspelen of latei- weer aan de tweede helft be ginnen met de stand 20—0 in het nadeel van den Ham 3! Scheepvaartberlchten Vlissingen vertrokken, 1 Nov,: Kentish Hoy naar Ostende. Stad Breda naar zee voor proeftocht. Gepasseerd naar Antwerpen. 1 Nov. Mu- lan Nan Rotterdam. 2 Nov. Maaskerk van Le Havre; Hérsilia van Rotterdam. Glas haven van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: Quo Vadis naar Ipswich. Zeifs naar Zweden. Streef kerk naar Marseille. Onder overweldigende belangstelling heeft Woensdag de uitvaart plaats gehad van oud-burgemeester Van Lanschot van Den Bosch. Tast de natuurlijke kleur van Uw kunstgebit niet aan! PRODENTA AMERSFOORT Waar zijn onze schepen Alblasserijk 31 te Brownsville n. Rott. Alcyone 1 van Khorramshar n. Bushire. Almkerk 2 te Marseille naar Rotterdam. Amstelveen 31 v. Calcutta naar Rotterd. Andijk 1 van Hamburg te Rotterdam. Arnedijk 31 van New York n. Rotterd. Atlas 1 van Rotterdam te Oporto. Axeldijk 2 van Rotterd. te Havana verw. Bantam pass. 1 Kreta naar Batavia. Barendrecht pass. 1 Fayal n. Lands End. Bloemfontein 2 van Antwerpen n. Amst. Boskoop 31 v. Curasao naar Aruba. Castor 1 van Guanta te Trinidad. Ceram 1 van Colombo naar Calcutta. Delfshaven pass. 20 Ouessant n. B. Aires. Gaasterkerk 1 te Marseille naar Amsterd. Hector 1van Hamburg te Bremen. Helicon 1 van Aruba naar Curacao. Hercules pass. 2 Finisterre n. Gibraltar. Hoogkerk vertr. 3 van Beira naar Mo zambique. Indrapoera pass. 1 Kaap Guardafui naar Rotterdam. Klipfontein 31 te Beira naar Durban. Kota Inten pass. 2 SSagres naar Batavia. Leerdam 1 van New York naar Philad. Lombok 31 van Kantang naar Colombo. Mariekerk pass. 31 Minicoy naar Rotterd. Nieuw Amsterdam 4 van New York te Southampton verw. Nijkerk 1 van Kaapstad naar Amsterd. Oranje 1 van Suez naar Amsterdam. Salland 2 van St. Vincent naar Amsterd. Schiedijk 1 van New York te Soerabaja. Sommelsdijk 2 van Java te Halifax. Stentor 2 van Rotterdam naar Lexico. Tarakan 2 van Cheribon te Soerabaja. Tegelberg 30 van Buenos Aires te Singap. Waterman 4 7 u. nam. van Batavia te Hoek van Holland verw. Westland 2 van Amsterdam te Rio Janeiro. Zeeland 2 te Suez naar Rotterdam. SCHAKEN DE Z.S.B,-COMPETITIE. Voor de competitie van de Zeeuwse schaakbond werden gespeeld de wed strijden M'burg III—M'burg IV (2e klas se) en M'burg V—M'burg VI (3e klasse). De eerstgenoemde tientallen wonnen met resp. 73 en 62. De gedetailleerde uitslag was. J. MondeelA. Gillissen 0-1; L. Woud straJ. Meyer 10; F. BarthTh. Ver- rr.eule 1—0; D. FaaseP. J. Bos 10; J. de Koning—K. v. Belzen C. Waar denburg C. v. d. Koorden 0—1; J. Goed- bloedW. Goor 'A—K; J. Denies-J. Heeren 10; A. MathijssenW. de Leur 1—0. Totaal 7—3. H. Papagiay—Th. Schippers 1—0: A. v. d. MostJon. Sinke 1—0; D. LeeJ. Lee- sen 01; D. Ver burgJ. Wondergem 1 0- G WoudstraA. van Sluis 10; D. P. ComelisseP. Wolf 1—0; J. v. d. Made Mevr. Lee-Broeke 10. K. Loos—J. MJ- davalne 01. Totaal 6—2. ^ROCADESj FEUILLETON 27 Terwijl de zon door de ochtendmist heenbrak, werd onder een kil zwijgen het ontbijt genuttigd. Ten slotte, ofschoon hij nog op kou de toon sprak, verbrak Sam de stilte en zei tegen Semple: „Er is één punt, dat ik graag opgehelderd zou zien en wel over dat verhaal betreffende die orchidee". „Ja?„ zei Semple. „Hoe kwam je er toe, dat te ge bruiken? Wat bracht je op het idee?" „Een Indiaanse legende. Ik denk, dat je er wel eens van gehoord zult heb ben. Er is een stam, waarvan de leden beweren, dat zij lang geleden een grote natie vormden, die de zwarte or chidee als hun embleem hadden. Zoals hij .mij vertelde, behoort Hulpé ook tot hen. Toen ik iets nodig had, om je belangstelling op te wekken en wat tevens in het gehele schema paste, bleek dit er uitstekend voor geschikt te zijn". „Juist. Maar de vorm. Je tekende een orchidee met alle bijzonderheden van de soort, waartoe hij behoorde. Kwamen die ook van Hulpé?" „Neen. Hij zei, dat hij meende, dat de bloem zwart was met onderaan lichtgroen met groene en rode vlek ken. Hij dacht ook, dat ze rook". Voor het eerst sedert ze hem kenden, keek Semple een beetje schaapachtig. „Ik had toevallig onder mijn rommel 'n boek met op de stofomslag een afbeel ding van die mauve soort, die de meisjes vaak als corsages dragen. Ik door ALLAN SWINTON tekende die in het zwart na en ge bruikte mijn Verbeeldingskracht voor wat betreft het er in aanbrengen van die merktekenen, waar Hulpé van ge sproken had". „Dus dat is de manier, waarop je aan een orchidee boven de zesduizend voet kwam! Je hebt daarmee geen ge luk gehad", zei Sam ironisch. „Als je ze gepoot had, waar we ons nu be vinden, zou het je gelukt zijn. We zijn sindsdien meer dan duizend voet ge daald. En binnen hoeveel tijd bereiken we die stad? Ik neem aan, dat die ten minste bestaat". Semple negeerde de steek, ofschoon zyn mond zich even samentrok. „Naar de plaats, die ik gisteren ontdekte, is het ongeveer 5 mijlen. Ik kan je ver tellen, dat het iets bijzonders is om te zien na al die tijd en die hele weg door het oerwoud". De mist was bijna geheel opgetrok ken, toen het kamp opgebroken werd en zij zich op weg begaven. Gedreven door een snel stijgende nieuwsgierig heid, ging het drietal met Hulpé voor uit. Al dagen lang was de rotswand, waar dicht in de buurt hun weg had gelegen, steeds hoger geworden. Hij bereikte nu een hoogte van verschei dene honderden voet. terwijl vanaf de rand een open helling oprees tot een top, die op een paar kleine struiken en boompjes na geheel kaal was. Na dat zij nog twee uur verder getrokken waren, scheen de rotswand plotseling af te breken. Semple zei: „Dat is de plaats, waar het om gaat. De stad ligt in een soort van kloof in de bergen". Waar de steile rots scheen te eindi gen, vonden zij een half cirkelvormige indeuking met een straal van onge veer een halve mijl. Op dit punt kwa men zij aan een stuk terrein, dat heel wat hoger lag, dan dat wat binnen de met rotsen omzoomde inham lag, zo dat zij neerkeken op datgene, wat ge durende dertig eeuwen daar had lig gen slapen. Een onverwoestbaar product van 'n ras van metselaars, leeg en gelijkend op graftombes in de ochtendzon, lag het daar uitgespreid tussen de ber gen en het bos, een zwijgend commen taar op de vergankelijkheid der mens heid. Ofschoon zij overgroeid was met verspreide bomen en pluimgras, afge wisseld met hier en daar een stuk jungle, konden zij nog duidelijk de lij nen onderscheiden, soms recht, soms gebogen, maar alle geometrisch nauw keurig van gedeeltelijk begraven, rechtlijnig vierkante gebouwen, be kroond en verstikt door varens, gras en andere plantaardige parasieten. Semple zei: „Het was zo. toen Pi- zarro naar Zuid-Amerika kwam en voor wie weet hoe lang voor Feder- mann het zag en daarna, Aragon, de zwerver, toen de oude Don Arturo en nu wij. Misschien is het de Gouden Stad van Manóa, die de Spanjaarden niet konden vinden". Sam's stem klonk gedempt van ver bazing. „De stad werd van de aanvang af, zorgvuldig volgens plan opgebouwd. Het is precies een half spinneweb. Die brede rechte straten met de hogere gebouwen zijn de ribben. Je kunt zien waar ze allemaal te zamen komen, daar aan de voet van de inham. Dat zal het centrum zyn". (Wordt vervolgd). NED. HERV. KERK. Bedankt voor Vlissingen, W. Sirag Alblasserdam. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollarlening 1947 3% Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. 100 2li To Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelsmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabeifabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli My. N.V. Kon. Mij. De Schelde Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Sdw. New York Centr. Spw. Pennsylvania 1 Nov. 2 Nov. 100% 100% 99% 98% 99% 97% 92'/. 92% 99% 98% 99% 99% 99% 99% 78% 78 101 101 95% 95% 97 97 103% 105% 162 163% 189% 108% 313% 313% 150 150 132 209 209% 243% 244% 291 294 242% '242 158% 158 313% 313% 143% 151% 168 169% 155% 154% 160% 161 150% 150 160 160% 154 161% 113 116 140% 146 123 123 26% 27% 88 86% 47% 48% 38% 38% 3* 12% 12% De bereikte overeenkomst op de R.T.C. vormde een stimulans voor de Indone sische fondsen. De Amsterdamse Effec tenbeurs had dan ook een geheel ander voorkomen en dc handel was veruit het levendigst in die hoeken waar de cul tuuraandelen verhandeld worden. Bij opening van de middagbeurs waren er winsten en was er doorlopend zoveel vraag dat de stemming tegen twee uur willig werd. Tegen slot trad er weliswaar een lichte reactie in, maar de behaalde winsten waren per saldo aanzienlijk. Marktberichten COÖP. TUINBOUWVEILING „ZUID HOLLANDSE EILANDEN". Op 1 November. Druiven 62—1.10, Andijvie I 16—21. Snijbonen 1.011,16, Stamprincessen 60 1.Kroten I 6—8.70, Rode kool 8.50 10.50, Groene kool 14—20. Peen I 14—18. Prei 20—24, Spinazie 24—28, Spruiten 41— 60. Tomaten ABC 16—126, Uien 8.40— 16.60, Witlof 49—63. Appelen: Stand. 31—56. Huish. 12—20. Peren: Stand. 31—50. Huish. 10—28. Al les per kg., bos of per stuk. VEEMARKT ROTTERDAM. 1 November. Aangevoerd 2026 stuks rundvee waar van naar schatting 600 vette koeien en ossen en naar schatting 1426 gebruiksvee; 482 graskalveren: 330 nuchtere kalveren; 111 varkens; 476 biggen: 204 paarden; 26 veulens: 377 schapen en 106 bokken of gelten. Aanvoor in totaal 4138 dieren. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st. le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 250 180 80 Biggen 30 25 20 SI. paarden 130 120 100 Werkpaarden 850 650 500 Hitten 650 550 400 Kalf koeien 875 725 600 Melkkoeien 875 725 600 Vare koeien 525 400 350 Vaarzen 550 450 350 Pinken 450 350 275 Kalf- en melkkoeien: aanvoer korter. Handel traag met staande prijzen. Vare koeien: aanvoer iets minder. Han del slepend. Prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer iets klei ner. Handel lui. Prijzen onveranderd. Graskalveren: aanvoer korter. "Handel matig. Prijzen als vorige week. Biggen: aanvoer iets minder. Handel zeer traag. Prijzen lager. Enkele beesten iets boven notering. Paarden: aanvoer als vorige week. Han del stroef. De prijzen van vorige week bleven met moeite gehandhaafd. VEILING WALCHEREN. 2 Nov.: Fruit. Appels: Cox Orange Pip pin 2055. Framboosappcl 1114. Rode Ribbing 18—19, Goudrelnet 18—34, Laxton Superbe 18—29. Jacques Lebel 10—15, Princesse Noble 1628. Appels val- en fabriek 8—24. Peren: Conference 1238, Beurré Clair- gcau 2327. Zw. Wijnpeer 1024, Com- tesse de Paris 30. Pondsperen 8—10. Emile d'Heflst 616. Beurré Alex. Lucas 12— 10. Kraaiperen 3—10, Peren val- en fa briek 3—7. Druiven: Allcant 66—82. Tomaten 44— 63. Groenten: Bloemkool I 24—53. Id. II 10 —29. ld. III 812. Komkommers 6. Andij vie 5—12. Spinazie 2—16, Stoofsla 15—29. Sla 5. Veldsla 10—40. Snijbonen 21—1.28. Saxa's 28—56. Kroten (kg) 6—11. Bos- kroot 5—12. Bo8pccn 10—22, Rode kool 6—14. Sav. kool 12—31. Witte kool 10— 17. Boere kool 17—28, Prei 31—34. Uien 8—16. Witlof 50—74. Breekpeen 6—8. Chi nese kool 18—21. Snijblet 12—13, Sprui ten 47—52, alles per 100 kg, bos of stuks. VISMIJN VEERE. Nov.: Handels garnalen 341 kg 51, Pellerij garnalen 1962 kg 45. Schar 51 kg 18-38, Bot 95 kg 38—51. Wijting 219 kg 8—19. Middel tong 18 kg 130—216. Rog kg 11—23. Ongesorteerd 46 kg 19— 118, alles per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5