PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De slotzitting van de R.T.C. in de Ridderzaal Souvereiniteitsoverdracht in December te Amsterdam oe BILT DE ZEEUWSE FRUITOOGST De vier sprekers tonen zich voldaan over de bereikte resultaten Het Resultaat 1 1 Textiel, vlees, kaas en rijst van de bon Vandaag VOORSPELT: 192e Jaargang .No. 267 Dagblad, uitgave vaxi de tlrm® Provinciale Zeeuwse Courant. Directie- F van de Velde en F. B. den Boer. Adj VV. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintun. PLverv.s W. Leertouwei eo EL A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct per week; f 3.90 p, kw.; Cr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummert 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Nov. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.30. ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels i an 1—5 regels t 1.—. iedere regel neer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen. Waisti 58-60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vpretstr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Terneuzen: Brouweröstr. 3 - Zienkzee: N. Bogardstr. C 160. tol. 26 Vertrouwen in de nieuwe staat van Indonesië. Duizenden Nederlanders en Indonesiërs hebben gistermiddag het verloop van de plechtige zitting In de Ridderzaal, die de historische Ronde Tafel conferentie afsloot, In de huiskamers of in openbare gelegenheden kunnen volgen. Via radio-Hilversum en de Wereldomroep zyn de redevoeringen van de woordvoerders der vier deelnemende partyen drie delegaties plus dc U.N.CJL. rechtstreeks uitgezonden met steeds de vertalingen er ach. ter. Was een televisie-uitzending reeds mogelyk geweest, dan hadden de luisteraars kunnen zien hoe daar in de Ridderzaal, behalve de gedelegeer. den en hun deskundigen tal van leden van de hoge colleges van Staat en vele ambassadeurs en gezanten, geflankeerd door journalisten en pers. fotografen, bijeen waren, waardoor de aanblik vrjjwel dezelfde was als die by de openingszitting. En wellicht had het dan geleken, alsof op de ge zichten van de Nederlanders wat weemoed te bespeuren was, omdat de R.T.C. tenslotte een eeuwenlange periode in de geschiedenis van ons land afsluit. En alsof daartegen bij de Indonesiërs een zekere voldoening op hel gelaat te lezen was, want aan hun nationalistische dromen en verlangens is thans voor een groot deel voldaan. Wellicht ook zou dat verbeelding zyn geweest. Verbeelding ingegeven door de overweging, dat Nederland op deze slotzitting de gevende, Indonesië de ontvangende party was. De redevoeringen waren van toon en stijl, zoals op een plechtigheid als deze te verwachten was. Nieuwe ge zichtspunten werden daarin uiteraard niet meer naar voren gebracht even min als zakelijke opmerkingen. De reeds vaak gehoorde oratorische ge meenplaatsen over samenwerking en deelgenootschap werden onvermijde lijk herhaald. Hopelijk als uitvloeisel van de versterkte wil tot samenwer king aan weerszijden, nu een eind is gekomen aan een conflict van vier ^De minister-president, dr. W. Drees, wees er in zyn openmgstoe- De Ronde Tafelconferentie is ten einde: de verhouding tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Re publiek Indonesia Serikat is geregeld en het wachten is nog slechts op de aanvaarding van dit resultaat door de twee partners. Het is met de overeenkomsten, die thans afgesloten zijn, zoals het steeds is met dergelijke resultaten. Zo op het oog zien zij er uitermate degelijk en gunstig uit. Beide partners gaan vrijwillig en als souvereine staten een unie aan, welker hoofd Koningin Juliana is. Tweemaal per jaar zal er een ministersconferentie worden ge houden, waarin de gang van zaken en de samenwerking onderwerp van bespreking zullen zijn. Er komt een permanent Unie-secretariaat, dat de lopende zaken steeds zal afdoen en er zal voor de regeling van eventuele ge schillen tussen de uniepartners een hof van arbitrage komen. De verdragsluitende partijen hebben voorts bepaald, dat het staatsburger schap van een der beide staten geen belemmering zal zijn om ambten in de andere staat te bekleden. Bitter zal het velen stemmen, dat de overeenkomst uitdrukkelijk bepaalt, dat voor de Nederlandse marine in Indonesië geen Nederlandse taak meer ligt en dat de marine zal worden teruggetrokken. Aan een roemrijke traditie van meer dan drie eeuwen komt hierdoor een einde. Ook de rol van het Nederlandse leger is uitge speeld: wij zullen op korte termijn onze troepen moeten terugtrekken. In geval van buitenlandse conflic ten zal overleg over eventuele samen werking worden gepleegd, de buiten landse betrekkingen komen voor eigen verantwoordelijkheid der ver dragsluitende partijen, maar een ge meenschappelijke vertegenwoordiging wordt uitdrukkelijk tot de mogelijk heden gerekend. Wat de economische ontwikkeling betreft, verplicht de republiek zich rekening te houden met de bijzondere positie, die Nederlandse staatsburgers en Nederlandse lichamen in Indone sië innemen. Wat de opleiding van leger en ma rine betreft, kan de republiek een beroep doen op steun en medewer king van Nederland. En wat tenslotte de schulden be treft, de republiek neemt daarvan een bedrag van in totaal 1,3 milliard gul den voor haar rekening, de rest blijft voor rekening van Nederland. Met na me deze schuldenregeling zal als te leurstellend moeten worden be schouwd en is voor Nederland ongun stig. Deze overeenkomst ziet er, zoals ge zegd, niet slecht uit. Zij bevat mee vallers, zij bevat tegenvallers, en zij is voor een groot gedeelte van het Nederlandse volk ongetwijfeld een bittere pil. Alles hangt echter ook ditmaal weer af van de vraag, hoe deze over eenkomst ten uitvoer zal worden ge legd. Op basis van het thans bereikte resultaaat der Ronde Tafelconferentie kan er een hechte samenwerking groeien tussen Nederland en Indone sië. Het is echter evenzeer mogelijk, dat Nederland een lijdensgeschiede nis tegemoet gaat. Voor ons staat in middels vast, dat, gegeven eenmaal het feit, dat de Ronde Tafelconferen tie gehouden werd, de Nederlandse regering in deze besprekingen geen beter resultaat had kunnen bereiken. Laat ons hopen, dat het inderdaad tot een hechte, langdurige, voor beide sta ten zegenrijke samenwerking komt, dat de Unie een goede toekomst tege moet gaat. spraak op, dat gezien de omvangrijke problemen, die behandeld moesten worden, de conferentie niet overdre ven lang- heeft geduurd. De bereikte resultaten zijn van historische beteke nis, niet alleen voor de betrokken landen, maar voor de gehele wereld. Een kleine wanklank was het inge komen stuk van enkele vertegen woor. digers der Nederlandse minderheids groep in Indonesië: de heren Blauw, Schijfsma en Verboom. Zij deelden nu mee de slotzitting niet te willen bij wonen uit teleurstelling over het feit, dat zij geen invloed konden uitoefe nen op de genomen beslissingen. Vervolgens werd de ..mantelresolu tie" in dne talen voorgelezen en goed. gekeurd. OOST EN WEST De eerste spreker was Moh. Hatta, de voorzitter van de Republikeinse delegatie. Na zijn voldoening over het resultaat te hebben geuit noemde hij de toekomstige Unie een voorbeeld van samenwerking tussen Oost en West. Daarin ligt voor de Republikeinen een bijzondere waarde. De vreugde wordt echter getem perd, omdat niet alle problemen zijn opgelost. Nieuw Guinea" blijft nog een punt van geschil. Hatta bracht dank aan de U.N.C.I., aan welke com missie een niet gering deel van het resultaat der R.T.C. te danken is. DE MACHTSMIDDELEN De voorzitter van de B.F.O., Sul tan Hamld n legde er in zijn rede de nadruk op, dat Indonesië als een de mocratische rechtstaat een plaats in de ry der onafhankelyke volkeren wil innemen.Voorwaarde daartoe is, dat de jongste staat over voldoende machtsmiddelen beschikt om binnen de rechtsorde te handhaven en Indo nesië tegen bedreigingen van buitenaf te beschermen, De opbouw van de voor die taak benodigde strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, zal als onmiddellijk uitvloeisel van de souvereiniteitsover dracht een Indonesische verantwoor- delykheid zijn. Dit uitgangspunt leidde onmiddel- Ink tot de conclusie, dat zo spoedig dit practisch uitvoerbaar zou zijn de Nederlandse strijdkrachten worden teruggetrokken en de Nederlandse verantwoordelijkheid voor handha ving van orde en rust van de aan vang af zou moeten plaats maken voor een Indonesische verantwoorde lijkheid. Straks zal blijken of op het psy chologisch zo tere terrein der mili taire zaken samenwerking tussen Ne derland-en Indonesië met vrucht mo gelijk is. Is zij hier mogelyk, dan zal ook op andere terreinen de samen werking gelukken. Wat wij thans vragen, aldus spre ker. is het vertrouwen van het Ne derlandse volk. Minister van Maarseveen sprak in zyn rede voornamelijk over de cultu rele samenwerking. Hy zeide daarbij dat de zo vaak gehoorde stelling: Oost en West zullen elkaar nimmer vermogen te begrijpen, door de afge vaardigden ter R.T.C. niet onder schreven werd Het ls opmerkelijk, dat ter Ronde Tafel-Conferentie over geen enkel ander onderwerp zo snel overeenstem ming werd bereikt, als juist over de wederzydse culturele betrekkingen tussen de deelgenoten in de Unie. De stoffelijke belangen mogen mensen soms uit elkander drijven, de geest zoekt naar wat vereent en wat ge meenschappelijk kan bijdragen tot ver heffing van het mensdom als een na tuurlijk geheel beschouwd. (Vervolg op pag. 2) Mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van Algemene Zaken. Bij Kon. besluit is mr C. L. W. Fock, raad adviseur in algemene dienst bij het departement van alge mene zaken, met ingang van 1 No vember j.l benoemd tot secretaris generaal van dat departement. Autobenzine duurder. Als gevolg van buitenlandse prijs verhogingen en van de devaluatie heeft men met ingang van 1 Novem ber de prijs van aardolieproducten moeten verhogen. Volgens de Staats courant wordt nu de prijs van auto benzine 29 cent per liter, die van lichtpetroleum 67 tot 71 cent per vier liter (dit zijn rayonprijzan), tractor- petroleum 14.75 tot 15.35 per 100 liter (rayonprijzen), dunne stookolie 11.05 per 100 liter en gasolie 12.25 per 100 liter Parisienne en zwarte pieten. Voor do Roermondse rechtbank wo.rd 8 maanden gevangenisstraf go- eist tegen de 20-jarige Parisienne Odette B.. echtgenote van H. te Ven- lo, die enige tijd geleden opzien baar de door haar manipulaties met valse Amerikaanse en Duitse bankbiljetten. Negen handlangers, onder wie haar man, moesten daarover eveneens re kenschap afleggen. Het bleek, dat Odette slachtoffer was van een aan tal zwendelaars cn falsïficateuïs. Zij had in Parijs een Arabische relatie, die haar vals geld bezorgde en daar toe maakte zy zes reizen naar Frank rijk, De overeenkomsten der. Ronde Tafel-Conferentie. Woensdagmiddag is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de Ronde Ta. fel-Conferentïe met Indonesië besloten met een plenaire zitting onder voorzitterschap van de mlnister.president, dr. W. Drees, De documenten, waarin de resultaten van de conferentie z\jn vervat, zjjn door de drie delegaties aanvaard en goedgekeurd. In de overweging van de zgn. mantelresolutie wordt gezegd: „De re. sulfaten van de Ronde Tafel-Conferentie zjjn vervat in overeenkomsten en brieven, welke als documenten aan deze resolutie zyn gehecht. De U.N.C.L of een ander orgaan van de V.N. zal in Indonesië toezien op de nakoming van de op de R.T.C. bereikte overeenkomsten." Voorts worden de overeenkomsten opgesomd. Deze zyn: 1) Het char, ter van de souvereineits-overdracht; 2) het Unie.statuut met de bijlage en byzondere overeenkomsten omtrent de voornaamst© onderwerpen van toekomstige samenwerking; 3) de overgangs-overeenkomst met de daar. onder begrepen bijzondere overeenkomsten houdende regeling van de on derwerpen welke als gevolg van de souverelnitcits-overdracht voorzie, ning behoeven. Omtrent een aantal afzonderlijke onderwerpen hebben de delegaties hun standpunten »in een briefwisseling aan elkander meegedeeld. De documenten zyn opgesteld in drie talen. De Nederlandse en Indo. nesische teksten hebben gelijke kracht. In geval van verschil tussen beide teksten zal de Engelse tekst de doorslag geven. De overeenkomsten treden in werking op het ogenblik van de sou- vereiniteits-overdracht. welke zal geschieden in een plechtige bijeenkomst te Amsterdam, te houden uiterlijk op 30 December 1949. Een uittreksel van genoemde documenten is opgenomen op pag. 3 van dit nummer. Kilo-opbrengst is dit jaar hoger dan in 1948 In de Zeeuwse boomgaarden is de grote drukte van de fruitpluk voorbij. De oogstwerkzaamheden lopen op het eind en de zorgen van de teler bepalen zich nu tot de afzet van zijn product tegen een rede lijke prijs. Zorgen, die voor het ogenblik minder zwaar drukken dan in de zomermaanden toen millioenen kilogrammen fruit onverkocht bleven en het overige slechts zeer matige prijzen opbracht. Naarmate het meer houdbare fruit aan de markt kwam, herstelde de markt zich en dank zij de goede exportmogelijkheden voor het winterfruit wor den weer redelijke prijzen gemaakt, alhoewel belangrijk lager dan vorig jaar. Als een kleine tegemoetkoming voor dit laatste mag hier voor thans wellicht de hogere kilo-opbrengst gelden. In de loop van dit seizoen werd een matige tot goede oogst ver wacht. Het prachtige najaar heeft er echter voor gezorgd dat, behalve voor peren, een kilo-opbrengst werd verkregen welke boven de ver wachtingen uitgaat. De nauwkeu rige cijfers zijn nog niet bekend, doch er kan reeds worden gezegd dat de oogst 1949 groter is dan vo rig jaar. Op sommige bedrijven is wel 50 meer geoogst dan geschat werd! De Septemberregen en het zachte najaarsweer deden de vruch ten prachtig uitgroeien en goed op kleur komen. De stormen bleven tot half October achterwege, zodat lang gewacht kon worden met de pluk. Kortom, een ideaal najaar. Dank zij al deze gunstige facto ren. zullen de juist gelelde bedrij ven goede uitkomsten kunnen boe ken. MEER EXPORT MOGELIJKHEDEN. Sinds begin October is er een be hoorlijke export van peren naar En geland. hetgeen de prijzen gunstig heeft beïnvloed. Nu ook van 6 Oc tober af een vrije uitvoer van appe len naar Duitsland mogelijk is, gaat jhet voor de appeltelers eveneens ibeter. De prijzen van fabrieksfruit en kroet liepen omhoog voor goede kroet werd de laatste weken 10 cent betaald en het kwali- teitsfruit brengt ook meer op. Voor de verouderde en minder goed ver zorgde bedrijven is de grote vraag naar fabrieksfruit een uitkomst. Toen de grote export naar Duits land nog niet was begonnen, kon men alleen voor verpakt fruit goe de prijzen maken, doch nadien kre gen de telers ook voor de mindere kwaliteiten een betere beloning. DE KOELHUIZEN VOL. De belangstelling voor het koe len neemt nog ieder jaar toe. Trots de grotere capaciteit zitten de Zeeuwse koelhuizen thans boorde- voL Op de Goese veiling werd bijv. koelruimte voor 3 mililoen kg aan gevraagd doch men kon slechts aan de helft van de aanvragen voldoen. En dan te weten dat er slechts en kele rassen, als Goudreinet, Jona than. Golden Delicious, Cox Oranje Pippin en Bramley Seedling voor koelen in aanmerking kwamen! De Goudreinetten zijn in de verschil lende Zeeuwse koelhuizen het sterkst vertegenwoordigd. De lage prijzen stimuleerden het koelen, omdat men door spreiding van de afzet gunstiger financiële resultaten bereikte. Een andere factor van belang is de bewaarbaarheid van het koel- huisfruit. Te dien aanzien zijn de verwachtingen niet zo hoog gespan nen. De Jonathan vertoont nu al spet, terwijl andere rassen soms nü al eetrijp zijn, tegen anders in Ja nuari. Dit moet aan het zachte na jaarsweer toegeschreven worden. TEKORT AAN FUST. Een probleem waarmee thans ve le veilingen zitten, is het gebrek aan fust. De export eist vele kis ten, zodat telers soms genoodzaakt worden bij gebrek aan kisten hun fruit in de boomgaard op hor>en te bewaren. Ook schijnt 'het dat som mige veilingen elders in het land het niet erg nauw nemen en kisten gebruiken van andere veilingen om in hun eigen tekort te voorzien. Naar verluidt wordt reeds overwo gen controle hierop te gaan uitoefe nen. DE LES VAN DEZE ZOMER. De daling van de zomerprijzen heeft de fruittelers wijze lessen ge leerd. Eerstens, dat nog meer dan voorheen naar het kweken van kwaliteitsproducten gestreefd moet worden. De grotere belangstelling voor een flinke snoei van de bomen, wijst reeds in deze richting. Bovendien is gebleken dat het verpakken van fruit zeker lonend is. Men zal er meer toe moeten ko men om. zoals bijv. in Amerika, het fruit in kleine, aantrekkelijke ver pakkingen aan de markt te bren gen. De provinciale afzetcommissie is daarom voornemens deze winter speciaal aan dit vraagstuk aandacht te besteden. De tijd voor de gelegenheidsfruit telers is voorbij. Alleen de vakmen sen op dit gebied blijven hun kans behouden en voor hen is een be scheiden uitbreiding van het be drijf zeker verantwoord. Men be gint dit meer en meer in te zien. De animo voor uitbreiding van de fruitteelt is geringer dan vorige ja ren en komt thans vrijwel uitslui tend van de échte fruitkwekers. •"I jj Kt| -■ t i ViSl j r i' -r-ttlPI /U ■-&&& Ilct Zweedse schip „Astri", dat by Zecbrugge zonk. is Woensdag gelicht. Het bergingsvaartuig „Meermin" bezig met het omhoog brengen van het schip. Varkensvlees wordt goedkoper, kaas duurder. De minister van economische zaken heeft bekend gemaakt, dat de rantsoenering van textielproducten met ingang van heden ls opgeheven. Tegeiykertyd heeft het ministerie van landbouw, vlsserty en voedsel voorziening bekend gemaakt, dat de nog van kracht zynde rantsoene. ringsmaatregelen voor vlees, kaas en rUst thans worden beëindigd, wa&r- by als officiële datum van het einde der rantsoenering 6 November 1949 wordt gesteld. Slechts voor koffie blijft de rantsoenering voorlopig bestendigd, om dat de aankoop hoofdzakeiyk in het dollargebied moet geschieden. Op eenvoudige wijze loan in een regeling voor de distributie van koffie wor den voorzien. De textielpositie laat thans, over het geheel genomen, voldoende ruim te om in de normale behoefte van de bevolking te voorzien. Voor eni ge artikelen, waarvan het aanbod tot dusver nog niet geheel toerei kend is geweest, mag niet worden verwacht, dat deze aanstonds in ruimere mate verkrijgbaar zullen zyn. De verwachting is evenwel ge wettigd, dat geleidelijk aan het aan bod in deze goederen zal toenemen. De bestaande pry'svoorschriften blyven onverminderd van kracht. De regering is van oordeel, dat de beschikbare hoeveelheden ver- brulksgoederen in het algemeen een peil hebben bereikt, waarop een re delijke voorziening, mogelijk is. ook zonder regelingen van rantsoenering en distributie van overheidswege. De kaasproductie heeft zich, mede als gevolg van de goede melkop- brengsten, zeer gunstig ontwikkeld, zodat uit dien hoofde beperking van het verbruik niet nodig zou zijn. Men dient echter te bedenken, dat Nieuwe bon voor koffie. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN BEWAREN. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten zal in de loop van de maand November 1949 de uitvoerende werk zaamheden van het in liquidatie gelre den Centraal Distributiekantoor met be trekking tot de distributie van koffie overnemen. Daar ook de distributie van textiel ten einde is, zullen dc werkzaam heden van het Centraal Distributiekantoor en van de plaatselijke distributiediensten een einde nemen. Het bedrijfschap voo; granen, zaden en peulvruchten zal voor de koffle-distributie gebruik maken van de bonnen van de thans in gebruik zijn de, door de öistribuliediensten uitgereik te levensmiddelenkaart. Deze kaarten (zowel a-. b- als d-kaarten) moeten dus bewaard worden. Bijzondere verstrek kingen van koffie aan particulieren, overheidsinstellingen enz. zullen niet meer gedaan worden. In aansluiting op de periodieke veer tiendaagse bonaanwijzing is (hans voor het tijdvak van 6 t.m. 19 November 1949 bon 386 algemeen van de voedingsmiddc- lenkaart 909 aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op Vrij. dag 4 November worden besteed. De vol gende bonaanwijzing zal plaats hebben over vier weken. Wat ten aanzien van het publiek geldt voor het bewaren van distributiebeschei den geldt eveneens voor de handel, in richtingen, instellingen en horecabedrij ven ten aanzien van bonnen, toewijzingen, coupurekaarten e.d. is het 5 jaar geleden dat Vlissingen werd bevrijd; viert koning Leopold III van België in Pregny (Zwit serland) zijn 48ste verjaardag. kJ Twintig jaar geëist tegen Blumenthal. Tegen Blumenthal, de ex-plaatsver- vanger van de S.D.-chef Lages, die o.a. ook aan de Silbertanne-moord op de schryver A. M. de Jong heeft deelge nomen, is door de Amsterdamse pro cureur-fiscaal mr. J. A. Besier twin tig jaar geëist. Toen de verdediger tijdens zijn betoog o.a. zei dat ver dachte een „oase in de S.D.-woestijn" was eiwdeed. wat zijn hart hem ingaf, repliceerde de president: „U moet niet al te pathetisch worden". Uitspraak op 25 November. I een export van 10 millioen kg. kaas do devipzenopbrengst van circa 25 I millioen guldens betekent. Hoewel de zeer grote exportmogelykheden op zichzelve een rantsoenering van de i binnenlandse consumptie van kaas i zouden rechtvaardigen, acht de mi- nister het ongewenst voor de distri- butie van een artikel een omvang- rijk, over het gehele land verspreid, I distributieapparaat ln stand te hou- I den, waarmede vele miüloenen zou- den zyn gemoeid. JONGE KAAS DUURDER. Een zekere verhoging van de pr\js van jonge kaas, mede als gevolg van de afschaffing van de subsidie, zal tot gevolg hebben, dat het bln- nenlandse verbruik beperkt biyft, zodat zoveel mogelyk kaas voor de i uitvoer beschikbaar komt. Door een stelsel van heffingen wordt er voer gezorgd, dat de ho gere prijs geen buitensporige winsten voor producent en handelaar tenge- I volge kan hebben. De opbrengst van deze heffingen vloeit in het Land- bouw-egalisatiefonds, waaruit de subsidies op ander.- artikelen van het levensmiddelenpakket worden geput. De nog voor jonge kaas geldende maximumprijzen worden met ingang van 6 November 1949 ingetrokken. Door de afschaffing van tic rant- soenering is verdere subsidiëring van rundvlees technisch niet meer mogelyk. Het rundvlees zal. om de zelfde reden niet meer gebonden zijn aan maximumprijzen, die met ingang van 6 November a.s. worden ingetrokken. Terwille van de verstrekking van subsidie op varkensvlees zal het on der de rantsoenering bestaande sy steem van centrale varkensslachtin gen worden gehandhaafd, hetgeen mogelijk is door het gering aantal slachtplaatsen. VARKENSVLEES WORDT GOEDKOPER. Door een varhoging van de subsi die zal de prijs van varkensvlees dalen, zodat een verschuiving van de consumptie van rundvlees naar varkensvlees de mogeiykheid biedt de gezinsuitgaven te beperken, waar bij tevens de vraag wordt gericht op vlees, dat in onbeperkte hoeveel heid verkry'gbaar zal zyn. Deze verhoging van de subsidie op varkensvlees maakt een verlaging van de geldende maxlmumpryzen voor varkensvlees en hieruit ver. vaardigde vleeswaren met gemiddeld 50 cent per lig. mogelyk, welke ver. laging op 6 November 1949 met 'n nieuwe prysrcgeling van kracht wordt. OVERLEG MET DE STICH TING VAN DE ARBEID. Het interdepartementaal overleg inzake lonen en pry zen met de Stich ting van de Arbeid, dat door deze maatregelen niet wordt doorkruist, duurt voort en zal met de nieuwe situatie rekening houden. MEER BEWOLKING. Geldig tot Donderdagavond. Aanvankelijk weinig wind, later voornamelijk langs de kust matige Zuid-Westelijke wind. Vooral in het Noorden van het land tamelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1