PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De voorlopige constitutie voor de Republiek Serikat Indonesia Tandbederf heerst in Nederland als een volksziekte DE BILT De ,,A.0.A.-baby" door de maatschappij geadopteerd. Thans vliegramp bij Washington Een wereldconferentie voor het Europees herstel Compromis over Nieuw- Gukea aanvaard. Schooltandverzorging roeit het kwaad met wortel en zenuw uit Opstelling Belgisch elftal. i 92e Jaargang - No. 266 Dagblad uitgave /an d« firm» Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer AdJ IV de Pagter Bootdred O tiallii.iyn Hl verv.. W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNKMKN ISHKIJB £1 ct per week; I 3.90 p kw.; fr p p. t 4.15 oei l osse nummer* 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESXENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Nov. 1949 ADVERTENTIEPRIJS; 18 ct. per mm. Minimum p advertentie 12.50. tngez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties fmax. 8 regels» '•an 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Ulro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Woisn 58 60. tel. 2355. 4 lijnen (b^.g. 2358). M'burg Londeust Kaal 29 tel 2071 en 2924 - Goes L. Vorststr $3 tel 2475 tbg.g 2228i Oostburg Pr Maurtlsstr 12. tel 102 Terne uren BrouwerUstr. 2 Zlcnkzee N. Bogardatr. C 160. tel. Erh?nning van de almachtige Godheid behoort tot de grondslagen Gedelegeerde in Den Haag zal voorlopig bevoegdheden van Nederlandse organen overnemen. „Wy, volk van Indonesië, sinds tientallen jaren hecht verenigd in de stryd om de onafhankelijkheid, in blijvende vastberadenheid voornemens het recht te laten gelden om als vrye, souvereine natie te bestaan, thans door Gods zegen en door zijn genade tot dit gezegend en heilig moment in onze geschiedenis gekomen, regelen mits deze onze onafhankelijkheid in een handvest van onze staat van Republikeinse-federatieve structuur, hetwelk tot grondslag heeft de erkenning van de almachtige Godheid, van humaniteit, nationaal besef, democratie en sociale rechtvaardigheid, teneinde in de maatschappij en in de volkomen souvereine rechtstaat vr\j.Indonesië het geluk te verwezenlijken van welvaart, vrede en vrij heid." Aldus luidt de preambule van de jl. Zaterdag door de beide delegaties van B. F. O. en Republiek oaparafeerde voorlopige constitutie. De belangrijkste punten van de inhoud van. deze grondwet, waarvan de letterlijke tekst thans voor pu blicatie is vrijgegeven, hebben wij vorige week reeds gepubliceerd. Zoals reeds gemeld krijgt de Re publiek 50 leden in de 150 leden tel lende volksvertegenwoordiging. Bij de verdeling van de aantallen afge vaardigden over de overige deelge bieden wordt uitgegaan van de zie lenaantallen der bevolking. De wijze, waarop de afvaardiging tot stand wordt gebracht, wordt ge regeld door de deelgebieden. Waar zulke afvaardiging niet kan geschie den door middel van zo algemeen mogelijke verkiezirgen, kan zij tot stand worden gebracht middels aan wijzing der leden door de volksver tegenwoordigingen der betrokken gebieden, waar deze aanwezig zijn. De Europese, Chinese en Arabische minderheidsgroepen zullen met ten minste zes, negen en drie leden ver- Bevrijdingsweek Wederom is de bevrjjdingsweek van Walcheren aangebroken, en de her denking daarvan geschiedt met een teleurstellende, hoewel begrijpelijke soberheid. Eigenlijk spant alleen Vlis- singen zich in om aan deze herden king een waardig cachet te geven. In de overige plaatsen geschiedt de her denking in stilte. Toch is er reden om dankbaar te zijn na deze vijf jaren. Mede doordat de Zeeuwse bevolking zich uitermate heeft ingespannen om de gevolgen van de oorlog te boven te komen, heeft het herstel zich in een verbluffend tempo voltrokken. Wie vijf jaar geleden Wal cheren zag, kan zich moeilijk inden ken, dat er in zulk een korte spanne tijds zo ontzaglijk veel ten goede ke ren kon. Helaas sluit dit snelle herstel in, dat velen in Nederland, zelfs in regerings kringen, zich op het standpunt stellen, dat er genoeg voor Walcheren gedaan is. Minister Lieftinck rekent, als hij opsomt wat de regering voor Walche ren deed, bijvoorbeeld de kosten der droogmaking daartoeZulk een uitlating is voor de Zeeuwse bevol king zwaar te verteren. Wat had men dan gewild? Dat Walcheren zelf ook daar een belangrijk deel van zou heb ben betaald? Wij meenden in Zeeland, dat de droogmaking van Walcheren ook voor de regering een erezaak is geweest, zoals zij dat was voor ons volk. Nu wordt die droogmaking zowaar als een „extraatje" beschouwd! Publiek en Indonesië Hoe onaangenaam menig detail van de ontwikkeling inzake Indonesië vele Nederlanders ook moge aandoen, wij denken aan het feit, dat er ƒ700.000 per dag ten koste wordt ge legd aan de uitrusting van het repu blikeinse leger, terwijl er voor de ver goeding der materiële oorlogsschade geen geld is: wij denken aan de po sitie der geheel op samenwerking met Nederland ingestelde minderheden, die prijs gegeven worden aan de wil lekeur der extremisten en met bange zorg de toekomst tegemoet zien toch blijkt een kleine meerderheid van het Nederlandse volk in te stem men met de regeringspolitiek, of deze als de enig mogeb'ke te beschouwen. Het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie heeft namelijk een uiterst be langwekkend onderzoek ingesteld en kwam daarbij tot verrassende conclu sies. Acht en dertig procent van de ondervraagde Nederlandse mannen en vrouwen bleek niet in staat te zijn, zich een oordeel te vormen over de gang van zaken en onthield zich van een oordeel. De overigen echter verklaarden zich voor 53 procent accoord met het re geringsbeleid en voor 47 procent er resoluut tegen! Onder de tegenstemmers bevinden zich zowel de aanhangers van Rijks eenheid, als de communisten en ver schillende aanhangers der rechtse op positie. Tevens is opmerkelijk, dat van de „voorstanders" slechts 10 procent het helemaal eens is met 't regerings beleid, terwijl 43 procent de rege ringspolitiek alleen maar beschouwt als „de enig mogelijke". Wel een be wijs, dat men allerminst van harte in- tegenwoordigd zijn. tallen door de afvs Indien deze aan - afvaardigingen niet worden bereikt, zal de regering der R.I.S. aanvullende vertegenwoordi gers dier minderheden benoemen. DEFINITIEVE CONSTITUTIE. Over de constituante, die zoals eveneens reeds werd gemeld bin nen een jaar door geheel vrije en geheime verkiezingen gekozen zal moeten worden, wordt nog bepaald, dat deze het ontwerp der constitutie met tenminste drie-vierde der stem men van de aanwezige leden en dit moet twee-derde van het aantal zitting hebbende leden zijn zal moeten goedkeuren. De nieuwe con stitutie wordt pas bindend nadat zij aldus aanvaard en door de regering bekrachtigd is. Er zijn voorts een Hoge Raad van Indonesië, welks samenstelling en bevoegdheid worden geregeld bg fe derale wet. en een Algemene Re kenkamer, welker samenstelling en bevoegdheid wordt geregeld bij fede rale wet. De president is onschendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk. De aangewezen volksvertegenwoordiging kan de regering of de afzonderlijke ministers niet tot aftreden dwingen. GEDELEGEERDE IN NEDERLAND. De regering gedelegeerde in Nederland aan, regelt de verplichte dienst in de strijdkrachten. De regering heeft het bestuur over de defensie. De president is opper bevelhebber doch de regering kan zo nodig de strijdkrachten stellen onder een algemeen bevelhebber, waartoe de minister van defensie ka worden aangewezen. De deelgebieden hebben geen eigen strijdkrachten. Voor bijzondere ge vallen kunnen voor verzekering der openbare orde, rust en veiligheid door de regering van de V.S.I. strijd krachten ter beschikking worden ge steld van de deelgebieden, we'ke on der gezag der regering blijven. WAAROM OOST.SUMATRA WEIGERDE TE PARAFE. REN. De directeur van het kabinet van dr. Mansoer (Oost-Sumatra), Tengkoehafas, hee.'t Maandag naar aanleiding van de weigering van Oost-Sumatra om de voorlopige grondwet der R.I.S. te paraferen aan de pers medegedeeld, dat de reden hiertoe gelegen is in de omstandig heid, dat de Republiek is teruggeko men op de oorspronkelijke gezamen lijke opgestelde tekst van net arti kel ten aanzien van Zuid-Asahan en Laboean Batoe. Volgens het oor spronkelijke artikel werden deze ge bieden uitgezonderd van het zgn. Renville-gebied en erkend als deel uitmakend van de Negara Sumatera Timoer. Gezin Parker per vliegtuig, naar Hamburg- De American Overseas Airlines, de grote Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, heeft Miodrag Parker ge adopteerd, de baby, die onlangs in een Constellation, die op weg was van Amerika naar Europa werd geboren. Dat houdt in. dat de maatschappij haar opvoeding zal bekostigen en dat het personeel geschenken zal verzame len voor de „A.O.A.-baby". De vader van Miodrag is sergeant James Parker van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland. De moeder is een Joego-Slavische. Gedurende de bezetting van haar land moest zij dwangarbeid verrichten in Duitsland. De geboorte in het vliegtuig verliep voorspoedig waarbij hulp werd ver leend door de stewardess, die tevens verpleegster is en door een dokter, die als passagier meereisde. „Wij waren wel een beetje zenuw achtig maar alles verliep vlot" zeide de stewardess, die voor het eerst en vermoedelijk voor het laatst in haar carrière destijds bij het vertrek uit New York 38 passagiers op de lijst had staan en bij aankomst 39. Na de geboorte zijn moeder en dochter Parker opgenomen in een zie kenhuis te Shannon in Ierland, waar het vliegtuig het eerst landde. Papa ging zolang in de nabijheid op kamers wonen. Van zijn commandant had hij meteen extra verlof gekregen. De heer en mevrouw Parker en hun doch ter hebben Dinsdag de reis naar Duitsland voortgezet. Per vliegtuig na tuurlijk. Het ontwerp voor het nieuwe station te Rllland-Bath. 48 doden bij botsing tussen een Constellation en een militair toestel. Een Skymaster van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Air Lines", Is komende van New York en met 49 passagiers aan boord en een bemanning van vier leden, boven het vliegveld van Washington ln bot- slg gekomen met een militair toestel. Belde machines spatten volgens ooggetuigen in de lucht uit elkaar. Gedeelten van de viermotorige D C 4 kwamen terecht in de rivier de Potomac. Een uur na de ramp waren 25 lyken geborgen. De piloot van het militaire vliegtuig de Boliviaanse kapitein Bridaux, had van de verkeerstoren order gekregen te blijven rondcirkelen om het passa giersvliegtuig eerst te laten landen. Het schijnt dat Bridaux de orders begrepen Men vreest, dat verder alle inzitten den van de Skymaster om het leven zijn gekomen. Stukken bagage uit de Skymaster waren rondom In de bomen terecht ,nt "(lat Bridaux de orders gekomen. De romp van het vliegtuig niet verstaan of verkeerd begrepen zelf kwam op de oever van de Poto- heeft. j mac neer en gleed van daar af met (Drie maanden geleden, op 30 Juli, de neus omlaag het wateir in. kwam een Dakota van de „Eastern j Dit is de eerste grote ramp, welke zich op het vliegveld van Washington Minister D. Stikker is er vóór Nederland heeft Dinsdag te P3rys het voorstel van Eire gesteund, spoe. dig een wereldconferentie te beleggen over de economische toestand van Europa. Minister D. Stikker zeide tot Paul van Zeeland, de voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, dat hy tot alle by het herstelprogram aangesloten landen een schi-yven moest richten met de vraag, of zy een dergeiyke conferentie zouden willen bywonen. Airlines" boven Fort Dix (New Jer- sey) in botsing met een jager van de vlootluchtmacht, waarby zestien men sen om het leven kwamen.) Enkele uren na de ramp wist men slechts van één persoon, dat hy het er levend had afgebracht. Men kon deze persoon, die verward Spaans praatte tegen de mannen van de red dingsbrigade, nog niet Identificeren doen meende, dat hg kapitein Bri daux', de piloot van het militair toe stel, was. De door Bridaux bestuurde machine was juist door de Boliviaanse rege ring van de V.S. aangekocht en maakte een proefvlucht boven Wash ington. Het voorstel was vervat in een door de minister van buitenlandse zaken van Eire by de O.E.E.S, ingediend memorandum, waarin er by de acht tien Marshall-landen, de V.S,, Canada en alle landen van het sterlinggebied m °P wordt aangedrongen mede te hel- in ïriand aan, die pen een en}<efe Europese markt te stichten met vrflhandel en convert!- &.„n.!3ïüÜS btliteit. Het voorstelvan Macbride i u r a. onueit riet voorstel von matunuc eeuont, w; ulto<'fl'nt. "T.'MV zal, naar men verwacht. In de vorm Iteld ziet \oor de overname der souvereiniteit t„ i„ betekenen van de bestaande wereld organisaties als de V.N. en het in ternationaal monetair fonds. In de Dinsdag gehouden vergade ring van de raad van de organisatie voor Europese economische samen werking heeft dr. m. Hirschfeld, de voorzitter van de Nederlandse delega tie ter conferentie, het probleem toe gelicht, waarvoor Nederland zich ge- de overname der souvereiniteit worden uitgeoefend door Nederland se organen in Nederland. Nieuwgevormde negara's behoeven erkenning bg de -federale wet. RECHTEN EN VER PLICHTINGEN De van Indonesië bg de souverei- niteitsovername overgenomen eigen dommen, vorderingen en andere rechten, komen onderscheidenlgk toe aan de V.S.I. en aan de deelgebie den, naar gelang daarmee verbonden overheidszorg by de V.S.I. of bg de deelgebieden berust. De bg de sou- vereinlteitsovername overgenomen verplichtingen zyn die der V.S.I. DEFENSIE. De grondwet schrijft voor dat de strgdkrachten van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië worden gevormd door vrywillig dienenden en dienstplichtigen. De federale wet Journaliste van 19. Te Amsterdam Is een juorna- liste van 19 jaar aangekomen, een Amerikaans meisje, dat uit sluitend schrijft voor jonge mensen onder de 20, de „teen- ageers". Toen ze 15 jaar was, werkte zij al voor diverse Ame rikaanse dagbladen en nu werkt ze aan een serie artikelen over haar leeftijdgenoten in Europa. Zy heeft 11 landen in Europa bezocht en zal nu Scandinavië bezoeken. Het meisje haar naam is Joan Kapp kreeg de indruk dat de Nederlandse jeugd, in tegenstelling tot de Engelse, de Amerikaanse jon gelui niet imiteren. stemt met de gang van zaken en ter nauwernood tot een meerderheid komt Deze uitkomsten werden verkregen, doordat aan de mensen gevraagd werd, of zij het met de politiek hele maal eens waren, of zij deze politiek de enig mogelijke achtten, of dat zy er beslist tegen waren. Vraagt men ech ter het publiek of het 't eens of oneens is met de regeringspolitiek, dan komt men tot een geheel ander resultaat. Dan verklaart slechts 29 procent zich met deze politiek eens, 71 procent is het er niet eens mee. Terwijl toch nog in Januari van dit jaar, vlak na de tweede politionele actie 73 procent het met de regering eens was, en slechts 27 procent er tegen. Er valt uit dit laatste een conclusie te trekken. Namelyk, dat het Neder landse volk zich. wellicht te laat, voor ogen gaat stellen, wat het verlies van Indonesië voor ons volk betekent. van een ontwerp-resolutie worden op genomen In het „plan van actie", dat Woensdag aan de raad wordt voor gelegd. Naar verluidt zgn sommige bij het herstelprogram aangesloten landen, waaronder Groot-Brittannië, gekant tegen het houden van een wereldcon ferentie, omdat dit een passeren zou In de laatste vgftig jaar. zo zeide hy. is de bevolking van Nederland verdubbeld, doch de landbouwproduc tie is niet in evenredige mate toege nomen. Op grond hiervan heeft een aanzienlgk aantal arbeidskrachten in Nederland zich moeten va-plaatsen van de landbouw naar de industrie. Nederland heeft thans behoefte aan een ruimere en vrgere markt. Tijdens nachtelijke vergadering. In een communiqué van het secre tariaat-generaal der R.T.C. wordt het volgende medegedeeld: Tydens het vervolg van de 26ste vergadering der centrale commissie, welke aanvinK in de avond van de 31e October en die omstreeks 4.30 uur in de ochtend van de le Novem ber beëindigd werd, werd uitvoerig gediscussieerd over een tussenvoor stel. gebaseerd op het bemiddelings voorstel. dat door de U.N.C I. ten aanzien van Nieuw.Guinca werd inge diend. Dit tussenvoorstel werd aan. vaard. T.a v. de laatste punten der over gangsregeling werd overeenstemming bereikt. De besprekingen zouden Dinsdag, middag worden voortgezet. heeft voorgedaan. Lang, heel lang geleden was één van de grootste kermisattracties de kie zentrekker Wij kennen dat heerschap van oude schilderijen en prenten: een potig man, die evenveel op een tandarts leek als een hoefsmid op een baker en die als een ware beul zijn gemartelde clientèle te lijf ging. Terwijl de ondeugdelijke kies zonder pardon uit zijn kaak werd gerukt, zat het slachtoffer spartelend en gillend in zijn stoeltje op het schavot, tot groot vermaak van de kermisgangers, waarvan velen echter lachten als boeren met kiespijn, pijnlijk beseffend hoe slecht het eigen gebit was Natuurlijk, dat was allemaal naar en primitief en die tijden liggen al lang achter ons. Tegenwoordig zijn er vol doende tandartsen, die steeds klaar staan om gebitsgebreken te verhelpen, de' ziekenfondsen laten zich ook niet onbetuigd en in het uiterste geval kan men zich een vals gebit laten aanme ten. En tóch ls er in feite weinig veranderd, want in Nederland heerst nog altgd schrikbarend tandbederf als een volksziekte, die zeer ernstig is. zo wel door de schade, die zg berokkent aan de gezondheid als door de kapita len, die zij verslindt. Te velen ver waarlozen reeds jong hun gebit met het gevolg, dat er op latere leeftijd geen redden meer aan is. De gebits verzorging is bij ons slechter dan in de meeste andere Europese landen en wij moeten ronduit bekennen, dat wij op dit punt werkehjk achteriyk zyn! Dit kwaad dient met wortel en ze nuw uitgeroeid te worden, daarover is men het in wyde kring al lang ge leden eens geworden. De beste metho de biedt schooltandverzorging: het moet zó ver komen, dat de gebitten der bevolking van alle lagere scholen regelmatig worden gecontroleerd en bygehouden, dat de meisjes en jon gens by het verlaten van de school de betekenis van een goed gebit en mondhygiëne ten volle beseffen en er voor zorgen, dat hun in de jaren van het blauwgeruite kiel op peil gehou den tanden en kiezen, ook naderhand periodiek door de tandarts worden bekeken. BEGRIP IN PLAATS VAN LAKSHEID De grondlegger van de schooltand verzorging is prof. Jessen uit Straats burg. Een verdienstelijk en eerbied waardig man, maar zyn werk miste een goed systeem, waardoor alle po gingen om zyn plannen te verwezen lijken schipbreuk leden. De methode bijv. van tandheelkundige controle op de scholen met advies aan de ouders is volstrekt onpractisch, want het per centage der kinderen, dat gevolg geeft aan het verzoek van de controlerende tandarts, om zich onder behandeling te stellen van eigen tandarts, is uiterst gering. Met dit systeem bereikt men juist niet die kinderen, wier ouders zich alleen het bestaan van een tand arts herinneren, wanneer hun sprui ten 's nachts schreeuwen van pijn. In Rotterdam byv. zonden van de 314 leerlingen, die behandeling nodig had den, slechts 150 ouders het him toege zonden formulier ingevuld retour en van deze 150 verschenen maar 64 ty- dig met hun kind ter behandeling. Verwaarlozing door laksheid dus. Een ander bezwaar van dit syteem is, dat er in de ziekenfonds- en par ticuliere praktijken zeer weinig of niets terecht komt van de tandheel kundige opvoeding der jonge pa tiëntjes. De kinderen moet de nood zaak van een halfjaarlijkse contróle worden bijgebracht. Wanneer de na ons komende generatie goede tand heelkundige verzorging weet te waar deren de Engelsen hebben er een woord voor: „clental-minded" dón pas zal de tandarts met gesaneerd pa tiëntenmateriaal kunnen werken en zullen de ziekenfondsen in staat zijn hun tandheelkundige verplichtingen tegenover hun leden na te komen. DOELTREFFEND SYSTEEM Prof. Kantorowiez uit Bonn komt de eer toe, een doeltreffend systeem te hebben bedacht, dat opvoedend werkt, waardoor rationeel alle kinderen op het gunstige moment voor contróle en behandeling worden bereikt en dat niet kostbaar is in zyn toepassing. In ons land wordt de reeds bestaande schooltandverzorging dan ook volgens dit systeem toegepast. Aan ieder schoolkind van de lagere scholen wordt door deskundigen toezicht, voorlichting en zonodig hulp verleend voor de verzorging en het onderhoud van het gebit Alleen beginnende ca ries worden behandeld, want slechts dan is het technisch mogelyk begin nende defecten met betrekkelyk een voudige handgrepen af te grenzen en zodoende aan de behandeling het ka rakter van voorbehoeding te geven. Bij ernstige afwijking verwijst de controlerende tandarts het kind naar de particuliere- of ziekenfondstand arts. Nu kan men uiteraard niet zo maar pardoes een schooltandverzorging in stellen De financiering hiervan vormt een moeilijkheid, die voor de oorlo; dit belangrijke sociale werk. zoals uit een volgend artikel zal blijken, steeds in de weg heeft gestaan. VOOR WEDSTRIJD TEGEN NEDERLAND. Doel: Meert Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berchem) en Gillard (Standard). Midden: Van der Auwera (RC. Mechelen), Carré (F.C. Luik) en Mees (Antwerp). Voor: Lemberechts (F.C. Mechelen). Govard (F.C. Luik). Mermans (An derlecht). Freddy Chaves (Gantoise) en A. de Herdt (Berchem). Reserves zijn Dhaenen (Tilleur), Vaillant (Anderlecht), Valet (Ander lecht) en Coppens (F.C. Mechelen). In vergelijking met het Belgische elftal, dat op 2 October te Brussel met 3—0 van Zwitserland won, is slechts één wijziging voor de wed- stryd van 6 November aangebracht: Govard, die op het ogenblik buiten gewoon in vorm is, heeft de plaats in genomen van Coppens. Zondag extra treinen. In verband met het te verwachten druk reizigersvervoer op Zondag a.s. ter gelegenheid van de voetbalwed- stryd Nederland-België in het Feye- noordstadion. hebben de Ned. Spoor wegen een extra trein Bergen op Zoom-Rotterdams Stadion ingelegd, die om 10.45 uit Bergen op Zoom vertrekt en een extra trein Rotter dams Stadion-Bergen op Zoom, die om 17.29 naar Beu-gen op Zoom ver trekt. Staking in de V.S. heeft eiTötige gevolgen. De nlfcwerk'ng van de grote staking lil de Amet I lanse staalindustrie cn in de mUncn doet zich steeds sterker gevoelen. De Amerikaanse spoorwe gen hebben 600 diensten voor passa giersvervoer moeten siaken. Duizen den andere ondernemingen staan voor moeiiykhedcn in de grondstoffenvoor. zienlng. By de Bethlehem Steel Corporation is een accoord bereikt met de 80.000 arbeiders, dat andere ondernemingen misschien zullen volgen, maar in de steenkoolindustrie zyn er nog geen aanwijzingen, dat de 380 000 stakende arbeiders aan het werk zullen gaan. Senator Robert Taft heeft een be roep gedaan op president Truman een einde te maken aan de mijnwerkers staking, die de algemene gezondheids toestand bedreigde. Velen konden geen huisbrand meer krygen, zo zeide hij. Het bureau voor de statistiek te Washington heeft vandaag het totaal aantal werklozen in de V. S. op 3.576 000 voor de week eindigende 8 October vastgesteld, vergeleken met 3 351.000 een maand terug en 1.642.000 in October van het vorig jaar. Geen „pin-up girls" voor soldaten in India. Luitenant-a»neraal Cariappa, de opperbevelhebber van het Indiase leger, heeft het aanbrengen van „pin- up girls" op de wanden in kazernes verboden, aidus meldt de Times. In navolging van hun Britse en Amerikaanse wapenbroeders hadden de Indiase officieren en soldaten zich deze gewoonte in toenemende mate eigen gemaakt. Foto's van filmsterren waren byzonder in trek. VOORSPELT: WEINIG WIND. Aanvankelijk plaatselijk mist. Ove rigens droog en in het grootste deel van het land zonnig weer, maar •oornamelyk in het Oosten nu en dan overdryvendo wolkenvelden. Moest ■wakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1