leukt Uw huid Kappie en Je Zee«ueilslri|fll WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN IS NU VIJF JAAR VRIJ ENGELSE AANVAL OP SLUIS WERD IN 1405 AGESLAGEN DE FRANJE VAN ONS BESTAAN DEBRAUNE KLANKEN uit de AETHER Voor de vrouw HERSTEL VAN DE KERKEN IN W. ZEEUWSCH-VLAANDEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 NOVEMBER 1949 Een ernstig en stil herdenken Vandaag Is het 5 Jaar geleden dat Zeeuwsch-Vlaanderen werd bevrijd. Gister die gemeente, vandaag een an dei a gemeente In West-Zeeuwsch-Vlaanderen en wanneer d*ze regelen verschijnen, )s het 5 Jaar geleden dat geheel WesUZeeuwsch-Vlaande- ren gezuiverd was van de vijand en dat de bevolking weer vrij mocht adem halen. 5 jaar geleden, dus 'n eerste lustrum. Pleegt men over het algemeen een lustrum te vieren, in West Zeeuwsch- Vlaanderen is ditmaal van feestvreug de geen sprake. De mensen zeggen het wel tot elkaar: „het is vandaag 5 jaar geleden" en dan gaan deze woorden vergezeld van een diepe zucht, om dat deze dagen zo vele oude herinne ringen wakker roepen oir oude won den openrijten. Nog te vers ligt in het geheugen de grote ellende die men heeft doorge maakt en de rouw die er gebracht is in practlsch alle gezinnen. WIJ GAAN TERUG Wij gaan in gedachten terug naar de noodlottige 11de September 1944. toen zware bommenwerpers hun last uitwierpen op het arme Breskens. Wij zien nog steeds voor ons de ge volgen van dat bombardement. Men wilde de vijand treffen, maar hon derden onschuldige burgers kwamen om het leven, terwijl een mooie, wel varende gemeente finaal werd ver nield. Wij beleven weer die Zaterdagmid dag in September, toen wij persoon lijk vertoefden in de grote meubel- winkel aan de Markt in Oostburg, met het doel burgers te helpen uit de grensplaatsjcs, die ontruimd werden. Vliegtuigen kwamen over Oostburg, zonder dat wij daaraan aandacht schonken Plotseling een slag. de grote winkelruiten en de glazen lantaarn in de winkel, vlogen aan scherven en in alle haast zochten wü een schuil plaats. Een bom was ingeslagen in de aangrenzende rijwielzaak. Korte tijd later brak een felle brand uit. die een groot deel van de huizen aan de Markt vernielde Ook de R.K. Kerk in de Langestraat was getroffen. Het waren de eerste bommen op Oostburg. Toen vielen ook de eerste slachtoffers. Wie had op dat ogenblik kunnen den ken, dat er nog zo oneindig veel leed zou volgen. DE HEL Vele ingezetenen verlieten hun hui zen. zochten beveiliging op de boer derijen. maar vele anderen bleven thuis, dachten veilig te zijn in de kelder van hun huis. Helaas is dat vaak hun noodlot geweest. Vijf weken lang duurde de hel voort, floten de granaten dag en nacht over onze hoof den. wisselden de formaties bommen werpers elkander af en gooiden ze hun dodelijke inhoud uit, alles om de vijand te verdrijven, maar er werd tegelijk enorm leed aan de burgerbe volking aangedaan. Onbeschrijfelijke tonelen hebben zich in die weken afgespeeld, gehele -faihilies stierven, mensen leefden als holbewoners in de grond en staarden in de nacht angstig naar de vlammen, die overal oplaaiden. DE BEVRIJDING En toen, eindelijk, kwamen de geal lieerden. de Canadezen, was er de be vrijding. De mensen keerden terug naar hun woonplaatsen, doch vonden niets an ders dan puin op de plek waar eens hun huis had gestaan Datgene wat men na vele jaren hard werken en zuinig leven bijeengespaard had, was in één slag verloren. Zwaar was dit verlies, doch nog voel zwaarder waren de persoonlijke of fers, gebracht door honderden burgers. Geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen was in een diepe rouw gedompeld. DE SCHADE Toen men de schade ging opmaken, bleek dat ruim 2100 woningen totaal waren verwoest, dat er ongeveer 1000 woningen zodanig waren bcschadjgd, dat herstel practisch niet meer moge lijk was en dat er ruim 3000 woningen minder zware schade hadden beko men. Het is onmogelijk zich een voor stelling te vormen van de chaos. De twee grote problemen, waarvoor men zich gesteld zag, waren: de puinrui- ming en het noodherstel. De oprui ming moest krachtig ter hand worden genomen. Dit was geen geringe taak, wanneer men bedenkt dat er ongeveer 200.000 ton puin geruimd, gesorteerd en ver voerd moest worden. ER IS GEWERKT De bevolking van West Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in de afgelopen 5 jaar echter bewezen over de nodige energie te beschikken. Er is gewerkt, er is gezwoegd, men heeft vertrou wen gesteld in de beloften van onze regering, een vertrouwen dat intussen niet geheel gemotiveerd bleek. Maar desondanks werkt men voort en de resultaten zijn niet uitgebleven. Reden tot vreugde is er echter niet dus geen feest bij dit eerste lustrum. Alleen een stil en ernstig gedenken. V.V.D. en regeringsbeleid. De Volkspartij voor Vrijheid en De- mocraUe heeft Zaterdag ln Amsterdam een drukbezochte buitengewone vergade ring gehouden, welke gewyd was aan het Indonesische probleem. Na uitvoerige besprekingen werden tweo door dc afd. Den Haag Ingediende moties aangenomen. In de eerste motie vraagt de vergadering zich ernstig af of het regeringsbeleid thans nog we! zodanig ls, dat de in de verkiezings-campagne gestelde voorwaarden voor medewerking aan grondswetswijziging en ondersteuning van het regeringsbeleid nog aanwezig zijn. De vergadering sprak het vertrouwen uit. dat geen medewerking zal worden gege ven aan een reconstrucUe van het Ko ninkrijk, wanneer daarbij een aantal es sentiële punten niet bevredigend gere geld zou zijn. zelfs al zou de letter van de Grondwet niet worden aangetast. De tweede motie wijst op het gevaar, dat Indonesië zou afglijden naar een com munistische overheersing, en verzoekt de Kamerfracties steeds waakzaam te blij ven voor het geval het kabinet met dit gevaar niet in voldoende mate rekening zou houden. Een motie van de afd. Arnhem om af keuring uit te spreken over het beleid der regering, werd verworpen. (Ingezonden Mededeling). MAAK UW DOKTER GEEN VERWIJT Het is niet fair om van Uw dokter te verwachten, dat hij U beter zal „tove ren". Klachten die jaren nodig hadden om te ontstaan, kan hij niet in een handomdraai genezen. Uw dokter is 'n gids en leider op de vaak moeilijke weg naar het hoge doel: genezing. U als leek moet aanvaarder.. dat zijn handelen wordt gedicteerd door in zicht, kennis en ervaring. Toch kunnen er momenten zijn, waar op de hevigheid en onverwachtheid van uw pijn, U kunnen dwingen snél verlichting te zoeken en voor die ge vallen moet U „TOGAL" in huis heb ben „TOGAL" is een onschadelijk an- tineuralgicum van zeer grote, pijn stillende kracht. Het is vooral uiterst werkzaam bij spier-, zenuw- en gc- wrichtsrheumatiek, ischias en spit en bij algemene welzijnsbezwaren, zoals hoofdpijn, migraine, verkoudheid, in fluenza, griep, periodieke klachten, overgangstijd, enz „TOGAL" behoort aanwezig te zijn in elk gezin. Overal verkrijgbaar a ƒ2.08 en 7.94. Proefflacon ƒ0.83. De sterke vesting hield stand! Begin April van het jaar 1405 zag men in het Noordwesten van het toenmalige graafschap Vlaanderen de toekomst donker in. Voor de zo veelste keer dreigde er weer eens een oorlog met Engeland en de on dervinding had geleerd, dat deze dikwijls om en nabij Sluis werden uitgevochten. Deze stad toch, toentertijd Vlaanderen's beste haven, oefende op de naijverige Engelsen dezelfde aantrekkingskracht uit, als een brandende kaars op muggen en ook ditmaal had men het volgens uit Engeland doorgesijpelde berichten op Sluis voorzien. Tevoren waren de Sluizenaars altijd gewoon geweest geweld met geweld te vergelden en hun kaper schepen uit te zenden, om de En gelsen zoveel mogelijk afbreuk te doen, maar ditmaal had men op verzoek van Brugge daarvan afge zien. Deze laatste stad hoopte door deze milde houding de vrede te kunnen bewaren en de handel op Engeland in stand te kunnen hou den. Hoewel men in Sluis ongaarne de voordelige kaapvaart miste, had men toch aan het verzoek van Brugge voldaan en de reeds buiten- ingezonden mededeling I I - --—f- Bestrijd die afschuwelijke j --- kwelling grondig met hel huidgeneesmiddel dat alle^gm ==- schadelijke kiemen doodt WOENSDAG. Gluck'o opera ..Orpheus en Eurydice" wordt vanmiddag uitgevoerd door so listen. koor en orkest, het geheel on der leiding van Henri Tomast (H. II 14). Uli Kraus* speelt de planosonate ln Bes van Mozart (K.V. 333) om 11 .H. H. II), Voorts wordt er 's middags een jcugdconcort gegeven door het N.C.R. V.-koor onder leiding van Alex Schel- tevis met medewerking van Marinus Voorberg. Er worden voornamelijk volksliederen uitgevoerd (H. II 15). Hilversum I: 7. 8. 13. 18. 20 en 23 Nws. 8,18 Oog in al. 8.50 Voor dc hulsvrouw. 9 Mozart-cyclus. 10,05 Morgenwijding, 10,20 Onze keuken. 11 Populair nonstop. 12 Orgelspel. 12.38 Gram. muziek. 13.15 VlncenUno, 13.40 Zuid-Amerikaanse klan- ken. 11.15 Jeugdconcert. 15 De Rood borstjes. 15.20 Hoorspel. 15.50 Instructie ve muziek. 18 Zo de ouden zongen, piepen de Jongen. 17.30 Cor Stern's Orgel ensem ble. 18.20 Jean Cavall zingt. 18.30 Rcge- ringsultzending. 19,30 Voor de jeugd. 19,40 Wockkronlek. 20,20 Promenade Orkest. 21 Carlo Carcas80la. 21,15 Kinderen van de straat. 22.15 Victor Babln en Vltya Vronsky, planoduo. 23,15 Swing and sweet. 23.40 Gram. muziek. Hilversum II: 8.15 Muziek bij het werk. 9 Ochtendbezoek bij onze Jongo zieken. 9.35 Symphonlsch Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11 Lili Kraus, plano. 11.20 Tussen 12 en 20. 12.33 Orgelconcert. 13.20 Snngh en spel, 14 Opera. 15 Jeugdconcer- ten. 10.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.45 Rcgeringsuilzending. 18.30 In de soete suikerbol. 19.15 Rcgcringsuitzending. 19.30 Sporlcommentaar en een vrolijke plant. 20.05 Dankdienst. 21.15 Het Con certgebouworkest. 22.25 Gram. muziek. 23.15 Avondconcert. RADIO.CENTRALES 3. 7 (Brussel VI.- Nieuws. 7.05 Gram. mu ziek. 7.50 Gram,muzick. 8 Nieuws. 8.05 Morgenconcert (gr.- 9 Nieuws. 9.05 Lichte gram. muziek. 10 (Eng. L.P.) Nieuws. 10.10 Verz. pr. voor de hulsvrouw (gr.). 11 John Madln (blosc. orgel). 11.30 (Eng. H.S. i „Mustc while you work". 12 (Brus sel VI.). Stemmige gram. muziek. 13 Nws. 13.15 Uitgesteld relais v. d. Ital. radio, Symph. concert. 15 (Kalundb.) Ivan Leth cn orkest. 16.30 Arthur oung en sextet. 17 (Kootwijk) Batavia. 18 (Brussel VI.) Pianowcrkcn van Llszt (gr.). 18.30 Voor dc soldaten. 19 Nieuws. 19.30 (Brussel Fr.) Werkjes van Ray Creen (gr.). 19,45 Nws. en Act. 20 Groot Symph. orkest. 22 (Brus sel VI) Nieuws. 22.15 (Brussel Fr.) Cast- nopr. (gr.). 22.55 Nieuws. 23 Syraph. van Elgar (gr.). 23.55 Nieuws, Een beetje luxe, en gezellig uitje, iets wat Je even uit ae sleur van alledag haalt, we hebben het alle maal soms zo hard nodig. Het is de franje van ons bestaan! Maar wist U. dat een beetje fran je ook zo'n heel eenvoudig wollen jurkje Juist* dAt kan geven, wat 't even boven het „gewone" doet uit steken Een randje franje langs een schouderpasje, <*>n kraag, een schootje, een bolero, het is zo'n aar dige en toch niet durfe garnering. In de meeste gevallen wordt ze van japonstof gemaakt (al kan een af stekende kleur ook heel mooi zijn) en apart aangenaaid. Bh recht af geknipte randen, zoals bij de hier getekende zak en manchet, kunt U ze ineens aanknippen. Inplaats dat U dan een zoompje maakt, rafelt U de randen 2 3 cm. uit, of U knipt de franje erin, zoals U by pa pier zoudt doen. Wat het beste re sultaat geeft hangt helemaal van de stof af. dus dat moet U eerst even by een prooflapje proberen. In beide gevallen maakt langs de franje een slersteekje om verder uitrafelen of Inscheuren te voorko men. Aangezette franje heeft het voor deel, dat U ze dubbel kunt nemen, als ze een beetje dun uitvalt. Het prettigst is, als U hiervoor reepjes stof met een zelfkant eraan ge bruikt, dan zyn de kanten geink keurig afgewerkt. Anders kunt U aanzetten. By het jurkje links bo ven, van effen stof of van een klein ruitje, is de franje onder een band fluweeltje opgenaaid, wat ook leuk staat. Rechts boven ziet U, hoe ln eenvoudig stof- of lakknoopje door een randje franje een aparte gar nering wordt. De overige tekeninge tjes spreken wel voor zichzlf, en sporen U aan, het ook eens te pro beren. gaats zijnde kaperschepen binnen geroepen. Zelfs was men zover ge gaan, dat men in de Wielingen 'n schip had gelegd, dat na moest gaan, of er toch nog Sluise kapers buiten waren, die zich niet aan het bevel hielden! DE VLOOT. Deze welwillendheid baatte de Sluizenaren echter niet, want de 22ste Mei kwam de Engelse vloot voor Sluis en wierp „buten sande" zijn ankers uit. Ogenblikkelijk kwam alles binnen Sluis in bewe ging. Do stad zelf was in goede staat van tegenweer en had rijke voorraden oorlogsmateriaal in de magazijnen. Bovendien waren de burgers vast van plan hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Ook de naburige steden zonden hulp, zo dat de Sluise burgers hun kansen steeds zagen stijgen. De schutters van Brugge en de donderbusschie ters van Gent kwamen nog dezelf de dag de stad binnen gemarcheerd, terwijl ook Heer Jan van Ghistele met een aanzienlijk aantal ridders en knapen te hulp snelde. Aan de zeekant, vanwaar de eer ste aanval dreigde, was de door vaart in het Zwin met een stevig paalwerk onmogelijk gemaakt. Bo vendien werd dit paalwerk nog ge dekt door een tweetal geduchte versterkingen, die van veel geschut waren voorzien. Ook werd bij de poorten zowel aan de land- als aan de zeezijde geschut geplaatst en hield men dag en nacht de wacht. Grote vuurpannen verdreven 's nachts de duisternis, zodat men voor nachtelijke verrassingen ge spaard bleef. Om het brandgevaar zo klein mogelijk te maken kregen de strodekkers opdracht al de hui zen langs het Zwin, die met stro gedekt waren, van hun dakbedek king te ontdoen en zelfs werden een aantal huizen, die een goede verdediging in de weg stonden, ge heel •gesloopt. NEDERLAAG. Zo naderde Zondag de 24ste Mei, de dag, waarop de Engelsen beslo ten hadden het kasteel en de stad te bestormen. Van de Westpoort tot aan de Smeedsteiger werd in alle haast nog een korte borstwering opgeworpen. Hoewel niet van har te, waagden de Engelsen de bestor ming, maar zij werden bloedig af geslagen. Hun aanvoerder, Thomas, graaf van Pembroke, sneuvelde. Hij werd in de kerk van Mude (St. An na ter Muiden) begraven. Dinsdag 26 Mei zeilde de Engelse vloot, be laden met de buit, die ze uit de omliggende plaatsjes hadden weg gesleept weer uit, zonder dat Sluis veroverd was. Wel een diepe teleurstelling voor de Engelsen! De gerestaureerde Ned. Herv. Kerk van Cadzand. Er werd reeds veel bereikt. Terwyi wy dit schrijven ligt op onze schryftafel een uitnodiging van de kerkvoogden der Ned, Herv. Gemeente van Sint Kruis om aanwezig te z(jn by het weder in gebruik nemen van het geheel gerestaureerde kerkgebouw. Wanneer u dit stukje leest is het kerkgebouw inmiddels in gebruik genomen. Wederom ls dus één van de vele, door de oorlog vernielde, kerken ln West Zeeuwsch Vlaanderen hersteld. De oorlogsgesel heeft onder de kerken danig huisgehouden en groot zijn de moeiiykheden gweest na de bevrijding. Er waren gemeenten waar geen enkele kerk was overgebleven, zo als Oostburg\ Schoondijke en Bres kens. Het herstel is niet bepaald in een snel tempo gegaan, maar thans zijn de beschadigde kerken in vele gemeenten weer hersteld en waar kerken geheel verloren gingen zijr een aantal nieuwe kerken in aan- bouw. Wanneer wij ons goed herinneren was het Cadzand waar de eerste herstelde Herv. kerk, geheel geres taureerd, in gebruik kon woirden ge nomen. Dit fraaie kerkgebouw vormt een sieraad in dit rustieke dorpje. Het kerkje heeft een toren en dat is een groot voorrecht, want de nieuwe kerken mogen, zoals be kend. niet meer met torens gebouwd worden. En wat is een dorpskerk zonder toren? Mede dank zij de steun van Mo numentenzorg, zijn er dit jaar we derom enkele kerkgebouwen geres taureerd en dan denken wij aan 't bijzonder mooie kerkgebouw in Bier vliet, beroemd om de zeldzame ge brand-glas ramen. Gelukkig liet men deze waardevolle ramen tijdens de oorlog tijdig onderduiken in Hulst en thans pry ken zy weer in volle glorie op de oude plaats. Aan dit kerkgebouw is veel zorg besteed, 't Interieur is in de oude styl hersteld. NIEUWVLIET. Nieuwvliet, één van de kleinste gemeenten in het landje van Cad zand, bezit eveneens een lief. kerkje, waaraan nogal wat schade was toe gebracht. Het heeft deze gemeente heel wat hoofdbrekens gekost om, na herstel van de kerk, het geld voor het meubilair byeen te brengen. Maar de inwoners van Sinte Pier weten hoe men zo iets moet aan pakken. Een bazar ende zaak was gezond. GROEDE. Trots verheft zich de hoge toren van Groede. Het bezit van de toren wordt door het gemeentebestuur van Groede op hoge prijs gesteld en men heeft er ook een offer voor gebracht- Immers de toren moest van een geheel nieuwe leibedekking worden voorzien. Het interieur van de mooie, oude kerk, waarin de Jacob Catsbank herinnert aan de tyd dat deze grote dichter in Groe de woonde en kerkte, had eveneens veel geleden. Niet alleen dat enkele verdwaalde granaten de kerk trof fen, maar in die bewogen October- dagen van 1944 moesten vele hon derden vluchtelingen in deze kerk ondergebracht worden. Thans ls de restauratie bijna voltooid. Jammer dat de prachtige bomen, di.e rond 't kerkgebouw stonden en die er zo veel toe bijdroegen om dit plekje aantrekkelijk te maken, door ziekte moesten verdwijnen. Van de zwaar beschadigde Ned. Herv. Kerken zijn thans nog in res tauratie de zeer oude kerk in IJzen- dyke en de beroemde St. Baafkerk in Aardenburg. Met de restauratie van deze laarste kerk zal veel tyd en geld gemoeid zyn. NIEUWE KERKEN. Met de bouw van nieuwe Herv. kerken gaat het nog minder vlot. Het zijn Schoondijke en Sluis, waar de bouw in een vergevorderd sta dium verkeert, zodat men goede hoop heeft, deze kerken over enke le maanden in gebruik te kunnen nemen. In Oostburg. Breskens en Zuid- zande moet nog met de bouw wor den begonnen, doch de plannen daar toe verkeren gelukkig in een verge vorderd stadium. ANDERE KERK- ;GENOOTSCH A PPEN. Wat betreftde andere kerkge nootschappen, Schoondijke heeft reeds geruime tijd een nieuwe Ge- ref. kerk, die weliswaar een nood kerk is, doch lange tijd meekan. De Geref. Kerkgemeenschap te Oostburg mocht slechts kort gele den een fraai, nieuw kerkgebouw in gebruik nemen, een kerkgebouw, dat een aanwinst betekent voor Oostburg. Van de R.K. kerken werden die te Aardenburg, Sluis en Hoo'dplaat hersteld. Er werden nieuwe kerken gebouwd te Oostburg en Slijkplaat en is er één in aanbouw, de nieuwe kerk in IJzendyke. Alles byeen dus geen onbevredigend resultaat hoe wel op het gebied van de kerkbouw nog heel wat te doen valt. 30. Kappie, de Maat en de Baron trokken de oude zeerovers-kle ren aan, want Kappie was vast van plan om de kolen van de drie master terug te halen, en met deze kleren aan, zou het de enige manier zijn. De Maat zag de zaak zeer som ber in, maar niemand stoorde zich aan hem. „Dat ik dit allemaal mee mag maken!" zei de Baron verrukt. „Ik zal het van a tot z in mijn mémoires be schrijven, en wanneer ik nog jong was zou ik het zeemansberoep m al zijn lief en leed kiezen! Hojo!" Via de sleepkabel be reikten Kappie, de Maat n de Baron de drie master, en zij hadden geluk, want er bevond zich toevallig niemand op het achterschip. .Kom mee, jong!" zei Kapoie tegen de Maat. ..Hier is het ruim! Daar zullen onze kolen wel to bel beste"ónder^n"biaisUntje I riju! Blijft U hier op wacht, meneer de Baron, en wanneer er onraad is, moet U ons waar schuwen! Maar denkt U er om. dat U net doet, als of U een lid van de bemanning bent!" Kappie en de Maal waren nog niet in het ruim verdwenen, of er kwam één van de zee rovers op de Baron af. „Wie ben jij?" vroeg de ruwe man. ..De nieuwe bootsman!" zei de Baron. „De wind draait! De zeilen moeten ingehaald wor den. Waarschuw de andere rakkers!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4