NIEUWS UIT ZEELAND DEMPING VAN DE KADE TE GOES KOMT OP 309.000.. GEWESTELIJKE VERGADERING HERV. MANNENVERENIGINGEN WALCHEREN r 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 OCTOBER 1949 Financieel onmogelijk geacht. De demping van de kade ie Goes 2ou globaal gerekend, rond 300.000 kosten Hoewel twte leden van het college van B. en W van Goes wel met net denkbeeld van demping in stemden. kwam het college toch una. niem tot de conclusie, dat dit voor alsnog financieel onmogelijk moet worden geacht. De financiële positie van de ge meente is nog steeds van die aard. dat slechts met moeite een sluitende be groting kan worpen vastgesteld, zo wordt in een prae-advics n.a.v de twee desbetreffende adressen van in woners aan de raad opgemerkt. Wel is er by de samenstelling van de begroting voor 1950 een Iets rui mere armslag tengevolge van de ver wachting, dat voor 1950 enkele rijks belastingen iets ruimer zullen vloeien. Voor de toekomst dient echter met een mindere opbrengst rekening te wor den gehouden, zodat een zo voorzich. tig mogelijk financieel beleid moet worden gevolgd. G.S. geven daarom in ernstige overweging tUdelijk hogere uitkeringen zoveel mogelijk te be- stemmen voor dekking van oude bud. getaire tekorten of voor het doen van kleine kapitaalsuitgaven, opdat de toekomst niet te zeer wordt belast met rente en aflossing van aan je gane geldleningen Zolang het probleem van de financiële verhouding tussen het Ryk en de gemeenten niet defini tief is opgelost, ontbreekt een der grondslagen voor een welbewust fi nancieel beheer der gemeente en dient Directeur Postverzendhuis bestal leveranciers en cliënten- De centrale recherche heeft de op sporing en aanhouding verzocht van de directeur L. J van het postverzend huis ..Saddlery's" te'Amsterdam Deze wordt verdacht van verduis tering van een bedrag van ca. 3000 gulden ten nadele van een aantal van zijn leveranciers en ook van par ticulieren, voor wie hy cadeaux naar Indonesië zou verzenden Zowel van winkeliers in de hoofd. Stad als van een particulier buiten Amsterdam, kwamen klachten bin nen. De recherche hoopt, dat nog an. dere gedupeerden zich zullen melden Franse treiler spoorloos verdwenen. Aan alle schepen op de Noordzee is radiografisch verzocht uit te kijken naar de Franse treiler ..Zaine" die het laatst op 23 October gesignaleerd is er hoogte van de Engelse haven Grimsby Het 's niet bekend, hoeveel man zich aan boord bevinden. Oud-minister dr. L. J. M. Beel is aangezocht voorzitter te worden van de Nationale Katholieke Gezinszorg. Dr. Boel zal over enige maanden een bealis- sjpg nemen. VOE1ÖAI Zierikzee Zeelandia 1-6. Na een vooral van Zierikzee zijde slecht gespeelde wedstrijd, heelt de thuisclub in Zeelandia met 6—1 zijn meerdere moe ten erkennen. Het begin was wel hoop vol voor Zierikzee. want toen de bezoe kers na ongeveer 5 minuten door hun linksbuiten de leiding hadden genomen, wist Krcllo reeds 1 minuut later de ge lijkmaker te scoren. Door een fout van Schoonen wist Zeelandia nog voor de rust de leiding te nemen (1—21. BIJ één der volgende aanvallen kreeg keeper Hage de bal al vallende niet onder controle, waar bij hij gewond raakte. Hij moest het veld verlaten. Zijn vervanger Stoel toonde al dadelijk uit het goede ..keerpershout" ge sneden te zijn. maar hij kon toch niet verhinderen, dat Zeelandia nog voor dc rust opvoerde tot 14. Ook na de rust wilde het by Zierikzee niet vlotten en Zeelandia wist nog tweemaal dc Zterik- zee-keeper te passeren, zodat het einde kwant met een 6—1 overwinning voor de Middelburgers. KERKNIEUWS. NED. UERV KERK Beroepen bij dc N'cd, Her'v. Kerk te Souburg (2e pietl. plaats) d*. Keijzer van St. Laurent. INTREDE DS. ROTHUIZEN Zondap. werd te Goes candidaat G. Th. Rothuizen door ds. C. Stam beves tigd als predikant der Gereformeerde Kerk te Goes met een predikatie over Joh. 10:16. Aan dc handoplegging werd deelgenomen door ds. J. H. Sil- levis Smit. hoofdvlootpredikant. In de avonddienst deed ds. Rothuizen intre de met een predikatie over 1 Jrhan- r.o<- 2:18 en 20. Na de predikatie wees d^. R. A. Flinterman op het verblij dende feit. dat een jeugdig predikant zich wil geven voor de arbeid op d.- vloot Ds. A. W. Brink verwelkomd-» ds Rothuizen in dc kring der vloot- predikanten. Hierna richtte ds. Rothuizen zich met enkele woorden tot dc kerkeraad en de gemeente van Goes en dankte hen voor hun vlotte medewerking bij het beroepingswerk en richtte zich \oorts tot de classis Goes, de aanwe zige vlootpredikanten. het dagelijks bestuur der gemeente Goes en zijn va der. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen. 28 Oct.: Deneb van Londen. KcntUh Hoy van Zeebrug ge. 29 Oct. Atlantic van Londen. Tautra van Antwerpen. Vlissingen vertrokken. 28 Oct.: Deneb naar Rotterdam. Zwerver naar Drogheda. Meermin naar Zeebrugge, Salvor 10 naar Zeebrugge. Walrus naar Zeebrugge. 29 Oct. Tautra naar Sauda. Gepasseerd naar Antwerpen. 28 Oct.: Riouw van Abadan. Prima van Rotter, dam. Rijnkerk van Marseille. Heeren gracht van Rotterdam. 29 Oct. Edam van Rotterdam. Delta van Londen. Gepasseerd van Antwerpen. 28 Oct.: Alamak. Rotterdam AlmdiJk naar Rotter dam. 39 Oct.: Mulder kerk naar Bordeaux. grote voorzichtigheid je worden be tracht Bovendien zal de gemeente In de eerstkomende jaren voor buitenge woon grote kapitaalsuitgaven staan, ter verwezenlijking van het zo drin gend nodige rioleringsplan. voor scho lenbouw en no<r enkele zeer wense lijke plannen. Hierbij is nog niet ge. noemd de hopenltfk toch spoedig te verwachten verbetering .van de hoofd- verkeersweg. Daarom zal vooralsnog niet aan de wens van adressanten te. gemoet kunnen worden gekomen Dc raad wordt voorgesteld hen in die zin te berichten. GEEN VERBETERING VAN „SCHUTTERSHOF". Om dezelfde financiële bezwaren stellen B. en W. van Goes aan de raad voor te besluiten geen bijzondere voor zieningen te treffen tot verbetering van hot Schutlershof en de exploitatie nog op de oude voet voort te zetten. Een commissie uit de raad had een diepgaand onderzoek ingesteld op welke wijze dp inrichting van het Schuttershof zou kunnen worden ver. bcterd en hoe de exploitatie in de toekomst dient te worden gevoerd. Met de conclusie van de commissie dat verkoop zonder meer niet ge wenst is. en dat afdoende verbeterin gen voorlopig moeten afstuiten op fi nanciële bezwaren, kunnen B en W zich ten volle verenigen. De commissie had advies ingewonnen bil de archi tect F. A Esehan2ier te Bussum. die een plan opmaakte om de schouw burgzaal te vergroten met tweehon derd zitplaatsen. Daar dit Plan te kostbaar was. werd dit terzyde ge legd. Ir. P. J 't Hooft te Goes maakte daarna een plan op ter verbetering van het interieur De commissie bere kende de kosten hiervan op 30 000. Daar dit plan geen afdoende oplos, sing gaf. werd dit eveneens niet aan vaard Tenslotte werd daarom gead. viseerd de noodzakelijkste voorzienin gen te treffen, hetgeen max 7500 zou kosten. B. en W. beschouwen deze uitgaaf echter ook als verloren geld. aangezien de te treffen vóorzienlngen niet zullen passen in een plan van af doende verbetering, waartoe toch een maal zal moeten worden gekomen. Daarom acht men het beter maar te wachten. V.. Burgemeesterszoon wordt goed brandweerman. Ter gelegenheid van de gc- ooorte van hun vjjfde zoon heb ben de burgemeester van Maar tensdijk en mevrouw Schuller de brandweer van Groenekan op bezoek gehad. Deze kwam aandragen met een origineel ge schenk. waarvan het vervoer nogal wat voeten in de aarde had. Het was zoals reeds ge meld een krentenbrood ter iengte van twee meter en een gewicht van 45 pond. In zijn dankwoord zeide dc burgemeester onder andere: wanneer men de prestaties van een goede brandweer daaraan afweegt, dat zij zeer vlug water moet kunnen geven, dan ver wacht ik niet anders dan dat mijn jongste zoom een goed orandweerman zal worden. Europese Beweging stelt een „reservefonds" voor. De ..Europese Beweging" heeft een memorandum gepubliceerd, waarin wordt voorgesteld een „Europees re servefonds'* te vormen, dat de schommelingen in de wisselkoersen zal moeten opvangen. Het fonds zou bestaan uit door de deelnemende lan den verstrekte valuta's en onder con- tróle staan van een permanente com missie. bestaande uit de leiders van alle bestaande banken, bijgestaan door een permanent secretariaat (Ingezonden Mededeling). De heer L. Postma sprak voor „In dienst der Kerk". Alle delen van Zeeland waren ver tegenwoordigd op de Zaterdagmiddag in ..De Prins van Oranje" te Goes ge houden toogdag van de Hervormde Mannenvcreniging in Zeeland. Ds. A. W; Odé. één der adviseur.* van de Herv. Mannenorgauisaties in Nederland vanwege de Generale Sy node. heette allereerst de algemene secretaris, de heer L. Postma uit Leeuwarden welkom, die als sluitstuk voor zyn door Zeeland gehouden tournee .over ..Onze Taak" zou spre ken. Zeeland, aldus ds. Odé. staat in ac tiviteit vooraan. De Hervormde man nenverenigingen vormen het draag vlak van de Hervormde Kerk. Haar activiteit groeit van onder op en wordt niet van boven af opgelegd. Hier moeten de mensen worden ge vormd voor ,.de militia Christi". het leger van Christus, De heer Postma sprekend over „Onze Taak", ving aan met te ver klaren. dat do kerk in het verleden haar roeping in velerlei opzicht heeft verwaarloosd. Mannen als dr. Grave- meijer. prof. Kraemer e.a.. hebben do Hei-vormde Kerk tot nieuw leven ge wekt. De oprichting van Hervormde Man- nenverenigingen is één van de vele gelukkige gevolgen van dit nieuw ont waken. Er wordt wel gesproken van „Nieu we koers", doch spreker zeide daar enigszins huiverig voor t© zijn. De kerk moot Zendingskerk zijn. Nog zijn vele gemeenten te lauw. Er is nog te veel geestelijke gemakzucht, waarbij het werk aan predikant en kerkeraad wordt overgelaten. 1IET GEZIN. Wil de geit» een te weer waarachtig gemeente worden, dan zal moeten terugkeren naar de Bijbel. De bete kenis van d.- Mannenverenigingen schuilt in bet elkaar vormen en de bestudering van dc vragen van de dag. in het licht van Gods Woord. Dc mannenverenigingen moeten niet gaan preken. Begonnen moet worden bij het g<?zin. de cel onzer samenleving, uitgaande van het alge meen priesterschap der gelovigen, waarbij de Bijbel centraal moet wor den gesteld. De ramp met de Franse Constellation. De lijken van de 48 personen, die by de ramp met de Franse Constellation op de Azoren om het leven zyn geko men. zyn geborgen en zullen naar Frankrijk worden overgebracht. De meeaje slachtoffers waren onherken baar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden napieren, te identifi ceren. Het merendeel vertoonde geen sporen van verbranding Volgens een der directeuren van de Air-France. zou het ongeluk niet aan een „menselijke fout" geweten kun nen worden, doch mogeiyk aan het falen van instrumenten. Deskundigen van het vliegveld Santa Maria-zijn van mening, dat. de piloot een vuurtoren op het eiland San Miguel heeft aangezien voor het licht baken van het vliegveld Het toestel vloog tegen de helling van de ..Pico Redonte" te pletter. De wrakstukken lager, over een afstand van meer dan 300 meter op de grond verspreid De inzittenden waren waarschyniyk op slag dood. Vanuit het gezin, vanuit deze grond pijler. zal de gemeente, zal ook het •gebedsleven moeten worden gevormd en gevoed. Onze mannenverenigingen. aldus de heer Postma. zullen do oefenplaatsen moeten zijn voor de trainingen en de scholing van dc kerk der toekomst. Deze zullen een veel grotere belang stelling moeten kweken. Wat de Her vormde Kei'k in ons' Nedreland over bijv. 40 jaar zal zijn. hangt voor één belangrijk deel af van de toekomst der mannen organisatie. Spreker wékt de Zeeuwen op hun aandeel in dit werk blijmoedig op zich te nemen, De Generale Synode, zo eindigde de algemene secretaris, met haar raden en werkgroepen is de locomotief, die de gemeenten trekt, de gemeenten zelf vormen de trein, doch de man- nenorganisaties zorgen voor do kop peling. Na discussie over deze rede sprak ds. A. de Vries uit Middelburg het slotwoord, waarbij hij achtereenvol gens een beschouwing gaf over elk der woorden voorkomende in de naam der vereniging „In Dienst der Kerk", De bekende 89-jarige schilder James Ensor is Vrijdagmiddag door een beroerte getroffen. Hi.1 is naar een kliniek over gebracht. DAMMEN Gordijn, Nederlands kampioen. Dc Hagenaar F. Gordijn, die door het uitvallen van enkele andere spelers on verwacht debuteerde ln het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, heeft zijn laatste party tegen A. Lighthart uit XJmulden met remise be ëindigd en is daardoor damkampioen van Nederland geworden. Zyn twee naaste concurrenten, de Am sterdammer R. Q Keller en G. E. van Dijk uit Wageningen, kunnen ten hoogste 21 punten behalen. Gordijn heeft er 22 op zijn naam staan. Aan het tournooi. dat tijdens de afge- lopen 15 week-enden in restaurant dc Kroon te Amsterdam is gespeeld, namen in totaal 15 spelers deel. De nieuwe kampioen kwam in zijn 14e en laatste partij geen enkele maal in ge vaar. Lange tijd zag het er in deze van beide zijden sterk gespeelde wedstrijd naar uit, dat ook Lighthart tegen hem bet onderspit zou moeten delven. De IJmuidenaar wist het spel tegen het ein de een verrassende wending te geven en forceerde daarmede remise. De eindstand luidt: 1. F. Fordiln ,s-Gra- venhage 22 uit 14, 2 en 3 G. E. van Dijk Wageningen 20 uit 14. G. C. Keiler, Adam uit 14. 4 t.m. 8 A. Ligthart. IJmuiden. J. H. Vos. Amsterdam, C Suyk, IJmui den. B. Dukel. IJmuiden, J. Metz, Amster dam. allen 14 uit 14. 9 en 10 P. Beers, Noordscharwoude. H. Laros. IJmuiden, beiden 13 uit 14. 11 C. Doornbos. Appinge- dam 12 uit 14. 12 en 13 J. Baas. Enschedé 11 uit 14. H. Onnink. Aalten 11 uit 14. 14 en 15. Ph. J. Ham. Rotterdam. O. Drenth. Emmercornpascuum. beiden 9 uit 14. BARRAGEPARTIJEN NOODZAKELIJK VOOR KAMPIOENSCHAP 1950. Daar in dit tournooi de vijf spelers, die de vierde tot en met de achtste plaats Innamen, allen 14 punten behaalden en slechts de eerste 6 zonder meer in aan merking komen voor het volgende tour nooi. kunnen op het ogenblik alleen Gor dijn, van Dijk cn Keiler, deelnemen aan liet kampioenschap van 1950. Ligthart. Vos. Suyk. Dukel en Metz zullen dus zo spoedig mogeiyk ln barrage-partyen moe ten uitmaken wie van hen vijven op de andere drie plaatsen aanspraak zullen maken. Wanneer dit barrage-tournool zal worden gehouden staat thans nog niet vast. Ziekengelduitkering bij N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Tijdens een toespaak ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der afd. Vlissingen van de R K. Metaalbewer- kersbond ,.St Eloy" deelde de voor zitter, de heer P. Wanst mede, dat binnenkort een zeer belangryke so- Eervolle onderscheiding voor oud-Middelburger. IR. A. P. BLIEK RIDDER IN DE KROONORDE VAN BELGIE. Naar wij vernomen heeft Z.K.H. do Prins-Regent van België een oud- Middelburger. de heer ir. A. P. Bliek, directeur van de Machinefa briek en het Reparatiebedrijf N.V. ciale maatregel bij de N.V. Kon. Mij Antwerpen, benoemd tot „De Schelde" zal worden getroffen. Bidder in de Kroonorde van België. In aansluiting de wettelijke bepa-1 Deze eervolle Belgische onderschei- ling. dat men by mngdurige ziekte ge- ®-n§ >s heer Bliek verleend voor durende pén laar een ziekengeld van hetgeen hij In de loop dpr jaren se- 90 ff van het loon ontvangt, heeft de j daan heeft voor de Belgische werklie- directie besloten, om gedurende het dm. de Belgische scheepvaart en in- daarop volgende half jaar een zieken, jöustrie en hulp aan de Geallieerden, geld ten bedrag van 70 of 75 en in het tweede half jaar van 50 van het loon uit te keren, By zéér langdurige ziekte of by overlyden zal een bedrag van 300. worden uitgekeerd. Het s s. „Stad Breda". D: s.s. ..Stad Breda" is na een proef tocht, die Vrijdag j.l. aanving, terug gekeerd in de haven van Vlissingen. De tocht is naar wens verlopen. Maan dag volgt een tweede korte proefvaa* t. en Dinsdag vangt de driedaagse proef vaart aan naar het Engelse kanaal. Installatie burgemeester van Kattend'ijke- Naar wij vernemen is de installatie van dc nieuwe burgemeester van Kattendyke, de heer A. Schipper, thans vastgesteld op Zaterdag 12 November a.s. Omhoog gevaren schepen vlot. Het Zwitserse motorschip Frau- bunden, dat Donderdagavond op de Krammerplaat te Bruinlsse omhoog voer, is Vrydagavond vlot gekomen Geassisteerd door de pompboot „Bruinvis en drijvende op de water, dichte schotten, heeft het schip dc reis naar Antwerpen voortgezet Het andere omhoog gevaren schip, de „Maria Cornelia" uit Breskens, heeft, nadat een gedeelte van de la ding in een ander schip van dezelfde firma was overgeladen, eveneens de reis voortgezet. Het Engelse stoomschip „A von Wood" van de rederij Whimster Co. Ltd. te Glasgow, is in de nacht van 29 op 30 October vastgelopen op de Nolleplaat by Vlissingen Het schip, dat 1870 ton meet, is op eigen kracht weer vlot gekomen. Een sleepboot voer ter assistentie uit., doch kon on- verrichterzake wederom terugkeren, Het ging om een beker, maar de vissen beten niet. Zaterdagmiddag werd in het kanaal door Walcheren nabij Middelburg een wedstrijd gehouden tussen dc hengelaars uit Middelburg en die uit Vhssingen. De inzet van dc stryd was een door de Mid delburgse Hengelaarsvereniging uitge loofde wisselbeker Het aantal deelnemers bedroeg 70. maar de vangst was zeer slecht: er werden namelijk slechts zeven palingen opge haald. De wisselbekcr werd voor het eer ste jaar gewonnen door Middelburg; daar naast werden nog diverse prijzen uitge reikt. Middelburg Afscheid P. Yan Roon. Ik voelde mij als als een fakir, die buiten eigen lichaam was getreden, toen ik vanavond alsmaar prachtige dingen over mezelf hoorde vertellen, merkte de heer P. van Roon op. die Vrijdag te Middelburg afscheid nam na 26 jaren, als hoofd van school J cn natuurlijk tot besluit de sprekers moest beantwoorden. En inderdaad: er waren goede din gen gezegd, die overigens verdiend waren. Nadat de heer C. A. Booné als voorzitter van de oudercommissie de avond geopend had, wees wethou der J. -W. Kögeler, locoJburgemeester er op dat er van de zyde van de ouders der leerlingen een bijzonder grote belangstelling aan de dag werd ;elegd: een bewijs, dat er een hechte >and is tussen hoofd der school en de gezinnen. Die moest er trouwens wel zijn, want de heer van Roon heeft geleefd voor zy'n school en hij maakte van zyn werk geen sleur, hij toonde zich een goed onderwijsman, met ge voel voor humor een zeer veel levens wijsheid, wiensraad ook door het ge meentebestuur gaarne werd ingewon nen. Spreker sprak er zijn vreugde over uit, dat de heer van Roon nog enkele jaren zyn werk aan de ULO- sohool zal voortzetten dankte de scheidende leerkracht voor zyn uit stekende work en leidde ten slotte het nieuwe hoofd, dc heer Goethals uit Domburg, met een enkel woord in. De inspecteur van het L.O., de heer Leenhouts uitte zich niet minder waarderend, terwijl de heer W. Har don namens het onderwijzend perso neel de goede samenwerking met de heer van Roon reveleerde. De heer J. de Quartel sprak als onderwijskracht die op dezelfde school by de heer van Roon zyn onderwijs had ontvangen de heer Boone voegde namens de oudercommissie zijn waar dering aan de reeds tot uiting ge brachte toe en tot besluit sprak de heer, C. J. Bakker, namens de ouders ende grootouders dar leerlingen en als voorganger van de heer van Roon als hoofd van school J. Nadat de heer Goethals. het nieuwe schoolhoofd, gesproken had, dankte de heer van Roon, mede namens zyn met bloemen vereerde echtgenote, voor de z.i. onverdiende hulde en voor de fraaie geschenken, die hy van leer lingen, onderwijskrachten en ouder commissie in ontvangst had mogen nemen. RESTAURATIE KUIPERSPOORT. Zoals bekend is men begonnen met het restaureren van het Kuipersgildehuis te Middelburg. De Kuiperspoort zal echter niet alleen door deze restauratie ver fraaid worden, ook de foeilelijke beton- schutting, die aan de zuidzijde van het poortgebouw stond, is verdwenen. Leer lingen van de Ambachtsschool, hebben namelijk, onder leiding van een leraar, deze schutting afgebroken en zyn voor rekening van de gemeente begonnen met het metselen van een muur van oude handvormsteen. FEESTAVOND „NIEUW-MID DELBURG". In de grote zaal van het Schuttershof werd een feestavond gehouden door en voor de buurtvereniging „Nieuw Middel burg" te Middelburg, onder leiding van de heer T. S. v. d. Berg. De belangstelling van de buurtbewoners hiervoor was zeer groot en zy hebben een prettige avond in goede stemming doorgemaakt. Er werd een cabaretprogramma ten tonele ge bracht door eigen krachten, dat amusant en onderhoudend was en dat ondermeer bestond uit schetsjes, zang en muziek. In de pauA werd een verloting gehou den en na het cabaret werd nog enige uurtjes gedanst. De avond, die door de heer P. Bouman op geestige wyze was geopend en door de voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Jobse. werd gesloten, werd voor een gedeelte bijge woond door het centraal bestuur van „Uit het volk-Voor het volk". DE K.N.G.V. AFSTANDSMARSEN, Aan de afstandsmarsen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond nam de gym nastiekvereniging .Achilles" te Middel burg voor het Bondsonderscheidingsteken namen met succes deel 2 heren. 19 daines, 15 meisjes en 1 jongen. De heren moesten daarvoor afleggen 5 marsen. 25. 25. 30. 30. 35 km (145 km), de dames 4 marsen 15. 15. 20. 25 km (75 km), de meisjes 5 mar sen. 10. 12.5, 15. 15. 20 km (72,5 km.) en de jongens 5 marsen, 12.5, 15. 15. 20. 25 km (87.5 km) in de daarvoor vastgestelde tijden. Dc geslaagden, met achter hun namen het aantal gelopen km, zijn: Heren: J. Rijkse. 263. J. Mondeel. 221. Dames: M. Schoolmeester. 247. J. van Breda 245.5, J. Geldof 245.5, J. Jansen van Roosen daal 207.5. R. van Loó 200. N. van Loo 200, M. Bouwens 191. E. Kooman 179.5, C. v. d. Voorde 174.5, M. Vader 162. B. Hoek 153.5. T. de Troye 150.5. C. Gillis sen 150, C. v. d. Vrede 145, N. Hubrechsen 142. A. Scheen loop 136. D. Volkers 136. A. Hoogesteger 133.5. C. Rijkse 115.5. Meisjes: F. Fiegen 265.5. A. Wolders 248.5. H. v. d. Mijle 178.5. R. Vinke 110. R. de Jong 102.5. M. Back 99.5. S. den Engelsman 97.5. M. van Helleman 85, van Dort 83. J. de Groene 80. L. Brouwers 75.5. E. Cosijn 75.5. G. Corstanje 755, A. Fiegen 75.5. G. Hubrechsen 75.5. Jongen: B. Wondergem 190.5 km). /lissin gen 50-jarig jubileum „St. Eloy", Vlissingen. De afdeling Vlissingen van de R.K. Me- laalbewerkersbond „St. Eloy" heeft Zon dag onder zeer grote belangstelling haar 50-jarig bestaan gevierd. Na een H. Mis voor de levende en overleden leden, werd gemeenschappelijk ontbeten. De geeste lijk adviseur, kapelaan Kampschoër. be lichtte hierbij het leven van de patroon, heilige. St. Eligius. terwijl de landelijk voorzitter, de heer Jan van den Brink uit Utrecht, opwekte tot een verdieping van het geestelijk leven. In het Concertgebouw werd vervolgens een zeer druk bezochte receptie gehou den. waarbij o.m. de geesteiykheid der parochie, het R.K. Kerkbestuur, en de heer J. W. Hupkes, namens de directie der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", van hun belangstelling getuigden. Wethouder M. A. van Popering bracht de gelukwen sen van het gemeentebestuur over, terwijl als volgende spreker de heer F. Schets, lid van Provinciale Staten en voorzitter van de afd. Vlissingen der K.A.B.. na mens deze afdeling en de aangesloten or ganisaties complimenteerde en een fraai bestuurstafel-kleed aanbood. De heer van den Brink wees erop. dat nu de so ciale medezeggenschap in de bedryven bereikt is de economische medezeg gingschap ongetwijfeld zal volgen en be nadrukte, evenals verscheidene andere sprekers, de plicht der leden om zich door verhoging van het intellectuele peil voor de taak. die daaruit voortvloeit, voor te bereiden. Voorts voerden nog het woord de oud-voorzitter van de K.A.B.. de heer E. Andriessen, de heer Th. An- driessen Jr. namens de K.VP en de R.K. Bond van Overheidspersoneel, de heer D. Romeijn. voorz. van de plaatseiyke afde ling van de Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond. de heer H. v. d Meer. districtsbe stuurder van de A.N.M.B. (die beiden we zen op het zegenrijke werk, hetwelk door de samenwerking der onderscheidene or ganisaties is bereikt), de heer A v. d. Bo gaard. districtsbestuurder van „St. Eloy". in het district Breda, de heer Th. de Baare namens de Kajotters en Mevr. ten Haecken-de Vries namens de Kath. Ar beidersvrouwen. Velen deden hun geluk wensen door bloemen vergezeld gaan. De voorzitter der jubilerende afdeling, de heer P. Wanst, dankte de spreker. Na de plechtige kerkeiykè viering van het 50-jarlg bestaan van „St. Eloy" ie Vlissingen werd 's avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden voor leden en ge nodigden. De voorzitter, de heer P. J. F. Wanst. opende met een kort woord, waarna ka pelaan Kampschoër een kernachtig pro- pagandawoord sprak. Hierna kwam het cabaret.gezvlschap Klaverenvyf uit Roosendaal op de plan ken .met een gevarieerd cabaret-pro gramma. Dit gezelschap heeft een uit stekend verzorgde avond ten beste gege ven. De voordrachten van Jac. Mol en zyn mensen vielen zeer in de smaak en het applaus was niet van de lucht. De muziek, onder leiding van Kees van Wij- meren was subliem en de zang van enkele dames ontroerde de toehoorders. „St. Eloy" kan met een trots hart op deze zeer geslaagde feestdag terugzien en de voorzitter van de feestcommissie, de heer Bukkens. heeft eer van zyn werk. O.- en W.-Souburg Voor het examen Natuurkundig Inge nieur slaagde te Deft de heer S. Stemer- ding, vroeger te Souburg. J. P. Ph. Doorenbos f Plotseling te Goes overleden- Zondagavond, even na elf uur, be reikte onze redactie het schokkende bericht, dat te Goes op zeventigjarige leeftijd was overleden dhr. J. P. Ph. Doorenbos, gedurende veertig jaren redacteur der Middelburgse, later Prov. Zeeuwse Courant. Hoewel de heer Doorenbos sedert December 1948 aan een hartkwaal lijdende was, is de dood nog plotse ling gekomen; hy werd weggerukt zonder dat iemand erop voorbereid tvas. Wy, als journalisten verliezen in hem een collega, die aan grote be scheidenheid een zeer gedegen ken nis van Zeeland paarde en die door zyn liefde voor het vak niet alleen, maar tevens voor de krant, waaraan hy zo lang zyn krachten heeft ge schonken, een lichtend voorbeeld was. Zyn jeugdige vitaliteit, zyn gevoel voor humor, zyn onverwoestbare le venslust en bovenal zijn nauwkeurig heid werden door weinigen geëve naard. Zaterdagmiddag had hy nog de vergadering van ae Zeeuwse journa listenkring te Goes bijgewoond en Zondagmiddag maakte hij zyn gebrui- keiyke wandeling. Des avonds voelde hij zich onwel en medische hulp werd ln geroepen. Kort daarop overleed hy. De heer Doorenbos ving in 1908 zy'n journalistieke arbeid aan ais verslaggever van de Middelburgsche Courant". In de loop der jaren ver wierf hij zich in Zeeland de naam van een uiterst nauwgezet en bekwaam journalist. Hy kreeg vele relaties en werd een vraagbank voor hen, die zich van Zeeuwse toestanden op de hoogte wilden stellen. Tal van bijdragen verschenen in de loop van de jaren van zijn hand in de Middelburgse- en later ln de Prov. Zeeuwse Courant. HartelHk weixl de heer Doorenbos fehuldigd op Zaterdag 7 Februari 948 toen hij zyn 40-jarig jubileum herdacht. Weliswaar was ny op 31 December 1947 met pensioen gegaan, maar zyn grote arbeidslust dreef hem er toe nog regelmatig in de bureaux van de Prov. Zeeuwse Courant te ko men. En de viering van zijn jubileum bracht het hoofdbestuurslid van de Ned. Journalistenkring, de hesr J, Schraver hem warme-nulde. „Je werk", zo zei hij „was by ieder een gezien, omdat het vrij was van iedere partijdigheid". Behalve de directie en hoofdredac tie van de Prov. Zw. Crt. voerden tal van sprekers het woord. Sterk ontroerd dankte de heer Doorenbos of zoals hy onder col lega's werd genoemd „de oude Jos" op de hem eigen zeer eenvoudige wyze voor de hulde. Het behoeft geen betoog, dat deze integere figuur tijdens de bezetting door de Duitsers van Walcheren werd verwijderd. Na de bevryding was by een aer eersten. die terugkeerden om hun taak_tcjiervaiten, In zyn laatste artikel, dat in de Prov. Zw. Ort. van 7 Febr. 1948 ver scheen, wierp hij een terugblik op 40-jarcn journalistieke arbeid in Zeeland en getuigde hh van zijn grote liefde voor de provincie Zeeland, die „boven de rivieren niet de aan dacht vond. waarop zij recht had. De heer Doorenbos was Middelbur ger van geboorte en aan de Zeeuwse hoofdstad was zijn hart verpand. Nadat aanvankelijk in de handel werkzaam was ging hij op 28-jarige leeftyd in de journalistiek. In het verenigingsleven te Middel burg was hij een bekende figuur. Gedurende korte tijd had hy zit ting in de Middelburgse gemeente raad voor de Vryz. Dem. Party. Lange jaren was hij voorts be stuurslid van het Midelburgs Muziek corps. Zeeuwse journalistenkring. Tijdens een Zaterdagmiddag in „Centraal" te Goes gehouden leden vergadering van de Zeeuwse Journa listenkring werd het bestuurslid de heer G. Ballintyn bij acclamatie tot voorzitter gekozen. De heer H. A. Bcsshardt had deze functie neerge legd in verband met zyn verkiezing tot lid van het kringbestuur der Ne derlandse Journalistenkring als opvol ger van de heer Ballintijn. die perio diek aftredend was. GEDENKTEKEN VOOR GEVALLEN BURGERS VAN VLISSINGEN Op Zaterdag 5 November zal zo als wij reeds gemeld hebben op de Nooderbegraafplaats te Vlissingen 'n eenvoudig gedenkteken worden ont huld ter nagedachtenis van dc bur gers. die tydens de bevrijdingsdagen het leven hebben gelaten. De onthul ling is bepaald op 3 uur des namid dags en het Vlissings Mannenkoor D. O.U. zal daaraan medewerken. Het volgende programma is opge maakt: 1. Zang (Ecce quomodo moritur); 2. Korte inleiding door de burgemeester van Vlissingen: 3. Zang (boven de sterren); 4. Herdenkingsrede door Ds. G. Smecnk; 5. Onthulling van het ge denkteken; 2 minuten stilte: 7. Bloe menhulde; 8. Zang (Wilhelmus). Aan dc R.K. Universiteit te Nymegen slaagde voor het doctoraal examen Rech ten. dc heer M. Somers te Vlissingen. legenda MIDDELBURG. Heden: Electro Johnny Belinda (18 Jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Keizer - wals (a.l.), 8 uur: SchuttershofLe zing Theosofische vereniging. 8 uur. Morgen: Electro Johnny Belinda (18 jr.), 7 en 9.15 uiir; Schuttershof: Ned. Reisvereniglng. filmavond. 8 uur. VLISSINGEN. Maandag: Alhambra. Johnny Belinda. 7 en 9 uur. Luxor: Opium. 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2