Bevrijding van Zuid-Beveland De Waalse gemeenten in de Ned. Herv. Kerk 3 Blijde en bange dagen in Goes HET WERK VAN DE O.D. BIJ DE BEVRIJDING VAN GOES Goed spionnagewerk gedaan Minister Van den Brink over de electriciteitsvoorziening Zeeuwse Almanak Seminarie voor theol. studenten ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toen de vrijheid met geratel van Canadese tanks en geronk van mo toren op Zondag 29 October 1944 aan Goes werd gebracht, was het alsof een kurk van een champagnefles lossprong! De stille en verlaten straten vulden zich plotseling met een menigte, die juichte, lachte, schreide en kinderljjk.ontroerd was. Honderden liepen mee met de eerste tanks, die naar de Grote Markt reden. De geestdrift en de uitgelatenheid van de jeugd laaide hoog op en menig oudere zag dat aan met een brok van aandoening in de keel. Dat dit juist op een Zondagmiddag om twee uur moest komen, trof ve len diep. Hoe vaak had men niet in de achterliggende bittere jaren In de kerken een stil gebed tot de Almachtige opgezonden om verlossing uit de ellende. Vandaag is het vijf jaar geleden nog voor gevangenis gaan inrichten! dat deze bede in vervulling ging. Op de avond van die dag vielen er Veel is er sindsdien gebeurd. In de in de St. Jacobstraat en de Vuil- stryd om de vrede die ons bezig straat enkele bommen. Wel veel houdt, dreigen de herinneringen aan i verwoesting, doch gelukkig geen de bange en blijde dagen voor en slachtoffers. Ook Yerseke en Elle. na de bevrijding te vervangen. Wij woutsdijk kregen een bombardement, willen ze op deze dag in vogelvlucht in het geheugen terugroepen. achtten de Duitse troepen die nog in Goes achtergebleven waren, het ogenblik gekomen om ook de af tocht te blazen. Eerst staken zij nog het electra-schip dat in de haven lag, in brand en enkele Duitse heet hoofden probeerden de gasfabriek te vernielen, doch de schade viel mee. DE LAATSTE NACHT. Aan de vooravond van de bevrij ding, rond het middernachtelijk uur begon toen een artilleriebeschieting met lichte projectielen een zgn. verontrustingsbeschieting, zoals de geallieerden het later noemden waarbij een aantal huizen in de Pic- cajrdstraat schade opliepen, doch geen slachtoffers vielen. De Duit sers staken de brand in hun muni- tievoorraad in de Hollandse hoeve aan de 's-Gravenpolderse straatweg, de Chr. Bewaarschool ging in vlam men op, gevolgd door een pakhuis van de fa. Franken en Van Weel in de Poel en de garage van de heer Spelier aan de Koepoort. Zondagmorgen was er ook bijna doorlopend luchtalarm, maar Duit militairen waren vrijwel niet In de volgende dagen gingen de «cl miuiucupu. Duitsers nog schepen vorderen, zelfs -- - ----- In de eerste dagen van Septem- kwam Seyss Inquart de zaak nog ™ee]" ln Goes te ?1€.n.- f10 verl'eP de ber begon het ,,te dagen". De uit- eens inspecteren, een aantal burgers Zondagmorgen, totdat rond half tocht van de Goese landverraders werd uit bed gehaald om munitie te I twee de eerste tank van uit de Poel begon. De wegen vulden zich met lossen en op 26 October kwam een Goes kwam binnen rijden even la de uit Frankrijk terugtrekkende bevel voor evacuatie van de man- ter gevolgd door tanks uit de rich- Duitse troepen. Van hun martiale nelfrke bevolking van 17 tot 45 jaar. tinf Kloetinge. De mannen van de houding uit Mei '40 was niet veel Slechts een dertigtal personen gaf P; stonden reeds klaar om de be- meer overgebleven. Binnen twintig hieraan gehoor. De Ortskomman-vrijders als gids te dienen. Op de jaar in de geschiedenis, gingen zij i dant de Grüne Pollzei was in- Stationsweg werd één der tanks van „der Weg zurück." Na „Dolle Dins-tussen ook gesmeerd liet nog 20 achteir het station onder vuur ge dag" kregen de nog achtergebleven i mannen oppikken. Het troepje moest j n°meri. waardoor emge burgers wer- vertegenwoordigers van het „Her- naar Middelburg, doch allen konden d€n &ew°nd, doch de tank maakte renvolk" weer wat praats en tracht- I daar ontsnappen. Het Goese politie ten het de burgerij nog zo lastig korps was inmiddels ook onderge- mogelijk te maken, doch hun dagen waren geteld. De waarnemend bur gemeester, de heer A. Vermaire die de „planmatig gedistanciëerde" N. doken. DE BEVRIJDING. Intussen rukten de bevrijdingsle- S. Bt-er Lenshoek, Was opgevolgd! RiJ" lapte de brallerige commando's voor Zuid Revelsnd^ het vorderen van „spitters" e.d. aan f^}e k-: zijn laars en de O.D., onder leiding vrHd *n 2* van de districtscommandant voor Beveland, de heer A. de Roo, ging op volle toeren draaien. Het sabo tagewerk werd steeds veelvuldiger, de bedrijvigheid van de geallieerde luchtmaoht werd met de dag groter en de spanning steeg navenant. DE LAATSTE WEEK. Zo brak de laatste week van Oc tober aan. Op 20 October kwam de „Beauftragte" Münzer van Middel burg naar Goes vluchten naar een woning aan de Oude Kloetingse weg. In de Zak van Zuid-Beveland gin gen de Duitsers tot inundaties over en op 21 October wilde de Grüne Polizei zelfs het Goese Weeshuis vrijd, en op 26 October werd bij Baarland de landing met amphibie- tanks vanuit Z. Vlaanderen uitge- even rechtsomkeert en de illusie van deze Duitserss die meenden nog stand te kunnen houden, was spoe dig in rook opgegaan. Weldra kwamen er meer tanks, waarvan de manschappen met groot enthousiasme begroet werden. Om streeks vjjf uur temperde enkele Duitse granaten, afgeschoten uit de richting 's-Heer Arendskerke, de vreugde nog even, doch dit duurde slechts kart. Goes was en bleef be- voerd. Er werd zwaar gevochten om i vrijd. De Ó.D. begon zijn zuiverings het bruggehoofd uit te breiden en i werk en het merendeel der bevrij de van de Kreekrakdam komende J dingstroepen ging verder. Een groot troepen rukten naar het Kanaal op, deel van de dorpen in de Zak van waar zij op 27 October arrivearden. Zuid Beveland werd diezelfde dag De volgende dag waren de Canade- nog bevrijd en Maandag 30 October zen reeds over het kanaal en toen I volgde de rest. Aansticher van W.A.-bestialiteiten gearresteerd. Een van de schrijnendste gebeurtenis sen in de hoofdstad in de tijd, dat de Duitsers hier bezetters waren, heeft zich afgespeeld in Februari 1941, en wel rond het Rembrandtplein en Thorbeckeplein te Amsterdam. De W.A. tot het uiterste geprikkeld, doordat hun brutale demon stratie op het Waterlooplein geëiqdigd was in een vechtpartij waarbij „ka meraad" Koot de dood had gevonden en het „ere-vendel" overhaast had moeten retireren, besloot een laffe wraak te ne men op Joodse caféhouders en Joodse cafébezoekers op het Rembrandtplein en Thorbeckeplein. In het café „De Kroon" gingen de N.S.B.'ers zo beestachtig te keer, dat ruim 100 mensen min of meer ernstig gewond werden, terwijl een acht jarig meisje werd dood geslagen. De ma rechaussee, 24 man sterk, trachtte de or de te herstellen, doch werd door de wild geworden W. A. ontwapend en eveneens zwaar mishandeld. Tenslotte begrepen ook de Duitsers, dat dit te erg werd en maakte de Feldgendarmerie een einde aan dit waanzinnig optreden. Het heeft lang geduurd voordat men tenslotte heeft kunnen uitzoeken, wie verantwoordelijk voor dit optreden zijn geweest, maar de arrestatie, enige weken geleden, van zekere mr. G. heeft vol doende feiten aan het licht gebracht om ook vast te stellen, dat een zekere Joop Rooze mede verantwoordelijk is geweest voor bovengenoemde wandaden. In ver band met het feit. dat R. reeds door het Tribunaal en een Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld moest voor zijn arresta tie voor andere feiten toestemming van de minister worden verkregen. Deze is inmiddels gegeven en in de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de rijkspo litie hem gepakt. De O.D. te Goes heeft kort voor de bevrijding, tijdens de bevryding en direct daarna uitnemend werk verricht. Zeker, er zyn wel eens foutjes gemaakt, maar dat was onvermijdelijk gezien de grote verwar ring, die toen heerste. Over het algemeen heeft de O.D. prachtig werk gedaan, dat aanmer kelijke waarde heeft gehad voor een vlot verloop van de militaire ope. ra ties. watervoorziening, de verlichting enz.? Dit alles kon echter de vreugde niet temperen over de herkregen schat: de vrijheid! Het dorp Kruiningen breidde zich in de laatste jaren sterk nit. Nieuwe straten zijn aangelegd en talrijke woningen werden gebouwd. De foto geeft een overzicht van de nieuwe wijk. V. V. V. Neen, het gaat vandaag niet op nieuw over de kamerzitting over de oorlogsschade. Het enige, wat er eigenlijk over te vertellen valt is, dat de Walcherse landbouwer, die Dins dag tot middernacht de beraadslagin gen volgde, niet meer terug gekomen is. Hij gaf er kennelijk de brui aan. Neen, vandaag over de veranderde in stelling, die meer en meer gedemon streerd. wordt in Zeeland ten opzichte van het vreemdelingenverkeer. Was het voor de oorlog vaak zo, dat de mensen het vreemdelingenverkeer zo maar op de koop toenamen en zich nauwelijks rekenschap gaven van wat liet voor onze provincie betekent, ter wijl men elders al inzag, dat men van het vreemdelingenverkeer 'n INDUS TRIE moet maken, tegenwoordig wordt dat anders. In Sluis heeft men dezer dagen de koppen weer eens bij elkaar gesto- ken.Dat is daar dubbel nodig, omdat Sluis een van die Zeeuwse toeristen centra is, die vrijwel al hun aantrek kelijkheden hebben verloren. Welnu: men ziet daar in, dat Sluis weer zijn oude attracties zal moeten terugkrij gen, dat er in ieder geval volop gele genheid moet zijn om de dagjesmen sen, waarvan deze plaats het hebben moet, niet alleen goed te ontvangen, maar ook iets te bieden. Op dat bie den komt 't aan. Want nu is Zeeland nog attractiek omdat het oorlogsgebied is geweest en de sporen van de krijg hier nog zonder moeite zijn te «in den. Over een paar jaar echter is dat veranderd. En dan komt het er op aan, wat Zeeland en wat plaatsen als Sluis voor de vreemdeling aan aan trekkelijks hebben. Terecht meent men in Sluis, dat men tegen die tijd paraat moet zijn. Van begin '44 hebben de diverse groepen in Zuid-Beveland belangrijk spionnage-werk gedaan. Er kon geen Duits stukje geschut verplaatst wor den, of het werd de districtscomman dant, de heer A .de Roo. gerappor teerd. Met de res. kap. Jhr. v. d. Brandeler en mr. van der Peijl, de la tere officier-fiscaal, werd alles van dag tot dag op kaarten bijgehouden De heren Steketee en Verhulst brach ten de gegevens per motor naar het gewestelijk bureau te Middelburg, waar voor verdere doorzending naar de geallieerden werd gezorgd Toen dit practisch niet meer mogelijk was, kwam de zender eerst goed in actie- Dit apparaat, dat was ondergebracht in de woning van dokter Dikkenberg aan de Oostsingel. Het had een reik wijdte van 40 km., zodat Middelburg gemakkelijk gehaald kon worden. On der de meest gevaarlijke omstandig heden in de tuin van dr Dikken berg hebben geruime tijd Duitse wa gens gestaan terwijl men binnen aan het seinen was werden de berich ten in code doorgegeven. Er waren wel Duitse peilwagens in Zeeland, doch de O.D. had zijn veiligheids dienst goed georganiseerd. Wanneer zo'n wagen in Middelburg de Stati- onsbrug overging in de richting Goes, kreeg men onmiddellijk een seintje. De zender zweeg dan tot de wagen in Middelburg terug was. Tegelijkertijd werden kaarten bij gehouden, waarmee enkele OJD.'ers zich in de omgeving van Baarland, waar een landing verwacht werd, en bij Rilland-Bath schuil hielden, tot de geallieerden arriveerden. Direct hadden zodoende de Cana dese officieren uitstekende kaarten, hetgeen de operaties zeer vergemak kelijkte. Bovendien is het hieraan voor een groot deel te danken, dat plaatsen als Goes e a. voor een ver nieling werden gespaard. Toen de Canadezen eenmaal aan de Sloedam zaten, hebben zij ook nog druk gebruik gemaakt van de Goese zender om in contact te treden met de O.D. in Middelburg. De beschie ting van de Zeeuwse hoofdstad werd geleid via de O D.-zenders. Dit werk te zo goed, dat de Duitse comman dant in Middelburg tegen de wnd. burgemeester, de heer Koene, heeft opgemerkt, dat er beslist zendercon tact geweest moest zijn: „Ieder stuk geschut van ons, werd even nadat het verplaatst was, weer opnieuw be schoten". Sneu voor de Duitse com mandant. doch een compliment voor de O.D. en de geallieerde artillerie! Tot 1 December bleef de O.D. in functie. Volgens voorschriften van hogerhand werd de heer de Roo met de waarneming van het burgemees tersambt belast Met het MG was er een prettige en practische samenwer king, zodat hier behoudens wellicht enkele fouten, de overgangstijd goed is verlopen. De bevolking van Goes ging, zoals overal, met volle moed aan de slag om alles weer te ordenen, waarbij de moeilijkheden van de eerste tijd voor lief werden genomen. Hoe heeft men zich niet moeten behelpen met de DE GOESE HELDEN Met dankbaarheid herdenken wij dit alles vandaag, bij het eerste lus trum van de bevrijding van Goes Maar ook zullen wij vanavond om 7 uur. wanneer zoals iedere Zater dagavond de klok gaat luiden, ze ker ditmaal bijzonder de Goese hel den herdenken, die de bevrijdingsdag niet meer mochten beleven. De stoer»- verzetstrijders, die het hoogste offer brachten voor onze vrijheid! Wij bren gen hun onze eerbiedige hulde. Beroep op de huismoeders. De minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdag een rede gehouden ter gelegenheid van de officiële inbe- drijfsstelling van de synthesegasfa briek van het stikstofbindingsbedrijf der staatsmijnen. De minister wees er op, dat het stikstofbindingsbedrijf thans een zodanige hoeveelh»-id kunstmeststoffen produceert, dat hier voor jaarlijks een .productie van 60.000 ton zuivere stikstof nodig is. Wanneer de nieuwe synthesegasfa briek eenmaal op volle kracht werkt, zal het mogelijk zijn, de productie met ruim de helft te vergroten. De ze productieverhoging zal er toe lei den. dat in samenwerking met de andere Nederlandse stiksstofprodu- centen in de nabije toekomst ruim schoots in de binnenlandse behoefte zal worden voorzien en wellicht ook export-mogelijkheden ontstaan. Van zijn aanwezigheid in dit milieu te midden van de belangrijkste ener giebronnen van ons land. maakte de minister gebruik om enige woorden te wijden aan de electriciteitsvoorzie ning. in het bijzonder gedurende de komende wintermaanden Vermoedelijk zullen, ondanks de grootste krachtsinspanning, de elec- trische centrales pas in 1952 in staat zijn aan de behoefte te voldoen. Daarom is het nodig in de periode van November tot en met Januari het electricteitsverbruik in de snitsuren te beperken. De overheid zal daarbij het voorbeeld dienen te geven. In dit verband deed de minister een beroeo op de particuliere verbruikers, in het bijzonder op de huismoeders, die hy als zeer belangrijke bondgenoten be schouwt. DE BEPERKENDE VOORSCHRIFTEN Hieronder volgen nogmaals de verschillende bepalingen welke bij 't gebruik van electrische energie ge- durend de spitsuren in acht genomen dienen te worden. De spitsuren zyn op Maandag t/m Vrijdag, de uren van 7 tot 9 's mor gens en 4 tot 6 uuir 's middags 's Zaterdags uitsluitend van 7-9 uur 's morgens. Het branden van lichtreclames tij dens de spitsuren is niet toegestaan. Etalageverlichting tijdens de spits- He» Wereldgebeuren Rijnvaart-conflict Ala het A.N.P. goed is ingelicht zal op initiatief van de geallieerde auto riteiten over twee weken in Duits burg een conferentie beginnen over de scheepvaart op de Ryn. Geen con ferentie tussen regeringsafgevaardig den, maar een bijeenkomst tussen de •rechtstreeks betrokkenen oftewel vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven. Deze heren zullen tot taak krijgen zo mogeijk orde en organisa tie te brengen in de wilde concurre rende vaart op de Rijn en het conflict tussen Nederland en Duitsland hier over uit de weg te ruimen. Dat con flict dateert van Januari van dit jaar cn heeft onze Rrjnschippers veel schade berokkend. Vele aken hebben tijdelijk op moeten leggen, eenvoudig omdat er geen vracht te krijgen was tegen redelijke prijs. De oorzaak da-.wan was het besluit van een ge allieerd bureau in Duitsland, waar bij buitenlandse schepen van de vrachtvaart werden uitgesloten zo lang er voldoende Duitse scheepsruimte is. Deze bepaling is weliswaar sedert kórt verzacht en geldt nu nog slechts voor transport binnen Duitsland zelf. maar de Nederlandse Rijnvaart blijft erdoor gedupeerd. Van Nederlandse zijde is vanzelfsprekend tegen deze bepaling geprotesteerd en gesputterd en tijdens de handelsbesprekingen van September in Frankfort is er een h8gtig woordje over gevallen. Als ar gument werd voornamelijk aange voerd het aloude beginsel van vrije scheepvaart op de Ryn, neergelegd in mentsinrichtingen is tijdens de spits- SrfS&tZST&XS* m0et "iSiiSBE Acte. Van Duitse z«de De eUriSStssïdrijven hebben I JJJ* £VeT^anVOSo^£ overleg gepleegd met bun grootver- j niets wat de Nederlandse aken ver- bruikers teneinde na te gaan °P w Ihinderd onbelemmerd de Duitse Rijn ke wyzc men tot beperking van het t varen en als bepaalde protectie- electriciteitsverbrmk tydens de spits- j&Sregelen dat onrendabel maken uren kan geraken, zonder dat de j.» een geheel ander geval Tegen Industriële productie wordt geschaad. d „^fring is juridfSb niet zo Ook particulieren dienen net elee- hr*7 te brengen triciteitsverbruik tijdens de spitsuren De geal,iecrde Strogelen te oeperKen. ingegeven door de wens, de Duitse deviezenpositie en de Duitse Rljn- vaarders te beschermen tegen Ne derlandse concurrentie. De Duitse Rynvloot is, mede door het stilvallen van de Elbe-vaarrt. veel sneller her steld en op peü gebracht dan werd gedacht. De na de geldsanering in West-Duitsland verwachte opleving van de Rijnvaart is echter geducht te gengevallen en het gevolg was, dat er een overvloed aan transportmidde len kwam en een tekort aan transpor ten. Toen aldus de buit aan vracht niet groot genoeg bleek om deze on der normale concurrentie-voorwaarden te verdelen besloot het geallieerde be stuur de Duitsers eenzijdig te be voordelen. Dit gebeurde vooral op Amerikaans aandringen en was te genover Nederland allesbehalve een bondgenootschappelijk gebaar. De Duitse Rijnvloot is minder goed geoutilleerd dan de Nederlandse en staat voor zware fiscale lasten. Blijk baar werd ze beschouwd als een her stellende patiënt, die slechts lang zaam aan de volle druk der concur rentie kon worden blootgesteld en voorlopig nog Amerikaanse krukken nodig had. Een geheel ander argu ment was weer, dat West-Duitsland belast is met het kostbare onderhoud van de waterweg van de Rijn en daaruit het recht peurt de eigen, scheepvaart tegenover buitenlandse concurrentie te ondersteunen. Al deze argumenten gaan natuur lijk alleen op als de zaak van eng Duits, niet als de zaaJc van West- Europees standpunt wordt bezien. Tot dat laatste plegen juist de Amerikaanse Marshall-autoriteiten by voorkeur aan te sporen. De Duitse reders beweren de laat ste weken, dat ook zy ervan over tuigd zijn, dat het huidige systeem van protectie een bevoorrechting uit Waarom Loenen geen lid van Dierenbescherming wordt De gemeenteraad van Loenen aan de Vecht behandelde in zijn laatste vergadering een bijzonder probleem. Evenals alle gemeenten in ons land had de raad te oordelen over een ver zoek om de gemeente lid te doen wor den ran de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Na eni ge discussie werd volgens voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, om dat de gemeente zelf nog een trekhond in functie heeft. De prijs van zuurkool- De heer Nederhorst heeft Donderdag in de Tweede Kamer vragen gesteld over de prijsregeling van zuurkool. De minister van landbouw, de heer Mansholt, zei in antwoord daarop, dat hem geen klachten over te hoge prijs hebben bereikt. Het is niet te verwach ten, dat de prijs op 23 cent per pond zal blijven: vermoedelijk wordt hij 18 cent. Voor de oorlog was de prijs te laag. Handelde Officier van Justitie te voorbarig Het bestuur van de Bo.nd van Mobi lisatie-invaliden te Drachten heeft 'n rondschrijven de wereld ingezonden waarmee zij haar administrateur wil rehabiliteren. Zij meent, dat de Offi cier van Justitie onjuist heeft gehan deld door, voordat een gerechtelijk verhoor is geschied reeds /tendentieu- se en onkiese" mededelingen aan de Ers te doen. Jryr.nlang kon 't sa- ris niet uitbetaald worden en 't be- jM,tua,güverjicuuiig njuena uc apius- stuur machtigde dhr de Boer toen t - £--- ..i uren is verboden tenzij de winkelier geld aanwezig was. tot het opnemen «>oze ls een schriftelijke overeenkomst met van het achterstallige salaris, waar- worden teruggekeerd naar de voor- het electriciteitsbedirijf heeft aange- door de Boer bescheiden uitgaven kon oorlogse toestand Als die overtuiging gaan om de etalage- en winkelver- doen. De heer de Boer heeft volgens stand houdt op de komende confe- lichting tydens deze uren tot de helft het bestuur, grote geldelijke schade rp°re„ka?T nTvnffiit„e5vllf te beperken. Eeleden. Het wil nu de Staat, subsi- and voordeliger regeling Idt de bus Buitenverlichting van openbare ge- diair de Of'icier van Justitie in rech- honderden bouwen, horecabedrijven en amuse-1 ten aanspireken. hopen^ STEMMEN UIT DE KERKEN De Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk heeft vergaderd in de week na 9 October. Het belangrijkst wat van deze vergadering kon worden bekend gemaakt is zonder twijfel het feit dat de Synode In eerste lezing door de 20 ordinantiën is heengekomen, die de komende kerkorde moeten begeleiden. Het volgende jaar zal de Kerk in Classicale verga, deringen over heel het land byeen, daarover haar oordeel moeten uit spreken. Ook belangryk is dat in tweede lezing, dus definitief, is aangenomen dat alle theologische studenten, voor zjj in de Kerk beroepbaar zyn, ge. durende vier maanden een seminarie-opleiding krygen. De Synode is reeds over gegaan tot het benoemen van een rector, n.l. dr. Berkhof, predikant te Zeist. Hy komt op een zeer belangryke post. Vooral van zyn leiding zal het afhangen wat er van dit seminarie wordt. By hem zal de leiding in goede handen zyn en hy zal er wel voor zorgen dat er iets van gemaakt wordt waarvan heel de Kerk voordeel trekt. In het korte verslag van een der zittingen van de Generale Synode stond aan het eind een besluit dat de Waalse Commissie de bevoegdheid zou hebben van een breed modera- men van een Classicale Vergadering en tevens van een Provinciale Kerk vergadering. Daarna volgde nog de mededeling dat ds. R. Blommacrt, de Waalse afgevaardigdo (van 1926— 1941 is hij predikant geweest bij de Waalse Gemeente te Middelburg), na dat het besluit gevallen was, woor den van bewogen dankbaarheid heeft gesproken. Behorende tot de Waalse Kerken moet men ook wel bewogen zijn wanneer een belangrijk stuk vaderlandse kerkgeschiedenis niet in eens afgebroken is, maar dat deze Gemeenten, binnen het raam van de Ned. Hervormde Kerk een zelfstan digheid kunnen bewaren, die zij nu bijna vier eeuwen lang hebben ge had. De beslissing die genomen is, be hoort niet tot. het wereldschokkende nieuws. Ook in het kerknieuws zou den we deze beslissing niet kunnen rangschikken onder de belangrijke gebeurtenissen. En indien de beslis sing anders was uitgevallen, zou dit niet veel hebben uitgemaakt voor de Ned. Hervormde Kerk, die zich op het ogenblik beweegt in de richting van een nieuwe kerkorde. Er zullen waar schijnlijk zelfs zeer vele Hervormden zijn, die er eigenlijk niet veel van zullen begrijpen, dat de Waalse Com missie de bevoegdheid zal hebben van een breed moderamen enz. Zij echter, die met hart en ziel tot de Waalse Gemeenten zich willen reke nen. zullen de bewogenheid van ds. Blommaert kunnen verstaan en er zal ook bij hen wel enige bewogen ontroering zijn geweest; want het ging om niet minder dan het zjjn of het niet zijn van de Waalse Gemeen ten als zelfstandig geheel binnen de Ned. Herv. Kerk. Het getal der Waalse Gemeenten is niet groot. In totaal zijn er in ons tand nu nog 16. Daaronder zijn nog heel wat miniatuur Gemeenten. Dit is de rest van wat eens de stuwende kracht was van de Gereformeerde Kerk in de Nederlanden. Die Walen zijn vooral in het begin van veel betekenis geweest. Zij zijn het eigenlijk geweest die hebben ge maakt dat wij in ons land een Cal vinistische belijdenis hebben gekre gen en bij hen moeten we de oorzaak zoeken dat de organisatie der Kerk 'n presbyteriale-synodale is geworden. Wanneer er in de Ned. Hervormde Kerk zo ijverig gewerkt wordt aan een nieuwe kerkorde, keert men fei telijk terug tot de grondslagen der Kerk. die eenmaal mede door de Wa len zijn gelegd. TWEETALIG. Van het begin af aan is de Pro testantse Kerk in de Nederlanden tweetalig geweest. De Nederlandse vluchtelingen Gemeente te Londen, bestond in 1548 reeds uit een Neder duits- en een Waalssprekende groep. Op het convent te Wezel in 1568 het donkerste jaar van onze geschie denis heeft men de richtlijnen ge trokken voor de toekomst der Kerk. Het grootste deel der afgevaardigden kwam uit de Zuidelijke Nederlanden, dus een behoorlijk aantal Walen. Op de Synode van Embden in 1571 besluit men: „De broeders hebben geacht dat men in de Gemeenten der Fransche sprake, de forme van den Geneef- schen Catechismus behoort te gebrui ken. en in de Gemeenten der Neder duitse sprake de forme van de Hei- delbergschen behoort te gebruiken". De Waalse Gemeenten worden hier dus eerst genoemd en dit terecht! Gedurende de eerste tientallen ja ren dat de Kerkhervorming in de Nederlanden doorbrak, lag het zwaar te punt niet in het Noorden maar in het Zuiden. De Franssprekenden heb ben hier van het begin af aan con tact gehad met Genève. Sedert 1577 hebben de Walen een eigen Synode gehad. In Holland en Zeeland waren er in deze jaren reeds 37 Gemeenten, deels van uitgeweke nen, deels van „soldeniers". Nog steeds komt in het officieren-corps de Franse naam veelvuldig voor. De ver bitterde weerstand in Haarlem, moet meer worden gezocht by de Waalse regimenten dan bU de legendarische Kenau. Na de successen van Parma en vooral na de val van Antwerpen in 1585 neemt het getal der Waalse Ge meenten beduidend toe en wanneer in 1685 het Edict .van Nantes wordt opgeheven en daarmee de Protestan ten in dit land vogelvrij worden ver klaard. komt er weer een hele vloed van Franssprekenden zich bij de Waalse Gemeenten voegen. Welk een groot aantal Franse namen hebben we nu nog niet. ZELFSTANDIGHEID. In 1814 krijgen de Waalse Gemeen ten een betrekkelijke zelfstandigheid in de Commission Walonne. Hun af vaardiging naar de Algemene Syno de was niet evenredig naar hun ge tal; een of soms twee afgevaardigden van de negentien. Het feit dat ons Koninklijk Huis tot de Waalse Kerk behoorde zal daaraan wel niet vreemd zijn geweest. Hun aantal was ook toen reeds zeer geslonken. In de Werkorde van 1945 zijn de Waalse Gemeenten gezamenlijk niet meer gelijk gesteld met een Provin cie. maar met een Classis. Het ontwerp van de nieuwe kerk orde .kende de Waalse Gemeenten niet meer als een zelfstandig geheel, maar deelde hen in bij de classis waarin zij lagen. Daar was dus< geen sprak# meer van een eigen organisa tie over het gehele land en practisch was een eigen afvaardiging naar de Generale Synode onmogelijk gewor den. Het is te begrijpen dat dit voor stel weerstanden opwekte in de Waal se Reünie en dat men hier op grond van geschiedenis en het eigen karak ter dat deze Gemeenten hebben, een zelfstandigheid wilde bewaren, ten gunste van de Walen. Hierdoor De beslissing is dan nu gevallen zal een belangrijk stuk geschied fiis van de Ned, Hervormde Kerk blijven voortleven. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3