PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Constellation van Air France boven de Azoren verongelukt MINISTER SPITZEN VOERDE BESPREKINGEN IN MIDDELBURG AMBITIEUZE PLANNEN MET GROTE KERK TE VEERE BILT De violiste Ginette Neveu en de bokskampioen Cerdan o.a. slachtoffers Vandaag Deze week ZUIVERINGSACTIE AAN DE GANG ONDER POOLSE COMMUNISTEN DE VOORSPELT: 192e JaargangNo. 263 ABONNEMEN iSPRUS 33 cl per week; f 3.90 p kw.; fr p p. I 4.15 oer kw f^sse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 October '49 tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): ••an 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vüssingen. Walsir 58-60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358). M'burg Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 - Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (bg.g. 2228) - Ocstburg Pr. Maurllsstr 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerflstr. 2 - Zlerlkzee N. Bogardstr. C 160. tel. 26 In totaal ikwamen 48 personen om het leven. Een Constellation van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France met een bemanning van 11 koppen en 37 passagiers aan boord is boven het eiland San Miguel, één van de Azoren, verongelukt. Het toestel was van het vliegveld Orly bjj Farjjs vertrokken met bestemming New York. Vrijdagochtend werd op de verkeerstoren van het vliegveld Santa Maria een radiobericht opgevangen, dat het eerste gedeelte van de reis normaal was verlopen en dat voorbereidingen werden getroffen om bjj helder weer op het vliegveld te landen. De verkeerstoren antwoordde, dat alles gereed was, doch men wachtte vergeefs. Er stegen spoedig op sporingsvliegtuigen op. Eén dezer vliegtuigen nam op de top van de Algarvia een brandend wrak waar. Hulpbrigades kwamen tot de ontdek king, dat alle inzittenden om het leven waren gekomen. Voorlichting van Tass over de .kwestie Schoonhoven. De correspondent van Telepress meldt uit Den Haag, aldus het Sov jet-Russische Nieuwsbureau Tass, dat „duizenden soldaten, die niet bereid zjjn te vechten voor de be langen der Nederlandse imperialis- is het 5 jaar geleden dat Retranchement werd bevrijd. is het 5 jaar geleden dat Zuidzande werd bevrijd; herdenkt Turkije de pro clamatie der republiek (1923); en morgen 33 Soldaten uit Schoonhoven wgigerden aan boord te gaan Ruim duizend militairen, behorende tot aflossingsdetachementen van de K.L., het K.N.I.L.l de Koninklijke Het toestel had als gezagvoerder Jean de Lanoue, een der bekwaamste piloten van de Noordatlantische lijn, die reeds 6700 vlieguren op zijn naam had staan. Onder de passagiers 12 Ameri kanen, 16 Fransen. 2 Canadezen en 7 personen van andere nationaliteit bevonden zich de violiste Ginette Neveu en de Franse bokskampioen middengewicht Marcel Cerdan. Cer dan keerde naar de V.S. terug na een verblijf van enkele weken in Pa rijs om zich voor te bereiden op de ontmoeting om de wereldtitel met de Amerikaan La Motta. De ontmoeting van Cerdan met la Motta zou aanvankelijk reeds vorige maand hebben moeten plaatsvinden doch werd uitgesteld doordat la Motta een schouderblessure had opgelopen. Cerdan is gehuwd en vader van drie kinderen. Hij werd in 1916 in Algerië geboren. In dertien jaren van Deze week ontleend voor Zeeland zijn belangrijkheid wel in de aller eerste plaats aan de behandeling van het wetsontwerp op de vergoeding der materiële oorlogsschade door de Tweede Kamer. Wat in de parlemen taire geschiedenis welhaast nog nim mer is voorgekomen geschiedde dit maal: 16 sprekers verklaarden zich geen van allen zonder meer achter dit wetsontwerp te kunnen scharen wat wel een bewijs is, hoezeer deze aan gelegenheid de volksvertegenwoordi gers ter harte gaathoezeer men vreest de kiezersgunst te zullen ver liezen. Sommige bladen menen, dat de mo gelijkheid, dat het tot een kabinets crisis zal komen, verre van buitenge sloten is. Zij verwachten dat de KVP alleen met zeer ingrijpende verbete ringen genoegen zal nemen en dat de minister van Financiën daartoe niet bereid zal zijn. Zij veronderstel len bovendien, dat de tegenwoordige regering eigenlijk het liefste er het bijltje bij neer zou leggen, om aan een volgend kabinet, 't vierde na de be vrijding, de definitieve afwerking van de accoorden ter Ronde Tafel Confe rentie over te laten. Vooralsnog nemen wij echter aan. dat de K.V.P. het niet tot een crisis zal laten komen. De heren IJssel- muiden en Lieftinck wisten elkander aan het einde der replieken tamelijk v«r tegemoet te komen. Dit recht vaardigt de verwachting, dat het wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschade gewijzigd natuurlijk toch een .meerderheid zal weten te behalen. De Ronde Tafel-conferentie werkt in ijltempo om tijdig gereed te komen. De heren in Indonesië eisen, dat ar begin November eer. slot aan de zaak zit. Als de voortekenen niet zeer sterk bedriegen, komt dit er op neer, dat Nederland verplicht wordt con cessie na consessie te doen. Minister Lieftinck preludeerde met zijn opmer king, dat het schuldenprobleem een zeer ongunstige oplossing krijgt, op een teleurstellend resultaat voor Ne derland. Het Nederlandse volk is er op voorbereid De gevolgen der devaluatie doen zich meer en meer gelden en alle schone voorspellingen ten spyt ook in ongunstige zin. De regering ziet zich zelfs genoodzaakt maatregelen in ver band daarmede te nemen in de vorm van meer vrijstellingen van de om- zetbelastihg en latere doorvoering van het besluit tot de verhoging deer personele belasting. Den Haag heeft in de persoon van mr. F. M. A. Schokking een nieuwe burgemeester gekregen. Van Alphen aan de Rijn naar de residentie is een kapitale sprong. Laat ons hopen, dat men er gelukkiger mee Is, met deze nieuwe burgervader, dan met de vo rige Frankrijk heeft weer een regering. Dat is wel het voornaamste nieuws uit het buitenland. Bidault slaagde, warr Moch en Mayer faalden en hij heeft bij zijn eerste ontmoeting met het parlement zelfs een royale meer derheid weten te halen. Nu maar afwachten,hoe lang hjj het vol houdt. Dat hij het na-oorlogse record van Queuille zal weten te over treffen. geloven wij niet bepaald. Daarvoor zijn de tegenstellingen in Frankrijk te groot. Attlee heeft nieuwe versoberingen aangekondigd, na de vele. die hij het Britse volk reeds oplegde. Het gaat echter Churchill en de zijnen nog niet optreden als prof. heeft hij meer dan honderd wedstrijden gebokst en er slechts een klein aantal van verloren Tijdens de oorlog diende hy bij de Franse marine. In 1944 won hij het intergeallieerde bokstournooi te Ro me. Hij stond op het punt zich uit de bokswereld terug te trekken omdat hij, naar hij zelf verklaarde, huisva der was en zich vast wilde vestigen. Ginette Neveu de bekende Franse violiste, werd in 1920 geboren. Op 15- jarige foeftyd kreeg zij de ..Dremier Grand Prix" in de internationale vio listen wedstrijd te Warschau, waar aan meer dan 85 violisten deelnamen In Nederland heeft men haar vele malen kunnen horen in concertzalen en voor de radio. Zij was thans op weg naar Ameri ka voor een tournee door de Ver Staten. ten" in Indonesië, in Nederland in Marine en de Luchtstrijdkrachten, concentratiekampen zitten. 200 sol- gingen Vrijdag scheep voor Indonesië daten, die te Schoonhoven bij Utrecht op het troepentransportschip „Zuider- gestationneerd waren, vielen de offi- kruis" eieren aan. vernielden de barakken Bij dj militairen waren de de- ra maakten hun wapens onklaar, f" f," e? af: Kort daarna weigerden 52 soldaten. SjSït.™ j m tS if die in een kamp te Nieuwersluis Schoonhoven. Van de 193 hebben elf werden vastgehouden, eveneens naar F181*- na. herhaald bevel om in Schoon- I Indonesië te worden gezonden. De hoven in de autos te stappen, ge- kampleider riep de marechaussee te 'Weigerd. Op de kade te Rotterdam hulp. Een bloedige botsing volgde 'aangekomen, waren er nog 21 mui en de gewonde soldaten werden intairen, die Biet aan boord wilden de gevangenis geworpen", aldus deze gaan. Zij zullen overgebracht worden correspondent, die er aan toevoegt, naar het d©pót detentiekamp Nieu- •- wersluis en zullen terechtstaan voor de krijgsraad. Wanneer militairen zich alsnog be reid verklaren naar Indonesië te gaan. wordt hun een voorwaardelijke straf opgelegd. dat dit alles bekend werd gemaakt, nadat 1500 ouders der gedetacheer- den naar het kamp te Schoonhoven fekomen waren waar heen de bij et voorval te Nieuwersluis betrok kenen waren overgebracht. oortgelijike berichten uit Oostduitsland en Noorwegen. Volgens een bericht van Reuter is in Polen een grote zuiverings actie aan de gang, die vooral is gericht tegen stille sympathisanten met Tlto binnen de gelederen van de communisten. Drie Poolse onder-mi. ulsters die Aan landbouw, bosbeheer en arbeid zjjn gearresteerd en een groot aantal ambtenaren van alle rangen ontslagen. In alle staatsdepartementen zjjn strenge veiligheidsmaatregelen ge. Deze maatregelen volgen op het proces Rajk, tijdens hetwelk beweerd werd, dat over geheel Oost-Europa een spionnage-net ligt Ook is onlangs de doodstraf uitgesproken over twee Poolse importeurs, die bijzonderheden over de productie van 60 staatsonder nemingen naar het buitenland gezon den zouden hebben. De gearresteerde onderministers waren alle drie voormalige leden van de Poolse socialistische party, die een fusie met de communisten moest aan gaan. De slachtoffers van de zuivering zijn vooral die communisten, die in de Westelijke landen hebben vertoefd en die geacht worden sympathiek te staan tegenover de vroegere vice.pre- mler Gomulka. Gomulka werd vorig jaar afgezet vanwege zijn nationalis tische houding en wegens een verschil Urgente Zeeuwse waterstaats- en verkeerskwesties werden onder de loupe genomen. Van 9 uur 's morgens tot" 9 uur 's avonds, dus een half etmaal lang, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr, D. G. W. Spitzen, Vrijdag in Middelburg informatieve besprekingen gevoerd over belang, rijke waterstaats- en verkeerskwesties in Zeeland. Deze conferentie, waarbij ook de directeur.generaal van Rijkswaterstaat, dr. Ir. VV. J. Harmsen, aanwezig was, werd gekenmerkt door een zeer aangename sfeer, doch leidde, gezien haar karakter, uiteraard niet tot conclusies. Plannen voor vliegveld Midden- Zeeland niet van de baan. Op hun heenreis naar Middelburg brachten de minister en dr. ir. Harmsen nog een bezoek aan de oc-uexue xv van averumgen werkzaamheden in het Zuid-Sloe. In namens de Kamer van Koophandel het gebouw van de Provinciale Grif- en Fabrieken in Zeeland en F. P. C. f 1*r> Qfln Hö Tlflm tn MlAAfilbuw Ka 'XfU- xr ir tt Radio twee uur per dag stil. In verband met electriciteits- voorziening- Het bestuur van de Nederlandse Radio.unle heeft besloten, dat de beide zenders voor de binnenlandse omroep in de periode van 15 No vember tot 15 Januari a s. op de werkdagen van 7.80 uur tot 8.30 uur en van 16 30 uur tof 17.30 uur 1 gonnen om 9 uur de besprekingen, zullen worden stilgelegd met uit- waaraan mode werd deelgenomen ter van Vüssingen, kapitein-luite nant ter zee F. J. E. Krips direc teur Loodswezen; H. J. v. a. Weyde, Commandant Maritieme Middelen; A. Smit en J. W. Hupkens, directeu ren van de N.V. Kon. Maatschappij" ,-Pe Schelde"- K. van Everdingeri namens T> fie aan de Dam te Middelburg, be- zonderlng van de Zaterdagmidda gen Het besluit werd eenomen in over leg met de vakgroep electriciteitsbe- nciteixsDe- i "e drijven en op verzoek van de betrok. meünk,_ A. ken minister, teneinde de precaire po- sitie, waarin de electriciteitsvoorzie- ning in de aanstaande winter gedu rende de spitsuren komt te verkeren, te helpen verlichten Deze maatregel, die door de omroep zeer wordt be treurd, doch die als noodzakelijk in het algemeen belang moest worden aanvaard, zal alleen dan zijn volledig effect hebben, als alle luisteraars ge durende de sluitingsuren hun toestel, len ook afzetten, waaruit een zeer belangrijke stroombesparing resul teert. door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Griffier der Staten, dr. B. D. H. Teilegen Azn., de Gedeputeerden de heren C. Ha- "ink, A. L. S. Lockefear, mr. dr. J. J. M. Mes, C. Philipse, A. Schout en mr. A. J. van der Weel, de hoofd-ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie Zee land, ir Th. Heyblom en de hoofd ingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat, ir. H. D. J. Swa- ters. DE VLISSINGSE SLUIZEN. Het eerste punt van bespreking vormde de kwestie van de sluizen te Vüssingen, waartoe een deputatie werd ontvangen bestaande uit de heren mr. dr. B. Kolff, burgemees- Mjjs, directeur N.V. Haven van Vlissingen. Gewezen werd nogmaals op het feit. dat het achterwege blij ven van herstel der sluizen funeste gevolgen heeft. Vervolgens werden ontvangen het college van B. en W. en de Gemeen tesecretaris van Wemeldinge, die het herstel van de Bonzijbrug tor sprake brachten. Dit herstel is zeer noodza kelijk, doch op de begroting 1950 zijn hiervoor geen gelden uitgetrok ken. FINANCIËLE PROBLEMEN. De derde deputatie, die gehoord werd. bestond uit de voorzitter, mr. R. W. Graaf van Lynden, de grif fier, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg en de ingenieur, ir. A. G. Wiersma, alsmede vier raden van de Polder Walcheren. Er werd een uiteenzetting ge. geven over het noodzakelijke her. Om de paar jaar in Juni opvoeringen van een speciaal geschreven spel. Prov. V.V-V. wil traditie vestigen en vreemdelingen aantrekken. Naar wjj vernemen werkt de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer thans een aanr trekkelijk plan uit, dat wanneer het verwezenlijkt kan worden, Veere een nog grotere bekendheid in ons land en wellicht ook in het buitenland zal geven. Men wil namelijk pogen om in Juni 1950 In de Grote Kerk aldaar opvoeringen te geven van een qua opzet en vertolking zeer bijzonder spel en dergelijke voorstellingen om ver genoeg. De conservatieven willen een conservatieve politiek. Hun me ning is, dat alleen daarmede de Britse natie gered kan worden en er in sla gen zal haar zelfstandigheid te be houden, of liever terug te winnen. Churchill en zijn geestverwanten voe len er niets voor om aan de leiband van Amerika te moeten lopen. Op vallend is, dat ook in Nederland de roep om een gewijzigde regeringsco alitie sterker wordt. Ook ten onzent gaan stemmen op, die een zuiver rechtse regering wensen. Dè geschie denis herhaalt zich. Ook na de vorige oorlog hebben de linkse regeringen het moeilijk gehad en dientengevolge spoedig terrein verspeeld. Zonder dat daarmede gezegd is, dat een rechtse regering het er beter af zou hebben georacht. In België heeft de senaat de volks raadpleging over de koningskwestie goedgekeurd. De Kamer volgt in De cember. In Januari zal de stemming dan plaats vinden. Hoe zij ook ver loopt, het koningschap zal er in Bel gië zeker niet door in aanzien winnen. de paar jaar in dezelfde maand, te herhalen. Er dus een goede traditie van te maken. De ministers van On. denvijs. Kunsten en Wetenschappen en van Financiën hebben goedgevon den, dat de Prov. Zeeuwse V.V.V. één maand per jaar over de kerkruimte kan beschikken, te beginnen met 1950. De directeur van do vereniging, de heer E. Smit, die de geestelijke vader is van dit nog in het stadium van voorbereiding verkerende plan, ver zekerde ons, dat de enorme ruimte van deze kerk zich zeer goed zal le nen voor voorstellingen, zoals men zich die voorstelt. Er kunnen 3000 mensen een plaatsje vinden. Gedacht is aan de opvoering van een spel, dat speciaal zou moeten worden geschreven voor deze ruimte en dat daarmede ook in harmonie zou moeten zijn. Waarschijnlijk wordt het dus een spel met een geestelijke strekking. Ook een historisch stuk zou hier echter wel op zijn plaats zijn; men zou bijvoorbeeld een to neelspel kunnen weven rond de figuur van Hendric van Borssele, de groot ste persoonlijkheid uit zyn geslacht, die niet alleen het stadhuis in Veere heeft laten bouwen, doch ook de stoot gaf tot de bouw van de Grote Kerk, die een dom zou moeten worden. De grote moeilijkheid is nu een ge schikt spel (e vinden. Men zou een prijsvraag hieraan kannen verbinden, doch dit brenct ernstige financiële consequenties met zich mede. Men kan ook autears uitnodigen een stuk te schrijven en daarna een keuze ma ken. Hoe men dit probleem zal oplos sen, staat nog niet vast, maar wel Is het zeker, dat het spel door beroeps toneelspelers zal worden opgevoerd. Men stelt zich namelijk op het stand punt, dat alleen dan een traditie kan worden gevestigd, wanneer de eerste reeks uitvoeringen in één woord voor treffelijk is. VREEMDELINGEN TREKKEN. Men heeft de autoriteiten in Den Haag speciaal verzocht om de kerk gedurende Juni ter beschikking te stellen, omdat er dan meer logies- ruimte in Middelburg en overig Wal cheren beschikbaar is dan in de daar opvolgende maanden en omdat men daardoor ook een kleine bijdrage voor de vacantiespreiding kan leveren. De eerste helft van de maand zal worden gebruikt voor het „inspelen", de tweede helft voor de opvoeringen, die waarschijnlijk tien in getal zullen zijn. In volgende, jaren worden weer andere spelen opgevoerd. Het feit. dat de kerk van Veere geen koor heeft, vergemakkelijkt de verwezen lijking van do plannen. In Juni 1950 zullen de restauratiewerkzaamheden aan de muren wel gereed zijn. Onder de toren staat nog steeds de betonnen kluis van het Rijksarchief, welke ech ter op de duur wordt afgebroken, Indien dit voor het spel noodzakelijk is, zal deze afbraak eerder moeten ge schieden. Overigens is het nog niet geheel zeker, of de eerste cyclus op voeringen inderdaad reeds in Juni 1950 kan geschieden; vragen de voor bereidingen te veel tijd, dan kan dit pas in 1951 het geval zijn. Het grootste probleem vormt na tuurlijk de financiering. Hoe deze ge regeld zal worden, kan men ons nog niet ontsluieren, maar de heer Smit was van oordeel, dat voor bijzonder.' culturele gebeurtenissen steeds geld beschikbaar is en dat men ook wat het „Veerse experiment" betreft, niet al te pessimistisch behoeft te zijn Vermeldenswaard is, dat de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk bereid is gevonden aan de uitvoering van de plannen mee te werken. De mogelijkheid bestaat, dat een speciale stichting voor die uit voering in het leven zal worden ge roepen. Wy vernamen tenslotte, dat. wanneer de voorstellingen een batig saldo opleveren, men hiervan een ge deelte wil afzonderen als bijdrage in de restauratie van de kerk. Minister Spitzen, die gisteren een bezoek aan Middelburg bracht. stel en de verbetering van de zeewering te Westkapelle, de duinafnam© bjj Oostkapelle en de benarde financiële positie, waar. in de Polder verkeert. De voor. zitter, de heer R. M. J. Lan- nooye, en de griffier, de heer C. II. M. van Zuilen, van Het Vrjje van Sluis, werden gehoord over de financiële problemen Aan dit waterschap, wa&rbjj met name gesproken werd over de kwestie van de Rijkssubsidie. ANDERE BELANGRIJKE KWESTIES. Hierna is nog gesproken over de kwestie van de vrije veren op de Westerschelde, de terugkeer van de Maatschappij „Zeeland" naar Vüs singen en de inpolderingsplannen ten aanzien van de Braakman en 't Land van Sae.tinge. Wat dit laat ste punt betreft had vooral de nood zaak van aanleg van aansluitende wegen, indien de plannen Avonden gerealiseerd, de aandacht. Tenslotte kA\-am de A-liegveldkAves- tie ter sprake. Minister Spitzen noemde de geruchten als zou afge zien zyn van de plannen om een vliegveld in midden-Zeeland aan te leggen „sterk overdreven". Dit vliegveld zal er komen, doch avan- néér dit het ge%*al zal zjjn, valt nog niet te zeggen. Zoals bekend is dit vüegAreld ge projecteerd in de Zuidwatering van Walcheren. Voor de vlotte uitvoering van de herverkaveling in dit ge deelte van het eiland is het van 't grootste belang, dat spoedig bekend wordt, of inderdaad op deze plaats t.z.t. een vliegveld zal worden aan gelegd. Zolang men dit niet zeker weet, kan men in deze omgeving geen kavels aan de boeren uitgeven en kan men niet de nieuw ontwor pen weg Nieuwland-Vüssingen gaan aanleggen. Na een diner ('s middags werd de lunch gebruikt in de ambtswo ning van de Commissaris der Ko ningin) aanvaardden minister Spit zen en dr. ir. Harmsen om 9 uur 's avonds de terugreis naar Den Haag. Oud-burgemeester van 's-Hertogenbosch overleden. Op het kasteel Zwijndrecht te 's Gra venhagen is Vrijdag op 74-jarige leeftijd overleden mr. F. J. van Lanschot, die van 1917 tot 1841 als burgemeester van *s Her togenbosch de populairste burgemeester van ons land was. In 1917 nam hij als burgemeester het bestuur der stad over van jhr. P. van der Does de Willebois, die dit ambt 33 jaar had bekleed. De ambtsperiode van bur gemeester van Lanschot is voor Brabants hoofdstad een zegenrijke tyd geworden. Dit is niet alleen te danken aan de gro te bestuurskwaliteiten, die hij bezat, maar vooral door de wijze waarop hij met iedereen wist om te gaan. Prins Bernhard bezocht Overijssel Vrijdag heeft Z.KJI. Prins Bern hard een bezoek gebracht aan Over ijssel, waar hij tal van gemeenten be zocht van mening met de Kominform over de kwestie Tito. Niet alleen uit Polen, ook uit andere landen, uit Tsjech.o-Slo\vakjje, Oost- Duitslaml en Noonvcgen komen be. richten over nieuwe zuiveringen. In Tsjecho-Slowakjj© Is een aantal func tionarissen A-an de sportbonden, de Sokols, afgezet, omdat zjj zich te lauw hadden getoond ten opzichte van het. regiem ln Praag, In Oostduitsland is binnen de com munistische S E.D een actie aan de gang tegen „Titoïsten en Trotskiïs- ten" De partijbesturen hebben op dracht gekregen lijsten aan te leggen van leden, die verdacht Avorden van „afAviikingen". In Noorwegen is de communistische partij na de verkiezingsnederlaag in twee delen uiteengevallen. De opposi. tie is en bloc de partij uitgezuiverd. Acht van de Arjjftien leden van het par tijbestuur zyn afgetreden. Het is echter nog onduidelijk, welke fractie nu als „Titoïstisch" moet wor den beschouwd. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedAvezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Soldt. N. A de Korte, afkomstig uit Leidschendam (Z H soldt. J. A. Scholten, afkomstig uit Didam; soldt. H. A. Selle, afkomstig uit Amsterdam (O). Woensdag slotzitting der R.T.C. Vrijdagavond werd na afloop van de vergadering der centrale commissie in een communiqué van het secretariaat- generaal van de R.T.C. medegedeeldt dat Woensdagmiddag 2 November om 14 uur de plenaire slotzitting van de R.T.C. zal worden gehouden. KORTE PREDICATIE Eén Heilige Algemene Christelijke Kerk Sinds de dagen van de Kerkhervor ming zijn de scheidingen in de Chris- lénheid op aarde vermeerderd. Rome pretendeert alleen Katholie ke Kerk te zijn. De Oosters Ortho doxe Kerk houdt in niet mindere mate daar aan vast en iit de Pro testantse Kerken belijdt men even eens: „Ik geloof één Heilige Algemene Christelijke Kerk", dewelke is een heilige vergadering der ware Christ- gelovigen, al hunne zaligheid ver wachtende ia Jezus Christus. Deze Kerk wordt van God bewaard en staande gehouden tegen het woeden der gehele wereld". Aldus art. 27 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Wanneer we nagaan hetgeen er de laatste jaren zo al gebeurd en geschre ven is, lijkt het dat de tegenstellin gen tussen de Kerken niet minder zijn geworden. Er vallen woorden, die de herinnering wekken aan de tijd van de Reformatie, toen er een strijd Is gestreden in felheid, te vuur en te zwaard. Tegelijk echter wordt er in alle Kerken een hunkering openbaar naar die Eéne Kerk. In alle Kerken zijn er die weten dat in eigen Kerk niet alles is zoals het ivezen moet. Dit maakt hen voorzichtig. En eveneens is dat het geval wanneer echt geloofsleven wordt ontdekt in een andere Kerk. Wij gedenken met dankbaarheid de Kerkhervorming. Toen is er iets ver nieuwd, zoals een Kerk altijd weer hervormd moet worden. Het is nu ruim vier eeuwen geleden begonnen met het aanslaan van de stellingen tegen de aflaathandel, maar eer er toen een half jaar ver streken was, lag de strijd reeds op een geheel ander gebied. Luther for muleerde het toen reeds zo, dat wij in de Kerk niet allereerst veel werken behoeven te doen, maar veel aan Christus moeten geloven. Er is van de Kerk welke dan ook veel te zeggen. De een zegt er veel goeds van en de ander veel kwaads. Wie haar misprijst ziet op de zondige mensen die hier samen wonen. Wie haar prijst ziet op Christus, die haar hoofd is. H. WEINIG WIND Geldig tot Zaterdagavond. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering A'an tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1