Nieuws uit Zeeland HATTA TEVREDEN OVER HET VERLOOP DER R.T.C. Koninklijke paleizen worden gerestaureerd- Incident op vliegveld Kemajoran. HERGROEPERING VAN DE TROEPEN IN INDONESIË NEDERLANDS ELFTAL SAMENGESTELD. Scheepvaartberichten KLANKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 Schuldenkwestie nagenoeg opgelost. Zuid-Aziatische samenwerking niet tegen derden gericht. Op vragen over de stand van za ken ter K.T.C. zelde Hatta, dat de schuldenkwestie nagenoeg Is opge. lost en dat behalve het vraagstuk Nieuw-Guinea nog enige punten be treffende transferregelinêen en be. treffende militaire aangelegenheden ter besprekln govcr zjjn. Hatta noemde de geest ter confe. rentle goed. De onderhandelingen geschieden steeds In een vriend schappelijke geest ook wanneer de standpunten diametraal tegenover elkander staan. Er bestaat begrip voor elkanders moeilijkheden en zienswijzen. AZIATISCHE SAMEN WEEKING. Ten aanzien van de verhouding van Indonesië tot de Aziatische na buurlanden verklaarde Hatta. dat gestreefd zal worden naar stabilise ring van hetgeen op de bijeenkom sten in New Delhi ward bereikt. Hatta sprak in dit verband van „hechte samenwerking" en legde er de nadruk op, dat een dergelijke sa menwerking gericht moet zijn op vragen als „hoe kunnen de gemeen schappelijke belangen het best be hartigd worden en in welk opzicht kunnen wij elkander economisch helpen." Hatta zerde dat de samen werking niet gericht zal zijn tegen darden en dat de samenwerkende landen met kracht zullen bijdragen tot het dienen van de vredesgedach- te in de wereld. Op Java dient in de eerste plaats gewerkt aan de reconstructie van hetgeen vernietigd is en het inten siveren van de rystproductie in die Het ligt in de bedoeling de bedra- gebieden, die in ae afgelopen jaren gen, die reeds waren aangevraagd van strijd niet productier genoeg het Huis ten Op het eind van de eerste week van November zal Mohammed Hat ta. leider van de Republikeinse dele gatie ter R T. C. naar Indonesië vertrekken Hy zal via Egypte rei zen en aldaar zijn reis een korte tyd onderbreken. In de tweede week van November zal hy dus in Indonesië teruggekeerd zijn. Een voorgenomen bezoek aan Birma moet wegens tijds gebrek vervallen. Dit alles deelde de Republikeinse vice-president mede in een interview met de speciale correspondent van A.N.P.-Aneta. Hatta verklaarde over het ver loop van de zaken na de R. T. C„ da na ratificatie door de parlemen ten in Indonesië vertegenwoordigers van de deelgebieden zullen bijeenko men voor overleg betreffende de per soon van de president. Deze zal dan In overleg met de representanten van de deelgebieden drip formateurs aanwijzen, die een kabinet zullen samenstellen. De souverciniteits- overdracht zal geschieden vóór 30 December. Park van paleis Noordeinde gaat open voor het publiek. voor restauratic van Bosch en het Paleis Noordeinde in Den Haag te verhogen tot resp. f 358.000 en J 390.000. Dit in verband met de rapporten, die de hoofdinspecteur voor het brandwezen en over de brandveilig heid van het Huis ten Bosch en het paleis Noordeinde heeft uitgebracht. Men zal dan de aanwezige kachel verwarming vervangen door een cen trale vorwarmingsinstallatie, terwijl verder nog houten wanden en brand gevaarlijke plafonds vervangen zullen worden door meer brandveilige con structies. Het Huis ten Bosch en het paleis Noordeinde zullen nu voor grote ont vangsten ter beschikking van H,M. dc Koningin blyven. De beide achter vleugels van paleis Noordeinde wenst H.M. ter beschikking van dc rege ring te stellen, mits dan door het overbrengen van enkele Ryksdiensten woonruimte in de stad zal vrij komen. Het bij het paleis behorende park zal dan voor het publiek worden opengesteld. Geen verkoop meer van jonge kaas •De federatie van kaashandelaren hoeft alle loden do mededeling toe gestuurd „dat het belang van de bin nenlandse kaashandel dringend ver eist do verkoop en/of aflevering van jonge kaas aan detaillisten met in gang van Vrijdag 28 October a.s. stop te zetten". Verscheidene tuchtrechters voor de prijzen hebben aldus het bestuur in zijn circulaire reeds vonnis ge wezen in zaken waarin de kaashan delaren de jonge kaas boven de toe gestane prijs van 1.75 per kilo aan do detaillisten hebben verkocht. Volk van Nieuw-Gulnea wil niet bij de R.I.S. ..Het Iriaanse (Nieuw-Guinese) volk zal zich als één man verzetten tegen elke poging om zyn land in te lijven btj de' R.I.S.. Het zal zich ver zetten met alle middelen, desnoods met dc bamboe roentjing (bamboe spies). Do Irianen erkennen geen an der gezag dan het Nederlandse gezag en denken er niet aan de beslissing over staatkundige status van Nieuw Guinea aan een ander over te laten. Ook niet aan de R.T.C., waar alleen de belangen besproken kunnen wor den, die betrekking hebben op Neder land en Indonesië. Irlan behoort daar buiten blijven". Aldus hebben de heren Nicolaas Jouwe uit Hollandia en Markus Ka- siope, in een interview met de Java- bode verklaard. Zij waren als verte genwoordigers naar Den Haag opge roepen om de belangen van hun volk te verdedigen Meer decentralisatie in landbouwpolitiek nodig. In zijn jaarrede voor het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. dat Donder dag in Den Haag bijeen kwam. zeide voorzitter H. D. Louwes, dat naar zijn mening een groter provinciaal besef wak ker moet worden. Provinciale besturen dienen meer verantwoordelijkheid te krij gen voor de provinciale welvaart en eigen cultureel karakter. Het centraliserend ge vaar dreigt niet zozeer in „Den Haag" dan wel in de onverschilligheid der Pro vinciale bevolkingen. Een algemeen stre ven naar gezonde decentralisatie in staats inrichting cn cultureel leven kan krach ten in ons volk wakker roepen, die thans blijven sluimeren. Van de provincies en de organisaties uit echter zal do landbouw in nationaal verband naar buiten moeten optreden, zo als thans geschiedt door de Stichting voor de Landbouw. Dc invloed van de landbouw op de po litiek bij dc bestaande sterke principiële gebondenheid der kiezers aan hun par tijen zal hieruit moeten bestaan, dat aan onze volksvertegenwoordiging een duide lijke. concrete en eensgezinde landbouw politiek moet worden voorgelegd, die door de gezamenlijke agrarische bedrljfs- genotcn wordt geschapen. Dc levensvoorwaarden voor vele hon derden millloenen boeren in Europa en Azië. zo ging spreker voort, zouden wor den vernietigd. Indien Amerika. Canada cn enige andere nieuwe grote landbouw gebieden vrij spel zouden krijgen op de markten. In het slotgedeelte van zijn rede ves tigde de heer Louwes de aandacht op het vraagstuk van ontwikkeling van het plat teland. meer speciaal op de ontwikkeling van het individu, in zodanige richting, dat een samenleving met werkelijke sociale gerechtigheid kan worden opgebouwd. zijn gebleken. T-N.I.-officleren mochten niet vertrekken. De Nederlandse militaire politie van het vliegveld Kemajoran heeft Don derdagmorgen aan drie T.N.I.-officie- ren, die reeds in het K.L.M.-lijnvlieg- tuig naar Djocja hadden plaatsgeno- men, verzocht het vliegtuig te verla ten. De op het vliegveld aanwezige republikeinse liaison-officier ver klaarde tegenover Aneta, dat dit ge schiedde in opdracht van overste van Lier van de afd. politieke zaken van het kabinet van de Leger-comman- dant. Van Nederlandse zijde werden aan vankelijk geen nadere Inlichtingen gegeven dan dat tot nader order geen republikeinse militairen Batavia mochten verlaten. Om het vertrek van het vliegtuig niet langer te vertragen, besloten de TN.I.-officieren hun reis uit te stel len. Van republikeinse zijde verklaarde men tegenover Aneta, dat te ver wachten is, dat de republikeinse dele gatie op hoog niveau over het gebeur de bij de Nederlandse autoriteiten zal protesteren. Van betrokken Nederlandse mili taire zijde werd tegenover Aneta ver klaard. dat het incident ontstaan is doordat de papieren van de r-^wbli- keinse onderluitenant, die naar Djoc ja wilde reizen, niet in orde waren. Beide anderen zijn geen moeilijkhe den in de weg gelegd. Staf Nees brak zijn pols. De Mechelse beiaardier Staf Nees, die op het punt stond te vertrekken voor een tournee door Nederland, is Woensdag door een hevige wind stoot van zyn fiets geslingerd, waar bij hij aan een van zijn polsen een Zesvoudige breuk heeft opgelopeu. In afwachting van de overdracht der souverelniteit. Een zeer hooggeplaatste Nederland se militaire autoriteit deelde aan een vertegenwoordiger van Reuter mede. dat de Nederlandse en K.NJJL-troe- pen thans worden hcrgroepeerd, „ten einde het hoofd te kunnen bieden aan iedere situatie welke zich als een ge volg van de overdracht der souverel niteit aan Indonesië zou kunnen voor doen". Deze maatregelen behelzen o.a, het terugtrekken van afgelegen afdelingen en ;cn samentrekking van de troepen in een groot deel van Ja va en Sumatra. De zegsman van Reuter voegde hier aan toe, dat de 7 December-divisie. in totaal ongeveer 20.000 man tellend, tegen het eind van dit jaar na drie jaren actieve dienst in Indonesië, zal worden gerepatrieerd en dat voor haar demobilisatie, welke grotendeels in Nederland zal geschieden. 6 Britse troepenschepen zijn gehuurd. Het deel van de divisie, dat in Nederland niet wordt gedemobiliseerd, zal worden gereorganiseerd en geoefend voor het gebruik als onderdeel van do strijd macht in het kader dc-r Westelijke Unie. Voorts zeide bedoelde zegsman: Het legercommando in Indonesië heeft de Nederlandse regering uitvoerig op de hoogte gesteld van de gevaren, welke de toestand in Indonesië na de overdracht der souvereiniteït zal op leveren. Over wat er zal moeten ge beuren met de K.L. en het KN.IL. en over hun militaire en politieke positie na de overdracht der souverei- niteit. is een voor geen tweeërlei uit leg vatbare beslissing dringend nood zakelijk. Onze soldaten willen weten, hoe lang zij nog in Indonesië zullen blijven, hoe de overdracht van de mi litaire bevelvoering aan de RIS. zal geschieden en welk gedeelte van de uitrusting en het materiaal aan het leger van de R.I.S. zal wórden over gedragen, en onder welke voorwaar den. HERGROEPERING. Enige verklaring inzake de toe- Marktberichten VEILING „ZUID-BEVELAND". Op 27 October 1949. Appels: Cox Oranje Pippin 1264. Jo nathan 944, Goudreinetten 1410. Zure Bellefleur 7—20.90. Sterappel 5—21.50. Rambour Mortier 811. Notarisappel 13 —22. Laxton Superbe 1233. Cjlorie van Holland 1333, Lunterse Pippeling 10— 23. Zoete Ermgaarde 823. Zoete Belle fleur 517. Rode Ribbeling 1826. Zoete Campagner 720. Tuinzoet 1227. Zoete Winterkroon 10—19. Bramley Seedling 10 —12.70. Kroet en valappeis 5—8.20, Peren: Doyenne du Comise 2040. Comtesse de Paris 3—33.30. Emile d'Heijst 5—22.60. Zwijndr. Wijnpeer 3—12, Nouveau Poiteau 3—14.20 Br. Clairgcau 5—IS. Br. Alex Lu cas 10—19. Legepont 10—26. Conference 5—26, St. Remy 5—18.50. Pondsperen 5— 15.80. Klelperen 3—14. Gleser Wildeman 8—23, Diversen: Druiven 57—68. Dubb. Prinssebonen 4564. alles per 100 kg. VEILING „WALCHEREN". Op 27 October 1949. Marktbericht eieren. Sortering I. Minimumprijs voor pluim veehouders f 2.48. Vuilschaligen 2 cent minder per el. Zcgelprijs 5 cent. Winkel prijs per 100 stuks f 23 voor klasse 0, f 22 voor klasse I. f 21 voor klasse II. f 20 voor klasse III, f 19 voor klasse IV. t 17 voor klasse V. f 16 voor. klasse VI, f 15 voor klasse VII. VISMIJN XE VEERE. Veiling op 27 October. Exportgarnalen 511 kg.: 92—116. Bot 48 kg.: 61—72. Wijting 23 kg.: 50—53. Grote tong 4% kg.: 2.07—2.17. Middel tong 33 kg.: 1.39—1.68. Rog 8 kg.: 18. Kabeljauw 1 kg.: 56. Ongesorteerde vis 1% kg.: 48. komstige positie van de Nederlandse troepen en de toekomstige vorming van het Indonesische leger „heeft geen officieel gezag en loopt vooruit op het resultaat van de huidige be sprekingen ter R.T.C.", aldus werd volgens Reuter Donderdagavond „in de hoogste Nederlandse politieke kringen" verklaard. 7 DECEMBER-DIVISIE. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, moet de zinsnede, die voorkomt in het Reuterbericht uit Ba tavia over de positie van Nederlandse troepen in Indonesië en welke luidt „Het deel van de divisie, dat in Neder land niet wordt gedemobiliseerd, zal worden georganiseerd en geoefend voor het gebruik als onderdeel van de strijdmacht in het kader der Weste lijken Unie", als volgt worden ver staan. „De hele 7 December.divisie wordt in Nederland gemobiliseerd, uitgezon derd diegenen, die vrijwillig in Indo nesië wensen te blijven of naar elders wensen te emigreren. Voorts zullen de gedemobiliseerden pas na geruime tijd in Nederland eventueel worden opge roepen voor een korte herhalings. oefening". Granaten op schoolplein. Doordat kinderen op een terrein bij de Willem Sluyterschool in Eibergen een granaatdop vonden, kwam de Mijnoprui- mingsdienst, die onmiddellijk door het hoofd van de school werd gewaarschuwd, tot de ontdekking dat zich verschillende granaten in het zand van het speelterrein bevonden. Het terrein is thans weer vei lig. VOETBAL Voor de wedstrijd legen België. Naar het A.N.P. verneemt is hel Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België, welke Zondag 6 No vember in het Feyenoord-stadion te Rotterdam wordt gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Bun (MW) en Schij- venaar (EDO). Midden: van SchUndel (SW), Ter louw (Sparta) en de Vroet (Feye- noord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen)Schaap (Gooi), Roosenburg (Sneek), Timmer mans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves zyn: Saris (BW), Everse (Neptunus), Stoffelen (Ajax) en van der Tuijn (Hermes DVS). MOTORSPORT PRIJSUITREIKING E.P.HR. Zaterdagavond zullen in het Wapen van Breda de prijzen en plaquetten worden uitgereikt van de op 4 en 5 Augustus j.l. door de Bredase motor club georganiseerde Elf Provinciale Hoofdsteden Rit. Ook de Zeeuwse deelnemers aan deze rit zullen van de partij zijn. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de generaal-majoor W. J. K. Baalj. Amsterdamse Beurs 26 Oct. 27 Oct. Nederland 1948 (3%) 100% 100% 98 dito 1947 (i,4) 3 98 dito 1937 3 97% Dollar-lening 1947 3% 93 92% Investerlngscert. 3 93% 98% Nederland 196264 z.b. 99% Nederland 196264 m.b. 99 Nederland N.W.S. 2% 78% 78% Spaarc. f 100 214% 101 101 Indië 1937 A 3 95 95% Grootboek 1946 3 97 Ned. Ind. Hand. B 103 103 Ned. Handelmy. 161% 161% AKU 188% 190% Bergh's Jurgens 316 315 Calvê-Delft 151% 151 Centrale Suiker 185'.4 185% Kon. Ned. Hoogovens 208 207 Unilever 243% 243% Ned. Kabelfabriek 290 Philips 242% 242% Wilton Feyenoord 160% 160% Biliton Kon. Petrol. Mij. 312% Amsterdam Rubber 141% 139% H.A. Lijn 166% 166 Kon. Paketvaart 156 156 Ned. Scheepv. Unie 160% 160 Rotterdamse Lloyd 168% 158 St.v. Mij. Nederland 160% 160% Handelsver. A'dam 161% 159% Deli Batavia Mij. 113% 109 Deli Ml). 141% 13914 Kon. Mij. De Schelde 122% Anaconda 27% Bethlehem Steel 86% General Motors 64 Kennecot 46% 47% Shell Union 38% 38% Baltimore Spw. 3% Miss K.T. Spw. 8% New York Centr. Spw. 12% Pennsylvania 12% 12% Onmiddellijk na opening vormde zich een grote „hoek" in dollarobligaties Ne derland. die na Woensdag een laagte, record van 92% bereikt te hebben, Don derdag een fractie lager op 92 11/16 open de. Een der grote bankinstellingen nam het aanbod zo goed als geheel op. waar door de koers tot 92 13/16 aantrok en rond deze prijs bleef schommelen. Op merkelijk was ook een koersstijging voor aandelen Fokker, die in de afgelopen dagen ruim 30 punten gezakt zijn. Con creet nieuws omtrent dit bedrijf is er na de jongste berichten niet geweest. Blijk baar werd dit fonds uit speculatieve over wegingen gezocht, waardoor de koers van 120 tot 126 avanceerde. Vlissingen aangekomen. 26 Oct.: Delft v. Antwerpen: Zwaantiena v. Zeebrugge; Lyras v. Gdansk; Hans Carl v. Antwer pen. Gepasseerd n- Antwerpen. 26 Oct. Stuyvesant v. Plymouth. Gepasseerd v. Antwerpen, 26 Oct.: Lieve Vrouwekerk n. Londen. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 26 October 1949. Centrust 4. Driessen, naar Rotterdam. Rival, Janssens. naar Roermond. Pax, Theunisse, naar Steenbergen. Kon. Ju liana. Reitzma. naar Dordrecht. Henri, de Winter, naar Duitsland. Veronica. Bau- wens. St. Gallen. Ibach, Express 25. Boels- ma. Erica, van Ruysseveldt, Nostrano, van Rossum. Artemisca. Schwarz allen naar Basel. Naar België: Luxor. Hengen. Fre- diric. Willems. Lina, Aartsen, Fluviale 32. de Koster. Sybilla 3, Hoenderop. Lek. van Oosten. Leontine. Pols. Florentinus, Segers. Irene 2. van Nimmen. W. van Drtel 36. Leensen. Robert. Ntlssig. Cha teau Chalon. Walch. Totondo. de Bruyn. Otto Haller, Meinderts. Waadt, de Kok. Telegraaf 16. Hoek. Stad Hasselt, de WiL- Roger Albert. Busman. Titan. Sig- mund. Victor Hugo, de Wit. Telegraaf 6. v. d. Ouden. Algol. v. d. Vlies. Telegraaf Heijstek. Esnia, van Verdeghem. Paty, Lceuwcnstein. Excelsior. Leek. Admiraal. Hoogland. Rival. Fernhout. To. Oele; Eglisau, Neij. Beta, van Veen. Eros, Groen. Hoop op Behoud. Visser. Piewilco, van Gent. Coöperatieve 3, van Utrecht, allen naar België. Waar zijn onze schepen Aldabl p. 26 Kan. Eilanden n. B. Aires. Aldegonda 26 v. Singapore n. Bangkok. Alhena p. 26 Ouessant n. Rotterdam. Alm- kerk 26 v. Suez naar Rotterdam. Alphard 27 v. Antwerpen naar Rotterdam. Aludra 26 v. Santos naar Rio Janeiro. Amur Jud ge 27 v. Antwerpen naar Amsterdam. An ti ijk 27 v. Rotterdam naar Bremen. Ardea W.-Indië te Amsterdam. Atlas 27 v Amsterdam naar Rotterdam. Bennekom te Callao naar Amsterdam. Bloem fontein 27 te Southampton naar Amster dam. Breda 26 v. Plymouth naar Ant werpen. Celebes 27 v. Batavia te Amster dam. Ceram 26 v. Bombay naar Colombo. Euterpe 25 v. Gdynia naar Amsterdam, Eurybates 26 van Londen naar Amster dam. Friesland 24 v. Balek Papan te San- gir. Gaasterkerk 26 v. Alexandrlë naar Amsterdam. Gooiland 26 v. Montevid n. Amsterdam. Indrapoera 27 v. Colombo n. Rotterdam. Jaarstroom p. 26 Las Palm. naar Amsterdam. Johap v. Oldenbarne- velt 26 v. Belawan naar Batavia. Maco- ma 26 v. Pt. Said - n. Grangen. Madoera 26 v. Hamb. te Amsterdam. Marken p. 25 Land's End 27 te Rotterdam. Mentor 26 v. Hamb. n. Rotterdam. Modjokerto v. 26 v. Belawan n. Rotterdam. Muider. kerk 27 v. Amsterdam naar Beira. Nij- kerk 26 v. Pt. Elisabeth naar Kaapstad. Oranje p. 26 Mlntcoy naar Amsterdam. Ossendrecht 26 van Sfax naar Amsterdam. Pr. Joh. W. Frlso 27 v. Hamburg naar Rotterdam. Pr. Maurits 26 van Montreal naar Chicago, Riouw p. 27 Ouessant naar Amsterdam. Rijnkerk p„ 27 Ouessant n. Rotterdam. Talisse 27 te Genua naar Ba tavia. Tarakan 27 v. Tan dj. Oeban te Ba tavia. Tawali 26 v. Singapore naar Blin- joe. Telamon 27 te Curasao n. New York. Tiba 26 van Rotterdam te Rio Janeiro. Tjipanas 27 v. Singapore te Brisbane. To- sari 26 v. Aden naar Rotterdam. Volen- dam 28 v. Rotterdam te Batavia verw. Vulcanus 25 v. Haifa naar Tel Avlv. Wa terman 26 v. Suez naar Rotterdam 5 Nov. Winterswijk 27 v. Palermo naar Saffi. KERKNIEUWS. CONGRES CINEMATOGRAFISCHE WERKZAAMHEID DER KERKEN. Op 19 en 20 November zal te Parijs een congres worden gehouden ter bespreking van de cinematografische werkzaamheid der kerken (Evangelisatie door middel van films). Het programma vermeldt ver vaardiging van evangelisatiefilms, vor ming van speciale filmsprekers, uit tc oefenen contróle op het programma en na te volgen voorbeelden. Zowel het ci nematografische werk van de R. K. kerk als dat van Protestantse kerken zal wor den behandeld. Middelburg KONING VOETBAL De commissie voor het zomeravond voetbal heeft het initiatief genomen om een filmavond te organiseren. De ze zal op 15 November a.s. worden ge houden en als hoofdfilm zal worden vertoond de nieuwe instructiefilm van de K.N.V.B. „Koning Voetbal". VOLKSONDERWIJS VERGADERDE. Woensdagavond vargaderde de af deling Middelburg van „Volksonder- wys" Besloten werd een bijdrage te verlenen aan de kleuterschool aan 't Zand. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd. D afdeling telt thans 314 leden en heeft een batig saldo van 146.75. De vice-voorzttter, de heer Rosendaal, gaf een overzicht van het werk, dat in het afgelopen jaar werd verricht. Bij de bestuursverkiezing werd de heer R. v. d. Velde met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. Me vrouw Kloos werd benoemd in de plaats van mej. Bosdijk, die vertrok ken is en de heer Start werd herko zen Op 15 Februari zal de grote jaarlijkse propagaxida-f eestavond worden gehouaen. VRLJE UNIVERSITEIT Woensdag werd ook in Middelburg een avond gehouden van de Vrije Universiteit, waarin prof. dr. R. Hooykaas en drs. G. Hoijting le zingen hielden. De belangstelling was matig. Voor een uitvoerig verslag van de beide belangwekkende referaten verwijzen wij naar ons blad van Dinsdag. LEVENSMOED De gemeenschap Middelburg van 't Humanistisch Verbond belegde Woensdagavond in 't Nederl. Koffie huis een bijeenkomst, die goed bezocht was en waarin de voorzitter, drs. J. Scheltens, een inleiding hield over 't onderwerp „Levensmoed". Spreker gaf eerst een korte uiteen zetting over het H.V., dat strijden wil tegen het nihilisme en de onverschil ligheid bij de buitenkerkelijken en dat buiten iedere politieke partij staat. Levensmoed betekent volgens drs. Scheltens „ja" zeggen tegen-het leven, dit aanvaarden onder alle omstandig heden. Angst verlamt het leven. Spr. behandelde het ontstaan van het Godsbegrip en noemde goed alles wat het leven bevordert en slecht alles wat het leven schaadt. De humanist vraagt open, moedige mensen, die het leven volledig aanvaarden. Een levendige gedachtenwisseling volgde op deze inleiding. De secretaris deelde nog mede, dat op 20 November dr. Ettinger en op 18 December dr. Garmt Stuiveling spreekbeurten in Middelburg zullen vervullen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd: Verschillende huissleutels, rijwieldyna mo. portemonnaie met Inhoud, wegteke- ning in koker, bruin ceintuur, bruine al pinomuts. kinder gym.schoen. bruinlede- ren handschoen, gekleurde sjaal, groene bal. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring gehou den: Paraplu en schoudertas, koperen ge wicht, twee koffersleutels, portemonnaie met inhoud, zilver armbandje, rode zak doek, motorstofbril, kintertas, gebloemde sjaal, zilveren broche, kano, grijze he renhoed, idem, haarkam, zwart omslag doekje, 1 paar rood bruine handschoe nen, bakkerschort,, tompouche, bal. brui ne glacé dameshandschoen, wollen vest, instrumententas. /lirsinaen PROPAGANDA-AVOND V.P.R.O. Woensdagavond werd in het Concertge bouw te Vlissingen een propaganda V.P. R.O.-avond gehouden. Zoals wij reeds meldden is vorige week Maandag de Zeeuwse V.P.R.O.-tournée te Middelburg begonnen. Het doel hiervan is meer be kendheid te geven aan het streven van de Vrijzinnig Protestantse Radio Om roep en voorts om leden te winnen. De belangstelling voor de avond in Vlis singen was niet bijzonder groot. Het openingsavond werd gesproken door de heer J. C. Corver, waarna de verdere avond werd doorgebracht met zang van een Vrijz. Herv. dameskoortje, muzikale voordracht voor viool en piano en met declamatie door de heer Corver, Voorts werd het woord gevoerd door de hoofd consul van de V.P.R.O. voor Zeeland, de heer J. L. Verhagen. Na een korte pau ze sprak ds. P. J. van der Vange uit Den Briel over de geschiedenis en het doel van de VP.R.O. OUDERAVOND R.H.B.S. De vereniging van ouders van leerlin gen der R.H.B.S. te Vlissingen heeft ver gaderd in de aula van de school, onder voorzitterschap van de heer B. B. Louis. Na het behandelen van de jaarstukken en het kiezen van de heren Louis, Knuijt en Kok tot bestuursleden, hield de leraar in de Nederlandse taal, de heer J. C. Verkerk, een inleiding over het onder werp: „Over dichters en gedichten en wat heb je daaraan". Na afloop bestond er gelegenheid tot contact tussen ouders en leraren. CULTURELE AVOND Woensdagavond werd In Concordia te Vlissingen een culturele avond ge houden door de vereniging van ge- meentepersoneel. Medewerking aan deze avond werd verleend door de heren dr. de Greef en Galjaard. Laatst genoemde sprak over het on derwerp „Heksenkruiden en liefdes dranken." Met lichtbeelden werd deze aardige causerie toegelicht. Dr. de Greef sprak aan de hand van door hen zelf gemaakte fraaie foto's over het leven van de vogels in de natuur, hun gewoonten er eigenschappen. Beide sprekers wisten hun publiek op aangename wijze bezig te houden. Nieuw- en St. Joosland Aankoop nieuwe motorbrandspuit De gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland heeft vergaderd. Aan de schoonmaakster, mej. de wed. M. Baas-Vinke werd op haar verzoek wegens het bei-eiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend per 1 Januari 1950. Mej. Baas-Vinke is 44 jaar als schoonmaak ster bij de gemeente werkzaam ge weest. Besloten werd tot aankoop over te gaan van een strookje grond aan de Molenweg, ter grootte van 500 M2, te gen de geschatte prijs van 0.75 per M2, ten einde daarop een opvangin richting voor het rioolwater te bou wen. Op advies van G. S. werd de de posito-overeenkomst met de Midden- standsbank te Middelburg gewijzigd, evenals de instructie gemeente-ont vanger. Op voorstel van B. en W. zal de kinderspeelplaats worden ver plaatst naar het nieuwe bouwplan. Ook ligt het in de bedoeling een nieu we afrastering aan te brengen. Hier voor zal een plan door de bouwkun dige worden opgemaakt. Na uitvoerige besprekingen werd een gemeentelijk huurreglement vastgesteld voor de binnenkort te betrekken nieuwe wo ningen, terwijl tot definitieve verhuur werd besloten. Voor de kleine wonin gen bedraagt de huurprijs 4.75 en voor de beide grote woningen 5. per week. Deze laatste woningen wer den toegewezen aan C. Brand en A. Karelse en de kleinere woningen aan P. J. Cornelisse, M. I. de Vos, J. J. de Kraker, M. Minhere, P. Kodde, P. Crucq, G. E. Hoek, M. Kake- beke en J. L. G. van dc Broecke, terwijl de woning Julianastraat 1 in reserve werd gehouden. Als leden van de woonruimtewetcommissie werden herbenoemd de heren C. A. Polderdijk en A. Wisse, terwijl wegens bedanken van de heren J. de Goffau, S. Janse en C. van Nimwegen werden aangewezen de heren Joh. Joosse, L. Kodde en dr. A. J. de Weerd. Na uitvoerige bespre kingen werd besloten op de beepauto een motorspuit te laten monteren bij een firma te Heiligerlee, wat 3270. zal kosten. Deze nieuwe spuit zal een vermogen hebben van maximaal 2500 liter per minuut. Om gezondsheidsre- denen werd de heer A. Beekman per 1 November a.s. eervol ontslag ver leend als grafdelver. Een verzoek van de heren S. Franse Jzn. en C. van Nimwegen, om in de raadsvergadering een aantal punten te willen behande len voor een ontwerp-organisatie van de Maatschappelijke Zorg op liet plat teland van Walcheren zal door de voorzitter ter sprake gebracht worden in de vergadering der vereniging van burgemeesters en secretarissen. UIT DE AETHER ZATERDAG. Het Omroeporkest speelt vandaag onder leiding van Maurits van den Berg. soliste is Lelia Gousseau. Zij speelt het pianoconcert in A van Mo zart (H. I 15.15). Beethoven's Eerste en Vijfde worden uitgevoerd door 't N.B.C. orkest o.l.v. Arturo Toscanini. (H. I 9). Hilversum I: 7. 8, 13, 18. 20 en 23 Nieuws. 8.18 Oog in al. 8.23 Het Al- bert Sandler Trio. 8.40 Orgelspel. 9 Beet- hovencyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Max Reger. 12 Vrolijke grarnunuziek. 12.03 Metropole orkest. 13 Regeringsuitzending. 14 Het Nederlandse lied. 14.20 Vincentino. 14.50 Het Grönningsch Volkslaid. 15.15 Omroeporkest. 16 Komt U binnen. 16.45 Sportpraatje. 17.30 Op de disselwagen. 18.15 Piano-soli. 18.30 Regeringsuitzen ding. 19.30 Lezen in de bijbel. 20.05 Din gen van de dag, 20.45 Onder moeders pa raplu. 22 The Ramblers. 22.25 Onder de pannen. 23.15 Sfeer en rhythme, 23.35 film-Selecties. Hilversum II: 7. 8, 18. 20 en 23 Nieuws. ,15 Pluk de dag. 9 Moeders wil is wet. 9.35 Gedeelten uit de operetten van Frans Léhar. 10 Klein klein kleutertje. 19.15 Ochtendconcert. 11 De Zonnebloem. 11.45 Orgel. 12.03 Amusementsorkest. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 14 Oude nieuwe songs. 14.20 Engelse les. 14.40 Musicerende Dilettanten. 15.10 Kroniek van Letteren en Kunsten. 17 De Wigwam. 18 André de Raaff, piano en Jacques Schutte, orgel. 18,30 The Yale Glee Club. 19.15 Actualiteiten. 19.50 Indonesisch com mentaar. 20.12 Serge Rachmaninoff, pia no. 20.40 Boston Promenade orkest. 21 Negen heit de klok. 21.45 Weet U het? 21.55 Weekend serenade. 23.25 Het Om roeporkest. RADIO-CENTRALE PROGR. 3 7 (Brussel VI.) Nieuws. 7.05 Gram.mu- ziek. 7,30 Kroniek v. d. dag. 7,40 Ochtend- gymn. 7.50 Gram.muz. 8 Nieuws. 8.05 Morgenconcert (gr. 8 (Eng. LP) Nieuws. 3.10 Verzoekprogr. v. d. huisvr. (gr.) 10 Sandy Macpherson. orgel. 10.15 Het Southern Serenade Orchestra, pl.m, 10.45 (Eng. HS) Arthur Dulay en Cameo-or- kest. 11 BBC Northern orkest. 12 (Brussel VI.) Salonorkest. 12.30 Weerber. 12.32 Licht orkest. 13 Nieuws. 13.15 Intern. Ca baret (gr.) 14 Causerie over de Unesco. 14.10 Gram.muziek. pl.m. 15 (Brussel Fr.) Zang (gr.) 15.30 Klassiek verzoekprogr. (gr.) 16.20 Ensembie Bill Alexandre. 17 (Kootwijk) Eatavia. 18 (Brussel VI.) Mau rice Laeremans, accordeon. 18.15 Orkest Harry Davidson (gr.) 18.30 Voor de sol daten. 19 Nieuws. 19.30 Chansons «(gr.), pl.m. 19.50 (Brussel Fr.) Nieuws en Ac tualiteiten. 20 Omroeporkest met gram. intermezzo. 20.45 Licht programma, pl.m. 21.15 (Brussel VI.) Gevar. programma. 22 Nieuws. 22.15 Verzoskprogramma (gr.). 23 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek (gr,). 23.30 Stemmige muziek (gr.). ZON EN MAAN 29 October. Zon: op 7.28 onder 1 Maan: op 15,25 onder 2 Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee u.+NAP U.+NAP HOOG WATER 7.35 1.29 - 20.27 1.40 8.02 1.49 20.54 1.59 8.22 1.61 21.13 1.73 8.42 1.03 21.31 1.23 u.—NAP u.—NAP LAAG WATER 1.14 1.39 13.53 1.52 1.45 1.60 14.24 1.71 2.22 1.74 14.59 1.85 2.24 1.20 14.49 1.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4