Een krantenkoning contra Churchill JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Nieuw lotingssysteem voor toeristen-deviezen. Zeeuwse Almanak BOER JOBSE NEEMT AFSCHEID VAN ZIJN WALCHEREN „ZIEKENHUISVERPLEGING OP WALCHEREN" IN 1848 VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 LONDENSE TRIBUNE. Het Nederlandse consulaat wordt ontruimd (Van onze oorrespondent) Attlee's besluit om de verkiezingen niet voor 1950 te houden, heeft een eind gemaakt aan de onhoudbare door de oppositie opgezweepte spanning, die zün invloed reeds deed gelden op de industriële productie. Behalve in Conservatieve kringen, die zich zo zieker voelden van een najaarsverkiezing dat zij een een groot deel van hun propagandakruit reeds verschoten heb. ben, wordt deze beslissing algemeen verwelkomd, daar een intensieve pro ductie in de komende zes maanden de enige hoop is voor Engeiand's be. staansstrijd op de dollarmarkten. Sinds de devalutatie had het gehe le land zich suf gespeculeerd op de verkiezingsdatum. Het was bekend, dat Cripps en gezondheidsminister Bevan voorstanders waren van een onmiddellijke verkiezing, terwijl Att- lee en de meerderheid van het Ka binet, gesteund door het Labour Par tijbestuur, niet alleen van mening waren dat het volledige nationalisatie- proramma met inbegrip van de staalindustrie moest worden afge werkt, maar dat vervroegde verkie zingen zouden worden uitgelegd als een bekentenis van het falen der La- bour-economie. De daags te voren uit Amerika teruggekeerde Bevin deelde dit standpunt en zijn oordeel was voor Attlee doorslaggevend. Op Be- vin's brede schouders zal echter ook hoofdzakelijk do onplezierige taak vallen om Attlee's drastische nieuwe economische noodprogramma te doen aanvaarden door de T.U C„ een for midabele en weinig benijdenswaardi ge opdracht. Ook bij de oppositie gaan de zaken echter niet van een leien dakje. Vlak voor het grootscheepse jaarcongres van Churchill's Conservatieve Partij, gooide de krantenmillionnair Lord Beaverbrook een baldadige knuppel in dit luid kakelende hoenderhok. In zijn machtige Daily Express (dagop lage ruim 4 millioen) publiceerde hij een eigenhandig gefabriceerd verkie- zingshandvest, bedoeld als richtlijn voor de Conservatieven, een zekere sectie der Liberlanen en de rechts- linkse wijfelaars. Als enige redding van Engeland adviseert deze „empire- kruisvaarder" niet minder dan de al gehele isolering van Engeland en het Empire, terugtrekking uit de Ver enigd-Europa-Beweging en een breuk met de Westerse Unie. Als lokaas aan de kiezer omvat het handvest voorts een minimum weekloon van zestig gulden voor iedereen, verlaag de belastingen en onbeperkte huizen bouw. Prompt de volgende dag werd His Lordship's hersenschim onbarm hartig gegeeseld en verworpen door Churchill, die het in strijd verklaar de met het programma der Conser vatieve Partij. Deze laatste ratificeer de tijdens hun massacongres het lijn recht tegenover Beaverbrook's hand vest staande verkiezingsprogramma van partijleider Churchill, nl. om één voet in Europa te houden en de an dere in het Empire, en evenals de T.U C. zelf het voorstel van een minimum weekloon te verwerpen. Het stof dat Beaverbrook heeft doen opwaaien zou op zichzelf niet zo be langrijk zijn, ware het niet, dat hij zijn krantenrijk inmiddels instructies gegeven heeft tot politieke koersver andering. Zijn Daily Express, Sunday- Express en Evening Standard, van ouds de luidsprekers der Conservatie ve Partij, varen nu onder de „isole- rings"-vlag van hun eigenaar. Zij ont houden hun steun aan Churchill's ver- kiezingsprogrEimma en becritiseren dit nu welhaast even vinnig als het Labourbeleid. De thans onoverbrug bare kloof tussen Churchill en Bea verbrook heeft echter geen einde ge maakt aan him veertig jaar oude per soonlijke vriendschap. Buiten de po litiek zijn zij nog even goede kame raden! Naar wij van bevoegde zijde verne men zal het Nederlandse consulaat te Londen binnenkort worden opgehe ven ter wille van de bezuiniging. Het consulaatsgebouw in Langham Street zal ontruimd worden en het personeel zal verhuizen naar Hereford House, het massale gebouw der Nederlandse ambassade nabij Marble Arch, waar DE KOEIEN VOOR PERU Uw hart zal als het mijne begaan zijn met het lot der koeien voor Daar kwamen die arme tobbers, die voorbestemd zijn om de Zuid-Ame rikaanse veestapel op peil te brengen, die zich bewust waren van hun daar uit voortspruitende waardigheid en importantie, daar kwamen die arme tobbers uit Friesland naar Zeeland en daar stak me een herfststorm op zoals we er in geen jaren een gehad hebben. Onder het geloei van de orkaan, die hun eigen geloei overstemde, werden ze in gescheept in de Vlissingse haven, 't Gaf een bedrijvigheid van je wel- ste: het was wat de drukte aangaat, een ouderwetse dag. Maar als de zeeziekte voor de mens al een kwaal is, die hem voorbarig naar het einde doet verlangen, hem onverschillig maakt voor de meest uitgelezen genietingen des levens, wat moet zeeziekte dan niet betekenen voor koelen, die niet eens over een railing kunnen gaan hangen Hoe hebben zij zich verheugd op de zeereis en hoe somber zal hun lot zijn. Want een storm als deze veroor zaakt een zeedeining, die dagen duurt en aan zeeziekte zullen dus de koeien voor Peru zeker niet ontsnappen. Mijn hart bloedt. Om de koefen van Peru. Het Uwe ongetwijfeld ook. een consulaire afdeling zal worden opgericht ter vervanging van het Consulaat. Onze Londense ambassade kan er op bogen de enige ter wereld te zijn, die in een flatgebouw boven op een modehuis gevestigd is! Wel licht ook hebben de vertrouwde leu- op alle etalageramen op de be neden/erdieping het hunne tot deze bezuinigingsmaatregel bijgedragen. De huisbaas van het reusachtige pand, waarin onze waardige ambassade se dert de oorlogsjaren zetelt en waar nu ook onze consulaire diensten on derdak gebracht zullen worden, is niemand anders dan de Engelse bran- che van onze eigen wereldberoemde C. A. Toch voordeliger, zelfs voor ons uitermate deftige Corps Diploma tique! Sarcastisch commentaar op de Lon dense beurs: „Bij de eerstvolgende uitgifte van nieuwe pondsbiljetten moest Cripps de woorden „ik beloof te betalen aan toonder" maar laten vervangen door „ik zal proberen te betalen (Nadruk verboden) Na wekenlange naspeuringen zijn ambtenaren van de C.C.D. te Venlo erin geslaagd een complot smokkelaars, die zich met het clandestien vervoer van rundvee naar België bezig hielden, op te rollen. Bescheiden reizigers krijgen meer kans. Het Kantoor Deviezenvergunnlngen van de Nderlandse Bank deelt mede: Teneinde tegemoet te komen aan geuite bezwaren, hebben wij besloten in het vervolg bij de toewijzing van reisdeviezen voor toerisme, indien ge loot moet worden, een systeem toe te passen, waarbij de kans op toewijzing stijgt naarmate het per persoon aange vraagde bedrag lager is dan het ma ximumbedrag, hetwelk per persoon kan worden toegewezen. De technische uitwerking van bo venstaand systeem brengt mede, dat de aanvragen voor reisdeviezen voor toerisme Zwitserland in het vervolg in 4 tariefklassen (aan te duiden als „t") moeten worden ingedeeld en wel als volgt: Bij een maximumtoewijzing van zw. frs. 400 per persoon, (periode tot 30 November 1949) t. 1 van zw. frs. 321 tot zw. frs. 400 p. p. toewijzingskans 1; t 2 van zw. frs. 241 tot zw. frs. 320 p. p. toewijzingskans 1 1/4; t 3, zw. frs. 161 tot zw. frs. 240 p. p. toewijzings kans, 1 2/3; t. 4, van zw. frs. 1 tot zw. frs. 160 p. p. toewijzingskans 2tó. Bij een maximumtoewijzing van zw. frs. 500 per persoon: (periode 1 De cember 1949—31 Maart 1950). T. 1 van zw. frs. 401 tot zw. frs. 500 p. p. toewijzingskans 1; t. 2 van zw. frs. 301 tot zw. 400 p. p. toewijzingskans 1 1/4; t 3, van zw. frs. 201 tot zw. frs. 300 p. p. toewijzingskans 1 2/3; t. 4. van zw. frs. 1 tot zw. frs. 200 p. p. toe wijzingskans 2 Va. Dit betekent derhalve, dat wie het minst aanvraagt in de gunstigste klas se wordt ingedeeld. Dit systeem geldt zowel voor individuele aanvragen als voor groepsreizen. De Zwitserse regering heeft de be noeming bekend gemaakt van de heer Robert Kohli, thans gezant in Nederland, tot gezant in Joego Slavië. YValcherse boeren vertrekken naar de N.O..Polder: opgewekt een nieuwe toekomst tegemoet. „Het zal wel wennen". Aanvankelijk prakkizeerde ik er geen moment aan om op mijn leeftijd nog naar de Noord-Oostpolder te ver huizen. Maar ja, toen ik er in de win ter van '47 eens een kijkje ging nemen en ontdekte, hoe goed het daar boeren is, ben ik prompt van gedachten ver anderd. Ik ben naar de Herverkave- llngsdienst gestapt en heb meneer Van der Werff verteld, dat ik tóch graag zou verkassen, mits dat dan ook zo vlug mogelijk kon gebeuren De heer C. Jobse zuigt aan zijn si gaar en kijkt door het venster uit over zijn land, dat hij 32 jaar lang bewerkt heeft, over het wijde Walcheren met het prachtige silhouet van Veere, het eiland waar hij geboren en getogen is en waaraan hij zich als boer verbon den voelt. Vandaag gaat hij zijn grond verlaten en zijn vrouw, zijn dochter en zijn schoonzoon Jac. Moens met hun beide jongens gaan mee. Zij zitten te zamen in de kamer rustig en zonder emotie te praten, de kamer, die ont luisterd wordt door de rommel van de verhuizing, maar waarin niettemin nog steeds gezelligheid en sfeer heerst. Want de Ster van Bethlehem hangt nog in een kom aan de zoldering, het fornuis pruttelt zijn oude deuntje, de koffie is smakelijk als steeds en de Bijbel staat op het vertrouwde plekje op de schoorsteen. 13 MAANDEN GEËVACUEERD Over de dampende koffie heen ver telt boer Jobse hoe hij 13 maanden ge ëvacueerd zat in Nieuwland, hoe hij zijn bedrijf nadien beschadigd maar niet verwoest terugvond, hoeveel hij verwacht van de Noord-Oostpolder. Op het Walcherse bedrijf is het sei zoenwerk nu beëindigd en de bieten werden vervroegd geleverd. Het groot ste deel van dit bedrijf bestaat uit weiland, maar naar de Polder neemt de heer Jobse maar één koe mee melk voor eigen gebruik. „Natuurlijk gaan we ons sterk op de mechanisatie toeleggen; er zijn al nieuwe machines gekocht en die laat ik in Marknesse afleveren". Marknesse, dat is het toekomstige woonoord van deze twee families. „Het zal een hele verandering zijn, maar 't went gauw genoeg. We komen vlak bij andere Walchenaren te wonen en in Emmeleroord is op Donderdag markt, nét als in Middelburg" zegt de boerin, die er niet aan denkt om ginds haar mooie dracht af te leggen. Twee leden van het gezelschap trek ken zich van de hele affaire maar bitter weinig aan. Dat zijn de beide zoontjes van het echtpaar Moens Jobse, waarvan de oudste 3 jaar is en dan ook meer geïnteresseerd bij bouwdozen dan bij verhuizingen, en waarvan de jqpgste, Kees, nog in de wieg ligt en voorlopig volstaat met beurtelings lachend en stomverbaasd in het rond te kijken. En toch is ook voor deze jongens de vestiging op het nieuwe land van groot gewicht, want zij zullen straks deel uitmaken van de nieuwe generatie boeren in de Noord-Oostpolder, die de goede naam van de Walcherse landbouwer buiten Zeeland zal hebben hoog te houden. De Goese Operettevereniging gaf gisteravond een geslaagde uitvoering van de „Bedelstudent" van Carl MlUöcker. Een foto van de vereniging. Organisatie werd belangrijk gewijz'gd. Nieuwe premieberekening, In het jaarverslag over 1948 van d? Vereniging „Zlekenhuisverpleging op Walcheren" het twintigste wordt geconstateerd, dat de vereni ging het volle vertrouwen op Wal. cheren heeft behouden. Overal ln ons land bleek, dat de verenigingen voor zlekenhuisverpleging al of niet vrij willig sinds de gelijkstelling van ver plicht- en vrijwillig verzekerden bij de ziekenfondsen steeds meer terrein verloren. Ook deze vereniging beeft daarom de „akena verre, en in ,348 kwam dan ook een overeenkomst tot ryn. Nauwkeurige berekeningen over meer nu de verpleegprijzen sterk ge stegen zijn. Ook de opnamen en de verpleegduur geven reden tot bezorgd heid. daar deze zich in steeds stij gende lijn bewegen. De verhoging op I April 1949 heeft het bestuur node moeten doen besluiten de uitkering op 5 per dag te houden, totdat nieu we berekeningen zijn gemaakt over *ot eerste half jaar *49. Er ware an ders een zodanig tekort ontstaan dat de reserve voor de A-verzekering niot me»r toereikend zou zijn geweest het verlies te dekken. Het bestuur staat op he» standnunt, dat zo moeeUik de volle 3e klasse Aan de dood ontsnapt. Op do onbewaakte overweg bH Echt (St. Joost) tussen Roermond en Slttard op de rijkaweg la Dins dagmiddag een zware trailer met aanhangwagen door een in volle vaart rijdende sneltrein gegrepen. De drie inzittenden van de auto ont kwamen aan de dood door uit de ca bine te springen. De met boter ge laden trailer werd ernstig bescha digd. Nederlandse ambtenaren in Indonesië ongerust. De samenwerkende ambtelijke or ganisatie in Indonesiëë hebben via de Voorzitter van hun delegatie ter R.T. C. een memorandum aan minister van Maarseveen doen toekomen, waarin teleurstelling en ontsteltenis tot uiting wordt gebracht over be paalde resultaten ter R.T.C. Gevreesd wordt, dat de rechtspositie van de ambtenaren in Indonesië geheel op I losse schroeven zal komen te staan stand met het Alg. Ziekenfonds Wal cheren en de Ver. Zlekenhuisverple ging te VUssingen. Deze overeenkomst zou ingang 1 Januari 1949 en op die datum zouden door de vereniging allen worden los gelaten en overgeschreven naar het Ziekenfonds Walcheren, welke bij de vereniging nog verzekerd waren voor ziekenhuisverpleging en aanvullende verzekering en overigens reeds lid waren van dat ziekenfonds. Ander zijds zou de vereniging het uitslui tend recht krijgen op geheel Walche ren tot het verzekeren van allen, die geen lid kunnen of willen zijn van 'n ziekenfonds en van alle zieken fondsleden op Walcheren voor de 2e klasse-verzekering. Daarnaast zou op 1 Jan. 1949 de vereniging Zieken huisverpleging te Vlissingen een afde ling worden van deze vereniging Eén vereniging voor zlekenhuisverple ging op Walcheren dus. een ideaal van 20 jaar terug. Het betekende voor de vereniging Walcheren een af schrijving van meer dan 4000 verze kerden, waartegnover een winst stond van 1380 uit Vlissingen. Ook een aan merkelijk verlies van AA-verzeker- den, de aanvullende verzekering op de eerste 42 dagen, was hiervan het gevolg. Gehoopt wordt, dat de vereniging, die zo lange tijd zegenrijk werk op het eiland heeft verricht, in de nu volgende periode zal blijken voldoen de basis te hebben om haar werk te kunnen voortzetten, terwijl nog altijd de mogelijkheid open blijft die basis te verbreden (zo nodig) door samen werking met andere regionale vereni gingen in Zeeland. DE PREMIES In 1948 werd ook begonnen met een actie om onder de n iet-ziekenfonds verzekerden, in samenwerking met de stichting Sanatoriumverzekering in Nederland, propaganda te maken voor aansluiting bij deze stichting door bemiddeling van de vereniging. De voorzitter, jhr. mr A. F. C de Casembroot, was genoodzaakt ontslag te nemen een verlies voor bestuur en vereniging, daar hij 15 jaar lang zeer veel voor de vereniging heeft gedaan Dit verlies werd vergoed door de benoeming van de hegr J L. Dregmans uit Koudekerke als zijn opvolger. Op 1 Juli 1948 werd voor de A-ver zekering de premie gebracht op 10 ct. per verzekerde van 16 jaar en ou der. De reserves raken langzamer hand uitgeput en het is nodig de fi nanciële toestand van de A-verzeke ring ernstig onder ogen te zien, te- Het Wereldgebeuren Yè „„rf I todtin de Nederlandse wdertomde- het eerste halfjaar '49 zulten uitwij. »en welke prem'p zal worden ge heven om vanaf 7950 de nn gePende 3e kl. verateegvrt's van 6 oer da-: to vergoeden en «te ex^loi'atle stui tend te maken Het gevaar is ni-t denkbeeldig, da* zich nog eni«-e sto ring zal voordoen en daarmee moet rekening worden gehouden. Deze nieuwe premie zal moeten worden goedgekeurd door de alge mene vergadering, waarbjj in overwe ging dient te worden genomen of in orincipe vast gebeden moet worden "an de premiebetaling per verzeker- - - -- - _j -- c de van 16 jaar en ouder of terugge-1 dat Pendent Truman zich keerd wordt tot de premieheffing. ln^enkt te verwezenlijken, waarbij ook voor do kinderen wordt uctaald. De uitkomsten van de B- en Tegen „statism" .Statim" is een nieuw woord, dat het ogenblik opgang maakt in de Staten, vooral bij verkiezings campagnes. maar waarvan niemand Ïirecies de betekenis weet. Het heeft ets te maken met staats Ingrijpen en een vleugje geleide economie en schtfnt vooral te slaan op het pro- op 1 Ver. C- verzekering ri.in iiif»rmate gunstig. In do dorp«n kan echter nog meer gedaan worden. DE SALDI Het totaal aantal verzekerden be droeg od 1 Januari 1943 26.394 (1 Jan '47 26 683), het aantal opnamen in 1948 was 1246 (1947 1159) en het aan tal verpleepdagen 20.731 (1947 19.094,5). Het aantal verpleegdagen bedroeg voor de vrijwillig verzekerden 12 335 en voor de herverzekerden 8396. Voor verpleegkosten werd in 1948 39 057.60 betaald, (daarvan voor kli nische kostenverzekering 15 725) en in totaal werd blijkens het jaarver slag 45.993.52 uitgegeven. De ex ploitatierekening over 1948 vertoont een nadelig saldo van 18 149.39 voor de A-verzokering. een voordelig saldo van 7741.89 voor de AA-verzeke ring en een voordelig saldo van 10 50 voor de B/C-verzekering. De balans per 31 Dec. 1948 sluit in debet en credit met een totaal van 98.717,37. Slager door ongeluk met schietmasker gedood. Toen de huisslachter J. Wiechers te Ter Apel het schietmasker. in gebruik voor het doden der te slachten varkens, wilde controleren, ging dit apparaat plotseling af en werd hij door een der kogels geraakt. Bewusteloos viel de heer W. neer. Hij werd enige ogenblikken la ter door huisgenoten gevonden. In zorg wekkende toestand werd de gewonde overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen, waar hij later is overleden. De minister van binnenlandse za ken heeft een staatscommissie voor de pensioenwetgeving geïnstalleerd. 11. Weer droop meneer Bof af, maar nu voor al le zekerheid achteruitlopend, want hij dorst de aap geen seconde uit het oog te verliezen. En toen hij eindelijk zijn dekstoel had bereikt, trilde hij nog van opwinding en ergernis. Wat een betrekking, gromde hij, je leven lang met dat beestengespuis te moeten optrekken. Vermoorden moest ik dat loeder, maar ja, zo'n mooie aap is straks in Euro pa wel een 200 gulden waard, en dan bedenk je je wel tweemaal voordat je het ondier met kooi en al in de golven smijt ezen lijken. De tegenstelling tot „statism" in elk geval het pure stelsel van „vrije ondernemerszin en particulier initiatief" zoals Trumans tegenstan ders, voor het grootste deel verza meld in de Republikeinse partij, dat voorstaan. Dezer dagen kondigde pen grote Amerikaanse petroleummaatschappij „in het algemeen belang" door adver tenties in vele grote dagbladen en tijdschriften aan, dat zij weliswaar in het afgelopen jaar zoveel millioen winst had gemaakt, doch dat zoveel duizend aandeelhouders daarvan pro fiteerden benevens elke Amerikaan die op enigerlei wijze door de belas tingen van anderen in leven gehouden wordt. Verd*r beschreef de advertentie uitvoerig hoeveel meer de Ameri kaanse arbeider verdient dan zijn ongelukkige collega in Rusland of Engeland. Onlangs zette ook een der grootste staalfabrikanten in Amerika, per ad vertentie van een hele pagina, duide lijk uiteen, hoe dat nu eigenlijk zit met de staking; een week geleden was een spoorwegmaatschappij voor egaan met een soortgelijke adverten- ie over een spoorwegstaking in de Zuidelijke staten. En in de „Journal of Commerce" kocht Har.s Isbrandt- sen, eigenaar van een rederjj die ook ln Indonesië niet heel onbekend is, een hele kolom op, om uit te dragen dat minister Acheson naar cocktail- parties gaat in plaats van argeloze Amerikaanse handelsschepen ln Chi na te beschermen. Om over Presi dent Truman maar te zwjjgen. De Amerikaanse correspondent van de „Groene" heeft uit een klein te New York verschijnend weekblad en kele interessante bijzonderheden op gedoken over de achtergrond van de ze kostbare advertentie-campagne Er zit namelijk enige organisatie ach ter deze mededelingen. Onder leiding van Belding trad in 1948 een aantal wakkere advertentie- deskundigen aan, dat weinig moeite had, de grote adverteerders te over tuigen van de noodzaak om voor hun eigen levenswijze op te komen. Bepaald is toen. dat alle grote cor poraties. verenigd in de „American Association of Manufacturers", gedu rende vijf jaren tien procent van hun advertentiebudget zullen besteden aan advertenties die niet hun eigen product naar voren brengen doch het algemeen belang dienen door „the American Way of Life" te verdedi gen. De gelden hiervoor uitgetrokken door Selden berekend op een milli ard dollar voor de vijf jaren zou den immers toch aan belastingen be taald moeten worden. Beide grote organisaties van ad- verten tiébureaux. „Association of National Advertisers" en „American Association of Advertisers" en Ame rican Association of Advertising Agencies", kregen de pot de verteren. En gerekend naar de resultaten die tot nog toe zichtbaar zijn geworden lang niet zonder talent. Wat onder het algemeen belang en onder de Amerikaanse levenswijze verstaan moet worden? Niets anders dan afkeer „statism" en voorkeur voor ongebreidelde ondernemersvrij heid. Reeds nu wondt eraan gewerkt de verkiezingen van 1952 een beter resultaat te geven dan die van 1948, die Truman op zijn eentje won.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3