NIEUWS UIT ZEELAND Tl vk& TONEEL EN MUZIEK MINISTER WIL VAN GEDACHTEN WISSELEN OVER WALCHEREN Tito eet gulzig en van gouden serviezen. Wat de Zeeuwse gemeenten betalen voor I.o.-Ieerlingen. Het probleem van de kleine gemeenten. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van de amendementen. In de avondvergadering van Donder dag deelde de heer Ysselmuiden mede, dat het niet in zijn bedoeling gelegen had de minister een ultimatum te slel len, doch dat zijn uitzonderlijke wijze van doen voortsproot int de stugge houding van de minister. Daar spr. echter meende bij de mi nister een bereidheid te kunnen con stateren tot verbeteringen, waarvan hij hoopte, dat zij ingrijpend zouden zijn, sprak hij de verwachting' uit, dat door de artikelsgewijze behandeling zijn motie overbodig zou worden. De heer G. v. d. Heuvel dankte eveneens de minister voor zijn bereid heid tot overleg en baron v. d. Feltz brak nogmaals een lans voor integrale vergoeding. Laat men toch erkennen, dat alleen deze rechtvaardig is, al zou men ook tot de slotsom komen, dat zij onuitvoerbaar is, zo zeide hij. Om misverstand weg te nemen ver klaarde spr. dankbaar te zijn voor wat er voor de oorlogsgetroffenen gedaan is. Tevreden is hij echter niet. Nadat nog mej. N. S. C. Tendeloo om een brochure met een duidelijke verkla ring van de tekst van 't wetsontwerp had gevraagd en de heren Oud, v. d. Wetering, Hoogkarspel en Weiter het woord in tweede instantie hadden ge voerd was de beurt wederom aan de minister van financiën. De heer dr. J. I. M. Welter, die ge- Sport en politiek De communisten hebben van de par ty opdracht ontvangen de Zondag te houden voetbalwedstrijd Yoego. SlaviëFrankrijk te boycotten, zo verklaart het blad ..France Soir".' Volgens dit blad zou deze opdracht ook voor de communistische bladen gelden. Het communistische blad „Ce Soil maakte geen melding van de wedstrijd, terwijl andere bladen vol stonden van geestdriftig commentaar en voorspellingen. „France-Soir" zegt „het intreden .van de politiële by de sport'' W betreu ren, Spoedig zou de reaetionnaire pers slechts melding maken van spelen, welke door de rechtse vleugel worden gespeeld, terwijl de communisten zich op.de linker vleugel zouden concen treren". Militairen uit Schoonhoven naar Indonesië vertrokken- Donderdagmorgen in alle vroegte zijn d© militairen uit Schoonhoven, onder wie de deserteurs, in auto's vertrokken om zich naar Indonesië in te schépen. Het vertrek verliep in alle' opzichten rustig én er deden zich geen incidenten voor (Ingezonden medecielir Nu de grondslolfensclia achler de rug is volop Wybert verkrijgt De echte Wybert. derd van kwaliteit I Hel beste beschermmiddel :o>- Uw keel. vraagd had wat hij moest zeggen ais de kleine man bij hem komt vragen waarom hij geen integrale vergoeding krijgt, antwoordde minister-Lieftinck: „Zeg hem, dot in alle landen, waar men integrale vergoeding toezegde, daarvan in de practijk niets is terecht gekomen". De minister zeide in antwoord op uitlatingen van de heren Weiter en v. d. Wetering,, dat hem bij navraag gebleken is, dat bij de parlementaire enquête-commissie niets bekend is van een belofte tot integrale schadever goeding door. de Londense regering. De laatste spreker, die. door minister Lieftinck beantwoord werd, was de heer J. J. W, Ysselmuiden. De mi nister verklaarde erkentelijk te zijn voor de nadere verklaring van deze spreker, volgens welke het nieuwe overleg tussen regering en Kamer niet plaats zal vinden met een stok achter de deur. Ook minister In 'l Veld voerde nog het woord en hij zegde daarbij toe bij de behandeling van de amende menten uitvoerig met de heer v.d. Feltz van gedachten te zullen wisselen over Walcheren. Alléén in originele dozen Ook wederom verkrijgbaar. Wybert mei menlhol Russisch journalist over de maarschalk. De Russische journalist Stojanovisj heeft in de literaire Gazet van Mos kou een boekje open gedaan over het leven van de „bandiet en verrader" Tito. De Zuid-Slavische maarschalk zo wordt de Russen voorgehouden wordt dikwijls gezien in gezelschap van de zangeres Zinka Kuntz, een Amerikaanse spionne, die kostbare diamanten van Tito heeft gekregen. Als deze dame een blauwe japon draagt, gaat ze in een blauwe Dodge naar het theater en als ze zich een bordeaurood japonnetje heeft uitge zocht, rijdt ze in een Buick van de zelfde kleur. Maar dit zijn nog maar kleinigheden. De „bandietenleider" maarschalk Tito heeft zijn gestolen rijkdommen reeds op naam van een koopman op een valse bankrekening in Zwitserland veilig gesteldVerder heeft Tito zich alle kastelen in Zuid- Slavië toegeëigend en zijn eet- de drinkgelagen hebben Tito de bijnaam „de slokop" gegeven. De maarschalk gebruikt uitsluitend gouden serviezen. Voorts is Tito een lafaard, zo leert de Russische schrijver. Toen Belgrado bevrijd vjerd door de Rxissend) be vond Tito zich in Bari, waar hij een drinkgelag hield met Churchill's zoon Randolph. Tito is zó slecht, dat hij een opvallende gelijkenis vertoont met de Duitse bandiet Göring. Hij eet in elk geval even gulzig en is even on verzadigbaar, zo zegt Stojanovitsj. Over 'n eigen karakter beschikt Tito ■aiet. Hij ontleent zijn stem, zijn gang, alles, aan anderen. Hij imiteert Chur chill door te jagen, te schrijven en te schaken". Radio Moskou heeft de inhoud van dit „artikel" over geheel Rusland verspreid. Dijkdoorbraken aan de Beneden-Donge. Tengevolge van de Noord-Wester. storm zijn in het gebied van het wa terschap „De Beneden-Donge" ver schillende dijkbreuken voorgekomen. Met alle macht heeft men terstond op verschillende plaatsen, waar door braken ontstonden of dreigden te ontstaan, ingegrepen om erger te voorkomen Lagerhuis verwerpt Churchill's motie. Het Britse Lagerhuis heeft met 353 tegen 232 stemmen een conservatieve motie verworpen waarin de na de de valuatie door de regering getroffen bezuinigingsmaatregelen ten bedrage van 280 millioen pond sterling als on toereikend worden afgewezen. Het slemmental van 222 der opposi tie was het grootste, ooit in het hui dige parlement uitgebracht. De con servatieven mobiliseerden hun gehele „stemkracht" en werden gesteund door de „liberal nationals" en de „orthodox liberals" en enige onaf- hankelijken. Het Huis nam daarna een motie aan, waarin de maatrege len werden goedgekeurd. Amerikaans vliegtuig verongelukt. Een Amerikaans amphibie-vliegtuig, eigendom van de „Superior Oil-Com pany" is bij het vertrek van het in mist gehulde Londense vliegveld naar Rome neergestort en in brand gevlo gen. Zes van de zeven inzittenden, vier passagiei-s en twee leden van de bemanning, kwamen oin het leven. De tweede gezagvoerder. Oscar Si- vage, werd uit het toestel geslingerd en liep slechts enkele kleine verwon dingen op. Men neemt aan, dat een der mo toren by de start heeft geweigerd. De K.L.M., bü welke maatschappij het toestel gecharterd was, zou later op de dag een verklaring uitgeven. Het weigeren van de Kurzaal aan het N-J.V. In zijn antwoord op vragen van.de heer Korthals in verband met het belemmeren van een vergadering van het Nationaal Jongeren Verbond in de Kurzaal te Sche- •eningen heeft de minister-president o.m. geantwoord, dat de voorstelling van za ken alsof de regering bevreesd zóu zijn geweest voor verstoring van de orde door Indonesiërs onjuist Is, In de ge voerde bespreking is in het algemeen slechts gewezen op de mogelijkheid, dat de orde door anderen zou kunnen worden 'erstoord. Commissie benoemd van de economische Benelux-raad. Bij beschikking- van de minister van economische zaken zijn in de vaste com missie van de economische r.aad voor de Benelux benoemd: Tot lid en voorzitter prof. H. A. Kaag, hoogleraoi- aan de katholieke economi sche hogeschool, te Tilburg. Tot leden en plaatsvervangende voor zitters' ir. W. H. van Leeuwen,' president- directeur van de Nederlandse Gist- en' Spiritusfabriek, 'te Delft. A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V,. Voorts zijn-13 leden benoemd. 433.000 voor verbetering huisvesting politie In W.-Zeeuwsch Vlaanderen In de toelichting1 op het wetsvoor stel tot wijziging van het vierde hoofdstuk der rijksbegroting staat het volgende vermeld. De huisvesting der Rijkspolitie in West-Zeeuwsch Vlaanderen behoeft dringend verbetering. De primitieve inrichting der bureaux en de provi sorisch ingerichte arrestantencellen voldoen in geen enkel opzicht aan de daaraan te stellen eisen. Voorts is het niet verantwoord de huisves ting van het gehuwde personeel in noodwoningen te midden van bepaal de groepen der burgerbevolking en in burgergezinnen te bestendigen. Slechts door nieuwbouw kan aan de ze toestanden een einde worden ge- De uitvoering van het door de Ryksgebouwcndienst thans opgestelde bouwplan, dat uiterst sober is, verg*" naar raming 'n uitgaaf van f 433.00 Cement met medaille. Een stucadoor te Goor, vond dezer dagen in een zak specie, vermengd met rivierzand, een gouden medaille, waarin de naam van dc Westlandse Hy potheekbank gegrift stond. De vinder schrééf naar Den Haag en kreeg bericht terug dat de ze medaille reeds in 1933 was uitgereikt aan de heer Weijer. directeur van genoemde bank in Den Haag. In de oorlogsja- ï'eu moest dë familie Weijer evacurei'en en borg daarom haar bezittingen van waarde op in een kluis. By een bom bardement van Den Ha&g werd ook de kluis getroffen. De Duit- sers namen daarop de inhoud in beslag maar hebben 'de me daille waarschijniyk -Wegge worpen, lyiet een lading rivier- cand verhuisde zij naai: Goor. De heer Weyer is niet meer in leven, zyn zoon heeft de me- daille in ontvangst genomen. Gemiddelde nettokosten. Ged, Staten van Zeeland hebben de be dragen vastgesteld, die ruim 80 Zeeuwse gemeenten betalen ais gemiddelde netto- kosten van het lager onderwijs voor de jaren 1949, 1C-50 en 1951. Deze bedragen dienen als basis voor de vergoedingen welke een gemeente moet betalen als kinderen uit die gemeente een school in een andere gemeente be zoeken. De gemeenten 'Haamstede en Breskens komen liet voordeligst uit de bus met f 3 per leerling per jaar; de gemeente Vlis- singen heeft de top met f 39.— per leer ling pei' jaar voor het gewone lager on derwijs. Hier volgen de cijfers voor het gewone l.o.: Aagtekerke f 6. Aardenburg 1 14. St. Annaland f 14. Arnemuiden f 15. Axel f 20. Baarland f 22. Biggekerke f 14, Borssele f 20. Breskens f 3. Brouwershaven f 23. Burg f 15. Cadzand nihil. Clinge f 10. Domburg f 21, Driewegen f 26. Eikerzee 32. Eilemeet 26, 's-Gravenpolder f 20. Grijpskerke c.a. f 9. Groede f 14. Haam stede f 3. 's-Heer Atbskerke f 11. 's-Heev Arendskerke f 24. 's-Heerenhoek f 8, Hein- kenszand f 13. Hoedekenskerke f 20, Hoek f 12. Hontenisse f 19, Hoofdplaat f 26, Hulst f 12, IJzendijke f 7. St. Jansleen f 14, Kapelle f 7. Kattendijke f 21. Kerk- werve f 23, Kloetinge f 9. Kortgene f 16, Koudekerke f 18. Krabbendijke f 8. Krui- ningen f 20, Meliskerke f 24, Middelburg f 14. Nieuw- en St. Joosland f 14. Nléu- werkerk f 17, Nieuwvliet f 10, Noordgou- we f 20, NoofdweÜe f 33, Oostburg f 25, Oost- en West-Souburg f 19. Oosterland Oostkapelle f 19, Oudelande f 23, Oud-Vossemeer f 19, Ovezande f 11, Phi lippine f 12, Poortvliet f 13. Renèsse f.4, •Retranchement f 4, Rilland-Bath 1' 9, Sas van Gent f 23, Schergenisse f 11. SchoOn- dijke 16, Serooskerke (S) f 17, Seroos- kerke (W) f 14. Sluis f 19, Stavenisse f ,9, Terneuzeh 17, Tholen f Ï2, Veere f jy.,j Vlissirxgen f 39, Vogelwaarde L2L Vrou wenpolder f 9. Waterlandfcèrkje f 11. Wé- meldinge f 25. Westdorpé f 9', Wissekerke f 11. Yerseke f 7, Zaamslag f 21, Zië- rikzee f 30, Zonnemaire f 27. Zoutelande f 8, Zuidzande f 16. In al deze gemeenten worden ook de zelfde bedragen gerekend voor het voort gezet lager onderwijs met uitzondering van Koudekerke, waar f 5 per leerling het v.g.l.o. is vastgesteld. Middel burg. waar dat bedrag f 18 is, en Vlissin- gen waar het f 16 bedraagt. Voor het U.L.O. betaalt Axel f 18 per leerling per jaar. Hulst f 10. Kortgene f 15. Kruiningen f 52, Middelburg f 31. Oostburg f 37. Terneuzen f 22, Tholen f 14, Vlissingen f 28, Wissekerke f 52, Yer seke f 40 en Zierikzee f 21. De pluimveehouderij in Zeeland. VERGADERINGEN TE GOES De vereniging tot bevordering van de pluimveenouderij in Zeeland hield Woensdagavond in hotel Centraal te Goes twee vergaderingen, met resp. de bij de vereniging aangesloten op- fokkers en de kuikenbroeders. Beide vergaderingen, die onder leiding ston den van de heer Rottier uit vlissin gen werden ook bijgewoond door de pluimveeconsulent, de heer B. van Asperen Vervenne, zijn vermoedelijke opvolger ir. v. d. Zande en de assis tent, de heer J. Wisse. De heer van Asperen-Vervenne stelde bq de be spreking van de opfok in 1949 vast, dat de resultaten van de 45 Zeeuwse opfokkers gunstig zijn geweest. Er werden 65.000 kuikens tot 9-weekse hennen opgefokt. Het gemiddelde van 40% hennen werd in vele gevallen overschreden. aDar dit systeem van centrale opfok, dat de pluimveehou ders van ae opfakzorgen ontheft, uit stekend voldoet en de vraag steeds groter wordt zal de opfok dit jaar woi'den uitgebreid tot ongeveer 75.000 kuikens. In de wintei* zal\yde .Voorlichtingsdienst onder leiding van de V.P.Z, een selecteurscursus orga niseren. De vooruitzichten voor de iluimveehouderij zijn voor volgend aan hoopvol te noemen, gezien de tijgende eierprijs. De Zeeuwse op- fokkers hebben zich tot ware special listen in hun vak opgewerkt. Ver schillende fouten,, die men elders nog wel tegenkomt worden hier practisch niet meer gemaakt. 's Middags werd de vergadering van de kuikenbroeders gehouden. Ook hier werden de resultaten besproken, welke goed zijn te noemen. In vele gevallen werden uitkomsten van bereikt. Van de provinciale toe- xg van 294.000 eieren werden 120.000 by de aangesloten broedin- richting uitgebroed. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal toenemen, daar de toewijzingen met ongeveer een derde verhoogd zullen worden. Bq de bespreking van de broedelerenvoor- zienning werd gewezen op de wense lijkheid dat de pluimveehouders slechts die rassen vragen, welke voor Zeeland ook geschikt zqn, nl. de Wit te Leghorns en de Red. Islanders. Vele teleurstellingen kunnen op deze wijze voorkomen worden. /„ïddelburgs slachtoffer van storm overleden. Zoals reeds gemeld, werd Woens dagmiddag een bode uit Middelburg, de heer C. D. Vinke, die met zyn met een paard bespannen wagen op de oude weg tussen Vlissingen en Sou burg reed, het slachtoffer van de he vige stox-m. Het zeil van de wagen werd zodanig door de wind gegrepen, dat de wagen omviel. De voerman raakte bekneld tussen 'tpaai'den de bok en liep 'n hersenbloeding op. Naar wij thans vernemen, is de man, die 60 jaar oud was, gehuwd was en vader van twee kinderen, in het ziekenhuis overleden. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Slecht functionneren in Zeeland t Blqkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1950 hebben vele leden gesproken over het probleem van de samenvoeging en sa menwerking van gemeenten. Men wachtte met belangstelling op het wetsontwerp inzake de gemeentelijke samenwerking en attendeerde voorts op de noodzakelijke uitbreiding dei- gemeente Utrecht en het slecht func tionneren van kleine gemeenten in Zeeland, op de Zuidhollandse ellen den en in Limburg. Ook op het vaak zeer lang uitblij ven van benoemingen van burgemees ters had men critiek. Zonder alge meen pai'tij-benoemingen voor te staan, meenden vele leden toch. dat ten aanzien van sommige party en wanverhoudingen zijn ontstaan. In Geldei-land komt de PvdA, in Drente de CHU niet aan bod. Bieten uit Middelburg naar Duitsland. Naar wij vernemen is een hoeveel heid Walcherse suikerbieten per schip van Middelburg uit naar Duitsland vervoerd onder auspiciën van de Centrale Suikermaatschappij. In totaal zijn tien schepen met bieten van Middelburg naar Duits land gevaren. Zij wairen slechts ge deeltelijk geladen in vei'band met de lage waterstand der rivieren. De bieten werden in Duitsland overge laden op wagons en per trein door- verzonden naar de Franse zóne, waar zij dienst_ zullen doen bij de jamfa- bricage. Waarschijnlijk zullen ook in de naatste toekomst Walcherse bieten naar West Duitsland gaan. In verband met de storm, waar door hét scheepvaartverkeer ernstig werd belemmerd en dus het vervoer van Walcherse „peeën" naar de fa brieken stagneerde, is twee dagen de aanvoèr in Middelburg gestaakt. Vandaag wordt deze echter hervat; er zijn schepen onderweg om nieu we ladingen op. te halen. - - Het Benelux-comité in W.Z.-Vlaanderen. Het Benelux-comité West Zeeuwsch Vlaandoren, dat onlangs in tijdelijke vorm werd opgericht, heeft thans een definitief bestuur gekregen, dat be staat uit de volgende heren: J. R. v. d. Laan, Oostburg, voorzitter, als verte- genwooi-diger van het bankwezen; F. A. L. Vroon, Breskens, gropthand^l; P. de Baare, Breskens, visserij; A. J. Cambier, Breskens, im- en export; Joh. Ie Clercq, Sluis, landbouw; P. van Ootegem, Breskens, veehandel; A. J. Lievéns, IJzendijke, vlashandel: J. W. Woittier, Breskens, bouwstoffen; Joh. du Fossé, Sluis, industrie; P. A. v. d. Plas Sr., Oostbux-g, middenstand; P. de. Groote, Nieuwvliet, ambacht. Verder zal in het bestuur nog zitting némen een vertegenwoordiger van de Stich ting van de Landbouw. Nog geen antwoord op vragen over Belgische grensarbeiders. Op de vragen van de Tweede Kamer leden van der Feltz (CH) en Rit meester (WD) inverband met de weigering van Belgische arbeiders om. tegen de huidige koers van de Belgische franc, in dé Zuid-Neder- lande industrieën te blijven werken, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat het overleg, dat met zyn ambtgenoten van Finan ciën en van Sociale Zaken moest worden gepleegd, enige vertraging heeft doen ontstaan in de beantwoor ding daarvan. Tengevolge hiervan zal de gebruikelijke termyn van 30 dagen, zeer tot zijn leedwezen, met enkéle dagen overschreden moeten worden. Een sportieve dominee. Op de Woensdagavond gehouden ledenvergadei'ing van de sportver eniging „Unitas" te Kloetinge werd de predikant der Ned. Herv. gemeen te ds. J. Jellema tot voorzitter der vereniging gekozen. Ds. Jéllema heeft deze functie in middels aanvaard en toegezegd, dat hij zich bijzonder voor' de „sportieve" jeugd in de gemeente interesseert Ook inwoners van Kruiningen gaven hun bloed. Als tweede plaats in Zeeland werd Donderdagavond door het mobile team van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis, bloed voor de plasma-winning afgenomen te Kruiningen en wel van 113 dono- x'es.. Het geheel stond onder leiding van dx\ J. Nieuwenhuise uit Kruiningen en werd georganiseerd door de afde ling Zuid-Beveland-Oost. Het verloop van de avond was zeer bevredigend, hoewel de opkomst tengevolge' van het'slechte we^r xiiet geheel aande gestélde verwachtirxg. voldeed. Dë vi- ce-voorzitter der afdeling dankte na afloop alle medewerkers. Te Utrecht slaagde voor het candi- daat examen medicijnen de heer J. Roos te Oostkapelle. „De Bedelstudent". Er was Donderdagavond tijdens de uitvoering van de Goese Operettever-1 eniging op het toneel van het Schut tershof een Uitgelezen gezelschap te zien: een oude gravin met twee knap pe dochters, een bluffende overste met een vervaarlijke snor, twee galante jongelieden, pages en andere hooghe den. Het valt te begrijpen, dat er amoureuze avonturen te beleven wa ren, want iedere edelman immers rin kelt met zijn degen en tracht een sympathieke indruk te maken bij 't zien van twee lieve gravendochtex-s! En dat gebeurde ook. Het werd zelfs zoals dat in de paleizen van een honderd jaar geleden altijd pleegde te gebeuren een complete intrige. De overste, een dapper en heldhaftig man, kreeg van freule Laura een laat dunkende tik met haar waaier en werd daarover zo nijdig, dat hij wraak wilde. Twee studenten gevange nen werden daarom vrijgelaten op voorwaarde, dat één van hen onder pen valse en vanzelfsprekend adelijke naam het bijdehandje Laura zou trou wen. Aldus gebeurde het, maar er kwamen zoals het in een operette behoort complicaties. Gelukkig kwam op het juiste moment alles op z'n pootjes terecht en werd de snoe vende overste door Poolse soldaten overmeesterd. Dit vrolijke verhaal nu werd Don derdagavond opgevoerd door de Goese Operettevereniging onder leiding van Jan Kousemaker en het was een avond vol vrolijk amusement, waarby aan de lichte muze alle eer werd ge bracht. Elke vereniging heeft een kern en zo ook de G.O.V. Deze kern bestaat hier uit een aantal mensen, die in de vier jaar van het bestaan der vereni ging, een grote vaardigheid in acte ren en zingen hebben gekregen, zo dat eigenlyk van te voren vaststaat dat de uitvoering op rolletjes ver loopt. Natuurlijk valt de een wat meer op dan de ander, maar over het geheel behoefden de dames en heren, die de hoofdrollen bezetten, niet voor elkaar onder te doen. Luara, dochter nummer één (mevr. A. Bekenes—Bloemendaal) zong en acteerde bijzonder vlot en ook haar zusje dochter nummer twee (mej. A. Hopmans) stelde niet te leur. Van de heren waren er twee, die in het bijzonder opvielen, nl. de heer Bekenes, de grommende, bluffende en soms sluwe overste en voorts de be delstudent, de heer Chr. Karelse. Vooral de laatste vertolkte zijn rol met distinctie; hy zong beschaafd en acteerde alsof het zyn dagelyks werk was. Van de minder belangrijke rol len mag er één zeker niet worden vergeten: nl. Vorst Hopmans Male- chuwski, die aan het eind van het eerste bedrijf zo opgetogen raakte, dat hy het harmoniekorps er by haal de en zelf daarbij virtuoos de grote trom hanteerde. Regisseur C. Nobels leverde by de vele scènes met én koor én solisten het bewijs, dat hij weet hoe zyn men sen te groeperen. Byzonder aardig was de kermisscène, waarby twee gymnasiasten aan het publiek op en vóór het toneel halsbrekende toeren toonden. Bij al dit goeds, enkele critische opmex-kingen; Het orkest was niet al tijd homogeen, doch af en toe onzeker en het speelde dikwijls te sterk. Ex- mag niet worden vergeten, dat de so listen geen geschoolde stemmen heb ben en dat zij dus gemakkelyk over- speeld kunnen worden. Was voorts de piano niet door een behoorlijke vleugel te vervangen geweest? En tenslotte: De tekst was niet altijd in fraai Nederlands vertaald. Aan het einde der voorstelling kwam aan het applaus geen einde en daarom moesten énkele reprises wor den gegeven. Voor de dames waren er bloemen en voor de herèn enkele kleine geschenken. De opvoering werd geopend en ge sloten door de heer M. Moermond. de K. Burgemeester vraagt aandacht voor Schouwen-Duiveland. TELEGRAM AAN MINISTER EN FRACTIEVOORZITTERS DER TWEEDE KAMER De burgemeester van Kerkwerve, de heer W. Baas, heeft Donderdagavond in een telegx;am aan de minister van Financiën en de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer aan dacht gevraagd voor de moeilijkheden van Schouwen-Duiveland op het ge bied van de wederopbouw en de Ver goeding van oorlogsschade. Op Schou wen-Duiveland was van Februari 1944 tot Juli 1945 een gebied van 1700 ha beste Zeeuwse kleigrond geïnundeex-d met zout Scheldewater (Walcheren 13000 ha). Wanneer Walcheren een bijzondex-e regeling zou kx-ijgen, dan zou deze, naar dé méning van burge meester Baas, eveneens voor Schou wen-Duiveland van toepassing ver klaard moeten wox-dén. Secretariebenoemingen te Zierikzee. Tot hoofdcommiezen ter secretarie van xle gemeente Zierikzee zijn benoemd de heer E. H. Mulder, thans te 's-Graven- hage en de heer M. A. Sweere, thans te Bergen op Zoom. De eerste treedt 16 Nov. in functie, de tweede op 1 Jan. a.s. WALCHEREN Er wordt weer gebunkerd in Vlissingen en aan de Hoek. Door de verbetering1 van de ko- lenpositie in Europa is het sinds kórt weer mogelijk in Nederland bunkerkolen fe leveren aan z.g. „aanloopboten", d.w.z. schepen, die Nederlandse havens aandoen, niet om te laden of te lossen maar uit sluitend óm te bunkeren, aldus meldt het Algem. Handelsblad. De meeste van deze schepen bunkerden voor de oorlog te Hoek van Holland of te Vlissingen. Deze beide bun kerstations zqn thans dan ook weer opengesteld en er kunnen geregeld schépen bunkeren. Dit betekent weer een belangrijke stap vooruit op de weg naar het herstel van de" ser vice in onze havens. Vlissingen INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Het Instituut voor Arbeidsontwikke- lirig te Vlissingen is weer een cursus in Nederlandse taal, rekenen en soci ale kennis begonnen. Woensdagavond is de eerste les officieel geopend door 't bestuurslid, de heer J. K. Klèisma. Elke Woensdagavond zullen door de leraren de hei-en I. J. Lütèijn en J. Leefland, dé léssen worden gegeven in de lokalen'van'School D, aan dë Bóhe- dykestx-aat. Middeiburg WATERSPUITEND SCHIP. Een eigenaardig vaartuig trok Donderdagmiddag de aandacht bij de Baileybrug te Middelbiirg Op dit schip bevond zich een grot.e installatie, waaruit op tal van plaatsenmet kracht water spoot in de enorme laad. bak Het geheim was, dat het hier een motorzandzuiger betrof, die regelma tig dienst doet in de Zandkreek en daar ook nu weer naar op weg was. Hét vaartuig lag echter te hoog om onder de brug te kunnen passeren en daarom liet de kapitein kanaalwater opzuigen en in de laadbak storten, waardoor het schip prompt lager kwam te liggen en zonder enige moei te onder de brug door kon varen. Westkapelle KERK EN ISRAËL. Dezer dagen sprak in de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle ds. Grolle uit Utrecht over het onderwerp ..Kerk en Israël" Er was slechts weinig belang stelling. Wantrouwentoneelspel in 3 bedrijven door K. H. Spijkman Opgevoerd door „Het Vlissings Schouwspel". Het dilettantentoneel heeft in de streken, die buiten de directe actié- sfeer van het beroepstoneel liggen, 'n eigen functie in het culturele leven. Het was voor Vlissingen een geniis, dat het zovele jaren vex-stoken bleef van een eigen dilettanten-troepje. In dat gemis werd kort geleden öp gé lukkige wijze voorzien door de op richting van „Het Vlissings Schouw toneel". Dat was voor deze stad een waarde volle aanwinst, die van des te 'meer betekenis zal wórden nu „Hét Vlis sings Schouwtoneel" met zijn eerste stuk Donderdagavond in het Concert gebouw zo succesvol debuteerde. Wy weten nu, dat dit clubje vooi-tgaande op deze weg kan uit groeien tot een toneelvereniging met een goede reputatie. Als eerste stuk was gekozen eén dramatisch spel van K. H. Spykman, dat 'waarlijk niet gemakkelijk tè ver tolken' was. Het stuk zelf is aanvaardbaar ge schreven, maar niet sterk. Veèl hing daardoor af van de spelers en speel sters. Het pleit sterk voor Het Vlis sings Schouwtoneel, dat het dit stuk geheel aannemelijk wist te maken en bepaalde dramatische hoogtepunten wist te bereikéh, die ontroerend wa ren. Drie spelers droegen het stuk: de heer Jan Wijnen, die een beheerste en toch sterk gespannen uitbeelding gaf van de fabrikantenfiguur, mevr. M. van der MostPot, die de conflicten van de starre fabrikantenvrouw leven dig aangaf en tenslotte mej. Henny de Kok, die als de dochter een wer- kelyk subliem hoogtepunt bereikte tegen het slot van het tweede be- dryf. Anton Gillissen viel de ondankbare legenda MIDDELBURG. Heden Chr. Militair Tehuis: V.O.M.O.- avond. 8 uur; Schuttershof: Coak- feestavond, 8 uur; Eelectro: Johriny Belinda (18 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Keizerwals (a.1.1. 8 u. Morgen Schuttei-shofCrescendo, 8 u.; Bioscopen: zie heden. Zondag Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uux*. VLISSINGEN. Vrijdag: Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur; Alhambra: „Johnny Belinda". 7 en 9 uur. Luxoi-: Opium. 8 uur. Strand- ho'fel: Ledenvergadering V.V.V., 8 u. Zaterdag: Alhambra: Johnny Belinda. 7 en 9 uur. Luxor: Opixun, 7 en 9 uur. Zondag: Alhambra: Johnny Belinda, 3. 7 en 9 uur. Luxor: Opium, 3, 7 en 9 u, OOSTKAPELLE. Morgen Verenigingsgebouw: Uitvoe ring E.M.M.. 7.30 uur. taak toe, de wat levenloze verloofde te spelen. Eugene Fx-ancois had het heeLwat gemakkelijker in de rol van de veelbelovende pleegzoon. Van de kleinere rollen noemen wij in de eerste plaats de oude kantoox:- lopex-, kostelyk gespeeld door Jan Pot en dé dienstbode Greta, die vlot en vaardig uitgebeeld werd door mevr. J. v. d. Meer—van Dijk. Mej. Henny v. d. Molen en de heren W. Mijnheer, K. Woltering, Frans Brandenburg en T. Wynen, gaven in hun bijrollen op de juiste wijze relief aan de hoofdfiguren. Met veel belangstelling zien wij uxt naar een volgende voorstelling van dit toneelgroepje. Er is goed werk verricht, dat een mooie belofte in houdt voor de toe komst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2