MARKTBERICHTEN REPETITIE VAN NEDERLANDS ELFTAL WAS GEEN SUCCES SCHELDE-MOERDIJKKANAAL Tapijtenhandelaars op het matje In één dag Londen-Tripolis en lerug. Scheepvaartberichten 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 Middlesex Wanderers In de oefenwedstrijd desondanks met 31 verslagen. Woensdagmiddag is in het Feycnoord-stadlon te Rotterdam een wed. strl)d gespeeld tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Engelse ama teur combinatie, de Middlesex Wanderers. Dere ontmoeting die in 'n ver. diende, misschien iets geflatteerde 8-1 zege voor de Ncderalnders is geëln. digd, was de laatste oefening van het Nederlandse elftal voor de strijd op 6 November a.s. tegen do Belgen. De wedstrijd heeft de ongeveer 35.000 toeschouwers zeker kunnen boelen, maar of de keuze-commissie na afloop enthousiast bU elkaar is gekomen valt te betwijfelen. Daarvoor was het vertoonde spel over de gehele linie te matig. Als verzachtende omstandig, held kan natuurlijk de zeer harde wind gelden. De Nederlandse doelpun. ten werden gescoord door Schaap (2x) en Abe Lenstra (lx). Het voorlopig Nederlands elftal was als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels): Achter: Steenbergen (SVV) en Schjjvenaar (EDO); .Midden: van Schyndel (SW), Ter louw (Sparta) en de Vroet (Fetfe- noord) Voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap (Gooi), Meher (Spartaan), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Het was vooral van Nederlandse ziido geen ai te best gespeelde wed- 3-1 overwining op de strijd en de J toen waarlik niet grootse Britse amateurplocg zegt trouwens genoeg. Om by de voorhoede te beginnen, hier werd de leider gemist, want zeker is, dat het verband en de stootkracht van deze linie beter en groter was ge weest wanneer een Van Roessel, mis schien ook wel een in vorm zijnde Brandos op de midvoorplaats had ge staan. Voor deze belangrijke post had de keuzecommissie twee can did a ten opgeroepen: Meijer en Roosenburg. Meyer, die de eerste helft meespeelde kon geen moment tot grote daden komen. Een enkele maal deed hh wel aardige dingen, maar verder bleef Meyer onder de maat. De Fries Roosenburg deed het na de hervatting beslist beter, hoewel zyn voetbal nog steeds als technisch zwak kan worden betiteld. Het schie ten en ook het spclverdelen was bh de Sncek-speler eenter beter verzorgd dan by Meyer het geval was. ABE WAS ACTIEF De grootste kracht van de Neder landse voorhoede ging uit van de rerhtcrvleugel Lenstra-Schaap, van wie vooral Abe er danig zin in bleek te hebben, wy hebben Lenstra eerljjk gezegd nog nooit zo actief in een oefenwedstrijd gezien. Aan Schaap had hij een nuttige buurman. De Gooispeler was op dreef en vooral zyi schoten waren zeer gcvaariyk, getuige ook de twee prima doelpunten. De linkervleugel, het ADO-mootje Clavan-Timmermans, kon er maar niet inkomen. Werk werd wel verzet door het jeugdige duo en veel werk ook, maar het raffinement, dat hun spel anders zo kenmerkt, was er uit Clavan is momenteel in militaire dienst cn misschien is dit de oorzaak Hoe wordt het „onrendabele deel" berekend De mededeling van minister Lieftinck aan de Tweede Kamer, betreffende de uitkering oorlogsschade, bevatte nog de volgende bijzonderheden betreffende de berekening van het zg. onrendabele ge deelte van de bouw- of herstelkosten: BOUW, AANKOOP EN HERBOUW. Uitgegaan wordt van de z.g. huurwaar de van het oand. Deze ligt voor woningen ongeveer 30 pet. boven het huurpeil van Mei 1940. De huurwaarde wordt vermin derd met de volgende exploitatielasten: Belasting, watergebruik, premie brand verzekering. onderhoud, rente over de waarde van dc grond, alsmede voor pan den van hoogstens 500 m3: voor huurder- ving. beheer en administratie 5 pet. van dc huur per 9 Mei 1940. Het verschil tus sen huurwaarde en lasten wordt bij de huidige rentestand gekapitaliseerd. De bouw-, herbouw- of aankoopsom (exclusief de grondkosten), verminderd met het gekapitaliseerde verschil tussen huurwaarde cn lasten, vormt de onren dabele kosten. HERSTEL. Overeenkomstig de huidige regelingen wordt bij herstel als onrendabel be schouwd: le. voor woningen van ten hoogste 500 m3, al dan niet met bedrijfsruimte: 50 pet. van het verschil tussen de goedge keurde herstelkosten en de bijdrage In dc oorlogsschade; 2c. voor woningen groter dan 500 m3. doch niet groter dan 750 ra3, al dan niet met bedrijfsruimte: 35 pet. van het hler- voren bedoelde verschil: 3e. voor woningen groter dan 750 m3. doch niet groter dan 1000 m3: 20 pet. van het hiervoren bedoelde verschil; 4e. voor bedrijfspanden: eveneens 20 pet. van het hiervoren bedoelde verschil. Bij herstel van woningen, groter dan 1000 m3. al dan niet met bedrijfsruimte, wordt geen rekening gehouden met even tuele onrendabele kosten. Overeenkomstig het systeem van art. 71 van het wetsontwerp zal het bedrag der onrendabele kosten worden herzien, wanneer de omstandigheden daartoe aan leiding geven. HERBOUW. Bij herbouw moet de belanghebbende geheel voor eigen rekening nemen: le. 5 pet. van de herbouwkosten ten aanzien van woningen, waarvan de In houd groter is dan 500 m3, doch niet meer bedraagt dan 600 m3. al dan niet met be drijfsruimte. en ten aanzien van bedrijfs panden of bedrijfsgedeelten van panden, waarvan de bouwkosten per 9 Mei 1940 meer dan f 5000. doch niet meer dan t 10.000 zouden hebben bedragen: 2c. 10 pet. van de herbouwkosten ten aanzien van woningen, groter dan 600 m3. doch niet groter dan 800 m3. al dan niet met bedrijfsruimte, en ten aanzien van bedrijfspanden of bcdrijfsgedeelten van panden, waarvan de bouwkosten per 9 Mei 1940 meer dan f 10.000. doch niet meer dan f 20.000 zouden hebben bedra gen: 15 pet. van de herbouwkosten ten aan zien van woningen, groter dan 800 m3. doch niet groter dan 1000 m3, al dan niet met bedrijfsruimte, en ten aanzien van bedrijfspanden of bedrijfsgedeelten van panden, waarvan de bouwkosten per ii Mei 1940 meer dan f 20.000 zouden hebben bedragen. van zyn minder levendig spel. Een suggestie, die door het achter uitgaan van Van Schyndels vorm (ook van Schyndel draagt de wapenrok) nog wordt verstarkt. Was de lange SVV-er anders zo'n meester in het timen en in het posi tiespel, Woensdag was hij vaak juist een tempo te langzaam, terwyi er door onoordeelkundig „zwerven" vaak een groot gat ontstond. Arie de Vroet, aan de andere zijde, stelde hem dit kear beslist in de schaduw, iets dat men juist niet venvacht had, omdat de Rotterdammer Zondag 11. nog met griep thuis had moeten Dlyven. KRAAK BEGON ONZEKER De verdediging heeft een eigen aardige wedstrijd gespeeld. Schyve naar en Steenbergen waren goed, zonder meer. Schyvenaar rustig en robuust als altyd, Steenbergen als goed vervanger van Van Bun. Een gebrek van dit duo was echter dat het de buitenspelers van de Wande rers nog al eens te veel vrijheid gun de, wat met deze razend snelle Brit ten nog al eens precaire situaties voor Kraak's doel tot gevolg Bovendien was het optreden van deze doelman in het begin van de wed strijd vaak angstig onzeker en het mag een wonder heten, dat de gasten in de eerste speelhelft niet tot een of meer doelpunten konden komen. Voor Kraak opereerde Terlouw in zyn normale vorm, dus goed, pal als een rots en rustig. Zyn wegworken zal tegen de doortastende Belgen echter sneller moeten zyn, want de Sparta-spll vatte het nu wel eens te gemoedelyk op. hoewel hij aan mid- voor Stannard „goen kind had. Het gehele Britse elftal viel trouwens te gen, maar het was een homogene ploeg zonder uitblinkers, Robb en de even snelle Lewis misschien uitge zonderd DE WEDSTRIJD Over het verloop van de wedstrijd Over het verloop van de strijd kun nen we kort zyn. Ruim 20 minuten te laat de Middlesex Wanderers hadden met hun bus in het verkeer •vastgezeten verschenen de elftal len onder leiding van scheidsrechter Aussum in het veld. Schaap opende na 11 minuten de score door een hoge voorzet van Lenstra ineens op zyn schoen te ne men en de bal laag en hard langs Ivey te jagen Precies na een half uur werd het 2-0. weer door Schaap. Een switch had Meyer op de vleugel gebracht en een lage voorzet volgde waaruit Schaap de Dal opving en dia gonaal en onhoudbaar inschoot. Na de hervatting kwamen de Britten iets meer los. Na 27 minuten spelen kon den zij tegenscoren door dankbaar gebruik te maken van het slechte wegwerken van de Nederlandse de fensie. Tenslotte kreeg Lenstra het wel verdiende loon van zyn harde werken. Er was nog slechts èèn minuut te spelen toen hy, prachtig timend, een hoge voorzet van Clavan over de uit gelopen doelman der Engelsen in het net kopte. Met deze stand 3-1 kwam het einde. De blessure van van Roessel. Naar wij vernemen is by het medisch onderzoek gebleken, dat de Longa-speler van Roessel, Zondag J.Z. in de wedstryd Zuid-Nederland—Luxemburg niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, zyn scheenbeen scheurde, doch dat er spra ke is van een kuitbeen-fractuur. Dit be tekent dat van Roessel ook op 11 Decem ber. wanneer Nederland te Amsterdam tegen Denemarken speelt, niet van de party zal kunnen zyn. MOTORSPORT DE RONDE VAN BELGIË In Mei van dit jaar nam de motor club „Scheldegouwen" als enige Ne derlandse motorclub met twee ploe gen deel aan de zware Ronde van België. Hoewel hiervoor reeds een fraaie clubprijs werd ontvangen, is thans medegedeeld, dat op het secre tariaat van de Belgische motorrijders- bond nog twee ploeg-plaquettes voor Scheldegouwen gereed liggen. HOCKEY COMPETITIESTAND 2e KLASSE j Tempo won met 3—0 van Forward II in Tilburg. Breda II won op eigen bodem, na een spannende wedstryd van Hoco I met 10 en Push II behaalde een duidelijke overwinning in Kaatsheuvel tegen D.E.S. en wel met 50. De stand ziet er thans als volgt uit: Breda II Hoco I Push II Tempo I D.E.S. I Middelburg I Forward II 4 4 0 0 3 2 0 1 10—2 9-5 10—7 4 2 0 2 7—9 3 10 2 9-10 2 3 0 1 2 2—6 3 0 1 2 2—7 1 Voor Zondag zyn de volgende wedstrij den vastgesteld: HocoPush II, de laat ste schynt er steeds beter in te komen en wy achten deze ploeg dan ook in staat om minstens met één puntje huis waarts te keren. In Tilburg komen Forward II en D.E.S. tegen elkaar in de strijd en het pas ge promoveerde D.E.S. zal moeite hebben om een gelijk spel te bevechten. Tempo uit Bergen op Zoom komt naar Middelburg. Een oude rivaal: het kan een spannende wedstryd worden aan de Na dorst, en aan een voorspelling durven wy ons niet wagen. Breda II heeft rust. TAFELTENNIS De wereldkampioen schappen 1950. Namens de internationale tafeltennls- federatic is medegedeeld dat tot dusver twintig landen hun voornemen te kennen hebben gegeven deel te nemen aan de wereldkampioenschappen tafeltennis die van 29 Jan. tot 5 Febr. 1950 te Boedapest worden gehouden. Het zyn Engeland, Wales, Ierland, Frankrijk, Nederland. België, Luxemburg, Zwitserland, Ts. Slo- vakye. Roemenië. Polen, Finland. Zwe den. Denemarken, Noorwegen. Italië, de Ver. Staten, Chili, Egypte en Nieuw-Zee- land. BOKSEN ONTMOETING LA MOTTA—CERDAN. Maandag zyn de contracten getekend voor de wedstrijd tussen Jake la Motta. wereldkampioen middengewicht en Mar cel Cerdan op 2 December a.s. te New York. De titel van La Motta zal op het spel staan. TENNIS KRAMER SLAAT GONZALES. Pancho Gonzales, de amateur tennis kampioen van de Verenigde Staten 1949, werd in Madison Square Garden te New- York door Jack Kramer in zyn eerste wedstryd als professional geslagen. Kra mer, de wereldkampioen der beroeps spelers is. won met 64. 36. 63, 6—2. in een party, die iets langer dan een uur duurde. Zeeuwse ijsvogels Op mijn vraag aan de lezers van de P.Z.C. om eens uit te zien naar ijsvo gels, die naar ik meende in groter ge tale dan andere jaren in Zeeland aan wezig waren, ontving ik verscheidene brieven. Er waren opgaven uit vrij wel alle delen van Zeeland, Schou wen, Tholen, Walcheren, Zuid-Beve land en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit deze opgaven bleek, dat er dit jaar inderdaad veel ijsvogels worden waargenomen. Het verschijnsel betreft niet alleen Zeeland, want in een der bekende natuurtijdschriften consta teert Jan P. Strijbos hetzelfde voor andere delen van het land. Van slechts twee opgaven uit Zee land is mij bekend, dat ze een plaats betreft, waar het gehele jaar een ijs vogel is gezien. Voor het overige be droegen dc opgegeven aantallen voor de verschillende delen: Walcheren (1); (vorig jaar 2); Zuid-Beveland (4); Schouwen (2); West Zeeuwsch Vlaan deren (5) en Tholen (1). Uit deze waarschijnlijkzeer onvol ledige gegevens blijkt m.i. dat 1949 wel degelijk een goed ijsvogeljaar mag heten, wat de provincie Zeeland be treft. Hartelijk dank aan hen, die mij schreven. ZWERFMANS De schorren van Bergen op Zoom In de achterliggende weken hebben vele deskundigen met meer dan ge wone belangstelling de kaart van Zeeland en Noord-Brabant bekeken. Er worden namelyk studies gemaakt voor oen kanaal, dat de Antwerpse ha venbassins zal verbinden met de Moerdyl:. Zoals men weet is kort geleden op een conferentie van Nederlandse en Belgische ministers in Luxemburg 't besluit genomen, dat een Nederlands- Belgische commissie van zes mannen op korte termyn het vraagstuk van de waterwegen en de havens zou bestu deren. Deze commissie is aan het werk en volgens het Brusselse blad „Nieuwe Gids" zou zy twee ontwer- Ïien voor een Schelde-Moerdykkanaal n studie hebben. Het ene ontwerp is afkomstig van Nederlandse deskun digen en het anderen van Belgische ingenieurs. Het Nederlandse plan voorziet in een kanaal, dat aanvangt by de Kruisschanssluis te Antwerpen en door de eBlgische polders naar de Nederlandse grens loopt om by Woensdrecht de Oosterschelde te be reiken. Door de Oosterschelde het kanaal Westelijk van Be op Zoom lopen en door een dam nen TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN. Flinke geldboete opgelegd, Zitting Tuchtrechter voor de Prijzen, gehouden in het Kantongerechtsgebouw te Middelburg. In de jaren 1947 en 1948 was het niet gemakkeiyk om aan tapyten te komen, althans in de normale handel. Men liep soms maanden met een vergunning in de zak zonder enige kans van slagen. Kwam er in zo'n periode iemand aan de deur, die tapijten te koop had of althans te koop wist, dan werd vlug tot aankoop besloten en beide partijen waren tevre den. Deze tevredenheid ging na enige tijd echter over in verontwaardiging, wanneer men ontdekte dat de officiële verkoopprys aanmerkelijk lager had moe ten zijn. De Econ. Controle Dienst zat ook niet stil en maakte tegen M. K., wonende te Goes, proces-verbaal op voor de verkoop van tapijten tegen te hoge prijzen. Voor dit feit stond verdachte thans terecht voor de Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg. K. gaf toe de hoge bedra gen ontvangen te hebben, maar wees er op, dat de mensen naar hem toe waren gekomen met de vraag of hij hen geen tapyt zou kunnen leveren. Hy wilde zyn klanten terwille zyn en ging voor hen naar Zeeuwsch-Vlaanderen, maar moest de textielgoederen by na overal duurder inkopen, nl. met by-betalingen. Verdach. te verklaarde, dat hy voordien nog nooit in tapyten gehandeld had en dientenge volge met een en ander niet op de hoogte was. Dc raadsman, mr. Vlaming, bracht al lereerst naar voren, dat zyn cliënt alleen tapijten tegen te hoge prys verkocht in de tyd. dat de fabrieken hem nog niet leverden, hetgeen thans wel het geval is. K. is de dupe geworden van een mo rele dwang, ondervonden van zyn afne mers. Men moet verdachte zien als tus. sennersoon, dus niet als detaillist. Hy kocht tegen verbrulkerspryzen, nam hier op zyn winst en bracht zUn gemaakte kosten in rekening. Het gevolg: hogere verkooppryzen dan in de winkels. Boven dien leverde verdachte een service, die de meeste winkeliers niet bieden, n.L af levering aan huis. De leveranciers van deze tapyten ontkennen aan K. te hoge pryzen gewaagd te hebben. Beziet men echter deze transacties in het licht van Straalvliegtuig vloog 720 km. per uur gemiddeld. Een Engels viermotorig passagiers vliegtuig met straalaandrijving, van het nieuwe type De Havi land Comet, is Dinsdag van Londen naar Tripolis en terug gevlogen in een tyd van 6 uur 36 minuten, d.w.z. met een ge middelde snelheid van meer dan 700 km per uur. Vergeleken met deze tyd over 4300 km verzinkt het record, dat vandaag door de „Flying Eagle" van de Pan American Airways op het traject New York-Londen werd gevestigd, nl. 5600 km in 9 uur 41 minuten, in het niet. Er was ballast aan boord die over eenkwam met het gewicht van 36 pas sagiers. Bovendien bevatte het vlieg tuig een normale hoeveelheid vracht en post. Een vertegenwoordiger van de Havilland zei dat verwacht werd, dat de Comet voor zijn ingebruikne ming in 1953 nog grotere snelheden zou bereiken. K.N.I.P. zal mogelijk resultaat van de R.T-C. goedkeuren. De correspondent van Aneta te Djocja verneemt, dat, naar men meent, het zeer wel mogolyk is, dat het werk comité van het voorlo pig republikeins parlement de resul taten van de R.T.C. zal goedkeuren, hoewel heftige debatten verwacht worden. Pestepidemie op java eiste reeds 1000 slachtoffers. De correspondent van Aneta be richt. dat een peratepidemie in het gebied van Wonosari, ten Zuidwes ten van Djocja, reeds meer dan 1000 slachtoffers heeft geëist, welk aan tal dagelijks toeneemt. Reeds binnen enkele dagen zal worden aangevan gen met vaccinatie. Almkerk 25 Oct. te Suez. Alamak 25 Oct. te Antwerpen (verb.). Alblasserdijk 23 Oct. te Port Arthur. Alphard 27 Oct. te Rotterdam verw. Aludra 26 Oct. v. Pa- ranagua. Amsteldyk 22 Oct, te Houston. Arendsdijk 23 Oct. te Saint John. Arkel- dyk 26 Oct. te Rotterdam verw. Arnedijk 23 Oct. v. New York te Boston. Berlage 22 Oct. te Kobe. Bennekom 26 Oct. te Piso verw. Bali pass. 24 Oct. Kreta. Celebes pass. 25 Oct. Ouessant. Castor 24 Oct. te La Gualra. Dalcrdijk 24 v. York n. Rot terdam. Duivendyk 24 Oct. van Coosbay naar Yaquina. Etrema 26 Oct. te Havana verw. EemdJjk 25 Oct. v. Havana naar Antwerpen. Empire Brent 25 Oct. tt Aden. Gaasterkerk Oct. te Alexandrië. Hydra 25 Oct. te Puerto Llmon. Hecuba 24 Oct. te Paramaribo. Melampus 24 Oct. te Balik Papan. Maas 24 Oct. te Curacao. Nieuw Amsterdam v. Nassau naar New York. Oranje 25 Oct. van Colombo naar Suez. Polydorus pass. 25 Oct. Finisterre. Poseidon 24 Oct. te Aruba. Pr. Willem IV 25 Oct. van Hamilton naar Montreal. Si- beroet 22 Oct. te Penang. Sunetta 25 Oct. te Port Said. Sloterdijk pas. 24 Oct. Mi- nikof. Stad Vlaardingen 26 Oct. te Asd. verw. Stad Maassluis 25 Oct. te Lulea. Ti- ba 26 Oct. te Rio de Janeiro verw. Tjibo- das 25 Oct. te Surabaja. Talisse 25 Oct. v. Marseille naar Genua. Tankhaven III 25 Oct. te Uban. Volendam 25 Oct. te Pa- dang. Waterman pass. 24 Oct. Port Soe dan. Heerengr. 26 Oct. te IJmuiden (storm.) Hudson slb. 25 Oct. van Abijan naar Lagos. Indrapoera 26 Oct. te Colom bo verw. Iris 25 Oct. van Barcelona naar Paiamos. Joh. v. Old.velt 26 Oct. te Bela- wan. Jupiter 25 Oct. te Izmir. Konings haven 24 Oct. van Haifa n. Mess. Kongs- borg 25 Oct. v. Suez naar Calcutta. Leo- poldskerk 25 Oct. van Asd. n. Perz. Golf. Lombok 26 Oct. te Port Swettenham. Laurenskerk 25 Oct. te Port Said. Lutter- kerk 25 Oct. van Colombo naar Calc. Lcmsterkerk 25 Oct. te Genua. Mop 25 Oct. van Rio Janeiro naar B. Aires. Mal- vina 25 Oct. v. Pladju te Miri. Madoera 25 Oct. van Hamburg naar Asd. Maas 26 Oct. van Curasao naar Aruba. Maasland Nog geen beslissing over stopzetting radio. Naar wy vernemen, zyn alle berich ten omtrent de stopzetting van radio-uit zendingen gedurende een gedeelte van de dag. uit de lucht gegrepen. By informatie op het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is ons gebleken, dat er in deze aangelegen heid nog geen enkele beslissing is geno men. Er is wel over beraadslaagd; een beslissing wordt binnen een week ver wacht. 26 Oct. te Hamburg. Merwede 26 Oct. v. L. Marquez naar Durban. Murena 25 v. Port Said naar Rotterdam. Nijkerk 26 Oct. te Port Elisabeth. Nieuw Amsterdam 26 Oct. te New York. Nijmegen 26 Oct. te Savona. Nell. Vinke 25 Oct. te Kaapstad. Orion 26 Oct. te IJmuiden (slecht weer). Orpheus 24 Oct. te Ryeka. Oberon 26 Oct. v. Laguaira naar Guania. Ossendrecht verm. 26 Oct. van Sfax naar Ned. Pr. Fr. Hendrik 25 Oct. van Queb. naar Antwer pen. Pr. Alexander 26 Oct. van Montr, n. Antwerpen. Poelau Laut 25 Oct. te Ma kassar. Perna 25 Oct. te Pauillac. Posei. don 25 Oct. van Aruba te Curasao. P.g- malion 25 v. Param, naar Gulfport. Rid derkerk 25 Oct. van Hamburg n. Ant werpen. Ruys 25 Oct. van Montevideo n. Santos. Sibajak 25 Oct. van Rotterdam n. Kaapstad. Stentor 24 Oct. van Hamburg n. Amsterdam. Stuyvesant 27 Oct. 15.00 te Amsterdam verw. Zwyndrecht 26 Oct. te Amsterdam. Monument voor gevallenen bij de marechaussee onthuld. PRINSES WILHELMINA VERRICHTE DE PLECHTIGHEID Op het voorplein van dc Koning Willem III kazerne te Apeldoorn, het depót van het wapen der Koninklijke Marechaussee, heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan de mannen van dit wapen en van het voormalig corps politietroepen. die tijdens oor log en verzet het leven hebben gege ven voor Koningin en vaderland. Toen de Prinses kort voor elf uur ter plaatse arriveerdl, waren reeds zeer velen aanwezig. Familieleden van de gevallenen, alsmede talrijke militaire autoriteiten en andere ge nodigden. Voor het monument, ontworpen en vervaaardigd door de beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft, voorstellende twee mannenfiguren, waarvan de een een brandende toorts overgeeft aan de ander, dio knielt, stonden twee creposten opgesteld. Na een toespraak van de comman dant trad H.K.H. Prinses Wilhelmina naar voren en onthulde het monu ment. Terwijl het Wilhelmus weer klonk, de vlag halfstok daalde en de troepen het geweer presenteerden, legde de Prinses vervolgens twee kransen aan de voet van het monu ment. Vele andere kransen werden nog aangedragen. die tyd. dan zullen by-betalingen heus wel plaats gehad hebben. De Tuchtrechter vond het een ernstig geval van prijsopdryving en kon de han- delwyze van K. dan ook niet goedkeuren. De boete bedroeg f 1500, waarvan f 700 voorwaardeUjb. Een leverancier van deze tapyten, A. W.. te Kloosterzande. was de volgende verdachte. Als raadsman trad hiervoor op mr. Van Son. Deze bracht in zyn plei dooi naar voren, dat W. zich verkeken had op de winstmarge's en een fout in de berekening had gemaakt, die echter zeer klein was. bovendien betrof het hier slechts drie tapyten, zodat het overtre dingsbedrag zeer laag was. De Tuchtrech ter legde voor deze kleine overtreding een boete op van f 25.—. De kopers van de tapyten verschenen hierna op het matje. Men beriep zich op onwetendheid van de prysvoorschriften en op het feit, dat men een tapyt hard nodig had. Op een vraag van de Tucht rechter of men deze tapijten besteld had. verklaarden verdachten eensluidend, dat zy de verkoper nooit eerder gezien had den en dat deze met de kleden langs de deur was gekomen. Zti allen kregen een vermanende boeten van f 1.tot f 2.50. het kanaal afschelden van de Schelde zelf. Iets ten Noorden van Bergen op Zoom zou het kanaal naar net Oosten ombuigen en ongeveer op de grens van de noge en de lage gron den dwars door net Brabantse land lopen naar de Rode Vaart, die uit komt by de Moerdyk. HET BELGISCHE PLAN Het Belgische plan wijkt af van het Nederlandse. Men is het eens met het Nederlandse tracé tot waar dat de Oosterschelde bereikt. In de Ooster schelde wil men het kanaal echter la ten doorlopen tot in de Eendracht on geveer ter hoogte van de stad Tholen en pas vandaar wil men het Brabant se land doorsnijden, waarbij men de loop van de Steenbergse vliet en de Dintel wil volgen tot aan de Rode Vaart. De Belgen vinden hun plan goedko per dan het Nederlandse, omdat er minder kunstwerken nodig zijn langs het Belgische tracé. Deze berichten van de „Nieuwe Gids" moeten uiteraard geheel voor reke ning van dat blad blijven. Met stelligheid mag echter worden aangenomen, dat de kwestie bij de commissie van zes in behandeling is. Voor Nederland hebben in deze com missie zitting de heren Brautigam, Steenbergen en Crone. Voor Zeeland zijn de plannen in zo verre van belang, dat de betekenis van het Kanaal door Zuid-Beveland vrij sterk zou verminderen indien de nieu we verbinding tot stand komt. Voor Bergen op Zoom zijn de plan nen van gewicht, omdat men daar om vangrijke plannen in bewerking heeft voor het inpolderen van grote schor- rengebieden in de Oosterschelde. 25 jaar Wereldspaardag. 31 October a.s. is het 25 jaar geleden, dat het eerste internationale spaarbank congres te Milaan zyn werkzaamheden beëindigde. Tot die werkzaamheden be hoorde o.a. de oprichting van een In ternationaal Instituut voor het Spaar wezen. dat zyn zetel na de oorlog naar Amsterdam verplaatste. Aan het einde van het congres werd op voorstel van een der deelnemers by acclamatie besloten, die laatste congresdag, de 31e October, tot Wereldspaardag uit te roepen. VEILING „ZUID-BEVELAND". Op 26 October 1949. Bloemkool IA 43—51, idem I 18—47, idem II 8—18, Kropsla 1,50—7.50. Knolsel- dery 9. alles per 100 stuks, Groene kool 17—24. Rode kool 6—10, Andyvie 6.50—12. Tomaten 1643, Peen 5.50, Uien 7—11, Prei 2328, Dubb. Princessebonen 4675, Groene bonen 14—24, alles per 100 kg.. Selderij 56. Wortelen 69, beide per 100 bos. Druiven 61—79, per 100 kg. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE EN O. Op 26 October 1949. Appels: Goudreinette 1743, Jonathan 646. Cox's Oranje Pippin 3044, Sterap pel 6—24. Zure Bellefleur 10—22. Glorie van Holland 12—18, Princesse Noble 12 20, Groninger Kroon 8—16, Ermgaard 9 27. Koningsrood 14, Campagnezoet 6—16, Bramley's Seedling 813, Hondsmuil 7,5 —12. Franse Reinette 15—19, Lanes Prin ce Albert 8—12, Present van Lunteren 6— 11, Golden Delicious 1019. Hollands Zoet 5—13, Landsberger Reinette 10, Laxton's Superb. 9—23, Notarisappel 9—13. Val Goudreinette 10, Zure Kroetappels 89, Peren: Comtesse de Paris 332. Zwyndr. wynpeer 519, Nouveau Poiteau 313.5, Pondspeer 915, Saint Remy 818, Gie. ser Wildeman 6—20. Kleipeer 313, Doyenné du Cornice 9—25, Bonne Louise d'Avranches 816. Beurré Hardy 925, idem Alexandre Lucas 319. idem Du- rondeau 38, idem Clairgeau 715. Jo- denpeer 311, Brederode 15, Conférence 5—24, Wintersuikery 37, Rietpeer 3 121, Le Curé 3—5, Diversen: Druiven 57 84, Andyvie 67, Savoije kool 58, Rode kool 5,5. Uien 7—12. Dubb. Prlnc. z. dr. 63—75. Prei 20, alles per kg.. Noten 2,5— 3, Bloemkool 17. Meloenen 20, alles per stuk, Bospeen 18, per bos. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Op 26 October 1949. Exportveiling. Appels: Glorie van Hol land 20.40, Goudreinette 2727.50, Jona than 25.8047. Peren: Comtesse de Paris 1.80—30.10, Zwijndr. wynpeer 19.20. Gewone veiling: Dubb. sperciebonen 44—55, Alicante 31. Appels: Goudreinette 1040. Jonathan 1247, Cox Oranje 16 54, Laxton Superbe 15—22, Pater van El zen 1430, Zure Bellefleur 1018. Zoete Ermgaard 5—22. Bramley Seedling 8 16, Peren: Doyenne du Cornice 12—52. St. Remy 616. Gieser Wildeman 424, Com tesse de Paris 428. Kleipeer 312, Nou veau Poiteau 5—8, Brederode 914, Zwijndr. wynpeer 5—12, Beurre Alex Lu- 31, alles per 100 kg. Geen apart vredesverdrag met de Oostduitse regering. De Oostduitse regering treft geen voorbereidingen voor een afzonderlijk vredesverdrag met de Sowjet-Unie. al dus heeft minister-president Otto Grotewohl op een persconferentie te Berlijn verklaard. „Wij zijn niet bijzonder geïnteresseerd in zulk een verdrag. De Duitse een heid, die ons voornamelijk ter harte gaat, kan 't best worden bereikt door overeenstemming tussen de geallieer den, welke tot een algemeen vredes verdrag voor geheel Duitsland leidt". Deze verklaring is in strijd met de berichten, dat Moskou een apart vre desverdrag met Oost-Duitsland voor bereid. De Italiaanse drukkers hebben hun 15 dagen geleden begonnen staking be. cindigd. De vakverenigingsleiders hebben algemene overeenstemming bereikt met de uitgevers en dagbladen over een alge hele loonsverhoging. VEILING „WALCHEREN". Op 26 October 1949. Fruit. Appels: Jonathan 11—37, Franse Reinette 16—19. Champagne zoet 14—20. Cox's Oranje Pippin 16—24, Sterappel 10 —22. Goudrejnet 1843, Groninger Kroon. 1924, Tuinzoet 14, Appels val en fa briek 1222, Peren: wynpeer 5—16, Emile d'Heyst 415. Nouveau Poiteau 515, Gieser Wildeman 1820, St. Rémy 89. Legipont 2021. Pondspeer 1012, Kraai- peer 48, Comtesse de Paris 610. Peren val 34, Tomaten 2053. Alicant 6675, Noten 2—2.58, alles per kg. Oranje Ana nas 15—17, per stuk. Groenten: Bloemkool I 12—50. idem II 821, idem III 814. Komkommers 6—8. Andyvie 5—13, Savoyekool 5—26, Rode kool 5.5012. Wittekool 915, Boerekool 34. Chinesekool 910. Dubbele princes- sen 2878, Stokprincessen 6065, Snybo- nen 1.171.21, Pronkbonen 2045, Saxa's 52, Wagenaars 2045. Sla 2—3, Spinazie 2—21, Uien 8—15, Rammenas 68, Radys 3, Kroten (kg.) 4—10, Boskroten 2—12. Bospeen 10?8. Breekpeen 5.507, Prei 18—26. Stoofsla 10—39. Witlof 57—65. Veld sla 12—31, Spruiten 3543, Koolrapen 12. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. aangenomen naar Zunderdorp Jac. v. d. Wiel. cand. te Noordwijk aan Zee. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Kralingscheveer J. Dijk te Raamsdonksveer; voor Staveren J. M. W. Schalkwijk, cand. te Heemstede. GEREF. KERKEN ART. 31 K. O. Beroepen te Bhja J. v. d. Zwaag te Bui tenpost. Bedankt voor Opeinde-Sushuisterveen I. v. Til. te Hoek. Bedankt voor Opeinde-Surhuister- vecn (Fr.) ds. I. van Til te Hoek. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zierikzee, 2e pred. pl„ J. C. Maris te Haarlem-Noord. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De generale synode der Gerefor meerde Kerken is te 's Gravenhage haar laatste zittingsperiode aangevan gen. Zij staat nu aan de vooravond van enkele zeer belangrijke beslissingen. Op haar agendum resten nog ter af doening met minder dan 75 ingeko men stukken, die betrekking hebben op het herstel van de kerkelijke een heid en heling van de breuk, die is ontstaan tussen deze kerken en die, onderhoudende artikel 31 kerkenorde. De voorzitter, dr. J. Hoek maakte melding van enkele ingekomen stuk ken. Daarvan noemen wij dat van het moderamen van de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk, die haar teleurstelling uitspreekt over het feit, dat de synode de psalmberij ming van ds. Hasper heeft aangeno men en geen rekening heeft gehouden met de in haar kring levende theolo gische en litteraire bezwaren daarte gen. De hervormde synode zal nu haar eigen weg moeten gaan. Voorts kwam een brief in 'van een aantal le den van de Gereformeerde Kerk, on derhoudende artikel 31 kerkenorde te Oostzaan, de synode opwekkend om de eenheid te herstellen door ophef fing van bindingen en schorsingen en zich daarbij alleen te laten leiden door het woord van de Heiland, „dat zij allen een zijn", de synode nam deze stukken voor kennisgeving aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4