PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acht Kamerleden spraken over wetsontwerp oorlogsschade BILT ül Opnieuw veel critiek en weinig goedkeuring Na de algemene beschouwingen MEER VRIJSTELLINGEN VAN OMZETBELASTING CRIPPS OVERTREFT ATTLEE ALS HARDE HEELMEESTER HEVIGE STORM IN ZEELAND Volledige overeenstemming over het Unie-Statuut. DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 261 Directie: F. van de Velde en F. E den Boer. Adj. W. de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN oer kw Losse nummers 10 cent Donderdag 27 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8 regels): an 1—5 regela f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VlissinKen, Welstr. 58-60, tel. 2355. 4 lijnen (b.J.J. 2351). MTjurgLonflense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 Goea: L. Vontetr. 83. tel. 2475 tbtg. 2228) Ooatburg: Pr. Maurllaatf. 12. tel. 102 - T.meuaen: Brouwer.jttr. 2 - Zlerlfaee: N. Bogard.tr, C 160, tel. 26 (Van onze speciale verslaggever) Er kwamen op de eerste dag der behandeling van het wetsontwerp ma. teriële oorlogsschade acht sprekers aan het woord in de Tweede Kamer. De tweede dag waren het precies evenveel en wederom heeft het wetsont- werd bloot gestaan aan zeer scherpe critiek ditmaal van de heren F. H. van de Wetering (CH), Ch. J. I. M. Welter (Kath. Nat. Part.), ds P. Zandt (St. Ger) en van de financiële expert der KV.P. M. M. A. A. Janssen. De heer van de Wetering de der de Christelijk Historische spreker pleitte voor vergoeding op basis van vervangingswaarde, liefst integraal en informeerde naar aanleiding van het jongste bezoek der Kamerleden aan Zeeuwsch-Vlaanderen naar de wijze, waarop de Belgische grondeigenaren schadeloos zullen worden gesteld. Spreker zeide dat wanneer onze staat minder royaal was, ons volk soberder leefde en de productie tot het vooroor logse peil werd opgevoerd, integrale vergoeding op basis vervangingswaar de met een langere afwisselingster mijn zeer wel mogelijk zou zijn. De heer F. den Hartog (V.V.D.) meende, dat artikel 8 onvoldoende te gemoet komt aan de schade der klei ne boeren en uitte voorts bezwaren tegen de methode, waarop de diffe- tiatie naar draagkracht wordt toege past. Spreker vreesde, dat bij de in uitzicht gestelde vergoedingen velen niet zullen kunnen herbouwen zon der zich blijvend in de schulden te steken. DE HEER WELTER. De heer Weiter noemde integrale vergoeding niet anders dan recht vaardig. Het zal moeilijk zijn na de De Tweede Kamer is toch nog spoe diger gereed gekomen met de algeme ne beschouwingen over het wetsont werp vergoeding materiële oorlogs schade. dan aanvankelijk verwacht werd. Donderdag voert minister Lief- tinck het woord om diegenen, die in eerste instantie spraken, te beant woorden. Dat dit resultaat bereikt werd, ondanks de onderbreking in ver band met de interpellatie Vermeer inzake Schoonhoven, betekent echter niet, dat de behandeling van het wets ontwerp minder tijd in beslag zal ne men, dan veronderstelt werd. Het is immers een zeer opmerkelijk en zelden voorgekomen feit, dat er van de zestien sprekers niemand de moed heeft kunnen vinden om zich royaal voor dit wetsontwerp uit te spreken. Letterlijk niemand der Ka. merleden kwam tot de slotconclusie, dat de regering een vergoeding van oorlogsschade geeft, die overeenstemt met het. rechtsgevoelen van ons volk en inderdaad datgene doet, wat ge daan behoort te worden. Dit was zelfs niet het geval met de sprekers van de Partij van de Arbeid ten Hagen, Hofstra en mej. Tendeloo, die wel in grote lijnen met de minister meegingen, maar toch detailcritiek niet achterwege lieten. Dit alles moet minister Lieftinck wel tot nadenken stemmen. Het zal hem niet gemakkelijk vallen zjjn zes tien opponenten te bekeren tot voor standers, want tegenover de welwil lende woorden, die de socialisten aan het wetsontwerp wijdden, staat een uitermate verbitterde critiek Helaas betekent dit allerminst, dat liet wetsontwerp verworpen zal wor den. Ondanks alle critiek moet name lijk verwacht worden, dat de K.V.P. zich. als detailverbeteringen worden aangebracht, met het wetsontwerp verenigen zal En als de Partij van de Arbeid en de K.V.P. vóór stemmen, is het wetsontwerp er al dettr Het moet ons uit de pen. dat \rij toch wel zeer sterk de indruk kregen, dat de bezwa ren van de K.V.P.'ers ten dele ten doel hadden de publieke opinies tevreden te stellen. De gunst der kiezers in Bra bant en Limburg- is een factor, waar mede immers rekening moet worden gehouden. Met name ten aanzien van de K.V.P. is de veronderstelling niet gewaagd, dat de critici genoegen zul len nemen met detailverbeteringen Lag het. aan de oppositie, het lijdt geen twijfel of hef; wetsontwerp zou verworpen worden. De vertegenwoor digers der regeringspartijen zullen het echter niet tot een verworpe# ontwerp met. alle daaraan verbonden mogelijk, heden laten komen. Niettemin zal over de detailverbeteringen menig hartig woord gesproken worden bij de arti. kels'gewijze behandeling van het ont werp. Laat ons hopen, dat deze verbe teringen voor de gedupeerden wezen- lyk winst zullen betekenen. Opmerkelijk was dat de sprekers die Woensdag aan het woord waren, soms voor een practisch lege zaal stonden te oreren. Slechts toen de in terpellatie Vermeer aan de orde kwam. stroomden de heren eensklaps toe en bij het stemmen over de motie Wagenaar, waren e- zelfs 67 van de 100 aanwezig. Deze belangstelling sproot voort uit het feit. dat men op communistisch vuurwerk rekende, dat inderdaad niet uitbleef Nauwelijks was echter de oorlogs schade weer aan de orde of de belang stelling daalde "tot een minimum schone beloften uit Londen het Ne derlandse volk duidelijk te maken, dat het billijk is dat iemand, die dui zend gulden in het landsbelang ver speelde, er maar 500 terug moet krij gen. Psychologisch zou het daarom juist zijn geweest als de regering het recht op integrale vergoeding had er kend en de uitbetaling over langere termijn had uitgestreken. Als de positie van onze schatkist beter was, zou niemand bezwaren hebben tegen integrale vergoeding. Dat bewijst, hoe zwak de argu menten der regering tegen integra le vergoeding zijn. Spreker noemde dit wetsontwerp een handleiding voor de ambtena ren. waaruit zij kunnen leren, hoe zij de schadevergoedingen zo laag mogelijk kunnen houden. Niet het sociale, maar hef, financiële ele ment overheerst en allerminst houdt het wetsontwerp rekening met, de noodzaak van regionale differentiatie en de sociale belan gen van gebieden als Walcheren. Is dit een ernstige leemte in dit ontwerp, de grootste leemte is de ontkenning van het recht op inte grale vergoeding. Nadat de heer W. J. Droessen (K.V. P.) zijn bezwaren kenbaar had ge maakt, was het woord aan de com munist J. Hoogcax-spel. Natuurlijk wil len de communisten allen integrale vergoeding voor de kleine man en na tuurlijk werd de wederopbouw in Sovjetrusland als ideaal aan West- Europa ten voorbeeld gesteld. Toch opende deze spreker een nieuw ge zichtspunt door zich uitdrukkelijk te verklaren tegen vergoeding van scha de aan slechte Nederlanders of aan bedrijven, die aan de vijand hebben verdiend. Uitkering, die reeds aan de ze groep van slachtoffers is gedaan zou teruggevorderd moeten worden. Spreker pleitte voor herziening van de taxaties der schade-onquêfcccommis- sies, die veel te laag zijn en bepleitte voorts afdoening van het gehele scha- devergoéfingsprobleem door het thans levende geslacht door middel van een tweede vermogensaanwasbelas.ting. DS. ZANDT. Ds. P. Zandt (St. Ger.) was Utter teleurgesteld door .de slechte formu lering en door de te lage vergoedin gen. Als een loden last zullen de in uitzicht gestelde credieten geslach ten lang op de ge troffenen drukken. Wordt daarmee nu de wederopbouw in de hand gewerkt? Spreker meende, dat het reeds een verbetering zou zijn als gegarandeerd werd, dat de onren dabele top zou worden kwijtgeschol den en meende dat het billijk zou zijn, als ook de eigenaars der niet door hen bewoonde kleine huizen in tegrale vergoeding krijgen. Ds. Zandt pleitte verder voor een bijzondere regeling voor het zo zwaar getroffen Zeeland. De vaderlandslievende houding der bewoners van Zeeuwsch Vlaande ren en Walcheren dient beter be loond te worden dan met een on voldoende schadeloosstelling. Met name hier geldt ook dat teveel wordt overgelaten aan uitvoeren de organen. Zo zyn in Zeeland panden afgebroken, die zeer goed hersteld hadden kunnen worden. In andere gevallen gingen mensen over tot herstel op basis van kosten berekeningen door regeringsambtena ren. Het resultaat was, dat zij dui zenden guldens moesten bij passen en de ondergang nabij waren, f/ireker wees er op dat de schade van 1944 aangericht is door geallieerde strijd krachten en zou gaarne vernemen, welke stappen de regering heeft ge daan om te bewerkstelligen, dat de geallieerden in het herstel het hunne bijdragen. De gedupeerden blijven volgens de thans geldende regeling gedupeerd, terwijl toch nog steeds millioenen worden besteed, die beter als schadevergoeding konden worden aangewend. Tenslotte bepleitte spre ker deugdelijke schadevergoeding voor schippers en de middenstand. Nadat mej. N. S. C. Tendeloo (P.v. d.A.) de belangen der lypotheekhou- ders had bepleit, was het woord aan de heer Janssen, de financiële ex pert van de K.V.P. Deze meende, dat middelen moeten worden beraamd om tp voorkomen, dat de oorlogs slachtoffers als gevolg van te late indiening van dit wets ontwerp het slachtoffer zul len worden van do devaluatie. Dit zou voor hen de genade slag kunnen zijn. Overigens meende spreker, dat 't er met de toekomst van 't Ne derlandse volk minder slecht uit ziet, ook met onze financiële posi tie. als minister Lieftinck ver klaart. Onvoldoende zuinigheid en efficiëntie, Indonesië, droge zo mers cn strenge winters waren sedert 1945 factoren, die het her stel remden. Toch is Nederland een Europees voorbeeld van her leving. Daarom was spreker er niet van overtuigd, dat de lasten, die dit wetsontwerp voor ons volk meebrengt, het maximum zijn, dat gedragen kan worden. Inplaats van 250 millioen per jaar zou ook 330 millioen te dragen zijn en de oorlogsslachtoffers zouden er dan vermoedelijk veel beter afkomen. In verband met de afwijzing van een speciale regeling voor bepaalde groepen slachtoffers, herinnerde spre ker er aan, dat ook by de schadever goeding aan de Spoorwegen rekening werd gehouden met bijzondere om standigheden. Wat voor een rijksin stelling mogelijk waiS. moet ook voor particulieren mogelijk zijn. Spreker verklaarde zich tenslotte tegen vor ming van bijzondere fondsen voor de wederopbouw. De algemene beschouwingen zijn hiermede beëindigd. Donderdagmid dag komt minister Lieftinck aan het woord. Acheson neemt stelling tegen regering in Praag. Dean Acheson. de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie te Washington een geschreven verklaring voorgele zen. waarin hij de Tsjechoslowaaksé regering verwijt, dat zij „klaarblijke lijk beschuldigingen tegen leden van de Amerikaanse ambassade te Praag ophoopt om de Tsjechische bevolking te intimideren en de grondslagen te leggen voor processen, die thans in de door de communisten beheerste landen van Oost-Europa aan de orde van de dag zijn". Trein in Brussel in volle vaarl tegen de stootblokken. De electrische trein TervurenBrus sel is Woensdagmiddag bij het binnen rijden van 't station van de Leopolds- wijk in volle vaart tegen de stootblok ken gereden. Bij dit ongeval werden vier personen gewond. Verondersteld wordt, dat de remmen niet hebben gewerkt of dat de bestuurder onwel is geworden. Elf leden van de bemanning van het Deense vrachtschip „Ivar" dat ten Noorden van Terschelling op een mUn liep, werden door de sleepboot „Holland" op Terschelling aan wal gezet. Op deze foto ziet men enige van de geredden direct na hun aankomst. Verhoging van de personele belasting tot 1 Juni 1950 uitgesteld. Gevolgen van de devaluatie. Tot inlossing van zijn belofte aan de Tweede Kamer, dat de regering zich na der zou beraden omtrent de vraag, of de begrotingsvoorstellen en de daarmede samenhangende belastingontwerpen als gevolg van de devaluatie van de gulden ongewijzigd zouden zijn te handhaven, dan wel herziening zouden behoeven, heeft de minister -van financiën aan de Tweede Kamer een aantal nota's van wij zigingen aangeboden, welke vergezeld gaan van nadere mededelingen Inzake de aanhangige ontwerpen van wet. Volgens Eden beschuldigt hij zijn eigen regering. By de opening van het tweedaagse Lagerhuis-debat over het nieuwe be- zulnigingsprogram van de Labour-regering heeft sir Stafford Crlpps elf reeds eerder door Attlee aangekondigde maatregelen met bijzonderheden aangevuld. Zoals gebruikelijk gaf Cripps een vrij somber beeld van <A economische situatie en hoe eentonig 't ook wordt, de minister- herhaalde dat alleen hogere productie, lagere kostprijzen en beperking van de con. sumptie Engeland van een ongekende verarming kan redden. Als de huidige krachtsinspanningen geRn resultaten opleveren, zo ver klaarde Cripss, zal een ernstige ver laging van de levensstandaard, ge paard met grote werkloosheid, het on vermijdelijke gevolg zijn. De aange kondigde bezuinigingen zijn slechts een inleidiing tot een nieuwe cam pagne om afzetmarkten in de dollar- gebieden te veroveren. Zonder deze markten zullen de Britse industrieën verdwijnen. Bij de volgende begroting zal de gehele zaak opnieuw onder ogen worden gezien. Mogelijk zullen dan nieuwe fiscale en andere maat regelen nodig zijn. Cripps deelde mede. dat tegen April 1950 de Britse strijdkrachten met 20.000 man verminderd zouden zijn. De staf van het hoofdkwartier zal be langrijk worden ingekrompen. Tegen e«nd 1950 zullen niet min der dan 10.000 bij de departementen werkzame ambtenaren naar elders zijn overgeplaatst. Er zullen verder nieuwe maatrege len worden genomen om het aanbod van goederen op de binnenlandse markt te verkleinen. De reserves in het sterlinggobied zijn op een dusdanig niveau beland, dat zelfs een zeer kleine schommeling in het wereldhandelsverke«>r in En geland de grootste verontrusting moet veroorzaken. Deze reserves moeten langzaam tot een veilige hoogte worden opgevoerd. ZELFBESCHULDIGING. Eden, plaatsvervangend leider der Over het algemeen werd er weinig schade aangericht. Sloedijk hield zich goed. Ook in Zeeland heeft het Woensdag danig gestormd! Metershoge golven spatten over de Boulevard te Vlissin- gen en de dakpannen vlogen bijna overal in de provincie van de daken op de straat. Een van de diensten, die altijd snel moeilijkheden door de storm heeft, is wel de Provinciale Stoombootdienst. 's Avonds viel b.v. de lijn HocdekcnskerkeTerneuzen en PerkpolderKruiningen uit. De Koningin Juliana kon om 6 uur bij Breskens niet geheel in de fuik, om dat het water te hoog stond. Alleen de voetgangers konden het schip ver laten, waarna de auto's pas een uur later volgden. Om half acht kon men hier niet vertrekken wegens te sterke zijwind, zodat pas drie kwartier later de reis naar Vlissingen werd begonnen. Om kwart voor negen werd de dienst stopgezet. WESTKAPELLE In Westkapelle had men aanvanke lijk geen last van de storm. Toen echter de wind draaide, kwam het water tot 3.35+ N.A.P. Het bereikte daardoor de nieuwe versterkingen van het dijkprofiel, waaraan thans wordt gewerkt. Er werd echter geen schade aangericht. .Woensdagmorgen spoelde ongeveer 1000 m2 glooiing uit de dijk bij Bieze- linge. Ook bij het nieuwe sluisje al daar ging een stuk glooiing het water in. Er werden echter direct maatre gelen getroffen om de schade op kor te termijn te herstllen. SLOE Vanzelfsprekend was men benieuwd hoe de nieuwe Sloedijk zich zou hou den. Welnu, er kan worden gezegd, dat deze dijk het best heeft gedaan. Alleen bij de sluiting is wat zand weggespoeld, doch dit is van weinig betekenis. De storm heeft aan de kust van West Zeeuwsch-Vlaanderen geen schade aangericht. In het haventje van Cadzand kwam het water buiten de oevers, zonder echter gevaar te ver oorzaken. Het Zwin was geheel over stroomd, zelfs tot de z.g. Belgische duintjes, dus op Belgisch grondgebied. Aan de dam, die door het Vrije van Sluis bij de Zwinmond is gelegd, is enige schade aangericht, welke ver moedelijk nog vergroot zal worden, wanneer het water weer uit het Zwin naar zee terugloopt. Daarnaast heeft men een succes behaald, want men heeft weten te bewerken, dat de geul, waardoor het zeewater het Zwin bin nenstroomt. zich verder van de duinen heeft verplaatst, waardoor het gevaar, dat deze zouden worden aangetast door de stroom, thans als geweken be schouwd kan worden. In Goes woei een dak van een goe derenwagen, die op de rangeerbaan bij de Wilhelminastraat stond, tegen een dak van een huis in deze straat. Hier door werden enkele dakpannen en enige ruiten beschadigd. Woensdagmiddag omstreeks half drie werd tussen Souburg en Vlissingen op de Oude Weg een met paard be spannen wagen, onder het zeil zoda nig door de stormwind gegrepen, dat de wagen viel. De voerman, bode Vinke, raakte bekneld tussen 't paard en de bok en liep hoofdwonden op. De snel ontboden arts achtte over brenging naar een ziekenhuis te Vlis singen noodzakelijk. Woensdagmorgen om vijf uur werd de loodsdienst zowel in het Oostgat als in de Wielingen, wegens de storm gestaakt. De dienst tussen Vlissingen en Ant werpen werd normaal onderhouden. In de haven van Vlissingen liepen tal van schepen binnen als gevolg van de storm. In Middelburg rukte de brandweer enkele malen uit in verband met stormschade. Eenmaal raakte een loodlaag los op het dak van een pand in de Bellinkstraat en de tweede maal een grote zinken plaat op het dak van een hotel op de Blauwe dijk. Beide gevallen leverden gevaar voor de voetgangers op, doch dit kón door de brandweer worden afgewend. In Apeldoorn Is Dinsdagmorgen de 49-jarige melkrijder J. D. met een paard en een niet verlichte wagen door een personenauto aangereden en dodelijk ge- wond. oppositie, noemde Cripps' rede een beschuldiging aan het adres van zijn eigen regering. Eden vroeS de pre mier of hij en zijn collega's werkelijk van oordeel waren, dat er in hel aan gekondigde program iets was, dat het land spoedig op de been kon helpen. Nog nooit had de verklaring van een regeringshoofd zo ver beneden de verwachtingen gelegen. Het bestuur van het Britse algeme ne vakverbond, het T.U.C.. dat 8 millioen georganiseerde arbeiders om vat. heeft nog geen vertrouwen uit gesproken in het economisch beleid van do Labourregering, doch 1 it een bijzondere commissie van econo mische deskundigen gevraagd haar onderzoek te bespoedigen en voor 9 Nov. rapport uit te brengen. Amerika wil resultaten zien van dollar-hulp. BELANGRIJKE REDE VAN HOFFMAN VERWACHT In de loop van deze week zal Paul Hoffman, de administrateur van de Marshall-hulp, naar Europa vertrek ken. Verwacht wordt, dat hij daar 'n zeer belangrijke rede zal houden. Waarschijnlijk zal deze een waarschu wing inhouden aan de 19 Marshall- landen, dat het Amerikaanse Congres de dollarhulp zal verminderen, in dien niet meer economische vooruit gang in Europa te bespeuren valt. Senator Tom Conally heeft voor speld, dat het Congres de economische hulp aan Europa het volgend jaar met ten minste een milliard dollar zou verminderen. „Europa moet zijn eigen lot bepa len". zo verklaarde hij aan een ver slaggever. „Wij kunnen niet voortdu rend zulk een zware last van financi ële hulp dragen". Geen verschil in behandeling van elkanders burgers. De moeilijkheden, die nog beston den omtrent dc uiteindelijke tekst van het Unie-statuut, zyn thans ge heel uit de weg geruimd, aldus ver neemt de speciale correspondent van het A.N.P. Het vraagstuk van de wederzijdse uitoefening der burgerschapsrechten is in deze zin opgelost, dat tussen de Unie-partners geen noemenswaar dig verschil zal worden gemaakt in de behandeling van elkanders bur gers. Als er wel een verschil van be tekenis moet worden gemaakt, zal dit gebaseerd zijn op redenen van natio naal belang of gemotiveerd moeten worden door de noodzakelijkheid eco- misch zwakke groepen van eigen bur gers to beschermen. Aan het Unie-statuut zal voorts worden toegevoegd een opsommin" van de algemeen menselijke rechten envrijheden, welke partijen op zich nemen to waarborgen. Naar het oordeel van de regering ma ken de gewijzigde omstandigheden het wenselijk de uit de verhoging van de omzetbelasting voortvloeiende verzwa ring van druk voor de grote gezinnen en degenen, die een laag of matig inkomen hebben zoveel mogelijk te niet te doen. De regering stelt daartoe voor de vrij stellingen voor levensbehoeften, welke voor dc minder draagkrachtlgen van be lang zijn uit te breiden door een aantal goederen aan te wijzen, welke geheel van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Voorts wordt voorgesteld het herstellen van schoenen, hetwelk als een dienst ln de zin van de omzetbelasting wordt aangemerkt, niet langer aan omzetbelasUng te onder werpen. Voor dc aanvulling van de lijst van ge heel vrijgestelde goederen heeft de mi nister in de eerste plaats zijn keus laten vallen op een drietal goederensoorten, welke volgens het aanhangige ontwerp van wet slechts gedeeltelijk vrij zouden zijn. Het betreft hier eieren, gerookte haring en kaas. In de tweede plaats wor den nog goederen onder de geheel vrij gestelde gebracht, welke tot dusverre nog niet in enige vrijstelling vielen: beschuit, krentenbrood en andere tot dusverre niet vrijgestelde broden en broodjes, ontbijt koek en peperkoek, havermout, stroop en jam. koffie en thee. vleeswaren. ge stoomde en gerookte vis en vis in het zuur en dergelijke, alsmede groenten ln blik en andere geconserveerde groenten, daarentegen zal vlees en vis in blik of luchtdicht verpakt aan omzetbelasting blijven onderworpen. De aangebrachte wijzigingen zullen de opbrengst van de omzetbelasting doen da len met naar schatting f 30.000.000 per jaar. PERSONELE BELASTING. In verband met de devaluatie van de gulden en de invloed daarvan op het vraagstuk lonen en prijzen acht de re gering het ter voorkoming van een schoksgewijze stijging van de kosten van levensonderhoud voorts wenselijk de ver hoging van de personele belasUng uit te stellen van 1 Januari 1950 tot 1 Juni 1950; zij zal dus pas ingaan met het voor de personele belasting normale belastingjaar 1950—1951. De invoering van de heffing van de op centen zai hierdoor vallen op een datum die later ligt dan die van de huurverho ging. SPECIFIEKE INVOERRECHTEN. De jongste monetaire maatregelen heb ben het voorts noodzakelijk gemaakt de specifieke invoerrechten van het Bene- luxtarief. alsmede de gemaakte afspra ken in zake de unificatie van de accijn zen te herzien en in overeenstemming te brengen met de nieuwe koersverhouding tussen gulden cn Belgische franc. Voor gedistilleerd accijns zal aan het bedrag van fes 7850 per hl. ad 50 wor den vastgehouden, hetgeen met zich me debrengt, dat die accijns in Nederland op pl.m. f 590 per hl. ad 50 zal dienen te worden vastgesteld. Vandaag ondergaat Bidault de krachtproef. De Franse kabinetsformateur Geor ges Bidault zal vandaag de nationale vergadering om een vertrouwensvo tum vragen. Hij heeft reeds een ver deling van alle belangrijke minister portefeuilles kunnen regelen. Als Bidault door de Nationale Ver gadering tot premier wordt benoemd, zal hij zijn kabinetslijst onmiddellijk aan president Auriol voorleggen. .ANGZAAM AFNEMENDE WIND Geldig tot Donderdagavond. Aanvankelijk vooral langs de kust log harde tot stormachtige wind uit ichtingen tussen West en Noordwest. I liter langzaam afnemend. Wisselend bewolkt met buien, Belangrijk kou der dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1