PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer heeft veel critiek op vergoeding oorlogsschade BILT Regering maakte kardinale fout Nieuwe verklaring van de bisschoppen in Tsjecho-Slowakije DEBAT ONTBRAND IN BELGISCHE SENAAT OVER DE KONING Sloep van „Ivar" terecht. MELKSTANDAARDISATIE VOOR ZEELAND NIET VERANTWOORD Sow jet Unie eist terugroeping van Yoego-Slavische ambassdeur. Vele slachtoffers bij een spoorwegramp in Polen. DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 260 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pegter. üoofdred.: G. Balliutyn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8regels): '■an 1—5 regels t 1.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bui Vlissingen Walstr. 58-60. teL 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Baron van der Feltz eiste integrale vergoeding op basis vervangingswaarde. (Van onze speciale verslaggever) In tegenwoordigheid van niet minder dan drie ministers, te weten de he ren Lieftinck, van Schalk en In 't Veld, ls Dinsdagmiddag de Tweede Ka mer begonnen met de behandeling van het Wetsontwerp Vergoeding Mate riële Oorlogsschade. Sensaties heeft deze eerste behandelingsmiddag niet gebracht en in zoverre heeft hy zelfs enigszins teleurgesteld, dat de drie eerste sprekers, de heren C. van den Heuvel (A.R.), J. J. W. IJsselmuiden (KVP) en mr P. J. Oud (WD) geen van drieën 't wetsontwerp zonder meer als onaanvaardbaar van de hand wezen, doch er mede volstonden aan te dringen op verbeteringen. Slechts het Zeeuwse Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Feltz, beet fel van zich af en stelde integrale schade vergoeding op basis der vervangingswaarde als onafwijsbare eis. Het heeft overigens niet aan critiek ontbroken en er zal heel wat gedok terd moeten worden eer dit wetsontwerp de instemming van de Kamer heeft. De behandeling zal deze week tot en met. Donderdag duren, waarna Vry- dag de amendementen door de Regering bekeken worden. Pas op Woensdag Z November wordt, in verband met Allerheiligendag, het debat hervat. De heer van den Heuvel dan was de eerste, die de aanval inzette. In zijn ministeriële jeugd, toen hij nog openstond voor het rechtsgevoel, heeft zelfs minister Lieftinck integrale ver goeding als een vanzelfsprekend feit beschouwd, aldus deze spreker. Waar om wil de regering thans nog slechts een tegemoetkoming geven? De argu menten tegen integrale vergoeding en vergoeding op basis van vervangings waarde houden geen steek en een van spr.'s hoofdbezwaren is dan ook, dat de vergoeding der vervangings waarde voor woningen en bedrijven is losgelaten. Het Kamerdebat Toen precies op het middernachte lijke uur een der boden in de zittings zaal der Tweede Kamer het kalender blaadje 25 October afrukte en het blaadje 26 bloot kwam, keken de aan schrijfkramp lijdende journalisten elkaar hoopvol aan, menend dat het einde der redevoeringen nu snel na derde. De tien of twaalf Kamerleden, die buiten de voorzitter en de drie mi nisters nog aanwezig waren deden hetzelfde. Het was echter ijdele hoop; er kwamen nog veertig minuten bij. Dit was de reactie op een spraak waterval, die tien uren in beslag nam en volkomen was gespeend van het geringste vleugje humor. Nu is de schadevergoeding een on derwerp, dat zich niet voor geestig heden leent. Maar het pleit toch niet voor de redenaarsgaven van de Ka merleden, dat zij in eindeloze herha lingen vervielen en er nauwelijks in slaagden een nieuw gezichtspunt te openen. Juist dat maakte het volgen van dit woordenspel tot een vermoei ende aangelegenheid en men moet bewondering hebben voor minister Lieftinck, dat hij van begin tot einde een uitvoerig verslag zat te schrijven van iedere redevoering om de heren ad rem van antwoord te kunnen die nen als zijn beurt van spreken geko men is. Duidelijk tekenden zich twee kam pen af in de Kamer, die overigens slecht vertegenwoordigd was. 's Mid dags was nog een behoorlijk aantal leden aanwezig, 's avonds waren er nipt meer dan een dikke tien en die namen niet eens de moeite om te luisteren naar de inspanningen, die hun collega's zich getroosten Twee kampen dus. Een deel der volksvertegenwoordi gers, de heren van den Heuvel, van der Feltz, IJsselmuiden, de Haas, de Ruiter en Oud, gaf te kennen, dat de regering niet ver genoeg gaat en de oorlogsgetroffenen blijvend dupeert en achterstelt bij de niet-getroffenen. Zij zijn van oordeel, dat er zoveel geld aan onnutte en twijfelachtige dingen besteed wordt, dat billijker vergoe ding niet slechts mogelijk, maar ook gerechtvaardigd is. Goeddeels onder houden deze heren nauwe betrekkin gen met noodgebieden. De andere sprekers vinden, dat het ontwerp nog veel te ver gaat en zou den, zoals de heer ten Hagen, de scha devergoedingsmaterie wel gaarne aan grijpen om hun politieke idealen, waartoe herverdeling van vermogens en inkomens behoort, te verwezen lijken. Nu is het het goede recht dezer he ren om te betwijfelen of de voorstan ders van integrale vergoeding wel een juist standpunt innemen. Omgekeerd echter is de vraag gemotiveerd of zij zelve wel voldoende beseffen wat het betekent om havé en goed verspeeld te hebben in de oorlog en thans een fractie hiervan terug te ontvangen. Zepr juist lijkt ons althans de op merking, dat men de positie der oor logsgetroffenen alleen juist kan beoor delen, als men hen vergelijkt met niet-getroffenen. Wat de noden van Zeeland betreft, helaas, men heeft er geen oog voor. Wat vijf jaar geleden gebeurde is ver leden tijd geworden. Jammer, maar waar Als deze materie twee jaar eerder in het parlement was gekomen zou men vermoedelijk een beter begrip hebben getoond. Nu is er reeds te veel vergeten. dieten te weigeren, De heer van den Heuvel meende dat bij spoediger indie ning van het ontwerp de ge troffenen er be ter afgekomen zouden zijn. Nu heeft de minis ter van finan ciën meer dan hopderd argu menten om ver goeding of cre- zonder dat de betrokkene zelfs in beroep kan gaan, Recht om te vorderen hebben de be trokkenen niet. Ten aanzien van de grotere woningen en bedrijfspanden achtte spr. het onjuist, dat de om vang der vergoeding afhankelijk wordt gesteld van de welstand van het slachtoffer. De regering maakt hier een kardi nale fout: Als men oorlogsslachtoffers wil beoordelen, moet men hen niet met elkaar vergelijken, zoals de rege ring hardnekkig doet. maar moet. men oorlogsslachtoffers stellen tegenover niet-getroffenen. Alleen dan is men biliyk! De heer van den Heuvel zeide te begrijpen, dat de regering een af zonderlijke regeling voor Walche ren van de hand wijst, maar drong toch wel aan op bijzondere aan dacht voor dit eiland, hoe bevredi gend Landbouwherstel ook heeft gewerkt. Met Landbouwherstel al leen komt men er namelijk op Walcheren niet als gevolg van de verzilting van de bodem. Spr. besloot met het uitspreken van de wens. dat de minister zal terugke ren tot zijn standpunt van 1945 en dat men niet zal behoeven te zeggen: Wat gaat een mens toch achteruit als hij lang minister is! GEMISTE KANS. De heer IJsselmuiden (K.V.P.) her innerde pr aan hoe men in Londen de Nederlanders heeft toegeroepen: „Draagt blijmoedig Uw lasten. Na de overwinning wordt alles vergoed!". Had de regering zich gehouden aan deze belofte, die op vaderlandse bo dem werd herhaald, zij zou een mo nument van Nederlandse eensgezind heid hebben opgericht. Die kans Is helaas gemist! Dit wetsontwerp is koud en amb telijk, behandelt de burgers naar ver schillende maatstaven, wekt wrevel en wantrouwen. De regering begrijpt niet, dat ons volk wil, dat wat verlo ren ging. teruggegeven wordt. Spr. vroeg zich af wat de minister van financiën toch tegen het bedrijfs leven heeft Blijvend worden de ge troffen bedrijven achtergesteld bij de niet-getroffene. Begrijpt de minister dan niet, dat een economische ople ving mede afhankelijk is van het her stel der verwoeste bedrijven? Nadat spr. voor de herbouw der verwoeste stadskernen had gepleit, verklaarde hij, dat bij zijn fracte de neiging groot is geweest om het wets ontwerp te verwerpen. Men heeft echter besloten af te wachten of cr in gemeen overleg verbeteringen kun nen worden aangebracht. Spr. ovenvoog daartoe een molie. waarin uitbreiding van art. 8 ook tot grotere panden en niet ze'f-bewoon- dc huizen, waarborgen voor toeken ning van credieten volgens art. 71, betere vergoeding der bedryfsuitrus- ting volgens art. 72 en instelling van een beroepsinstantie worden geëist. SOCIAAL RECHTVAARDIG De heer Oud (V.V.D.) gaf top, dat het sociaal rechtvaardig zou zijn in- tregraal te vergoeden, waarbij dan geen verschil zou mogen worden ge maakt naar welstand, maar meende anderzijds dat men rekening moet houden met wat financieel en econo misch mogelijk is. Integrale vergoe ding zou echter langs een andere me thode en trapsgewijs zeker onze fi nanciële draagkracht niet te boven gegaan zijn. Spr. meende, dat voor alle courante panden de tegenwoordige bouwkosten vergoed kunnen worden als de rege ring besluit lot het uitgeven van obligaties met lange looptijd. Men vermijdt dan administratieve romp slomp, trekt particulier geld aan en voorkomt, dat de regering zelf reus achtige kapitalen moet investeren. Het moet de middenstand in de ge troffen gebieden zoals Rotterdam, Middelburg, Zeeuwsch-Vlaanderen, etc. mogelUk worden gemaakt te her bouwen, zelfs indien het bedrijf werd uitgeoefend in panden, die gehuurd waren en waarvan de evenaar niet wil bouwen. Tevens brak mr. Oud een lans voor de grote panden in de stadskernen, die van bedrijven met meer dan 500.000 bedrijfsvermogen. Hiervoor zou men een vergoeding moeten ge ven van 15.— per kubieke meter plus een subsidie, wat mogelijk zou zijn met behulp van inschrijvingen van wie niet herbouwen. Nadat spr. er nog op gewezen had, dat woning- en bedrijfsbouw stiefmoe derlijk behandeld worden, vergeleken bij de landbouw, deed hij een beroep op de regering dit wetsontwerp zo gunstig mgoelijk voor het herstel van ons volk te maken. BARON VAN DER FELTZ SPREEKT. Baron van der Feltz (C.H.) noemde de wet onleesbaar en onbegrijpelijk voor een ge woon mens. Zij beantwoordt echter aller minst aan de gerechtvaardig de verlangens naar integrale schadevergoe ding op basis van de vervangingswaarde. Spi'. citeerde de Provinciale Zeeuwse Courant, waarin de bezwaren der ge troffenen tegen het ontwerp worden opgesomd en zeide tp kunnen begrij pen. dat de slachtoffers verontwaar digd zijn. Het is onrechtvaardig als volledige vergoeding uitblijft. Het lijkt wei of men de getroffenen in plaats van zo veel mogelyk, zo weinig mogelijk wil geven, in plaats van hun recht te doen. onrecht wil aandoen. Spr. achtte het onjuist, dat men de getroffenen naar gelang van welstand schadeloos stelt. Wil men de econo misch sterkeren zwaarder belasten dan de economisch zwakkeren, dan dient men dit te doen bij de belas tingheffing (waar dit reeds geschiedt) en niet bij de schadevergoeding De voorzitter schorste de zitting hierna tot kwart over acht. Priesters mogen eed van trouw aan de Staat afleggen. Nieuwe verklaring van de Tsjechische bisschoppen. De Tsjechoslowaakse bisschoppen hebben verklaard, dat zjj de geeste lijkheid zullen toestaan een eed van loyaliteit aan het regiem af te leg gen en van de staat salarissen te ac cepteren zoals voorzien In de nieuwe kerkwet. De bisschoppen zetten in een door de voorlichtingsdienst van de kerk uitgegeven verklaring nader uiteen, dat zij deze concessies gedaan hebben om de priesters te behoeden voor de mogelijke consequenties van voortge zet verzet tegen de regering. De geestelijken mogen thans loya liteit aan de regering beloven en niet alleen aan de republiek, wanneer zij aan de eedsformule de volgende woor den toevoegen: mits dit niet in conflict komt met de wetten van God en van de Kerk of met de natuurlij ke rechten van de mens". De bisschoppen verklaren verder, Argumenten vóór en tegen de volksraadpleging. In de Belgische Senaat ls Dinsdag het debat begonnen over het voorstel van de regering om een volksraadpleging te houden over de terugkeer van de koning. De katholieke senator Struye nam de verdediging van het voorstel op zich. De katholieke volksparty heeft kenbaar gemaakt, dat zij zich bij de uitslag van de volksraadpleging zal neerleggen. Is het van onze tegenstan- ders te veel gevraagd dezelfde houding aan te nemen? zo riep Struye uit. Niemand denkt er aan te beweren, dat deze volksraadpleging de ideale oplossing is, aldus deze oud-minister, doch wij hebben dit noodmiddel aan gegrepen om aan een onhoudbare toestand een einde te maken. De socialistische senator Remoortel verklaarde, dat zijn partij zich tegen het voorstel zal blijven verzetten. De kosten van de raadpleging ten bedra ge van 100 mülioen firancs zyn in de ze tijd niet te rechtvaardigen en voor de koning zal de campagne uiterst pijnlijk worden, daar hij in geen en- kei opzicht gespaard zal worden. De socialistische senator veroorzaakte tumult door te spreken over de „on bezonnen daden van de koning, die door niets anders waren ingegeven dan door zijn overtuiging van een Duitse overwinning" en door in te gaan op Leopolds versie over de ca pitulatie, zoals die vorige week door een Amerikaans persbureau is ver spreid. „Hierin wordt het Britse volk smaad aangedaan, dat Britse volk, dat zich tegen de Duitsers verzette op het ogenblik, dat koning Leopold Thans 19 geredden. De vermiste sloep van de „Ivar de Deense boot die Maandag op 'n mijn liep is ongeveer om 8 uur Dinsdag morgen op het strand van Ameland aangekomen. In de sloep bevonden zich zeven personen. De mannen be- vonden zich llchamt-lyk in een rede- lyke toestand en werden onderge bracht In een hotel, waar z|j direct van droge kleren werden voorzien en een warme maaltyd kregen. Zij hadden sinds de explosie acht tien uur rondgedobberd en zjjn in die tijd 5 schepen gepasseerd. Uit de sloep zijn toen lichtkogels afgescho ten, die vreemd genoeg niet door de passerende schepen zijn opgemerkt. Er waren steeds in tegenstelling tot vroegere berichten zeven man ln de sloep geweest. Door de sleep boot „Holland" werden tien schip breukelingen gered. Over het lot van de overige leden van de bemanning bestaat nog steeds onzekerheid. Het aantal geredden en overlevenden bedraagt nu 39, name lijk de 10 op de „Holland", de zeven die op Ameland zijn aangekomen en de kapitein en de eerste stuurman, die zich nog aan boord van de „JVar" bevinden. Een raadsel is nog steeds hoeveel koppen de bemanning telde. De „Ivar" is tussen Terschelling en Vlieland aan de grond gezet om de nodige reparaties te kunnen onder gaan, waarna het schip weer over zee kan worden gesleept. De sleepboot „Texel" arriveerde bij het schip met aan boord pompen, draden enz. om deze reparaties te kunnen uitvoeren. in defaitisme verzonk," 7.0 riep hij onder toejuichingen van links en he vig protestgeroep van rechts uit. Het debat wordt vandaag voortge zet. Het voorstel /.al zonder twijfel worden aangenomen, daar de katho lieken in de Senaat over dc absolute meerderheid beschikken en waar- schynlijk bovendien ook enkele libe rale senatoren voor zullen stemmen. Eerst in December zal het voor. stel in de Belgische Kamer worden behandeld. dat hun toegeven aan „de pressie van uitwendige omstandigheden" niets heeft veranderd aan hun erkenning van de „grootmoedige houding der priesters, hun verloochening van ma teriële belangen en bun onwankelbare loyaliteit aan de kerk". De verklaring betekent een aan zienlijke wijziging in de politiek van de Kerk. Het wordt zelfg niet uitge sloten geacht, dat zjj een basis zou kunnen vormen voor heropening van de onderhandelingen tussen Kerk en Staat over een modus vivendi Het staat echter te bezien, hoe de commu. nisten zullen reageren op de toevoe ging aan de eedsformule en de weige ring van het episcopaat om betaling van de Staat te aanvaarden. Uit de verklaring blykt duidelyk, dat de aan de geestelijken toegestane dispensatie niet geldt, voor de bis schoppen en hun ordinarissen. Alle leden van het episcopaat heb ben de verklaring ondertekend, behal ve dr. Beran en zijn drie hulpbis schoppen. In kerkelijke kringen wordt verklaard, dal het ontbreken van mgr. Berans handtekening te wijten is aan de beperking van zijn bewegingsvrii. heid. Officieel is medegedeeld, dat presi dent Gottwald van Tsjecho-Slowakije de minister van justitie. Cepicka, ge machtigd heeft het. nieuwe regerings. bureau voor kerkelijke aangelegenhe den te leiden Er wordt bij ordening te weinig aan plaatselijke omstandighe den gedacht. Melkfederatie Zeeland bijeen Is de dreigende melkstandaardi- satie voor Zeeland verantwoord Met een volmondig „neen" heeft de heer C Zwagerman, voorzitter van de Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren in de Dinsdag middag in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene vergadering deze vraag be antwoord. Zowel de consument, als de boer en de slijter, zullen hiermee niet gebaat zyn. Door de ernstige bezwaren, welke vanuit Zeeland te gen deze plannen worden geuit, wordt onze provincie by de Haagse instanties opstandig genoemd, een opvatting waartegen de heer Zwa german meende te moeten protes teren. Het is in het belang van de bevolking, dat veizocht wordt deze maatregel geen doorgang te doen vinden. In zijn openingswoord sprak de heer Zwagerman een dankwoord tot de heer A. de Pagter, als oud hoofd van het bedrijfschap Zuivel voor Zeeland, voor de prettige samenwerking en een welkomstwoord tot de heer Van Opstelten, het nieuwe hoofd van de gecentraliseerde dienst. De secretaris, de heer C. Zee, deed enkele mededelingen over de vor ming van melk- en melkproducten combinaties, die ten doel hebben het scheppen van een hechte samenwer king tussen de groepen van belang hebbenden. Op Tholen en Schouwen is men reeds ten dele met de vorming geslaagd. Spr. wees ook op hetgeen op Walcheren bereikt werd. Er is daar een hechte band tussen boeren en fa brieken enerzijds en de melkslyters anderzijds. De stad is daar verdeeld in wijken, er is voor de slijters een vrij willige ziekteregeling en 'n pensioen regeling bij overdracht van de zaak aan de organisatie. In Zeeuwsch- Vlaanderen is men ook begonnen, doch de vorming stuit daar op moei lijkheden. De exploitatierekening over 1948 werd vastgesteld met een nadelig saldo van 1.130,79 en de balans per 31 Dec. 1948 met een totaalbedrag van ƒ22.763,65. Na het jaarverslag over 1948, dat over het algemeen een optimistisch geluid liet horen, werden de drie af tredende bestuursleden de heren J. W. de Wilde, St. Maartensdijk, W. de Klerk, Kloetinge en G. A. Kloet, Zie- rikzee, herkozen. INLEIDING VAN DE HEER C. ZWAGERMAN Hierna hield de heer C. Zwager man een voordracht over de positie der betrokkenen bij de consumptie- melkvoorziening. Hij besprak hierbij de vier belangengroepen. In Zeeland zijn thans buiten Walcheren 5800 boe ren met 17000 melkkoeien, die plm. 64 millioen kg. melk produceren. Hiei'van blijft er 16 millioen kg op de boerderijen, 20 millioen kg gaat naar de fabrieken, en 25 millioen kg is er voor de consumenten nodig, Deze dis tributie geschiedt door 675 boeren en 173 vakslijters. Alles wordt gedaan om de belangen van de consumenten te bevorderen, o.a. levering tegen een redelijke prijs en behoorlijke kwali teit. De boeren-producenten krijgen hun kosten redelijk gedekt. De groeiende melkveestapel bewijst dat de melk prijs bevredigend is. Spr. pleitte voor behoud van het recht van de boer, die zelf de melk distribueert. Het gaat hier om personen, waarvan die melk- verkoop een deel van hun bestaan uitmaakt. Ook de slijters ontvangen een redelijke winstmarge. Het is ver der het streven van de federatie dat een samenwerking tussen fabrieken, producent, slijter bestaat, welke voor alle groepen aanvaardbaar is. DREIGENDE GEVAREN Hierna wees spr. op de gevaren, die in de naaste toekomst dreigen. Er is een streven naar ordening, doch de ordening draagt dikwijls een tendens van centralisatie. Er wordt niet vol doende rekening gehouden met plaat selijke omstandigheden. Als voorbeeld noemde hij de voor schriften van het Melkbesluit inzake de eisen waaraan de localiteiten voor de consumptiemelklevering moeten voldoen. Ook by de marktordening moet aanpassing aan bijzondere om standigheden. mogelijk zijn. Voorts critiseerde spr. het optreden van de vakgroep, die het werk van de melkfederatie doorkruist. Spr. vreest dat de P.B.O. op een mislukking zal uitlopen, wanneer de ordening van boven af opgelegd wordt. De nieuwe melkprijs voor de boe ren, welke dezer dagen bekend werd, is één cent minder. DE MELKSTANDAARDISATIE Ten aanzien van de invoering van de melkslandaardisafle dealde de heer Zwagerman mede, dat hef Bedrijfs. schap reeds besloten heeft «lat deze maatregel in Zeeland doorgang moet vinden, behalve dan in Noord- Beveland, waar het helemaal onmo. gelylc ls. De uiteindciyke beslissing is nu aan de Minister. Spr vroeg wie de extra kosten zal dekken, welke minstens 2/2 cent per liter zullen zyn. In verband met de komende P.B.O zal de melkfederatie trachten een vorm te creëren, waardoor het haar misschien mogelijk wordt gemaakt als publiekrechtelijk lichaam werkzaam te zyn. Met een opwekking om trouw te blijven aan de federatie, besloot spr. Hierna kwam een voorstel aan de orde om een propagandafonds in het leven te roepen, zoals in Walcheren reeds is geschied. Daar de vergade ring van mening, was dat een contri butieverhoging niet meer mogelijk is, werd voorlopig van dit plan afgezien. I UITREIKING DIPLOMA'S Na de benoeming van de heren A H. Dekker, Othene en D. M. v. d. Zan- de, Oud-Vossemeer tot kascommissie- loden voor 1949. werd met een toe passelijk woord aan de volgende cur sisten een vakdiploma uitgereikt: F. J. Clijncke, Sluis; C. V Gys, Aarden burg; J. Sanderse, Oostburg; Aa. Ca. v. d. Sande en A A. Bevelander, Oud- Vossemeer; J. A. Mosselman, St. An. naland; W Ruben, Terneuzen; C. M. van Damme. Sas van Gent; H. J. Wa- veryn, Nieuwdorp; Ja. A. Jansen. P, Jansen en P. Wondergcm. Kruinin gen; C. Zoetcweij. Yerseke en J. B. P. van Houte, Waarde. Na de rondvraag, waarbij de heren de Pagter en van Opstelten nog een enkel woord spraken, werd de geani meerde vergadering gesloten. Hij hield zich bezig mei „5pionnage-activiteit". De Sowjet-Unle heeft de terugroe ping van de Yoegoslavlsche ambassa deur te Moskou geëist in een nota. die aan de Yoegoslavlsc-he ambassade al daar is overhandigd. Het proces tegen Laszlo Rajk, de ter dood gebrachte Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken, heeft be. wezen, aldus deze no fa, dat dc huidige ambassadeur in de Sowjet-Unje, Mra^ zovic, zich lange t(jd heeft opgehou den met splonnagc en revolutlonnalre activiteit tegen de Sowjet-Unle. Ook heeft de ambassadeur „zich in de Yoego-Slavische pers aan lasteriyke verzinsels tgen de Sowjet-Unle schul dig gemaakt". Een extra-vleesbon. Het slechte weer aan liet einde van de vorige week, heeft een groter aan voer van vee op de slachtmarkten veroorzaakt. Hierdoor Is het mogelyk voor de lopende rantsoenerlngsperio. de (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan te wUzen, nl. bon 365 „algemeen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. Eerst thans heeft het Poolse minis terie van Vervoer medegedeeld, dat Zondagochtend bij een ernstig spoor wegongeluk in de omgeving van War schau minstens 19 doden en een groot aantal gewonden te betreuren zijn. Alle beschikbare ambulancewagens werden naar de plaats van de ramp gezonden. Er gaan hardnekkige ge ruchten, dat er veel meer slachtof fers zijn. De Poolse bladen mochten tot dusver niets over het ongeluk berichten. Het ongeluk gebeurde met de nacht sneltrein naar Danzig, ongeveer 30 km. Noordelijk van Warschau. De trein vloog in volle vaart in een bocht uit de rails, reed door een laag gebouw en stortte van een vijf me ter hoge spoordijk. Ook een treinongeluk in Frankrijk- Dinsdagmiddag is te Barbentane bij de Franse stad Avignon een diesel- trein gederailleerd en tegen een muur gebotst. Tot dusver heeft men 11 do den en 32 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen. Men vreest, dat er nog meer doden zullen worden ge vonden. De besprekingen betreffende de pen sioenen der in de Luxemburgse steenko lenmijnen werkzame beambten z(jn thans zover gevorderd, dat de definitieve rege ling binnenkort verwacht kan worden. Deze regeling houdt in de oprichting van een centraal pensioenfonds voor de be ambten van alle mijnen. KOUDER Zwaar bewolkt met nu en dan buien. Wind geleidelijk ruimend naar West. aan de kust tegen de avond wellicht naar Noordwest en gedurende lange tijd waaiend met stormkracht. Kou der

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1