PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Attlee kondigde bezuinigingen aan Zelfbewuste Mittelstenscheid stond terecht 0E BILT DEENSE VRACHTBOOT LIEP BIJ TERSCHELLING OP MIJN Vandaag Twee zeilers verdronken. SPAAK DOET BEROEP OP DE KONING OM AF TE TREDEN Radiouitzendingen vanuit een gevangeniscel. Hij liet honderden Zeeuwen in Duitse slavernij voeren Schildersjongen uit Weert zou Maria gezien hebben. 192e Jaargang - No. 259 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Baiiintljn. PLverv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummer* 10 cent- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. [ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): '-an 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr 58-60, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Het Britse volk zal opnieuw versobering voor lief moeten nemen Medicamenten worden niet meer gratis uitgereikt. Onder grote belangstelling en spanning heeft de Britse minlster.presi. dent, Clement Attlee, maandagmiddag in het Lagerhuis de omvang van de verwachte bezuinigingsmaatregelen meegedeeld. De boodschap, die hel Britse volk te verwerken kreeg was die van nieuwe versobering en veria- ging van het levenspeil. In totaal «11 de Labour-regering 280 millioen pond sterling bezuinigen, uitgesmeerd over de diensten van een aantal departementen. De belangwekkenste mededeling was wel, dat de nationale gezondheidsdienst de voorgeschreven medicamenten niet meer gratis zal verstrekken om een eind te maken aan misbruik en de kosten te verminde ren. Voor eik recept zal voortaan en maximumprijs van een shilling in rekening worden gebracht. Er zal verder o.a. bezuinigd worden 30 millioen pond op de defensie, 35 mil lioen op net woningbouwprogramma, 5 millioen op onderwijs. 6 millioen op uitgaven voor de landbouw, 140 mil lioen op de kapitaalsuitgaven, 10 mill, op de nationale gezondheidszorg en een millioen op de begrote kosten voor 't „festival of Britain" in 1951 Het reeds eerder door siir Stafford Cripps aangekondigde programma voor de invoer uit de dollar-gebieden is drastisch gewijzigd. Het totale be drag is teruggebracht van 1600 tot 1200 millioen pond, een bezuiniging derhalve van 25%. Er zullen dus in de komende maanden minder Afriert kaanse artikelen, vooral luxe artike len, in de winkels en zaken in ver koop worden aangeboden. Voor ver scheidene andere artikelen zullen de regeringssubsidies worden beperkt of ingetrokken, zodat prijsstijgingen on vermijdelijk zullen zijn. De prijs voor benzine en petroleumproducten is reeds gestegen van 2 shilling 3 pence per eenheid tot 2 shilling y2 penny. Winston Churchil volstond namens de oppositie met een korte repliek op de toespraak van Atllee. De conser vatieve oppositie zou de bezuinigings maatregelen steunen. Churchill be- Zaalconflict Er is enkele dagen geleden nog al wat deining veroorzaakt, doordat de Kurzaal te Scheveninger aan het Na tionaal Jongeren Verbond geweigerd werd, toen deze organisatie er een protest-vergadering wilde beleggen tegen de Indonesische politiek der re gering De regering had in deze zaalweige ring de hand en de Nederlandse se cretaris-generaal dr. M. J. Prinsen moet zelfs verklaard hebben, dat de regering desnoods het hele Kurhaus zou „vorderen" en het alleen aan de directie weer ter beschikking zou stel len, als garanties gegeven werden, dat de zaal niet aan het N.J.V. zou worden gegeven. Nu kan men van oordeel verschillen over de vraag, of de actie van Rijks eenheid en N.J.V. tegen de Indonesi sche politiek op dit ogenblik nog zin heeft. Men kan zich zelfs afvragen, waarom de oppositie niet alle parle mentaire middelen heeft uitgeput, toen in de Kamer de Indonesië-poli- tiek aan de orde was. Maar als Nederlander vraagt men zich toch verwonderd af, of de rege ling het recht heeft een zaal te weige ren, waar toch in de grondwet de vrij heid van meningsuiting en het recht van vereniging en vergadering uit drukkelijk zijn vastgelegd. De motieven voor de zaalweigering zijn uitermate zwak. Er zou ordever storing te verwachten zijn geweest van dc zijde der Indonesische gasten. Zou iemand daar in ernst aan ge loofd hebben? Het wil ons voorkomen, dat de re gering zich hier aan een zeer gevaar lijke beslissing heeft gewaagd, die de schijn wekt, dat geen middel te ver werpelijk is om actie tegen de gang van zaken met betrekking tot Indone sië te voorkomen. Hoe men ook tegen over Rijkseenheid moge staan, een protestvergadering had nooit op deze wijze verhinderd moge worden. De thans gevolgde methode ruikt bedenkelijk naar dictatuur. Evenredig Het stelsel der Evenredige Verte genwoordiging bij verkiezingen staat nog al eens aan critiek bloot en het blijft inderdaad actueel. Als men eandidaten stemt inplaats van partij lijsten krijgt men meer politici van formaat, meer figuren in het parle ment. Stemt men lijsten, dan weet de kiezer nauwelijks wie hij kiest, hij stemt dan voor of tegen een program zo zeggen de tegenstanders der E.V. Geen debat echter over dit probleem. Onze bedoeling is uitsluitend, de aandacht te vestigen op een klein re kensommetje in de Groene Amster dammer van deze week, naar aanlei ding van de verkiezingen in Noorwe gen, waar volgens het districtenstelsel gestemd is. „De burgerlijke partijen kregen er tezamen 842.000 stemmen oftewel 48.5 pet. van het totaal en 65 zetels of tewel 43.3% van het totaal: de sociaal democraten kregen 792.000 stemmen, d.w.z. 45.7% van het totaal, doch 85 ze tels, d.w.z. 56.7% van het totaal: en de communisten 100.000 stemmen oftewel 5.8% van het totaal, en 0 zetels. Bij E.V. zouden de burgerlijken 8 en de communisten 9 zetels méér hebben ge had. de socialisten 17 zetels minder". Men zal de „Groene" toe moeten ge ven, dat de partijen allesbehalve heb ben gekregen, waarop zij volgens hun aanhang recht hadden treurde echter, dat. ze niet twee of drie jaar geleden zijn genomen. De zitting van het Lagerhuis werd bijgewoond door de beide prinsessen Elizabeth en Margaret. BEROEP OP DE ARBEIDERS In een na afloop der zitting gehou den radiotoespraak heeft Atllee de Britse werkgevers en werknemers verzocht „ernstig te overwegen" lan gere uren te maken „in deze tijd van nationale crisis". Er zijn arbeiders, zo zeide de pre mier, die slechts een minimum aan werk verrichten, die onverschillig zijn en vrije dagen nemen, omdat zij weten dat men hecïen arbeiders nodig heeft. De regering had beperkingen ingevoerd in een poging om eerlyk te zijn en niet de gehele last op een en kel deel der gemeenschap te leggen of de sociale diensten te benadelen. Een welvarende staat kon zulks slechts blijven, indien hij gebasseerd was op een gezonde economie. De eerste reacties op de verklaring in het Lagerhuis waren die van op luchting, zo seint Reuter. Weliswaar zal de beurs van iedere Brit het te verduren krijgen, doch de kosten van het levensonderhoud worden niet on middellijk verzwaard. Hoge Hongaarse militairen in Boedapest terechtgesteld. Generaal Palffy, voormalig chef van de Hongaarse generale staf, kolonel Bela Korondy, die met Palffy en Rajk terecht heeft gestaan, kolonel Horvath van de Hongaarse politie en kolonel Nemeth, voormalig Hongaars militair attaché te Moskou, zijn Maandag in Boedapest terechtgesteld. Zij waren Vrijdag door een militair gerechtshof in besloten zitting ter dood veroordeeld. Het Hongaarse volksgerechtshof, dat Rajk veroordeelde, had de zaak van Palffy en Korondy naar de krijgs raad verwezen. Nemeth was in het proces tegen Rajk en Palffy als getuige verschenen en had verklaard, dat generaal Palffy hem in schijn als Hongaars militair attaché, doch in werkelijkheid als spion voor Tito, naar Moskou had ge zonden. Sloep met vijf man viel uit de davids. Andere sloep met acht man vermist. Het 2219 brt. metende Deense vrachtschip „Ivar", dat zonder lading op weg was van Hamburg naar Rot terdam. is Maandagavond vroeg 20 mijl ten Noordwesten van Terschel ling op een mijn gelopen. Het schip zond onmiddellijk S.O.S.-seinen uit en meldde: „Op mijn gelopen positie 53 graden 46 minuten Noord en 4 gra den 49 minuten Oost stop help spoe dig stop reddingboot en radio-ontvan ger defect stop schip zinkende". De motorreddingboot „Dorus Rij kers". die sinds Zondagavond dienst had gedaan, voer onmiddellijk uit. Ook de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling zette koers naar het in nood verkerende Deense schip. Met flambouwen gaf de bemanning noodseinen, daar de radio was uitgevallen. Om acht uur kreeg de kustwacht- post op de vuurtoren „Brandaris" weer r-adiografisch contact met de „Ivar". die met een noodzender werkte. Inmiddels had de bemanning van het Deense schip getracht een sloep met vjif man uit te zetten. Deze pos-ing mislukte echter jammerlijk, doordat de sloep bij het uitdraaien uit de davids viel. Over het lot van deze vijf man was om kwart over tien nog niets bekend. De sleepboot „Holland", die kort na half negen langszij kwam, zag kans twee der opvarenden over te nemen. Inmiddels was ook de sleepboot „Oceaan" ter assistentie van Terschel ling uitgevaren. Van de „Ivar" werd intussen een tweede s'oep overboord gezet, ditmaal met a f t man. Deze kwam goed in het water terecht, doch dreef later in de avond af en was om kwart over tien niet verder gesigna leerd. Er bestaat vrees, dat deze sloep geen kans zal zien door de sterke branding de kust te bereiken. De „Ivar" had 22 koppen aan boord onder kapitein N. L. Larsen. Om kwart over een vannacht be vonden de kapitein en de eerste stuurman zich nog steeds aan boord van de „Ivar". De sleepboot „Holland" bevond zich langszij en wilde een po ging doen het schip op sleeptouw te nemen en op het Jtrand van Ter schelling aan de grond te zetten. Men heeft geen enkel levensteken opge vangen van de dertien vermisten, van wie zich acht bevonden in de sloep, die naar het Oosten moet zijn afgedreven. De reddingsboten „Dorus Rijkers" en „Insulinde" zetten onvermoeid hun pogingen voort de sloep of nog in le ven zijnde schipbreukelingen, die op de Noordzee mochten ronddrijven, te ontdekken. Sinds twaalf uur vannacht zocht een van het vliegveld Valken burg opgestegen marinevliegtuig de zee af. Op Terschelling maakt men zich weinig illusies over het lot der vijf Denen, die bij de mislukte poging om de eerste sloep uit te zetten, in zee terecht kwamen. Vandaag is het 7 jaar gele den, dat de beroemde slag bij El Alamein plaats vond, waar door de opmars van generaal Rommel tot staan werd ge bracht, wat een keerpunt bete kende in het verloop der krijgs verrichtingen in Afrika. Wrak van boot door de „Dorus Rijkers" gevonden. De motorreddingsboot „Dorus RU- kers" heeft Maandag voor Texel het wrak gevonden van de Staverse jol, die sinds Zondagmiddag vermist werd. Aangenomen wordt, dat de belde op varenden, een apotheker en een kas sier van de staatsloterij in Den Hel der, verdronken zijn. De Centrale Band van de Royal Air. force, die thans een bezoek aan Neder land brengt, is met groot succes haar Nederlands tournee begonnen. Vlammend betoog over de gevaren, die thans de eenheid van Belgiëbedreigen. Paul Spaak heeft Maandag voor de Belgisch nationale omroep een felle redevoering gehouden tegen het rege ringsvoorstel om een volksraadple ging te organiseren over de terug keer van koning Leopold. Hij zag in het voorstel een gevaar voor de een heid van België en een bedreiging voor het voortbestaan der natie en sprak over de verblinding van enkele politici en de koppigheid van de koning. Letterlijk zeide Spaak: „Indien de koning werkelijk groot is en indien hij werkelijk trouw is aan hetgeen hij reeds zo dikwijls heeft verklaard: „Ik geef mij geheel aan België", dan moet hij begrijpen, dat hij onder de huidige omstandigheden moet aftreden in het belang van de rust in het land en van de eenheid Het Franse motor.vrachtschlp „Carbet" liep Zaterdag op de werf van de N.V. Kon. My, „De Schelde" te Vlisslngen van stapel. Amerikaanse ambassadeur in ons land aangekomen. HIJ SPRAK AL WAT NEDERLANDS De nieuwe Amerikaanse ambassa deur in ons land, Selden Chapin, is Maandagmiddag met het s.s. „Veen- dam" van de H.A.-lijn in Rotterdam aangekomen. Hij werd ter verwelko ming opgewacht door o.a. zijn land genoot Hunter, hoofd van de E.C-A.- missie en mr. Visser, chef van het protocol van het ministerie. Tegenover de journalisten zei de nieuwe ambassadeur het 'n voorrecht te achten de Ver. Staten in dit vrije en vriendelijke land te mogen verte genwoordigen. Hij ging na een korte verklaring tot aller verbazing plotseling in de Nederlandse taal verder. Gebrekkig doch verstaanbaar vroeg Chapin de toeschouwers hem niet kwalijk te ne men, dat hij nog niet goed Hollands kan spreken. Hij had nog maar tot de 14e les die taal bestudeerd. Zijn doch ter en zij waren erg blij in Holland te zijn. Later in de middag vertrok de heer Chapin per auto naar de residentie. EEN ONDERNEMENDE GEVANGENE. Gedurende vier jaren hebben de Amerikaanse radioliefhebbers in het gebied van Mississippi zich vergeefs afgevraagd, waar sommige geheim zinnige uitzendingen, die zij ontvin gen vandaan kwamen. Door intensieve nasporingen van de autoriteiten is het raadsel thans op gelost. De bron bleek een staatsge vangenis te zijn. Een der gevangenen, die tot 50 jaar veroordeeld was we gens een roofoverval, had in zijn vrije uren drie rnders gebouwd, waarvan er twee in zijn cel verborgen waren en een in een wachthuisje. Voor het ontbijt schakelde hij zijn zender in om zijn moeder en zijn vrienden te kunnen bereiken. In het verdere programma werden steeds dezelfde platen gedraaid: „Don't fence me in" (sluit me niet op) en „Get me out of here" (bevrijd me). Gevangenisstraf van negen jaar geëist. Hans Mittelstenscheid wie in Zeeland kent die naam niet? Honderden jonge en ook oudere mannen kregen gedurende de bezettingstijd met deze zelfbewuste „Fachberater" direct of indirect te maken, hy immers is ver. antwoordelyk voor het feit, dat honderden Zeeuwen in Duitse slaverny werden gevoerd. Daaraan heeft Mittelstenscheid, die thans 48 jaar oud is en die nog niets van zijn arrogante zelfverzekerdheid heeft verloren, het te danken, dat h(J Maandag ais oorlogsmisdadiger voor de Bijzondere Strafkamer te Middelburg terecht stond. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek van voorarrest. Licht hinkend trad de man, die tijdens de oorlog zoveel ellende over Zeeuwse gezinnen heeft gebracht, voor zh'n rechters, gekleed in een keurig blauw pak en met een ge zicht, dat geen enkele emotie ver ried, maar dat een hautaine uitdruk king kreeg, toen jhr. mr. H. H. G. Verspyck, de korte dagvaarding voorlas. Voordat het getuigenverhoor be gon, kwam verdachte even aan het woord. Hg ontkende opzettelijk en in strijd met de wetten en de gebrui ken van oorlog en van menselijkheid de uitzending van vele Zeeuwen voor verplichte tewerkstelling in Duits land te hebben bevorderd, hij had slechts de voorschriften van t Rijksar beidsbureau gevolgd. Ook zoU hy niet zelfstandig bevel hebben gegeven de genen, die geen gevolg gaven aan de oproep om zich te melden voor uit zending, te doen opsluiten; ook hier had hij slechts opdrachten uitge voerd. De eerste getuige, de P.R.A.-re- chercheur, P. Steen, verklaarde, dat de administratie van het Gew. Ar beidsbureau verdwenen is en dat het dan ook niet bekend is hoeveel per sonen naar Duitsland zrjn getranspor teerd. De heer A. de Pagter vertelde dat naar aanleiding van een rumoeri ge NAF-vergadering in Goes, tien personeelsleden van het kantoor van de Prov. Voedselcommissaris als mede drie chefs bij verdachte op het matje moesten verschijnen en dat de ze toen de tien personeelsleden met uitzending naar Duitsland bedreigde bij' wijze van strafmaatregel. Dit drei gement werd inderdaad uitgevoerd, maar enkele betrokkenen visten zich aan de onvrijwillige reis naar het Oosten te onttrekken. „ZWARTE LIJSTEN" De smid J. Crucq uit Vlissingen, die op de werf van de Mij. „De Schel de" werkte, werd in Mei 1942 met 300 andere Scheldearbeiders naar Duitsland gestuurd. Verdachte was bij de trein, toen het transport ver trok. Na 11 maanden keerde Crucq terug, maar in October 1943 krweg hy opnieuw een oproep. Hij gaf daar aan geen gevolg, mede omdat zijn vrouw ziek was, maar met die laat ste factor hield Mittelstenscheid geen rekening en hij gelastte de arrestatie van Crucq, die in Amerfoort werd op gesloten. In 1943 werd J. A. Ton tewerkge steld op het G.A.B. te Middelburg. Vanzelfsprekend werd ook hy als getuige gehoord en hy deelde het Hof mede, dat er op het bureau in Mid delburg wel formeel een directeur zat, maar dat Mittelstenscheid als „Fachberater" de beslissingen nam. N.S.B^ers hadden opdracht de namen van politieke tegenstanders op te schrijven en deze liisten aan Mittel stenscheid voor te leggen. Die zou dan wel voor spoedige uitzending naar het Derde Ryk zorgdragen. Eén van deze lysten heeft getuige zelf gezien. De mensen, die hierop genoemd werden, moesten direct een aanmeldingsformulier ontvangen en de artsen kregen het bevel deze „an ti's" niet af te keuren. De heer Ton slaagde or in verdachte te laten lachen door ie verklaren, dat deze zich de spitactie een zaak van de militairen toeëigende, m.a.w. er zich mee bemoeide zonder daartoe geroepen te zijn. Van deze bemoei zucht waren uiteraard weer arresta ties het gevolg Mittelstenscheid leidde destyds ook een huiszoeking bij de onderge doken illegale werker J. Maljers te Middelburg en nam daarby een be drag van ong'. f 10.000 in beslag. Mittelstenscheid zou zich tegenover een and«re ambtenaar van 't G.A.B., P. Winkster op een dergelyke wijze hebben uitgelaten, dat wel zonne klaar bleek hoe goed hij van de toe standen in de strafkampen op de hoogte was. FELLE NAZI De mening van Mittelstenscheid was dat voor de Duitse belangen de Ne derlandse opgeofferd moesten wor den, aldus getuige C. Jansen, direc teur bykantoor Terneuzen van het G.A.B., die vond, dat verdachte ver der ging dan de voorschriften. Hij was bovendien een type, dat kroop voor zyn meerderen en trapte op zyn minderen. De ex-directeur van het G.A.B. te Middelburg. M. W. Welleman, erken de, dat verdachte „tweede kapitein op het schip was". Deze getuige be weerde, dat naar zijn schatting ong. 400 mannen uit Zeeland naar Duits land zyn gezonden. De getuige Jansen had echter even tevoren verklaard, dat alleen in Zeeuwsch Vlaanderen reeds 3600 mannen werden aangewe zen voor uitzending, zodat die schat ting wel erg aan de lage kant was. De getuige A. H. Verbeek verklaar, de, dat zes inwoners van St. Laurens op last van Mittelstenscheid' werden gearresteerd. Zij zouden in Duitsland omgekomen zijn. (Vervolg op pag. 2) der Belgen. Indien de vorst de nood zakelijkheid van zijn aftreden niet vermag in te zien, dan zou hij moeten verklaren dat hij slechts naar België zou terugkeren, indien hij 66 procent der stemmen in het gehele land op zich weet te verenigen. De volksraad pleging zou in dat geval dus geen ge westelijk, doch een landelijk karakter moeten dragen. Indien de koning 66 procent der stemmen behaalde zou hy zouder verdere discussie automatisch terugkeren naar België. Mocht hij echter beneden de 66 procent blijven, dan zou hij onmiddellijk moeten af treden ten gunste van zijn zoon". Spaak stelde de grote verdeeldheid in het licht, welke onder de Waalse ministers heerst. „Ziet de regering niet in welke ge varen het land en zelfs de monarchie lopen indien de vorst geen 55 procent der stemmen behaalt of zelfs slechts 50 procent, hetgeen denkbaar is", zo vervolgde Spaak. „Hij zal dan door 't land weggejaagd worden. Het woord is hard doch waar. Wat zal het buiten land er van denken en wat zal er daarna van het prestige der monar chie overblijven? Wat zal voorts de positie van prins Boudewijn zijn? Is er iemand, die gelooft, dat deze na de beledigingen, zijn vader aangedaan, naar België zal kunnen terugkeren om te regeren?" Spaak besloot met de woorden: „Wie zal België redden?" Duizenden belangstellenden kwamen naar het Limburgse stadje Honderden auto's en autobussen dit ondanks het rijverbod en naar schat ting 30 tot 40 duizend mensen zijn Zondag in Weert geweest, waar volgens dc ver halen, welke thans in de gehele streek hèt onderwerp van het gesprek zijn, vo rige week Zondagavond de maagd Maria aan een eenvoudige schildersknecht zon zijn verschenen. Deze jongeman, dc 18-jarlge Mathieu Jacobs, heeft verteld, dat hij op de be wuste Zondagavond na een kaartavondje bij vrienden op weg naar huis in de buurtschap de Klakstraat plotseling een stem hoorde, die hem vroeg van zijn fiets te stappen en te knielen. Hij vol deed aan dit verzoek en zou toen bij een groepje populieren een in het wit ge- kleede verschijning hebben gezien, die hem opdroeg twee Mariabeeldjes te ko pen: één moest hij aan een der bomen hangen en één thuis boven zijn bed. Thuis gekomen, durfde hij niet goed over de „verschijning" te spreken, maar de volgende avond heeft hij het toch aan zijn moeder verteld en er ook met een priester over gesproken. In overleg met de laatste is hij Maandagavond niet te ruggegaan naar de bewuste plelc, hoewel de verschijning hem dit gevraagd zou hebben. Woensdags heeft hij de ver schijning wederom gezien tijdens zijn werk; hij moest toen zijn werk laten lig gen en naar de boom gaan. De jongen ging onmiddellijk op weg. maar kwam spoedig terug omdat hy onwel geworden was. Een dokter kon echter niets bijzon ders constateren. Mathieu is de volgende avonden nog enige malen naar de boom gegaan en daar de verschijning hem zou hebben gezegd, dal er een voor ieder zichtbaar teken gegeven zou worden, groeide de belangstelling elke dag aan. Zondagavond was het aantal belangstellenden niet te schatten. Er werden Maria-liederen ge zongen. maar er gebeurde niets. De Katholieke geestelijkheid neemt de uiterste reserve in acht. Electrische trein vloog in brand. BESTUURDER KON OP TIJD DE MACHINE VERLATEN Juist op het moment dat de be stuurder de electrische personentrein, die Maandagmiddag uit Utrecht naar Arnhem was vertrokken by het sta tion Ede/Wageningen tot stilstand wilde brengen, hoorde hy een eigen, aardig geluid en zag achter hem een grote vuurzuil opschieten. Onmiddel lijk verliet hy de machine. Het bleek dat deze ln brand stond. Een spoorwegmonteur, die 100 me ter voor het station aan het werk was had gezien dat er rook uit de achter- zyde van dc locomotief kwam. Terwijl trein- en stationspersoneel het vuur met brandblusapparaten te lyf ging, haastte men zich de brandende loco motief af te koppelen en op een zy- spoor te brengen, waardoor de per sonenwagens geen gevaar meer lie pen. De brandweer uit Ede had de vlammen vrij spoedig bedwongen. De locomotief werd ernstig beschadigd. Waarschijnlijk had zich kortsluiting voorgedaan. VOORSPELT: NIET VEEL WIND Geldig tot Dinsdagavond. In de loop van de dag toenemende bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land enige regen Aanvankelijk weinig wind. later tot matig toenemende Zuidelijke wind en weinig verandering in temperatuurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1