Cultuurtechnischwerk in Zeeland Nieuws uit Zeeland Landaanwinning blijft beperkt Opwindende tewaterlating. .r Nederlands schip op mijn gevaren. Vandaag, dag der Verenigde Naties. Zeeuwse plattelandsvrouwen vergaderden te Goes Nieuws meen o t e d o p Minister Spitzen komt naar Middelburg. Strijd om de Kreekrakdam herdacht. WALCHEREN jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 OCTOBER 1949 ONTWIKKELINGSDAG AGRARISCHE RAAD. Behalve langs de Westerschelde z^jn er In Zeeland, geen grote land- oppervlakten meer te winnen door inpoldering. Dit was de conclusie, waartoe ir. F. P. Mesu, directeur van de Cult, Techn. Dienst kwam, in 7,yn rede op de Ontwikkelingsd«g van de Zeeuwse Agrarische Raad te Goes. Enkele honderden Zeeuwse plattelandsvrouwen en mannen wa ren Zaterdag naar Goes gekomen om deze bijeenkomst bij te wonen. De ochtendvergadering was matig bezocht. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van do Agrarische Raad heette in zijn openingswoord de genodigden en de sprekers welkom, waarjpii hij on der meer noemde 't lid v. U.S., dhr. C. Philipse, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de direc teur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, de heer C. Lijnzaad, de prov. secre taris van do Stichting voor de Land bouw, ir. J. D. Dorst en de Prov. Lindenbergh bijzonder welkom heette voedselcommissaris, de hoer D. W. Bij het inleiden van do spreker van deze morgen, ir. F. P. Mesu. direc teur van do Cultuurtechn. dienst, wees de voorzitter nog op de belang rijkheid van de ruilverkaveling voor de Ned. landbouw. De voorsprong die wij bij do landbouw hebben, moet be houden blijven. Rationalisatie dient te worden doorgevoerd en de reeds hoge opbrengst moet door ruilverka veling nog hoger worden. Hierna was het woord aan Ir. Mesu. (Ingezonden mededellnm. Maak Uw Dokter geen verwijt. Mogen wij klagen Nederland met zijn uitermate gun stige cijfers op het gebied der volks gezondheid, ls gelukkig geen jacht terrein meer voor onverantwoorde lijke fabrikanten van patent-genees middelen. Wjj vertrouwen de ge zondheidszorg toe aan onze dokters, niet aan kwakzalvers. Maar zelfs dokters erkennen de noodzaak (en bepleiten 't bestaans recht!) van een betrouwbaar huis middel om onverwachte pijnen te verlichten. Zy eisen slechts dat zulk een middel onschadelijk zal zijn en dat het de voorschriften van de me dicus niet zal tegenwerken. Zulk een middel is „TOGAL", een, antincuralgicum van grote pijnstil lende kracht- snelwerkend, afdoen de en volkomen onschadelijk. „TO GAL" is vooral uiterst werkzaam bij spier, en zenuwpijnen (aangezichts- pljn!)bij zg. urinezuurziekten, spier-, zenuw- en gewrichts rheuma- tvek is ischias en spit en bij algeme ne welzijnsbezwaren zoals hoofdpijn migraine, verkoudheid, influenza, griep, periodieke klachten, over gangstijd, enz. „TOGAL" behoort aanwezig te zijn in elk gezin. Over al verkrijgbaar 2,08 en f 7,94. Proefflacon a 0.88. (Slot van pag. 1) TOESPRAKEN. Hier nam allereerst de heer A. Smit het woord, opmerkend, dat hij als alle mensen die iets met de zee te maken hebben, een tikje bijgelo vig is. Voor hem is een schip een levend wezen met een ziel en cr zijn schepen, waarvan men. vanaf het eerste moment, dat men er mee te maken heeft, alleen maar plezier beleeft. Daartoe rekende spr. ook de ..Carbet", die onder wel zeer gun stige voortekenen te water was ge gaan. Het eerste contact tussen „De Schelde' 'en de Compagnie Génerale Transatlantique werd gelegd door de man. die de laatste Franse officier was geweest, die in 1940 Vlissingen verdedigde, de heer Laurenchet. Dank zij zijn medewerking en de banden, waarmede hy zich aan Vlissingen verbonden voelde, werd de opdracht in een minimum van tijd verstrekt. Dc technici der beide maatschappij en konden uitstekend met elkaar overweg en de plannen van „De Schelde*' werden practisch onveran derd goedgekeurd. Welnu: de „Car bet" is het eerste vrachtschip, dat sedert de bevrijding op „De Schel de" van stapel loopt. In iet het eerste Franse vrachtschip in de geschiede nis der maatschappij, want ten tijde van sprekers grootvader liep er ook een boot van stapel, echter van veel kleiner formaat. Toch bewijst het feit zelve, dat er reeds eerder ban den bestonden tussen ,.De Schelde" en Frankrijk. Spr. verklaarde dankbaar te zijn voor de eervolle opdracht twee flin ke schepen voor de C. G. T. te bou wen en wenste de „Carbet" een voorspoedig beslaan toe, een wens, welke volgens spreker, op grond van zjjn voorgevoelens, zeker in ver vulling zal gaan. De neer Smit dankte ten slotte madame Maignol voor de charman te wijze, waarop zij de „Carbet" te water had gelaten en het schip zijn naam geschonken had. Namens de Compagnie Géneraio Transatlantique sprak de heer Jean Marie, die zeide bizonder getroffen te zijn door de woorden van de heer Smit omdat die hem als het ware uit het hart waren gegrepen, waar h\j de voorbeeldige samenwerking memoreerde. Vanaf het eerste mo ment heeft de C. G. T. een volledig vertrouwen gehad in „De Schelde", een vertrouwen, dat op een schitte- rnde werf als deze ook een schit terend schip zou worden gebouwd. Schepen zijn inderdaad als mensen: zij worden geboren, zij leven en sterven. Laat ons hopen, zo zelde spr. dank brengend aan „De Schel de" voor dc goede zorgen bij de bouw, dat de „Carbet" een lang en voorspoedig leven beschoren zal zijn en dat bouwers en opdrachtgevers er steeds met vreugde aan zullen denken. Nadat deze toespraken waren ge. wisseld, werd de kiel gelegd voor dc eerste der beide Argentijnse emi- Ïrantenschenen. dio door de N.V. ion. Ml). „Dc Schelde" worden ge bouwd. LANDAANWINNING. Na in het kort de arbeid van Land- bouwherstel in de naoorlogse periode te hebben besproken, gaf spr. een overzicht van de Landaahwinnings- werken. Dit jaar kwam de inpolde ring van het Sloe tot stand .terwijl venvacht mag worden dat een deel van dc Braakman spoedig zal volgen. Van een inpoldering van het Zwin ziet spr. niet veel komen. Wel van het verdronken land van Soeftinge. Hierover moet echter eerst overeen stemming met België worden verkre gen. Zo is het ook met de schorren, en slikken tussen Bath en Ossen- drecht. Sommige deskundigen vrezen nl. dat door inpoldering dezer gron den. de stormvloeden hoger zullen oplopen en dat de dokken van Ant werpen hierdoor gevaar zouden kun nen lopen. Wellicht zouden proeven in een waterloopkundig laboratorium kunnen uitwijzen welke opvatting de juiste is Voor het gebied van de Ooster- scheldo kwam meermalen de aanslui ting van N. Bèveland aan Walcheren en Z, Beveland ter sprake. Het schijnt dat do kosten thans te hoog zijn. Dit is wel te betreuren, omdat daardoor ook do mogelijkheid van landaan winning op weinig kostbare wijze ten N. van het Sloe wordt afgesneden. Ook het Verdronken land van Rei- merswaal komt voorlopig niet in aan merking. Er blijven dan nog over de schorren en slikken van de Heen. welke echter voornamelijk in Bra bant zijn gelegen. Behalve langs de Westerschelde zijn er dus in Zeeland door inpoldering geen grote oppervlakten land meer te winnen. DE WATERBEHEERSING. Vervolgens wees spr. op het werk van de C.D. voor de waterbeheersing. Spr. was van mening dat de afwa tering aanzienlijk zou kunnen verbe. teren, wanneer werd overgegaan tot het vormen van grotere waterstaat kundige eenheden, die deze zaak ter hand nemen. Ook voor de waterke ring en het beheer der wegen zou dit van belang zijn. Enkele voorbeelden zijn hier reeds van, terwijl op Tho- len momenteel de mogelijkheid en wenselijkheid van concentratie op het gebied der afwatering wordt on derzocht. Een goed voorbeeld van samenwer king ls de verbetering van de afwa tering van. het Waterschap Schouwen met daarop afwaterende polders. Ge zorgd ls dat deze werken passen in een eventuele daaropvolgende ruil verkaveling. Men komt terug van de neiging tot centralisatie van bemalingen en de C.D. heeft thans een werktuigkundig ingenieur, die een onderzoek instelt naar en de verbetering van kleine windbemalingen. Ook op wegengebied is in Zeeland nog zeer veel te doen. Spr. had hier bij het oog op de wegen die de ont sluiting van de aanliggende gronden ten doel hebben. Met financiëële hulp van de C.D. zijn in ons land reeds honderden km. wegen van een zeer eenvoudige verharing voorzien. Voorts wees spr. op de hulp van zijn Dienst bij verbetering van kavels door drainage of egaliserlng, om tenslotte te spreken over de Ruilverkaveling. RyiLVERKA VELINGEN. Behalve de .'uilverkavelingen in de Kruininger- en de Ser Pauluspolder -- waarover wij onlangs uitvoerig schreven werd ook besloten tot ruilverkavelingvan de Vier Bannen van DuivelEind ter grootte van ruim 2600 ha. Gehoopt wordt dat in 19-50 met de uitvoering kan worden begon nen. Verder werd nog ruilverkaveling aangevraagd voor de Iersekse Moer. de Poel, Noordwelle, Eede, en Canis- vlietpolder. Deze zijn nog in voorbe reiding. Spr. wees verder op het om vangrijke werk van dc herverkave ling op Walcheren om te eindigen met een uiteenzetting van de wijze van uitvoering van Cultuurtechnische werken. Voor ruilverkaveling werd voor '49-'50 voor Zeeland bijna 3 millioen uitgetrokken. Hierin niet be grepen Walcheren. Voor de zg. boe renwerken ontvangt Zeeland voor '49- '50 een bedrag van bijna 300.000. Alle cultuurtechnische werken wor den ook op haar landschappelijke mé rites beoordeeld, om een schoon land schap te krijgen. Op deze inleiding volgde een druk ke gedachtenwisseüng. De heer Phi lipse besprak ook nog de lanaanwin- ning in de Braakman en in Saeftinge. Hij wees o.m. op het belang van sa menwerking door de waterschappen en vroeg de medewerking van do C. D. voor de dezer dagen opgerichte commissie tegen verdroging en ver- zilting. Op een vraag van de heer Philipse over de verdeling van de gronden in het Sloe, moest ook ir. Mesu het ant woord schuldig blijven. Tot slot* van de morgenvergadering gaf de heer J. K, Melse, hoofdinspec teur van het Bureau Oogstvoorzlc. nlng nog een uiteenzetting over het werk van zijn bureau. DE MIDDAGVERGADERING. De middagvergadering welke be langrijk beter bezocht was, mede dank zij de goede opkomst van. de dames, werd geopend door mevr. F. KostcnseKraak, voorzitster van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland. Ir. D. S. Tuinman, secretaris van dc Holl. Mij v.Landhöuw, hield een in leiding over „Wat verwachten wij van ons zelf?" Hij wees hierbij op een van de grootste gevaren dio ook het platteland meer en méér bedrei gen ,nl. dat men gaat leven in een schijnwereld. Het platteland is echter een belangrijke bron en reserve van geestelijke en lichamelijke volks kracht. Deze kracht moet behouden blijven. Wat de industrialisatie be treft vestigde spreker er de aandacht op. dat ook het plattalandsgezin zich meer zal dienen te realiseren, dat slechts een enkeling voor het boeren bedrijf voorbestemd is. Hij pleitte in dit verband voor goed onderwijs. Het platteland moet niet do:.leveran cier blijven van de ongeschoolde ar beider. Ook dient het platteland zich in de nationale problemen te verdie-, pen. Een georganiseerd optreden hier bij vraagt krachtige organisatie. Dc huidige tijd maakt van het in dividu meer een massaproduct. Het einde is de absolute staat. Hiertegen moet een positieve houding worden gesteld. Nadat de heer J. G. Telgenkamp nog een beschouwing over de foto tentoonstelling- en wedstrijd had ge geven en in de daaropvolgende pauze velen de tentoonstelling hadden be zichtigd, was er opgewekte samen zang. onder leiding van mevr. M. G Grimberg—Huijser, met rnej. A. Vis- kpr aan de piano. De voorzitter der L J.G. de heer Js, Cevaal, sloot met een enkel woord deze geslaagde Ontwikkelingsdag. Russen versloegen de Spaanse Armada. „Rusland heeft het de Britse vloot mogelijk gemaakt in 1588 de Spaanse Armada te ver slaan, want de Engelse schepen werden in die tijd van Rus sisch hout gebouwd, met Rus sische zeilen uitgerust en met Russisch pek ingesmeerd". Al dus schrijft de Russische pro- lessor Mavrodin in zijn boek „De rol van de Russische we tenschap in de geschiedenis der cultuur". In Deense wateren gezonken. Het Nederlandse m.s. „Casaita" is Zaterdagmiddag in (le Deense wateren tussen Fünen en Samsoc op een mijn gelopen en gezonken De bemanning van negen koppen bleef ongedeerd en bereikte per boot de Oostkust van het eiland Samsoe. De mannen zijn ternauwernood aan. de dood ontsnapt Het 400 ton me- tencré schip zonk binnen 20 minuten. Een der twee sloepen werd vernietigd. Behalve de scheepsdocumenten werd niets gered De voltallige bemanning is na een vier uur lange worsteling met de ruwe zee, veilig op Samsoe ge land. Het schip was met stukgoed van Kopenhagen op weg naar Odensee. Eerste machinist van Doorn uit Utrecht vertelde, hoe bij een zware explosie de boeg werd opengestVfiurd. De luiken werden door de druk weg gedrukt. Hoewel eerst nog overwogen is om het schip aan de grond te zet ten. kwam men al spoedig tot de con clusie, dat de overgebleven reddings boot dc enige kans op lijfsbehoud was. Op weg naar dc kust heeft men ver schillende schepen gezien, doch geen ervan kon gepraaid worden. Vandaag is het vier jaar geleden, dat liet handvest der Verenigde Na ties werd ondertekend. De 23ste Oc. tober geldt sinds 1945 als „dag der V.N.", een dag, waarop ih vele «te- den van de wereld samenkoriis\n' worden gehouden en redevoeringen afgestoken om de doeleinden en beginselen van dc internationale or ganisatie uit te draeen en te steunen. Zelfs in de Sowjet-Unie verschonen er dan vriendelijke artikelen in dc „Prawda" als de „Iszwestia" verkla- pers. Zo citeerden gisteren zowel de ringen van Stalin en Molotov, waar in het belang van de V.N. voor het handhaven van de vrede wordt on derstreept. In de Ver. Staten zün de U.N.O.- verenigingen zeer actief. In ons land zal voor het eerst op een groot aan tal middelbare scholen een der lera ren in het kort dopl cn werkwijze van de V,N. uiteenzetten. De „Grote Beer" aangekomen. Het troepen transportschip „Grote Beer" is Zondagavond tijdens storm weer met gerenatrieerde militairen aan boord, dc sluizen #an IJmuiden binnengelopen. De militairen zouden vandaag in Amsterdam debarkeren. (Ingezonden mededeling) Ds a.s. voorjaarsvergadering op Tholen. Terwyl de heren zich in de och tendbijeenkomst van de Zeeuwse Agrarische Raad met een technisch onderwerp bezig hielden, kwamen de leden van de afd. Zeeland Bond van Plattelandsvrouwen Zaterdag morgen in het Ooese Schuttershof bijeen voor hun provinciale najaars vergadering. De voorzitster, mevr. F. Kosten- seKraak uit Kruiningen deelde in haar openingswoord mede. dat een nieuw Zeeuws Bondslied is gemaakt. De tekst is van mevr. Minn aard Lokerse. terwijl de heer P. de Rooij de muziek schreef. Voorts memo reerde de voorzitster de geslaagde Gelderse dag. Na het zingen van het landelijke bondslied, werd begonnen met af handeling van de bondszaken. Mevr. v. d. Hooft uit Axel bracht hierna verslag uit van de voorjaars- Tgadering in Utrecht. In de plaats van mevr. Dorst, welke niet herkies baar was, werd candldaat gesteld voor het hoofdbestuur, mevr. Kos- tenseKraak en als plv. mevr. Hol sterScheele uit Zaamslag. Tot leden der kascommissie wer- I De directie van de Alg. Kunstzijde Unie A.K.U. is erin geslagad de fabri cage- cn verwerkingspatenten op het ge bied van nylon van een Amerikaanse on derneming te verwerven. De minister van economische zaken heeft bij dc hoofdcommissie voor in dustrialisatie een commissie ad hoe voor buitenlandse investeringen in Nederland Ingesteld. Tc Amsterdam is Zondagnacht door onbekende oorzaak een rneubelpak- huis aan de Ververstraat afgebrand, eenkomst van dc Z.A.R. den benoemd mevr. Burger en mej. Dekker uit Wemeldinge en mevr. van Willegen uit Goes. Hierna zong het dameskoortje van de afd .Z. Beveland West het nieu we Zeeuwse bondslied. Het lied viel zeer in de smaak en mevr. Min- naardLokerse ontving dan ook 'n ware ovatie. Als tastbaar 'bewijs van erkentelijkheid werd een bouquet aangeboden. De secretaresse, mej. G, G. Sik- kens deed enkele mededelingen over het winterprogramma. In December worden weer Kerstmiddagen gehou den, terwijl in Januari een hoofdbe stuurslid overkomt voor enkele le zingen. De heer G. Houtekamer houdt in Februari een lezing bij een film over de „Willem Ruys" en voorts komt er een film over het landbouw-huis- houdonderwys. In verschillende af delingen worden kook- en handwerk- cursussen gegeven. Volgend jaar wordt een Canadese dag georgani seerd. HET G|tON D GEBRUIK Ir. R. van Hees sprak vervolgens over „Het grondverbruik in de stad en o phet platteland." Hij besprak hierby het eigendomsrecht. het pachtrecht en het gebruiksrecht.' In Zeeland wordt meer dan 70 van de grond verpacht. Er wordt veel meer grond gevraagd dan beschik baar is. Daarom is er de Pachtwet en het Pachtbesluit, dat de pachters meer bestaanszekerheid geven. Breedvoerig besprak de inleider het feit, dat jaarlyks 2500 ha. grond voor uitbreiding van stad en dorp wordt benut. Agrarische gemeente raadsleden hebben hier volgens spr. een mooie taak om te voorkomen, dat by uitbreidingsplannen de beste landbouwgronden worden weggeno men. Na deze inleiding werd nog beslot ton dc voorjaarsvergadering op het eiland Tholen te houden. Mevr. Ko» tense sprak een slotwoord. De kof fiemaaltijd was heel gezellig: daarna begaf men zich naar de middagblj Storm boven West-Europa. DIJKBREUK BIJ BOULOGNE De aanhoudende herfstorm boven Westeuropa heeft hier en daar tot schade en overstromingen geleid. Bij Boulogne iverd een gat van ongeveer 15 meter in de zeewering geslagen, waardoor het zeewater tot in de stra ten van de stad stroomde. Op sommi ge plaatsen moesten de inwoners tot de knieën in het water waden. Ook in enkele streken van Azië is het noodweer geweest. Een persoon is omgekomen en vyf- tig andere raakten gewond tengevolge van een vloedgolf in de rivier de Hooghly, een mondingsarm van de Ganges. Een menigte, die 's avonds nabij Calcutta voor een feest bij de ri vier verzameld was, werd door de vloedgolf verrast. Zinkende Zweedse boot IJmuiden binnengehaald. Zondagmorgen is de Zweedse houtboot „Ketty" met zware slagzijde door twee sleepboten IJmuiden bin nengesleept. De „Ketty". die met een zware deklast hout, door de Zuidwes terstorm werd overvallen, kreeg ter hoogte van de Waddeneilanden moei lijkheden en toen het schip de pie ren van IJmuiden naderde, zag de ka pitein zich genoodzaakt, het noodsein te hysen. De slagzyde werd steeds he viger en het achterschip verdween geleidelijk in het water Men zag zich genoodzaakt, de onfortuinlijke Zweed aan de grond te zetten en de beman, ning van boord te halen. AUTOMOBILISME Elf slachtoffers bij wedstrijd .in Argentinië. Tijdens een automobiel race over 300 km. te Rafaela in Argentinië wer- n tien personen gedood en verschei- ifiie gewond toen een racewagen op 1c toeschouwers inreed. De courpui, ccn Italiaan, had dc macht over zyn stuur verloren. Ook hij werd gedood. Bespreking met G.S. Naar wij vernemen zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. W. Spitzen, op Vrijdag 2 Octo8ber naar Middelburg komen, waar hij met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland informatieve besprekingen zal voeren over belangrijke water staatszaken in de provincie. Minister Spitzen zal de gehele -dag in Middel burg verblijven; een excursie staat niet op het programma. - Axel krijgt een jeugdherberg. Door samenwerking van Axels ge. meentebestuur, de Nederlandse ging van Zeeuwse fokkers, zal op Jeugdherberg-Centrale en de Vereni- het terrein van de V.V.Z.F te Axel een Jeugdherberg verrijzen van drie verdiepingen hoog met een c.apaci. telt van 100 bedden. De afmetingen van deze jeugd herberg zyn als volgt' voorgesteld: hoogte 11.60 m„ breedté 19 m„ diep te 13.5 m. Het plan voorziet o.a. in: een eet- en conversatie-zaal en een bestuurskamer, op de le verdieping 2 slaapzalen met ieder 28 bedden en appartementen voor de ouders. De e2 verdieping zal èeri slaapzaal met 44 bedden bevatten. Men hoopt in de zomer van vol gend jaar met de bouw gereed te komen. Meisjesverbond C.J.V.F. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Zaterdag een werkvergadering gehou den .voor leidsters van meisjesclubs en jeugdclubs uit Zuid- en Noor J-Bevcland, Tholen, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan- deren. uitgaande van het Meisjesverbond C.J.V.F. Deze. vergadering die om elf uur v.m. begon, werd gepresideerd door mevr. S. A. HendrikseJonker van Koudekerke. Na de opening door de presidente hield mevr. M. W. BijlViets uit Den Haag een inleiding over: „Sexuele opvoeding". Gezamenlijk werden enkele liederen ge zongen onder leiding van mej. ten Kate, secretaresse van het Verbond. De orga nen van het Verbond: „Op Weg", „Open Vensters" cn „Hand aan Hand", werden door mej. Weinbèrge en mej. ten Kate besproken. Van de boekentafel werd een druk ge bruik: gemaakt. Nadat de provinciale be langen besproken waren, werd deze door 60 leidsters bezochte?' vergadering beslo ten. Vrijdag was reeds eenzelfde vergadering te Zierikzee gehouden voor Schouwen en Duiveland, waar 25 leidsters aanwezig waren. C Loodsdiensten gestaakt. In verband met de Zuidwesterstorm werden Zondagavond de loodsdienstcn te Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissingen gestaakt,. i Eenvoudige, treffende plechtigheid in Woensdrecht. Zondagmiddag werd te Woensdrecht een monument onthuld ter ere van de Canadese troepen, die vijf jaar gele den de Zuid-westhoek van Brabant bevrijdden en de toegang tot Zuid- Beveland vrij maakten cn ter nage dachtenis van ruim 30 inwoners van die gemeente, die tijdens de drie we ken van hevige strijd om Woensdrecht en de Kreekrakdam hun leven lieten. De plechtigheid had een zeer een voudig, en juist daardoor treffend verloop. Burgemeester Mazairac cn de archivaris van Bergen op Zoom voer den het woord en riepen de gebeur tenissen van vyf jaar geleden in de herinnering terug. Militairen bliezen The Last Post, gevolgd door twee mi nuten stilte en het hijsen der Cana dese en Nederlandse vlaggen. Dc stil te werd door de reveille verbroken-en vervolgens was er zang van de school kinderen en volwassenen. Vele bloe men werden aan de voet van het monument gelegd. Drie weken lang is er in dit gebied met grote verbetenheid gestreden. Zeeland moest vrij woi'den, wilde de Schelde open komen voor de gealli eerde scheepvaart. De Duitsers wisten waar het om ging en zij bevonden zich hier in een zeer voordelige stel ling, die zij ontzaglyk sterk hadden gemaakt. Om iedere meter, grond moest gevochten wórden. De Canadezen hebben met zware of fers de overwinning behaald. Maar ook de burgerbevolking betaalde een zware tol. Het dorp was deei'lijk ge havend, enige honderden woningen waren onherstelbaar verwoest, de overige zwaar beschadigd Maar de toegang tot Zeeland kwam vrij: vyf jaar geleden, op precies de zelfde dag. als waarop dit monument thans werd onthuld. Commissaris der Koningin bezoekt Hulst en Biervliet. Dinsdag 25 October zal de commis saris der Koningin in de provincie Zeeland een officieel bezoek brengen aan de gemeenten Hulst en Biervliet. Dinsdagmorgen vertoeft hij in Hulst, Dinsdagmiddag in Biervliet. AANRIJDING Vrijdagavond omstreeks 17.30 oiur verzuimde bij 's Heer Arendskerke de 62-jarige heer L. de Jonge uit Ovezande bij het oversteken van de weg voorrang te verlenen aan de per sonenauto van een Middelburgse arts. Een botsing was onvermijdelijk en -de J„ wiens fiets zwaar beschadigd werd, moest met een hersenschudding naar zijn woning worden vervoerd. Middelburg N V. DE MIDDELBURGSE SCHOUWBURG. In de op 22 Oci^er 1.1. te Middel burg- gehouden jaariykse Algemene Vergadering van Aandeelhouders der N.V De Miadelburgsche Schouwburg, werden de balans en de winst- en ver liesrekening over het 10e boekjaar vastgesteld en goedgekeurd. Op de balans komen onder het actief o.m. voor het Schouwburggebouw met in richting en meubilair 40658,04 en be talingsmiddelen (kas, banK, giro) 4450,21 en onder het passief Aan delenkapitaal (geplaatst) 33.650 en hypotheek o g. per resto 9750. De winst- en verliesrekening sluit met een exploitatiewinst van 2019.63, (vorig jaar; verlies 820.94) Besloten werd uit deze winst het verlies in het 9e boekjaar geheel af te schrijven en het restant te bestem men vqor afschrijving op inrichting en meubilair. De aftredende Commissaris mr. F. W. Adriaanse werd als zodanig her. kozen. Vlissingen VERBETERING BOULEVARD BAN HERT. Bij de gemeenteraad zijn door B. en W. voorstellen ingediend tot verbetering van Boul. Bankert. Hèt wegprofiel zal worden verbeterd door de ten dele reeds aanwezige trottoirs doör te trékken. Over de gehele lengte van dit boulevardge deelte zullen nieuwe, lantaarns in de trot toirrand worden geplaatst. In de toe komst zdl de parkeerplaats pij het ha ventje van Meijer verlengd worden en het trottoir nabij dat haventje zal ver legd worden. Voor twaalf eenarmige lantarenpalen en één twee-armige en één driearmi- ge (op hét pleintje" voor de Oprit) zal een bédrag van f 4325.— nodig zijn. t Intrede ds. F. S. Kloosterman. Zondagavond deed in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen ds. F. S. Klooster man. komende van Opperdoes, zijn intrede als predikant van de Neder lands Hervormde Gemeente te Vlis singen. Ds. Kloosterman werd in de morgendienst bevestigd door ds. A. M. v. d. Nèut uit Medemblik. Deze had als tekst voor zijn predikatie gekozen Richteren 6 14 ged.: „Ga henen in deze uwe kracht". - Dé nieuwe predikant verbond zich aan de gemeente van Vlissingen met de woorden uit Zacharia 2 vers 4 (ged.): „Jeruzalem zal dorpsgewijze bewoond worden". Ds. Kloosterman wees in =zijn preek op de verschillen tussen de stads- en de dorpsgemeente. In een dorpsgemeente voelt men o.a. nóg dè" gemeen. chap en de rust, die in een stad veelal verloren zijn ge gaan. Daarom mag men het woord van de tekst als richtsnoer nemen om terug te keren naar de echte gemeen schap. Ds. Kloosterman dankte dc vertegenwoordigers van de plaatselij ke overheid, de vertegenwoordigers van andere kerken, van het classicaal béstuur, de collega's uit de ring, de bevestiger, de colleges uit Opperdoes en uit de door deze gemeente geadop teerde gemeenten Vróuwenpolder en Gapinge voor hun aanwezigheid. De gemeente zong haar nieuwe pre dikant op verzoek van ds. J. S. Hart jes, Gezang 201 1 toe. Het Hervormd Kerkkoor zong onder leiding van de heer Adr. Kousemaker en onder lei ding van mevr. M. Kouscmakcr- Nieuwdorp. VEILING WALCHEREN. Van 21 October. Appels: Cox's Oranje Pippin (fabr.) 24. Pr. v. Lunleren 11—24 Franse Reinette 12 —16. Glorie van Holland 12—18. Jonathan 1236. Groninger Kroon 1117. Cham pagne Zoet 19—21. Goudreinct 12—33. idem val 814. Tuinzoe't 1216. Alling- ton Pippin 12—25. Sterappel 10—19. Pe ren: Forellenpeer 1314. Nouveau Clair- geau 11—12. Maagdepeer 11—15. Comtesse de Paris 5—15. Zw. Wijnpeer 410. Doyenné du Cornice 21—45. Conference 3 —17. Legipont 8—18. Pondspeer (val) 6— 7. Kraaipeer 3—8. Druiven: Alicant 61— 89. Frankenthaler 55. Tomaten 16—46. al les per kg. Meloenen: Net 8—19. Suiker 8—12. Ananas 13—22, alles per stuk. Groenten: Savoljekool 624. Rode kool 5.15—14, Witte kool 8—10. Boerenkool 2 —3. Sla 2—8. Andijvie 5—13. Snijbonen 561.06. Dubb. princessen 20—67. Stok- princessen 3466. Wagenaars 2025. Pronkbonen 2044. Prei 8—27. Uien 2 14. Kroten (kg.) 611. Spinazie 233. Veldsla 12—34. Bospeen 6—23. Sla (kg.) 10 —38. Breekpeen 5.507. Bloemkool I 16 —54. idem II 8—18. idem III 8—10. Kom kommers I 1017. idem II 814. idem III 68, Postelein .3537. Witlof 59—74, Bos- radijs 5. Reg Harris vestigt nieuw wereldrecord. Reg Harris, wereldkampioen sprin ten bij de profs, heeft Zondagmiddag op de Vigorellibaan te Milaan eett geslaagde aanval gedaan op liet we reldrecord voor de 1000 meter staan de start, dat sinds 3 September 1938 op naam stond van dc Italiaan Fabio Battesini met 1 min. 10.2. Harris maakte een tijd van 1 min. 9.8 sec., zodat het record met 0.4 sec. verbeterd werd. Het stadion van Mi laan was voor deze gelegenheid uit verkocht. iZaiopek verbeterde wereldrecord Tijdens de laatste athktickwedstrijden van het seizoen te te Vilkovice, heeft Emile Zatopck de 10.000 meier gelopen in 29 min. 21.2 sec. Een tijd die aanmer kelijk beter is dan het nog niet offi cieel erkende wereldrecord van dc Fin Viljo Heino: 23 min. 27,2. MIDDELBURG. Heden Electro: „Blue Skics" (18 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Opdat recht geschiede" (14 jr.), 8 uur. Morgen Eelectro: „Vechtende wakers en'Crimereportcr", 7 en 9,15 uur. VLISSINGEN. Maandag. Alhambra. „30 seconden bo ven Tokio". 7 en 9 uur; Luxor: „Gunfighters". 8 uur. Dinsdag, Alhambra. „Naar de Harde", 7 en 9 uur: Luxor. „Twee Jonkers in Trinidad", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2