PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ingrijpende bezuinigingen van de Britse regering Kamerleden bezochten Z.-Vlaanderen DE BILT In spanning wordt op het noodprogramma gewacht Deze week VROEGTIJDIGE PUBLICATIE VAN RAPPORT „NIJMEGEN"-RAMP Vandaag RONDE TAFEL-CONFERENTIE IN DE LAATSTE PHASE JUNGLE JENNY KWAM MET 600 DIEREN OP SCHIPHOL Zij voerden besprekingen over de vrije veren en de haven van Breskens VOORSPÉLT: 192e Jaargang No. 257 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn. Pl.verv.i W. Leertouwei en H. A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; ti. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Oct. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) -an 1—5 regels t 1.—, Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlisslngen Walstr. 58-60. tel 2355, 8 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L, Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, teL 102 - Terncuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. (Van onze correspondent). De wildste speculaties doen hier de ronde nu At(lee de aankondiging van zyn economische noodprogramma tot a.s. Maandag heeft uitgesteld. Naar Morrison in het Lagerhuis mededeelde, was dit uitstel van zes da. gen noodzakelijk, daar het Kabinet zich voor grote moeilijkheden ge plaatst zag omtrent de te nemen beslissingen. Door de oppositiebladen wordt dit nu maar meteen uitgelegd als een crisis in het Kabinet, het geen echter allerminst het geval is. De meest hardnekkige voorspel lingen omtrent het naar verwachting uitermate drastische bezuinigings programma, omvatten een verplichte terugkeer tot een werkweek van vijf en een halve dag in plaats van de huidige „vijfdaagse" week, en een verhoging van ae pry's van de ver plichte wekelijkse plakzegel der na tionale verzekering, voor werkgevers zowel als voor werknemers. Dit laatste wordt waarschijnlijk geacht ter tegemoetkoming in de torenho ge kosten van de nationale gezond heidsdienst, sinds minister Bevan zich tegen het invoeren van een soort aparte ..gezondheidsbelasting" heeft verklaard. Een radicale uitdunning van het leger en van tijdelijke ambtenaren in alle regeringsdepartementen is vrijwel zeker te verwachten. Men schat deze besnoeiing op een totaal ontslag van minstens 50.000 man administratief personeel. Van Con. servatieve zijde wordt inmiddels Er gaat een vloedgolf van crimina liteit over Nederland. Dag in dag uit wordt de aandacht van ons volk ge richt op misdaden. Roofovervallen, ge welddadigheden, verduisteringen, moorden, corruptieschandalen, smok. keiaffaires, zij behoren tot het dage lijks menu. En natuurlijk zoekt men naar de oorzaken. Men zal moeilijk vol kunnen houden, dat al deze din gen zijn terug te voeren tot de zeden verwildering, die zich na elke oorlog pleegt te openbaren. Öm te beginnen ligt de oorlog vijf jaar achter ons en in de tweede plaats is deze opleving der criminaliteit van te recente da tum. Veeleer zal de oorzaak gezocht moeten worden in een te slap optre den van justitie en politie. Het res pect voor beide is in de naoorlogse jaren niet toegenomen, maar vermin derd. Er hebben zich bij de berechting van politieke delinquenten en bij de zuivering, bij het opsporen van profi teurs etc. onverkwikkelijke dingen voorgedaan, die met recht bitter wei nig te maken hadden. Ook over me nig politiecorps kwamen bij het on derzoek naar oorlogsgebeurtenissen feiten aan het licht, die het prestige der dienaren van Hermandad niet ten goede kwamen. Dit wreekt zich nu en de gevolgen worden zichtbaar.. Er helpt hiertegen slechts één en kele remedie: men zal de oneven- wichtigen, degenen dus die er gemak kelijk toe komen het met recht en wet niet al te nauw te nemen, een groot aantal strenge voorbeelden moe ten stellen. Zoals het nu gaat, kan het niet blij ven voortduren. De criminaliteit moet de kop in worden gedrukt en dat kan alleen geschieden, als justitie en po litie rigoureus ingrijpen, do politie door verdubbelde waakzaamheid, de justitie door straffen, die afschrik wekkend werken. Er zijn hier strenge heelmeesters vereist. Grijpt men niet in met alle kracht, waarover men be schikken kan, dan wordt Nederland een onveilig land. En dat dient voor komen te worden. Niet alleen de criminaliteit trok echter deze week de aandacht. Het trage verloop der Ronde Tafel Confe rentie deed nieuwe zorgen rijzen in de Nederlandse harten en de toene mende spanning in Indonesië wekte een onprettige stemming. Soms vraagt men zich wel eens ai, waartoe al dat geharrewar nog dient. In December dragen we de souvereiniteit over dan is het immers gedaan met alle Nederlandse bemoeienis. De prijsstijgingen nemen in aantal toe. Wel zeer spoedig zijn de officiële voorspellingen, dat zij uit zouden blijven, getorpedeerdDe Benelux echter kwam weer eeri stapje dichter tot haar verwezenl!jking. Een brand in de electrische centra le zette in Amsterdam en het Gooi een half millioen mensen in het duis ter. Een chemicus in Soest schijnt een procédé te hebben gevonden om blin de honden ziende te maken En de oorlogsgedupeerden deden een laatste beroep op de Tweede Ka mer om de voorgestelde schaderegeling niet te aanvaarden. Ziedaar de korte, vluchtige samen vatting van het Nederlandse nieuws. In het buitenland demonstreerde zich de ruzie tussen Joego-Slavië en Rusland nu ook in Lake Success. Rusland leed een politieke nederlaag: Jopgo-Slavië werd ondanks het Rus sische verzet tot lid van de Veilig heidsraad gekozen. Wel een succes voor de rode Tito! Dit succes heeft Rajk en de zijnen overigens niet mogen baten. Zij zijn terechtgesteld en zullen het bolsje wisme niet meer schaden.... reeds heftige critiek nitgeoefend op de ernstige gevolgen van een moge. lijke bezuiniging op 's lands defen sie-uitgaven, hetgeen naar deze he vig agiterende oppositie meent te weten, één der hoofdpunten van het programma zou zijn. Engeland's jaarlijkse defensie-uitgaven bedra. gen momenteel 800 millioen pond sterling. Godsdienstvervolgingen. De algemene vergadering der V.N. besprak Vrijdagavond de resolutie van haar politieke commissie om het Internationale Hof van Justitie ad vies te vragen over de kwestie van de menseljjke rechten in Hongarije en Bulgarije. In een rede van ongeveer een kwartier zette mr. van Heuven Goedhart het standpunt van de. Ne derlandse delegatie uiteen. Hij vroeg de algemene vergadering om met al le middelen die in haar bereik lagen een eind te maken aan de godsdienst vervolging in Hongarije en Bulgarije. Von Manstein steeds correct en hoffelijk. Althans volgens hemzelf. Veldmaarschalk von Manstein beeft onder grote belangstelling Vrijdag zelf het woord eevoerd tüdens het proces tegen hem. De gewezen maarschalk van Hitier. die er moe en nerveus uitzag, be schreef zjjn loopbaan in het Duitse leger, deelde terloops mee, dat hjj een neef was van veldmaarschalk von Hindenburg, en trachtte zich vrij te pleiten van oorlogsmisdaden. Steeds heb ik er op gestaan, aldus de maarschalk, dat geen represaille maatregelen werden genomen tegen over krijgsgevangenen Bij bezoeken aan hospitalen, waar naast Duitsers Russische krijgsgevan genen werden verpleegd, liet ik ook de Russen delen in de cigaretten en chocola, die ik meebracht. In een kamp bij Feodosia zaten 7000 Russische krijgsgevangenen toen de Russen daar in de buurt landden. De Duitse bewakers gingen er van door, maar de krijgsgevangenen gingen mee en gaven zich later weer aan de Duit sers over. aldus von Manstein. Het beruchte bevel tot het uit de weg ruimen van Russische commissa rissen had von Manstein nooit uitge voerd. Toen hij in het Oosten onder het directe bevel van Hitier kwam te staan, kwam hij tot de conclusie dat Hitier vele eigenschappen miste om een goede opperbevelhebber te zijn. De vervolging van bepaalde delen van het Duitse volk had hem steeds erg tegen de borst gestuit. Critiek op de grondorgarr'satie te Prest>vick. De „Daily Telegraph" publiceerde gisteren, precies een jaar na de ramp met de K.L.M.-ConstelLatlon „Nijmegen", onder gezagvoerder Par. mentier bij Prestwick, een uittreksel van het Britse rapport over de oor zaken van deze ramp. Dit rapport is opgesteld door bet Engelse Hof van Onderzoek aan de hand van de gegeven, die tijdens de verhoren aan de dag kwamen. Als de voornaamste oorzaken noemt het rapport: de omstandig heid, dat de gronddienst de ver slechtering van het weer niet radio- telefonisch aan de gezagvoerder heeft doorgegeven; het ontbreken aan boord van een cijferstaatje voor het gebruik van een chronome ter bij het maken van een landings bocht onder slechte weersomstan digheden; fouten in de landings kaartjes van de „Nijmegen", waar op de hoogte van een punt in de nabijheid van de hoogspanningska bels te laag stond aangegeven. Bo vendien is het Hof van mening, dat de minimum-wolkenhoogte, welke de K.L.M. voorschrijft voor een landing te Prestwick, te laag is. Het rapport houdt critiek in op de organisatie en de werkwijze van de gronddienst op het vliegveld Communistenleiders in Amerika geronnisd. Tien van hen tot 5 jaar gevangenistraf veroordeeld. Tien van de elf communistenleiders in de V. S. zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenissstraf en 10.000 dollar boete wegens samenzwering tegen de staat. De elfde, Robert Thompson, kreeg drie jaar en 10.000 dollar boete Het parket had tegen elk der be klaagden tien jaar gecist. De beklaagden werden onder zwa re bewaking het federaal gerechtshof te New York binnengeleid. Builen zongen aanhangers. In de rechtszaal bevonden zich honderd politieman nen. Alle deuren behalve de hoofdin gang werden gesloten. Alle beschuldigden kregen voor de uistpraak van het vonnis gelegenheid het woord te voeren. Eugene Dennis ,de hoofdbcklaagdo, zeide: „De natie zal in de toekomst met schaamte cn ergernis terugzien op dit fascistisch proces". Nadat Dennis had gesproken ston den de anderen op hun beurt op, zeg gende, dat zij zich bij de verklaring van Dennis aansloten. is het 5 jaar geleden, dat de Engelsen een aanval begonnen tegen 's Hertogenbosch, wat 't begin was van de volledige be vrijding van Noord-Brabant; EN MORGEN: ..is het 5 jaar geleden, dat ge heel Transylvanië door de Rus sen werd bevrijd. Prestwick. op de meteorologische dienst en op het alarmsysteem. De hoogte van de heuvel, waarbij het ongeluk gebeurde was aangegeven als 45 voet in plaats van als 450 voet. In Londen heeft het verbazing ge wekt, dat de „Daily Telegraph" blijkbaar van de inhoud van het rap port heeft kunnen kennisnemen. Een woordvoerder van het mini sterie zei: Wij weten niet hoe dit lek ontstaan is. Wellicht zal daarnaar 'n onderzoek worden ingesteld. Generaal Chou En Lal minlster.pre- sident van de communistische rege ring in China. Nieuw Guinea en de schulden Er zjjn verscheidene overeenkomsten, die waarschijnlijk deze maand als definitieve resultaten van de Ronde Tafel.conferentie zullen worden ge sloten, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. In de eerste plaats zal het charter van de souvereiniteitsoverdracht met het daaraan beantwoordende charter van overname door de R.I.S. in de plenaire slotzitting van de conferen tie worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar verwacht wordt op of vóór 1 November plaats hebben. Voorts is er het unie-statuut en de daaraan toegevoegde accoorden op militair, financieel-economisch, soci aal en cultureel gebied en op gebied der buitenlandse betrekkingen. De verschillende commissies en sub commissies van de R.T.C. hebben Vrijdag hun rapporten ,aan de centra- Vliegende Ark van Noach „Zorg voor 60 emmers water, 20 pond vlees, 200 kg. gemengde groenten en 2 balen hooi" seinde Vrijdag de K.L.M.-gezagvoerder Verhey uit Cal cutta naar de stationsdienst te Schiphol. De vracht-Skymaster PH.TEZ ar riveerde om klokke twee op het plat form. De belangstelling op de verregende luchthaven was groot. Immers de Schiphol |ers wisten reeds van de vreemde lading van deze machine af: niet minder dan 400 apen, drie tijgers, 1 cobra van 17 voet lengte, vier lui paarden en drie panters, en tenslotte vier olifanten, waarvan er drie mins tens 600 kilo wegen, vormden de le vende have in de romp van deze Sky- master. Toen na de aankomst de cabi nedeur werd geopend was de.ene ver rassing voor do toeschouwers al gro ter dan de ander Deze enige passagier was miss Ge nevieve Cuprys, biologe, dierenlief. hebster en specialiste in het vervoer door de lucht van alle denkbare soor. ten jungledieren. Miss Cupys, dit in haar vaderland. Amerika, blijk heeft gegeven de haar toegekende bij naam „Jungle Jenny'' niet meer op prijs te stellen, was zeventien uren achtereen in touw geweest om haar dieren te voederen, te laven, te ver zorgen en toé te spreken. Zij was dan ook te moe om veel te vertellen, maar poseerde gewillig voor de fotogra fen. In de hangar werd een deel van de apenlast enkele tientallen uitge laden, want deze waren bestemd voor doorreis naar Kopenhagen. Uitgerust en vol nieuwe moed heeft „Jungle Jenny" Vrijdagavond haar reis met de vliegende dierenark voort gezet. Om 10 uur verliet het toestel Schiphol, met bestemming1 New- York. vanwaar uit de apen voor een deel zullen verhuizen naar verschil lende Amerikaanse klinieken om te worden geofferd aan de genezing van kinderenziekten. De andere dieren zul- lep worden toevetrouwd aan de zor gen van hun oppassers in verschillen de dierentuinen. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de 'volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Jult 1949. na vermis sing: soldt. 1ste klasse J. Dijkstra, af komstig uit Oostdongeradccl. Gesneuveld op 9 October 1949: 3oldaat II. Korsten, afkomatig uit Schtfndel (N.-Br,). Soldaat J. W. de Waal, afkomstig uit Zoelen (Gld.) K.N.I.L.: In de periode van 2 t/m 8 October 1949 geen verliezen. „Grote Beer" Zondag in Amsterdam verwacht. Het troepenschip „Grote Beer" wordt in de loop van Zondagavond 23 Octo ber of in de daaropvolgende nacht in de haven van Amsterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstandig heden begint de ontscheping Maandag 24 October des morgens te 9 00 uur. Vele bezwaren werden naar voren gebracht In hotel „Rotterdam" te Terneuzen waren Vrijdagmiddag een aantal Tweede Kamerleden de gasten van de Vereniging van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers in Oost Zeeuwsch Vlaanderen". Er waren voorts aanwezig een aantal burgemeesters uit West Zeeuwsch Vlaande ren, leden van de onlangs opgerichte commissie van Verkeer, vertegen woordigers van vervoersorganisaties, van de Middenstand en van de Landbouw. Aan de maaltijd werd het gezel schap welkom geheten door burge meester Teilegen van Terneuzen, die de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaan- deren schetste en betoogde, dat deze grensbewoners er trots op zijn tot Nederland te behoren. Verder wees spr. op de offers, door deze bevolking gebracht voor de bevrijding. De heer Ch. I. J. M. Weiter, lid van de Tweede Kamer, dankte namens de Kamerleden voor de hartelijke ontvangst. Spr. schetste de vooraanstaande rol, die de Zeeuw.en steeds hebben gespeeld in onze geschiedenis en zegde alle mogelijke steun toe om vrijdom van de veren te behouden. Burgemeester Teilegen wees er op, dat de Prov. Staten van Zeeland una niem van mening zijn, dat de veren vrij moeten blijven. De heer F. P. O. M. Koch, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, hield een warm pleidooi voor het behoud van de vrije veren, omdat dit van groot economisch be lang is, gelet op de zeer vele indu strieën in Zeeuwsch-Vlaanderen. Spr. wees op de toestand, die na de bevrijding was ontstaan. De regering besloot toen de achterstand van Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van overig Nederland op te heffen door de veren vrij te maken. Een eens gegeven woord, 'n erkende daad mag niet door een volgende regering ongedaan gemaakt worden. Ook de heer Verschaffel, directeur van de meelfabriek te Sas van Gent, die te vens sprak namens de E.V.O., hield een warm pleidooi voor behoud van de vrije veren. Belasting van de ve ren zou de industrie zwaar duperen, aldus de heer Verschaffel. Naast de voorstanders bleken er bij deze bespreking ook tegenstan ders te zijn, voornamelijk uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen, uit de krin gen van de Middenstand, omdat de vrije veren nl. schade berokkenen aan de winkeliers aldaar. Nadat dc heer J. H. van Kampen uit Oostburg erop had gewezen, dat de winkeliers in West Zeeuwsch- Vlaanderen schade lyden door de vrije veren omdat te veel ingezetenen hun inkopen doen in Middelburg of Vlis- singen, betoogde de heer H. Catsman uit Aardenburg, dat ook hy geen voorstander kon zyn van vrije veren. Wanneer de vertegenwoordigers van de Staten-Generaal iets voor Zeeuwsch-Vlaanderen willen doen, la ten zij dan pleiten voor een integrale schadevergoeding. Burgemeester Hoeksema van Oost burg was van mening, dat het eens- gegeven woord van de regering niet gebroken mag worden. Hij was ech ter bevreesd, dat Indien de veren gra tis bljjven niet de vereiste service zal worden geboden. Dat de bevolking van West Zeeuwsch-Vlaanderen een zekere lauwheid vertoont in deze kwestie is voornamelijk te wijten aan het feit, dat de gedachten van deze mensen worden beheerst door op- bouwproblemen. De heer H. Ribbens, voorzitter van de middenstandsvereniging te Ter neuzen, betoogde, dat de winkeliers te Terneuzen wel het belang inzien van vrije veren, want het bezoek uit Zuid-Beveland wordt erdoor bevor derd. Ir. J. F. Denie van de Z.V.T.M. pleitte eveneens krachtig voor vrije veren, omdat daardoor het. toeristen verkeer zal worden bevorderd. De heer L. F. Dubois, vertegen woordiger der N.S. en lid van G.S. zag in de vrije veren grotere moge lijkheden voor bijv. de fruittelers in Zuid-Beveland. De heer M. P. v. d. Weyden (RK) zeide verheugd te zijn argumejnten voor en tegen te hebben kunnen ho ren. Hij was zeer getroffen door het- feen hij speciaal Tn West Zeeuwsch laanderen gezien had. Vanzelfspre kend kon hij niets toezeggen namens zijn fractie. Eerst dienden de argu menten van de minister bestudeerd te worden. Namens de Kamerleden gaf hy de verzekering, dat getracht zal worden Zeeuwsch-Vlaanderen recht te verschaffen. «vervolg op pag. i) Praag eist terugroeping Amerikaanse functionaris. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft bij de Ameriaanse ambassade een verzoek ingediend tot verwijdering uit het land van een der ambassade-functio narissen, Isaac Patch, en wel binnen 24 uur. In de nota wordt tevens ge protesteerd tegen zekere activiteit van het personeel der ambassade en aan gekondigd, dat een andere functiona ris binnenkort gearresteerd zal wor den. In de nota wordt verklaard, dat de autoriteiten bewijzen in handen heb ben, dat de twee personen de leiding hadden van een spionnage-organisa- tie. De radio op de spitsuren. Naar aanleiding van berichten over het stopzetten van de radiozenders in de spitsuren vernemen wij te bevoegder plaatse, dat hieromtrent nog geen be slissing is genomen. Deze wordt op het laatst dezer maand verwacht. Ie commissie voorgelegd. In de finan cieel economische subcommissie is met betrekking tot het vraagstuk der buientlandse handolsaccoorden over eenstemming bereikt. Deze overeen stemming houdt in, dat de beide Unie-partners, gecoördineerd zullen optreden bij het sluiten van handels overeenkomsten met Europese landen, buitenlandse handelsaccoorden over sten zullen door de R.I.S. worden overgenomen. Over een transferregeling van gel den van salarissen en pensioenen is overeenstemming bereikt. Ten aan zien van de monetaire politiek van de R.I.S. is overeengekomen, dat overleg met Nederland zal worden gepleegd wanneer de R.I.S. belang rijke veranderingen aanbrengt op ge bied van financiële wetgeving, de wetten betreffende de federale bank en de koersverandering van de munt eenheid. Beide, partijen hebben zich het recht voorbehouden eventueel op de gedane toezeggingen terug te komen wanneer geen bevredigende oplossing voor het schuldenvraagstuk zou wor den gevonden. De commissie, bestaande uit de he ren, Hirschfeld, Djuanda en Indraku- suma is reeds met het werk begon nen. Alle partijen hebben zich bereid verklaard het schuldenbedrag van de ze commissie te aanvaarden. De com missie hoopt het a.s. weekeinde met haar werkzaamheid gereed te komen. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. Het Unie-statuut is thans bijna ge reed. Er is nog enige discussie over regeling van het burgerschap. Wat betreft de buitenlandse be trekkingen is algehele overeenstem ming bereikt. Tenslotte vernemen wjj nog, dat de voorlopige constitutie van de R.I.S. gereed is. Zij zal Maandag aan de Republikeinse delegatie in haar geheel ter goedkeuring worden voorgelegd en Dinsdag aan de B.F.O., waarna de tekst onmiddellijk aan de Nederlandse delegatie zal worden overhandigd. De militaire commissie is eveneens met haar werkzaamheden gereed ge komen. Ook voor de kwestie van de terugtrekking der Nederlandse troe pen is een accoord bereikt KORTE PREDICATIE „DE GANGEN DER EEUW ZIJN ZIJNE'1. Habakuk 3:6c Hebt U de krant al doorgekeken? Natuurlijk. Daarvoor ben je geabon neerd. Tenslotte wil je toch weten wat er gebeurt in de. wereld. We heb ben teveel onaangename verrassingen beleefd in de laatste jaren om niet met argwanende belangstelling het nieuws te volgen. Hebt U daarbij echter ook vaak het onaangenamegevoel, dat je verkocht en verraden 'wordt waar je bij zitDaarom proberen we allemaal tussen de regels door te lezen wat er eigenlijk aan de hand is. Begrijpt U er echter veel van? Ik niet. Ronde Tafel Conferentie, U.N.O., debatten, inter views, verklaringen en tegenverkla- ringen. Het duizelt mij. Zit er enige zin in dit alles of is dit verstandige waanzin, die slechts tot de chaos leidt? Het is 7nisschlen een schrale troost, dat Habakuk er in zijn dagen ook al niets van begreep. Alleen hij deed 't enige verstandige wat een mens in zulke omstandigheden doen kan (en wat xvij vergeten): hij ging bij God in appèl. En dit was het antwoord, wat nog steeds „het" antwoord is: Wereldge schiedenis dat is God is in aantocht. R.T.C., U.N.O. oorlogen en geruchten van oorlogen: het is niets*ander dan de naderende voetstappen des Heren. God komt en d.w.z. het Gericht komt. Er is er Eén die het laatste woord zal spreken over onze conflicten tussen mensen en volkeren. Habakuk is daar niet bang voor. Hij weet dat alleen door dit Gericht heen een nieuwe aarde mogelijk zal wor den waar gerechtigheid woont. Maar hij weet ook, dat dit zulk een onmogelijkheid is van deze wereld uit gezien, dat alleen een wonder Gods dit mogelijk zal maken. Op dit won der, dit „heil" wacht hij. Dit heil is Jezus Christus. In Zijn hand ligt de sleutel der wereldge schiedenis. De Kerk wacht totdat Hij de sleutel in het slot steekt en alles openbaar wordt, wat nu verborgen is. Wie Hem toebehoort, Ziet door de cha os van deze wereld heen uit naar de ze vaste toekomst en bidt: Uw Ko ninkrijk kome. G. H. van Willenswaard. Domburg. ENKELE OPKLARINGEN Geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt mét vooral in de kustprovincies nu en dan een regen- of hagelbui. Matige, in de kustgebie den tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als Vrijdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1