Kappie cn Jle Z»ee«s>eclsfi*ï|cl Gevangenis zonder traliewerk NIEUWE BOEKEN GOES VOOR EEN ZWAARDERE OPGAVE DAN VLISSINGEN DE ZWARTE ORCHIDEE Experiment in Texas werd een succes Voor bridge-spelers PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 Een gevangenisbewaarder met veel ervaring, die aangesteld werd bij het „Federale Verbeteringsinstituut", in Seagoville (Texas), vroeg al heel spoedig om overplaatsing. „Meneer Cozart," protesteerde hy by de directeur, „dit is geen gevangenis! Geen tralies, geen geweren en zo weinig voorschriften." De aangesprokene glimlachte. „Blijf hier nog maar een tydje," antwoordde hij, „dan zul je wel anders praten." Momenteel gelooft de bewaarder, evenals al zijn collega's in Sea goville, dat de gemiddelde wetsovertreder met veel meer succes kan worden gestraft en gerehabiliteerd door middel van psychologie dan door eenzame opsluiting. Het Seagoville instituut lykt in geen enkel opzicht op een ge vangenis. De omheining, die slechts een gedeelte van de onberispelijke terreinen en goed bewerkte velden omgeeft, is meer bedoeld om men sen buiten te houden dan om ont vluchtingen tegen te gaan; by de poort vormen één ketting en een onbewapende portier de enige bar rière. Toch zijn in het afgelopen jaar slechts twee van de 500 ge vangenen ladelichters, maar ook moordenaars ontsnapt. De gedetineerden leven in ruime paviljoens, in prettig ingerichte, on afgesloten éénpersoons kamers. Drie keer per dag moeten zij aantreden om geteld te worden, maar van de diverse grimmige gevangeniscere moniën, die deskundigen zo lang noodzakelijk hebben geacht, is geen sprake. De bewakers dragen geen wapens. In de eetzaal zitten de mannen aan tafels voor vier en zij staan bekend bij hun namen en niet by nummers; directeur Cozart meent, dat hy het meeste vat heeft op iemand, die zyn identiteit nog niet heeft verloren. GUNSTIGE INVLOEDEN. Over het algemeen wordt aange nomen, dat oudere, beproefde mis dadigers een verderfelijke invloed hebben op de jongeren. Niet aldus in Seagoville. Enige tyd geleden werd een 19-jarige knaap er gedeti neerd wegens autodiefstal. Hij had al in diverse gestichten en gevange nissen gezeten: op 12-jarige leeftijd pleegde hij reeds gewapend en wel een inbraak! Aanvankelijk leefdé de jongen in Seagoville in overeen stemming met zyn reputatie. Hij was brutaal, trots en sadistisch, overtrad ieder voorschrift, sarde de bewakers, weigerde te werken. Wat men hier ook tegen probeerde WAARMEE MOET IK UITKOMEN? (Door onze bridge-medewerker) Het Is een vraag, die U en ik en met ons duizenden aanhangers van het edele bridge-spel al honderden en honderden malen hebben gesteld: „Waarmee moet ik uitkomen, part ner?" En dan vandaag (voor de eerste maal) de vraag: „Waarmede zoudt U zijn uitgekomen in het volgende geval?" Noord: Schoppen: A, 4, 3 Harten 6 Ruiten A, B, 10, 0, 7. 6, 4 Klaveren: 9, 8 West: Schoppen: Harten V, B, 9, 8 Ruiten V, 8. 2 Klaveren: A, H. 10, 7, 6. 4 Hieronder volgt het bledverloop (O is gever): O: 1 H; Z: 1 Sch.; W: 2 KL; N: 2 R O: 3 KL; Z: 3 R; W: 3 H; N: 3 Sch. O: 4 H; Z: 4 Sch.: W: 5 H; N: 5 Sch. O: 6 H; Z: 6 Sch.; W: pas; N: pas O: 7 H; Z: 7 Sch.; W: double, waarna rondgepast wordt W moet voor dit „groot slam Sch." uitkomen enniet zonder aarzeling speelt hijNeen, nu eerst de lezer- oplosser van het probleem. Wat had U voorgespeeld? Oplossing: W moet als volgt rede neren; „Uitkomst met Klaver A of H heeft gezien de steun in deze kleur door O het grote gevaar, dat Z of N renonce heeft (hebben). Komt Z aan slag en kan hij de troeven er uit ha len dan zal de R-kaart van N (die Z ook gesteund heeft!) mogelijk Z gele genheid geven verliesslagen op te ruimen. Ook H-uitkomst heeft dit na deel, gezien de bieding. Blijft dus wegens het ontbreken van de troef R over. Ik neem dan meteen de kans waar dat mijn partner, die tot 7 H ging, renonce in deze kleur heeft: Z is dan, als hij en z'n partner ieder een H hebben en N heeft Ha, twee down!" 't Is droevig maar waar: de W die dit probleem moest verwerken, speel de niet zonder aarzeling KLa, prompt door Z afgetroefd. Z trok troef (3x). speelde toen R h; W speel de de 2; N de 4 en O.renonceer de! Ziehier de kaartverdeling bij O cn Z. Oost: Schoppen: 0, 5, 2 Harten A, H, 10, 7, 5 Ruiten Klaveren: V, B, 5. 3, 2 Zuid: Schoppen: H, V. B, 10, 9, 8, 7 Harten 4. 3. 2 Ruiten H, 5, 3 Klaveren: W liet dus de gelegenheid Z twee down te spelen lelijk voorbijgaan. Ja. dit spel kwam voor tijdens een huis-, tuin- cn keuken-bridge-avond ten huize van een vrij bekend speler, die als O machteloos moest toe zien, hoe zijn partner in verzuim bleef. Neen, er „vielen" na afloop geen harde woorden. O redeneerde terecht, dat nakaarten (en hoevelen bezondigen zich daaraan wèl!) heel weinig zin had. Compliment echter voor O, die zo rustig hierbij bleef. niets hielp. Men was op het punt de moed op te geven en de knaap naar elders te sturen, toen een van de oudere gevangenen in zijn tyd een beruchte gangster onver wacht ingreep. Schaapachtig luister de de jongen als de grijze ex- desperado hem terecht wees. Lang zaam maar zeker veranderde hij. „Meneer Cozaxt", zei hy op 'n dag, „ik weet niet wat mij al die jaren heeft gescheeld. Ik ben een ge weldige idioot geweest." Thans is dit enfant terrible een nuttig lid van de samenleving. NIET TE GELOVEN. Een journalist van de Denver Post interviewde eens een van de be wakers. Deze nam zijn zonnehoed af, krabde zich de schedel en zei: Ik ben nooit een van de gemakke- lijksten geweest. Ik heb in Alcatraz gewerkt en daar durfde ik mijn rug niet naar de gevangenen te keren uit angst met een spade murw ge slagen te worden. Hier zou ik kun nen gaan liggen slapen en als ik wakker zou worden, zouden ze nog net zo hard werken als in het begin. Een oud-gediende zoals ik kan zo iets niet geloven voordat hij het ziet." Aanvankelijk een vrouwengevan genis, werd Seagoville-instituut ge durende de oorlog ingericht voor detentie van politiek gevaarlijke individuen. Na de oorlog waren de meeste gevangenissen zó vol, dat besloten werd het instituut tot man- nengevangenis te maken; Reed Co zart werd aangesteld als directeur. Deze verklaarde toen: „Zend me geen gevangenen voordat ik nieuwe bewakers, prikkeldraad cn geweren heb!" Hij kreeg ten antwoord, dat hy wel bewakers maar verder niets kreeg, dat hij zyn tact en inzicht moest gebruiken in plaats van ge weren, dat hy zorgvuldig zijn ge detineerden zou moeten uitzoeken, aan hun zelfrespect zou moeten ap pelleren en daardoor een nieuw soort gevangenis stichten. Het was een waagstuk en fouten mochten niet gemaakt worden. Toen de eerste groep gevangenen arri veerde, sprak directeur Cozart hun toe. „Jullie kunnen allen gemakke lijk ontsnappen," zei hij, „ik wil er alleen op wijzen, dat zijn straf daar door met 5 jaar verzwaard wordt. Maar als wij samenwerken, kan er uit dit instituut iets groeien, dat een zegen zal zijn voor ons allen." PRETTIGE SFEER. Seagoville heeft drie categorieën gevangenen. De enige groep, die speciaal voor het instituut wordt uitgezocht, bestaat uit mannen, die in andere gevangenissen door hun gedrag getoond hebben zichzelf te willen rehabiliteren. De tweede groep bestaat uit mensen met een straf beneden 3 jaar en de derde uit militaire gevangenen, die vrij willig deelnemen aan een experi ment op het gebied van de malaria bestrijding. Nieuwe gedetineerden verblijven verscheidene weken in de „ontvangst-vleugel", waar de be waking wat strenger is dan in de rest van het instituut. Daarna komen zy voor de „classificatie- raad", die uitmaakt, of zij al dan niet in Seagoville kunnen blijven. Dat, om dit te kunnen bepalen, veel psychologisch inzicht vereist is, spreekt vanzelf! Het is een genot om over de ter reinen van het instituut te lopen. Op de velden, waarvan de opbrengst vrywel voldoende is voor de gehele bevolking van de inrichting, wordt hard gewerkt, terwijl dikwijls geen bewaker te bekennen valt. De man nen 4ie hier aan de slag zyn, hebben het idee dat de boerderij hun eigen dom is en gespannen wachten zij het resultaat van hun arbeid af. Prettig is ook de sfeer in de lokalen, waar de gedetineerden met geringe schoolopleiding lessen krijgen, in de bibliotheek, in de goed uitgeruste werkplaatsen, waar de mannen allerlei nuttige vakken leren, in de zaal, waar men zich aan zijn hobbies kan overgeven en niet in het minst in de kamer, waar de gevangene vrij met zijn hem bezoekende familieleden kan praten. Overal ziet men de gedetineerden met opge heven hoofd rondlopen en als zij met elkaar praten, gebeurt dat niet in irritant gefluister, zoals in de meeste gevangenissen. Vermeldens waard is, dat aan het einde van de detentie de gevangene grondig wordt voorbereid op de terugkeer ip de-maatschappij. Nu denke men niet dat het Sea goville-instituut de oplossing vormt voor het opsluitingsprobleem. Vele zware gevallen zouden deze vrijheid niet kunnen verdragen. Dit is echter geen reden om niet te trachten de genen, die geholpen kunnen wor den, te rehabiliteren. Het is een ontstellend feit, dat meer dan de helft van de 70000 mannen en vrouwen, die vorig jaar de Ameri kaanse gevangenissen verlieten, daar binnen 5 jaar tijds weer in terug zullen keren. Er moet een betere manier om het publiek te beschermen worden gevonden. Sea goville is bezig aan te tonen, dat daarvoor zeker de mogelijkheid bestaat. VOETBALPROGRAMMA. Zal R.C.S. ook Meto kunnen weerstaan In de tweede klasse ls het wachten nu maar op een misstap van RKTVV en voor de volgers ls het In leder geval zaak te zorgen niet nog Verder achter op te raken. In de derde klasse moet RCS het ditmaal opnemen tegen een mogelijke concurrent cn de Souburgers zullen het dan ook lastig genoeg krygen. In Oost Zeeuwsch Vlaanderen trekf, de grote strijd in Axel de aandacht en de uitslag ls vooral ook van belang voor de mede-gegadigden voor de begeerde titelplaats. TWEEDE KLASSE B. RKTVV—SET; De Baronie—In. ternos; HeroVlisslngen; Alliance Goes. RKTVV start In de Tilburgse der by natuurlijk met de beste papie ren, maar een plaatselijke strijd blijft nu eenmaal een hachelijk ge val, zelfs wanneer zoals hier de leider het tegen één der mindere goden gaat opnemen. Nu SET door de zege op Baronie wat meer zelf vertrouwen heeft gekregen is het toch goed, dat zowel Vlissingen als Baronie zorgen dat de afstand tus sen hen en RKTVV niet wordt ver groot om zo mogelijk te profiteren ■van een gehele of gedeeltelijke mis stap van de leiders. Baronie moet in staat zijn Internos te kloppen en ook Vlissingen komt met een beetje goede wil wel over de Hero-hinder- nis. al blijft het opassen, dat deze kat In het nauw geen al te rare „Sarabande" door Mary Noothoven van Goor. Deze meisjesroman verhaalt over de groeiende vriendschap tussen twee bakvisjes uit verschillend milieu, het ene. een Amerikaans meisje, wier vader beeld houwer is en die artistieke neigingen heeft, het andere 'n eenvoudig, lief kind uit een typisch Hollands gezin. „Sara bande" is een prettig geschreven boek, dat wat dieper gaat dan de meeste an dere meisjesromans en dat ongetwijfeld door oudere meisjes „verslonden" zal worden. Uitgave: Contact, Amsterdam— Antwerpen, geb. f 4.50. „De groei der natuurwetenschap" door Sir James Jeans. Deze bekende auteur, die ons met zijn vorige werken reeds in leidde in de moeilijke, maar interessan te wetenschap van het heelal, vertelt in zijn nieuwste werk op voor ieder bevat telijke en zeer levendige wüze de ont wikkelingsgang van de natuurwetenschap in diverse tijdperken en landen. Een bui tengewoon belangwekkend werk, dat zeer verzorgd werd uitgegeven door H. P. Leopold N.V. In Den Haag. f 8.90. „Gezegend is het land" door Karei v. d. Geest. Deze populaire schrijver heeft een nieuwe streekroman het licht doen 'zién. waarin hij op boeiende wijze de lot gevallen beschrijft van Drente's arrrtsle bevolking, 't Verhaal is logisch opgebouwd en de karaktertekening van de hoofdper sonen voortreffelijk. Uitgave: Leopold, Den Haag, f 6.90. „Moeder Maria" door Syiuive Christen- sen. Deze Noorse schrijfster heeft, ge zien van Protestants oogpunt uit, in deze roman het leven van de Heilige Familie beschreven en de figuur van Moeder Ma ria als symbool gesteld van alle moeders. Het werd een boek. dat zeker de aan dacht verdient: de schrijfster heeft zich geheel in de toestanden van die tijd in geleefd en weet er pakkend over te schrijven. Zij werd beloond met de gro te romanprijs van Scandinavië, doch dit lijkt ons weer wat tè veel eer. Uitgave Scheltens Giltay, Amsterdam, f 5.75. „Maak ons getrouw" door Annie Fer- werda—v. d. Berg. Bij de uitgeverij „In den Toren" te Naarden, verscheen een nieuwe roman van bovengenoemde schrijfster, die reeds met „Jij meisje" en „Nog ligt de wereld open", de aandacht op zich vestigde. Zij beschrijft hierin een groot huwelijksprobleem, gezien door het oog van de vrouwelijke huwelijkspartner, 't Boek betekent geen grote aanwinst voor de vaderlandse letteren, maar het werd eerlijk geschreven en heeft overtuigings kracht. f 3.75/f 4.90. „Uit de wereld van het Nieuwe Testa ment" door Prof. dr. A. Slzoo. Deze bekende theoloog geeft met dit goed ver- FEUILLETON door ALLAN SWINTON 16 „Natuurlijk weet ik niet, wat hij van plan is. Het kan misschien zijn plan zijn de boel „bij ongeluk" te ont dekken en zich dan te gedragen al naar gelang van omstandigheden. Of hij heeft misschien hoop het in het geheim te pakken te krijgen, er zon der dat wij het weten wat af te ne men en dat mee te nemen. Dan kon hij de opbrengst daarvan later ge bruiken. om de gehele zaak te komen halen. Maar wat hy ook probeert, ik ben er op voorbereid. Ik moet alleen zeker weten, waar het zit en dan. Sam beschreef een kleine wraakne ming. een knap stukje gerechtigheid tot groot profijt van haar en ter kas tijding van Semple. Hij besloot: „Zo dat je tenslotte meer zult hebben cn het gemakkelijker zult kunnen krij gen, dan wanneer je het logboek zoudt vinden en hij zal dan tevens weten, dat wij nog niet zulke suffers zijn als hij denkt". Zij zei met een zekere opgewekt heid: „Dat is handig, Sam. Dat is wer kelijk handig. Dat zullen wc doen. Het zal zijn verdiende loon zijn. Hij heeft een lesje nodig. Hoe moeten we ons voor het ogenblik houden?" .Doodgewoon. Doen alsof 'er niets gebeurd is. We zullen en we moeten niet handelend optreden tot het ge wichtige moment er is. En dan nemen wij hem te pakken." HOOFDSTUK IV Zij werkten die dag rustig door. Sam doorzocht de plantengroei, vond, onderzocht, bewaarde of verwierp nu eens deze dan weer gene plant en dicteerde dan zijn aantekeningen be treffende vochtigheid, bodemgesteld heid. enz. enz. Bij het invallen van de duisternis waren zij doodmoe, aten staande op de manier van mensen, die op trek zyn en gingen daarna wat bij het vuur liggen rusten, voor zij gingen slapen. De nachten waren op die hoogte al tijd koeL Nu de prikkel van haar boosheid wat gezakt was en de feiten van haar positie haar duidelijker geworden wa ren, werd Mary door een zekere de pressie aangegrepen. Sam's pogingen om een gesprek gaande te houden werden onderbro ken door langdurige periodes van stil zwijgen. alleen maar verstoord door het gesjirp van de krekels en het schorre geluid van de boomkikvorsen. Na enige tijd zei hy: „Wees maar niet zo terneergeslagen. Wat is er ei genlijk?" „Wij hebben or over gepraat, of 't zeker was. dat Hugh die schat kon vinden. Maar het is ook maar een gok. Tochten als deze worden elk ogenblik ondernomen. Gewoonlijk lo pen ze op niets uit". „Dat is waar. Maar trek je daar maar niets van aan. Zelfs als hier niets van komt. kom jij wel onder dak. op de een of andere manier. Mensen als jij worden niet verslagen; niet op de lange duur. Op de een of andere manier slagen zij door hun filosofie. Geest en verstand daarmee gepaard kunnen niet falen. Als deze poging je niet brengt, wat je zoekt, dan zal 'n andere het wel doen". Zij haalde diep adem en zat in het vuur te staren. „Dank je Sam. Je bent een beste vriend". Het was een compliment en een aar dig compliment ook, maar het zei hem niets, omdat het zover verwijderd was van datgene, wat hy eigenlijk van haar verlangde. Zij stond op. „Ik denk, dat ik maar naar bed zal gaan". Hij was eveneens opgestaan. Zij zei: „Wel te rusten" en keerde zich om. Hij zei: „Wacht even". Toen zy bleef staan, zei hy: „Ik zal altijd je vriend zijn, maar ik zal nog meer zijn. Je moet al lang geweten hebben, wat mijn gevoelens voor jou waren". Hij maakte een gebaar, om haar in zijn armen te sluiten, maar zy week terug. Daarna gaf zij echter even plotse ling toe en liet zich omarmen. Hij kuste haar hongerig, trachtend haar enige reactie te ontlokken, maar zij lag passief in zijn armen. Maar toen hij haar liet gaan en ziende, hoe diep hij gekwetst was, nam zij zijn gezicht tussen haar han den en kuste hem. „Lieve Sam! Je bent een beste", zei zij en dat kwetste hem nog meer dan haar passiviteit. Toen ging zij plotseling haar tent binnen. Daar buiten bleef hij verdrietig op en neer lopen. Zij was alleen en zijn ondergeschikte. Hij was de leider van de expeditie en trustee van dingen, waar thuis de gehele beschaving voor op wacht stond. Met iemand van zijn soort was dit haar beste bescherming. Want ondanks de heftigheid van zijn emoties werd hij in toom gehou den door een gevoel van diepe ver antwoordelijkheid. Toen Hulpé en Semple de volgende dag in de loop van de middag terug kwamen. deelden zij mede, dat de vallei zich, voor zover zij konden zien, nog verder naar het Zuidwesten uit strekte, maar dat de Noordwestelijke heuvels dichterbij kwamen. Het was voor iemand als Semple niet meer dan natuurlijk, dat hij voortdurend op zijn qui vive was. (Wordt vervolgd) zorgde en rijk geïllustreerde werk een inleiding In de wereld van het Nieuwe Testament. Vooral de Bijbellezers zullen het boek met veel vrucht lezen, omdat zij er een uitstekende indruk door ver krijgen van de toestanden in het tijdperk, waarin zich het Nieuwe Testament be weegt. Uitgave: Kok, Kampen, f 5.50. „De holcnkinder in het geheime dal", door A. Th. Sonnleitner. Een aller aardigst kinderboek over twee Tiroler kinderen, die eenzaam in een geheim dal wonen en daar een Robinson Crusoë-le- ven leiden. Mede om de paedagogische inhoud zeer aan te bevelen voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Uitgave: Van Goor Zonen, Den Haag. „Experiment met de V.R" door O. Kerssen. Een spannend Jongensboek over de wonderen der techniek, dat in één adem uitgelezen zal worden. Uitga ve: Van Goor Zonen, Den Haag. ,Naar gymnasium, lyceum en H.B.S.", een verzameling van opgaven bij toela tingsexamen in 1949. Uitgave: Wolters, Groningen, f 2. Leider van zonderlinge expeditie naar Nederland. Twee jaar geleden bracht de Noor Thor Heyerdahl de wetenschappelij ke- en de sportwereld in verbazing met zyn drieste expeditie van Peru naar Polynesië. Een chronologische strijdvraag lag hieraan ten gronde, namelijk de vraag, vanwaar de be volking van het uitgestrekte Polyne sië is gekomen. Heyerdahl meende, dat er een verbinding tussen Peru en Polynesië is geweest. Toen hij daar over echter een manuscript wilde pu bliceren, vond hij nergens gehoor, omdat men de veronderstelling al te dwaas achtte. Om de mogelijk heid van een overtocht over de Pacific te bewijzen, rustte hij in 1947 een expeditie uit, bestaande uit vijf Noren en een Zweed. Zij maak ten een vlot naar oude beschrijvin gen en zonder gebruikmaking van hedendaags materiaal. De 28e April verliet men de haven van Peru, over geleverd aan wind en stromen. Deze merkwaardige tocht, met veel avon turen, had een goede afloop en de 21e Juli zette men in Polynesië voet aan land door bij gebrek aan een haven het vlot op een rif te laten vergaan. Heyerdahl, die over de tocht een interessant boek heeft geschreven, zal nü in November zijn expeditiefilm in enige Nederlandse steden vertonen en er een voordracht bij houden. Export van zandaardappelen. Het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) heeft aan de minister van Landbouw schriftelijk gevraagd, of het juist is. dat onlangs de mogelijkheid is geopend voor export naar Frankrijk van 100.000 ton zandaardappelen, waarvan 40.000 ton fa brieksaardappelen en dat een prijs voor de fabrieksaardappelen van 5.75 per 100 kg veldgewas geleverd af dichtbij- zijnde laadplaats is overeengekomen? (Naar verluidt is deze transactie in han den van vier Nederlandse exporteurs, die voor een prijs van 3.80 - 4.per 100 kg aardappelen opkopen van telers, die tot nu toe onkundig zijn gebleven van de met Frankrijk overeengekomen prijs.) sprongen gaat maken. Voor Goes zit de reis naar Alliance vol voet angels en klemmen, maar deson danks zyn de toezoekers geenszins kansloos. DERDE KLASSE D. RCSMeto; ZeelandiaSteenber gen; RoosendaalMOC; Zierikzee BSC; Nieuw BorgvlietOdio; RKF CMiddelburg. Tot heden hebben de Souburgers 'best werk laten zien, maar thans zal moeten blijken of ze niet een beetje boven hun stand leven nu 'n sterker tegenstander de stryd in Souburg komt aanbinden. We zijn benieuwd of RCS oo ktegen Meto beslag op de punten kan leggen. Zeelandia heeft de laatste wedstrij den wat teleurgesteld en de groen zwarten hebben thans tegen Steen bergen de kans weer iets goed te maken. Roosendaal lykt ons niet sterk genoeg om MOC ernstig te be dreigen en Zierikzee achten we wel in staat ook de tweede overwinning binnen te halen nu BSC zijn opwach ting komt maken. Nieuw Rorgvliet start als favoriet tegen Odio, ter wijl Middelburg de reis naar Ber gen op Zoom gaat maken om het lastig te kloppen RKFC partij te geven, waarbij we uiteraard de thuisclub de beste kans geven. DERDE KLASSE E. OostburgSluiskil; Clinge— Hoofd plaat; HontenisseCorn Boys; Aar denburgBreskens; AxelTerneu- zen; SteenRia. Voor Oostburg zit er in de thuis wedstrijd tegen Sluiskil wel een winstkansje, maar voor Hoofdplaat ligt er in Clinge weinig goeds te wachten. Nu Hontenisse tegen de leiders moet optornen, zullen ze ook de eerste winst niet binnen kunnen halen, terwyl Aardenburg met angst en vreze de Breskens-aanval tege moet zal zien. De belangrijkste stryd is die te Axel, waar Terneuzen zijn oude rivaal partij komt geven. Veel krachtsverschil zal er o.i. niet zyn en ver van een puntenverdeling zal het wel niet blijven. Zo op het eer ste gezicht moet Ria de uitwedstrijd tegen Steen gemakkelijk kunnen winnen, waar we intussen nog niet te vast van overtuigd zijn. RES. TWEEDE KLASSE E. Vlissingen II-Middelburg II; Dosko IIZierikzee II; Goes II— Axel II; Breskens IIRCS II; De Zeeuwen IITerneuzen n. In Vlissingen kan het nog wel even spannen nu de groen-witte re serves op bezoek komen, maar uit eindelijk zal de winst wel in de Scheldestad blijven. Dosko II heeft de beste papieren tegen Zierikzee II en Goes II is favoriet tegen de Axel-reserves. Breskens II zal wel licht wat meer moeite hebben om RCS n er onder te houden, terwyl de reserves van de Zeeuwen en Ter neuzen met eerstgenoemde als waarschijnlijke winnaar de stryd aanbinden. K. N. V. B -BEKER. Ie Ronde. (4e Klassers). HoevenRobur; IersekeRSV; de Schutters—EMMBiervlietGastri sche Sportclub; HulstPatrijzen; N S VIJ zendyke. DE EERSTE KLASSERS. West I. SpartaHaarlem; VSV KFC; Hermes DVSFeijenoord; Zeeburg) a—Blauw Wit. West II. HBSDe Volewy okers; DWS—AjaxXerxes—SVVEDO— RCH; 't GooiNeptunus. Oost. QuickZwolse Boys; Go Ahead.AGOVVEnsched. Boys Enschede; HengeloHeracles; Wa- geningenNEC. Noord. HeerenveenVelocitas; Be QuickSneek; AchillesFriesland; FrisiaLeeuwarden; GVAVHSC. In de kop van Overijssel wordt mo menteel een militaire oefening gehouden. In Amsterdam werd een venter aan gehouden, die verscheiden kantoren be zocht om z.g. offerte te maken en als hy even alleen was. pakte wat hy krijgen kon en verdween. 21. Maar zoals de Maat het zich voorge steld had, ging het niet precies. De woe dende eigenaar van de kano probeerde de harpoen er uit te trekken. Daardoor ontstond er een gat in de wand van de kano, en de gevolgen waren te overzien. Langzaam drong er water door het gaatje naar binnen, en de kano begon te zinken. „Haal die harpoen naar binnen!" zei Kappie. „Zo komen we er niet!" „Wat een strop!" mompelde de Maat. ,.Ik dacht direct al. dat het een kano van niks was. Nu moeten we weer iets anders ver zinnen!" De Maat haalde de harpoen binnen, net voor dat de kano helemaal zonk. De eigenaar, die een goede zwemmer bleek te zijn, schudde zijn vuisten naar Kappie en de Maat. „Dat zal ik jullie betaald zetten!" riep hij. „Daar komt een duikboot aan!" zei Kappie. „Wat er al niet meedoet aan deze wedstrijd! Intussen komen wij geen voet verder!" „Een duikboot!" juichte de Maat. „Dat is nu net, waar ik op wachtte!" De duikboot, die nog boven water was, voer vlug voorbij. De Kapitein er van stond er bo ven op. „Kijk, een circus-nummer!" riep hij. „Wat 'n stelletje clowns! Koekjes hebben ze ook nog bij zich! Gooi me eens een paar!" „Circus-nummer,... clowns!" mompelde Kap pie, razend van woede. „Ik zou die kerel wel zo van zijn duikboot af willen slaan!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4