N NIEUWS UIT ZEELAND HET ZEEUWSE LANDSCHAP IN FOTO'S VASTGELEGD WALCHEREN L00NACTIE IN DE FABRIEKEN VAN ZEEUWSCH VLAANDEREN - In 1950 vrij bouwen zonder rijkssteun. GROTE BESLISSINGEN OPKOMST. Douane sloeg goede slag bij veerpont te Breskens. Melkstandaardisatie voor Zeeland ongewenst. Nederland temidden van de mogendheden. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 OCTOBER J949 Tentoonstelling van de Agrarische Raad. De Zeeuwse Agrarische Raad welke een grote activiteit ontplooit ter sti mulering van het culturele leven ten plattelande, heeft voor de komende Ontwikkelingsdag weer een aantrek kelijk idee uitgewerkt, namelijk het organiseren van een tentoonstelling van foto's betrekking hebben op de Zeeuwse landbouw en het landschaps- schoon van deze provincie in het al gemeen, met daaraan verbonden een wedstrijd. De honderden Zeeuwse plattelands vrouwen cn mannen die Zaterdag te Goes worden verwacht, zullen in zaal Krijger een prachtige expositie kun nen bewonderen, welke werd samen gesteld uit de meest geslaagde opna men van de ca. 600 ingezonden foto's. Hoewel uiteraard uitsluitend ama- teurswerk voor beoordeling in aan merking kwam en vanzelfsprekend kwalitatief wel verschillen in het in gezonden werk waar te nemen zijn, is het geheel zeer geslaagd. Vele opna men getuigen van een waar kunste naarschap op foto-grafisch gebied en die zeker niet voor werk van vak mensen behoeven onder te doen. Wat uit ólle foto's buitengewoon spreekt, is de schoonheid van ons Zeeuwse landschap. Prachtige foto's zijn or van de Zeeuwse dorpjes en steden, onze stranden en de polderdij ken. dikwijls overbekende plekjes, waar men echter veelal ongemerkt aan voorbijgaat. Totdat men nu op de foto's het schone en schilderachtige ervan ontdekt. Zo is het ook met de Zeeuwse landerijen, de boerderijen, dc paarden, de fraaie luchten boven onze eilanden. Op de film vastgelegd, zij 't ook met het meest eenvoudige boxje, gaat van al deze voor de Zeeuwen al ledaagse beelden, thans een grote be koring uit. Zeer zeker zullen vele be zoekers. die zich met de bekende Zeeuwse bescheidenheid wel eens afvragen, waarom de vreemdeling zich nu eigenlijk zo tot onze provincie aangetrokken gevoelt, bij het aan schouwen van deze foto's gaan besef fen. welke rijkdom Zeeland in zijn landschap bezit. PRIJSWINNAARS De jury voor de fotowedstrijd, be staande uit de heren Telgenkamp, Me melink en van Essen hebben geenszins een gemakkelijke taak gehad. Uitein delijk werden de prijzen als volgt toe gekend: le pr. A. P. Jobse. Middel burg en B. van Wingen. Kapelle; 2e pr. D. P. Woutersen. Krabbendijke en B. J. J. R. Walrecht, Biezelinge; 3e pr. A. C. de Oude, Noordwelle en R. Doot- jes. Goes. Eervolle vermeldingen: me vrouw dr. J. F. B. Bok. Wolfaarts- dijk. mej. L. Baas. Nieuw en St. Joos- land, mej. J. Dieleman, Walsoorden, ir. D. W. Stolp. Goes, H. v. d. Vric. Ka pelle. J. L. Legcmate, Zierikzee, E. Voor particuliere woningen. De in de afgelopen dagen gepubli ceerde berichten over de mogelijkhe den van vrije woningbouw in het ko mende jaar hebben aanleiding gege ven tot verwarring, aldus het mini sterie van wederopbouw, dat ter voor koming van verder misverstand het volgende bekend maakt: 1. De financieringsregeling woning bouw 1948 blijft onverminderd van kracht. Op grond van deze regeling kan rijkssteun worden verkregen voor de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 m3, of, ais het etagewoningen betreft, van ten hoogste 325 m3. Dezi- beperkingen gelden niet voor de financiering van do herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste woningen. 2. Voor do bouw van woningen is een gemeentelijke bouwvergunning, alsmede een rijksgoedkeuring vereist. 3. Het ligt in het voornemen om in 1956 de bouw van woningen toe te laten, ook wanneer daarvoor geen ge meentelijk bouwvolume beschikbaar is. Dit geldt evenwel alleen voor die woningen, voor de bouw waarvan geen beroep wordt gedaan op finan ciële steun van rtjkswete. Dit zullen dus in de eerste plauts die woningen zijn. waarvan de inhoud (meer dan 325. resp. 375 m3) de toepassing van de financieringsregeling woningbouw 1948 onmogelijk maakt. Deze wonin gen zullen een inhoud mogen hebben van ten hoogste 500 n»3. Daarnaast is het ook mogelijk om kleinere wonin gen buiten bezwaar van het bouw volume te bouwen, mits daarvoor geen rijkssteun wordt verlangd. Smit. Veere. G. M. M. Groenendijk, Goes en dr. L. G. Gelderman, Kortge- ne. Behalve de foto's van de deelne mers aan de wedstrijd is verder 'ngro-' te collectie prachtige opnamen en kleurenfoto's, alsmede fototoestellen en 'wenodigheden van vakfotografeil ter opluistering aanwezig. Met de boekwerken, beschikbaar gesteld door de plaatselijke boekhandel, alles keu rig en overzichtelijk uitgestald, is het geheel een expositie geworden, welke een bezoek ook voor niet-plattelan«!. ders ten voilé waard is. OFFICIËLE OPENIxd Donderdag had in tegenwoordigheid van verschillende genodigden de offi ciële opening plaats. De heer C. Bur ger. uit Wilhelminadorp. voorzitter van dc Ver. van Oud-leerlingen van de Rijkalandbouwwinterschool. sprak na mens de Zeeuwse Agrarische Raad 'n woord van welkom en wees met te vredenheid op de bereikte resultaten, Toen men met de voorbereidingen voor deze tentoonstelling begon, had men niet de verwachting dat de ani mo zó groot zou zijn. Het aantal in zendingen had ongetwijfeld nog groter kunnen zijn, wanneer velen niet door een valse schaamte waren weerhou den hun foto's in te zenden. Spreker wees verder op de waarde van het fotograferen. Het doel van deze tentoonstelling is het wekken van belangstelling voor goede foio- frafie op net platteland. De heer urger hoopte dat dit met deze ex positie wordt bereikt. Tenslotte bracht hij namens de Z.A.G. allen dank die aan de totstandkoming had den meegewerkt, o.a. mej. G. G. Sik- kens. de heer C. Henning die als advi seur optrad, de juryleden. B. en W. van Goes die vrijstelling van belasting verleenden en de Ambachtsschool die het tekenwerk verzorgde. Na dit openingswoord werd do tentoonstel ling bezichtigd, welke behalve Zater dag. ook heden (Vrijdag) geopend zal zijn. Niezende varkens. De varkens in Hadeland in Centraal-Noorwegen zijn aan het niezen geslagen. Vele nie zende varkens moesten reeds worden afgemaakt omdat tnen de kwaal overerfelijk is en daar- tot de slotsom is gekomen., dat bij moeilijk te genezen. Het plo zen wordt veroorzaakt door kraakbeenaanwas 'in de neus. waardoor het adèmeri wordt be moeilijkt. Men veronderstelt dat de ziekte met uit Zweden geïmporteerde varkens Noor wegen is binnengekomen. L Vaticaan bedreigt door witte mieren. TWEE COLONNES RUKKEN" OP. Technici van het Vaticaan zijn geal- larmeerd om de strijd aan te binden tegen een leger witte mieren, dat druk bezig is zich door muren en plafonds een xoeg te vreten naar het pauselijk archief. Dignitarissen van het Vati caan deelden mede, dat twee colonnes van deze insecten door de muren van het Vaticaan waren gedrongen. De spits van de eerste colonne ontdekte men in het vertrek van kardinaal An- gelo Mercati, de pauselijke bibli othecaris. De mieren hadden reeds enkele boeken en documenten ver slonden, een statiegewaad van de kar dinaal tot grijze poeder verwerkt en een zware eiken balk zozeer aange tast, dat hii op het punt stond het te begeven op een plaats juist boven het bed van de kardinaal. De tweede co lonne werd ontdekt in de zes voet dikke muur van de Cortile del Pal- tagalló (papegaaien-hof) „Oprukkend" naar het geheime archief van het Vaticaanse staatssecretariaat. Ofschoon het moeilijk zou zijn de mieren te verdelgen door de dikte van de muren, hoopte men dat de indrin gers spoedig vernietigd zouden zijn, zo verklaarden autoriteiten ten Va- ticane. (Ingezonden mededeling i RONDE TAFELCONFERENTIE. IEUWS in een O T E D O P De door de Groningse consumptie- melkfabrieken aangekondigde rantsoene ring van de melkaflevering zal niet door gaan. De Nat. Federatieve Raad van het voormalig verzet heeft zich telegrafisch tot de minister van Justitie gewend met het verzoek te willen voorkomen, dat hier te lande de memoires van Schreicdcr in de handel komen. De voedsel- en landbouworganisatie van de Uno heeft bekend gemaakt dat de wereldproductie van kunstmeststoffen voor handelsdoeleinden thans groter is dan ooit tevoren cn nog steeds toeneemt. Prinses Wilhclraina heeft Donderdag het ere-doctoraat in de rechten ontvan gen van het Smith College te Northamp ton (Massachusetts). Uit Washington gepubliceerde offi ciële cijfers blijkt, dat een dorde van de Amerikaanse vrouwen een betrekking heeft. Van Augustus 1948 tot Augustus 1949 ls het aantal vrouwen In het ar beidsleger met een half millioen geste gen. terwijl het aantal werkloze vrouwen met 50.000 toegenomen ls. (Van onze Haagse redacteur) Ondanks de strubbelingen op Oost- Java. die een schaduw geworpen hebben .over de Ronde Tafel-.Confe rentie, gaan de verschillende delega- tis normaal met hun arbeid voort- In de commissies is hard gewerkt. Hét was de bedoeling op het eind van deze week met de definitieve stukken ter tafel te komen, niet in een ple naire vergadering, maar in de com missies. welnu, de militaire commis sie is op tijd klaar gekomen, zo ver nemen wij. Er zijn deze week goede vorderingen gemaakt en men is opti mistisch gestemd, vooral omdat net moeilijke punt van de positie der TN1 bevredigend geregeld kon worden. Er z|jn nog enkele kleine moeilijkhe den, doch zij zullen overwonnen wor den. De culturele commissie heeft haar arbeid beëindigd. De sociale commissie komt ook ge reed. Woensdag heeft eerst een werk groep van deze commissie vergaderd. Daarna is er 'n werkgroep by gefor meerd en tenslotte kwam de commis sie in haar geheel nog eens bijeen. De financieel-economische commis sie kampt nog met enkele moeilijkhe den. Eert oplossing daarvoor zal ge vonden worden zo verwacht men als de commissie van vier is inge steld. die de definitieve schuldenrege ling zal vaststellen. De Staatsregeling van de Republiek Seri kat Indonesia is Donderdag ge reed gekomen en het Unie-Statuut zal nu weldra zijn uiteindelijke for mulering vinden. Liberaal minister contra Koning Leopold. De Belgische liberale minister van openbare werken Buisseret heeft In een interview verklaard van oordeel te zijn, dat koning Leopold het land cn de dynastie een grote dienst zou bewijzen door afstand te doen van de troon. Op deze wijze zou België de beproeving van een volksraadpleging bespaard kunnen blijven. Verloren sleep gevonden. De zeesleepboot „Roode Zee'' is er Woensdag tegen middernacht in ge slaagd het door de „Zwarte Zee" tij dens vliegende storm verloren vaar tuig „Ballah" te vinden en vast te maken. Er is koers -gezet naar Fal mouth. Alles aan boord van de ..Bal lah" werd in orde bevonden. Mijn aangespoeld te Knokke. B(j hoogtij en stormwind is Dins dagnamiddag te Knokke een myn aangespoeld ter hoogte van de Zand straat. Kinderen, dlc het gevaariyk tuig zagen driven, verwittigden politie agenten De ontmijningsdienst heeft Woens dagmorgen het tuig onschadelijk ge maakt. W. G. VAN DER HULST 70 JAAR. Dc kinderschrijver, litterator en pacdagoog. W. G. van der Hulst te Utrecht, bereikt op 28 October de ze ventigjarige leeftijd. Ter gelegenheid daarvan zal hem op Zaterdag 29 Octo ber door het „Contact van Christelij ke auteurs" in samenwerking met en kele uitgevers een diner worden aan geboden. Tevoren is er een receptie in Ho tel Des Pays Bas te Utrecht. Oorlogsmonument bij Kreekrakdam. Op d.e z.g. driehoek, gelegen tussen de beide kerkdorpen Hoogerheide en Woensdrecht, in de onmiddellijke na bijheid van het oude slagveld langs de Kreekrakdam, heeft de gemeente Woensdrecht een groot oorlogsmonu ment opgericht, dat Zondag 23 Octo ber a.s., de vijfde verjaardag van de bevrijding van-het dorp; plechtig zal worden onthuld door burgemeester A. "Mazairac. Na de rede van de burge meester geeft de heer C. Slootmans, gemeente-acrcivaris van Bergen op Zoom, een uiteenzetting over de ge vechten welke ln deze streek in 1944 zijn geleverd. Vervolgens komt aan het woord de heer A. Reijers majoor b.d., de vroegere commandant van het 3e grensbataljon, welke legergroep in 1940 in Woensdrecht was gelegerd. De plechtigheid wordt besloten met een rede van de heer A. J. L. Juten te Bergen op Zoom, oud-commandant van de O.D.. Comité Haven West Zeeuwsch Vlaanderen opgericht. Te Breskens is opgericht een comité ..Haven West Zeeuwsch Vlaanderen". In dit comité hebben zitting genomen het lid van de Tweede Kamer, cnr. W. F. E. Baron van der Feltz, de le den van de Provinciale Staten van Zeeland, mevr. E. v. d. Broeckede Man. de heren L. Cammaert, Th. J. W. Lannoye, M. de Bruyne en U. Kre- mers. Verder voor de C.B.T.B. de heer A. de Feijter. wethouder van Schoon- dijke. voor de Commissie Havenbe- langen Breskens de heren J. J. Wöit- tiez en F. Vroon, namens de Provin ciale Stichting voor Visserijbelangen de heer T. de Baare uit Breskens en namens de Vereniging Schuttevaer de heer F. de Vuijst uit Breskens. 13.000 meter Franse kant in beslag genomen. Dat een weinig te laat komen nood lottige gevolgen kan hebben heeft Woensdagmorgen de 37-jarige chauf feur W. K. uit Terneuzen ondervon den. Hij kwam 's morgens even na 6 uur met grote snelheid door Breskens gereden op weg naar de veerboot. De ze was echter juist vertrokken, zodat K. een uur moest wachten. Had hij nu maar gelaten deze pech genomen en ter plaatse gewacht op de volgende boot. dan was er waarschijnlijk niets gebeurd. Hij keerde echter onmiddel lijk zijn auto en reec. terug in de richting van het dorp. Douane-ambte naren merkten deze manoeuvre op en daar op dit vroege uur in Breskens nog geen enkel café was geopend, vonden zij de houding van de chauf feur wat vreemd. Toen dan ook een tijdje later de auto terugkeerde, maak ten de ambtenaren een praatje met de chauffeur, die min of meer zenuw achtig was. De ambtenaren besloten daarom de auto aan een onderzoek te onderwerpen, maar aanvankelijk werd niets verdachts gevonden. Toen zij echter de auto nog eens nauwkeu riger nakeken, ontdekten ze achter in de wagen een geheime bergplaats, waaruit 13.000 meter Franse kant te voorschijn kwam. Over de herkomst van deze kant kon K. geen geloof waardige inlichtingen geven, waarop auto en kant in beslag genomen wer den. De douane-recherche in Sluiskil werd gewaarschuwd, waarop K. in verzekerde bewaring werd gesteld. De kant vertegenwoordigt een waarde van ruim 10.000. Het onderzoek in deze smokkelöffairc wordt voortgezet, daar men er van overtuigd is, dat K. slechts als tussenpersoon heeft ge fungeerd voor een smokkelbende. Prinses bewonderde Zeeuwse costuums. Woensdag is in het Openluchtmu seum te Arnhem, zoals wij reeds giste ren meldden, aan H.K.H. Prinses Wil- helmina een unieke collectie Neder landse klederdrachten aangeboden ter vervanging van de verzameling der Prinses, die in de oorlogsjaren verlo ren ging. Deze aanbieding volgde op 'n actie, gevoerd door een landelijk co mité in samenwerking met provincia le comité s om een fraaie verzameling bijeen te krijgen. Bij de plechtigheid in het Openluchtmuseum was het Zeeuwse comité vertegenwoordigd door twee leden. t.w. freule S. Collot d' Escury uit Kloosterzande en de heer H. Pieters. voorzitter, te Middel burg. Tevens waren naar Arnhem zeven Zeeuwen gekomen, die costuums, ge lijk aan die, welke de Prinses werden geschonken, droegen. Het waren de dames 5. Geluk-de Jonge (Zuid-Beve.- lands prot. vrouwencostuum), G. L. Huge-Martens (Zuid-Bevelands R. K. vrouwencostuum), P. Minderhoud- Minderhoud (Walchers vrouwencos tuum), Betsy Wolfert (Hulsters vrou wencostuum), S. Brakman-Hoste (Cad- zands vrouwencostuum) en N. Koster- Scheele (Axels-vrouwencostuum) en de heer J. Burger (Zuid-Bevelands prot. mannencostuum). Naar de heer Pieters ons vertelde, sloeg Zeeland een uitstekend figuur, niet alleen, omdat men er ondanks de hoge kosten in geslaagd was een der gelijke collectie.» bijeen te brengen, doch ook omdat het hier. op het Huls ter vrouwendracht na, alle costuums betrof, die werkelijk nog gedragen worden. Met vele andere klederdrach ten uit alle delen van ons land is dat al lang niet meer het geval. Na haar aankomst nam de Prinses plaats in het Zaans huis, waarna de dragers en draagsters van de costuums stuk voor stuk binnenkwamen. H.K.H. maakte met ieder een praatje en zij legde een levendige belangstelling aan de dag voor iedere klederdracht en de ondenlelen daarvan. Dat gold niet het minst voor de prachtige Zeeuwse drachten. Nadat allen nog een keer langs het huisje hadden gedéfileerd, begaf de Prinses zich naar het mu seumgebouw, waar de geschonken cos tuums op zeer smaakvolle Wijze waren tentoongesteld. Hier droeg.de presi dente van het landelijk comité de col lectie over aan de Prinses, die tevens een album met foto's van de drachten ontving. De costuums zelf zullen in 't museum blijven. Inmiddels werkt het Zeeuwse comité voort, totdat het alle diverse Zeeuwse costuums bijeen heeft. Tholenaren geven bloed aan het Rode Kruis. Maandagavond zal van een 200-tal bewoners van het eiland Tholen bloed worden afgenomen door de Centrale Bloedtransfusiedienst uit Amsterdam. Twee doktoren en een aantal helpers van deze dienst komen hiertoe naar St. Maartensdyk, waar dc bloedgevers bijeenkomen. Dit is dc eerste maal in Zeeland, dat door de Bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis bloed wordt afgenomen. In andere provin cies werd dit reeds eerder*gedaan. De mannen zullen 500 cc. bloed af staan en de vrouwen 400 cc. Na het afnemen van het. bloed moeten de donors een kwartier rusten. Zij krij gen voorts extra v|eesrantsoenen voor de volgende dag. Men zal voor de 200 Tholenaars ongeveer drie vier uur nodig hebben. Vinken trekken over Zeeland. Ook in Westbrabant hebben na tuurliefhebbers, als onderdeel van 't landelijk onderzoek, enige dagen de vogeltrek, en dan dit jaar in het bijzonder de vinkentrék. geobser veerd. De posten die voor dit doel in de polders langs de Schelde wa ren uitgezet hebben interessante waarnemingen gedaan. Het bleek n. 1., dat de vinken bij voorkeur tus sen 7 en 8 uur 's morgens trekken en dan, waar mogelijk, boven land. Men zag groepen vinken over de Kreekrakdam in de richting Wal cheren vliegen, terwijl slechts wei nigen de rechte weg over het water kozen. Reeds eerder werd vastge steld dat de vogels van Walcheren uit naar Zeemvsch-Vlaanderen vlie gen, de Belgische kust tot Calais volgen, om vandaar ovèr te steken naar Engeland of Ierland. Petitionnement aan ministers van Landbouw en Sociale Zaken. De Zeeuwse melkveehouders en melkvergunninghouders hebben aan de ministers vun Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken een petitionnemént ;ezonden, waarin z\j er op wijzen, Lat, doorvoering van het besluit van het Bedrijfschap voor Zuivel om de consumptiemelk voor Zeeland te standaardiseren, de Zeeuwse melk. veehouderij en consumptiemelkvoor- zienlng ernstig zou desorganiseren en z(j verzoeken dit besluit niet goed te keuren. Momenteel krijgen de verbruikers in Zeeland consumptie- melk met een vel gehalte van gemid deld 3.70 doch b\j invoering van de standaardisatie zou dit vetgehal te slechts 2.50 bedragen. Het petitionnement werd door 1852 per sonen ondertekend. In een vergadering, die eind Au- ;ustus in Goes werd gehouden en ie werd bezocht door tal van be langhebbenden in de Zeeuwse con- sumptiemelkvoorziening, werd des tijds besloten dit petitionnement op te stellen. Men zal zich herinneren, dat wy destijds reeds uitvoerig op de inhoud van dit petitionnement zyn ingegaan. o. artij graan verbrand te Amemuiden. Woensdagavond omstreeks 9.45 uur brak in een stapel graan van de heer M. Vader te Amemuiden, brand uit. Toevallig keerde de brand weer juist van een oefening terug cn men kon dan ook meteen Weer uitrukken, nu om een echte brand te blussen. Alhoewel de brandweer het vuur spoedig meester was, ging de stapel, die 4 gemet graan bevatte, grotendeels verloren. Toogdag Hervormde Mannenorganisatie. De Hervormde Mannenorganisatie „In Dienst der Kerk" houdt op Zaterdag 29 October a.s. in ..De Prins van Oranje" te Goes, onder leiding van ds. A. W. M. Odé. een provinciale toogdag. Als spreker zal optreden de heer L. Postma van het Centraal Bureau te Leeuwarden met het onderwerp: „Ons Winterwerk". Ds. A. de Vries uit Middelburg spreekt ïn slotwoord. Dezer dagen slaagden voor grens- commies de heren H. Wiegmink. H. Rujjs- senaars en P. Zeldenrust, allen te Vlis singen. Arbeiders willen naar ierde loonklasse Reeds geruime tijd bestond by de fabrieksarbeiders in Zeeuwsch Vlaan deren de overtuiging, dat z\j bjj de collectieve loonregeling niet in de juiste klasse waren ingedeeld. Zjj waren nameljjk van mening, dat ze geplaatst behoren te worden in de derde gemeenteklasse en niet In de vierde. Over deze classificatie hebben dan ook kort. geleden de besturen van de Zeeuwschvlaamse afdelingen der verschillende fabrieksorganisaties hun hoofdbesturen geraadpleegd. Donderdag kwam te 's-Gravenhage de bedryfsunie voor de fabriekmatige bedrjjven bijeen. Bij deze unie zyn aangesloten de Ned. Ver. van Fa. bricksarbeiders(sters), de Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibror- dus" en de Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders Na afloop van de vergadering werd het volgende communiqué verstrekt Besproken werden de moeilijkheden die zyn ontstaan tengevolge van het verstrekken van een bonificatie aan de Belgische arbeiders door de desbe treffende werkgevers en de ontstem ming, die hiefdoor is verwekt bij de Nederlandse arbeiders. De vergadering nam vervolgens met teleurstelling kennis van de afwy- zende houding der werkgevers in Zeéuwsch Vlaanderen tegenover het bewerkstelligen van looncorrecties in de fabrieken aldaAr, waartoe reeds lang bepaalde wensen onder de arbei ders leven. Deze looncorrecties houden in. dat het in Zeeuwsch Vlaanderen geldende loon, thans gebaseerd op de 4e ge meenteklasse, zal worden gebracht op de basis van dc 3e gemeenteklasse. De arbeiders verlangen en naar het oordeel van de Bedryfsunie te recht dat hierin zo spoedig mogelijk verandering zal worden gebracht. De Bedryfsunie voor fabriekmatige be- dryven besloot om op korte termyn met haar leden te vergaderen, ten einde in déze Raar standpunt te bepa- Secretaris-Generaal van Rijkswaterstaat bezocht Breskens. Donderdagmorgen bracht de secre taris-generaal van het Departement van Waterstaat ir. Th. M. B. van Mar ie een bezoek aan Breskens, waar hij de haven bezichtigde, in verband met de a.s. herstelwerkzaamheden. A. C..de Baare treedt af als Statenlid. De heren L. P. van Oorschot, M. A, van Popering en M. van Poelje werden candidaat gesteld voor de a s, Prov. Statenverkiezing in de huis. houdelijke vergadering van de afde. llng Vlissingen van de P.v.tLA. Daar indertyd in het Gewest Zee land werd bepaald, dat personen van 65 jaar of ouder, niet meer voor even tuele vertegenwoordiging in aanmer king mogen komen, zal de heer A.C. de Baare te Vlissingen niet meer in de Staten terugkeren. De heer A. C. de Baare zat vele jaren in de Prov. Staten en was een van de woordvoer ders naar wie steeds met belangstel ling werd geluisterd. De heer M. van Poelje als voorzit ter zeide het ten zeerste te betreuren dat de heer De Baare als vertegen woordiger van de Vlissingse P.v.d.A. geen zitting meer zal nemen. Er zal een k'oplijst worden samen gesteld, waarop de aftredende Staten leden voorkomen. Daaraan kunnen de afdelingen namen toevoegen. Verder werd besloten dat de afde ling Vlissingen een deputatie van .3 leden zal afvaardigen naar de bevil,- dingsherdenking in November a.s. Er werd medegedeeld, dat in de vergadering van het Gewest Zeeland van de PvdA op 12 November a.s. te Goes zeer zeker de vrije veren ter sprake zullen komen. De P.v.d.A. is in principe voor vrije veren. In verschillende commissies, ter be vordering daarvan heeft zij zitting genomen. Dit werd als antwoord op een vraag medegedeeld. Bij de rondvraag kwamen nog en kelen actuele punten naar voren, zo- >£P' Stoomtram Walcheren en de Boule- als de stopplaatsen van de N.V. vardloop. De heer M. van Poelje hield in deze vergadering een inlei ding over Karl Marx; Deze bespre king zal in een volgende vergadering worden voortgezet. De heer H. C. G. J. v. d. Mandere sprak te Middelburg. „Nederland's plaats temidden van de mogendheden" was het onderwerp van een zeer interessante lezing, die de heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere Woensdag avond in de Schouwburg te Middelburg voor de Z.V.U. uitsprak en waarin hij vooral een terugblik wierp op ons na tionaal verleden. Hij ging daarvoor terug tot de Repu bliek der zeven Verenigde Nederlanden en wees in het bijzonder op de figuur van Prins Willem III. die hij de belang rijkste man van zijn geslacht noemde. In de 18de eeuw heeft ons land niet zo'n eer volle rol op het wereldtoneel gespeeld, voornamelijk als gevolg van de twist tus sen de Patriotten en Prinsgezinden. Er kwam een grote verandering ln onze in ternationale positie; Nederland speelde niet langer de eerste viool in het con cert der grote mogendheden. Merkwaar dig was, dat toen Willem V in Den Haag kwam en hem de bevoegdheid werd ont nomen om het wachtwoord in het garni zoen uit te spreken. Engeland, Frankrijk i en Pruisen gingen twisten over de vraag of hij die bevoegdheid terug moest krij- ■gen.' DT deze tijd werd het axioma van de neutraliteit die in de 20e eeuw tijdelijk tot ons verderf zou leiden, geboren. De oorzaak van het conflict met Bel gië in de 19e eeuw is volgens spreker gro tendeels terug te brengen tot het sluiten van de Schelde in 1585. „Deze strubbelin gen waren namelijk een soort volksover levering geworden", aldus de heer Van de Mandere. „en zij vormen zelfs m.i. nü nog de achtergrond van sommige moei lijkheden in de Beneluxonderhandelin- gen". Na 1839 viel Nederland weer terug tot een klein land en het voelde zich als zodanig in het geheel niet ongelukkig. Wanneer het om economische belangen ging, spraken wij ons woordje wel. maar de internationale politiek liet ons onbe roerd. Een typisch voorbeeld daarvan is. dat de Tweede Kamer pas nadat mi nister de Beaufort „met zijn portefeuille had gerammeld" het verdrag tot stichting van een permanent Hof van Arbitrage in Den Haag goedkeurde. Het tijdvak 1890 1940 noemde spreker eentonig, afgezien van de schermutselingen over de forten- bouw bij Vlissingen. Deze instelling van gelaten neutraliteit maakte, dat wij bij het uitbreken vari de tweede Wereldoorlog onvoorbereid waren. Onze houding was voordien gebaseerd op rechtsbeginselen. Thans staan wij voor de grote moeilijkheid, dat wij als volk nog moeten leren buitenlandse politiek te voeren. In het kort behandelde spreker nog de groeperingen, organisaties en naties, waarmede wij thans iedere dag te maken hebben; Benelux. W.-Europese Unie. At lantisch Pact, E.C.A., Raad van Europa en Ver. Naties. H(j besloot: „Wij moeten leerjongens worden op de lange weg naar de buitenlandse politiek, wij moeten steeds waarderen, dat onze grote vriend Amerika aan onze zijde staat". Nadat nog enige vragen waren beant woord sloot ir. M. de Vink deze avond. |^-genda MIDDELBURG. Heden Schuttershof: Natuurkundig Ge zelschap, dr. J. J. v. Loghurn over Verschillende aspecten van het bloed groepen onderzoek. 8 uur; Electro: ..Blue Skies". 7 en 9.15 uur: Schouw burg: „Opdat recht geschiede", 8 uur. Morgen: Schuttershof Uitvoering „Onder Ons", 8 uur; Schouwburg: Algemene vergadering van aandeelhouders N.V. De Middelburgse Schouwburg. 4.30 uur. Electro: „Blue Skies", 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „Opdat recht ge schiede". 8 uur. Zondag Electro: ..Blue Skie*", 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: ..Opdat recht geschiede", 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag, Alhambra, „Dertig seconden bo ven Tokio". 7 en 9 uur; Luxor, „Gun- fighters", 8 uur. Zaterdag, Concertgebouw. Uitvoering „Tovido" en ..de Tokkelaars", 8 uur; Alhambra, „Dertig seconden boven Tokio". 7 en 9 uur; Luxor. „Gun- fighters". 7 en 9 uur. Zondag. Alhambra. ..Dertig seconden bo ven Tokio". 3, 7 en 9 uur; Luxor, „Gunfighters", 3. 7 en 9 uur. DOMBURG. Morgen De Dolfijn: Lezing jkvr. dr. C. de Jonge over het oud-Hollandse binnenhuis (Z.V.U.), 8.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2