PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tito versloeg Wisjinsky in de V.N.-Assemblee 06 BILT PATROUILLE-GEBIEDEN OP JAVA WORDEN AFGEBAKEND VERDROGEN EN VERZILTEN VAN ZEEUWSE GRONDEN Joego-Slavië toch gekozen tot lid van de Veiligheidsraad TT 'y <9 SmiÈt-h r Delinquentenkamp Crailo met gejoel onder de hamer. CHAUFFEUR ANDERHALF JAAR ONSCHULDIG GEVANGEN Studiecommissie geinstalleerd 192e Jaargang - No. 256 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A Bosshardt, ABOXMNEMKNTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. lew.; fr. p. p. t 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 October '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) '•an 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur, Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: BrouweriJstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Sowjet-Unle zal de stemming niet erkennen. Donderdagmiddag Is tijdens een bewogen zitting van de algemene ver. gaderïng der Ver. Naties Joego-Slavië in plaats van Tsjech o-Slowakye tot lid van de Veiligheidsraad gekozen, door dat het bij de tweede stemming juist de vereiste meerderheid van 39 stemmen kreeg. Op Tsjecho-Slowakye werden 19 stemmen uitgebracht. Onmiddeliyk na de bekendmaking van de uitslag verklaarde minister Wisjinsky, dat de Sowjet-Unie Joego-Slavië niet zou erkennen ais lid van de Raad. Hy noemde op heftige toon de verkiezing van dit land een schen ding van het handvest en van het gentlemen-agreement, dat tot nu toe bestond over de wyze, waarop nieuwe leden van de Raad gekozen worden. De Veiligheidsraad wordt thans een werktuig van het Anglo.Amerikaanse blok. onmiddellijk na dc opening van de vergadering door de voorzit ter Romulo had Wisjinsky het woord gevraagd. De voorzitter zei hem ech ter, dat volgens de bepalingen geen toespraken vóór de stemming konden worden toegestaan. Hij kon alleen maar een punt van orde stellen De Vrouwenrecht Hei thans bij de Tweede Kamer in- gediende wetsontwerp tot opheffing der handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw zal zeer waarschijn lijk het parlement weinig kopzorgen geven. Het zal een overweldigende meerderheid halen. Reeds lang immers was iedereen ervan overtuigd, dat onze wetgeving op dit punt verouderd was en veran dering noodzakelijk. Dat er niet eer- der een wetsvoorstel werd geformu leerd, was vermoedelijk ten dele te wijten aan de omstandigheid, dat er andere belangrijker problemen om aandacht vroegen en aan de tegen kanting, die bestaan bleef bij die genen, die de vrouw in haar oude positie van rechteloosheid wilden handhaven. Het artikel, dat aan de vrouw ge hoorzaamheid aan haar man oplegJ.-. was een wassen neus. Werd het voor gelezen bij een huwelijksvoltrekking, dan ontlokte het aan de aanwezigen een glimlach en menige ambtenaar van de Burgerlijke Stand las het niet vóór, zoals menige predikant het bij de huwelijksvoltrekking weg liet. Anders staat het evenwel met de handelingsbevoegdheid van de niet in gemeenschap van goederen ge huwde vrouw. In het verleden moge men het juist geacht hebben, dat zij niet over eigen apitaal en goederen mocht beschikken, heden ten dage is dit een overwonnen standpunt en daarom is het goed, dat er verande ring in komt. Voorts zal het instemming vinden, dat huishoudelijke handelingen der vrouw ook de man binden en dat hi.i zich slechts op grond van een rech terlijke uitspraak aan de rechtsgevol gen van deze handelingen kan ont trekken. Het kwam wel zelden voor dat een man de huishoudelijke hande lingen van zijn vrouw niet goedkeur de. Dat kwam alleen voor als hot hu welijk practisch op springen stond In die gevallen werd echter niet de vrouw de dupe. maar gewoonlijk de middenstand.-r en dit was onjuist. Juist schijnt het, dat ten aanzien van het aangaan van schulden de vrouw gebonden blijft aan de uit drukkelijke of stilzwijgende bewilli ging van de man, omdat de man als gezinshoofd en veelal als kostwinner, de bevoegdheid moet hebben om, wan neer het in een huishouding tot ex cessen mocht komen, in te grijpen. Al met al is het een nieuwe stap op de weg der volledige vrouweneman cipatie in Nederland. Een stap, die men lang tevoren reeds kon zieri aan komen'en die in feite goeddeels een aanpassing van de wet in reeds ge groeide opvattingen betekent. Kamperen De Nederlands? Padvindersbewe ging is een stormloop begonnen te gen 't feit, dat de ANWB de eni ge instanties in Nederland, die kam- peorkaarten uitgeeft en dat men in vele gemeenten niet meer kamperen mag zonder zulk een kampeerkaart. Van katholieke zijde zijn hiertegen reeds eerder protesten geuit. Deze protesten zijn o.i. volkomen gemotiveerd De A N.W.B. is een hoogst nuttige instelling, wier werk over het alge meen grote bewondering afdwingt en steun verdient. Dat zij tracht orde ning te brengen in het kampeerwe- zen. valt toe te juichen, want het is althanss een poging om excessen te voorkomen. Het is echter onjuist, als deze parti culiere instelling een soort monopolie verkrijgt. De katholieken hebben ge tracht de moeilijkheden op te lossen, door R.K. kampeercentra in te rich ten. Dat is een methode. De padvin ders wensen nu een afzonderlijke be handeling, zij hebben hun eigen or ganisatie en willen dezelfde rechtpn als de A.N.W.B. en wij achten dit volkomen begrijpelijk. Het beste zou zijn als men trachtte de verschillende stromingen te bun delen en te komen tot de vorming van een los van de A.N.W.B. staande kampeerkaartpncentrale, waarin alle belanghebbende groepen gelijke in vloed bobben DaarRoo- zou iedereen tevreden zijn gesteld. Sow j et-v ettegenwoordigM op zijn medeafgevaardigde op 23 van het handvest het artikel ger wees daar- ligde op artikel dat de verkiezing van de leden dei- Raad regelt en noemde de candi- datuur van Joego-Slavië een beledi gende actie tegen de Sowjet-Unie. Voorzitter Romulo onderbrak hier de spreker, maar Wisjinsky deed als of hij het gehamer niet hoorde en vol- bij twee delegaties van mening ver anderden en daarmee de vertegen woordiger van Tito aan de nog ver eiste stemmen hielp. Per 1 Januari 195Ó zullen thans be halve de Grote Vijf Cuba, Egypte, Noorwegen, Ecuador, India en Joego- Slavië lid van de Veiligheidsraad zyn. KOM ZELF KIJKEN Vluchtelingen, die uit Zuid-Honga- rije in Oostenrijk zijn aangekomen beweerden Donderdag dat in het gemsgebied van Hongarije Russische stoottroepen in Hongaarse uniformen worden gestoken. Er zouden aanwijzingen zijn, dat aanhangers van de Kominform in Joego-Slavië spoedig; een actie tegen maarschalk Tito zullen beginnen. Mo gelijk zou Hongarije er toe overgaan troepen naar Joego-Slavië te zenden onder voorwendsel van bescherming der Hongaarse minderheid. Tito's regering heeft inmiddels alle landen ter wereld uitgenodigd om waarnemers te zenden teneinde te zien, wat er in Joego-Slavië gebeurt, i Deze uitnodiging werd overge. bracht door de Joego-Slavische geue- legeerde bij de Ver. Naties, waarbij de Sowjet-Unie niet werd overgesla gen. NEDERLAND STEUNDE JOEGO-SLAVIË. Nederland heeft Donderdag de can- didatuur van Joego-Slavië voor de ze tel in de Veiligheidsraad gesteund, al dus verneemt A.N.P. Aneta van be trouwbare zijde te Flushing Meadows. Daar Joego-Slavië precies het ver eiste aantal van 39 stemmen heeft be haald, zou men de Nederlandse stem als doorslaggevend kunnen beschou wen. Hoewel het vrijwel zeker was. dat België en Luxemburg, Joego-Slavië zouden steunen, bestond er tot Don- tooide haastig zijn verklaring. Romulo bestempelde daarop de toe spraak van Wisjinsky als geheel bui ten de orde en liet tot stemming over. gaan. Aan de beurt van aftreden waren Argentinië, Canada en de Oekraïne. Bij de eerste stemming werden op Ecuador en India 57 en 56 van de 59 stemmen uitgebracht. Ecuador kwarn dus in de plaats van Argentinië en i clerdagavond nog enige twijfel om- India in die van Canada. Op Joego- trent Frankrijks houding. Na rugge- Slavië werden 37 stemmen uitge- i spraak voor de stemming besloot de bracht en op Tsjecho-Slowakije 20. Nederlandse delegatie voor Joego-Sla- Een herstemming bleek nodig, waar-1 vië te stemmen Jih.de oorlog werden tal van schepen op de Duitse binnenwateren door bomaanvallen vernield of beschadigd. Het grootste deel van deze sche. pen was niet in staat de terugreis te volbrengen. Thans worden zij naar de schrootwerven gebracht en wel over land op speciale vrachtwagens. Eén der weinige schepen, die gerepareerd kunnen worden op weg naar een scheepswerf te Wiirzberg. Enorme belangstelling en fantastische prijzen. Klokslag tien uur werd Donderdag morgen in hotel de Hertenkamp te Laren een aanvang gemaakt met de totale uitverkoop van de inventaris van het voormalige delinquentenkamp te Crailo, doch degenen, die precies op tijd kwamen en gedacht hadden een of ander koopje te halen zijn bitter teleurgesteld. Vóór tien uur was het verkoopzaaltje reeds tot barstens toe gevuld. Zij, die zo gelukkig waren de af slager te kunnen verstaan, legden beslag op het te verkoop aange bodene. Op een gegeven ogenblik brak als gevolg hiervan het tu mult los en werd geschreeuwd en gejoeld om de afslager in de war te brengen. Op goederen, die enige guldens waarde hadden, werd geboden tot vijf a zeshonderd gulden toe, ter wijl de bieders geen naam opgaven, Het publiek eiste, dat men ging ver huizen naar het barakkenkamp, waar ruimte genoeg was. Toen de afslager toch doorging begon men nog meer op te dringen en joelend de zaal te veroveren, hetgeen alleen kon geluk ken door alle stoelen en tafels naar buiten te smijten. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de vraag overweldigend was met als ge volg, dat de prijzen geweldig opliepen. Nederlands schip bij Finland gezonken. Het 300 ton metende Nederlandse schip „Sparta" is voor de kust bij Abo (Finland) aan de grond gelo= pen en gezonken. De zes koppen tellende bemanning is er in geslaagd veilig de kust te bereiken. De kapitein is K. van der Linden te Groningen. De „Sparta" was op weg met stukgoed van Kopenhagen naar Helsingfors. Emigranten naar Kaapstad. De „Sibajak" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd zal op 25 October in dienst van it Nederlandse regering met ongeveer auizend emigranten aan boord de reis van Rotterdam naar Kaapstad maken. Onder deze emi granten bevinden zich 200 Duitsers, 50 Engelsen, 50 Zwitsers en Scandi- naviërs. De overigen zijn alle Neder landers, die hun geluk in Zuid-Afri- ka gaan beproeven. Prijsstop geldt voor steeds minder artikelen. Geregeld komen in de Staatscou rant beschikkingen voor, waarby de prysstop voor een aantal artikelen te niet wordt gedaan, zodat thans van een algemeen verbod tot prjjsverho. ging geen sprake meer is. Bij het zesde en zevende uitzonde- ringsbesluit zijn de prijzen vrijgela ten van o.a. cosmetische artikelen, landbouwwerktuigen, optische artike len, poetsmiddelen (met uitzondering van tandpasta, schoencrême en boen was), hoeden en petten, papier, gla zen en potten en electrotechnische artikelen. Premier René Mayer. Dené Mayer, dè radicale financiële deskundige en minister van financiën in het kabinet-Schuman is Donderdag met de verwachte ruime meerderheid van 341 tegen 183 stemmen door de Franse nationale vergadering tot mi nister-president gekozen. Het vereiste minimum was 310 stemmen. Mayer genoot de steun van de soci alisten, de meeste progressieve katho lieken, radicalen en radicaal-gezinden en sommige gematigden (conservatie ven). De communisten stemden tegen, terwijl de Gaullisten, enkele conserva tieven en enkele progressieve, katho lieken zich van stemming onthielden. Particuliere detective bracht fout van de justitie aan het licht. Toen In December 1946 een pakje met 80.000 tijdens het transport van de Amsterdamse Bank per auto naar het Centraal station te Am. sterdam en vandaar per trein naar Axel verwisseld werd met een ver. valst exempl. met waardeloze papieren, viel de verdenking op de chauf feur van de e.vpcditlewagen, die er mee naar het station was gereden. Twee andere personeelsleden van de bank, die eveneens meereden in de wagen, verklaarden, dat de chauffeur onschuldig moest zyn, maar deze, de 35-jarige A. A. Mulder uit Amsterdam, gehuwd en vader van één kind, werd door de Amsterdamse Rechtbank, na een vooronderzoek van 11 maanden, op 6 November 1947 tot 2 jaar gevangenisstraf veroor. deeld met aftrek van het voorarrest. Getuigenis van een grapholoog bleek onjuist. Zeven maanden later bleek door het goede speurderswerk van een particulier detective, dat een der andere inzittenden van de ex peditiewagen de ware schuldige moest zijn en dat dus Mulder ten onrechte was veroordeeld en on schuldig \Vz jaar gevangen had 'ge iten. Geen reden tot onnodig pessimisme. De Unci heeft Donderdag een com muniqué uitgegeven over het resultaat van besprekingen in de Republikeins —Nederlandse commissie te Batavia over de toestand op Java. Volgens dit communiqué werd besloten de pa- trouillegebieden voor de T.N.I. en voor de Nederlandse troepen nauw keurig af te bakenen, In enkele andere gebieden zullen de patrouillediensten op elkaar wor den afgestemd tot verdere overeen komsten zijn bereikt. Republikeinse en Nederlandse troepen zullen daar op bepaalde standplaatsen woeden ge concentreerd. De T*.N.I. krijgt de regentschappen Ponorogo, Patjitan, Wonogiro. Poer- woredjo en Wonosobo toegewezen, 't Nederlandse léger het regentschap Të- mangrin met uitzondering van Mun- tilan en Salam. In de districten Para kan en Tjandiroto blijft de toestand voorlopig gehandhaafd evenals in de residenties Madioen en Soerakarta. De centrale gemengde commissie besprak tevens de situatie in Oost- Java. De republikeinse vertegenwoor diger stelde vast, dat ofschoon de uit voering van de order staakt het vuren in Oost-Java en in het bijzonder in het gebied van Soerabaja verre van bevredigend is, er geen reden is tot onnodig pessimisme. Hij had goede hoop, dat de situatie zou opklaren. Hij verzocht, dat Üe Nederlandse autori teiten daartoe de volgende maatrege len zouden treffen: a. Onmiddellijke vrijlating van alle gevangenen en burgerambtenaren, die na 10 Augustus zijn aangehouden; b. De teruggave van alle wapens, die sindsdien in beslag zijn genomen; c. Geen arrestaties of ontwapening zonder voorafgaand overleg met de plaatselijke gemengde commissies of zonder overeenkomst tussen de com mandanten van beide partijen. WONOSOBO ONTRUIMD. Dinsdagavond hebben Nederland se troepen Wonosobo in Midden-Ja- va ontruimd. Een half uur na het vertrek van het laatste Nederland se convooi kwam de T. N. I, te voet binnen. De overdracht geschiedde zonder incidenten. Terwijl Woensdagavond de gemengde commissie te Batavia vergaderde, kwam te Djocja het Republikeins ka binet in routine-zitting bijeen. Offi ciële Republikeinse kringen wezen tegenover Aneta de Nederlandse be schuldigingen af, als zou de Republiek instructies gegeven hebben tot hervat ting van de guerillastrijd in Oost-Ja va. Er werd gezegd: „Wij zijn aan zulke Nederlandse beschuldigingen gewend; zij vormen een onderdeel van de Nederlandse strategie". Zij gaven toe, dat Republikeinse strijdkrach ten bevel gegeven hadden zich tot "t uiterste te verdedigen, mochten zij aangevallen worden. „Waarheid" beledigde dr. Beel. De Amsterdamse Rechtbank behan delde Donderdag de aanklacht van dr. Beel contra „De Waarheid", welk dagblad gedagvaard was in dé per soon van de hoofdredacteur, het Eer ste Kamerlid A. D. Schoonenberg. In het blad was in Juli jl. een artikel gepubliceerd, waarin dingen werden gezegd, die voor dr. Beel beledigend waren te achten. Het artikel sugge reerde, dat deze chantabel is en zin speelde ook op een vriendschap tus sen hem en Mussert. De Officier van Justitie eiste een boete van 300 subs. 30 dagen hech tenis en een voorwaardelijke veroor deling van 3 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De ver dediger mr. Stokvis achtte dit laatste een directe aanslag op de persvrij heid. De uitspraak werd bepaald op 3 November. Extra bouwvolume in West-Brabant. Twee gemeenten in West-Brabant zijn verrast met een extra toewijzing Van bouwvolume. Oudenbosch raag dit jaar namelijk 11 woningen extra bouwen, Roosendaal mag er 50 meer bouwen dan oorspronkelijk was toege zegd. De extra-toewijzing voor Ouden bosch houdt verband met het indus trialisatieproces in deze gemeente. Duizenden hectaren grond in Zee land hebben de laatste jaren te lij den van droogte en een aanzienlijke oppervlakte verzilt langzamerhand. Dat probleem is vooral voor de Zeeuwse landbouw van groot belang en het vereist, dan ook ernstige be studering. In verband daarmede heeft de Stichting voor de Landbouw enige tijd geleden voorgesteld een provin ciale commissie te vormen, die een onderzoek zal instellen naar de oor zaken van de verdroging en verzil- ting. Deze commissie is Woensdag tydens een bijeenkomst in Goes ge installeerd. Voorzitter is de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Secretaris van de commissie is ir. A. Francke, inspecteur voor Land- bouwherstel en Cultuurconsulent voor Zeeland, en leden zijn de heren ir. D. W. Stolp, Goes, namens de Z.L.M., P. V. M. Vercauteren, Nieuw Namen, namens de N.C.B.. C. de Putter, Axel, namens de C.B.T.B.. H. B. Pilaar. Goes en C. Sanderse, Lewedorp. na mens de Nederlandse Fruittelorsorga- nisatie, G. Beenhakker, Wemeldinge en M. van Arenthals, Kals, namens de Zeeuwse Polder en Watërschaps- bond, L. van Dijk, Schoondijke, land- bouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaan deren, ir. C. W. C. van Beekom, ICrui- ningen, landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, ir. W. van Soest, Goes, rijkslandboüwconsulent, ir. W. C. Visser, Utrecht, namens de afde ling onderzoek van de Cultuur-tech nische dienst, alsmede een vertegen woordiger van het Bodemkundig in stituut in Groningn, die nog niet is aangewezen. De installatie van de commissie ge schiedde door de heer G. van Waes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. De heer Phi- lipsse hield een toespraak. Wat het werk betreft, dat door de commissie zal worden gedaan, kun nen wij nog het volgende mededelen. De verdroging speelt Vooral een ortpolder en de onmiddellijke omge ving daarvan. Deze polder is voor dat onderzoek bijzonder geschikt omdat het waterpeil er nogal verschillend is en omdat er zowel land- als tuin- bouwgrond voorkomt en er ook wei degrond ligt. Daarnaast zal ook aan dacht worden besteed aan andere ge bieden, zoals de Sophiapolder en Dio- medepolder in het Vrije van Sluis. De verzilting treedt in alle delen van Zeeland aan de dag, doch voor al op Schouwen is dat in sterke ma te het geval. Natuurlijk zal de com missie het niet bij het onderzoek naar de oorzaak van de verdroging laten, doch zal zij ook nagaan in hoe verre maatregelen zijn te treffen om verbeteringen in de toestand te krij gen. Het wetenschappelijk werk be rust bij ir. W. C. Visser van de Cul tuurtechnische dienst en bij het Bo demkundig instituut. De commissie wil het bestaande onderzoek coördine- npren en verder onderzoek stimu leren. De gronden waarop verdro ging en verzilting voorkomt zullen worden geïnventariseerd, waarna door het nemen van proeven de oorzaken zullen worden nagegaan. Dit onder zoekingswerk zal drie jaar in beslag nemen. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd een rapport samen te stel len over de resultaten. Voorts kan nog gemeld worden, Mulder, die onmiddellijk na zijn veroordeling in November hoger be. roep had aangetekend, werd daarop door de procureur-generaal by het Amsterdams Gerechtshof, mr. J. Fa. blus, in vryheid gesteld. De zaak tegen Mulder was toen echter nog niet door het Hof behandeld. De ware schuldige, zekere V., stond la ter met zyn vrouw en schoonvader voor de rechtbank terecht. Hy zelf en zyn schoonvader werden tot 8 jaar veroordeeld, zyn echtgenote tot 2 jaar. Zoals thans begrijpelijk is, viel de schuld van de onschuldige Mulder destijds moeilijk te bewijzen. Hy werd bijna onmiddellijk gearresteerd nadat de ontvreemding der 80.000 was gebleken, maar bleef hardnek kig ontkennen. Men trof by huis zoeking in zijn woning aan de Am- stel geen der bankbiljetten of ander bezwarend materiaal aan. De directie van de Amsterdamse Bank bleef steeds van haar volko men vertrouwen in Mulders integri teit blijk geven en heeft hem zijn salaris ononderbroken uitbetaald tot zijn veroordeling toe. De rechtbank construeerde de be- wysvoering destyds voomameiyk op de ambtsedige verklaringen v,an de bekende politie-getuige deskundige en grapholoog dr. C.' J. van Ledden Hulsebos, die met grote stelligheid beweerde het handschrift op het ver. valste pakket als dat van Mulder te herkennen. Bovendien had deze ontdekt, dat er zich In grote rol op Zuid-Beyeland, in dat de commissie werkt met provin- Zeeuwsch-Vlaandcren en in mindere mate ook op de andere eilanden. Om de oorzaak van dit verschijnsel op te snon-n zal een minitieus bodemonder zoek worden uitgevoerd in de Kraay- ciale subsidie voor de tijd van drie jaar van 4000 's jaars, terwijl voorts subsidies worden genoten van de Stichting voor de Landbouw cn van enige rijksdiensten. iet lakzegel op het pakje een ve. zettje wol had vastgezet, „dat heel wel mogelHk afkomstig kon zHn van do trui, die verdachte op zyn rit droeg." In werkelijkheid bleek het de vrouw van V. te zyn geweest, die het adres op het valse pakje had geschreven. Haar handsenrift was, ondanks aandringen van de zijde der Amsterdamse Bank, niet door eon grapholoog onderzocht. IN HOGER BEROEP Nadat in de zomer van 1948 tenslot te met zekerheid gebleken was, dat niet Mulder, maar V. de schuldige was, stelde de procureur-generaal bij het Gerechtshof de onschuldige ge vangene op 21 Juli 1948 op vrije voe ten. Donderdag diende de zaak Mulder tenslotte in hoger beroep. In zijn re quisitoir concludeerde mr. Fabius tot vrijspraak. De verdediger, mr. E. A. J. M. Povel sprak in zijn pleidooi over een bewijs, dat als een kaartenhuis was ineengestort Hij meende, dat de grapholoog bij zijn onderzoek te een zijdig was geweest. „Het zou prettig zijn, indien de hoog bejaarde deskundige in het vervolg iets van zijn wetenschappelijke hoog moed zou willen laten vallen". Pleiter deelde het Hof tenslotte mede, dat Mulder binnenkort bij dit Hof een verzoekschrift zal indienen tot een geldelijke tegemoetkoming voor de geleden schade. Het Hof deed in deze zaak onmid dellijk uitspraak. Het vernietigde het vonnis van de rechtbank en sprak verdachte vrij. Zondag 6 November autorijden. De minister van Verkeer en Water staat heeft voor Zondag 6 November het Zondagsrijverbod opgeheven. Ook Brabant protesteert tegen schaderegeling. De gemeenteraad van Standdaar- buiten heeft besloten een motie te zenden aan de Tweede Kamer, waar in tot uitdrukking wordt gebracht, dat de raadsleden het wetsontwerp op de vergoeding van de materiële oorlogsschade onaanvaardbaar achten voor de zwaar getroffen oorlogsslacht offers, van wie Standdaarbuiten e.r ve le kent. De raad besloot ook omlig gende gemeenten te verzoeken een soortgelijke motie aan de Kamer te richten. VOORSPELT: NOG WEINIG VERANDERING. Geldig tot Vrijdagavond. Wisselende bewolking met vooral ln de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer. Matige tot krachtige, in de kustgebieden tijdelijk harde Zuidweste lijke wind en weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1