PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Goudsmokkelaa rsbenJe opereert in West-Europa Benelux: een oude gedachte, die op 1 Juli werke lijkheid wordt D£ BILT LICHTE ONRUST ONDER MILITAIREN IN SCHOONHOVEN VOOR 1 MILLI0EN GULDEN AAN VALSE NEP. BANKBILJETTEN Vandaag 192e Jaargang - No. 255 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballliityn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. Donderdag 20 Oef. '49 ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN cveeKt t j.au o. kw.; zt. n. n t 4.15 - week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 Der kw Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Engez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) '•an 1—5 regels t 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walatr. 58-60. teL 2355, S lijnen (b.g.g. 2357) M*burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr^_mjei.j6^ Nederlandse recherche kreeg de eerste draden in handen Bende beschikt over particuliere vliegtuigen. De Schiphol-groep van de Nederlandse recherche is enige tijd geleden een vertakte internationale goudsmokkelbcnde op het spoor gekomen, die het vliegveld Schiphol als transitohaven gebruikte óm papieren te ver. krügen. NeSen maanden lang heeft het onderzoek geduurd met als resul taat het opsporen van voldoende feiten en gegevens om optreden van politic-instanties in Zwitserland, Frankrijk, België, Engeland en vermoe delijk ook Spanje mogelijk te maken. Dit optreden zal waarschijnlijk leiden tot liquidatie van de smokkelbende. Bende bezit particuliere vliegtuigen. Adjudant de Weille van de Rijks politie gaf op een persconferentie Woensdag het volgende overzicht. Negen maanden geleden viel het mij op. dat op Schiphol verscheidene „wilde" vliegtuigen landden. Wat zij hier eigenlijk kwamen doen was mij niet duidelijk, al begreep ik wel. dat duistere zaken hen naar Schiphol brachten. Toen wij bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het vliegveld Melsbroeck een van deze vliegtuigen was geland en ba gage had afgegeven, welke snel met een auto was weggevoerd, besloten wij een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen. Al gauw bleek ons, dat wij te doen hadden met een bende smokkelaars, die zich bezig hield met het vervoeren van staven goud en goudeii munten. Heel zorgvuldig heb ben wij de gangen van deze heren nagegaan en wij stuitten op wonder lijke dingen. Door een handig spel met papieren en door gebruik van kleine vliegvel den gelukte het de bende grote hoe veelheden goud illegaal de grenzen over te krijgen. Het werd duidelijk, dat de smokkel bende over tenminste acht particu liere vliegtuigen moest beschikken en dat cr enorme kapitalen achter zaten. Dc kopftukfcWi zijn afkomstig uit Oost-Europa en hebben kans ge zien de nationaliteit van West-Euro- pese landen te* verkrijgen. De bakermat van deze smokkelarij' is waarschijnlijk in Zwitserland gele gen. Af en toe werden partijen van meer dan honderd kilo goud tegelijk vervoerd. Het minitieuze onderzoek m Neder land, waarbij vooral de logboeken der smokkelvliegtuigen belangrijke bronnen van gegevens bleken te zijn. leidde niet tot het bewijs van in Ne derland gepleegde strafbare feiten Dit was reden om internationaal con tact op te nemen. DE DIPLOMAAT VAN COSTA-RICA. Enige tijd geleden arriveerde op Hoogleraren- devaluatie Er is een Fries hoogleraar in Bata via. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Deze professor is doctor in de Neder landse letteren. Hij heet Sikko P.'Uri en heeft een proefschrift uitgegeven, dat geschreven is in een erbarmelijk stijltje, slordig is en zelfs dikke taal fouten bevat. Het weekblad „De Nieuwe Eeuw" vestigt op al deze feiten de aandacht en zegt onder meer: „Dat deze hoogleraar spreekt over „cultuur in zijn geheel" in plaats van ..in haar geheel", dat hij „Noord- Nederlandse" schrijft in plaats van „Noordnederlandse", dat hij van een boek beweert dat het een bepaald terrein „bestrijken" in plaats van „be strijkt", dat fiij Huizinga's „Neder- land's beschaving in de zeventiende eeuw" noemt „De Nederlandse Cul tuur in de 17e eeuw", dat hij Huets „Het Land van Rembrand" steevast betitelt als .Het Land van Rembrandt' dat hij Busken Huet reeds in de „eerste helft van de 19e eeuw teleur stellende ervaringen in het bekrom pen Nederland" laat opdoen, dat hij Erasmus noemt „een van de edelste aristocraten „die ooit geleefd hebben naar den geest", en dit alles op de eerst; drie bladzijden van de gedrukte tekst van zijn rede, mag het minste heten, en worden toegeschreven zoal niet aan de warmte te Batavia dan toch aan een verregaande slordigheid in het hanteren van het Nederlandse taaleigen en deszelfs spelling". Erger vindt het blad het, dat de hoogleraar ernstige denkfoüten maakt cn promoveerde op een proefschrift, dat kinderlijk en hopeloos oppervlak kig is. En inderdaad, dit alles is erg. Want een doctor in de Nederlandse taal moet zijn taal beheersen en van een hoogleraar mag verwacht worden, dat hij niet kinderlijk, niet oppervlak kig, niet slordig is en geen fouten schrijft, die een schooljongen kan op merken. Het is dc vraag, of het geval-Uri alleen staat. Mocht het dat niet doen. dan kan er gesproken worden van 'n hoogleraren-devaluatie, die ons onder wijs en het Indonesische zeker niet ten goede zal komen. En die dus be streden moet worden. Schiphol een zekere Stanforth Krcbbs, in het bezit van een diplomatiek pas poort van Costa-Rica en van een kof fer, inhoudende 25 kg. baargoud. Dit goud was bestemd voor de gezant van Costa Rica in Frankrijk. De recherche vertrouwde de zaak niet en besloot de Franse autoriteiten in te lichten. Inderdaad trachtte Krebbs bij aankomst te Le Bourget zonder aangifte de Franse douane te passeren. Op verscheidene punten van het vliegveld stonden „diplomatieke" auto's klaar om het goud te vervoe ren. Uit een onderzoek van de Fran, se politie bleek, dat reeds eerder gro te partijen goud Frankrijk zijn bin nen gesmokkeld. Majoor de Gast cn adjudant de Weille zijn er nog niet in geslaagd de achtergrond van deze affaire Ie achterhalen: of dit goud is van de Nazi's uit Duitsland, of er andere po. litiekc bedoelingen achter zitten of wel dat het een grootscheepse maar ovcrisens ordinaire internationale smokkelaffaire is, is nog niet te be kijken. SMOKKEL PER VLIEGTUIG. Duidelijk toont deze zaak aan. dat de smokkel met vliegtuigen een ge weldige omvang 'kan aannemen en door de nationale politie-instanlies nagenoeg niet is te bestrijden. Ad judant de Weille meent dan ook, dat het noodzakelijk is zo spoedig moge lijk tot een zeer nauwe internationale samenwerking te komen en dat een luchvaartpolitie moet worden inge steld, die de beschikking heeft over eigen vliegtuigen, zodat controle in de lucht mogelijk wordt en dat deze luchtvaartpolitie bevoegdheden moet hebben, die verder reiken dan 's lands grenzen. De Nederlandse re cherche heeft met haar onderzoek in deze zaak feitelijk een Franse zaak gediend. DÖODEENVOUDIG. Mevr. H. Hansen, echtgenote val! de Deense minister van Fi nanciën, vernam Woensdag dat alle uitslagen, die ze verleden week op haar biljet van de voetbalpool had ingevuld, klop ten met de werkelijke resulta ten. Hoeveel ze gewonnen heeft en wat daar voor de fiscus af gaat krijgt ze van daag te horen. Toen haar man haar vroeg, hoe ze het klaargespeeld had, zei ze: „Het was heel gemakke lijk je hoeft alleen maar op te schrijven welke clubs zullen winnen". Onderzoek naar vliegongeluk van de heer Vorrink. De raad voor de luchtvaart heeft besloten, dat een openbaar onderzoek zal worden ingesteld naar het ongeval met de Ph.-N.A.Z. op 17 Januari 1949 bij Valstar in Denemarken. Er zaten in het vliegtuig drie personen, van wie de heer K. Vorrink de enige over levende is. Het onderzoek zal plaats hebben op 21 November. Zij kregen te horen, dat zij binnenkort naar Indonesië zullen vertrekken. Belangwekkend request. In het garnizoen te Schoonhoven werd Woensdagmorgen aan een aan tal militairen medegedeeld, dat '/.Ij binnenkort naar Indonesië zullen ver. trekken. Het betreft hier circa 180 jongemannen, die in hun vorige gar. nizoensplaats reeds inschepings ver. lof genoten hebben, doch daarvan niet l(jdig waren teruggekeerd en zich dus aan hun inscheping hadden onttrokken. Met grote nauwgezetheid zijn lo dens hun verblgf in Tiet algemeen depot der Kon. Landmacht te Schoon hoven de oorzaken daarvan nagegaan en voorzover daarvoor geen geldige redenen aanwezig bleken zullen deze militairen op normale wijze worden ingescheept om hun dienstplicht in Indonesië te vervullen. Door deze maatregel wordt voorkomen dat de- ze militairen als deserteur voor de Werden door Belgen te Luik gedrukt. De zwendel met valse honderd gulden-biljetten in België en Nederland is een van dé grootste affaires van dien aard gebleken van de laatste tijd. Direct na da oorlog: zijn vervalsingen op kleinere schaal in België voorge komen, maar de vervalsers, die zich eerst met namaken van distributiebe scheiden hadden bezig gehouden, hebben zich daarna geworpen op een uit gebreide productie van valse bankbiljetten van honderd gulden. Ongeveer twee maanden geleden doken .vooral in het Zuidelijke oir Westelijke deel van ons land. valse bonderd-gülden-biljetten op. cn eetr van de eerste aanwijzingen in deze zaak werd verkregen door de. aan houding van een persoon in de-Lim burgse mijnstreek, die drie valse bil-' jetten had uitgegeven. Ter zelf dor tijd wettd in het Limburgse zelfkanigebied onder Sustcrzeel een Duitser gearres teerd, die twee valse biljetten wilde uitgeven. In Krcfeld werd een andere Duit ser aangehouden, die zeventig valse bankbiljetten van honderd gulden on der zich had en twee Belgen werden aangehouden, die van do Duitsers 150 valse biljetten hadden ontvangen. Tenslotte werd in Dén Haag de Belg M. aangehouden.. Hij werd ontmaskerd als degene, die op verschillende plaatsen de valse biljetten uitgaf. Toen bU-ek ook. dat deze M. samenwerkte met de Belgi sche ex-zwomkampiocn B. en do Belg D. eveneens uit Luik. Deze laatste distribueerde de valse biljetten aan genoemde M. en B. D. wist met B. naar België te ont snappen. B. heeft in Luik direct groot alarm gegeven aan het complot, waardoor het onderzoek dreigde spaak te lopen. Wel werden 73. en D. in Luik gear resteerd en konden de resten van 375 valse biljetten worden opgespoord. De Luikse politie vooral heeft toen niet stilgezeten. Een zwager van B. werd in Luik ook aangehouden en toen men daar in een zak kapok een bundel met 622 valse biljetten vond, kwam do zaak opnieuw op gang, In Charleroi en Brussel Werden Jlog drie' personen gearresteerd, die de verval-' singsaffaire financierde)!, nl. een in dustrieel, diens Vriend en een candi- daat-notaris. welke laatste de tekor ten in zijn kas trachtte te dekken met de voordelen uit dé vervalsingen I11 Luik werdf. daarija nog een ex-aci vocaat, zekei-e R.. aangehpuden. n- via ecri loslippighëid van een barhoi - der te Charleroi w»*rd tenslotte d identiteit van de tot nog toe onbe kende drukker onthuld. Hij was eer zekere de P.. in Luik. De man mo,.;- bij een huiszoeking in zijn wonin- onder zijn bed vandaag worden ge haald. Van de tienduizend gedrukt biljetten had genoemde de K. achtdui zend direct ontvangen-van de druk ker en die voor verdere verspreiding aan de „sub-agenten" in België cr Nederland doorgegeven. Verreweg d - meeste van de gedrukte biljetten zijn vernietigd of in beslag genomen. Secretaris-generaal mr. dr. E. Jaspar spra,k voor de Z.V.U. in Vlissingen. Het is ongetwijfeld een zeer goede gedachte van het Z.V.U.-bestuur ge weest dc secretaris-generaal van de Benelux, mr. dr. E. Jaspar, uit te nodi gen om in verschillende plaatsen van Zeeland een inleiding te komen hou. den over de Benelux. Als eerste in de reeks was Woensdagavond Vlissingen aan de beurt, waar zich onder het gehoor van de inleider o.m. burgemees ter mr. B. Kolff. wethouder W. Poppe, de gemeentesecretaris, de heer A. de Beyl. de heer J. E. Boonstra, vice-consul van België, en de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zee land bevonden. Mr. Jaspar gaf in zijn inleiding een overzicht van het ontstaan en de groei van de Benelux-gedachte van Tariefunie via Pré-Union tot de Eco nomische Unie, welke op 1 Juli van het volgend jaar werkelijkheid zal worden. Wat dit laatste betreft: de spreker zag het als een van de groot ste successen van de jongste minis ter-conferentie te Luxemburg, dat de datum van de economische één-wor ding niet is verschoven geworden, al le moeilijkheden en problemen ten spijt. In een bijzonder helder en ook prettig voorgedragen betoog behan delde mr. Jaspar achtereenvolgens verschillende 'aspecten van de Bene lux. Bekende aspecten en ook een be kende visie weliswaar, maar toch zó voorgedragen, dat ze voor de aanwe zigen nog eens de puntjes op de i's zetten en vooral een juiste kijk gaven I is. het 5 jaar geleden, dat Bel grado door. Tito met Russische hulp van de Duitsers werd be vrijd. v. op de grote lijn en de niet te onder schatten betekenis, ook in ander dan materieel opzicht, van de idee. welke de ministers Spaak, Beel en van Klcf- fens op 5 September 1944 brachten tot het ondertekenen van een over eenkomst, welke een reeds oude ge dachte tot werkelijkheid moest bren gen. Spr. behandelde achtereenvolgens verschillende factoren, welke voor dit proces van betekenis waren en legde er daarbij de nadruk op, dat men aan Nederlandse zijde niet moet menen de wijsheid in pacht te hebben en nog minder, dat de Belgen een volk zouden vormen, dat zich niet aan af spraken houdt. De houding van Bel gië in de Veiligheidsraad, wanneer daar het NederlandsIndonesische geschil aan de orde kwam heeft toch wel het tegendeel bewezen. BÉN SPEL. De heer Jaspar wees op verschil lende belangrijke punten, welke reeds bereikt konden worden. Op alle eco nomische conferenties speelt men nu bijv. volkomen één spel, treedt één Benelux-delegatie op in plaats van drie zelfstandige afvaardigingen. En wat ook zeer belangrijk is: op het departement van Economische Zaken in Den Haag werkt een Bel gisch hoofdambtenaar, voor wie men geen kickeboe speplt, maar die alle belangrijke kwesties voor de volle 100 procent mecbehandelt. En omgekeerd gebeurt natuurlijk het overeenkom stige in Brussel. Dit is een wel zeer frappant novum! Met nadruk verzekerde spr. dan ook, dat er geen sprake is van .een crisis voor de Benelux. Wat is er dan wel geweest? Dat waren een aantal moeilijkheden, die om het in rond Hollands te zeggen vaak lang niet kinderachtig waren, wanneer het er om ging de economi sche politiek van de drie landen te harmoniseren en ie doen samensmel ten. Er zijn vorige week in Luxemburg beslist zeer belangrijke vorderingen gemaakt en van een échec, als waar van in sommige Belgische bladen is gesproken, is zeer beslist geen sprake. België heeft de Nederlandse land bouwpolitiek aanvaard, de lijst van zg. vrije goederen is zeer belangrijk uitgebreid (vooral met de staal- èn mechanische sector) en vastgehouden werd aan de overeenkomst, dat op 1 Juli a.s. het gehele economische ver keer vrij zal moeten zijn. Ook op het gebied van de havens en waterwegen zijn de voorwaarden voor het berei ken van een oplossing thans gescha pen en in de hiervoor ingestelde com missie zijn deze problemen uit de lo cale sfeer op een nationaal plan ge trokken. De commissie heeft tot op dracht deze vragen, waarbij van Bel gische zijde Antwerpen. Gent en Luik zeer nauw betrokken zijn. binnen een jaar tot een oplossing te brengen. Voor de oplossing van de fiscale problemen is het systeem gereed; het gaat er alleen nog maar om. dat Bel gië de 5 milliard francs vindt, welke de staat zal moeten derven door de gelijkmaking van de belastingstelsels, speciaal voor wat betreft de om^t- belasting. WAT ONOPGELOST BLEEF. Wat nog overgebleven is, Is in dc eerste plaats het monetaire vraag stuk. De snel voortschrijdende recon structie van Nederland, welke het duidelijkst gedemonstreerd is in ho; sluitend zyn van de Rijksbegroting voor 1950, heeft dit probleem wel een belangrijke schrede dichter bij de op lossing gebracht. Van Belgische en Luxemburgse zijde heeft men onze regering daarvoor openlijk hulde ge bracht. Ook de devaluatie van de betaal, middelen, zal er toe bijdragen de gul den langzamerhand tot een harde va. luta te maken. Spr. zag een mogelijk heid voor verdere oplossing in het werken naar een grotere onderlinge convertabiliteit in het Europese eco nomische verkeer. Van groot belang is voorts te weten, dat België nooit van Nederland betaling in goud zal vragen. Pas op het moment, dat Boud gestort zou moeten worden, zullen de regeringen overleg plegen hoe de achterstand aangezuiverd kan wor den. Dit geldt ook weer wederkerig, want de rollen zouden natuurlijk wel eens omgekeerd kunnen zijn. Na in het kort nog enige andere aspecten te hebben aangestipt, zoals de kwestie van investeringen en in dustrialisatie. waarbij men veel aan het gezond verstand van het bedrijfs leven zelf meent te kunnen overlaten alleen t.a.v. een aantal sleutel-in dustrieën zal voor vestiging cn uit breidingen rcÊeringsoverleg nodig zijn legde mr. Jaspar er de nadruk op, dat de Benelux straks zal beteke nen een economische eenheid zonder dat aan de staatkundige zelfstandig heid der drie landen ook maar iets zal zijn veranderd. Tenslotte bracht mr. Jaspar in her innering de woorden van twee grote staatslieden van Nederland en België: „Bewaart Uwe Unie wel" (Willem van Oranje in 1572) en „Er zijn geen- kleine staten, er zijn slechts kleine geesten" (Leopold II in 1882 naar aanleiding van de critipk op'zijn Con- go-plannen). Met de beantwoording van enkele vragen en een kort slotwoord van de afdelingsvoorzitter der Z.V.U., de heer H. A. Bosshardt, eindigde deZe ongemeen interessante avond. krijgsraad worden gebracht. De mededeling van hun a.s. ver trek heeft echter enige reactie ge wekt. Een aantal hunner heeft zjjn afkeer van deze uitzending geuit door het indrukken van ruiten en het maken van misbaar, waardoor enige deining ook bij de anderen ontstond. De garnizoenscotnmandant wist ech ter de rust te doen terugkeren. Geruchten, als zou getracht zjjn de barak in brand te steken, dat er ge weld zou pijn gepleegd of dergelijke worden met grote nadruk tegenge sproken. De familieleden der betrokkenen hébben een brief van do garnizoens commandant ontvangen waarin ken nis gegeven wordt, dat hun venvan- ten op normale wijze 'naar Indonesië zullen vertrekken en voorts wordt medegedeeld dat op Zondag 23 Oc tober gelegenheid gegeven wordt tot een afscheidsbezoek. Mocht om prin cipiële redenen dit bezoek niet op Zondag kunnen worden gebracht, dan zijn daarvoor andere dagen aangewe zen. REKEST De algemeen toegevoegde raads man voor de behandeling van Indië- desertiezak'en by de Krijgsraad te velde te Rotterdam, dr. mr. W. Schuurman Stekhoven, heeft er in tussen in een spoedrekest bij de mi nister van Oorlog op aangedrongen op deze maatregel terug te komen, hét recht zijn loop te laten doen heb ben en de berechting van de deser teurs niet op gewelddadige wijze te onderbreken, althans de betrokkenen voor de vrije keus te stellen en de schifting niet te overhaasien. In het rekest, wordt gewezen op de bij de berechting van de eerste 1000 déserteurs verkregen ervaring, „waaruit blijkt, dat de schifting te Schoonhoven niet afdoende is en in een deel van de gevallen correctie door de Krijgsraad bleek te behoe ven. Gepleit wordt tenslotte „in elk geval niet uit te zenden degenen, die een rekest om vrijstelling wegens on misbaarheid óf om vrijstelling van uitzending naar Indonesië in verband met gevaar voor leven of gezondheid van ouders of echtgenote nebben lo pen".. Prinses Elizabeth la?,kt echtscheiding;. Prinses" Elizabeth heeft het Britse volk openlijk gelaakt om het hoge percentage echtschei dingen cn dc achteruitgang van de morele opvattingen. De 22- jarige troonopvolgster deed dit in een toespraak tot een bij eenkomst van de moedervereni ging, en men herinnert zich niet. dat een lid van de koninklijke familie" zich zo krachtig in het openbaar heeft uitgelaten. De prinses zei: „Ik durf zo ver te gaan om te zeggen, dat een aantal grondbeginselen, waarop het gezin en daarom de gezond heid en kracht van de natie be rusten. in gevaar zijn, Als wij om ons heen zien welke ellende er vooral onder de kinderen is aangericht door het uiteengaan van gezinnen, dan kunnen wij er niet aan twijfelen, dat echt scheidingen de oorzaak zijn van enige der ergste euvelen van onze hedendaagse maatschap pij". De prinses zei, dat wij in een tijdperk leven van toenemende genotzucht, steeds harder wor dend materialisme en achteruit gang van de morele normen. Zij deed een beroep op de moeder vereniging en soortgelijke or ganisaties om onze tijdgenoten leiding te geven bij het herstel van de juiste opvatting van goed en kwaad. v VOORSPELT: SLECHTS ENKELE BUIEN Geldig tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt mej een enkele regenbui en iets koeler. In het uiter- te gedeelte van het land matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1