N NIEUWS UIT ZEELAND ACALVIT. Wielrenner-smokkelaar bracht goudstaaf naar België HOOFDROOS EN HAARUITVAL BURGEMEESTERS VAN RENESSE EN KATTENDIJKE BENOEMD Bende valse munters opgerold. Kwaliteitscontrole op eieren. WALCHEREN MIDDELBURG HEEFT ER WEER EEN SCHOOL BIJ 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 Dieven en helers thans gearresteerd. De Rotterdamse recherche heeft, ïn samenwerking; met de politie te Slledrecht, v(jf mannen gearresteerd, die allen betrokken zjjn bij de dief stal en verkoop van de laatste der vier indertijd b(j basgerwerk in de Nieuwe Waterweg gestolen goud staven. De voornaamste leden in dit complot zijn de 35-jarige Johnny Braspenninx, de wielrenner-smokke laar uit Princenhagc die de goud staaf In België heeft verkocht en de even oude Sliedrecht.se melkboer Njjs Maat, die vorige week werd ge. grepen wegens het clandestien ver handelen van een party ongeregi streerde Amerikaanse effecten ter waarde van 180 duizend gulden. Deze vierde goudstaaf is. in tegen stelling tot de drie andere, destijds nipt door de arbeiders uit het slib ge haald. doch door de dokknechts S. de J. uit Giessendam en B. van de B. uit Sliedrocht gestolen uit de baggerem- mer. In Giessendam hebben zij de baar voor 25 duizend gulden ver kocht aan de fouragehandelaar G. de W. Bij deze verkoop verleende de ver- Duiker zat 4 uur vast onderwater. BRANDWEERMAN BIJ RED. DIXGSFOGINGEN VERDRONKEN Tijdens werkzaamheden aan een schip heeft te Hellevoetsluis een dui ker ruim 4 uur onder water volko men vastgezeten. Bij de pogingen om hem uit zijn netelige positie te bevrij den, is een brandweerman om het le ven gekomen, aldus meldt de Maas bode. De duiker was de 23-jarige v. d. E. uit Rotterdam, die op de voormalige marinewerf een onderzoek instelde naar de schroef van een kustvaarder. Waarschijnlijk heeft hij iets te veel lucht gekregen, waardoor hij tegen de onderkant van het schip werd gedrukt cn daar volkomen vast kwam te zit ten. Zijn helpers op de wal riepen de hulp in van de Rotterdamse brand weer om E. uit zyn netelige positie te bevrijden. Toen een der brandweer mannen in zijn poging gefaald was. ging de 40-jarige C. de J. gewapend met een Davis-apparaat het water in. Toen men plotseling luchtbelletjes aan het oppervlak zag verschijnen, be greep men, dat er iets niet in orde moest zijn. Hij werd levenloos uit t water gehaald. Mogelijk is zijn Davis- apparaat defect geraakt, of heeft hij het mondstuk een ogenblikje verwij derd. De duiker v. d. E. zat inmiddels nog steeds vast, maar is tenslotte na ruim 4 uur, door een collega-duiker be vrijd. Centrale begraafplaats oorlogsdoden in gebruik gesteld Verstrooid over verschillende lan den liggen onze oorlogsdoden begra ven. soms in zeer haastig gegraven kuilen. BHna een kwart miUloen ls het aantal onzer gevallenen: één op de veertig inwoners van ons land. Het Initiatief van dr. A. van An- rooy uit Eindhoven om in ons land een centrale begraafplaats in te richten, heeft overal veel instem- ming gevonden en zo kon dan Dins dagmiddag op de Veluwe by Loenen de centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting door H. K. H. Prinses Wilhelmina in gebruik gesteld worden. Onder de genodigden 1100 in ge tal bevonden zich tal van vooraan staande persoonlijkheden, zoals de voorzitter van de Eerste Kamer en de minister van Binnenlandse zaken. Ook werd mevr. Spoor opgemerkt. Om 3 uur arriveerde de Prinses. Als eerste voerde de presidente van de Oorlogs gravenstichting. mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenaer. het woord, die de Prinses dankte voor haar bijzon dere belangstelling en medeleven. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. van Kranenburg, wierp in zijn rede een terugblik op de be zettingstijd en herdacht hen. die voor de goede zaak het leven lieten. Het Nederlandse volk leeft ook mee met hun nabestaanden en heeft gaarne bij-* gedragen om hier, op één van de meest lieflijke plekjes van ons land, de laatste rustplaats in te richten voor de doden, die ons allen lief wa ren. Twee kinderen boden de Prinses de sleutel van de begraafplaats aan, waarna zij de erewacht inspecteerde. In de kapel onthulde zij vervolgens het door haar aan de stichting over gedragen gedenkbord met de namen van dc omgekomen Engelandvaarders. Namens de Koningin legde de Prin ses een krans aan de voet van de ka tafalk. Minister Teulings legde een krans namens de regering en ook ve le anderen legden bloemen neer. Na dat langs de katafalk was gedéfileerd werd de „Last Post" als laatste groet aan de gevallenen geblazen. tegenwoordiger J. van de W. bemid deling: hij kreeg hiervoor vijfduizend gulden provisie. De fouragehandelaar trad vervol gens in onderhandeling met de melk boer Maat. die bewerkstelligde, dat Braspenninx de staaf kocht. Na haar door een Bredase juwelier te hebben laten keuren, betaalde „den Bras" er 55 duizend gulden voor. De Brabantse smokkelkoning wist het goud over de grens te krijgen en verkocht de staaf in Antwerpen voor 65 duizend gul den. De wielrenner bleek echter wat te inhalig en probeerde zijn kornui ten wijs te maken, dat de staaf min der woog dan oorspronkelijk gedacht. Het gelukte hem het leeuwenaandeel van de winst in de wacht te slepen, maar door onderling wantrouwen kreeg de politie een spoor in handen. ....ZELF NAAR HET BUREAU Alleen de wielrenner was op het ogenblik van de arrestatie niet thuis. Hij nam .toen deel aan wielerwed strijden in Duitsland. Bij zijn thuis komst zei zyn vrouw hem. dat de po litie naar hem had gevraagd. Zonder zich te bedenken begaf hij zich met zijn nieuwe wagen naar het politie bureau. waar hij meteen werd gear resteerd. Bij de vertegenwoordiger J. v.d. W. te Giessendam werd nog vier duizend gulden gevonden. De overi gen hadden het geld opgemaakt. Intussen is de staaf goud nog niet gevonden. De Sliedrechtse politie heeft de hulp van de Belgische justitie in geroepen, om het goud in België in beslag te nemen. i lneezonii-n mededeling» HET BEGINT MET HERSTELT IN I VAN DE 10' BE VALLEN DE BROEI VAN GEZOND, \Wl GLANZEND HAAR. Dr. Drees ontving Dinsdag Mohammed Hatta Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse minister-president, dr. Drees, voorzitter van de Ronde Tafel Conferentie in zijn ministerie aan het Plein 1813 een onderhoud gehad met dc Republikeinse vice- president en voorzitter van de Re publikeinse delegatie, drs. Moham mad Hatta. Naar men mag aannemen Is by dit onderhoud ook de situatie op Java ter sprake gekomen. Doodstraf voor Silbertanne- moordenaar. Het Amsterdamse Bljz. Gerechtshof veroordeelde de voortvl. H. Boere uit Maastricht, tijdens de bezetting lid van het beruchte kommando Feldmeijer. con form de eis tot de doodstraf. De veroor deelde had aan vier silbertanne-acties deelgenomen en moord op verscheidene Nederlanders op zijn geweten. De medische wetenschap heeft bewezen, dat HORMONEN en VITAMINEN ook met betrekking tot de haargroei in staat zijn gestoorde -levensfuncties weer op gang te brengen. 80 van de 100 mannen en 84 van dc 100 vrouwen von den baat bij de behandeling met de nieuwe, chemisch bereide ACALVIT- cestrogenen. ACALVIT stopt haaruitval en hoofdroos, en bevordert de groei van gezond, glanzend haar. Flacon, voldoende voor 4 weken, f. 3.60. Interessante brochure op aanvraag bil N.V. v/h Fa. B. Meindersma, Afd. E Den Haag Bern wijst gearresteerde ambtenaren uit. Het Zwitserse kabinet heeft be sloten de drie gearresteerde ambte naren van het Nederlandse ministe rie van financiën uit te wijzen. Zij werden zoals bekend gearres teerd op grond van een verbod in de Zwitserse wet om vreemdelingen in Zwitserland te ondervragen zon der toestemming van de autoritei ten. Het kabinetsbesluit volgde op de overhandiging van een Nederlandse nota waarin verontschuldigingen werden aangeboden voor het ge beurde. Een Zwitserse woordvoerder heeft verklaard, dat de Zwitserse rege ring na de uitwijzing het incident als gesloten zal beschouwen. IEUWS in een O T E D O P Minister Lic/tinck heeft Dinsdag In aanwezigheid van vele autoriteiten en studenten te Rotterdam het nieuwe ge bouw van de Rijksbelastingacademie ge opend. De regering van Oost-Indoncslë heeft bij het parlement een aanvullende be groting ad f 12',i mlllloen ingediend voor de oprichting en uitrusting van mobiele eenheden der staatspolitie. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam 1s levenslang geëist tegen de 39-jarige ex-rechercheur van het bureau Joodse Zaken te Amsterdam Douwe Ca- pelle. Reeds eerder werd tc Leeuwarden een gelijke straf opgelegd, doch de zaak werd opnieuw in behandeling genomen. Mr. G. F. Lunsingh Tonckens en de heer A. Sthipper. By' Kon. Besluit is met ingang van 1 November a.s. tot burgemeester secretaris van Kattendijke benoemd de heer A. Schipper, thans hoofd-amb- tenaar ter gemeentesecretarie te Zie- rikzee en gemeentesecretaris van Ou- werkerk. Tevens werd bij K.B. met ingang van 1 November a.s. benoemd lot burgemeester van Renesse de heer mr. G. F. Lunsingh Tonckens, thans hoofd van het bureau Juridische Za ken van het vierde militaire gewest in Groningen. De heer A. Schipper werd op 8 Au gustus 1914 in Oud-Beijerland gebo- fen; hij is dus thans 35 jaar oud. Hij Ambtenaren van de centrale ter be strijding van falsificaten zijn er in samenwerking met de gemeentepolitie van diverse Nederlandse steden en de Belgische politie in geslaagd om een bende van valse munters op te rollen. In het geheel zijn thans 15 ar restaties verricht. Deze valse munters hielden zich bezig met de vervaardiging en ver. spreiding van valse bankbiljetten van 100.De Nederlandse politie kwam hen op het spoor, toen in Aken en Dusseldorf valse 100.biljetten werden gesignaleerd. Een onderzoek wees uit, dat eakele Belgen en Ne derlanders deze biljetten hadden ver spreid. Enige tijd later werd in Den Haag in een herenmodezaak een Belg aangehouden, die met een vals biljet zijn inkopen probeerde te betalen. Hij had ook te Utrecht valse biljetten in omloop gebracht. Toen werd ook een handlanger, de Belg R. J. J. M.. gear resteerd. 'Van deze man leidde het spoor naar een kermisreiziger do K., die bij de drukker L. de P. in Luik had gewoond. Tijdens een huiszoeking bij deze drukker werden toen dc cli- ché's gevonden en ook de apparaten, waarmee de biljetten werden ver vaardigd. De valse munters hebben ruim 200 valse bankbiljetten verspreid. AI deze biljetten zijn door de politie gevon den en in beslag genomen. De biljet ten waren goed nagemaakt. Twee doden bij auto-ongeluk. Een auto-ongeval heeft Dinsdag te Rotterdam twee mensenlevens ge- eist. Een citroën reed met grote snel heid langs de Waalhaven Westzijde in dc richting Pernis. Ter hoogte van pier 8. slipte de wagen en botste te gen een boom. De auto werd totaal vernield. De twee inzittenden werden er uit geslingerd. De 52-jarige kapper L. D. Andewef uit Pernis bleek op slag te ;ijn gedood. De bestuurder, de 40-jarige aannemer C. Verschoor, overleed enige uren later. begon zijn carrière in de gemeente Goudswaard als volontair ter secreta rie. Vervolgens werd hij ambtenaar ter secretarie in Oud-Beijerland en daarna ambtenaar ter secretarie in Gorinchem en Middelburg. Hij was later werkzaam als commies bij het flinisterie van Binnenlandse Zaken en op 16 Januari 1948 werd hij benoemd als hoofdambtenaar in Zierikzee en secretaris van Ouwerkerk. De heer Schipper is lid van de Partij van de Arbeid en is Ned.Hervormd. Hij volgt in Kattendijke jhr. mr. D. van Doorn op, die als secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap Delfland werd benoemd. RENESSE Mr. G. F. Lunsingh Tonckens werd op 25 October 1907 in Groningen ge boren. Hij bezocht aldaar het Gym nasium en de Universiteit en behaalde er ook de titel „meester in de rech ten". Vervolgens was hij twee jaar werkzaam als ambtenaar ter secreta rie van Zuid-Laren. In 1939 werd hij gemobiliseerd en kwam hij naar Walcheren. Tijdens de bezetting keer de hij terug naar Groningen, waar hij zich vestigde als advocaat en procu reur. Van 1943 tot 1945 was hij on dergedoken op het Groningse platte land. Na de bevrijding'is hij enige tijd waarnemend burgemeester van Groede en Nieüwvliet geweest. Op 9 December 1946 werd hij be noemd tot officier-commissaris bij de Krijgsraad Noord in Assen en thans doet hij als reserve-officier Veldar tillerie dienst bij het vierde militaire gewest in Groningen als hoofd van het bureau Juridische Zaken, waar hij zich als een specialist in het Militair Strafrecht heeft doen kennen en waar hij in zeer hoog aanzien staat. Mr. Lunsingh Tonckens volgt de heer W. H. Scholder, die met pensi oen gaat na sinds 1916 burgemeester te rijn geweest op, als eerste burger van Renesse. Hij is gehuwd en heeft één kind. Nieuw station te Vlissingen wordt volgende maand aanbesteed. Naar wy vernemen zal op 3 Novem ber de bouw van het nieuwe station te Vlissingen worden aanbesteed. Het ligt in de bedoeling om dan direct met de werkzaamheden voor de bouw te beginnen. Tussen de verschillende instanties zoals provincie, gemeente en rijks waterstaat is met de Spoorwegen overeenstemming bereikt over onder houdsplicht. verkeersregelingen enz. van het stationplein. Grenskommies van rechtsvervolging ontslagen HET GRENSINCIDENT TE EEDE Het Gerechtshof le 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de grenskommies W. van R., die in de nacht van 15 op 16 Maart 1949 een schot loste op P. R., waar door deze dodelijk werd getroffen. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis van de Arrondissements rechtbank te Middelburg en ontsloeg van R. van alle rechtsvervolging. De procureur-fiscaal had 1 jaar gevangenisstraf geëist. Gestrande vissersboot is verloren. De vissersboot „Vlissingen 20". schipper L. de Nooyer, die Maandag bij Westkapelle strandde, moet als verloren worden beschouwd. Het scheepje is op verschillende plaatsen lek gestoten en kan niet meer worden versleept. Dinsdag is alles, wat van waarde was, er uit gehaald. Het schip zal worden gesloopt. Verzamelaars uiten hun klachten. Sedert Januari bestaat er een Ne derlands Eierencontrólebureau. dat zich ten doel stelt door het uitoefenen van contróle de boeren te stimuleren tot het leveren van betere kwaliteit eieren, ook voor de binnenlandse con sumptie. Dinsdagmiddag belegde dit bureau in hotel „Centraal" te Goes een ver gadering voor de hierbij aangesloten Zeeuwse verzamelaars, waar deze hun wensen en klachten konden kenbaar maken. De vergadering, welke onder leiding stond van de inspecteur van het Eie rencontrólebureau. de heer H. Diks, werd o.a. ook bijgewoond door de rijkspluimveeteeltconsulent de heer B. van Asperen Vervenne, met zijn plaatsvervanger, de heer v. d. Zande en zijn assistent, de heer Wisse. Bij de bespreking van de binnen landse kwaliteitscontróle kwamen de tongeAlos. Algemeen was men wel van oordeel, dat een contróle van groot belang is en ook reeds goede re sultaten in Zeeland heeft afge worpen. Alle klachten zullen aan het hoofd bestuur worden overgebracht, terwijl het bestuur zal worden opgedragen te trachten in Den Haag een andere regeling te krijgen inzake de recht, streekse verkoop door de pluimvee houders. Tot slot vond nog een verkiezing van afgevaardigden naar de alg. ver gadering te Utrecht plaats. Voor de particuliere verzamelaars werd geko zen de heer Traas uit Nieuwdorp en voor de coöperatieve verzamelaars de Coöperatieve Veilingsvereniging Wal cheren te Middelburg. 40-jarig jubileum bii het notariaat. DE HEER H. PAGTER ONDERSCHEIDEN. Dinsdag herdacht de heer H. Pag- te'r te Middelburg het feit. dat hij 40 jaar geleden een betrekking in het notariaat aanvaardde. Na eerst ver bonden te z\jn geweest aan een deur waarderskantoor trad de heer Pagter 18 October 1919 in dienst bij notaris D. C. van Nimwegen te Middelburg. Het merkwaardige in dit jubileum is. dat hij al die 40 jaar aan hetzelfde notariskantoor verbonden bleef, waar hij achtereenvolgens tot patroon had notaris van Nimwegen, A. de Neeling en J. Terpstra en thans B. A. van Verre. Laatstgenoemde heeft de jubilaris onder aanbieding van een geschenk toegesproken en met bijzondere waar dering gewezen op de grote toewij ding, ijver en onkreukbaarheid, die de heer Pagter steeds in zijn werkzaam leven aan de dag pede en de liefde voor het vak. Als verrassing kon de heer van Verre mededelen, dat H.M. de Ko ningin aan de juiblaris de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, had toegekend. Ondanks de zo eervol afgelegde lange weg in vier decennia vervult de heer Pagter nog steeds een volledige dagtaak tussen dossiers en acten. Vanzelfsprekend heeft ook de Bond van Notarisklerken medeleven ge toond op deze voor een zijner, oudste lec}en zo merkwaardige dag. Storm op Nederlandse kust. In verband met het slechte weder de windkracht bedroeg meer dan 8 Beaufort werd Dinsdagavond de loodsdienst voor IJmuiden en Hoek van Holland gestaakt. In de Scheldemond werd alleen door de Wielingenpost van het Loods wezen het beloodsen van kleine sche pen stopgezet. DIRECTEUR BOUWBUREAU Tot directeur van het bouwbureau voor de landbouw in Zeeland is met in gang van 1 December benoemd de heer J. de Bruijne, bouwkundige te Wieringerwerf. die werkzaam was bij de boerderijenbouw in de Wieringer- meer. Tot administratieve kracht van het bouwbureau werd benoemd, de heer A. de Pagter te Goes. REPATRIËRENDE ZEEUWEN". Met het troepentransportschip ..Grote Beer" repatriëren, behalve do reeds genoemde militairen, ook korp. N. P. Leendertse uit Hoedekenskerke. sold. J. Snip uit Grijpskerke en sold. J. Th. Hoogenboom uit Terneuzen- Koewacht. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. v. BovenBal aan de Bonedijkestraat te Vlissingen viert 20 October zijn 50-jarig huwelijksfeest. Eenzelfde feest viert op die dag het echtpaar J. I. Risseeuw—Melis aan de Kanaalstraat te Oost-Soubürg. Middelburgse O.V.W..ers voor de radio. CABARETPLOEG VAN 2.14, R.I. Naar wij vernemen zal de cabaret- ploeg van het Oorlogsvrijwilligers-ba- taljon Zeeland Zaterdag a.s. voor de tweede maal via de radio zijn te be luisteren. Op 17 September j.l. werd dit pro gramma opgenomen in de A.V.R.O.- studio te Hilversum, onder regie van Ben Steggerda. die ook het eerste programma regisseerde. De medewer kenden zijn Cor van Hoften uit Mid delburg, dc bekende cabaretspeler van 8 R.S., die de conférence verzorgt, Jacky de Lange. Jo Crucq en Kees Huiszoon uit Middelburg, die de lied jes brengen, terwijl Jacky de Lange ook als algemeen leider optreedt. Jo Crucq en Wim Ova uit Vlissingen zul len tevens optreden als „chromatisch mondharmonica-duo". Tot grote vol doening van het ploegje bleek de her kende radio-pianist Guus Jansen, pas terug van een tournée door Indone sië, bereid te zijn voor de muzikale begeleiding zorg te dragen. De titel van het programma luidt: „Van alles wat uit Padangstad". Het is de bedoeling de luisteraars een idee te geven hoe men wegens gebrek aam andere ontspanning zelf avonden verzorgde. De cabaretploeg van 2-J4 R.I. is Zaterdag a.s. van half zeven tot zeven uur via Hilversum I (het Ned. Strijdkrachtenprogramma) in de aether en men behoeft er niet aan te twijfelen, dat om die tijd velen in den lande, in het bijzonder vele Zeeuwen, bij hun luidsprekers zullen ritten. Middelburg H.B.S. BOND. Zaterdagavond hield de Middel burgse H.B.S. Bond M. H. B., in Mer- curius een contactavond. Er werden enkele films vertoond eri in de pauze werd een verloting gehouden. Een ge zellig bal besloot de avond. (Ingezonden mededeling). Maar voorlopig wordt slechts In één lokaal les gegeven Torenvliet: van landgoed tot Landbouwwinterschool. VPRO-AVOND Maandagavond werd in de Doops gezinde Kerk te Middelburg een VP RO-avond gehouden. Zy luidde de tournée in die de VPRO door Zeeland, zal maken. In diverse plaatsen zul len bijeenkomsten gehouden worden. Een openingswoord werd gesproken door de disrtnets-voorzitter, de heer H. Pieters, die zijn vreugde uitte over de vrij grote opkomst. Door het ledental op te voeren moet men trachten te verkrijgen, dat de VPRO niet uit de aether verdwijnt. Hierna sprak de heer J. L. Verha gen, hoofdconsul voor Zeeland, die er op wees dat de VPRO deze winter wil trachten 100.000 leden er bij te winen. De VPRO valt af staat met 't welslagen van deze actie! Verder werd het woord gevoerd door ds L. S. Blom uit Aardenburg, die in korte trekken iets vertelde over het ontstaan en de geschiedenis van deze omroepvereniging. Met en kele treffende voorbeelden toonde spreker dat er voor de uitzendingen veel belangstelling bestaat. Met spanning ziet men uit naar de door de regering voorgestelde rege ling van de radiokwestie. Hierna werden nog enkele filmop namen uit het VPRO-leven vertoond* o.a. van de VPRO-landdag te Vlis singen en Middelburg. Aan dëze avond -werhten-'tenslotte -mee de -or ganist, de heer H. Mennes, het Vrij- zinig Herv. Kerkkoor, onder leiding van mevrouw E. Bonthuis-Dhont en mevrouw A. C. Kuipers- v. d. Mey, die declameerde. Vlissingen SUCCES VOOR RODE KRUIS VLISSINGEN De afdeling Vlissingen van het Ro de Kruis heeft deelgenomen aan de Rode Kruiswedstrijden te Eindhoven, die daar werden gehouden ter gele genheid van het veertig jarig bestaan der afdeling. Deelgenomen werd aan de transport- en aan de verplegings- wedstrijd. De opgaven warén zeer moeilijk, zo moest b.v. de transportco- ionne over de river de Dommel. Niet temin gelukte 't de Vlissingers bij de transportwedstrijden met 560 punten de tweede prijs te behalen. Bij de ver- pleging kreeg Vlissingen 709 punten en de zevende prijs. Koudekerke VOETBALWEDSTRIJDEN. De V.C.K.-junioren A te Koudekerke speelden een wedstrijd tegen de junioren A van de Zeeuwen. De Vlissingers won nen met 2—0. Domburg II moest in de junioren B van V.C.K. met 2—1 zUn meerdere erkennen. Sara Churchill gehuwd. De actrice garah Churchill, dochter van Winston Churchill, en Anthony Beauchamp, de society-fotograaf zijn vandaag in het huwelijk getreden. Sarah Churchill heeft toestemming van haar ouders. Zij was in 1943 ge scheiden van de acteur Vic Oliver. Zware boete voor Amsterdams kledingmagazijn. De economische politierechter te Am sterdam heeft schriftelijk vonnis gewe zen in een zaak tegen een van de grote kledingmagazijnen te Amsterdam. De aanklacht tegen dit magazijn hield ln het ongeoorloofd doen afleveren van stoffen, kleding enz. en het afgeven van stoffen aan personeel zonder punten. In plaats van de geëiste boete van f 75.000. luidde het vonnis twee boeten van resp. f 40.000 en f 1000. te vervangen door vier en één maand hechtenis, te ondergaan door de directeur van het be drijf. Het was geen overweldigende in druk. die de tweelingbroers Adriaan en Olivier van hun buiten „Koren- vliet" kregen, toen zy het voor de eerste maal betraden. Maar wat een verschil tussen ,,het, betere soort huis", pronkend aan het einde van een fraaie oprijlaan, waar dit olijke tweetal zyn escapades uithaalde cn het door de Duitsers verwaarloosd te midden van bunkers en rommel ach. tergelaten „Torenvliet" aan de Kou- dekerkseweg te Middelburg, waaraan de geestelijke vader van Adriaan en Olivier, de schrijver Leonard Huizin- ga, zeer onlangs een bezoek heeft ge bracht! Gelukkig zet men thans alles op alles om te bereiken, dat „Toren vliet" spoedig weer een betere aan blik zal bieden; er wordt hard ge werkt aan de verbouwing van het landgoed tot Chr. Landbouwwintcr- school cn Maandag is reeds één lo kaal in gebruik genomen. De directeur van deze school, ir. A. Steur, heeft ons Dinsdagmorgen het gebouw, waarin een 18-tal werklieden druk in de weer was, laten zien. Het maakte een vervallen en als gevolg van de herstelwerkzaamheden rommelige indruk, maar niettemin begonnen zich hier en daar reeds duidelijk de resultaten van de verbou wing af te tekenen. Op de beneden verdieping komen twee leslokalen, waarvan nu reeds één in gebruik is en voorts aan de ene zijde van do hall royale leraren- en directeurska mers, aan de andere kant de con- ciergekamer. De hoofdingang zal ove rigens niet door de leerlingen worden gebruikt: rij krijgen een eigen ingang, waardoor zij in de garderobe en bij de toiletten komen. Deze ruimte is momenteel practisch voltooid en maakt een keurige indruk. Hier wordt voorts nog een kamertje voor het opbergen van leermiddelen ingericht. Tenslotte is er nog een derde ingang, namelijk ten behoeve van de directeurswoning op de bovenverdieping. NOG TWEE LOKALEN. Op deze verdieping zijn eveneens twee ruime lokalen ontworpen, die met name het scheikundelokaal licht en gezellig beloven te worden. Ook met de afwerking daarvan wor den goede vorderingen gemaakt. In middels wordt de centrale verwar ming aangelegd. Tenslotte zijn er dan nog de enorm grote zolder en de „to renkamertjes". die zoals men zich zal herinneren in het boek van Huizinga ook een rol spelen. Het torentje zal in oude glorie hersteld worden. Natuurlijk blijven de werkzaamhe den niet tot het huis beperkt. Het ene poortgebouwtje, dat practisch ge heel vernield is, zal in oude trant herbouwd worden en wordt waar schijnlijk tuinmanswoning, het andere zal worden gebruikt voor het opbei-- gen van landbouwwerktuigen. Er naast komt een fietsenbergplaats met de bouw waarvan al begonnen is. Het voormalige park moet weer geheel worden aangelegd; zoals men weet, zal 't groten deels recreatieoord wor den voor de Middelburgers. Men is het cr echter nog niet geheel over eens, hoe men de talrijke kolossale bunkers op het terrein het beste aan het oog kan onttrekken; van afba ken is natuurlijk geen sprake. VOLGEND VOORJAAR GEREED. Wanneer het verbouwde en her- ^genda VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: Welkom thuis. 7 en 9 uur; Luxor: Het dubbele .gelaat, 8 uur; Strandhotel: Lezing Z.V.U. (mr. dr. Jaspar), 8 uur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woens dag. MIDDELBURG. Heden: Schouwburg: Lezing H. Ch. G. J. v. d. Mandere. „Nederlands plaats tussen de mogendheden". 8 uur1 Na dorst: Zeeuwse Groentetelers ver'. De monstratie regeninstallaties, 1.30 uur; Electro: Saigon. 7 en 9.15 uur! Morgen: Schouwburg: Kilima Hawaiian* en cabaret. 8 uur; Electro: Saigon. 7 en 9.15 uur. stelde „Torenvliet" opgeleverd zal worden, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar verwacht mag worden, dat dit in de maanden Februari of Maart 1950 het geval zal zijn. Men heeft daarop echter niet willen wach ten om met de lessen een begin te maken en zo v/orden thans de 20 vakken, die de lesrooster vermeldt, gedoceerd in het enige lokaal, dat al geheel gereed is. De cursus, die nu begonnen is met 24 leerlingen, duurt twee winterhalfjaren en natuurlijk is er met de eerste klasse gestart. Zo worden thans 24 jongelieden be kend gemaakt met de beginselen van de landbouwwetenschap, terwijl el ders in het gebouw het lawaai klinkt van de werklieden, die het eeuwen oude buiten veranderen in een mo dern schoolgebouw, up-to-date en gunstig gelegen, dat in een grote be hoefte voorriet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2