Engeland organiseert een dienst voor „atoombescherming" JIMMY BROWN, no. 1 Zeeuwse Almanak BETERE RADIOTELEFONIE OP DE WESTERSCHELDE DE ZWARTE ORCHIDEE HET KREVGER-SCHANDAA IN ZWEDEN WEER OP HET TAPIJT Beperkt resultaat DINSDAG 18 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Gasmaskers weer voor de dag gehaald Schuilkelders tegen radioactieve werking. (Van onze correspondent). LONDEN, Oct. „Reeds enkele weken voor President Truman's be kendmaking omtrent de Russische atoombom, heb ik hier de eerste atoomdefensieklas in Engeland opgericht", vertelde hoofdinstructenr Clifford Ratcliffe ons in zijn gloednieuwe bnrgerhichtdefensle kantoren in het stadhuis van Westminster, te Londen. Zoals gewoonlijk is ons district een stap vooruit en wy hebben niet gewacht tot de algemene landelyke oproep om vrijwilligers, die op 1 November a.s. door Chuter Ede, de minister van Binnenlandse Zaken, over de radio gehouden zal worden. Van die datnm af zal elke stad on elk dorp in Engeland zijn eigen burger-atoomdefensie.dienst hebben." „Mijp taak is om instructeurs te trainnen, die op hun bqprt de be volking zullen onderrichten. Myn eerste klas, die uit twaalf heren en een dame bestaat, nadert reeds het einde van zjjn vierweekse intensieve cursus, en tweede klas is al ge vormd. De lessen, theorie en prac- tijk, vinden dagelijks plaats, 's mid dags ®n 's avonds. Onder de leer lingen bevindt zich een aantal per soneelschefs van grote Londense be drijven. Aan het einde van de cur sus wordt een examen afgenomen, dat hen'tot instructeur bevordert." „Voordat ik enige verdere bijzon derheden vertel, wil ik de aandacht vestigen op twee uiterst belangrijke punten. Het eerste Is, dat het op richten van deze diensten niet be tekent dat wjj een atoomoorlog als iets onvermijdelijks beschouwen. Wij zien dit slechts als eenzelfde logi sche maatregel waarmee men een slot op zijn deur zet tegen inbre kers. Wij hopen, dat die oorlog nooit zal komen, maar vanaf 1 November zal de atoomdefensiedienst een even permanente plaats m het burgerle ven innemen als de brandweer en de politie. Ten tweede kan ik er niet genoeg de aandacht op vestigen dat, indien er toch een atoomoorlog zou uitbarsten, een goed georganiseerde burgerdefensiedienst van onschatba re waarde zal zijn in het redden van millioenen mensenlevens. Met de studie van de door deze dienst te nemen maatregelen en dé reeds bestaande instrumentgn fin antido tes tegen de uitwerking van de A- bom zijn wij zover gevorderd, dat wij positief kunnen verklaren, dat men er niet machteloos tegenover hoeft te staan en dat het geen „ho peloos geval" ls voor de burgerij. Verre van dat." „ATOOM-UITRUSTING". „Krijgen de blokhoofden een speciale „atoom-uitrusting"?" „Ja, behalve hun donkerblau we uniformen krijgen zij alle een monitair-apparaat om radio-activi teit vast te stellen én de graad er van op te meten. Dezg instrumenten, die eruit zien als kleine radio's, zul len zij door middel van schouder banden aangespen en voor zich uit dragen. De naald op de „klok" van het instrument duidt precies aan ïn hoeverre het district radio-aetief geïnfecteerd is, terwijl bovendien 'n kleine luidspreker een kloppend ge luid maakt indien radio-activiteit aanwezig is. Voorts krijgen de blok hoofden legergasmaskers, die van 'n speciale filter voorzien bullen zyn, dat bescherming geeft tegen radio actieve stralen en tegen het moge lijke gebruik van bacteriën." „Hoe treedt, in ruwe trekken, de organisatie in werking indien er een atoomaanval plaats zou heb ben?" „Zodra er ergens een atoom bom zou vallen, mogelijk zonder dat er tijd is om een algemeen lucht alarm te geven aan de burgerij, zul len de blokhoofden en alle andere leden van de dienst onmiddellijk de aanwezigheid en de graad van de radio-activiteit gaan opmeten met voornoemde monitors. Naar gelang van de intensiteit zullen de geïnfec teerde districten onmiddellijk geheel geëvacueerd worden. De bevolking ZWALUW t Verleden week deden wij een be roep op de vogelliefhebbers onder onze lezers om raad te schaffen voor de invalide zwaluw, die ten huize van de heer J. den Boer in Oostburg ver toefde. De vogelliefhebbers hebben zich niet onbetuigd gelaten. Van verschil lende zijden kwamen nuttige advie zen, die spoorslags werden doorgege ven aan de familie den Boer. Er rees dus in ons hart een gerechtvaardigde hoop, dat de zwaluw-in-nqod het er levend af zou brengén. Helaas de zwaluw zal het zonnige Zuiden nimmermeer aanschouwen. Vanmorgen bracht de post een nieuwe brief van de familie den Boer. Met dank voor de bemiddeling en met dank voor de ontvangen inlichtingen. Helaas echter", zo vervolgt de brief, „hebben wij hier van geen ge bruik meer kunnen maken, daar het diertje op dezelfde morgen, dat uw Almanak in de krant stond, reeds dood was". En daar zit je nu, als krantenman, op deze winderige Maandagmorgen, die de eerste is, waarop het herfstig kil is. Het werk ligt te wachten en toch begin je er niet aan. Een groot aantal Zeeuwen heeft zich met die zwaluw bezig gehouden en één lezer was er zelfs, die overtuigd was, dat de K.L.M. met genoegen de zwaluw gratis naar Afrika zou hebben ver voerd. Al die goede adviezen kwamen te laat De zwaluw w- al dood, toen het advies gegeven werd. Jammer. En toch: goed, dat een mens zich even druk kan maken om zo iets on belangrijks als een invalide zwaluw. Die r.aar het Zuiden wilde en niet meer kon. zal door speciale trnasportdlensten naar niet-radio-actieve streken ge bracht worden, waar iedereen aie uit het getroffen distriet komt, on middellijk behandeld zal worden." „Waaruit bestaat die behande ling?" „Eenvoudig uit zeep en water. Er zullen overal grote wasinrichtin- Em worden opgericht, waar de ge- feeteerde mensen en masse onder douches gezet en met zeep en water zullen worden afgeschrobt. Dat is het enige, en volkomen afdoende middel tegen de infectie der radio actieve stralen. Maar snelheid is ge boden. Na deze douches zullen zij één voor één door een kamer lopen, langs een electrische machine, de zgn. Gejger-teller, die de aanwezig heid van de radio-activiteit tot op een tienduizendste fractie noteert. Indien de wijzer van dit apparaat aantoont, dat een persoon nog niet grondig „gereinigd'1 is, gaat hy weer terug onder de douches. De mensen zullen van nieuwe kleren voorzien worden totdat hun oude ontsmet zijn." „Wat moet de burgerij doen indien er wel tijd is om het lucht alarm te geven, dat er een atoom- aanval in aantocht is?" „Men moet zich onmiddellyk in de schuilkelders begeven. Alle schuilkelders zullen bescherming ge ven tegen de radio-actieve stralen en mogelijke bacteriën. Men is daar veilig totdat men door de defensie diensten ten snelste geëvacueerd zal worden. De districten met de hoog ste radio-actieve graad zullen het eerste ontruimd worden, en de rest onmiddellyk daarop, yoarts zal, evenals in de vórige oorlog, de re gering de gehele bevolking van En geland weer gratis van een gasmas ker voorzien. „Kunt u ons enige aanduiding geven omtrent <jp afstanden der ra- dip-activiteit, gemeten van, het ont- ploffingspunt van de bom?" „De gammastralen en dö hitte- stiraal, die de bom ontwikkelt wan neer ny barst, beslaan een cirkel met een straal van twee en een hal ve myl. Het „zero-punt", dé plek waar de bom terecht komt, en die aan totale destructie onderhevig zal zijn, ies echter veel geringer en be dekt, volgens te Hiroshimo gemaak te berekeningen, een cirkel met een straal van een halve my]. Tot op een straal van een myl zal de ra dio-activiteit dodelyk zijn. Tot op anderhalve mijl afstand van h$t ze- ro-pun£ zal een zgn. „het area" zijn, d.w.g. niet dodelyk, maar zwaar radjo-actief en levensgevaarlijk. Evacuatie uit deze tweede graads „ring" zal echter mogelijk zyn met levensbehoud van de bevolking, en door onmiddellijke zeep- en waterbe handeling." DE VUUR HUT. Na afloop van heit interview na men wy een kijkje in het eigenlijke trainingsgebouw van de Westminster luchtbeschermingsdienst, waar de theoretische en practische klassen gehouden worden. Een belangrijk on derdeel van de brandblus-oefeningen vindt plaats in de zgn. „vuurhut", waar echte brandbommen van 1 kilo bij gebruikt worden. Het uitgebrei de traninings-programma omvat in tussen bijna twee dozijn verschillen de onderwerpen, vgn de complete kennis der radio-aetiviteits-detectie- instrumenten af tot het beklimmep van daken en het verlenen van eerste hulp toe. Na de radiorede van minister Eden op 1 November zal de aandacht van het publiek voorts door reclame platen en pamfletten gevestigd wor den op dé noodzakelijkheid van een zo groot mogqjijke aanmelding van vrijwilligers, uit alle lagen der be volking, mannen zowel als vrouwen. (Nadruk verbodèn.) Luciferkoning veroorzaakte economische krach. (Van onze correspondent). STOCKHOLM, Oct. „Ivar Kreuger werd vermoord", beweert de bioer van de in -1932 overleden Zweedse financiële magnaat. Daarmede wordt de geest weer opgeroepen van een man, wiens val in 1932 de helé Europese economie op zyn grondvesten deed schudden. door de beurscatastrophe, die het gevolg was van de dood van Ivar Kreuger en de ineenstorting van het luciferconeem, belangrijke sommen gelds heeft verdiend. Het uitgebreide materiaal, dat Thorsten Kreuger ip de „Aftonbla- det" gepubliceerd heeft, is voor ;edeelte allerminst nieuw. Tot nu oe was er dan ook geen aanleiding aan de hand van deze publicaties 't Paryse Kreuger-proces op te rake- Jen. Of de nieuwe aanval van Thor sten Kreuger' meer succes zal heb ben, valt te betwijfelen. (Nadruk verboden). In 1932 werd de Zweedse lucifer- industrieel Ivar Kreuger in een Pa ryse hotelkamer doodgeschoten ge vonden. De val van zijn enorm con cern had een internationale krach- tengevolge, die ernstige consequen ties op vele terreinen van de wereld economie met zich meebracht. Over de omstandigheden, waaronder Ivar Kreuger zich op 12 Maart 1932 van het leven beroofd zou hebben, is veel materiaal van het gerechtelijk onderzoek voorhanden. Kreuger had tevergeefs gepro beerd door een Amerikaanse lenipg het Zweedse luciferconcern op de been te helpen. Men verklaarde toen, dat deze lening door de houding van de Amerikaanse bankonderneming Morgan niet doorgang. Daarvoor was Ivar Kreuger met Morgan door een gunstiger aanbod van een Franse staatslening in conflict geraakt. De dood van Kreuger was toen tertijd voor de gehele wereld het gesprek van de aag en het duurde een hele &jd, voor de discussies over dit financiële schandaal in de inter nationale pers tot een eind kwa men. In de zeventien jaren, die sinds dien zijn voorbij gegaan, leek het of de val van Kreuger, zoals zo vele andere grote affaires van de voor oorlogse tijd, begraven, en vergeten was. Thorsten Kreuger, de broer van de beroemde en beruchte finan ciële magnaat, beweert nu in het Stockholmse blad „Aftonbladet". dat Ivar Kreuger geen zelfmoord ge pleegd heeft dqch dat hij vennoord zou zijn. Het zou Ivar Kreuger ge lukt zijn, in de Verenigde Staten 'n andere geldschieter dan de bankon derneming Morgan te vinden, waar door hjj in de gelegenheid was, zich vóór de crisis te redden. Een motief voor de zelfmoord heeft men nooit gevonden en Ivar Kreuger zou „het slachtoffer van een met duivelse handigheid en gewetenloosheid be dreven moord" geworden zijn. Thor sten Kreuger, die niet alleen eige naar van de „Aftonbladet", doch ook van de „Stackholms Tidningen" is, steunt zijn beweringen op het kortgeleden verschenen hoek vap de Zweedse journalist Bermap, waarin het geval-Kreuger eveneens opnieuw wordt opgerakeld. GEEN ZELFMOORD. Thorsten Krepger beschuldigt de Franse justitie ervan, dat zij de ac- tep van het proces-Kreuger heeft laten verdwijnen om een later onder zoek naar de hele procedure tegen te gaan. ReecU in 1932 verklaarde de Franse politie-dokter Hedrin 'n zelfmoord van Ivar Kreuger als zeer onwaarschijnlijk. Uit angst er zelf nadelen van te ondervinden heeft hy zjjn conclusie niet gepubliceerd. Thorsten Kreuger beweert tenslotte, dat de bankonderneming Morgan Zaterdagavond is bij Roosendaal de 81-jarige hout- en kolenhandelaar P. de B. uit Roosendaal, die per fiets de weg overstak, door een Belgische personen auto gegrepen en gedood. Hoofdinstructeur Chifford Ratcliffe test het gasmasker nan mej. Ross tjjdens een dér atoomdefensleiessen te Westminster Waar komt de hulpzender te Vlissingen Urenlang ligt er soms een schip te draaien in de mond van de Wester- scheldeals maar grote kringen makend. ,,Ligt zeker te wachten", zeggen de huismoeders, die haar kroost luch ten aan de Vlissingse boulevard. Maar de bejaarde mannen met de zee manspetten bjj de Ijzeren Miohlel weten beter. Als zo'n schip steeds maar kringetjes draait, dan is er een man van Radio Holland aan boord om de richtingzoekeTs te „calibreren" en meestal is ec ook nog een tweede des. kundige aan boord om de kompassen by te stellen. fooostation, totaal niets konden be reiken en hunradiomededelingen doorgaven aan een schip, dat op 'n gunstiger rojjte zat opdat via dit schip verbinding met Radio Scheve- ningen verkregen kon worden. De ruime rede van Vlissingen leent zich Uitnemend voor dat werk. Vandaar dat vele buitenlandse sche pen een paar uur op deze rede stop pen voor het bij-stellen van hun ap paraten. Dat levert nuttige deviezen op voor de Nederlandse deviezenpot. Sedert eon half jaar is het radioba ken op de Zeevaartschool te Vlissin gen in gebruik en op dat baken wordt gewerkt voor het bijstellen van de richtingzoekers. Men begrijpt nu ook .waarom de schepen hun rondjes juist voor de Zeevaartschool draaien. IETS TELEURGESTELD. Twaalf jaar geleden vestigde Radio Holland een kantoor te Vlissingen. Men hee^t toen verwacht, dat de Vlissingse hëven snel in betekenis zou toenemen en dat dus ook het scheeps- radioverkeer hier drukker zou wor den, waardoor er op radiogebied heel wat te doen zou zijn. In die verwachting is men iets te leurgesteld. Het verkeer met Vlissin gen bleef klein. Ook na de bevrijding deed zich ge$n snelle opleving voor. Op het ogenblik blijkt het verkeer tfqp mo dern-uitgeruste kustvaarders, die ra- dio-aavigatie toepasson, ook in de Scbeldemond toe te nemen. Van veel betekenis voor de scheep vaart in de Scheldemond is, dat Vlis singen binnenkort een radio-hulpzen der krijgt, waardoor het ppptact met de schepen heel wat eenvoudiger wordt. DE AFSCHERMING. Deze uitbreiding was hard nodig, omdat boten, die de Westerschelde binnenvoeren, ten Zuiden van West- kapelle, zodra ze achter de hoek van Walcheren kwamen, last met hun radioverbinding kregen. Zij konden met Radio Scheveningen heel moeilijk contact houden door de sterke af scherming. Het kwam zelfs voor, dat kustvaarders door die afscherming en de grote drukte van 't kusttele- PLAATS VAN DE HULPZENDER.. Het is intussen nog niet bekend, waar de hulpzender te Vlissingen ge plaatst zal worden. Vermoedelijk zal een punt aan de Vlissingse boulevard gekozen worden, waarbij dan gezocht zal worden naar een plaats met mi nimale storingsmogelijkheden. In kringen van .deskundigen .heeft men ook gedacht aan Westkapelle. Enige tijd geleden is er nog sprake van geweest dat te Westkapelle een radiopeilstation zou komen, maar blijkbaar zijn deze plannen weer los gelaten. In dit verband tekenen wij even aan, dat Vlissingen zijn radio» peilstation op de Bomvrije Kazerne tijdens de oorlog verloor. Het station behoorde aan de marine en het heeft .tijdens de oorlog nog gewerkt (ook buiten het peilen). Vlissingen had dus ook op radioge bied oorlogsnadelen te overwinnen. Vandaar dat de aangekondigde bouw van de hulpzender voor onze haven en voor de Scheldescheepvéart van zoveel betekenis is. Moeilijkheden bij de Belgische scheepswerven. De Belgische scheepswerven, die reparaties verrichten, zien zich ge plaatst voor een ernstige crisis, waardoor alleen ln Antwerpen meer dan 2000 van de 6450 arbeiders werkloos zijn. Voor buitenlandse cliënten is el ders de wisselkoers voordeliger en de toestand is nsg verergerd door de hernieuwe bedrijvigheid op de Duitse werven. FEUILLETON 13 „Ik wilde hem er zich definitief in laten praten." „Maar er zou hier toch misschien wel een enkele hebben kunnen groei en", protesteerde zij, en speciaal dan nog wel 'n afwijking, zoals die zwar te misschien is. Ik heb genoeg over plantkunde gelezen, om te weten, dat zich soms de zonderlingste afwijkin gen voordoen. Is dat niet de manier, waarop alle verbeteringen bij play- ten worden verkregen, n.l. door het kweken van afwijkingen?" „Geen Cattleya groeide ooit zo hoog. De kleur zou daar nooit invloed op kunnen hebben. Er zijn in deze soort een eipdeloze massa" variëteiten en met een zear groot gamma van kleuren, grootte en vorm, maar geen enkele soort is ooit boven vijfduizend voet gevonden. Maar zelfs'al zou ik nog genegen zijn geweest, om hem 't voordeel van de tyryfel te laten, dan zou ik dit nog niet willen doen, om dat ik nog achter iets anders gekomen ben. Hulpé heeft niet alleen over die orchideën gelogen. Hij is totaal on betrouwbaar. En ik ben er bijna ze ker van, dat Hugh voor beide feiten verantwoordelijk is". Mary's verwarring en schrik ver- dublelden toen Sam voortging: „Her inner je je die keer, dat wij bij de ri vier kampeerden en er een boot kwam opzetten en naast ons meerde?" „Ja". „Ik stond toevallig in de schaduw bij het vuur van onze manschappen, toen de handelaar aan wal stapte en vroeg, of ze wat zout voor hem had den. Hulpé gaf hem een beetje «n zij spraken samen. En wel in 't Spaans". Het eerste ogenblik ontging haajr de betekenis van hetgeen hij gezegd hpd. Toen riep zy uit: „Maar Hulpé kent geen Spaans!" .Hij wil het niet kennen -— ten minste niet-- tegenover ons. Dat is de zaak, waar het om draait. Er is iets in het geheel niet in orde. Er is een door ALLAN SWINTON opzet in h^; spej, die niet kennen. Maar geen orchidee, 'zoals Hugh die tekende, groeide ooit zo hoog. En of- sehoon ze het voor ons verborgen houden, spreekt die donkere Indiaan beter Spaans dan wij. Wij waren on geveer vijfduizend voet hoog en ik begon me al af te vragen, waar die orchidee bleef, toen ik dit ontdekte en begreep, dat er iets niet in de haak was. Maar ik wachtte, tot ik hun verhaal kon controleren, doordat zij de plaats, waar de orchidee gestaan zou hebben, aanwezen". De maanden, die Mary als Sam's secretaresse op deze tocht had door gemaakt, hadden haar goed gedaan. Haar geacht was een beetje verma gerd, wtoardoor haar goede trekken nog beter uitkwamen. Zij straalde van gezondheid. Maar terwijl zij daar stond in haar gebleekte linnen hemd, linnen pantolon en strooien sombre ro, met haar tas over de schouder en aantekenboek en potlood gereed, om Sam's aantekeningen vast te leggen, werd haar gezicht bleek van ongerust heid. Daar zij zijn conclusies blijkbaar niet langer in twijfel trok, vroeg zij: „Wat betekent dit?" Hij keek haar aan. „Dat is nu 'net. wat ik tracht uit te puzzlen", zei hij op eigenaardige toon. „Geloof je, dat Hugh het weet?" „Het eerste, waar ik moest zien achter te komen, is juist, wie alles van deze zaak weet". Gedurende enige ogenblikken kgek zij hem aan en toen veranderde haar gelaatsuitdrukking in een van onge loof en boosheid. „Dus dat is de re den, dat je me voor het ontbijt ^o vreemd aankeek en waarom je me de ze weken zo voortdurend uitgevraagd hebt!" barstte zij los. „Jij dacht, dat ik er ook bij betrokken was!" (Wordt vervolgd) Hel Wereldgebeuren De jongste Benelux-confereptie ja Luxemburg heeft geen resultaten eleverd, die onmiddellyk tot de ieelding spreken. Het langademi ge protocol, dat na aflppp der be sprekingen voor publicatie werd vrij gegeven en dat niet uitmunt door helderheid van tg^l en stijl, biedt weinig nieuwe gezichtspunten. Het Voorunie-accoord is in weerwil van de in België'ertegen opgestoken ,cri- tiek met enkele wijzigingen door de ministers achteraf goedgekeurd, zo dat 1 Juli 1950 gehandhaafd bljjft als streefdatum voor het in wer king treden van de ^Jconomisphe Unie. Er is dus een respijt van acht maanden, binnen welke periode de economie van de drie landen in die mate tot een eenheid moet groeien, dat de idee van de Benelux verwe zenlijkt kan worden. De meeste be palingen in het protocol behelzen de opdracht aan de deskundigen om plannen uit te werken en maatre gelen, die de nog steeds bestaapde moeilijkheden uit de weg moeten ruimen. Zo heeft Nederland rich ge reid verklaard in 1950 geleidelijk de Nederlandse markt vnj te geven voor de Belgische textiel en voor producten uit de metaal-industrie, waartegenover België zich bereid heeft verklaard verandering te brengen in zyn landbouw-politiek, opdat in de toekomst vrye invoer van Nederlandse landbouwproducten verzekerd kan zijn. Alvorens immers het goederenverkeer voor honderd procent kan worden vrijgegeven moet aan tenminste twee voorwaar den zijn voldaan. Het prijs- en loon niveau mo*t in de drie landen op ;eveer gelijke hoo'gte staan en rmee zijn voldaan aan de eis tpt gelyjce concur rentie-voonvaarden. En verder dient de handelsbalans in grote trekken in evenwicht te zyn om betalingsmoeilijkheden te vermijden. Het een hangt natuurlijk nauw samen met het andere. Nie mand kan voorstellen wannéér aan deze twee voorwaarden zal zyn vql- daan. De devaluatie heeft onver wacht een onberekenbare factor in de reeds eerder opgemaakte plan nen doen sluipen. Zolang dq betrok ken ministers zich nog geen duide- ly'k beeld kunnen vormen van de gevolgen, die op lange termjjn dp devaluatie met zich heeft gebracht, met kunnen geen spijkers wordéh. Zodoende zolang .JHMHQ koppen geslagen is het begrypelijk, dat de beide mi nisters van financiën Liebaert en Lieftinck, de eerste dag van de con ferenties tegenover journalisten ver klaarden dat de besprekingen ei genlijk drie maanden te vroeg wa ren begonnen. Hoewel het protocol hierover geen duidelijk uitsluitsel geeft ligt het in de lijn der ver- waohting, dat begin volgend jaar- 'n nieuwe Benelux-conferentie jvordt byeengeroepen, teneinde kwesties, die nu hangende zijn gebleven, in. het licht van nieuwe omstandighe den te bezien. Voor de goudclausu le is namelijk geen oplossing gevon den. België staat er op, dat een te groot nadelig saldo op de betalings balans ten dele in goud of dpi Lars vereffend zal worden, Nederland acht jjfit onmogelijk deze kostbate deviezen voor dit do< Het is nu zo g< val dp Nederland: gi£ te groot wordt, de goederen stroom uit België beperkt zal wor den. Dejc regeling voorziet derhal ve in een uitlaatklep, waarby wat Benelux-stoom wqrdt afgeblazen, zo dra het &mpo voor één van beide partners te snel wordt. De eonclusie is deze: De Bene lux heeft nog steeds geen vast fun» dament behalve dan de goede wj aan weerskanten. 'Of inderdaad de datum van 1 Juli 1950 gehaald zal worden, dan wel hernieuwd uitstel noodzakelijk zal zijn, blijft nog een open vraag. Dat zal ook afhangen van de verdere ontwikkeling -- West-Europa. „Lokeenden" in cel van gifmengster. De zaak tegen de Franse gif mengster Marie Besnard, die in Frankrijk zozeer de gemoederen in beweging brengt, heeft een nieuwe onding genomen. De politie heeft namelijk in haar cel drie „ïbkeen- den" geplaatst, in de hoop dat. zjj aan deze een en ander zou loslaten. Wat zij aan haar medegevangenen heeft bekend is niet bekend ge maakt, maar door hun medewerking is men ey, in geslaagd om belasten de brieven in beslag te nemen. lp één dezer brieven, bestemd voor <n notaris in Londen, gaf zy opdracht om wijnflessen in haar huis met ar senicum te vullen, zodat de schuld op haar vermoorde tweede noot geschoven zou kunnen worapn. De advocaat van verdachte heeft hevig tégen de handelwijze van het openbaar Ministerie in deze zaak geprotesteerd en beweerd, dat het gerecht ver buiten zyn boekje ia gegaan. 2. Trouwens geen der dieren aan boord van de „Fauna" was in zyn sas. Zy allen, van Loebas de olifant tqj Pierewiet de prairiemuis, zij allen wa ren zich maar al te goed bewust gevangenen te zijn en weggevoerd te worden naar een ver en vijandig land. Ook wisten zij drommels goed, dat zij dit koopje tp danken hadden aan meneer Ba rend Bof, die daar lu], als een Oosterse pacha in zijn dekstoel hing te hangen, terwyl een kleine negerknaap hem met een kolossale waaier koelte toewuifde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3