N NIEUWS UIT ZEELAND SUIKERGEHALTE DER BIETEN BLIJFT BENEDEN VERWACHTING Partij van de Arbeid heeft weer een Plan-commissie. Jongens stalen een jeep. LAATSTE Wysjinskv zal verklaring afleggen. Maarschalk Tolboechin overleden. NIEUWS Vissersboot te Westkapelle Statenkring Hulst besprak grensarbeidersprobleem. AMBTENAREN KUNNEN EEN STUDIETOELAGE KRIJGEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 OCTOBER 1949 De regen trad als spelbreker op. Op de suikerfabrieken heerst weer hoogspanning. Dag en nacht draal, en de machines om de miilioenen kilogrammen bieten van de uitzonder- ïyk grote oogst 1949 tot suiker te verwerken. De tot dusver verkregen resultaten vallen echter tegen. Het suikergehalte van gemiddeld 16 blyft ongeveer 1 beneden het normale, zodat naar het zich op het ogenblik laat aanzien de hogere kilo opbrengst van bieten per hectare teniet gedaan wordt door het lagere gehalte. Voor de boer, die naar het suikergehalte betaald wordt, kan dit een tegenvaller worden, tenvjjl ook «Ie fabrieken meer bleten zullen moeten verwerken om een gelijke hoe- veelheid suiker te produceren. Campagne zal lang duren. Aanvankelijk waren de vooruitzich ten gunstig. Het Instituut voor Ratio nele Suikerporductie, dat van Juli af regelmatig monsters neemt om de ont wikkeling van de biet te volgen, no teerde bijv. op 5 September jl. een gemiddeld gewicht per biet van 726 gram tegen 733 gram in 1948, dus iets lager. Het gehalte was daarentegen hoger. nl. 16.48%, tegenover 16.31% vorig jaar. DE REGEN In September kwam er echter re gen. dje de groei van de biet anders deed verlopen. Er vond nieuwe blad vorming plaats, hetgeen ten koste van het suikergehalte ging. Op 19 Septem ber was het gemiddelde gewicht per biet toegenomen tot 829 gram tegen 802 gram op dezelfde datum in 1948, doch het suikergehalte liep terug tot 16.21% (vorig jaar 17.29%). De hoe veelheid suiker per biet werd 134.5 gram tegen 138.6 gram in 1948. Gehoopt werd, dat het gehalte na 1 tot stilstand komen van de bladvor ming weer zou stijgen, doch deze ver wachting ts niet in vervulling gegaan. Naar het zich laat aanzien, zal hierin ook wel geen verandering meer ko men. LANGDURIGE CAMPAGNE Zoals bekend is dit jaar een belang- 1 rijk groter oppervlakte bieten uitge- zaaid dan vorig jaar. nl. 67.000 ha. over geheel Nederland tegen 47.000 ha in 1948. De fabrieken moeten daarom zeer lange campagnes maken. Vele fabrieken zullen wel tot in het nieuwe jaar moeten doordraaien. Door de jïrote oogst zijn er echter verschillen de telers, die meer bieten hebben, dan waarvoor zij contracteerden of volgens de leveringsvoorwaarden by de Coöperatieve fabrieken moeten aan voeren. Er schijnt daarom onder hen een zekere ongerustheid te zijn ont staan over de vraag, of zij alle geoog ste bieten wel kwijt zullen raken. De algemene indruk is echter, dat de fabrieken alles in het werk zullen stellen om de gehele bietenoogst te kunnen verwerken. Daarvoor zal hei evenwel nodig zijn, dat de bieten worden ingekuild om deze tegen eventuele vorst en bederf te vrijwa ren. Door de heer Koos Vorrink geïnstalleerd. Dezer dagen heeft de algemeen voorzitter van de Party van de Ar beid, de heer Koos Vorrink, in een vergadering va» het dagelijks be. stuur dor party een plan.commissie geïnstalleerd, die is gevormd om na. mens het bestuur der party toezicht te houden op de samenstelling van een sociaal-economisch meerjaren plan. Alvorens tot instelling van deze commissie over te gaan gaf de heer Vorrink rekenschap van de achter gronden van het verlangen naar een nieuw plan cn van de mogelijkheden die voor dlt plan bestaan voor de .-party en Nederland. -te'r Het scheppen van werkgelegen heid voor de tienduizenden arbeiders die de eerstkomende jaren elk jaar in hot productie-proces moeter. wor den opgenomen, is een reusachtige opgave, waaraan ook de partij haar byarage heeft te leveren. Het is echter niet alleen de vrees voor werkloosheid en het verlangen naar bestaanszekerheid dat in de kring van de Party van de Arbeid de plan gedachte heeft doen herleven. Een gehele reeks van factoren heeft de positie van het democratische socia lisme in de wereld van thans tot een geheel andere gemaakt dan 15. 30 jaar geleden het geval was. ..We leven thans in een maatschappelijke fase, die men kan omschrijven met ,.nict meer kapitalistisch ne nog niet socialistisch." En redén een echtpaar aan. Drie opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar hebben Zondagavond uit een garage In Gouda een jeep gesto len. Twee van hen de dprde durf de op het laatste moment niet mee gingen daarmee een ritje maken. Zü kwamen echter niet ver. Bij het ne men van een bocht op de Westhaven reden zij nl. een echtpaar uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersenschudding. Zij moes ten in het Dlaconessenhuis worde" opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stilUr kwijt en reed de gracht in. Hij cn zijn metgezel werden door voor bijgangers uit het water gehaald en zetten het onmiddellijk op een lopen. Een voorbijganger, de heer de Jong vertrouwde deze eigenaardige reactie niet en ging do druipende vluchtelin gen achterna. Hij wist er een te grij pen en aan het politiebureau af te leveren. De andere drenkeling kon niet direct worden gepakt. Hij is zich zoals later bleek thuis wezen verkle den en vertrokken met de mededeling dat hij niet meer terugkwam. HU is inmiddels ook gepakt evenals de der de medeplichtige. Allen zijn opgeslo ten. IEUWS in een O T E D O P Laurence Sharkey, de sccretarls-ge. nera«l van dc Australische communisti sche partij. Is wegens het gebruik van op ruiende woorden in een telefonisch Inter view met de pers tot de maximumstraf van drie Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maandagmorgen is een grote boeren schuur te Schildwold met alles wat er zich in bevond door brand verwoest. Het Australisch departement van luchtvaart heeft de mededeling van de K.LaM.. dat zij het plan had volgend jaar op Australië te vliegen, voorbarig ge noemd. Pandit Nehroe. de minister-president van India, is op traditionele wijze te New York verwelkomd met ..eonfeti", dat op de stoet werd neergestrooid» Een grapje van Pa. Toen één dezer dagen een Belgische jongeman een schoe nenzaak te Terneuzen verliet kwam hij tot de minder pretti ge ontdekking, dat zijn voor de zaak geparkeerde auto een splinternieuwe Pontiac ver dwenen was. Politie, grenspos ten, enz., werden gewaar schuwd, maar wat later bleek, dat deze instanties geen verde re moeite behoefden te doen: de vader van de jongeman had de auto meegenomen, om zoon lief eens via een flinke dosis schrik aan het verstand te brengen, dat het geen pas geeft een dergelijk kostbaar eigen dom zo maar ergens onbeheerd achter te laten als prooi voor de eerste de beste, die er mee wilt wegrijden!! Twaalf jaar geëist tegen Holdert. Maandag heeft het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof het proces voort gezet tegen de voormalige directeur van 't dagblad De Telegraaf „Hakkio" Holdert. Er werd tegen hem 12 jaar gevangenisstraf met ontzetting voor het leven uit alle rechten geëist. In een psychiatrisch rapport wordt Holdert genoemd: „een gebrekkige, psychopathische, onharmonische en onvolgroeide persoonlijkheid met een wonderlijk mengsel van kleinheids- en grootheidsideeën, die eigen inzicht en initiatief mist. verstandelijk slechts matig begaafd is. maar niet debiel". Op 31 October volgt de uitspraak. Wilde geruchten doen de ronde. Een Sowjet-Russische woordvoer der verklaarde, dat de redevoering die Wysjinsky Dinsdag te Lake Suc cess op een persconferentie zal hou den, „buitengewoon belangrijk" is. Wysjinsky zou alle belangrijke in ternationale kwesties bespreken, zo zeide hij. Over hetgeen Wysiihsky zal hebben te zeggen, doen wilde geruchten de ronde. De Sowlet-woordvoerder wilde geen commentaar geven op berichten, aat Wyslinsk. Ruslands uittreden uit de Verenigde Naties zou aankondigen voor het geval Yoego-Slavië in plaats van Tsjecho-Slowakye in de Veilig, heidsraal zal worden gekozen. In diplomatieke kringen - wordt evenwel de aandacht gevestigd op het feit. dat Wysjinsky zijn ongebruike lijke persconferentie byna aan de vooravond houdt van de plenaire zit ting der algemene vergadering, waar op de controverse tussen Yoego-Slavië en Tsjccho-Slowakije.zal worden be slist. Maarschalk Fedor Ivanowietsj Tol boechin, tijdens dc oorlog bevelheb ber van het Sowjetrussische leger uan het Oekraiense front, is Maan dag na een lange en ernstige ziekte overleden, aldus maakte Radio Mos kou bekend. De maarschalk zal op het Rode Plein te Moskou begraven worden. Tolboechin is 55 jaar oud gewor den. Van boerenzoon is hij via gewoon soldaat in het Tsaristische leger op geklommen tot de hoogste rang in net Rode Leger. Tijdens de wereld oorlog vestigde hy de aandacht op zich by het beleg van Stalingrad, toen hij het bevel voerde over een leger, dat de stad moest bevryden. In drie dagen ruim 75 kilometer met zijn le er afleggend brak hij met andere sowjetrussische formaties door de Duitse linies heen en verenigde zich met de troepen van het Donfront om de omsingeling van het zesde leger van veldmaarschalk Paulus te vol tooien. Toen de Sowjet-legers de Duitsers terug sloegen, voerde Tol boechin zyn manschappen eerst Roe menië en later Bulgarije en Honga- i-y'e binnen. Engeland zal spoedig Mao-regiem erkennen. Naar men in gcwoonlyk betrouw bare bron te Londen verklaart zal Engeland de nieuwe Chinese regering binnen drie weken volledig erkennen zonder een tussenfase van een de facto erkenning. Moch gaf het op. SC HL'MAN THANS KAB1N ETSFORM AT E UR Jules Moch heeft Maandag zijn po gingen om een Franse regering te vormen gestaakt en de opdracht tot kabinetsformatie teruggegeven. Pre sident Auriol nodigde onmiddellijk daarop Schuman uit zich met deze taak te belasten. Schuman, lid van de Katholieke Volkspartij, was minister van Buitenlandse zaken in het kabinet Queuillc. Bij het verlaten van het presiden tieel paleis verklaarde Moch tegen over journalisten, dat hij bij zijn po gingen op velerlei moeilijkheden was gestuit. Daar kwam nog bij, dat Le- tourneau (afgevaardigde van de M. R.P., aan wie de portefeuille van fi nanciën was aangeboden) hem Maan dagavond mededeelde, om verschil lende redenen het aanbod van de hand te moeten wijzen. „Vergeet-hen-niet" postzegels brachten 160 mille op. De opbrengst, boven de frankeer- waarde van do z.g. „vergeet hen niet" postzegels bedroeg ruim 160.000. een bedrag, dat ten goede komt aan het Nederlandse Rode Kruis, de NIWIN en de stichting „Nederland helpt Xn- ditr. Nederlandse vrouw in Finland gearresteerd. „GOUDZOEKERS ZIJN GENTLEMEN" De Finse politie heeft de 26-jarige Sylvia van der M. uit Amsterdam ge arresteerd op verdenking van oplich ting van verscheidene personen. Dé gearresteerde beweert gehuwd te zijn met een Amerikaan en noemt zich vertegenwoordigster van het blad „Florida State Journal". Enige tijd geleden fungeerde zij als kookster in eyi goudzoekerskamp in Noord-Fin- land. Zeventig goudzoekers van Lcmman- joki in Lapland heeft de politie van Helsinki zuiver goud aangeboden voor vrijlating van de jonge vrouw. Zij dreigden de gearesteerde eventueel met geweld te zullen bevrijden. V. d. M. werd gearresteerd in een blokhut in Lemmanjoki, waar zij drie weken lang had vertoefd als de enige vrouw in het goudzoekerskamp. „Ik was helemaal niet bang", aldus ver klaarde zij aan de politie, „want dc goudzoekers zijn gentlemen". Bij haar arrestatie werd 17 gram zuiver goud op haar gevonden. Zij verklaarde aan de politie verder, .dat haar paspoort was uitgeschreven op haar meisjesnaam en dat zij door hu welijk met een Amerikaan in Tunis, van wie zij later in Wenen scheidde, de naam MoóreMc. Gormick had verkregen. De gearresteerde spreekt vloeiend Nederlands, Engels, Frans, Duits en Zweeds. Groningse melkbedrijven stellen regering ultimatum MAXIMUM.PRIJS MOET VERDWIJNEN De provincie en stad Groningen zullen zich van 24 October a.s. af, slechts met 40% melk tevreden moeten stellen, als de regering niet voldoet aan de eis, die door de Groningse melkconsumptiebedrijven is gesteld om de maximumprijs op de melk op te heffen. De Groningse zuivelindustrie, die voor de export werkt geeft op het ogenblik 4 cent per liter melk meer aan de leveranciers, dan de consump- tiemelkbedrijven, die nog gebonden zijn aan een maximumprijs voor de melk. Met de regering zijn reeds on derhandelingen over deze toestand gevoerd, welke echter geen wijziging in de bestaande toestand hebben ge bracht. De Groningse consumptie- melkbedrijven hebben nu besloten 60% van de melk tot zuivel-producten te verwerken, waardoor er in de stad en provincie Groningen een groot te kort aan melk dreigt te ontstaan. Tractoren met aanhangwagens. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Den Hartog (VVD) heeft de minister van Verkeer geantwoord, dat het gebruik van meer aanhang wagens achter een tractor alleen ge oorloofd is voor het vervoeren van landbouwproducten naar een opslag plaats op het eigen bedrijf. (Snel heidsbeperking 6 K.M. per uur af stand 5 K.M. per etmaal.) De minister is van oordeel, dat aan de mechanisering van het landbouw bedrijf geen grotere beperking dient te worden opgelegd dan de veiligheid van het verkeer op de weg en de zorg voor de instandhouding en bruikbaar heid van de wegen eisen. Deze ver- keersbelangen verzetten zich tegen een onbeperkt gebruik van landbouw- tractoren op de weg met meer dan een aanhangwagen. By de voorbereiding van het nieu we wegenverkeersreglement wordt overwogen of en, zo Ja, in hoeverre in de toekomst aan het gebruik van landbouwtractoren op de weg iets meer bewegingsvryheid kan worden verzekerd. Daarbij wordt voeling ge houden met de minister van land bouw. Staal en textiel uit België. Volgens „Le Nation Beige" zullen Dinsdag op het ministerie van buiten landse handel te Brussel, tussen Ne derlandse en Belgische deskundigen onderhandelingen worden gevoerd over de uitbreiding van het stelsel der verklaring-vergunning (declaration- licence) tot. de sector der yzer- en staalindustrie en de textielsector. Zo als bekend, werd hiertbe besloten ty- dens de conferentie te Luxemburg. Maandagmorgen ls bij Westkapelle de vissersboot Vlissingen 20, schipper L. de Nooyer. op het strand gelopen. Het vaar tuig kreeg waarschijnlijk een net in de schroef, waardoor de motor uitviel. Men ging daarna voor anker bij het Zuider- hoofd, doch het werd tengevolge van de slechte weersomstandigheden losgeslagen en op het strand geworpen. De beman ning zal trachten het schip bij hoogwater weer vlot te krijgen. Maandag heeft de schipper met zijn personeel de motor uit het scheepje gehaald en het zoveel mogelijk van ale lasten ontdaan. Het scheepje was niet verzekerd. Wanneer het verloren gaat betekent dat dus een ernstige schadepost voor deze visserman. Dinsdagmorgen lag de boot nog op het strand. Ook de Vrije Veren kwamen ter sprake. De statenkring Hulst van de KVP hield onder leiding van de heer E. Lansu uit Zuiddorpe een bijeenkomst. Nadat een overzicht over de kwestie der Vrije Veren gegeven was, werd medegedeeld dat men een grote actie zal ondernemen tezamen met andere politieke partijen, waarbij alle Z. Vlaamse organisaties zullen worden ingeschakeld, terwijl aan de regering een adres zal worden overhandigd. Het grensarbeidersprobleem lokte vele discussies uit, waarbij bleek, dat men de mening was toegedaan, dat de Belgische arbeiders zo mogelijk door Nederlandse dienen vervangen te worden, temeer daar zij tal van sleu telposities in het grensgebied bezet ten. Er zal een enquête gehouden wor den naar de Belgen, die in Zeeland woonachtig zijn en er zal onderzocht wórden of deze er iets voor voelen om Nederlander te worden. Er zal ge streefd worden naar een eenvoudige procedure om dit te bevorderen. Voor de a.s. provinciale statenver kiezingen wenste men een samen gaan van Oost- en West Zeeuwsch- Vlaanderen, teneinde te kunnen be vorderen dat dissident en groepen niet zullen uitkomen, terwijl dan de moge lijkheid bestaat over geheel Zeeland 10 zetels te behalen. Bietenwagen reed In de haven. EéN PAARD VERDRONKEN. Vrijdagmiddag arriveerde aan de haven een wagen met bleten van de landbou wer G. Markusse te Nieuw- en St. Joos- land. De wagen werd getrokken door twee paarden en bestuurd door M. J.. Op een gegeven ogenblik .liep.cn.de.paappa achteruit, met het gevolg, dat wagen en paarden tussen kade en schip in liet wa ter terecht kwamen. De beide lossers A. S, en M. J. konden nog tijdig van de wa gen springen. Eén van de paarden kwam onder de wagen terecht en is verdronken. Het andere dier werd met grote moeite weer op 't droge gebracht. Behalve enige ontvellingen kwam het paard met de schrik vrij. Met behulp van een tractor is alles later weer uit de haven gehaald. De schade van het verdronken paard wordt door verzekering gedekt. Vreemdelingenbezoek aan Zeeland. De Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft een enquête ingesteld naar 't bezoek van vreemdelin gen aan Zeeland gedurende het jaar 1949. Zij heeft daartoe aan 96 hotel- en pen sionhouders in 25 gemeenten een circu laire gericht, waarin verzocht wordt cij fers op te geven, die betrekking hebben op het aantal gasten in de periode van 1 Juni tot 30 Sept. 1949 met opgave van hun nationaliteit en het aantal verblijfsnach- ten. Het bestuur van de Prov. V.V.V. wil de ze cijfers ter beschikking hebben om zo nodig bij de regering aandacht te vragen voor dc betekenis van het vreemdelin genverkeer als bron van „deviezen". Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat 1 October uit Tandjong Priok vertrokken is en 24 October te Amsterdam verwacht wordt, repatriëren de volgende Zeeuwen: w. Bakker, Oosterland; W. C. Huiszoon, Vlissingen; J. J M. van Oeveren en I. P. Markusse te Kortgene; R. C. A. Renique, Sas van Gent; M. Nieuwenhulze, Yerseke; P. M. Felius en F. K. Zwart, Mid delburg; J. A. v. d. Does en H. H. Merison, Goes; C. Franke, Ovezan- de; C. Goedegebure en P. J. Splun- ter, Tholen en J. de Nooyer, Sou burg. De volledige passagiersiysten liggen ter inzage op onze bureaux te Vlis singen, Middelburg, Goes, Zierikzee en Oostburg. De heer Schout sprak voor de schoolradio. Voor de rubriek Schoolradio van de N. C.R.V. sprak Maandagmiddag de heer A. Schout uit Vlissingen. lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland over „Wal cheren drijvend.... de waterwolf getemd". De heer Schout vertelde op vlotte en on derhoudende wijze over de inundatie en de droogmaking van Walcheren. Met en kele klankbeelden werd de causerie ge ïllustreerd. Commissaris der Koningin bezoekt Hoofdplaat en Oostburg. Vandaag zal dc Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een officieel bezoek bren gen aan de gemeenten Hoofdplaat en Oostburg. Cursus voor maatschappelijk werker te Middelburg begonnen. In Middelburg is de twee-jarige mon delinge cursus voor maatschappelijk werker begonnen. Deze cursus omvat de vakken maatschappijleer, algeme ne wetskennis, arbeidsbemiddeling en maatschappelijk werk. De eerste les werd geopend door de heer C. Lijn zaad, directeur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, welke de cursus organiseert. Benoemingen bij Bevrachtingscommissariaten. Bij beschikking Van de minister v«n verkeer cn waterstaat zijn, te ré kenen van 1 Augustus 1949, in vaste dienst benoemd: Te Terneuzen als rijksbevrachtingsagent C: J. A. Smout ter standplaats Tholen en als rijksbevrachtingsagent B: M. Florusse ter standplaats Wemeldingê. GEMEENTERAAD MIDDELBURG Niet alle raadsleden waren er voor. Moet de gemeente Middelburg aan haar ambtenaren een tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan de studie van vakexamens, toekennen, ja of nee? Deze vraag maakte onderwerp uit van discussie in de raadsvergade ring, die Maandagmiddag gehouden werd. Na stemming werd het voor stel tot vaststelling van de verorde ning studietoelagen met drie stemmen tegen aangenomen. „De ambtenaren zijn er voor de ge meente, niet de gemeente voor de ambtenaren", aldus de heer P. Me- liefste (A.R.), die van oordeel was, dat, wanneer iemand iets in de maat schappij wil bei-eiken, hij zelfstandig daarvoor offers moet brengen. De heer H. J. Flierman (Arb.) was het daarmee niet eens: het is een ge meentebelang, wanneer deze studie wordt aangemoedigd cn bovendien is de gemeentelijke bijdrage niet zó groot, dat de betrokken ambtenaar daardoor zelf geen offers meer be hoeft te brengen. De heer A. Flipse (C.H.) vond eveneens, dat het voor stel aangenomen moest worden; de gemeente moet zich op dit punt spie gelen aan vele particuliere bedrijven. De heer M. Wattel (A.R.) wilde even eens het voorstel steunen, hoewel hij de bezwaren van de heer Meliefste wel enigszins deelde. De heer J. S. Hoek (A.R.) infor meerde of niet over het hoofd wordt gezien, dat de ambtenaren als belo ning voor het behalen van een diplo ma een toelage krijgen en daarenbo ven de mogelijkheid tot promotie. Spreker wees er ook op. dat destijds het peil van de salarissen verbeterd is. Hij kreeg echter wethouder A. J. Berenpas tegen zich, want deze stelde vast, dat de raad zich in Dec. 1947, toen de nieuwe salarisverordening werd aangenomen, heeft uitgesproken voor een toelage. Toen het op stem ming aankwam, bleek, dat alleen de heren Meliefste, Hoek en L. A. Schenk (V.V.D.) op het voorstel te gen waren. JHR. 5CHORER BEËDIGD By het begin van deze ritting werd het raadslid jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer (Arb.) beëdigd en deelde de voor zitter, loco-burgemeester J. W. KÖge- ler, mede, dat het gemeentebestuur heeft gemeend een portret van wijlen jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg in de raadszaal te moeten op hangen als bewijs van hoogachting en blijk van waardering voor hetgeen hij voor Middelburg heeft gedaan. Tevens werd medegedeeld, dat be sloten is aan de verbinding Lange NoordstraatPenninghoek de naam Raadhuisstraat te geven. De heer M. Wattel werd met 15 tegen twee stem men benoemd als lid van de commis sie van toezicht voor de Chr. Land- bouwwinterschool. Mej. H. B. T. Schouten werd benoemd tot lerares met volledige betrekking aan het Gymnasium en aan mej. A. C. Steyn werd met ingang van 1 October j.l. eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan school J. Van de andere voorstellen, die zon der discussie werden aangenomen, noemen wij bouw en inrichting hoog spanningsruimten nabij de Hendrik straat en bij de veilinggebouwen, aan schaffing van een brandkast voor slachthuis-keuringsdienst, verhoging crediet herstel „Toorenvliedt" in ver band met het aanbrengen van een vcrwarmingsinstallatie, inrichting O.L. School 't Zand en beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de ver. „Chr. school aan 't Zand". HET GOTHISCHE STADHUIS By de rondvraag vroeg de heer Flipse, wanneer eindelijk de woningen aan de Veerseweg gereed zullen ko men. Dc wethouders de heren Van 't Westende en Geers antwoordden hem, dat vermoedelijk eind December de eerste vijf woningen opgeleverd kunnen worden, en dat gebrek aan ar beiders de woningbouw momenteel nog al eens parten speelt. Naar aanleiding van een vraag van de heer I. van Loo (Arb.) werd van achter de tafel van B. en W. opge merkt, dat er naar gestreefd wordt om het gothische gedeelte van het Stadhuis aan de Markt in de eerste helft van 1950 in gebruik te kunnen nemen. Zoals men zich zal herinheren hebben wij over een en ander onlangs reeds bericht. Het gemeentebestuur zal eveneens trachten de lelijke om heiningen rond de restauratiewerken zo spoedig mogelijk opgeruimd te krijgen. Druk Belgisch bezoek aan Yerseke. Het was Zondag een recorddag voor het Belgische bezoek aan Yer seke. De auto's stonden overal in het dorp geparkeerd. Duidelijk bleek het zeer grote gebrek aan parkeerruimte. Vele van deze dagjesmensen brengen een bezoek aan de haven en aan de oesterputten waar ze zich op deskun dige wijze laten voorlichten over deze cultuur. Zeeuwse dammers vergaderden te Goes. Zaterdagmiddag werd te Goes een buitengewone algemene vergadering gehouden van de Zeeuwse Dambond, onder voorzitterschap van de heer H. M. Slabbekoorn. De aanstaande clubcompetitie werd uitvoerig besproken. Daar het aantal deelnemende tientallen toeneeqit werd besloten, teneinde groepen te verkrijgen van ongeveer gelijke, sterk te, naast de hoofd- en eerste klasse, een tweede klasse in te stellen. Dit werd te meer noodzakelijk, nu drie nieuwe verenigingen toetraden, nl. Breskens, de damgrocp van de perso neelsvereniging van „de Schelde" en Koudekerke, welke verenigingen waarschijnlijk in deze nieuwe klasse ingedeeld zullen worden. Teneinde de reiskosten der compe titie te beperken, zullen do tientallen, die in de eerste en in de tweede klas se spelen in kleine groepen worden ingedeeld, terwijl ten aanzien van de hoofdklasse voor de verre reizen zo veel mogelijk van de openbare mid delen van vervoer gebruik zal worden gemaakt. Tijdens de vergadering werd de wisselbeker uitgereikt aan de kampi oen 1949, de heer L. Anderson uit Goes, waarbij de voorzitter op de uit zonderlijke prestatie wees, dat de kampioen zijn titel in een sterk bezet tournooi wist verlengen, terwijl hij hem succes toewenste in de aanstaan de wedstrijden om de gewestelijke kampioenschappen, in het kader van de voorwedstrijden om het persoon lijk damkampioenschap van Neder land. Tenslotte werden plannen bespro ken over de aanstaande viering van het 25-jarig bestaan van de Zeeuwse Dambond. De bedoeling is. dat dit feit herdacht zal wordén op Hemelvaarts dag 1950. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGEN De Ned. Vereniging tot verschaffing van arbeid aan onvolwaardigen (A. V.O.) benoemde tot ambtenaar voor de buitendienst in Zeeland de heer A. Borst van Oosterhout als opvolger van de heer J. C. de Voogd te Vlissingen. die als adjunct-directeur werd overge plaatst naar het hoofdkantoor te Am sterdam. WALCHEREN Onderwijsvernieuwing op 't Zand. X In de openbare lagere school op 't Zand hebben de beide leerkrachten, de heer Groet, hoofd der school en mevr. Kloos-Wepster, een tentoon stelling ingericht van werk der leer lingen om de ouders en belangstel lenden een indruk te geven van de practijk der onderwijsvernieuwing. Met deze leerlingen werd een z^g. „belangstellingscentrum" behandeld, nl. de herfst en de kinderen schreven daarover opstelletjes en versjes, maakten tekeningen en verzamelden paddestoelen, bladereiï. enz. Dit al les is geëxposeerd en men kan er uit zien, hop de belangstelling van de kinderen van de 3e tot de hoogste klasse, gericht werd en hoe zij geac tiveerd werden. Vanzelfsprekend hebben de leerlin gen van de Rijkskweekschool in Mid delburg een grote belangstelling voor de onderwijsvernieuwing en daarom brachten zij Maandagmorgen een be zoek aan de tentoonstelling. Een uur lang werd het geëxposeerde bekeken, terwijl de heer Groet een uiteenzet ting gaf. Tenslotte sprak de direc teur der R.K.W., de heer A. de Jonge, enige woorden. Hij wees op dc grote waarde van dit soort onderwijs, waar van het belangrijkste is de instelling van de leerkracht ten opzichte van de leerlingen en hun werk en het or gaan daarin. Spreker hoopte, dat zijn eigen leerlingen later net zulke enthousiaste werkers zullen worden als mevr. Kloos en de heer Groet. Hebben de Middelburgers geen fantasie De prijsvraag, die in Middelburg werd uitgeschreven om een passend opschrift te vinden voor het oorlogsmonument, dat op de Groenmarkt geplaatst zal worden, is allesbehalve een succes geworden. Slechts 88 inwoners deden hieraan mede en na nauwkeurige schifting bleek geen één van deze 88 inzendingen bruikbaar.... De commissie, die in het leven was ge roepen om het beste opschrift te kiezen, heeft nu in arrenmoede maar besloten zélf iets te bedenken. De commissiele den doen dus thans mee aan hun eigen prijsvraag, maarzonder kans op een geldelijke beloning! De heer Schenk prees de toestand van de gerestaureerde Singels en de komst van de overigens weinig fraaie stadhuisklok. Hij vroeg, wan neer verbetering wordt, gebracht in de hopeloze toestand van de bestra ting der Korte Dellt, De voorzitter antwoordde, dat dit van de klinker- positie zal afhangen. De aanvoer van klinkers beïnvloedi ook de werk zaamheden aan de Singels; wat de Veersesingel betreft, kan medegedeeld worden, dat het gedeelte Koepoort— Jacob Catsstraat al vast verbeterd wordt. De heer Geers verzekerde de heer Wattel, dat al het mogelijke wordt gedaan om de 70 echtparen, die al 7 jaar elders vertoeven, naar Mid delburg te reëvacueren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2