PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Oorlogsgetroffenen protesteren BILT Welvaartspeil Gerrit REGERING BERAADT ZICH OVER TOESTAND OP JAVA GEEF ME DAN DE KAS MAAR! STOOMVAARTMIJ. ZEELAND HAD IN M EEN GOED JAAR DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 253 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballliitijn, Pl.verv.: W. Leertouwei en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; £r. p. p. 445 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) «•an 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven o£ adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355. 8 lijnen (b.g.g. 2357) M*burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160,_tel!_28_ Wetsontwerp materiële oorlogsschaden ook in huidige vorm onaanvaardbaar Uitvoerig adres aan Tweede Kamer gericht. De landelijke federatie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een uitvoerig adres, waarin zy te konnen geeft het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden onaanvaard, baar te achten. Zij doet daarin „met de meeste klem namens de honderd duizenden Nederlanders, die door deze onvoldoende regelingen ernstig worden gedupeerd, hetgeen voor talrijken volkomen deeliasscring betekent", een dringend beroep op de Kamer dit wetsontwerp niet te aanvaarden. De federatie spreekt haar erkente lijkheid uit voor de wijze waarop door de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp in de bespreking met de minister de belangen der oor logsgetroffenen zijn verdedigd. Men moet echter tot zijn teleurstelling uit het verslag der besprekingen en de daarbij gevoegde nota van wijzigin gen constateren, dat aan de verwach tingen, die gekoesterd werden om trent de resultaten van dit overleg, geenszins voldaan en dat met dit stuk aan de reeks onbevredigende kamerstukken, over het wetsontwerp een hoogst onbevredigend stuk is toegevoegd. Uiteraard heeft de federatie be grip voor de grote moeilijkheden op De president van de Nederlandse Bank, dr. Holtrop, heeft over zijn rede gehouden ter gelegenheid van de Am sterdamse Universiteitsdag van vele zijden véél te horen gekregen. Dat hij soberheid van alle Nederlanders be pleitte, omdat anders de handelsba lans, die in 1952 in evenwicht moet zijn, anders nooit in evenwicht komt, dat kon er bij de meesten van zijn critici nog wel mee door. Maar dat hij dc Nederlanders tot die soberheid wilde dwingen door de prijzen wel en d-: lonen niet te verhogen, dat is bij velen in zeer slechte aarde gevallen. Inderdaad zitten aan deze methode zeer gevaarlijke kanten. De Neder landse arbeider heeft het niet breed, het leven is duur. Én het wordt nog duurder. Als er algemene ontevre denheid ontstaat, komt de sociale vrede in gevaar en met stakingen is de Nederlandse staat minder gebaat, dan met dc vruchten der soberheid. Merkwaardig is evenwel, dat in dit verband niemand de vraag stelt, of ons algemeen welvaartspeil niet te hoog ligt, of wij allerlei sociale en beschermende maatregelen niet opge voerd hebben tot een hoogte, die de lasten ondraaglijk maakt. Vóór de oorlog was het al zo, dat Europa niet meer op kon tegen het ontwakende Azië en tegen andere staten, die het met de welvaart en de sociale verzorging der arbeiders min der nauw namen. Dat was een pro bleem van de allereerste grootte en men zat er mee. Japan is nu uitge schakeld. Maar het feit doet zich voor, dat Nederland als een eiland van lage prijzen in Europa ligt en dat de sociale zorg een peil bereikt heeft, dat de meeste staten ons benijden. In een tijd. waarin de perspectieven voor Nederland somberder zijn dan ooit, moet dat op den duur tot moei lijkheden leiden. En het is dan ook ten zeerste de vraag, of het welvaarts peil van nu in de toekomst gehand haafd zal kunnen worden. De critiek op dr. Holtrop is voor barig. Vermoedelijk zou men er beter aan doen, zijn woorden als een ern stige waarschuwing op te vatten. Niemand vindt versobering prettig. Iedereen zou verhoging van het wel vaartspeil toejuichen. Maar een oud- Nederlands spreekwoord geeft de raad. de tering naar de nering te zet ten. En als die raad door gezagheb bende figuren gegeven „wordt, is het in ieder geval goed orrf er aandacht aan te schenken. Gerrit de Stotteraar zit weer. En het is goed, dat zijn vrijheid ditmaal niet lang geduurd heeft. Het aantal mensen, dat deze Gerrit dan toch maar een handige jongen vond, die „kranig werk" verrichtte, door zijn bewakers viermaal te slim af te zijn, was ontstellend groot. Nu is Gerrit allerminst een sportie ve figuur. Hij is een miezerig man netje, dat spaarpotten van kinderen gapt en soortgelijke streken uithaalt. Geen gentleman-bandiet dus. Integen deel. Het is waar, dat de mensheid zich gauw geamuseerd voelt als schel men de politie te pakken nemen. Maar de „bewondering", die Gerrit de Stotteraar oogstte heeft een ge vaarlijke kant. Misdadige elementen, die zeer vaalt in hoge mate ijdel zijn, kunnen er een stimulans uit putten om, als zij zelf eens gegrepen worden, ook een poging te wagen tot uitbre ken. Bij Gerrit gingen die ontsnap pingen nog zonder geweldpleging in hun werk. Maar wie garandeert, dat anderen géén geweld zullen plegen bij hun ontsnapping én als zij een maal ontsnapt zijn, om hun vrijheid te behouden? Slachtoffers kunnen hier voorko men worden, als de politie en het ge vangenispersoneel wat beter op hun ..pupillen" letten en als de pers una niem zou besluiten, aan deze ontsnap pingen geen aandacht meer te beste den. Valse romantiek wordt maar al te licht gevaarlijk. fiscaal en monetair gebied, waarvoor de regering zich geplaatst ziet, maar toch meent zij, dat door de wijze, waarop in het wetsontwerp ook in zijn huidige vorm de materiële schadevergoeding voor de oorlogsge troffenen wordt geregeld er voor deze zwaar gedupeerde groep van ons volk geen sprake is van herstel in econo- misoh en sociaal milieu. En dit is toch wel het minste, wat kan worden verlangd, ook al zou men het recht op integraal herstel als grondslag niet willen erkennen. Niet mag worden vergeten, dat 1/10 deel van onze bevolking behoort tot de oorlogsgetroffenen. Het moet mo gelijk zijn, dat de rest van ons volk de schade mee helpt dragen. Het grote verschil tussen datgene, wat de federatie als een redelyk en billijk minimum meent te mogen ver wachten en hetgeen door het wets- ontwerp in zjjn huidige vorm wordt geboden, dwingt de oorlogsgetroffe nen dit wetsontwerp als volkomen onaanvaardbaar te kwalificeren. BEDRAG TE LAAG In de motivering van het door de federatie ingenomen standpunt wordt o.a. opgemerkt, dat in het verslag wordt vermeld, dat door het onderha vige wetsontwerp ongeveer 3,9 mil liard aan oorlogsschade zal worden vergoed, terwijl by integrale vergoe ding een bedrag van ongeveer 5.9 milliard zou nodig zijn. Hiermede I wordt de suggestie gewekt als zou i de totale oorlogsschade in de parti- culiere sector rond 5.9 milliard bedra- j gen. Dit bedrag is echter naar de me- ning van de federatie veel te laag gesteld. Bepaalde categorieën oorlogs- j schade heeft het wetsontwerp geheel i verwaarloosd, terwijl de taxaties in 1 andere categorieën zódanig beneden i de werkelijke schade liggen dat het totaal van de werkelijk geleden oor-1 logsschadc in de particuliere sector i zeker op 2 milliard meer moet worden begroot. Wanneer dus het wetsont- i werp slechts 3.9 milliard van de oorlogsschade wilt vergoeden, dan betekent dit, dat in feite slechts on geveer de helft van de werkelijk ge leden schade wordt vergoed en niet twee derde gedeelte. GEEN RECHTSZEKERHEID Ondanks de daartegen ingebrachte bezwaren heeft het wetsontwerp het systeem van de ambtelijke vaststel lingen gehandhaafd. Ook in het ge wijzigd ontwerp ontbreken objectie ve richtlijnen, waaraan de getroffe nen zekere rechten kunnen ontlenen. Het adres noemt voorts als be zwaar het ontbreken van de mogelijk heid van beroep op een onafhankelijk beroepsorgaan. De uitkomsten van de schadevaststellingen wijken sterk af van wat het ingediende wetsont werp tou doen vermoeden. Met genoegen is geconstateerd dat enige verbeteringen werden toege zegd ten aanzien van de aanvullende bijdrage huisraadschade. Het hoogste plafond van 11.250 blijft echter ge handhaafd. Nog altijd is geen reke ning gehouden met de omstandigheid, dat kort na de bevrijding vele oor logsgetroffenen gedwongen waren de meest noodzakelijke goederen aan te schaffen, die in de betreffende ge bieden alleen in inferieure kwaliteit te krijgen waren. Een extra tege moetkoming hiervoor zou zeker nood zakelijk zijn om de mogelijkheid tot herstel te openen. In zake de prijsin dex werd nog geen definitief bedrag vastgesteld. BEDRIJFSUITRUSTINGEN Een van de ernstigste bezwaren, die de federatie tegen het wetsont werp koestert, betreft de schaderege ling voor bedrijfsuitrustingen, Deze categorie schade wordt nog altijd op zeer onbevredigende wijze geregeld. De tot heden aan de hand van het noodbesluit F 67 uitgevoerde onteige ningen hebben ook aanleiding gege ven tot vele klachten van de getrof fenen. Ook hier is de beroepsregeling zeer onvoldoende. De federatie pro testeert met klem tegen de in het verslag opgenomen verklaring van de minister waarin deze beroep tegen reeds aangestelde schadeloosstelling afwijst. Hier zijn zovele onbillijkheden begaan, dat een herstel hiervan niet meer dan redelijk is. Tenslote vestigt de federatie de aandacht der Kamer op de regeling van de uitkeringen der molestverze- keringsmaatschappijen. Het kan voorkomen, dat een getroffene met de uitkering van de verzekering mede méér ontvangt dan zijn schade heeft bedragen. Zaterdag houdt het hoofdbestuur der federatie nog een vergadering met de volledige besturen der bij haar aangesloten stichtingen om zijn houding nader te bespreken. Koffie en thee worden duurder. Met ingang van Maandag zijn de prijzen van koffie en thee voor de detallisten gestegen. Voor de consu menten gaat deze verhoging met 24 October in. De koffie werd tot nu toe beneden de vastgestelde maximum-prijzen ver kocht, maar voortaan zal men de maximumprijzen moeten betalen Koffie die tot vandaag 0.98 pe>" half pond kostte, zal nu 1.10 gaan kosten. Voor thee was de maximum prijsregeling reeds opgeheven. De prijs van thee. die nu 0.74 per ons kost, zal 0.80 per ons bedragen. Geen communisten in Noors parlement. Tengevolge van een hertelling der stemmen in het dorp Hedmark heb ben de communisten de enige zetel verloren, die zij bij de verkiezing had den behaald in het Noorse parle ment. Maandagmiddag reed een vertegen woordiger met zijn auto de Amsterdamse Keizersgracht in. Een schipper sprong te water en wist de bestuurder uit zijn be narde positie te bevrijden. Den Haag stelt zich achter de H.V.K. De gevaren, die de militaire situatie in Indonesië in zich bergt, z^n Maandagmiddag in een vergadering van de Nederlandse ministerraad be sproken. Maandagavond verklaarde men in Nederlandse kringen, dat de regering harerzijds niets onbeproefd heeft gelaten om zowel in Den Haag als in Indonesië gunstige voorwaarden te scheppen voor het verkrijgen van een redelijke en spoedige oplossing van het Indonesische geschil. Men vertrouwt, dat alle constructieve krachten ln Indonesië zullen samenwer ken om het ontstaan van een nieuwe ramp te voorkomen. Infiltratie-order van Republikeinen buitgemaakt. >e thans van republikeinse zijde gestelde eis, dat de Nederlandse troe pen zich zouden terugtrekken op een aantal hoofdplaatsen en de verbin dingswegen tussen die hoofdplaatsen, welke wegen ook ter beschikking zou den staan van de T.N.I., is in strijd met de ..cease-fire"-overeenkomsten en zou bovendien de Nederlandse Twee Amsterdamse jongens pleegden „roofovervallen" met een klapperpistool. Vader bracht de jongens naar de politie. De stroom van roofovervallen in de l :ofdstad van de laatste tüd, is waar- cliyniyk de oorzaak geweest, dat twee jongens, vermoedelijk van elf en veertien jaar, Zaterdagmiddag ook voor rovertje zijn gaan spelen. Zij heb ben van dit spel ernst gemaakt en een serieuze poging gedaan de kas van een winkel in electrische artikelen aan de Overtoom te Amsterdam, nota bene pal by het politiebureau, te beroven. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land Seldcn Chapin samen met zün dochter. Beide zijn met de „Veendam" op weg naar ons land. ERE-DOCTORAAT VOOR PANDIT NEHROE In een speciale bijeenkomst heeft generaal Eisenhower, president van Columbia-Universiteit te New York, Pandit Nehroc het ere-doctoraat van deze universiteit toegekend. In een bij deze gelegenheid gehouden rede verklaarde Nehroe: „Wanneer de vrij heid of de vrede van de mens in ge waar is, kunnen en moeten wij niet neutraal blijven". Omstreeks vier uur zijn de twee jongens de winkel binnengekomen. Een van hen vroeg, wijzende op een lampekap, aan de vrouw van de eige naar, die irt de winkel stond wat de prijs was. Dé vrouw, die verbaasd was, dat deze kinderen bélangsiellin"- ad- den voor een dure lampekap, ant woordde „Ze is nogal duur". „Geef me dan maar de kas", was het antwoord van de jeugdige kóper. Tegelijkertijd haalde hij een klapper pistool te voorschijn en richtte dit op de vrouw, met de mededeling ...Hij is geladen". De vrouw, die wel schrok, maar niet bang was uitgevallen, riep meteen haar man te hulp, die in het souter. rain met reparatiewerkzaamheden bezig was. De man snelde onmiddel lijk naar boven en greep de jongen beet. Tijdens de vechtpartij is het pistool vermoedelijk afgegaan en op de grond gevallen. De jongste rover heeft het gauw opgepakt en de benen genomen. De winkelier was niet bij machte de oudste jongen in bedwang te houden en na een hevige vecht partij, die zich ten slotte op straat voortzette, wist ook deze jongen te ontkomen. Merkwaardig genoeg hebben voor bijgangers zich helemaal niet met de vechtenden bemoeid De politie werd snel gewaarschuwd maar was niet in staat nog een spoor van de rovertjes te ontdekken. DE VADER ZAG HET Maandag arriveerde op het bureau van de kinderpolitie te Amsterdam 'n vader met zijn twee zoontjes. Deze jongens bleken de 11- en 15-jarige boefjes te zijn. Inmiddels was al ge bleken, dat zij die zelfde middag niet slechts in één zaak, doch in mins tens zes winkels waren geweest. Over al hadden zij met het klapperpistool gedreigd, maar nergens hadden zij enig succes geboekt. De vader had zijn beide spruiten op de Overtoom bezig gezien. Hij had hun het pistool afgenomen en de jongens naar huis gebracht, 's Avonds las hij het ver haal van de overval in de krant, het geen hem aanleiding gaf onmiddellijk de kinderpolitie op te bellen. Na een verhoor zijn de knapen weer naar huis gestuurd. r Dienst Vlissingen-Folkestone heeft niet aan toeristische verwachtingen beantwoord Op 3 November a.s. zal in hotel Terminus" in Den Haag de gewone vergadering van aandeelhouders in de Stoomvaart Maatschappy „Zee. land" bijeenkomen. Aan de orde komt het verslag over het jaar 1948, de balans, winst en verliesrekening over dat jaar, de verdeling van de winst en voorzie, ning in de vacatures, die zyn ontstaan in 't college van commissarissen. De winst-, en verliesrekening ver meldt na afschrijving van ruim 383.000 een saldo winst van ruim 172.000. Blykens een toelichting bij de ba lans zijn de terreinen, gebouwen, werktuigen, bedrijfsvoorraden enz. afgeschreven tot op 1,De vloot, waarvan de kostprijs 12,5 millioen bedroeg, is afgeschreven tot 3 mil- lióen. Op 31 Dec. j.l. bestond de vloot uit vier schepen, namelijk de stoomsche pen „Oranje Nassau" en „Mecklen burg" en de motorschepen „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix". De reconstructie-werkzaamheden, die nodig waren om de schepen na de oorlogsperiode weer geschikt te maken voor dc uitoefening van het bedrijf, zyn beëindigd. De hoge kos ten hebben echter de daarvoor ont vangen vergoeding in beduidende mate overtroffen. Tot 31 Mei werd de dagdienst met drie afvaarten per week in bei de richtingen afwisselend onderhou den door de stoomschepen „Meck lenburg" en „Oranje Nassau". De „Koningin Emma" en de „Oranje Nassau" werden in de loop van het jaar enige tyd op timecharter ver huurd aan de British Railways. PASSAGIERSVERVOER. Het passagiersvervoer heeft zich in vergelijking met 1947, tot dusver gunstig ontwikkeld en de gemiddel de opbrengst per passagier is toe genomen. Met betrekking tot het jaar 1949 wordt medegedeeld, dat het vervoer in het bijzonder in de zomermaanden, bevredigend was. De positie van de maatschappij is ver sterkt doordat zy beschikt over vier schepen, waardoor zij in staat is een toenemend verkeer met name van en naar het achterland te verwerken. In het jaarverslag wordt dan ver der opgemerkt: Gezien het feit, dat sinds 15 Mei 1949 doorgaande treinverbindingen tot stand zijn gekomen met Duits land, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen, aansluiting gevend op onze te Hoek van Holland vertrekkende en aankomende schepen, waarmede onze Maatschappij haar plaats ook in het internationale verkeer weder heeft ingenomen, mag een verdere toeneming van deze categorie pas sagiers worden verwacht. Met er kenning vermelden wij de medewer king, die wij in dit opzicht van de Nederlandsche Spoorwegen mochten ondervinden. DIENST OP FOLKESTONE. Als gevolg van ln het verslag jaar 1948 gevoerde besprekingen met autoriteiten en teneinde aan de wensen van de belanghehben. den in de Provincie Zeeland te. tegemoet te komen, heeft men be. sloten gedurende het zomersei zoen 1949 met het s.s. „Meck. lenburg" een toeristenilïenst tus sen Vlissingen en Folkestone te onderhouden met twee afvaarten per week in elke richting. Aan de gestelde toeristische verwachtin gen heeft deze dienst echter niet beantwoord. GOEDERENVERVOER. De gedurende het verslagjaar ver voerde lading tussen Hoek van Hol land en Harwich geeft in vergely- king tot vorige jaren een styging te zien. Door de toeneming van de hoeveel heid beter betalende lading was ook de vrachtopbrengst uit dezen hoofde hoger. Het contact met de vooroorlog se vrachtagenten in West-Dultsland werd weder opgenomen. De ten behoeve van Zeeuwse be. langen onderhouden vrachtdienst met kleine motorschepen tussen Vlissingen en Harwich, in het bij. zonder met het, oog op de export van uien, leverde ook dit jaar door gebrek aan lading een beduidend nadelig saldo op. Het postvervoer, ofschoon van be scheiden omvang toonde een toene ming in vergelijking tot het vorig jaar. EXPLOITATIERESULTATEN. De bruto exploitatie-ontvangsten zijn, mede als gevolg van de sinds uit. Mei 1948 ingestelde dagelijkse dienst, in vergelijking met 1947 ge stegen. Hiertegenover staat echter, dat door het in bedrijf stellen van meer schepen, de exploitatiekosten zeer aanzienlijk zijn toegenomen, waardoor het bruto-overschot van de exploitatierekening aanmerkelijk la ger is dan in het voorafgaande jaar, toen met een minimum aan varend materieel een maximum aan passa giers werd vervoerd. De exploitatiekosten hebben nog steeds een neiging tot stijgen, zo wel als gevolg van toenemende be- dryfsonkosten als tengevole van ho gere uitgaven aan Engelse zyde, waaronder in het bijzonder moeten worden genoemd de loodsgelden. Gedood bij botsing tussen motor en paarden. Maandagmiddag zijn drie politie mannen van de post Tietjerksteradeel met hun ihotorrijwiel in botsing ge komen met enige paarden, die op de weg liepen. De mannen sloegen tegen de grond en werden ernstig verwond. Een hunner, de 51-jarige J. Jongstra uit Bergum. gehuwd en vader van vier kinderen, is later in het zieken huis overleden. Les der ondervinding. De thans zeventigjarige me- 'vrouw Olive Litz Maltz te St. Petersburg (Florida), die op elfjarige leeftijd huwde, op haar 25ste jaar moeder van ne gen kinderen was. op dertigja rige leeftijd grootmoeder, en toen zij 66 jaar was hertrouw de, meent aan jonggehuwden deze raad te kunnen geven: „loop niet naar je moeder tel kens wanneer er iets verkeerd gaat. Draag je eigen lasten, ver geef en vergeet". DE AFVAARTHAVEN. W.at betreft het standpunt dat de Nederlandse Regering inneemt ten opzichte va» de keuze der Neder, landse af vaar (ha ven voor de Maatschappij. wil men volstaan met te verwijzen naar hetgeen de Minister van Verkeer en Waterstaat daarover heeft, opgemerkt bij de be handeling van de begroting 'van zijn Departement in de Tweede Kamer in Januari van dit jaar. EEN NACHTDIENST. Gedurende het verslagjaar bleef de vooroorlogse poolverhouding met de tegenwoordige British Rail ways buiten werking. Onderhandelingen over de toe komstige basis van samenwerking, welke samenwerking in belangrijke mate de resultaten van het bedrijf zal beïnvloeden, zijn met de British Railways geopend. In diL verband meent men niet on vermeld te mogen laten, dat bij de ontwikkeling van het na-oorlogse internationale verkeer en met name de betekenis daarin van het lucht verkeer, het exploiteren van uitslui tend een dagdienst op de duur een te smalle basis vormt, die het be drijf verliesgevend zou maken. Er wordt dan ook gestreefd naar een verbreding dezer basis door deelneming in de nachtdienst, zo mogelijk in samenwerking met de British Railways. COMMISSARISSEN. De commissarissen, de heren E. M. Alberts en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude zijn aan de beurt van aftreden, maar zijn herkiesbaar. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer B. E. Ruys, zal nader voorzien moeten worden. troepen in een positie plaatsen, die militair gesproken onhoudbaar ijs. De Nederlandse regering draagt kennis van het standpunt, dat de H. V.K. ten opzichte van de voorstellen van de republikeinse minister van defensie heeft ingenomen. Zij heeft dit standpunt goedgekeurd en is be reid daarvan de consequenties te dra gen, omdat verlating van dit stand punt een chaotische ontwikkeling van zaken in Indonesië zou betekenen. TOESTAND GEVAARLIJK. Van Nederlandse zyde zowel door de H.V.K. persoonlijk als bjj monde van de Nederlandse delegatie is in de afgelopen twee maanden bij voortduring de aandacht van de Republikeinse regering zowel als van de L'.N.C.I. gevestigd op de gevaren, die de huidige toestand in zich bergt. Deze toestand ontwikkelde zich hoofd, zakelijk ten gevolge van de omstan digheid, dat talrijke afdelingen van de T.N.I., in strijd met dr regelingen, zich verspreidden over streken, waar zij zich tevoren niet bevonden of waar zij in ieder geval zeker niet deel hadden aan de handhaving van^ recht en veiligheid. Het is ongetwijfeld een feit, dat de toestand speciaal in Oost-Java gevaar lijk en verergerd is sedert onlangs door bepaalde groepen, ofschoon zij tot de Republikeinse strijdkrachten behoren, kennelijk buiten de Republi keinse regering om, een order uitge vaardigd is om de guerillastrijd te hervatten. Een desbetreffend bevel bleek aan de Republikeinse regering bekend. ONVOLDOENDE CONTACT? Van republikeinse zijde werd in Den Haag als commentaar gegeven, dat de door de sultan van Djocja ge kenschetste situalte een reden te meer is om de R.T.C, zo spoedig mogelijk te beëindigen, De republikeinse auto riteiten vragen zich af. of ér wel een voldoende contact beslaat tussen de Nederlandse autoriteiten in Den Haag en die in Batavia, gezien het verschil in vredelievende gezindheid dat men tussen beide meende te kennnen op merken, Intussen heeft de situatie een on derwerp van ernstige beraadslaging uitgemaakt tussen dc leidende figuren van dc B.F.O. en de Republiek in een gemeenschappelijke vergadering. DOCUMENT BUITGEMAAKT. Dr. Koets las in een persconferen tie een Engelse vertaling van een buitgemaakt Republikeins legerdocu- ment voor. Hierin werd medegedeeld, dat het leger orders moet uitvoeren ,.op niet te opvallende wijze, om de bevolking de indruk te geven, dat de Republi keinen ..de facto" controle over het gebied uitoefenden, door politieke in filtratie in de dorpen in dc Neder landse gebieden en door militaire in filtratie langs de Nederlandse verbin- dingslinies". Deze onthullingen tonen aan, dat men aan Nederlandse zijde eveneens invloed had kunnen uitoefenen op de R.T.C. als men dit had gewild. In Ne derlandse kringen meent men. dat het republikeinse gezag ondermijnd wordt, niet door de Nederlandse houding maar door de republikeinse ondermij nende elementen. De Ncderlanc'%?s kunnen het republikeinse gezag niet behulpzaam zijn in de versterking van zijn prestige door hulp te geven aan hen, die tegen de bepalingen van de wapenstilstand in infiltreren. Van Nederlandse zijde wordt trouwens niet aangenomen, dat dit laatste wetens en willens de bedoeling van de republi keinse regering is. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het bezoek van II.M. Koningin Ju liana en Z.K.H. Prins Bemhard aan Amsterdam, dat wegens onge steldheid van de Prins moest worden uitgesteld, zal thans plaats vinden op Woensdag 26 October a.s. Prins Bemhard naar Londen. Prins Bemhard zal vandaag te Lon den het woord voeren op het jaarlijk se diner van het Britse instituut voor de navigatie. De prins is vanochtend per vlieg tuig naar Engeland vertrokken. HARDE WIND Geldig tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt met enkele re genbuien, voornamelijk in het Westen van het land. Krachtige doch harae wind tussen Zuid en Zuidwest. Onge veer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1