Benelux-Jaarbeurs was een succes Eerste maisoogst in Zeeland Zeeuwse Almanak Reden tot tevredenheid DE ZWARTE ORCHIDEE JIMMY BROWN, sportheld no. 1 MAANDAG 17 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De opzet was zeer bescheiden Er waren nog slechts weinig Nederelandse deelnemers. (Van onze correspondent). Antwerpen, Oct. De jaarbeurzen volgen elkaar hier In België op het ogen. blik met verbijsterende snelheid op. Eerst Brussel enige maanden geleden, daarna Gent en Luik in September, nu de Benelux-jaarbeurs ln Antwerpen en de Voe, tiingssalon in Bnnsel. Men kon zich onder deze omstandigheden atVTagen» wat er van de Benelux-jaarbeurs in Antwerpen zou terecht komen. Laten wij onmiddellijk zeggen, dat het een groot succes is geworden. Men weet, dat hej hier een particulier experiment betrof. De Antwerpse vereni ging tot Bevordering van Economische Belangen samen met het comité „Bene lux" voor de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking hebben zich ervoor gespannen. Op deze Benelux-jaar beurs mochten uitsluitend producten uit de Benelux-landen of hun overzeese ge biedsdelen worden geëxposeerd. Het doel was nl,: Onderling eikaars producten te leren kennen en waarderen en gezamen lijk naar buiten, ten overstaan van de gehele wereld, aantonen welke afgewerk te producten door België, Nederland en Luxemburg te koop worden aangeboden. Want, zoals de directeur-generaal, de heer Vermeersch, het in zijn openings rede zeide, men koopt niet iets wat men niet kent en men kent iets niet wat men niet ziet. Maar laten wij u vooral geen verkeerde voorstelling van zaken geven. Het doel is zeer wijds, maar voorlopig geldt het nog een eerste poging. Vergeleken met nlv. de Eeuwfeestpaleizen in Brussel is de hal, waarin ca. 260 stands zijn onder gebracht, nog maar een optrekje. En het aantal Nederlandse firma's dat ik er tel de schat ik op niet meer dan een veer tigtal. Waarschijnlijk zijn daar de devie- zenmoeilijkheden de oorzaak van. Men heeft deze ditmaal niet omzeild door een gezamenlijke inzending, georganiseerd door. Den Haag. Zoals gezegd, deze jaar>- beurs is uitsluitend te danken aan par ticulier initiatief en mep heeft de produc ten bedrijfsgewijze willen tentoonstellen, niet ingedeeld naar landen. De firma's, die echter uit Nederland gekomen zijl), hebben er, naar ik vernam, doorgaans geen spijt van. Er schijnen, zowel van Nederlandse als van Belgische zijde, goede zaken te zijn gedaan. De belangstelling van het Antwerpse publiek was overwel digend, op sommige Zondagen 50.000 60.000 bezoekers. Ook van buitenlandse zijde waren er kijkers en wat belangrij ker is... kopers. Zo zouden Canadezen er nog al wat orders hebben geplaatst, ter wijl men een groep Amerikaanse zaken lieden, die zich op het ogenblik in Euro pa ophoudt, een dezer dagen verwacht. DE NEDERLANDSE STANDS. Behalve onze oude bekenden, radio toestellen, jenever en likeuren, sigaren, viel me van de Nederlandse stands vooral die der nieuwe Nederlandse kwaliteits producten op. Aardige bijzonderheid: deze samenwerking (zowel op technisch als commercieel gebied) van een aantal instrumentenfabrieken is in Amsterdam begonnen, dank zij het initiatief van de Rijksnijverheidsdienst. Deze had zoveel succes, dat men gezamenlijk naar de Utrechtse Jaarbeurs ging en nu zelf het initiatief nam tot de collectieve inzen ding in Antwerpen. Men vindt hier pas serdozen, microscopen, fotografische in strumenten, electrische klokken, dito meetapparaten, ponskaartmachines, enz. Een mooie gelegenheid om nu eens te laten zien wat onze industrie presteert, terwijl onze prijzen, vooral na de deva luatie. zeker niet hoger liggen dan van buitenlandse firma's, soms zelfs daar een stuk onder blijven. Een andere collectieve inzending is die van de vakgroep houtwaren, welke sou venirartikelen en kleine meubelen expo seert. Een andere Nederlandse firma in troduceerde plastische verven, die men hier tot dusverre uit andere landen im porteerde. Belangstelling trok ook een Nederlandse fiets, in Nederland welbe kend door haar deelneming aan de Ronde van Nederland en in bet Olympisch Sta dion te Amsterdam. Noemen wij nog het verkoopkantoor van de Nederlandse stro- cartonfabrieken, een artikel met nog veel BENELUX Ze waren er Zondag weer in zeer groten getale, onze Zuiderburen. Hun aantal is na de devaluatie ziender ogen gestegen. En ge zult dat kun nen begrijpen! De gulden is al weer een stukje goedkoper geworden in België en daarmede alles, wat ge in Nederland voor guldens kunt kopen. De Nederlandse sigaretten schijnen eensklaps zelfs lager in prijs 'te zijn, dan de Belgische. En terwijl nog maar enkele maanden geleden de Zeeuwen, die er toe in de gelegenheid waren, regelmatig eens even naar België wipten om hun tabaksvoor raad op peil te brengen, zijn het nu zowaar de Belgen, die naar ons ko men om hun rokertjes! De benzine is nog meer in trek, dan zij toch al was en plotseling hebben de Belgen ook de smaak voor onze onvolprezen cho colade weer te pakken. KortQm: de douanemannen kunnen de drukte bij na niet aan. Het is in geen jaren in het herfstseizoen zo druk geweest! Er liggen langs de brede rijksweg, die over Zuid Beveland en Walche ren loopt, een paar goed befaamde eethuisjes. Omdat reclame in de re dactiekolommen verboden is, zijn namen taboe, maar wie veel langs de weg zit, kent ze. Welnu: rijen auto's bij die eethuisjes! Allemaal van Bel gen, die van onze oesters genieten en wat de Nederlandse keuken zo al meer kostelijks biedt. Er was een tijd, waarin wij in Bel gië de guldens konden laten rollen. Nu laten de Belgen hun franken bij ons rollen en maken goede sier. Ge moet de zon in het water kunnen zien schijnen Maar die Benelux! Moeten de din gen in België nu goedkoper worden, of duurder bij ons? Want in een Be nelux moet alles toch gelijk zijn. De deskundigen zullen wel zeggen: Duurder bij ons dat karf. niet! Maar ja, dat zeiden ze voor de de valuatie ook. En het leven wordt nu al duurder. En de lucifers zijn zo schaars, alsof toe midden in een oor log zitten. perspectief hier en diverse voedingsmid delen, zoals beschuit, Betuwse jam, vleesconserven. DE LANDBOUW. Wat onze Landhouw betreft, die was hier slechts vertegenwoordigd door het Bureau voor Uitvoer van Granen en Za den. Maar dat is waarschijnlijk te wijten geweest aan het feit, dat ongeveer tege lijkertijd de Brusselse Voedingssalon wordt gehouden. Daar vindt men onze eieren, onze kaas, onze haring naast di verse voedingsproducten. Dat is nu een maal het bezwaar van zovele beurzen tegelijkertijd, vooral ln een tijd waar we met onze deviezen zo krap zitten. Hoe het ook zij. deze eerste Benelux- jaarbeurs is een succes en de organisato ren praten reeds over een permanent gebouw. waarvan men het eerste gedeelte reeds in het jaar 1950 hoopt klaar te heb ben. In 1951 en 1952 zou dan de voltooiing volgen. Waarschijnlijk rekent men er op. dat tegen die datum ook de Economische Unie in kannen en kruiken is. (Nadruk verboden). Naar het voorbeeld van een oude schaapskooi werd bij Ruinen op de Drentse heide een schaapskooi gebouwd op initiatief van de Natuurbesehermings- wacht Meppel. Deze kooi werd Zaterdag door de Commissaris der Koningin in Drenthe geopend. De stand van de woningbouw. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek kwa men in Augustus j.l. 2607 nieuwe wonin gen gereed. Deze zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden ver deeld (tussen haakjes de definitieve cij fers over Juli 1949) Groningen 48 (71), Friesland 79 (54), Drenthe 109 (206), Overijssel (excl. N.-O,- polder) 165 (208), Gelderland 521 (428), Utrecht 168 (137), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 196 (16£), Z.-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 190 (391), Zeeland 199 (255), Noord-Brabant 322 (532), Limbqrg 299 (400), Amsterdam 27 (63), Den Haag 82 (98), Rotterdam 188 (181), N.-O.-Polder 14 (50). Nederland 2607 (3256). In de eerste acht maanden van 1949 werden 25.350 woningen voltooid. Het aantal onderhanden zijnde wonin gen bedroeg ep 1 September 40.024 te gen 38,718 op 1 Augustus j.l.. Twee honderd maal over de Oceaan. De K.L.M.-Constellation PH-TAU „Utrecht", die Vrijdag van Schiphol naar New York vertrok, zal worden bestuurd door gezagvoerder Wilkin. Wanneer deze zijn machine op het New Yorkse vliegveld neerzet, zal hij zijn tweehonderdste Oce- aanvlueht hebben voltooid. Bij de Amerikaanse luchtmacht maakte hij zijn eerste Oceaanvlucht in September 1944. Daarna maakte hij in totaal nog 50 Oceaanvluchten voor „Air Transport Command", waaronder enkele naar Pa rijs. Op 1 November 1945 kwam hij bij de K.L.M. in dienst. Wilkin is een van de vijftien Ameri kaanse vliegers, die thans bij de K.L.M. in dienst zijn. In zijn vrije uren vervolgt hij thans zijn studie, die hij in 1940 heeft moeten onderbreken. Hierdoor heeft hij onder zijn collega's de bijnaam „student piloot" gekregen. De premier van India, Pandit Nehroe, is voor een „Goodwill" bezoek ip Amerika aangekomen. Op het vliegveld te Washington werd hij begroet door president Truman, (rechts) en z\|n zuster, die ambassadeur van India te Washington is. Brits vliegtuig bij demonstratie in Noorwegen neergestort. Een Brits amphibie-vliegtujg, dat een demonstratievlucht in Noorwégen maak te, is op een hoogte van 200 M. tegen een berghelling gevlogen. Een Noor en drie Britten kwamen hierbij om het le ven. Twee vermiste vliegers. De namen van de bestuurders der twee Mustang-jachtvliegtuigen, die sedert en kele dagen vermist worden, luiden: twee de luitenant vlieger T. F. Scherf en twee de luitenant-vliege? A. B. A. M. Brok, afkomstig uit Waspik. Op de ^Zeeuwse landbouwgronden heeft een nieuw gewas z\jn entree gedaan- Voor het eerst werd dit jaar op vrg grote schaal mals verbouwd. Enkele dagen geleden is men met het oogsten van de kolven-begonnen. De maisdeskundigen z\jn buitengewoon tevreden over de, met name in Zeeuwsch Vlaanderen behaalde resultaten, en naar het zich laat aanzien, zal de teelt van dit gewas op de lichtere gronden in de toekomst een flinke vlucht nemen. Het initiatief vooir de maisteelt op grote schaal is eigenlijk uitge gaan van de maisverwerkende indu strie, met name de StijfseL en Glu- cosefabriek te Sas van Gent. Deze industrie is in staat zeer veel mais 'te verwerken, doch de deviezmposi- tie maakt het niet mogelijk meer te importeren. Alleen de teelt in eigen land kan deze industrie dus aan meer grondstoffen helpen. De Ned. Heide Maatschappij, wel ke reeds 25 jaair in het klein met mais experimenteert en ook mais er- edelde, werd in de arm genomen. Zij was bereid de maiscultuur in ons land te stimuleren en voorlopig ook zelf aan te pakken. Dit jaar werd hiermee in de drie Zuidelijke froyincies begonnen. In totaal werd 00 ha, met mais ingezaaid, waar van alleen reeds 150 na in Zeeland.' De Ned. Heide Mij. legde een proefveld aan bij Westdorpe, pacht te ruim 100 ha grond, waarop zij zelf mais ging verbouwen, zij het dan dat de verpachters ook voorde bewerking zorgden, terwijl een aan tal boeren met ongeveer 50 ha zich voor een contractteelt verbonden. Het grootste deel van de mais cultuur in Zeeland vindt men in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, in de omgeving van Axel en Westdor pe. Hier zijn bijv. percelen van 10 bunder met mais beplant. Op Zuid- Beveland is er ongeveer 4 ha mais, op Schouwen 6 a 7 en nog enkele ha in West Zeeuwsch Vlaanderen. DE CULTUUR. De zaaitijd loopt van de eerste helft tot de dome week in April. Het zaaien geschiedt geheel roet de hand. Met pootstokken worden op een afstand van 70 cm, in het vier kant putjes gemaakt, waarin 2 tot 4 zaadjes worden geworpen. EJr is hier gewerkt met hybriden-mais, 'n soort dus, waarvan het zaad niet kan worden nagebouwd. Ieder jaar moet het zaaizaad opnieuw gekruist worden, een techniek waarin men in Amerika zeer ver gevorderd is. Daar om werd uit Amerika zaaizaad ge ïmporteerd van het ras Wiscnsin 240 en K.F.1, twee soorten waarvan men de beste verwachtingen heeft. Voars werden nog twee in Neder land gekruiste soorten gebruikt, nl. Ameen en Arno. Deze hybridensoor- ten groeien struiser uit dan tot dus ver de flintmais. Die groei is nodig om de maiskolven machinaal te kun nen plukken. De Ned. Heide Mg. heeft nl. 8 Amerikaanse maispluk- machines aangeschaft, waarvan er thans 3 in Zeeland zga. Deze kun nen de kolven echter slechts pluk ken, wanneer ze minstens 40 cm. hoog staan. Op het ogenblik is men met deze machines in Zeeuwsch Vlaanderen aan het oogsten. De plukker wordt getrokken door een tractor, de machine plukt de kolven en haalt er de vliezen af, waarna de kolven vla een jacobsladder op de daarachter rijdende brandwa- gen worden geworpen. De kolven komen tenslotte in een voudige droogschuren, welke wel enige gelijkenis vertonen met de be kende uienrennen, In Januari wor den de kolven vervolgens gedorst en aan de fabriek afgeleverd. GOEDE RESULTATEN. Zoals gezegd, zijn de deskundigen zeer tevreden over de resultaten, terwijl de boeren in Zeeuwsch Vlaan deren bepaald enthousiast zyn. De cultuur is vrg eenvoudig, wernt de mais is een gemakkelijk gewas. In •tegenstelling tot bjjv. tarwe, kan mais lange tijd rijp op het land blij ven staan, zo nodig tot December toe. Voor de arbeidsspreiding in het landbouwbedrijf kan dit zeker voor delen bieden. Daar de zaadjes op 70 cm. gepoot zijn geschiedt het schoffelen machinaal, hetgeen ook 'n voordeel is.- Ziekten zijn tot dusver jn de mais niet aangetroffen. Alleen heeft men in het voorjaar enige last ondervonden van de vogels en de ritnaalden. De mais is verder een gewas dat alleen op de liqhtare gronden vol doet. Zeer voorzichtig moet men rzjjn met de toediening van stikstof. Op de kleigronden werd 100200 kg. en op de zandgronden maximaal 200350 kg. kalk-ammon-salpjeter; gestrooid. Verder is de bemesting gelijk aan die voor de graangewas sen. De juiste oogstresultaten zg'n nog niet bekend, doch venwacht wordt dat de maisteelt goed lonend zal zijn. Aangenomen wordt dat de ki lo-opbrengst gemiddeld 50 hoger is dan bnv. van rogge. Natuurhjk ligt het niet in de be doeling dat de Ned. Heide Maat schappij blijvend zelf mais zal ver bouwen. Zij heeft de landbouwers op dit gebied van voorlichting ge diend, zorgde voor de pluk- en dors machines. en verleende haar bemid deling bij de aanschaffing van to taal 2 Vu km. droogschuren. De boe ren zullen nu verder de teelt geheel moeten overnemen. Amerikaanse films over Nederland Enige tijd geleden heeft de „Metro Goldwyn Mayer" op initiatief, van de al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) en met medewerking van de Nederlandse regering, de K.L.M. en de Holland-Ame- rika Lijn, twee maanden in Nederland rondgereisd. Bij die gelegenheid werd 18.000 meter materiaal voor kleurenfilms over ons land opgenomen. Hieruit werden te Hollywood enige reis- films („Travel-Pictures") samengesteld, waarvan de eerste, getiteld: „In old Am sterdam" op 12 November a.s. in Ameri ka in circulatie zal worden gebracht. De tweede film krijgt de titel „Colourful Holland" en zal in het voorjaar 1950 in de circulatie gaan. Vermoedelijk zal nog een derde film worden geproduceerd. Al deze films zullen ook hier te lande in de voorpygramma's der bioscopen- vertoond worden. JIMMY BROWN sportheld no. 1 Vandaag te beginnen, plaatsen wij enige malen per week naast onze bekende dagelijkse Kap- pie-strip een nieuw beeld-ver haal. Ditmaal is het een spórt- strip, voorzien van geestig ge tekende plaatjes, en vanzelf sprekend volkomen geschikt voor alle leeftijden. Het is de geschiedenis van Jimmy, een chimpansée, die op avontuur uitlrekt en daarbij alle moge lijke takken van sport gaat be oefenen. Ongetwijfeld zullen de lief hebbers van deze verhalen aan de avonturen van Jimmy Brown veel plezier beleven. FEUILLETON 12 Hulpé en Semple leidden hen langs d® door de zon beschenen jungle tot de Indiaan bleef staan en de plaats wees, waar tientallen jaren geleden een vallende boom tegen een andere was blijven hangen en waar dit kruis besahutting gpgeven had aan een weelderige plantengroei. „Het was bij dat kruis daar. Alleen maar di" ene plant", vertaalde Sem ple. Nadat hij door zijn kijker de plaats grondig bestudeerd had, haalde Sam Semple's tekening uit zijn zak. „En is dit de bloem, kteur, vorm, alles net zoals het was? Of waren er verschil len?" vroeg hij, de tekening aan Hul pé tonend. Toen Semple de vragen stelde, keek Hulpé gedurende enige ogenblikken naar de waterverftekening van de mooie zwart en groen en rose ge kleurde bloem. Toen knikte hij be slist. Semple vertaalde: „Dat was 'm. De plant had verschillende takken met bloemen van verschillende groot te". Sam zei: „Zij namen de plant mee en nadat zij die in de lawine verlo ren hadden, ging Don Arturo terug naar de vallei, o/n de planten te vin den, waar het zaad van deze waar schijnlijk vandaan gekomen was. Heb ik dat goed?" Weer knikte de Indiaan bevesti gend. Semple voegde er aan toe: „Het schijnt dat het zaad van de orchidee miscroscopisch klein is en door de wind voortgedragen wordt. De meest voorkomende wind hier is West, recht door de vallei, zodat de originele planten ergens daarboven moeten zijn". Op dit punt van elementaire ken nis qpn zijn vak leverde Sam geen commentaar. Hij stond nadenkend te kijken naar de indeuking in het ter rein, die zich geleidelijk aan naar de heuvels toéslingerde, die in de verte in een blauw waas- vóór de er. achter staande hoge bergen gelegen waren. Zijn scherpe blauwe ogen keken strak naar Hulpé, gingen toen naar Sem ple en bleven met een beetje taxe rende blik op Mary rusten. En toen, terwijl de speculerende uitdrukking in zijn ogen nog onver anderd bleef, zei hij: „Hmmm. Zeer interessant! Werkelijk zeer interes sant!" Hg keerde zich om en ging zijn groepje voor naar het kamp, om te ontbijten. Na afloop van deze maaltijd kwam door ALLAN SWINTON hij met Mary terug naar een plek die niet ver verwijderd was van de plaats, waar de plant zou hebben gestaan. Hij stond stil en keek weer naar het westen, waar de vallei naar beneden afdaalde en verdween tussen de pur peren heuvels. Deze voerden de blik ken van de toeschouwer steeds verder terug, steeds hoger, tot zij tenslotte de met ijs bekroonde massa's van de Cordilleras bereikten, die aan het einde van dit, in Zuidwestelijke rich ting zich uitstrekkende, traject gele gen waren. „Eigenaardig", merkte hg op, „deze plotselinge verandering in de plan tengroei. Ik zou zeggen, dat dit ge durende enige tijd een rivierbedding is geweest. We zullen eens naar de overkant gaan en zien, wat daar groeit". Sedert het .ogenblik, dat zij voor 't ontbijt de plaats bekeken hadden, waar Don Arturo de plant gevonden had, had hij geen woord meer over de zwarte orchidee gezegd. Waar haar gedachten sterk op haar persoonlijke aangelegenheden gericht waren, kon Mary haar lichte ontevredenheid niet langer onderdrukken. Met een stem, die een ietwat verwijtende klank had, zei zg: „Moesten we hier eigenlijk niet eens terdege naar die orchidee zoeken. Grootvader kan gemakkelijk een plant over het hoofd hebben ge zien, die toen nog niet tot volle was dom was gekomen. Het is nu al een paar jaar geleden. Er bloeien er mis schien wel een dozijn. Het is nu de juiste tijd van het jaar". Sam was bezig geweest met het be kijken van een kleine paarse bloem. Nu hief hij het hoofd op en keek haar strak aan. Hun blikken ontmoetten el kaar en evenals die morgen boorden zijn blikken zich diep in de hare, als of hij het antwoord zocht op een zeer belangrijke vraag. Toen schudde hg het hoofd. „Geen kijk op"! zei hij. Verbaasd en een beetje kregelig protesteerde zij. „Maar daar kun je niet zeker van zijn. Er was er hier een. Er kunnen er nog wel andere zijn". „Dat is het juist", zei hij. „Er was hier nooit een orchidee, zoals Hugh getekend heeft". TeTwijl zij hem verschrikt aan staarde, haalde hij een instrument te voorschijn, dat de hoögte boven de zeespiegel aangaf van het terrein, waarop zij zich bevonden. Hg wees op de wijzerplaat. „Kgk dat eens! Zesduizend driehonderd. De orchidee, die Hugh tekende was een Cattleya en behalve de kleur een van de spe cifieke typen van het soort. Cattleya groeien nooit boven vijfduizend voet. „Maar", riep zij uit. „Hulpé toonde ons de plaats". „Precies. Ik denk, dat het je wel verbaasd zal hebben, dat ik hem van morgen zo scherp onderhanden nam". „Inderdaad, nogal". Het Wereldgebeuren Moch balanceert Met do verkiezing van Jules Moch Vrijdagmorgen tot de nieuwe Franse minister-president is het een eigèu- aardige zaaje geweest. DondeKiag- middag waren de debatten in do Na tionale Vergadering begonnen met een uitvoerige verklaring van Moch en do gewoonte getrouw seinde .Reu ter tussentijdse verslagen de we.(.-ld in. Het bericht echter, waai: de re dacties van de ochtendbladen de njeeste belangstelling voor hadden, de uitslag van de stemming, bleef achterwege. Egrsl va zeven uur in de ochtend ratelde de telex op de rol, dat Moch precies een stem meer had gekregen dan de vereiste absolute meerderheid. Later brachten nadere berichten opheldering over het lange uitblijven van de stemming: de Fran se Kamer was de gehele nacht door het toneel geweest van tumult en ver warring. Het kabaal was begonnen, toen er verschil van mening ontstond over de wgze van stemmen. De wet eist een meerderheid vgn de gekozen en niet van de aanwezige parl^ments- leden. Maar hoe uit te maken wat de gekozen niet aanwezige leden zou den stemmen. Niemand wist precies raad met de letterlijke tekst van de wet en zelfs het opbellen van een af wezig lid in New York had geen ne- sultaat, want de man bleef onvind baar. Volgens verslaggevers nam het geharrewar dusdanige vormen ?an, dat schier gesproken kon worden van een parodie op het parlementaire stelsel. De communistische fractie gooide er nog een schepje op door voorzitter Herriot in koor de wpor- den „schooier" en „vervalser" toe te brullen, toen deze tenslotte de uitslag vastsstelde. Moch zelf verliet nors en zwggend en allerminst als overwinnaar de Kamer. Begrijpelijk. Het voorspelt weinig goeds indien nog voor de ge boorte van een nieuw kabinet op die manier do "nodige stemmen bij elk aar geschraapt moeten worrden. Als straks de lijsst van ministers bekend is zal Moch opnieuw voor de Natio nale Vergadering moeten verschijnen en daarna voor elk wetsontwerp van belang weer, waarbij soortgelijke scè nes 'te vrezen zijn als Donderdag- zijn voorgevallen. Een meerderheid van enkele stemmen is uiterst hache lijk parlepientair' balanceren met elke keer groter kans op vallen. Of Mqph nu verder voor de eer zal bedanken dan wel juist zal doorzetten dient nog afgewacht te wordrpn. Zijn na tuur doet het laatste vermoeden. Intussen is het weinig verheffende politieke schouwspel, dat Frankrijk heden ten dage biedt, geen propagan da voor de democratische staatsvorm. De kern van de moeilijkheden zit in de ongelukkige samenstelling van het parlement en hpt gebrek aan po litiek formaat bij een aantal leden. De beide uiterste vleugels, de com munisten en Gaullisten zijn onbe trouwbaar voor de Vierde Republiek. De eersten streven naar een help. de tweede naar een halve dictatuur. Resteert de grote middengroep, ook wel derde, maar beter verdeelde macht geheten. Die middengroep om vat naast enkele grotere partijen als.., die der socialisten en vooruitstreven de katholieken een aantal klemero groepen, d\e de balans jjoen door slaan. In elke coalitie wepr veroorza ken die groepjes door kleine intri gues en politiek gemanoeuvreer, split sing en last. Ontbinding van het par lement en uitschrijven van nieuwe verkiezingen zou de enige radicale oplossing zijn. Maar de Fransen zijn sinds de bevrijding al zo vaak naar de stembus geweest, dat niemand, de Gaulle uitgezonderd, voor dit denk beeld erg warm loopt. Dus zal er wei nig anders opzitten dan voortsukke len van de ene crisis naar dé andere tot de zittingstermijn van het huidige parlement beëindigd is. Evacuatie van vee. d$ Verschillende landbouwers uit femeenten Giessen-Nieuwkerk en eursum en andere plaatsen in de Alblasserwaard, hebben gastvrijheid verleend aan vee van boeren uit Gel derland en Brabant. Sommige, «plaat sen in die provincies worden zo door droogte en muizenplagen geteisterd dat er geen voedseel voor net vee in de weiden te vinden is. Lucifers zijn geen kinderspeelgoed Dp laatste tijd ontstaan in de pro vincies Groningen. Friesland en Dren the geregeld branden door dat kin deren met vuur spelen. Door dit ge. vaarlgke spelletje werden in 1948 in de drie Noordelijke provincies 57 boerderijen een prooi der vlammen, waardoor een schade van 233.749 werd veroorzaakt. In de periode van Januari tot September van dit jaar werd in de genoemde provincies reeds veor 400.576 schade aangericht, doordat kinderen met lucifers speel- (Wordt vervolgd) den. 1. Het stoomschip „Fauna" vertoonde, toen het de Afrikaanse havenstad Mobari uitvoer, veel gelijke nis met de Arke Noachs. Het zat volgepakt met dieren, dieren in kisten, dieren in kooien, dieren in manden. Een giraffe, die in het vooronder zat opg eborgen, stak zelfs zijn lange nek door een der pa trijspoorten en keek weemoedig naar de verdwijn ende kust van zijn dierbaar vaderland. Hij dacht aan zijn broertjps en zusjes, die hij daar aphter liet en hij plengde een traan, die in de Oceaan drupte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3