wmm NIEUWS UIT ZEELAND GERRIT DE STOTTERAAR ZIT WEER ACHTER DE TRALIES De 13.000ste Goesenaar. MITTELSTENSCHEID VERSCHIJNT VOOR ZIJN RECHTERS De uien-export CHR. ZANGVERENIGINGEN VERGADERDEN TE GOES WALCHEREN j^-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 OCTOBER 1949 Hij had zich verborgen bij zijn zuster in Amsterdam. Met zijn haren door het W.C.-raampje gehaald.- Zaterdagavond is de Amsterdamse centrale recherche er In geslaazd Gcrrit de Stotteraar te arresteren in het huis van zün zuster. Een Amsterdamse rechercheur had zorgvuldig alle adressen waar Gerrit evenueel zou kunnen komen, onder zijn aandacht gehouden. Zaterdag avond besloot hij met enkele andere rechercheurs een Inval te doen in een huis in de Nieuwe Kerkstraat te Am sterdam. waar een zuster van Gerrit woont. Het bleek raak te zijn, maH' Gerrit was niet van plan zich voet stoots over te geven. Het kostte de re chercheurs veel moeite de bewuste insluiper tenslotte te pakken te krij gen. Op het moment dat hij door het Zeeuwse Aannemerscursus in Middelburg begonnen. Zaterdagmiddag is in dc Caljouw-zaal van de Machinistenschool te Middelburg de Aannemerscursus op min of meer offi ciële wijze geopend. Deze bijeenkomst werd ondermeer bijgewoond door het be stuur van de Algemene Bond van Aan nemers, afdeling Middleburg e.o., de di recteur van de Ambachtsschool, de heer E. Visser en de heer Wilschut namens de docenten. De heer Visscher hlelcj een redevoering waarin hij er op wees. hoe verheugend het is. dat Zeeland thans een cursus krijgt voor opleiding van voor hun taak berekende aannemers. Dc heer K. J. van Loo. voorzitter van de Algemene Bond, afd. Middelburg e.o., zcide voldaan te zijn, dat eindelyk gestart kan worden met deze cursus. Wat de totstandkoming hier van betreft, deelde hij mede. dat de eer ste besprekingen reeds ln 1943 wrden ge voerd. Het aantal cursisten bedraagt thans 15. maar zal ongetwijfeld stijgen. De cur sus duurt 3 jaar. Men wil trachten ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een cursus te orga niseren. doch het staat nog te bezien, of men daarin zal slagen. Spreker bracht tenslotte de heer Visscher dank voor het beschikbaar stellen van dc Ambachts school ten behoove van deze cursus. Naar wü nog vernemen ligt het in de bedoeling om de 3 jaar een nieuwe cur sus te beginnen. Zij. die tussentijds aan deze cursus willen gaan deelnemen, kunnen echter in verbinding treden met het bestuur; een regionale commissie van toezicht zal'spoedig de verdere gang van zaken regelen. CHR BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. De Chr. Bond van Overheidsperso neel. hield Zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes, onder voorzitterschap van de heer J. Dirks. een goed bezochte kadervergadering van bestuurders der Zeeuwse afdelin gen. Het hoofdbestuurslid, de heer H. 't Lam. heeft hier uitvoerig dc amb tenarensalarissen. alsmede het tjrga- vragen werden gesteld, welke door de nïsatiewerk besproken. Verschillende vragen werden gesteld, welke door de spreker werden beantwoord. N.V.V. BESTUURDERS- BONDEN. In een Zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergade ring van de Zeeuwse N.V.V. Bestuur dersbonden, werd besloten om de Zeeuwse federatie op te heffen. In andore delen van het land was dit reeds eerder geschied. VERPLEEGSTERSCURSUS. Geslaagd voor verpleegster (diplo ma A) de zuster B. W. Berkemeier. D M. dP Boer. P .Booiu-. A. de Land meter, N. de Looff. M. Overbeeke en A. P. Tange. opgeleid in het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissiryen i Ingezonden mededeling). ïilVUXZUK.OI.Z'H.liSt. Toen vorige week in Goes als der- tiendulzendste 'n kindje binnenkwam heeft niet met de dichter Victor Hu- go het gehele huisgezin gejuicht. De vader betrad het stadhuis en daar voltrok zich voor de burgerlij ke stand het bijzondere feit van de ze aangifte. Ronald, zoon van de familie D. C. Bus, werd ingeschreven. De ambtenaren van de burgerlijke stand zagen elkaar aan en zeiden: „Dit zal de dertienduizendste zijn". He' was zo! Ze zagen elkaar nog eens 'aan en daarmee was de vreugd ten eind. Men kan ook niet bij elke duizend ste een sour emir uitreiken, zoals Nij- tengo-besturen aan hun bezoekers plegen te doen. Ten slotte is een stad huis geen tentoonstellingsgebouw. Toch zal het hart van menig Goese naar een lichte zwelling van trots doorstaan hebben, toen hij vernam, dat zijn stad 13.000 inwoners had be reikt. Zo enerverend was zelfs die trots voor een redacteur van de P.Z.C. hy is oud-Goesenaar dat hü in zijn enthousiasme het borelingske van de 13.000 aankondigde als de 16.000ste. WO bieden daarvoor in alle ernst on ze verontschuldiging aan en hopen, dat spoedig de bloeiende steden van Zeeland ons met nieuwe verheugen de groeicijfers zullen verrassen. .W.C.-raampje naar buiten wilde vluchten heeft de rechercheur, die door zijn actief speuren zo snel dit succes wist te bereiken, hem letter lijk bij dc haren gegrepen. Nog in de loop van de nacht is Ger rit de Stotteraar naar Utrecht overge bracht en opnieuw opgesloten in de strafgevangenis. Het staat wel haast vast. dat hij ge durende de week, dat hij vrij was, geen nieuwe wandaden heeft ge pleegd. Gerrit was na zijn arrestatie zeer zenuwachtig en van een verhoor is nauwelijks sprake geweest. By de arrestatie was de politie een maal genoodzaakt een waarschu wingsschot to lossen. Hierdoor is in de buurt wat opschudding gewekt. Vooral omdat iedereen wist dat in dc- Nieuwe Kerkstraat 'een zuster van Gerrit de Stotteraar woont, was het de buren wel duidelijk, wie daar ge boeid zo snel met een politieauto werd weggebracht. Onbekende „schone slaapster" aangetroffen. Een jonge vrouw, die Zondag avond in een trein op het sta tion Maubeuge slapend werd aangetroffen en naar het zie kenhuis van deze stad werd overgebracht, is, na zes dagen te hebben geslapen, ontwaakt. De „schone slaapster" wist zich pigt te herinneren hoe zij heet. waar zij woont of wanneer of waar zij ingeslapen is. Bij een bloedonderzoek heeft men geen sporen van slaapmiddelen aan getroffen. Waterschapsbenoemingen. Bij Kon. Besluis zün benoemd: Met ingang van 16 November a.s. tot dykgraaf van dc polder Noord by Neu zen, W. Dekker te Terneuzen en met in gang van 1 November a.s. tot lid van het bestuur der waterkering van de ca- lamiteuze Burgh- en Westlandpolder, M. A. Beyc te Burgh. Toondag voor jonge paarden Woensdag 30 November zal te Axel een toondag van l'/j-jarige hengsten 'en mer ries uit geheel Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren worden gehouden. De man, die honderden Zeeuwen in Duitse slavernij bracht. Voor de Bijzondere Strafkamer te Middelburg zal op Maandag 24 Octo ber a.s. terechtstaan Hans FriedericiiMittelstenscheicI, geboren te Lüne- burg op 4 Maart 1901. Hy was van Mei 1942 tot September 1944 „Deut- seher Fachberater in Zeeland". Thans vertoeft lijj in de strafgevangenis te Vught. Aan verdachte wordt ten laste ge legd: Dat hy in of omstreeks het tijdvak Mei 1942-September 1944 in de pro vincie Zeeland, terwijl Nederland met Duitsland in oorlog was als „Deut- scher Fachberater in Zeeland", al thans in staats- of publieke dienst bij of van de Duitse vijand, opzetieiyk, in stryd met de wetten en gebruiken van de oorlog en van de menselijk heid a. een groot aantal in die provincie woonachtige Nederlandse burgers over de grenzen van het Nederlandse bezette gebied naar Duitsland heeft doen voeren met het oogmerk van verplichte tewerkstelling aldaar by en ten behoeve van de vijand, althans in opgemelde hoedanigheid van een groot, aantal van dergelijke burgers de uitzending naar Duitsland voor verplichte tewerkstelling aldaar heeft bevorderd; b. een aantal in de provincie woon achtige Nederlandse burgers, die naar de desttjds van kracht zijnde voor schriften van de bezetter betreffende de „arbeidsinzet" in Duitsland, al thans naar de opvatting van verdach- Scheidsrechter werd mishandeld. OFFICIER EISTE GEVANGENISSTRAF. In de Vrijdag gehouden zitting van de politierechter te Zierikzee werd de zaak behandeld tegen een aantal voetbal-en thousiasten, die te Renesse de scheids- rchtcr J. v. d. W. mishandelden na de voetbalwedstrijd tussen Schouwen I en Zierikzee III op 8 Mei j.l. Als beklaagden waren gedagvaard J. St., J. S„ C. W.. J. J. S. en C. W. F. De scheidsrechter had de speler F. het veld uitgezonden. Toen de scheidsrechter zich naar het kleedlokaal begaf, werd hü ge volgd en uitgescholden, J. St.. een Schou- wen-speler. had hem geslagen en een an der had hem bü de keel gegrepen. St. ontkende echter geslagen te hebben, wel had hij de scheidsrechter bedankt voor de prima leiding, waarna de politierech ter opmerkte, dat dit zeker ironisch be doeld was. W., als getuige gehoord verklaard ge zien te hebben, dat St. sloeg en dat W, de scheidsrechter by de keel greep. Ook andere getuigen bevestigden, dat W. de scheidsrechter bU de keel had ge grepen. Na een vraag van de politierech ter bleek, dat J. St, en W. reeds voor tien Jaar geschorst zijn. VV. erkende het tenlaste' gelegde en zeide, dat de scheidsrechter partijdig en onsportif was. Dc officier eiste tegen W. en St. een week gevangenisstraf wegens mishande ling in vereniging en voor de overige be klaagden vrijspraak. De politierechter veroordeele W. tot 'n boete van f 60— subs. 30 dagen en J. St. tot een boete van f 40.— subs. 20 dagen. Huishoudster wilde haar zoon helpen. ZIJ STAL DAARTOE f 3500.— Voor de politierechter, die Vrüdag zit ting hield te Zierikzee, verscheen de wed. L. J. v. D— F., die als huishoudster te Drelschor eerst f 50.en daarna f 3500. had gestolen uit de klerenkist van haar werkgever. Zij had van dat geld haar zoon geïnstalleerd, die in het huwelük zou treden. Bfj de ontdekking was nog slechts f 72.50 over. Het bleek, dat beklaagde zich al eerder aan een soortgelük vergrijp had schuldig gemaakt. Hoewel haar werkgever de beklaagde ln dienst heeft gehouden en liever geen vervolging wenste, achtte de officier het feit ernstig. Hij eiste een voorwaardelijke veroorde ling tot 3 maanden gevangenisstraf, met een proeftüd van drie Jaar en onder toe- zlehtstelling van de reclassering. Mr. du Croo, als verdediger constateer de, dat de officier deze zaak in goede banen heeft geleid en voerde aan, dat de werkgever geen vervolging wenste. De politierechter veroordeelde de be. klaagde tot 6 maanden voorwaardelük met ccn proeftijd van drie Jaar en onder toczlchtstelling. KINDERMOORD. Vrüdag zal voor de Arrondissements Rechtbank te Middelburg terecht staan J. M. M„ uit St. Annaland. Zü wordt er van beschuldigd in Maart 1949 haar pasgebo ren kind om het leven te hebben ge bracht. te, voor de verplichte tewerkstelling in dat land in aanmerking kwamen doch die, hetzij al of mei bij her haling geen gevolg hadden gege ven aan de oproep zich daarvoor aan keuring te onderwerpen, hetzij zich. hoewel daartoe aangewezen, niet voor uitzending naar Duitsland hadden ge meld, op zyn bevel heeft doen inslui ten in het Huis van Bewaring te Middelburg en vervolgens heeft, doen overbrengen naar het „Polizei- liches Durchgangslager" Amers foort". Er zijn tien getuigen gedagvaard. Verdediger van beklaagde is mr, C. M; van Leeuwen, te 's Hertogen bosch. (Ingezonden mededeling). Zoals bekend heeft Engeland op 15 Augustus zijn grenzen voor uien ge sloten, de uitvoer naar Frankrijk ging gewoon door en daarmede is Frankrijk de grootste afnemer gewor den. Toch zal Engeland in de komen de maanden de achterstand wel weer inhalen, want het staat nu al vast, dat 15 November Engeland weer Hol landse uien zal importeren. Overigens heeft de markt een zt>er rustig verloop, vooral de tweede helft van September waren er weinig ko pers. Dat wil alweer niet zeggen dat er niets omging, want de in Augus tus op voorkoop gekochte uien werden rustig verscheept. De prijs blijft 12 a 13 cent per kg. gestaart geleverd. De maand September sloeg met een export van 12.037.867 kg. geen slecht figuur. Thans is reeds ruim 31 milli- oen kg. geëxporteerd, nl. in Juli 1.293.257 kg., in Augustus 18.273.774 kg, en in September 12.037.687 kg. Totaal 31.604.898 kg. Gespecificeerd naar de verschillen de landen bedroeg de export naar Frankrijk 8.763.083 kg., naar België 1.732.845 kg., naar West-lndië 694.225 kg,, naar Engeland 418.567 kg., naar het Engelse leger in Dtld. 153.650 kg,, naar het Amerikaanse leger 134.885 kg., naar IJsland 50.000 kg., naar Afrika 32.175 kg., naar Noord- Amerika 26.256 kg., naar Indonesië 13.600 kg., naar Duitsland 11.200 kg., naar Noorwegen 3100 kg., naar Thai land 2500 kg., naar Canada 1708 kg., naar Arabië 50 kg. en naar Finland 25 kg. De export naar Zuid-Amerika zal waarschijnlijk gehandicapt worden door de prijs, deze ligt voor dat land te hoog. DE MOSSELEXPORT. De mosselexport ondervond in het begin vorige week een kleine tegen slag. Maandag 10 October meende men te kunnen beginnen, doch het begin van de aflevering op de nieuwe contin genten werd naar 13 October verscho ven. De oude contingenten waren uit geput. zodat enige dagen lang de ex port stil stond. Toch werden een be hoorlijk kwantum mosselen naar Bel gië. Frankrijk en Duitsland verzon den. De aflevering van Bruinisser kwekers op de verwaterplaatsen te Bruinisse en Yerseke bedroeg 7960 tonnen. Rechtstreeks naar België gin gen 240 tonnen, rechtstreeks naar Frankrijk 280 zakken terwijl de ex port naar Engeland 105 zakken be droeg. Radio-uitzending over Walcheren. Maandagmiddag twee uur spreekt voor Hilversum II in Schbolradiouit. zending het lid van Gedep. Staten van Zeeland, de heer A Schout over „Walcheren drijvend, de waterwolf getemd". GESTOLEN AUTO OPGESPOORD Enkele weken geleden werd te Hulst de auto gestolen van de handelsreizi ger de B. uit. Terneuzen. Het is aan je rijkspolitie, in samenwerking met. de speciale afdeling van de Belgische gendarmerie gelukt de auto te ach terhalen in Antwerpen. De dief had de wagen reeds een nieuw kleurtje gege ven, toen hy werd ingerekend. A.s concours te Zierikzee. Zaterdagmiddag kwam de „Ring Zeeland" van Chr. Zangverenigingen in de melksalon Bustraan te Goes in vergadering by een. Acht en twintig verenigingen waren vertegenwoor digd. Ook waren vele leden der aan gesloten koren aanwezig. Na het zingen van Ps. 138:1 en febed, opende de voorzitter, de heer J. v. d. Velde de vergadering. Het jaarverslag van de secretaris de heer E. Wolzak gaf een beeld van de in Februari gehouden Ringdag en het concours op Hemelsvaartsdag te Wis- sekerke en sprak verder van het ringwerk in net algemeen, alsmede over de voorbereidingen voor de te houden Bondsdag van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen op Pasen 1950 te Goes. De Ring telt thans 51 verenigingen. Het financieel - verslag van de pen ningmeester moest wijzen op een sterke financiële achteruitgang van de ring, als gevolg van een „druip nat' 'concours In de vacature- v. Cadzand en H. van Luyk werden na gehouden stem ming gekozen de heren J. Ie Feber en A. Goedhart, terwijl de heer A. Cijsouw* als bestuurslid werd herko zen. Bouwbureau voor de Zeeuwse landbouw. In aansluiting op ons bericht van Woensdag j.l. betreffende de oprichting van een bouwbureau voor de Zeeuwse landbouw, uitgaande van de Stichting voor de Landbouw geven wij hier de namen van de bestuursleden, die door de Stichting van de Landbouw werden be noemd. Deze leden zijn benoemd als ver tegenwoordiger van bepaalde organisa ties namelük voor de Chr. Boeren- 'en Tuindersbond afd. Zeeland de heren A. Geschiere JHzn. te Grü'pskerke en H. Wolfert te Waarde; voor de Z.L.M. de he ren M. Bruijne te Cadzand en A. C. den Ouden te Noordwelle; voor de R. K. Landbouworganisaties de heer A. de Nijs te Clinge van de N.C.B. en de heer L. C. C. Cammaert te Schoondyke van de L.T. B.; van de Bond van Plattelandsvrouwen mevr. Dorst te Goes; voor de landarbei- dersorganisaties de heer A. Vingerling (Ned. Chr. Landarbeidersbond) en de heer J. L. Lukaar (Ned. Landarbeidersbond. Adviserende leden zün ir. A. Francke, hoofd van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel in Zeeland. C. Zwagerman. Rüks- zuivelconsulent. L. v. Dijk, Ryksland- bouwconsulent voor Z.-Vlaanderen en ir. L. Wartena, waarn. Rykslandbouwconsu- lent voor overig Zeeland. Op voor stel van „de Lofstem" te Zierikzee besloot de meerderheid der vergadering het a.s. concours te Zie rikzee te houden. Over de inrichting van het concours waren de meningen nog verdeeld. Als juryleden werden de heren A. de Braai te Arnhem en Adr. Schuurman te Amersfoort be noemd. Verschillende afgevaardigden na men deel aan de bespreking Bonds dag t.e Goes. Inzonderheid werd de aandacht er óp gevestigd*tiat in '50 de herdenking van het sterfjaar (1750) van Joh. Seb. Bach zal plaats vinden en dat het muzikale gedeelte van de Bondsdag hieraan een rui me plaats moet gevei.. Verder werden de plannen der Regelingscommissie besproken. Van de rondvraag maak ten enkele afgevaardigden gebruik. De heer J. Ie Feber sloot deze zeer gezellige bijeenkomst met dankzeg ging- 50-JARIG JUBILEUM ZONDAGSSCHOOL. Het vijftigjarig bestaan van de Zondagsschool te Heinkenszand, werd Zaterdagmiddag gevierd met een tractatie van de kinderen. Zondag was er een speciale jeugddienst, waarin ds. Renting voorging. Alle kinderen warén daarbij tegenwoordig met de leiders, de heren J. Houtekamer, M. Mallekoote, M. Rottier en vele leid sters. Tal van genodigden warén aanwezig, onder wie burgemeester Funk en ds. Lammers, Chr. Geref. pred-, de heer A. Geelhoed, oud-voor. zitter uit Vlissingen en mej. C. van de Repe, een der oprichtsters Ds. Renting hield een predikatie naar aanleiding van Matth. 18 2— 3: „Laat de kinderkens tot Mij komen" Na de dienst zongen de kinderen nog vier liederen en was er een gezel- ig samenzijn in de consistoriekamer, waar velen gebruik maakten van de gelegenheid om hun gelukwensen aan e bièden. Benoeming Provinciale Waterstaat. In de plaats van de heer J. P. Sa- Iomé te Tereneuzen, die per 1 No vember a.s. tot ingenieur van het Hoogheemraadschap Schieland is be noemd, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland tot technisch ambtenaar van de provinciale waterstaat met als standplaats Oostburg benoemd: de heer Q. A. van der Linde, thans reeds werkdaam bij de Provinciale Water staat. Landbouwersknecht door paard gedood. Zaterdagmorgen is in de Uiterst Nieuwlandpolder te St. MaartensdyK een ongeval geschiedt, dat aan ae landbouwersknecht H. Hendrikse het leven heeft gekost. De man zat voor op een wagen, die met bleten was ge laden en die door een tweespan werd getrokken. Een der paarden sloeg plotseling achteruit. De achterpoten van het dier troffen Hendrikse zo hard, dat hy onmiddellyk werd ge dood. Na onderzoek is het lyk naar zijn woning vei*voerd. H. was knecht bij de landbouwer Gakeer. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Plan ruilverkaveling Waterschap Schouwen. Ingevolge het betreffende artikel van de Ruilverkavelingswet is thans door het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen aan Gedepu teerde Staten van Zeeland de door de algemene vergadering van het Water schap ontworpen ruilverkavelingsaan- vrage, bevattende gronden in de ge meentel! Ellemeet, Haamstede, Noord welle, Renesse en Serooskerke, toege zonden. Verzocht is om deze aanvra ge aan de Centrale Cultuurtechnische Commissie door te zenden. LUXE AUTO REED VAN DE DIJK. Vrijdagavond reed een luxe auto. bestuurd door de heer F. Polderman n Oud-Vossemeer, misleid door de dikke mist, by de algemene begraaf plaats te Oud-Vossemeer, van de dyk en kwam in een diepe sloot terecht. De heer Polderman liep enkele lichte snijwonden op. Een andere inzittende, mevrouw Hartma, bekwam een ern stige kniewond. terwijl haar zoontje uit de auto geslingerd werd en in de sloot terecht kwam. Hij liep echter geen letsel op. Dr. Renes was spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp. Vlissingse hond kreeg certificaat voor „speurder". De heer J. Castel, lid van de hon- dendresseurvereniging „Walcheren" heeft zijn 4-jarige Mechelse herder „Mica" te Tilburg doen deel nemen aan de keuringsproeven voor speur honden. Voor deze keuring waren uit het gehele land slechts 2 honden ingeschreven. Alleen „Mica" bleek in staat aan de eisen te voldoen. De heer Castel is daarmee de eerste Vlis- singer.' die in het bezit is van een ge certificeerde speurhond. BENOEMING RIJKSONTVANGER. Met ingang van 1 November a.s. is tót rijksontvanger te Tholen benoemd de I heer A. B. Goedhart te Waalwijk.1 De sportuitwisseling Middelbung-Amersfoort PLANNEN NADER LITGEWERKT De Middelburgse Adviescommissie voor Sportaangelegenheden is op nieuw in vergadering bijeen geweest om te beraadslagen over de sportuit wisseling MiddelburgAmersfoort in 1950. Konden reeds op een vorige ver gadering over dit onderwerp opti mistische klanken worden gehoord, thans bleek dit optimisme meer ge fundeerd te zijn en kpnden enkele plannen een meer definitieve vorm krijgen. De tafeltennisclub „Sla Raak" heeft het sympathieke besluit genomen om een eventueel batig saldo van de de monstratie-wedstrijden, welke de Ne derlandse kampioen Cor du Buy met zijn partner Van Soelen in Middel burg komt geven, aan de commissie af te dragen. Zoals wij reeds eerder berichten, wordt deze demonstratie half December gehouden. Voor de behendigheidswedstrijden, die de motorclub „Scheldegouwen" ten bate van de uitwisseling zal or ganiseren. werden inmiddels de ver eiste toestemmingen verkregen. Deze wedstrijden zullen op Zaterdag 12 November op de Markt te Middel- burg worden gehouden. Er zullen steunbonnen worden verkocht, waar aan een verloting is verbonden. Tenslotte willen de voetballers ook een duit in het zakje doen door in het voorjaar een wedstrijd ten bate van de uitwisseling te organiseren. De commissie heeft voorts nog andere plannen in portefeuille en het ver moeden is dan ook zeker gerecht vaardigd, dat de financiële moeilijk heden, die aan de uitwisseling kleven, overwonnen zullen worden. De belangstelling voor de sportuit wisseling neemt steeds meer tóe. De bridgeclub heeft om aansluiting ver zocht, terwijl ook de schakers en dammers belangstelling hebben ge toond. Gezien echter het feit, dat de commissie in de eerste plaats een ad viserende taak heeft ten aanzien van de sportvelden, gymnastiekzalen en andere zaken, die meer op het terrein van de lichamelijke oefening lig gen, werd langdurig over deze toela ting gediscuseerd. Tenslotte werd be sloten, dat deze verenigingen niet tot de commissie kunnen worden toege laten, maar dat deze wel voor hen de organisatie van de uitwisseling zal verzorgen, zodat zij ook tot de desbe treffende vergaderingen en besprekin gen op voet van gelijkheid met de an dere clubs zullen worden toegelaten. Middelburg LEZING OVER DE HOOGOVENS. Voor de Personeelsvereniging der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electri- citeits Maatschappij, hield de diréc- teur van dit bedrijf, ir. T. Michielsen, in de koffiekamer van het kantoorge bouw, Poelendaelestraat te Middel burg, een causerie met lichtbeelden over de Kon. "Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen. Na de pauze werd de schitterende bedryfsfilm ,.De Hoogovens" vertoond. Het geheel gaf de vele aanwezigen een duidelyk beeld van deze unieke Nederlandse indus trie. die aan plm. 6500 personen werk gelegenheid biedt en ons land jaarlijks ettelijke millioenen aan deviezen ople vert. Een zeer interessante en leer zame avorïcT" FILMAVOND C J.M.V. Da» ring Walcheren van de C. J.M.V, vertoonde Zaterdagavond in de Bo- gardzaal te Middelburg de beroemde Zweedse film „Himlaspelet" (Het spel over de weg naar de hemel) van de Stichting Kerk en Film. Nadat ds. H. J. J. Keyzer uit St. Laurens het openingswoord had ge sproken, vertelde de Wika J. A.. Hes het een en ander over de stichting Kerk en Film en gaf een uiteenzet ting van de inhoud en betekenis der film „Himlaspelet". Dit laatste was ze ker niet overbodig, omdat de verwe ving van diep geloof en folklore in deze film veel begrip eist. Na deze uiteenzetting werd de film gedraaid, die met grote aandacht werd gevolgd niet naliet de aanwezigen te ont roeren. Oostkapelle De Zondagssluiting. Donderdag vergaderde de raad van Oostkapelle. De heer C. Wondergem, werd door de voorzitter beëdigd. Be handeld werd het voorstel van de heer K. Melis om de verbodsbepaling tot het openhouden van 8e café's op de Zondagen in te trekken. De voor zitter deelde mede, dat in het college van B. en W. geen eenstemmigheid over deze kwestie is verkregen. Spre ker heeft aan de raadsleden een uit voerige schriftelijke uiteenzetting doen zenden, waérin zijn standpunt wordt toegelicht. Ingekomen is nog een verzoek van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Mooi Oostka pelle", waarin eveneens verzocht wordt de verbodsbepaling in te trek ken. De heer Melis dankte de voorzit ter voor zijn uitvoerig rondschrijven. Hij betreurde het, dat deze kwestie weer aan de orde moet worden ge steld, hij blijft de mening toegedaan dat de sluiting niet in het belang van de gemeente en zijn inwoners is. Hij merkte op. dat in een andere ge meente wel sluiting is, doch dat men daar toch in de café's wordt toegela ten. De heer A. W. Louws merkte op, dat. wanneer de Zondagssluiting ge handhaafd blijft het nuttige werk van de plaatselijke V.V.V. ernstig wordt gehandicapt. Wethouder Maljaars stond op het zelfde standpunt als vroeger. Hij vindt de sluiting een schande voor de gemeente omdat de indruk zou kun nen worden gevestigd dat het drank gebruik en cafébezoek hier zodanig was, dat deze ordemaatregel zou wor den gewettigd. Nimmer is toch iets wanordelijks voorgevallen. De heer Paardekooper betreurde het, dat dit voorstel werd gedaan. Wanneer het van de zijde van onker- kelijken zou worden gedaan dan kan spreker zich dit indenken, doch het bevreemdde hem zeer, dat de voor stellers naar de kerk kunnen gaan en tegelijkertijd ook voor café-ope ning ijveren. De heer de Roo sloot zich geheel bij de woorden van de heer Paardekooper aan. Wethouder Maljaars meende, dat de woorden van de heer Paardekoo per een persoonlijk karakter hadden. De heer Melis wilde over deze kwes tie geen theologisch dispuut beginnen. Het voorstel werd verworpen met 4 stemmen tegen en 3 stemmen voor, tegen de heren C. Wondergem, J. Paardekooper, F. C. de Roo en A. Louws. voor stemden de heren Mal jaars, Melis en A. W. Louws. Een tussenvoorstel tot openstelling gedurende de seizoenmaanden werd eveneens verworpen met dezelfde stemmenverhouding. De adviescommissie ingevolge de Woonruimtewet 1947 werd wederom herbenoemd, terwijl in de plaats van de heer C. Schoonenboom, die om ge zondheidsredenen bedankte, de heer P. de Voogd werd benoemd. In verband met de vex-plichte keu ring van de z.g. huisslachtingen werd een nieuwe tariefschaal voor deze keuringen vastgesteld, terwijl de kringgemeenten zullen worden aange schreven een kleine verhoging van de keurlonen in te voeren. De begroting voor het dienstjaar 1950 werd na bespreking vastgesteld. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd de benoeming van een onderwijzer aan de o 1. school aangehouden. Aan de heer H. M. van Cruyningen werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand, in diens plaats benoemde de raad de heer A. L. Louws. De voor zitter deelde mede, dat Gedeputeerde Staten het plan Baantje voor de eerstkomende jaren te groot achten, Burgemeester en Wethouders vroegen machtiging om deze wegverbinding in gedeelten aan te leggen, daar het college voor 1950 met bouwplannen wil komen. Hoewel partiële uitvoe ring duurder zal komen werd beslo ten te trachten tot gedeeltelijke uit voering te komen. Tenslotte besloten de raadsleden het presentiegeld voor deze verga dering te besteden voor het verzen-, den van kerstpakketten aan de mili tairen overzee uitgaande van de NIWIN. MIDDELBURG. Heden Doopsgezinde kerk: Própagan- daavond V.P.R.O.. 8 uur; Gemeente huis: Raadszitting. 3 uur; Eelectro: „Are de Triomphe" (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het vergeten bruidje" (a. 1.), 8 uur. Morgen. Electro: Saigon. 7 en 9.15 uur, VLISSINGEN. Maandag, Alhambra. „Het onstuimige Blondje". 7 en 9 uur; Luxor. „Ehe im Schatten". 8 uur. Dinsdag, Alhambra, „Welkom thuis". 7 en 9 uur; Luxor. Het dubbele gelaat", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2