PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sultan van Djocja legde agressieve verklaring af DEBILT Situatie vol explosieve mogelijkheden Griekse opstandelingen staken de strijd. Nederlandse belastingambtenaren in Zwitserland gearresteerd Vandaag MINISTERS KEURDEN HET V00RUNIE-ACC00RD GOED DE SCH00LTANDVERZ0RGING OP HET ZEEUWSE PLATTELAND VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 252 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllulijn. Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. few.; £r. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i2.50. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) «■an 1—5 regels f 1—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUssingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 iijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228).- Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C ICQ, tel. 26 Verbazing in Nederlandse kringen. De Sutan van Djocjakarta, die zich thans in Batavia bevindt, heeft over de situatie op Java een verklaring afgelegd en daarbij gezegd, dat de toe- stand op Oost-Java „vol explosieve mogelijkheden is" Deze explosieve si- tuatie zou zjjn ontstaan door de ontwapening van meer dan anderhalf ba taljon Republikeinse troepen in Soerabaja, Maiang en andere plaatsen door de Nederlanders en voorts door de arrestatie van een groot aantal Repu. blikeinen, onder wie het hoofd van het burgerlek bestuur in Maiang. De Sultan verklaarde, dat gevreesd moet worden, dat „Indien de Nederlanders onredelijk blijven, een gewapende botsing onvermijdelijk is". De botsing zou zich over geheel Java en Sumatra kunnen uitbreiden. De toestand op Java was het onder werp van een conferentie geweest tv-.sen de Sultan en de H.V.K., dr. Lo- vink. De Sultan verzocht een spoe. dige bespreking tussen de militaire staven van beide partijen, teneinde een sfeer te scheppen, geschikt voor handhaving van wet en orde door het vinden van een oplossing. De Sultan zeide, dat dr. Lovink hem een nota had overhandigd, waarin werd verklaard dat deze om instructies aan Den Haag had verzocht. Officiële Nederlandse kringen heb ben met verbazing kennis genomen van de verklaring van de Sultan. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat deze verklaring in strijd is met de overeenkomst tot het staken van het vuren, waarbij de partijen zjjn overeengekomen zich te onthouden van radiouitzendingen, persberichten, of enige vorm van propaganda, be ogend de strijdkrachten of burgers van de andere partij uit te dagen of te verontrusten. Nederlandse kringen overwegen, welke stappen in verband hiermede dienen te worden genomen. REACTIES. Functionarissen van de UNCI wei gerden commentaar te geven met be trekking tot de toestand, die, naar dé Sultan vreesde, „een gewapende bot sing onvermijdelijk" zou kunnen ma. ken, die zich mogelijk over géheel Java en Sumatra verspreidt. Alle radioprogramma's werden on derbroken om het nieuws van het Ne derlandse antwoord op de verklaring van de Sultan te geven. Opgewonden groepen Nederlanders en Indonesiërs verzamelden zich in de café's om de verklaring te bespreken en te gissen, wat deze met zich zou kunnen bren gen. Nederlandse militaire kringen ver. klaarden, dat sedert de overeenkomst tot staken der vijandelijkheden gere gelde en ongeregelde republikeinse strijdkrachten in toenemende mate infiltreren in de Nederlandse verbin dingslinies en de garnizoenscentra, ondanks sterke protesten aan de plaatselijke republikeinse comman danten. De Nederlanders verklaarden, dat zij slechts gewapende mannen, die zonder machtiging de onder Neder- lanse controle staande gebieden bin nenkwamen hadden gearresteerd. Volgens Reuter stromen vluchte lingen uit de gebieden van Midden. Java, waar de Nederlandse troepen zijn tei-uggetrokken, naar Soerabaja en andere centra, waar Nederlandse strijdkrachten zijn. DE R.T.C. Ondertussen werd in Den Haag ter R.T.C. overeenstemming bereikt over de functie der Nederlandse troepen na de overdracht van de souvereiniteit. Na de overdracht van de souverei niteit berust de verantwoordelijkheid voor de in- en uitwendige veiligheid van Indonesië bij de souvereine rege ring van de R.I.S. De Nederlandse strijdkrachten zullen alsdan, in af wachting van hun vertrek, niet ope. rationeel worden gebruikt, behalvé voorzover dit door de souvereine rege ring van de R.I.S. wordt gevraagd en dit de instemming van de Nederlandse regering heeft. Leden van de strijdkrachten, welke op het moment van de souvereini teit soverdracht in Indonesië aanwezig Noodweer in Australië. OVERSTROMINGEN IN GUATEMALA. Hevige stormen, stortregens en zand stormen hebben verschillende streken van Australië geteisterd. In een stadje in Nieuw-Zuid-Wales werd een kerk door een vloedgolf opgenomen en bij een hoofdweg neergezet. Te Sydney werden verschillende kleine schepen in de ha ven tot zinken gebracht. Minstens 200 mensen geraakten te water. Sommigen kwamen zwemmend weer aan land, an dere werden door politiesloepen en par ticuliere boten gered. Naar schatting zijn veertig personen om het leven gekomen als gevolg van de overstromingen, welke de Zuid-Ameri kaanse staat Guatemala hebben geteistei-d. De schade, die is toegebracht aan kof- fiestruiken en bananenstammen, is aan zienlijk. Geruchten over aftreden van Sir Stafford Cripps. In sommige economische kringen te Londen doet het gerucht de ronde, dat Sir Stafford Cripps nog voor het einde van dit jaar als minister van financiën zal aftreden. Toen de beslissing inzake de devaluatie van het pond genomen moest worden, zou Cripps van zijn collega's de belofte gekregen hebben, dat zeer spoe dig verkiezingen zouden worden gehou den. Daar die belofte niet wordt ingelost, zou hij het logisch vinden heen tc gaan. zijn, en gevormd of uitgerust zijn door of onder het gezag van de Ne derlands-Indonesische overheid, en als zodanig niet behoren tot de strijd krachten die uit Indonesië zullen wor den teruggetrokken, kunnen, volgens nader te bepalen regelen, wordén op. genomen in de strijdkrachten van de R.I.S. Overdracht van K.N.I.L.-materiaal zal in onderling overleg op ordelijke en. zakelijke basis geschieden. In principe werd besloten dat door de Nederlandse regering op eventueel verzoek van de R.I.S., een Nederland se militaire missie naar Indonesië kan worden gezonden, teneinde bij de op bouw van de strijdkrachten van de R.I.S. bijstand te verlenen. Volgens de proclamatie slechts tijdelijk. Het hoofdkwartier van de Griekse opstandelingen heeft in een proclama, tie bekend gemaakt, dat het verzet tegen de Griekse regering „t^jdeiyk' zal worden gestaakt. Als motief wordt opgegeven, dat op 't ogenblik in de Ver. Naties wordt gezocht naar een vreedzame oplossing van de Griekse kwestie. „Beweerd wordt verder, dat „tijde lijke stopzetting" van de militaire operaties niet wil zeggen, dat de „voorlopige Griekse regering en het volk" hadden afgezien van de strijd voor de rechten van het Griekse volK. Museumbezoekster redt 5-jarig jongetje. Een vijfjarig jongentje geraakte Zon dagmiddag te Rotterdam in het water tegenover het Museum van Land- en Volkenkunde. Een bezoekster van het museum hoorde het jongentje om hulp roepen. Zij rende het museum uit en dook in de Maas. Hét lukte haar de 'jon gen bij de aanlegsteiger van de overzet boot op het droge te brengen. Op de Britse militaire begraafplaats te Overloon werden Zondag onder grote belangstelling de vijf jaren geleden ge vallen Engelse militairen herdacht. Zij zouden niet de gebruikelijke vormen in acht genomen hebben. Kwestie over belastingmoeilijk heden van industrieel uit Zeist, Drie Nederlandse belastingambtenaren, die in opdracht van het ministerie van Financiën riaar Zwitserland waren ge gaan om een ln Zwitserland wonende Ne derlander te verhoren, zijn begin vorige week door de Zwitserse politie gear resteerd. Het zijn de heren L. P. W. van der P., hoofdinspecteur der belastingen uit Zeist, de heer V., inspecteur van de douane-recherchedienst uit Utrecht en de heer van E„ accountant uit Utrecht. De heer v. d. P. Is nauw betrokken met het door de belastingen Ingestelde onderzoek van de zaak tegen een Rijksduitser. Van gezaghebbende zijde wordt over deze arrestatie het volgende medegedeeld: De Nederlander G„ die in Zwitserland woont is zijdelings betrokken bij een zeer belangrijke belastingaangelegenheid 'be treffende een in Nederland Woonachtige industrieel en ondervindt daardoor, naar hij mededeelde, grote financiële nadelen. Om uit deze impasse ie geraken heeft G. dringend verzocht om in de gelegenheid te worden gesteld hierover verklaringen af te leggen buiten Nederlands gebied. Hoewel de inspecteur der belastingen te kennen gaf, van een dergelijk onderhoud geen nut te verwachten, was het depar tement van Financiën van oordeel, dat Brandweer moest van receptie naar brand. Het behoeft geen betoog dat de roep "brand aan de Stations straat te Koog aan dc Zaan" enige beroering bracht in de recreatiezaal van Vcrkade's fa brieken. waar de heer H. L. M. van Heijnsbergen een receptie belegd had ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als brand weerman. Koger brandweerlie den, die ter receptie gekomen waren, grejjen naar hun helmen, gordden hun jassen dicht en in een ren ging het Koger corps naar de auto, die het naar het terrein van de brand bracht. Met een straal op de waterlei ding kon de brand, worden ge blust, waarna de receptie werd voortgezet. Doodvonnis van Rajk Zaterdag voltrokken THANS EEN PROCES TEGEN KORSTOF? De voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, is Zaterdagmorgen gelijktijdig met twee andere beklaagden in het jong ste proces te Boedapest opgehangen. Volgens een ambtenaar bij het Joego-Slavische ministerie van bui tenlandse zaken, zal de Kominform binnenkort een nieuw verraad-proces ensceneren en wel tegen Kraj- co Kostof, de voormalige Bulgaarse vice-premier en secretaris van de Bulgaarse communistische partij, die in April in ongenade viel en gear resteerd werd. Een militaire rechtbank tc War schau heeft twee Polen, die Scandina vische firma's vertegenwoordigden, ter dood veroordeeld op beschuldiging van economische sabotage. G. in de gelegenheid moest worden ge steld zijn belangen te verdedigen. In oodracht van de autoriteiten vertrok ken daarop de in verband met het voe ren van deze besprekingen aangewezen ambtenaren naar Zwitserland. Uit de ingekomen berichten is thans gebleken, dat de Zwitserse regering haar bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen de wijze, waarop de betrokken Neder landse ambtenaren in Zwitserland het contact met de heer G. hebben opgeno men. De Nederlandse regering heeft, aan gezien inderdaad wat dit betreft niet de gebruikelijke vormen In acht waren ge nomen, reeds door tussenkomst van haar diplomatieke vertegenwoordiger in Bern voor dit feit haar verontschuldigingen aangeboden. Voorzover bekend bevinden de drie ambtenaren zich nog steeds in arrest. Naar ons verder ter ore komt vermoedt de fiscale recherche behalve belasting moeilijkheden ook fraude. Een industrieel uit Zeist en diens zoon in Zwitserland zouden hierbij zijn betrokken. is het 100 jaar geleden, dat de Poolse componist Frédéric Chopin te Parijs overleed. Premier Eyskens bij Koning Leopold. De Belgische premier, Eyskens, heeft Zondagmiddag een onderhoud gehad met Koning Leopold in diens villa aan het meer van Génève. Na afloop van het onderhoud verklaarde Eys kens tegenover persvertegenwoordi gers het volgende: „Ik kan u slechts mededelen, dat ik zeer tevreden ben met het verloop van de besprekingen, welke ik met Koning Leopold heb ge had". Zondagavond .heeft Eyskens ver klaard „volledige overeenstemming" met de koning bereikt te hebben over de vorm van de volksraadpleging, die moet beslissen of de koning zal te rugkeren. Twee boerderijen verbrand. Zaterdagavond brak er brand uit in twee naast elkaar liggende boerderijen te Vlijmen. Enkele varkens verbrandden evenals de oogst bestaande uit hooi en stro Drie gezinnen zijn dakloos geworden. Tot dusverre is de oorzaak van het ont staan van de brand niet bekend. BENELUX-CONFERENTIE GEËINDIGD. Textiel, ijzer en staal zillen worden vrijgegeven. De Zaterdagavond laat geëindigde Benelux-conferentie heeft het resul taat opgeleverd, 'dat de dag te voren algemeen werd verwacht. Er is nog geen oplossing gevonden voor alle moeilijkheden, maar door consessies van weerskanten is een stap verder gezet op de weg naar de Economische Unie. De ministers keurden het Voor-Unie-accoord, dat op 5 October werd geparafeerd en waarop in België veel critiek is geleverd, definitief goed. De datum van 1 Juli 1950 is dus gehandhaafd als tijdstip, waarop de econo. misch fusie van de drie landen moet beginnen. Verder werden in een offi cieel protocol de maatregelen vastgelegd, die tot doel hebben zo mogelfyk verder uitstel te voorkomen. De belangrijkste bepalingen uit het protocol zijn wel deze: Voor 1 Januari a.s. zal een plan worden opgesteld, op grond waarvan een geleidelijke vrijmaking van tex tiel wordt voorzien. De beperkingen in Nederland zullen om deze rede nen binnen afzienbare tijd worden opgeheven, teneinde aan de Belgische concurrentie het hoofd te kunnen bie den. Een ander plan voorziet in het vrij maken van de invoer van ijzer en Voor de eerste ma,al waren Nederlandse brigadecommandanten aanwezig by een défilé der T.N.I. Dit had plaats te Soekaboemi. De Nederlandse en Republikeinse brigadecommandanten slaan 't défilé op de aloon-aloon gade. Het Nationaal Jongeren Verbond protesteert. Zaterdagmiddag heeft het hoofdbestuur an het Nationaal Jongeren Verbond in het Kurhaus te Scheningen een vergade ring gehouden. Er werd een telegram aan de minister-president en de leden van de ministerraad gezonden. In dit telegram wordt krachtig geprotesteerd „tegen machtsmisbruik regering, welke recht van vereniging en vergadering schendt". Voorts heeft het hoofdbestuur een ver klaring opgesteld, waarin het hoofdbe, stuur van het Nationaal Jongeren Ver bond zich volledig achter de handelingen van zijn afdelingsbestuur Den Haag stelt. Het hoofdbestuur wenst hierbij aan te tekenen, dat het de motleven van de re gering irreëel en ondemocratisch acht. Het Nationaal Jongeren Verbond zal nogmaals protesteren op zijn op 24 Octo ber a.s. te houden bijeenkomst, niet in het Kurhaus. doch in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, waar dezelf de sprekers het woord zullen voeren, on der hetzelfde motto: „Van rechtstaat tot chaos". De Sowjet-Unie heeft besloten diplo matieke betrekkingen met de Qostduit- se regering aan t.e knopen, zo heeft ra- dio-Moskow medegedeeld. Eerste dienst werd geïnstalleerd in Zeeuwsch-Vlaanderen „Men moet bewondering hebben voor de kranige houding van de West- Zeeuwsch Vlaamse bevolking, die ondanks alle tegenslagen steeds weer nieuwe initiatieven neemt en die initiatieven ook uitwerkt. Zo ook nu weer met de schooltandartsendienst. Zeeuwsch Vlaanderen heeft voor het. platte land van Zeeland de primeur van deze dlehst en daarmee wens ik U van harte geluk namens het Prov. Bestuur", aldus het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout bjj de officiële installatie van de schoolartsen, dienst Zaterdag jl. In de openbare lagere school te Waterlandskerkje. woordiger van de tandartsen, n.l. de heer van Goor. voor de ziekenfond sen, de heer Kolijn en voor de ge meenten burgemeester Hoekzema. De plannen om in West Zeeuwsch Vlaanderen tot de oprichting van een schooltandartsendienst te geraken bleken ook elders aandacht te hebben getrokken, o.a. bij dc stichting Zee land voor Maatschappelijk en cultu reel werk, doch ook ver buiten de Voor de installatie van deze dienst, bestond grote belangstelling. Er wa ren vele burgemeesters, doktoren, hoofden van scholen, vertegenwoor digers van ziekenfondsen enz. Burgemeester M. J. Verbrugge sprak een kort woord van welkom, waarna burgemeester K. Hoekzema vertelde hoe deze dienst zal werken. Begonnen wordt met de allerkleinste schoolkinderen en men heeft de lage re school van 't eenvoudige en vrien delijke dorpje Waterlandkerkje geko zen om daar aan te vangen met de schooltandverzorging. Spr. hoopte, dat de dienst in zes jaar geheel vol wassen zou zijn. Woorden van dank richtte spr. tot het lid van Gedep. Staten, de heer A. Schout, de inspecteur volksgezond heid de heer J. R. v. d. Borgh en de burgemeesters van het district voor hun spontane medewerking. De aanleiding tot de oprichting van deze schooltandartsendienst was een lezing van de schoolarts, dr. Pels. in Oostburg gehouden, over de gezond heidstoestand van de schoolgaande kinderen in Oostburg en waaruit bleek, dat bij ongeveer 60% van deze kinderen caries werd geconstateerd. Dat was 2 jaar terug. Nadat spr. de nodige contacten had gelegd, was het mogelijk eind November 1948 'n uit gebreide vergadering te houden in Oostburg, waar tandarts Scherphuis, secretaris van de Centrale Raad voor Sociale Tandheelkunde, een referaat hield. Aan het slot van deze vergade ring werd een werkcommissie ge vormd, bestaande uit een vertegen provincie. Wij zijn er ons ten volle van bewust, aldus spr. dat er in Zeeuwsch Vlaanderen nog heel wat moet gebeuren, willen wij op een ge lijk niveau komen met het westen en centrum van ons land. Wij moeten tonen, dat wij de taak, waarvoor wij gesteld staan, zelf kun nen uitvoeren. De schooltandverzorgingsdienst is niet gebaseerd op een gemeenschap pelijke regeling. Men heeft de stich tingsvorm gekozen. Alle groepen van belanghebbenden zijn in de stichting vertegenwoordigd. HET BESTUUR De aangewezen vertegenwoordigers in het stichtingsbestuur zijn: Burge meester mr. K. Hoekzema, namens de gemeentebesturen in West Zeeuwsch Vlaanderen: dr. A. Kesteloo. Aarden burg, voor de afd. West Zeeuwsch Vlaanderen van de Ned. Mij. tot be vordering der geneeskunde; I. P. Boi- din, Oostburg, voor de Kruisver; C. de Nood. W. Kerljje, voor de plaat selijke ouder-comm.; I. J. Adriaansen, Oostburg, voor de gezamenlijke Chr. Schoolbesturen; C. H. M. van Zuilen, Oostburg, voor de R. K. schoolbestu ren; P. Fijn van Draat, tandarts, Ter- neuzen, afd. Zeeland voor de Ned. Mij. tot bevordering der tandheel kunde: J. Kolijn, Oostburg en W. J. Weterings, Terneuzen. ziekenfondsen. Een grote moeilijkheid was, dat tand arts van Goor, de enige in West Zeeuwsch Vlaanderen, onmogelijk alle kinderen, ruim 2600, voor zijn reke ning zou kunnen nemen. Gelukkig bleek mevrouw Mijs te Oostburg, die zelf tandartse is geweest, enthousiast bereid tot medewerken en dank zij deze hulp, kan men er zeker van zijn, dat de schooltandartsendienst ook op volle toeren kan draaien, als eenmaal over zes jaren, alle schoolkinderen behandeld dienen te worden. EEN WENS Eén wens echte* blijft nog bij mij bestaan, aldus burgemeester Hoekze ma, n.l. een dienst voor geheel West Zeeuwsch Vlaanderen, die uiteindelijk alles omvatten zal. wat met hygiëni- sceh zorg verzorging en contróle te maken heeft, een inter-communale gezondheidsdienst voor de gehele streek, een verzorging van de wieg. of zelfs nog van vóór de wieg. tot 't graf. Het wil mij voor-kómen, dat een dergelijke dienst bestaansrecht heeft en binnen kort hoog nodig zal zijn. Spr. vroeg daartoe aller medewer king. Tenslotte verklaarde de heer Hoekzema de schooltandartsverzor- gingsdienst West Zeeuwsch Vlaande ren voor geïnstalleerd. Nadat de heer Schout, namens het Prov.Bestuur, zoals hierboven reeds gemeld, gelukwensen had aangeboden spraken nog de heer v. d. Borgh, die hulde bracht aan West Zeeuwsch Vlaanderen, voor deze eerste school tandartsendienst ten plattelande in Zeeland: mevrouw Francke, namens de centrale raad voor tandheelkun de, de heer H. B. A. Knoop, tandarts te Vlissingen, namens de afd. Zee land van de Mij. voor tandheelkunde; de heer J. de Wit, namens de zieken fondsraad. die verklaarde dat deze dienst niet alleen de eerste is op het platteland in Zeeland, maar in ge heel Nederland; dr. Rosenmeijer, na mens de artsen in West Zeeuwsch Vlaanderen en de heer C. Lijnzaad, namens de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk cn Cultureel werk, waarna het instrumentarium werd be zichtigd. Dc heer Dissclhoen, die de apparatuur leverde, gaf daarbij een toelichting. staal en afgewerkte metaalproducten. De prijs van Belgisch en Luxemburgs staal zal in het begin niet hoger zijn dan de binnenlandse marktprijs. Een clausule in het protocol over samenwerking op parlementair ge bied, houdt verband met een ter con ferentie besproken Nederlands voor stel. Van Nederlandse zijde is men van oordeel, dat het begrip van een absolute souvereiniteit verouderd is. Juist omdat het verzet tegen de Be nelux in sommige groeperingen sterk is, acht men een innig contact op parlementair gebied lussen de drie landen een noodzakelijkheid. Tijdens de conferentie is zeer lang j gesproken over het vraagstuk der ka nalen en der havens. Van Belgische zijde is een document voorgelegd, waarin in het bijzonder wordt gespro ken over het aanleggen van een ka naal van Antwerpen naar Dordrecht. Van Nederlandse zijde heeft men de Belgen kunnen bewegen allereerst de delegatie te benoemen voor de ge mengde commissie ter bestudering van het vraagstuk der waterwegen en der havens. De tegenstelling over de goudclan- sule kon niet uit de weg worden ge ruimd. Een voorlopige oplossing voor het probleem van de vereffening der handelsschulden werd gevonden In deze bepaling: Indien als gevolg van het vrye goe derenverkeer de Nederlandse schuld te hoog oploopt kan België betaling in eoud of dollars vragen. Indien Nederland zich tot deze wij ze van betkling niet in staat acht, kan het overleg aanvragen. De Belgische export zou dan bijv. zodanig beperkt moeten worden, dat betaling in goud niet meer nodig is. COMMENTAAR VAN MINISTERS. De Belgische minister van buiten landse zaken. Paul van Zeeland, zei- de tot de pers: „Wij hebben moei lijkheden gehad, maar uit het slui ten van een overeenkomst zonder voorbehoud blijkt, dat wij geslaagd zijn en een stap vooruit zijn gekomen. Als realisten hebben wij rekening ge houden met de jongste gebeurtenis sen, in het bijzonder met de deva'f.n- tie. Wij geloven onze plicht te hebben gedaan tegen over onze landen en te genover het overige deel van de we reld". De Nederlandse minister-president, dr. W. Dives, verklaarde, dat de over eenkomst zeer bevredigend scheen te zijn voor de drie landen en van nut voor het vrijgeven van bepaalde pro ducten in de loop van dit jaar en van andere producten in het komende jaar. Communisten aan de grenzen van Hongkong. De toestand in Kanton, waar Zater dagochtend om zes uur communisti sche troepen zijn binnengetrokken, is reeds geheel normaal. Er werd niet gevochten, zodat de stad vrijwel on beschadigd is. De communisten zijn meteen verder opgerukt in de richting van Hongkong, waar echter alles rus tig is. De nationalistische troepen aan de grenzen van de Britse kroonkolo nie zijn teruggetrokken. In de haven van Hongkong is een schip met vele vluchtelingen uit Kanton aangekomen. Andere vluchte lingen, die over het land Hongkong wilden bereiken werden onderweg door bandieten aangehouden en be roofd. De buit werd in vrachtauto's vol vervoerd naar het eiland Kow- loon. tegenover Hongkong, en vervol gens openlijk verkocht. Eerste Kamerleden willen met regering over Indonesië praten. Enige leden der Eerste Kamer heb ben een voorstel ingediend tot wij ziging van het reglement van orde. Zij willen een Commissie voor Indo nesische zaken, die ten doel heeft een geregelde gedachtenwisseling tussen de regering en de Kamer over deze aangelegenheden betreffende Indone sië te bevorderen. De onbekendheid met de ware stand der zaken in In donesië maakt het thans voor de le den der Kamer onmogelijk te beoor delen. of er wellicht aanleiding be staat, de regering ter verantwoording te roepen. ENKELE BUIEN. Zwaar bewolkt met enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Later plaat selijke opklaringen. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Overdag iets minder zócht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1