Ook Belgie heeft zijn„Westland" Nieuws uit Zeeland DE ZWARTE ORCHIDEE - Felix Sohie: de tovenaar ONZE KRUISW00RDP REEDS MILLI0ENEN AAN SCHADEVERGOEDING BETAALD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 Arm dorp werd vruchtenparadijs. Wanneer U te Brussel op het Luxemburgs station de trein neemt in de richting Namen, dan voert deze U binnen 10 minuten tussen de hoge bo. men van 't Sonlën.woud, langs de plaatsjes, waar de Brusselaar bU voor. keur zyn vrye zomerdagen doorbrengt, langs Boïtsfort, Groenendael, La Hulpe en 't meerryke Genval, dat eens bestemd was 'n tweede Spa te wor den. Tussen Groenendael en Gneval ln ligt Hoeylaert en daar is 't deze week feest, omdat men er de geboortedag herdenkt van de man, aan wie deze „glazen stad" haar opkomst en bloei te danken heeft: Fellx Sohie. Want tot in de zestiger Jaren was Hoeylaert nog slechte een dorpje, waar wat arme boeren woonden, een plaatsje bestaande uit hutten met stroien daken, waar men een nede rig bestaan leidde en de vrouwen soms nog te voet appelen, eieren en boter naar de Brusselse markt brachten. Uit zo'n boerengezin was ook Felix Sohie afkomstig. Felix was de oudste van elf kinderen, die ech ter op school opviel, omdat hij een „knobbels" voor plantkunde had.ZHn onderwijzer zag iets in hem en zorgde ervoor, dat hij gratis de tuinbouw school in Vilvoorde mocht bezoeken. In 1860 werd Sohie chef-tuinman op 't kasteel van 't naburige Hukden- berg. Daar liet men hem naar harte lust experimenteren. Zo kwam hfl al spoedig tot de con clusie, dat verschillende cultures veel meer zouden opbrengen wanneer men ze tegen de natuur beschermde en vatte hij het ambitieuze plan op, een kas te bouwen. Alleen met zijn spaarduitjes kon hy er echter niet komen. Hoewel het wat voeten in de aarde had, voordat hy zijn voorzich tige boerenfamilie ertoe «on overha len hun weinige geld in een dergelij ke nachelyke onderneming te steken, gelukte het hem ten slotte hen er toe te brengen. In 1865 bouwden de Sohie's hun eerste kas op het „Zo- labergskc". Voorlopig lachte men ln de kleine huisjes in de vallei nog om die glazen kisten daar boven op de berg. die zeker bij de eorste fikse regen- en stormvlagen zouden wor den kapotgeslagen en weggevaagd. Sohie werd met de vinger nagewe zen als een, die ze niet alle vyf by eikaar had! Maar Sohie liet ze lachen en wyzen cn nu gaan die kleine hui zen schuil temidden van de glazen stad. GLAS Want de cultures achter glas ble ken grot© winsten op t© leveren. In 1865 kwam de eerste kaS" tot stand twee jaar later telde men er reeds elf. Tot op dat tydstip had niemand eraan gedacht kassen te verwarmen. Men wilde de cultures slechte be schermen tegen regen en wind. Wat men oogstte was aan het sei zoen gebonden: druiven, meloenen, perziken, diverse groenten. De Sohles begonnen met de verwarming van de kassen, wat niet alleen de oogst verhaastte, maar het ook mogelijk maakte het gehele jaar vruchten voort te brengen. Nu teelt men in Hoeylaert byna uitsluitend druiven en zijn er zelfs twee druivenoogsten Ïer jaar: 66n die geplant wordt in uni en geplukt in ae daaropvolgende Meimaand, en een zg. nieuwe oogst van December tot Maart. Feitelyk heeft men deze teelt dusdanig ont wikkeld, dat men het gehele jaar over druiven beschikt cn daarvan profi teert om ook aan de markt te komen, wanneer cr geen ander aanbod is, in hot hartje van de winter. 83000 KASSEN! treerd is ln Hoeylaert en haar naaste omgeving. Drieëndertig duizend kas sen telt men er thans, temidden van en op da heuvels van het Brabantse landschap, langs de rand van het Soniënwoud. Samen produceren zy ca. 12 mlllioen kilo druiven, die in betere tyden een goed afzetgebied in het buitenland vinden. Maar België is een duur land geworden en de Engelse devaluatie heeft er nog een schepje op gedaan. Gelukkig is er de binnenlandse markt, die steeds meer opneemten dan, men hoopt op gunstiger tyden. Daarom heeft men niet geaarzeld het feest te vieren van Felix* geboortedag. Eigenlijk had aat ln 1941 moeten plaatevinden, maar toen was de temming er natuuriyk niet naar. Nadat ae burgemeester van Hoev- laert hulde had gebracht aan de held van de dag en aan diens nazaten, na dat het schilderachtige orkest van de muziekschool van de gemeente de Minister van Landbouw en andere hoogwaardigheidsbekleders met een toepasseiyke mars had begroet, en de schoolkinderen 't lied van Hoeylaert hadden gezongen, is men allen geza menlijk naar de Felix Sohie-straat getogen, waar de Minister van Land bouw in eigen persoon een gedenk plaat, aanbracht aan Sohie's huis, heeft onthuld. DRUIVEN TENTOONSTELLING En er was in Hoeylaert een ten toonstelling van druiven, zoals men er sinds mensenheugenis niet heeft gekend. Op weke, watten kussens, te midden van chrysanten, goudsbloe- de lichtgroene zoete Muskaatdruiven, aan bloemenweelde oplevert, lagen er de mooiste druiven van de stad, i de diepblauwe Colmans, de Royals, 1 de lichtgroene zoete Muskatdruiven. 1 en de jongste soort, de Leopold Ill's die een doorsnee van vyf centimeter i kunnen bereiken. Binnen enkele da- gen zijn al die mooie vruchten ver- kocht, maar binnenkort begint de i tentoonstelling opnieuw. Dan komen i de mensen van heide en verre om het fe^st van Sohie en de druiven mee te vieren. Ook Nederland, dat, naar men my verzekert, wel een neel bijzondere dankbaarheid aan Felix Sohie ver schuldigd is. Want het waren zijn discipelen, die tijdens de eerste we reldoorlog, toen België „knooked-out" was, de eerste kassen bouwden in ons Westland, en hielpen onze drui- vencultuur tot bloei te brengen. Nu, met onze lagere prijzen en onze goed kopere soorten, zyn we een gevaar lijke concurrent. Maar misschien zullen we straks, als de Benelux tot werkeiykheid is geworden, ook op dat gebied: verenigd verder marcheren, en dan, in dank baarheid, gezamenlijk Felix Sohie en zyn vruchtbaar initiatief herdenken! (Ingezonden mededeling). MIJN RAAD AAN ALLE NEDERLANDSE MOEDERS MET BABIES LUIDT: ZUID-BEVELAND Goes „MERCURÏUS." Woensdagavond kwam_ Nu we langzamerhand flink in dc herfst zitten ook al zou je dat aan 't weer niet zeggen begint ook de tUd voor 't puzzelen weer te naderen. Wy bieden onze lezers deze week een Kruiswoordpuzzle aan, die wei in de amaak zal vallen: niet tè moeiiyk, want we moeten er al lemaal eerst nog even in komen, maar toch zo, dat de liefhebbers van dit genre er een plezierig uurtje aan kunnen beleven. De goede oplossingen kunnen tot uiterlijk Donderdag 20 October by onze redactie te Vllssingen worden Ingezonden. Op de enveloppe of de adreszijde van de briefkaart vermelden „Puzzle", Onder hen, die een correcte oplossing Inzenden, verloten wy zes pryzen. Zo heeft Felix Sohie de grondslag gelegd voor de beroemde Belgische aruiventeelt, die hier geheel geconcen- Ingezonden mededeling). Geslaagd dank zij. RE SA - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Middenstands-diploma Algemene Ontwikkeling, Engels. iVJiddelburg JUBILARIS BIJ DE VITRITE. Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de heer W. F. Kraak als timmer man by de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg in dienst trad. Natuurlijk ging deze dag voor hem niet onopge merkt voorbij. De jubilaris werd dooi de dir. ontvangen en hartelijk toege sproken, waarna hem een couvert met inhoud werd aangeboden. Van zijn collega's ontving hij bloemen en een geschenk Arnemuiden TIEN JAAR „ARNE." De vereniging tot instandhouding van het gebouw „De Arne" te Ar nemuiden gaf een feestavond ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van het gebouw. De voorzitter, de heer M. de Graag, opende de avond, waarna de secretaris der vereniging, de heer J. J. Huyssen, 'n uiteenzetting gaf j over de afgelopen 10 jaar. Op 15 December 1939 werd het ge bouw officieel geopend. Het bestuur bestond toen uit dr. de Haas, J. J. Huyssen, P. C. van Maelsaeke, Jan van Belzen en J. de Hamer. De he ren J. K. Crucq, M. Vader en J. J. Crucq waren vertegenwoordigers van leden en donateurs. In de oorlog heeft 't gebouw veel oorlogsschade opgelopen. Thans nu de oorlogschade geheel hersteld is wordt druk van het gebouw gebruik gemaakt, daar byna geen avond onbezet is. Voor deze avond was het Bra bants cabaret gezelschap „Klaveren Vyf" verzocht op te treden. In de .uze werd een verversing aange- de afd. Goes van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" in de Prins van Oranje in vergadering bjjeen onder voorzitter schap van de heer Ph. Hayerhoek. Besproken werd het winterpro- gramma van de N.V.V. Bestuurders- and, afd. Goes. De afdelingssecre taris, de heer J. Geleedst, hield eni ge voordrachten waarna de bonds voorzitter, de heer A. Wamsteker, sprak over „Onze positie in de tyd van heden." Hy merkte o.m, op dat de lonen der handarbeiders ongeveer gelijk gestegen zijn als de kosten van levensonderhoud, doch de sala rissen van de kantoorbedienden slechts met 40 50 Er wordt aan gewerkt om bij C.A.O.'s de on georganiseerden 2 van hun sa laris in een sociaal fonds te doen storten. Voorts kwamen nog ver schillende actuele problemen als de devaluatie, de vermindering der sub sidies en de huurverhoging ter spra ke. Spr. beantwoordde hierop ver schillende vragen. Tot de heer S. Dekker, die 30 jaar Hd van de bond is, werden hierna ïV3DDenaijke enige waarderende woorden gericht. Hem zal oen zilveren gedenkper ning worden aangeboden. Nadat c heer Geleedst nogmaals een bijdra- te ten beste had gegeven, werd eze vergadering besloten. gemeester, werd een zeer gevarieerd programma in vlot temipo afgewerkt. Veel bijval oogstten het accordeon duo Willy en Johnny, terwijl ook de Hawaiian-band „De Manahiki-eiland- ders" een welverdiend applaus in ontvangst mocht nemen. De sneltekenaar-clown Joerelli vorm de wel de clou van de avond met zijn geestige carricaturen. Een van zijn tekeningen werd op Amerikaanse wy'ze ten bate van ae NIWIN ver kocht. Ook was er een verloting. ONGEVAL. Donderdagavond omstreeks half zes had bij de zgn. Rijkebuurt te Hoedekens- kerke een ongeval plaats dat gelukkig nog goed afliep. Een met twee paarden bespannen wagen van de landbouwer Mart. SteJJn, kwam by het uitwyken voor een andere wagen en door het in onge rede geraken van het juk der paarden, in de sloot terecht. Hoewel voor het ene paard, dat gedeeltelijk onder de met bie ten geladen wagen terecht kwam, het ergste werd gevreesd, kon mede door het kranig optreden van de knecht en toege schoten hulp de wagen spoedig op de kant worden getrokken. De paarden ble ken toen geen noemenswaardig letsel te hebben bekomen. AUTO-BOTSIN G, In de omgeving van Brussel is de- zQr dagen een vrachtauto van de expediteur v. d. Endt uit Goes, die voor een Yersekse mosselhandel 'n party mosselen naar de Franse grens had vervoerd, des avonds op een stilstaande, onverlichte vracht wagen gereden. De chauffeur, de heer C. van Paassen uit Goes, als mede de naast hem zittende knecht van de exporteur, J. Biersteker uit Yerseke, liepen vrij ernstige ver wondingen op. Beiden werden in 'n ziekenhuis te Halle opgenomen, van waar zy gisteren naar hun resp. wo ningen zyn overgebracht. De Goese vrachtauto liep ernstige schade op. Wolfaartsdijk WEER THUIS Na him dienstplicht in de tropen te hebben vervuld, keerden dezer dagen naar hun woonplaats Wolphaartsdijk terug de militairen A. Rijk Azn. en A. Kloet Jzn. Hoedekenskerke NIWIN-CABARET Voor een tamelijk goed bezette zaal, trad Dinsdag in het vereni gingsgebouw te Hoedekenskerke op net vliegende NIWIN-cabaret, onder leiding van Ted Bellamy. Na het openingswoord door de bur- GELDLENING AANGEGAAN. Donderdagavond kwam de Raad van Krabbendijke in spoedvergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester J. Vader, 't Enige punt van de agenda was, een nieuwe kasgeld lening aan te gaan van 150.000. Men was hiertoe genoodzaakt, omdat de lopende lening was opgezegd. Met al gemene stemmen werd besloten om de nieuwe lening aan te gaan met een bankiershuis te 's-Gravenhage Op een vraag van de heer Zandijk, deelde de voorzitter mede, dat de Sandbergstraat binnenkort van ver lichting zal worden voorzien. Heinkenszand VIJFTIG JAAR ZONDAGSSCHOOL. Op 15 October 1899 werd op Initiatief van ds. van Doorne te Heinkenszand be gonnen met de Zondagsschoolarbeid. Tot degenen die hun schouders onder dit werk zetten behoorden o.m. de heren W. van Veen, J. Tramper, G. Nijsse, P. Uiter- schout en E. C. H. Cappon. Reeds direct bestond hiervoor grote belangstelling, want de oude notities verhalen dat met 92 kinderen kon worden begonnen. In de eerste jaren tot 25 October 1903 werd re gelmatig Zondagmiddag in de Ned. Herv. kerk vergaderd, doch nadien maakte men tot op heden gebruik van het gebouw „Maranatha". In de loop van deze halve eeuw werd aan honderden jongens en meisjes de boodschap van de grote Kin dervriend gebracht. Momenteel mogen de heer J. Houtekamer met zyn leiders en leidsters nog onder een honderdtal kinderen hun zegenrijk werk verrichten. Zoals gemeld zullen de kinderen mor gen worden getracteerd, terwijl Zondag avond in een jeugddienst dit jubileum zal worden herdacht. Horizontaal: 1. Voordelig; 5. Brandpunt (Latijn); 8. Onderaardse afvoerbuis; 9. Italiaanse operacom ponist; 10. Halte tussen Maastricht en Sittard; 11. Grensplaats; 12. Soe pel; 15. Kussenovertrek; 18. Spreek woord; 19. Leed; 22. Guit; 25. Uiting van verkoudheid; 26. Grote Europese rivier; 27. Laatste letter Grieks al fabet; 28. Prinsesje: 29. Nihil; 30. Ontsmettingsvloeistof. Verticaal. 1. Order; 2. Hoog bouw werk; 3. Noors componist; 4. Spreekwoord; 5. Kraag aan een buis; 6. Romp van een schip; 7, Versnaperingen; 13. Ontzaglijk; 14. Niemand uitgezonderd; 16. Dode taal; 17, Muzikaal toneelspel; 19. Franse plaats aan de Maas; 20. Meisjesnaam: 21. By zich in huis; 22. Meubel; 23. Bloedhuizen; 24. Sle pende ziekte. FEUILLETON ïi Semple keerde zich scherp tot haar. Het was duidelijk, dat deze gang van zaken hem onthutste. „Ik stelde niet voor, dat u mee zoudt gaan. Wij zou den voor Don Arturo zorgen, als we hem vonden en bovendien voor al uw belangen waken". „Oh, maar ik moet mee. Hij kon mij wel eens nodig hebben. Hy is mis schien ziek". Zij wendde zich tot Sam: „Je zoudt niet kunnen gaan en mij niet meene men. Ik zou er wel voor zorgen, dat je cr niet bij tekort kwam. Je weet, dat ik aan een leven van kamperen gewoon ben. Ik zou myn schrijfma chine meebrengen en als je secreta resse optreden. Ik zou je aantekenin gen kunnen bijhouden en alles doen, wat ik kon. om jou meer vrij te ma ken voor het buitenwerk. En natuur iyk wil ik geen betaling. Zou dat het niet rechtvaardigen, als je my mee nam?" Haar pleidooi was sterk geargumen teerd en ofschoon zij ze niet noemde, scheen hij met haar een familie en een gebrekkige jongen in een rol stoel tc zien. die hun smeekbeden by de hare voegden. ZUn reacties waren tegenstrijdig. Hy was iemand, in wie de wil om an deren te helpen zeer sterk ontwik keld was, maar in dit geval was er 'n andere kant aan de zaak. die hem in opstand bracht. Eén van de dingen die hem in deze gehele aangelegenheid het meest aangetrokken had, was zyn jaar van algehele vrijheid geweest En dit werd nu bedreigd. Hij streek zich in ccn beetje ont steld zwijgen over de kin. Toen zei hy langzaam: ,Jk zal hier eens over moeten denken". door ALLAN SWINTON HOOFDSTUK III Oj» de plaats, waar de dichte jungle overging in een soort bos, dat meer van een park had, waren de drie kleine bruine tenten opgezet. Er voor stond een kamptafel en twee zeildoek- stoelen, waar Sam en Mary op zaten, bezig met het sorteren van hun uit rusting voor het werk van die dag. Aan de ene zijde voorby het vuur en de verspreid liggende dekens van de Indianen, kauwden en stampten de muildieren en sloegen met hun staar ten naar de vliegen. Dicht by hen zat Hugh Semple op de grond gehurkt, bezig met het vakkundig 'slypen van een kapmes. Hy was niet zo mager meer, als hy geweest was. Zy waren nu byna zes maanden onderweg. Op deze hoogte maakte de stank van de rottende planten, die in de la gere streken zo duidelijk waarneem^ baar is, plaats voor een aromatische geur, die. gemengd met de lucht van de muildieren en de rook van het houtvuur, alsmede met de aroma van de bloeiende planten, als het ware 'n sterk en opwekkend parfum produ ceerde. Men hoorde het geluid van de cicades en andere insecten, en hoewel het nog vroeg op de dag was, was de zon toch al zeer warm. Met het glinsterende mes itf de hand stond Semple op. Hy liet zyn duim eens langs de snede giyden en zei: „Wel, tot zover kende Hulpé het land. Van nu af aan jagen wy op goed geluk. Als u voor mij geen spe ciale taak voor vandaag hebt uitge stippeld, wat. zoudt u er dan van zeg gen. als ik de vallei eens een eind inging, terwyi u uw andere werk doet? Als de vallei over een wat gro tere afstand openblyft, zou ik een heel eind kunnen gaan en. een kring makend, terugkomen en trachten het spoor van de oude man te kruisen". „Uitstekend", stemde Sam toe. „Neem Hulpé en een muildier en maak er een tocht van twee dagen van. We zullen hier toch minstens zo lang blijven." Semple knikte met een instemmen de uitdrukking op zyn mager ge bronsd gezicht. „Ik zal dan morgen bij zonsondergang terugkomen. Ik zal het jachtgeweer meenemen. Het is 'n prachtplaats om wat vlees op te doen". „O. K." zei Sam. Terwyl Semple Hulpé ging roepen, nam Sam zijn botaniseertrommel en zyn mes op. Mary pakte haar materi aal om aantekeningen te maken in haar tas en hing die over haar schou der. Gevolgd door de Indiaan, die door Sam nu langzamerhand op dit werk getraind was en die eveneens een mes, instrumentenkistje en een grotere botaniseertrommel droeg, ging Sam hen voor door het hoge gras, om het afzoeken van de aanwezige plan tengroei voor die dag te beginnen. Na hun meer dan twintig weken lange, vrij langzame reis. had Sam Mary's wens om zo snel mogelyk voort te trekken, ondergeschikt gehou den aan de belangen der botanie. Gis teravond hadden zy gekampeerd aan de ingang van de vallei, op de met dichte jungle bedekte hellingen waar Don Arturo de unieke prachtige bloem gevonden had, die zij reeds de zwar te orchidee noemden. Op dit punt was de vallei, ofschoon vrij breed, niets meer dan een zadel tussen de lage heuvels. De jungle bedekte de hellingen volledig, maar in de diepte stond in plaats van de eindeloze bo men, dik begroeid met klimplanten en omgeven door grote bossen va rens. waar zy tot dusver doorheen getrokken waren, een veel meer open begroeiing met palmbomen. Er waren plaatsen met gras en struiken en daar lagen mooie savannas. Bij het eerste krieken van de dag had Sam gevraagd, om hem de plek te wyzen. waar de zwarte bloem ge bloeid had. (Wordt vervolgd) Landbouwherstel in Zeeland. In de loop van 1951 waarschijnlijk gereed Voorzichtigheid bij- grond bewerking blijft geboden Nu d© Zeeuwse landbouwgronden ook dit jaar goede oogstopbrengsten geven, vat bij sommigen de mening 6ost, dat de gevolgen van de inunda. e op Walcheren tot het verleden behoren. De inspecteur van de Rijksdienst Landbouwherstel, ir. A. Franke, met wie wij deze kwestie bespraken, stelde ook met genoegen vast dat de oogst op de geïnundeerd geweest zynde gronden weer goed was, doch liet tegelykertyd een waarschuwend ;eluid horen. By de bewerking van Ie gronden blijft nog steeds voorzich tigheid geboden. Door de ruime toe diening van gips is de structuur van de grond tot een diepte van 12 h 15 cm. weer in orde, doch dieper ploegen geeft nog steeds een ongun stige werking te zien. Op Walcheren moeten nog voor enkele gebieden, met name in de van dit j£ Zuid Watering en aan Dishoek, ver- Staatsbosbehi worden verstrekt omdat de idbouwgronden zich hier nog niet zodanig hebben hersteld, dat de in- zaaikosten ejd. ten volle worden ge dekt. Het technische gedeelte van de Landbouwherstel werkzaamheden is practisch gereed. Gipsverstrekking vindt niet meer plaats. Het herstel door de boeren in eigen bedrijf is na genoeg afgelopen. Op enkele plaat sen, zoals by Breskens, word't de drai nage van door bommen beschadigde landerijen nog in orde gebracht, ter wyl op Schouwen hier en daarin el- gen beheer slootjes worden ge schoond. In de komende winter zal alles wel gereed komen. Verder heeft Landbouwherstel nog werken onderhanden verband hou dende met het ontwateringsplan Schouwen. DE HERINPLANT De herinplant -is ook voor het grootste gedeelte klaar. De afwikke- fiwg van een en ander is in het begin van dit jaar overgedragen aan - - eer> Tijdens haar bezoek aan Overyssel werd aan H. M. Koningin Juliana door het Zwolse gemeentebestuur een reusachtige taart aangeboden, waarop in suiker en marsepein de behingrykste Zwolse torens en gebou. wen was aangebracht. Een deputatie bracht gisteren de taart naar het Paleis Soesldyk waar zy door de secretaresse van H. M. ontvangen werd. De Prinsesjes waren verrukt over het prachtige werkstuk en het ging Prinses Beatrix wel een beetje aan het hart oni het mes er in te zetten. Maar toen dit dan gebeurd was smulden Beatrix en Irene, Mar. griet en zelfs de kleine Marijke van het kostelijke gebak. Op Schouwen en enkele gedeelten van Tholen laat de herinplant echter wel wat te wensen over. Vooir Schou wen had Staatsbosbeheer een volledig beplantingsplan gemaakt het zg. Wensplan Schouwen dat behalve herinplant ook een uitbreiding van de beplanting inhield. De bevolking toont echter minder 'belangstelling voor bomen, althans het is nog niet gelukt de nodige middelen te verkrij gen om 't wensplan volledig te kun nen uitvoeren. VEERESTITUTIE De aankoop van rundvee, voor ver goeding in natura aan de boeren die door oorlogsgeweld of maatregelen van het Bureau Ontruiming hun vee verloren, vond ook dit jaar voort- ?ang. Tot dusver werden in 1949 ca. 00 runderen aangekocht. Er zal nog eenmaal en indien dringend nodig tweemaal in Friesland vee worden aangekocht, doch dan zal ook dit klaar zijn. DE SCHADEVERGOEDINGEN. De grootste kluif werkzaamheden voor Landbouwherstel vormen thans nog de schadevergoedingen. Hier zit een massa werk aan vast. Van de 15000 schadegevallen in Zeeland, waren er per 1 Jan. jl. 3500 afge daan. Dit waren de meest eenvoudi ge, doch nu is men aan de grote, ingewikkelde zaken van gemiddeld 20.000 per geval toe. Meermalen vergt één dossier een gehele dag rekenen, zodat de afwikkeling niet zo snel kan gaan als bij de eerste 3500. Niettemin had men per 31 Augustus 4900 gevallen afgedaan tot een bedrag van 8,1 millioen, waarvan 3,7 millioen reeds als voorschot was uitbetaald. De 3500 er 1 Jan. jl. afgedane dossiers be- epen een totaal bedrag van 2,3 millioen. Van de gemeenten op Walcheren zyn bijv. Zoutelande, Ritthem en St. Laurens nagenoeg afgewerkt. Ook Tholen, Zeeuwsen Vlaanderen en Zuid Beveland zijn voor een groot gedeelte klaar. Het tempo van afwikkelen is sterk afhankelijk van het beschik baar hebben van voldoende inge werkte administratieve krachten. De Dienst Landbouwherstel zag o.a. door opheffing van de districtskan toren op Tholen, Schouwen, Zeeuwsch Vlaanderen en Zuid Beveland en ontslag van voornamelijk technische krachten, zijn corps reeds ingekrom pen van 130 tot 65 70 ambtena ren. Vindt echter verloop plaats on der de rekenploegen, dan zyn er on geveer drie maanden mee gemoeid, voor een nieuwe kracht volkomen is ingewerkt. Niettemin wordt ge schat dat in de loop van 1951 alle schadegevallen zullen zijn afgewik keld. Tenslotte nog een klein overzicht van het kolossale werk dat Land bouwherstel verrichtte in geheel Nederland. Per 31 Jan. j.l. waren 43.000 dossiers afgehandeld, waarbij 24 millioen werd uitbetaald en per 31 Augustus resp. 67.000 cn 71% millioen. In de provincies Groningen, Fries land. Drente en Overijssel zijn thans 80 85 van de schadegevallen afgewerkt, in de zwaarst getroffen provincies Limburg, Noord Brabant. Zeeland en Gelderland ongeveer 33 en in Utrecht. Z. en N. Holland ca. 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4