Oorlogsschade wordt onvoldoende vergoed! Mooi weer vertraagt nog steeds de opheffing der vleesdistributie Laatste hoop der gedupeerden op parlement gevestigd Sombere toekomst voor duizenden Zeeuwse Almanak VRAGEN OVER DE VERHOUDING ROME-REFORMATIE ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Op 25 October zal de Tweede Kamer beginnen met de behandeling van het wetsontwerp op de vergoeding der materiële oorlogsschade en het lot van duizenden hangt van de beslissing der volksvertegenwoordiging af. Zo ingewikkeld was deze materie, dat er by het overgrote deel van ons volk nauweiyks een denkbeeld bestaat van de geringe vergoeding, die in zeer vele gevallen wordt toegekend. Men heeft er, buiten de getroffen ge bieden, byna geen belangstelling voor, wat de artikelen van deze wet voor de gedupeerden betekenen. Welnu: Iaat dan nog eenmaal hier gezegd zyn, dat in de eerste plaats na aanneming van deze wet de gedupeerden in ontoelaatbaar sterke mate alhankelyk zullen zyn van de regering, omdat zeer grote spelingen zullen zyn toegestaan by de vergoeding der schade, terwyl het slechts een enkele minister is, die te beslissen krygt over het toe te kennen bedrag. En laat het nog eenmaal gezegd zyn, dat de schadevergoeding die gegeven wordt volgens vele gedupeerden nauweiyks een betere benaming verdient, dan die van een fooi. Hiertegen past een zeer krachtig protest. Het is te hopen, diat de volks vertegenwoordiging in zal zien, dat de oorlogsgetroffenen door aanneming van dit wetsontwerp blyvend tot tweede.rangs burgers van de Nederlandse staat zullen worden gedegradeerd! De materie was reeds zeer inge wikkeld. Zij is nog onoverzichtelij ker geworden voor velen doordat 'n goede week geleden de regering een fewijzigd wetsontwerp heeft inge- iend, waarbij aan de ernstige Be zwaren van een aantal Kamerleden enigszins tegemoet werd gekomen. Inplaats van nog jaren in onzeker heid te moeten leven omtrent de vraag, of de regering een gedeelte van de credieten, die voor herbouw worden verleend, later terug zal vor deren en ja, hoe groot dit gedeelte dan zal zijn, worden de getroffenen die een bedrijfspand verloren, in staat gesteld om de zaak in eenmaal af te doen met een onmiddellijk vast te stellen bijdrage van de regering. GEEN UITKOMST Dit lijkt èen uitkomst, omdat men dan tenminste weet, waaraan men toe is. De practijk leert evenwel, dat ook in dit geval de te verlenen schade, vergoeding slechts een fractie be. draagt van de werkelyk geleden schade. De gedupeerden zyn er nau. welyks mee gebaat, want In de eer ste plaats is de toekenning van zulk een oedrag ineens aan vele beper kende bepalingen gebonden, zodat lang niet allen er gebruik van kun. nen maliën en in de tweede plaats kan zy voor bedryven, wier bedryfs- kapitaal sedert Mei 1940 aauzieniyk is gestegen en dat is met talryke bedrijven het geval een zeer aan. zienlijke schadepost betekenen, om dat by het bepalen van de in uitzicht gestelde aanvullende by d rage de omvkosten Mei 1940 genomen wor den, vermenigvuldigd met ©en toe- slagcoefficient van ten hoogste 1,5, maar verminderd met een bedrag, gclyk staande met tien procent ran 7t, Dcdryfsvermogen ONVERVULDE BELOFTEN Uitdrukkelijk dient, nu de behande ling van het wetsontwerp beginnen gaat, nog eenmaal onder de aandacht van de volksvertegenwoordiging te worden gebracht, dat de oude belof ten. dat door de enkeling geleden oorlogsschade door het gehele Neder landse volk zou worden vergoed, niet worden ingelost. Slechts een gering Ëedeelte der schade wordt vergoed, 'e eenling wordt blyvend gedupeerd. Slechts de kleine man wordt prac- tisch in het bezit gesteld van de ver- vangingskosten van hetgeen hij ver loor. De regering verklaart, dat integra le schadevergoeding zou leiden tot inflatie. Doof blijft zij voor het argu ment, dat de werking van deze on voldoende schadevergoeding even- DE GOEDE DAAD Als ge de krant van vandaag ge lezen hebtdan zult ge zeker dat stuk over de opbrengst van de Irmacollec- tes en het verheugende nieuws over de terugkeer der laatste Zeeuwse ge- evacueerde ouden van dagen naar Zeeland, niet ongelezen hebben gela ten. Hei is een van die stukken, die, als ge er kennis van neemt, een méns weer vervullen met nieuw vertrou wen in de goede hoedanigheden van zijn medemensen. Herinnert ge u nog de avond, dat Irma uitbrandde en de verpleegden en verplegenden, onverzekerd, het groot ste deel van hun bezittingen verspeel den? Herinnert ge u het spontane ge voel, dat ontstond toen bleek, dat het Rijk slechts de helft der schade zou vergoedenWaar anderen tekort schieten en waar de slachtoffers het devies kozen: Eerst de ouden van dagen en dan onze eigen have en goed, daar moet de particulier dan helpen, zo redeneerde men. Er ie aren er, die toen de schouders ophaalden. Zeeland was collecte-moe en met name op Walcheren zou een inzameling niet veel uithalen. Geluk kig zijn die pessimisten beschaamd. De inzameling heeft een resultaat ge had, dat uitermate verheugend is en het mogelijk maakt om de getroffenen royaal schadeloos te stellen. Er is daarmee een goede daad ver richt en goede daden vinden in zich zelf hun beloning. Maar het moet de bewoners van Walcheren toch wel prettig stemmen, dat zij met hun of fervaardigheid dit resultaat bereikten. En een speciaal compliment aan het Werkcomité, dat voor de ronde som van f233 aan uitgaven, veertien en een half duizend gulden b\i elkaar to verde, mag zeker ook niet achterwege blijven. Er is bij voorbereiding en propaganda uiterste zuinigheid be tracht. Zo hoorde het. Maar dat de uitgaven zo gering waren, zie dat treft en bewijst, dat met weinig geld en veel goede wil een prachtig eindresul taat allerminst onmogelijk is. eens inflatoir zal zyn om de eenvou dige reden, dat een aanzienlijke groep van de ondernemingen de mogelijk heid wordt ontnomen zich op hun vooroorlogse peil te herstellen. HARDE WOORDEN Hard klinken de woorden der re gering, waar zy zegt, dat zij, wier be zit door oorlogsgeweld werd ver woest, moeten beginnen met zelf een groot deel van de schade te dragen, omdatalgehele vergoeding eco nomisch niet verantwoord zou zyn. Hard is het. dat de regering zich bereid verklaart om aan de kleine man een redelyke vergoeding te be talen maar zonder meer vaststelt, dat de beter gesitueerden aanzienlyk minder krijgen bij 't herstel van hun bedryven en eerst maar moeten trachten zich zelf te helpen. Bedry ven met een bedryfsvermogen boven de 500.000 krygen geen cent! Geeft men er zich dan in het ge heel geen rekenschap van, dat de ge troffen bedrijven op deze wyze bly vend in het nadeel komen vergeleken by hun niet getroffen concurrenten? BLIJVEND GEDUPEERD De man, wiens bedryf niet getrof fen werd, heeft in de eerste plaats na de oorlog op volle kracht kunnen werken. Van hetgeen hij verdiende kan hy thans zyn bedryfsuitrüsting op peil brengen. De getroffene heeft zich hoogstens kunnen behelpen met een noodoplossing en wat hij deson danks verdiende, kan hy thans ge bruiken om te Douwen Dit alles vormt een trieste onbil lijkheid. En het kan anders! Wij komen daar in een volgend ar tikel op terug. Reeds thans spreken wij de hooD uit. dat de volksverte genwoordiging tot het inzicht zal komen, dat de oorlogsschade geen last is, die voor een belangryk deel alleen door de getroffenen gedragen moet worden en dat een billyker re geling noodzakelijk ls! Levenslang voor chef van Haarlemse Beurspolitie Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de Amsterdammer F. K. tot een gevangenisstraf van 20 jaar met ontzetting uit de burgerlij ke en politierechten voor de tijd van het leven. K. had in 1943 en 1944 te Haarlem en omgeving als chef van de z.g. „beurspolitie" personen, die zich aan de „Arbeidseinsatz" onttrok ken, doen opsporen en naar concen tratiekampen doen overbrengen. De arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel. Nadat Dinsdag en Woensdag de af delingen van resp. de Prot. Chr. Bond en RH. Bond van Spoorweg personeel de herziening van de ar beidsvoorwaarden hadden besproken, kwam Donderdag de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in ver gadering te Utrecht bijeen om dit on derwerp te behandelen. Aan het slot der uitvoerige bespre kingen is een resolutie aangenomen, waarin ernstige teleurstelling en ont stemming wordt uitgesproken over de wijze, waarop van de zijde der be drijfsleiding het overleg is gevoerd over de voorstellen van de perso- neelsraad. De opvatting, dat de al gemene economische omstandigheden van het ogenblik bijzondere moeilijk heden scheppen om tot afdoende maatregelen te komen, worden echter onderschreven. Daarom wordt goed gekeurd, dat de besprekingen over R.D.V.-herziening thans worden aan gehouden. Boeren laten hun vee in de wei Regering dekte zich voor één week door aankoop in het buitenland (Van onze Haagse redacteur). Naar wy vernemen heeft de Nederlandse regering van de Engelse, tweeduizend ton Argentyns vlees overgenomen, die dezer dagen in ons land zal aankomen. Deze hoeveelheid, die in het voorjaar In de vorm van Nederlands rundvlees teruggeleverd moet worden, is net voldoende om alle landgenoten eenmaal de gebruikelyke wekelykse portie van twee ons te verstrekken. Zonder deze maatregel zou de volgende week de geldigheid van de vleesbon verlengd zyn, hetgeen zou hebben betekend, dat wy een week lang geen vlees hadden kunnen krygen. Deze kleine en op zichzelf onbelangrijke handelstransactie werpt een schel licht op de vleesschaarste in ons land, die nog steeds voortduurt. Gezien het feit, dat ailerwege geruchten en zelfs vry positieve berich ten opduiken, volgens welke de distributie van vlees dezer dagen zou wor. den opgeheven, is enige verwondering niet misplaatst. Onze rundvee- en onze varkens stapel zyn sterk toegenomen. Het peil van September 1939 is zelfs verre overschreden. Inderdaad, de cijfers zyn gunstig. Het is ook waar, dat de uitlating van minister Mansholt over het van de bon gaan van het vlees in het najaar nooit is tegengesproken. Men behoeft niet bevreesd te zijn. dat de distributiekantoren weer zullen opengaan voor het uitreiken van nieuwe vleesbonnen. Als alle bonnetjes van de laatste kaart, die wy nu al sedert een maand of wat aan het verknippen zyn, verbruikt zyn, ls de distributie vanzelf sprekend afgelopen. En mis schien komt het niet eens zover, want "de toestand kan plotseling veranderen; het feit, dat de rege ring zich in het buitenland voor één week heeft gedekt, wyst daar trou. wens ook al op. Hoe vreemd het de stedeling in de oren moge klinken, de opheffing der vleesdistributie wordt op het ogenblik voor een groot deel ver traagd doorhet mooie weer. Het weer is zo zacht, dat men de koeien nog steeds dag en nacht bui ten kan laten grazen. Het gras is goed en de dieren, komen by kilo's tegeiyk aan en stijgen dus in waar de, terwijl de voeding vrijwel niets kost. PRIJZEN NOG NIET VASTGESTELD. Een andere belangrijke reden, waar om er zo weinig aanbod op de markten is, ligt besloten in het feit, dat de nieuwe veepryzen nog niet zyn vastgesteld. Er wordt ten deze nog overleg gepleegd tussen de re gering en het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw, dat waakt voor de belangen dor boeren, terwyl in dit overleg ook de Stichting van de Arbeid wordt betrokken welker bestuur in dit geval de belangen der verbruikers in het oog houdt. Enige weken geleden scheen men tot overeenstemming te zyn geraakt, maar sedertdien heeft de devalua tie van de gulden de hele zaak weer op losse schroeven gezet. De vee stapel moet des winters ten dele gevoed worden met buitenlands vee voeder, dat nu voor zover het uit landen met een niet dan wel minder ver gedevalueerde valuta komt duurder is geworden. De vraag of daarmee nu reeds by het vaststellen van de veepryzen rekening zal wor den gehouden (en zo ja in hoever re is nog niet beantwoord. Vele boeren echter houden rekening met de mogelykheid van hogere verkoop- pryzen en vinden daarin een tweede aanleiding om niet naar de markt te gaan. WAT WILLEN DE SLAGERS? Is derhalve de terughoudendheid van de boeren wel te begrijpen, moeilijker is het zich een beeld te vormen van wat de slagers nu eigenlyk willen, zy, die spreken, zeggen: vrije handel! Zn, die zwij- gen, schynen het daar met gehele linie mee eens te zyn. Weliswaar is te verwachten, dat de bevolking geneigd zal zijn meer vlees te kopen dan de thans toege stane twee ons per week per hoofd, maar een zeer groot deel van de kopers bestaat uit mensen, die zich daar geen grotere kunnen veroorloven, soorten, waaraan minder verdiend wordt. Bovendien betekent vrije han del vrye concurrentie, hetgeen ook niet voor elke slager even aanlok kelijk is. PRIJZEN EN SUBSIDIES. Nog zwaarder echter weegt het streven van de regering om tegelyk met de distributie ook de subsidië ring af te schaffen. Deze bedraagt op liet ogenblik 38 40 cent per kg. rundvlees en 20 cent per kg. var kensvlees, geslacht gewicht. Afschaf fing van de subsidiëring betekent dus. dat de prjizen in de winkel zullen stijgen. Er ligt echter een sterk dalende tendenz in de varkens- prijzen ten gevolge van een grotere omzet, niet in de eerste plaats bin nenslands. maar vooral in*Engeland. De gehele vee- en vleeshandel bevindt zich op het ogenblik der. halve In een eigenaardlgde „zweven- de toestand", waaraan pas een ein de zal komen als a) de nieuwe vleespryzen eenmaal vaststaan; b) het rundvee op stal wordt gehaald en c) de aanvoer naar de markten toeneemt. Die verandering kan vrij plotseling en vry spoedig intreden. Het is niet uitgesloten, dat de op heffing der vleesdistributie, op wel.- m spoedig daarop vraag ontstaan naar goedkopere uitgaven voor j Ue wijze dan ook, Er zal dus meer volgt. i (Nadruk verboden). De Chinees communistische legers in Zuid-China bevinden zich op het ogenblik nog slechts een honderd kilometer van Kanton. Daarom is men van Hongkong uit begonnen met de evacuatie van nationalistische re geringsambtenaren per vliegtuig. Zy worden naar Tsjoengklng gebracht, dat waarschynlijk de nieuwe zetel der regering zal worden. Het Wereldgebeuren „Samenleven '55 in puin „Het is geboden ook Duitsland meer en meer te betrekken in de West- Europese gemeenschap" was een der passages uit de jongste Troonrede. Een nuchter zinnetje, waaraan ver der niets was toegevoegd. Voor prof. dr. P. J. Bouman uit Groningen is 't enkele dagen geleden uitgangspunt geweest voor een lezing te Utrecht onder de titel „samenleven in puin". Prof. Bouman is jarenlang leraar aan de R.H.B.S. te Middelburg ge weest en derhalve in Zeeland een be kende figuur, met wiens heldere be toogtrant velen hebben kennis ge maakt. Het loont de moeite hieron der enkele hoofdpunten uit .zijn lezing weer te geven, te meer daar zijn op merkingen op eigen waarneming be rusten tijdens een reis door Duits land. Prof. Bouman nu acht Duitsland in eerste instantie een sociaal probleem. Achter de fagade van de Westduitse staat zit men met vier grote moei lijkheden: de volksverhuizing, het verbroken evenwicht in de bevol- kingsbouw, de democratie en de ver houding van de jongere tot de ou dere generatie. De volksverhuizing slaat op twaalf a veertien millïoen Duitsers, die voor de Russische en Poolse legers uit van het Oosten naar het Westen zijn gevlucht. In de vijftig verwoeste ste den in het Westen is voor hen geen ats; zij verblijven hoofdzakelijk op het platteland. Daardoor zijn zij in een geheel ander milieu terechtge komen dan waarin zij verkeerden. Een boer is nu landarbeider, een staatsambtenaar nachtportier. Men hoort deze mensen weinig. Maar de armoede en het heimwee dragen er toe bij, dat zij onrustig worden en zich politiek gaan organiseren. Er is, vooral in de leeftijdsgroep van 20- tot 45-jarigen een ontzaglijk vrouwenoverschot 170 vrouwen te gen 100 mannen. Beide wereldoorlo gen hebben tot gevolg gehad, dat een generatie is uitgevallen. Er is gebrek aan mensen tussen 28 en 35 jaar. Het blijkt, dat de Duitse vrouwen zowel physiek als psychisch de ellen de van de oorlog beter hebben door staan dan de mannen. Wat de democratie betreft, een ge ordende samenleving teert op een bepaalde gezagsverhouding. Deze ver houding is in Duitsland weggevallen. De politieke figuren meestal ou dere mensen, hebben geen prestige bij de jeugd. Deze jeugd verwijt de ouderen gebrek aan leiding. De jon geren immers kunnen niet terugval len op dg periode van voor 1933. Zij kennen slechts de Hitler-periode en in vergelijking met de toestand van nu krijgt deze een bijzondere aan trekkelijkheid door de glans der her innering. De studenten bijv. zijn niet nationaal-socialistisch, maar evenmin democratisch. Veeleer kan gezegd worden," dat alles wat gedaan wordt de jongeren onberoerd laat; ze zijn cynisch en geloven het wel. Kerken, universiteiten en vakver enigingen zyn als rotsen in de bran ding. Veel wordt gedaan voor de op leiding van vakverenigingsleiders, want de vakbonden wortelen veel meer in het werkelijke leven dan de politieke partijen. De Amerikanen hebben de vrye economie op West-Duitsland losgela ten. Dit schept weliswaar hogere wel vaart, maar tegelijkertijd sociale span ningen. die op den duur het extremis me ten goede kunnen komen. Duitsland zal in de toekomst weer afzetgebied voor ons worden, maar niet te vergeten ook een zware con current door zijn goedkopere arbeids krachten. Dit is in grote lijnen het beeld, dat prof. Bouman gaf van het hedendaagse West-Duitsland. STEMMEN UIT DE KERKEN Besprekingen tussen R.K. en Protestantse theologen. Er is de laatste Jaren heel wat geschreven over de verhouding van Rooms Katholieken en Protestanten. Het vorige jaar heeft het maand blad „Wending" een extra nummer gegeven over het Rooms Katholicis me. In „In de Waagschaal" hebben verschillende schryvers artikelen staan .Dr, H. v. d. Linde heeft het één on ander medegedeeld over be sprekingen die in het klooster te Witmarsum In Friesland gehouden zyn tussen Protestantse theologen van verschillende schakeringen en theolo. gen uit de Kerk van Rome. Het R.K. apologetisch maandblad „Het „Schild" heeft ook zyn zienswy'ze over de tolerantie van andersdenkenden gepubliceerd. In tal van R.K. en Prot. dag. en weekbladen ls de ver. houding van Protestantisme en Rooms Katholicisme ter sprake gekomen en nog steeds duikt er in één of ander blad een stuk op, dat nader in. gaat op de vragen, die samen hangen met de verhoudingen tussen de verschillende geloofsbeiydenissen. De vragen, waarom het telkens weer gaat, zyn deze: Kent Rome to lerantie? Kan het verdraagzaam zyn tegenover hen, die niet tot de R.K. Kerk behoren? Kan het dat zyn in principe? Het spreekt vanzelf, dat hier niet gedacht is aan persooniyke verhoudingen, maar aan de wyze waarop de samenleving beïnvloed wordt, als de Rooms Katholle, ken de meerderheid hebben. Is de R.K. Kerk niet even totalitair als het Nationaal Socialisme en het Communisme? Kan zy een andere gedach- tengang naast zich dulden? der zy zich onvrywillig moeten schik ken? De R.K. Kerk kent een bepaalde verhouding van Kerk en Staat. Deze twee hebben met elkaar te maken en wel zo, dat de Kerk in alles de lei ding heeft. De staat geeft door de regering vorm aan de samenleving. Stel U nu voor zo denkt menige Protestant dat aan onze samenle ving, die tot op heden de kenmerken van de tyd der Reformatie draagt, een R.K. stempel zou worden gege ven? Wat zouden dan de gevolgen zyn? Zou dan onze vryheid worden ingeperkt? Zouden de politieke machtsmiddelen van de Staat worden gebruikt om een zekere dwang- op niet R.-Katholieken uit te oefenen? Wy kennen in ons land bepaalde vrijheden en rechten. Van jongs af- aan zijn we daar in opgegroeid. Al lereerst denken we hier natuurlyk aan het recht, dat ieder door de grondwet gewaarborgd wordt, om z\jn gods- Volgens de gegevens van de laatste volkstelling heeft de R.K. Kerk ons land in 17 iaar een hele vooruit gemaakt. Wanneer alt voortgaat, is het denkbaar, dat Ne derland eens een in meerderheid R. K. land zou worden. Er zyn Protes tanten, die alleen maar met een hui vering aan die mogelykheid kunnen denken en zich afvragen welke ge volgen dit voor ons volk en vooral voor de minderheid zal meebrengen. Vragen als deze zyn aan verschil lende R.K. personen voorgelegd. Zy hebben er nog al geruststellend op geantwoord. Toch was niet ieder ge rustgesteld. Ook in Witmarsum is er over gesproken, welke de houding van de R.K. Kerk is als zij niet een minderheid van een volk uitmaakt, maar de meerderheid. Gesteld dat het eens met ons volk gebeurde, zal ons volk dan een andere structuur krij- gen en zal er dan aan andersdenken- over de den iets worden opgelegd, waaron. dienstige overtuiging openlijk te be lijden. Het onderricht der kinderen is eveneens vry, behalve dat de over heid toezicht houdt op de kwaliteit er van. Verder hebben wij vrijheid van drukpers en vrijheid van vereni ging en vergadering. VRIJHEDEN Deze vrijheden, die sinds de Fran se Revolutie over het algemeen ge- meen-goed waren geworden in Euro pa, worden niet overal meer aan vaard. In verschillende landen worden deze klassieke vrijheden sterk aan banden gelegd. Denk bijv. aan het geen er op het ogenblik m O. Europa gebeurt. De Kerk. zowel de Protestantse als de R. Katholieke, heeft er belang bij dat deze rechten en vrijhed< worden gehandhaafd. Het is voc haar van het hoogste gewicht, dat er vrijheid van godsdienst is. vrijheid van geweten, vrijheid van menings uiting, vryheid van opvoeding. Het Nationaal Socialisme en nadien het Communisme hebben ons weer dub bel opmerkzaam gemaakt op deze vrijheden en rechten die wij als on derdanen van de Ned. Staat hebben. Deze vrijheden en rechten kunnen wy niet anders zien, dan als een vrucht, mede van de Reformatie. Herriot heeft in de tyd, toen hij minister-president was, een bezoek gebracht aan het museum van het Protestantisme te Parijs. Toen hy langs de galerij de portretten zag van de bekende mannen en vrouwen van het Franse Protestantisme, van wie verscheidene de marteldood gestorven zyn, heeft hij, onvoorbereid, een hele rede gehouden over hen, die gestre den en geleden hebben voor „de Vrij heid". Als zij het zelf gehoord hadden zouden zij waarschynlijk heel vreemd hebben opgekeken. Maar toch is er iets van waar. Het Protestantisme is altijd heel gevoelig geweest voor die rechten en vrijheden. de gouverneurs der provincies. Daar zijn erge dingen gebeurd, die op het. zelfde niveau staan als de beelden storm. De houding in R.K. kringen hier tegenover is heel verschillend. In de Scandinavische landen hebben de Rooms Katholieken hun afkeuring daarover uit gesproken. In Frankryk hebben verschillende bisschoppen I zich eveneens van Spanje gedistan- 1 cieerd. Anderen daarentegen hebben het gebeurde min of meer vèront- schuldigd of zelfs verdedigd. DE R.K. KERK Naar aanleiding van het gebeurde finds, is hier de vraag met meer na ruk gekomen: Hoe staat dc R.K. Kerk nu tegenover andersdenkenden? Sommigen hebben zeer geprikkeld gedaan over deze vraag, maar er komt toch al meer begrip waarom deze vraag gesteld wordt. In het nummer van de Nieuwe Eew van 1 October schrijft C. F. Pauwels O. P. over het probleem der godsdienstvrijheid. Hii wijst er op,- dat er zeer uiteenlopende R.K. opinies zijn. De „traditionele opvatting telt nog vele aanhangers". Daartegen over staan andere die „da democra tische gedachten over samenleving en staat, gezag en vrijheid van harte hebben aanvaard, ook met alle consc- - quenties." Na er op gewezen te hebben dat beide groepen menen zich te.kunnen beroepen op de encycliek van Paus Leo XIII, eindigt hij znn artikel: „En daarom zijn het niet alleen feiten, die Protestanten ongerust maken: zy kunnen zich tegen onze verzekerin gen in beroepen op heel andere Ka tholieke geluiden en zy kunnen wij zen op ons verleden en onze tradities. Wij kunnen hen niet afdoend ge rust stellen. En is daar iets aan te doen?" H. verdraagzaamheid, tegenover anders denkenden. dan is die vraag in alle ernst gesteld en aan R.K. zijde wordt wel niet altijd deze vraag ook ernstig genomen. Wat er in Spanje fébeurt, maakt dat op dit moment eze vraag niet meer ls te ontgaan. In Spanje is nog niet één procent van de bevolking Protestant. Deze Protestanten zijn bovendien nog ver deeld over heel wat kerken en sec ten. De R.K. Kerk behoeft zich over hen dus niet ongerust te maken. Veel vrijheden worden aan deze Protestanten echter niet gelaten. Het R.K. dagblad „De Tyd", erkent dit openlijk. Bovendien zyn ze nog af hankelijk van de grote willekeur van Statenlid van Antillen sloeg zijn medeafgeyaardigde. Na de commissievergadering van de Staten der Nederlandse Antillen is 't lid Gerharts door zijn medelid Eman in het restaurant van het vliegveld op Aruba op het gezicht geslagen. De heer Gerharts zat met de griffier, en een hoge ambtenaar aan een tafeltje, toen de heer Eman binnenkwam en aan de heer Gerharts vroeg, wat deze van hem te vertellen had. Ver volgens stompte hij hem op de bril, die vernield werd en verwondingen veroorzaakte. De heer Gerharts had in de Staten enige malen verklaard, dat Eman wegens dronkenschap in Rotterdam gearresteerd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3