N NIEUWS UIT ZEELAND OOK DEZE WINTER BEPERKING VAN STROOMVERBRUIK Zaal-weigeringskwestie heeft een precedent. PROEF MET HETE LUCHTMOTOR EISTE EEN SLACHTOFFFR Nieuwe injectiestof maakte blinde honden ziende. WALCHEREN 1 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 Regeling voor etalageverlichting gunstiger dan vorig jaar. Bedrijfsleven zal zelf controle uitoefenen. Het zal noodzakelijk, zijn. dat alle verbruikers van «.-lectrische energie zich in de maanden November, De cember en Januari a,s. van Maandag tot en met Vrijdag van 79 uur en vnn 1618 uur en op Zaterdag van 7—9 uur, de grootst mogelijke beper- 'king opleggen. Daarom zal het verboden zijn om in het aanstaande winterseizoen tij dens de spitsuren otalageverlichting te ontsteken, met dien verstande, dat Tijdens de Haagse conferentie vari 1930 mocht dr. Borms niet spreken Het ANP deelt mede, dat de kwes tie van de zaal-weigering aan het Nationaal Jongeren-Verbond in ver band met de aanwezigheid van Indo nesische gedelegeerden in het zelfde gebouw het Kurhaus te Scheve- ningen 'n percedent heeft. In Jan. 1930 is aan de Ned, R.K. Reisvereni- ging op verzoek van de burgemeester van Den Haag een zaal geweigerd voor een vergadering, waar de beken de Vlaamse activist dr. Borms zou spreken. Daar deze vergadering was belegd in de periode, waarin de be kende Haagse conferentie werd ge houden, meende de Nederlandse over heid. dat het een schending van het gastrecht tegenover de Belgische ge delegeerden zou zijn, wanneer men iemand als dr, Borms. die zo buiten- fewoon fel tegen de Belgische een- eidsstaat gekant was. liet spreken. De zaak kwam nog voor de kanton rechter. maar deze stelde zich op het zelfde standpunt als de Haagse bur gemeester en verklaarde de organi serende vereniging niet ontvankelijk in haar eis om schadevergoeding. Schacht In zijn hotelkamer door menigte bedreigd. Een menigte van ongeveer 500 per sonen is Vrijdag te Düsseldorf het ho tel binnengedrongen waar dr. Hjal- mar Schacht. Hitlers minister van financiën, met zijn vrouw intrek ge nomen had. Zij droegen spandoeken met „geen plaats voor oorlogsmisda digers". De menigte viel tenslotte een mail op leeftijd aan, die op Schacht geleek terwijl Schacht zich met zijn vrouw in de hotelkamer had opgeslo ten. Een gemotoriseerde eenheid der politie nam Schacht in bescherming. Vakvereniginirsleiders konden de me nigte tot bedaren brengen door te doggen, dat hij „gearresteerd" was. Schacht is van oorlogsmisdaden vrij gesproken op het grote proces te Neu renberg en voorts is hij door 5 zui- verings-processen gekomen. «Ingezonden mededeling) Operatie „Edelweis" trekt veel belangstelling Ondanks het bijzonder gun stige weer voor hen. die thuis wassen, hebben ook deze week weer vele dames het besluit ge nomen de was te laten verzor gen door Stoomwasserij „EDELWEIS". Singel 135. Vlissingen. Telefoon 2589, Depót te Middelburg: Vlasmarkt 45, Telefoon 3135. Nu ook het drogen der was een steeds groter probleem gaat worden, zullen ongetwij feld vele huisvrouwentot hot besluit komen bun was door ..Edohveis" te doen behandelen. Vraagt U ook eens inlichtin gen of geeft U ons een proef- was te verzorgen zonder enige verdere verplichting. U weet toch dat het merken der was .overbodig is? EEN EDELW'EIS-WAS. EEN HELDERE WAS. IE U W S in een O T E D O P De Goudse bioscopen, die enige we ken lang gesloten zijn geweest in verband de te zwaar geoordeelde vermakelijk heidsbelasting. zijn thans op advies van de Ned. Bioscoopbond weer geopend. Men vertrouwt, dat op de verschilpunten spoe dig overeenstemming zal zijn te berei ken. In Guatemala hebben hevige over stromingen plaats gevonden, welke het gevolg zijn van de hevige regens, die in de laatste vijftien dagen in 't land geval len zijn. Men vreest, dat vijf en dertig personen om het leven zijn gekomen. Erasmus, de Zuid-Afrikaanse mi nister van defensie, heeft veldmaarschalk Smuts van zijn functie als opperbevel hebber van het leger tc velde ontheven. Smuts, die zijn rang behoudt, is op de pcnsioenslijst geplaatst. Tegen de 44-jarige doktersweduwe B. werd voor dc Asser rechtbank ccn boe te van f 100 geëist wegens het als straf maatregel toedienen van braak-verwek- kende injecties aan een politieke de linquent in het kamp Westerbork. waar zij als tocxichthoudster van dc genees kundige dienst werkzaam was. De Asser rechtbank heeft een auto mobilist. die verantwoordelijk was voor een ongeval met 'dodelijke afloop, ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Onderzoek van zijn bloed had uitgewezen, dal dit een alcoholpercentage van 1.55 be. vatte, terwijl maximaal 1.50 wordt toe. gestaan. Juist één-twlntlgste procent te veel dus Franco zal 22 October te Lissabon voor ccn officieel bezoek aankomen. onder bepaalde voorwaarden aan win- keiiers kan worden toegestaan gedu rende de spitsuren hun winkel- en etalage verlichting voor de helft in gebruik te nenjen. CONTROLE. Voor het tot stand komen van deze regeling was het nodig, dat het be drijfsleven zelf de controle op de na leving der regeling ter hand nam. De organisaties van de detailhandel heb- ben, gelet op het detailhandelsbelang dat hiermede gemoeid is en in de overtuiging, dat de. overgrote meer derheid deze regeling loyaal zal na- nakomen. deze taak op zich genomen De leiding van de controle zal be rusten bij een landelijke commissie voor de etalageVerlichting. waarin af gevaardigden van Middenstandsbon den en grootwinkelbedr. en de verbrui kerscoöperaties. zitting hebben. Bo vendien wordt een groot aantal plaat selijke controlecommissies gevormd, die de uitvoering der controle op zich zullen nemen. VERBINTENIS. Elke winkelier, die van deze rege ling gebruik wil maken, zal zich je gens het electrticiteitsbedrijf schrifte lijk moeten verbinden om gedurende de spitsuren niet meer dan de helft van zijn winkel- en etalageverlichting te branden. Aangaande het ondertekenen der verbintenissen zullen de winkeliers nader bericht ontvangen, hetzij rechtstreeks van de electriciteisbedrij- ven. hetzij van de kamers van koop handel of de plaatselijke controle commissies. (Ingezonden mededeling). SCHOENEN worden duurder Schoenen worden niet duurder SCHOENEN worden duurder Schoenen worden niet duurder? wy weten het niet, maar één ding is zeker, de voorraad van NU by BATA wordt niet duur" der hij is evenwel niet onbe perkt. Neem daarom geen risico. KOOP DAARNU Tabaksdetailhandel ziet de omzet dalen. TE VEEL CONCURRENTIE De secretaris van de vakgroep de tailhandel in tabak en tabaksfabrika ten deelt het volgende mede: Volgens de laatste publicatie van het economisch instituut voor de mid denstand was de omzet van de eigen- ïyke tabaksdetailhandel 8 pet. lager dan in Juni, een maand vóór de op heffing van de tabaksdistributie, wel ke percentagedaling dus een bevesti ging is van de achteruitgang van de inkomsten van de sigarenwinkeliers. De oorzaak is deze: Ongevraagd kregen vele kruideniers, hotels, café's, restaurants, cantines, restauraties, koffietentjes, enz. van fa brikanten en grossiers rookartikelen ten verkoop, waardoor het aantal ver kooppunten verveelvoudigd werd. Tot 1 Juli werden tabak, sigaren en sigaretten verkocht in circa 10.000 ge specialiseerde zaken en 13.000 ge mengde bedrijven. Nu kan men het totaal aantal verkooppunten wel on geveer op het dubbele stellen. Noodlottige explosie In laboratorium van de Technische Hogeschool te Delft. Oorzaak nog niet opgehelderd. Vrijdagmiddag heeft zich in het gebouw voor werktuig. scheepsbouwkunde van de Techni- sche Hogeschool te Delft een ont- ploffing voorgedaan in een opstel- ling voor het verrichten van onder zoekingen aan de Philips hete lucht, motor. De ingenieur Meier Mattern van Philips werd hierbij zo ernstig gewond, - dat hij korte tyd later in een ziekenhuis is overleden. Een 'Zo- jarige monteur uit Dordrecht werd ernstig aan één der armen gewond, terwyi anderen lichte verwondingen opliepen. Aanvankeiyk werden weinig mede- delingen verstrekt omtrent de' toe dracht van het ongeluk, maar later vernam het A.N.P., dat de explosie zich had voorgedaan by proefnemin gen met de hete luchtmotor. In de Komende dagen zal o.l.v. de justitie door deskundigen van dc T.H. en van Philips een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing worden ingesteld. Dit onderzoek zal worden bemoeilijkt door de omstandigheid dat de opstelling zwaar beschadigd en zelfs gcdeelteiyk versplinterd is. Men vraagt zich in elk geval af of het ongeluk tc wyten is aan een constructiefout van de meetopstel ling of dat men de hete luchtmotor op een te hoog toerental heeft la ten draaien. Het was bekend, dat Ook voor behandeling van mensen? In een centrum voor dierenonder- zoek te Amsterdam worden sedert enige tijd met veel succes honden, wier gezichtsvermogen geheel of ge deeltelijk verdwenen was. ingespoten met een door de heer van Leeuwen uit Soest samengestelde stof. Bij hon den, die leden aan glacoom (staar) of cataract heeft deze therapie tot zeer opmerkelyke resultaten geleid. In vele gevallen verdwenen^, de lensvertroe belingen reeds na een eerste inspui ting. Een dierenarts, die de inspuitin gen heeft uitgevoerd, bevestigde de mededelingen van de heer van Leeu wen, die biochemicus is. Mensen zijn met dc nieuw ontdekte stof nog niet behandeld, maar de heer van Leeuwen is er van overtuigd, dat zyn therapie ook op het menselyk oog een heilzame werking zal hebben. Het net om Gluliano steeds dichter. Na een gevecht, dat dc hele nacht duurde, heeft de Siciliaanse politie Giuseppe Cuccinella, de voornaamste volgeling van de bendeleider Gluli ano, gevangen genomen. Cuccinella wordt beschuldigd van het vermoor den van 30 politic-agenten. De arrestatie van Cuccinella, brengt het aantal assistenten van Giuliano, die de laatste drie dagen door de politie gevangen zijn, op tien. Het poli tie-off ensief begon Vrij dag vroeg, toen een mobile politie afdeling op grond van geheime in lichtingen het beleg sloeg voor een huis in de voorstad van Palermo. De politie opende het vuur op het huis, waar Giuliano's voornaamste revolverheld Cuccinella zich met zyn vriendin Angela Burrano ophield. Het meisje vocht aan de zHde van de 28-jarige bandiet en laadde znn revolver, terwyl hn trachtte zich n weg door het politiecordon te vech ten. Ten slotte lukte het de politic de revolver uit Cuccinella's hand te schieten. Hy en het verschrikte meisje werden na hun arrestatie naar het hoofdbureau van politie vervoerd. men proeven nam omtrent de capa citeit van de motor. Prof. ir. B, C. Kroon, voorzitter van de afd. Werktuigbouwkunde, Scheepsbouwkunde en Vliegtuig- bouwkunde van de T.H. weigerde inlichtingen over het gebeurde te geven. ZWARE SLAG. Toen het ongeluk zich voordeed, was het laboiratoriumgebouw in 'n dichte mist gehuld. Opgeschrokken door de dreunende slag van de ex plosie, snelde men van alle k£nlen te hulp. Men trof de gewonden aan bij één uit zijn voegen gerukte muur tussen de resten van de versplinter de box, waarin de hete luchtmotor 'proefgedraaid had. Voor ir. Meier Mattern mocht hulp niet meer ba ten. Geneeskundige dienst, politie en parket waren spoedig aanwezig. Het stoffelijk overschot van ir. Meier Mattern, die in het Oude en Nieuwe Gasthuis is overleden, is in beslag genomen. Ook de zwaar gewonde monteur G. uit Dordrecht werd in dit ziekenhuis opgenomen. De beide andere gewonden konden vry spoe dig huiswaarts keren. Boze kok ranselde caféhouder dood Een vechtparty in het café Mexico- City in de Warmoesstraat te Amster dam heeft Vrijdagavond één slachtof fer geëist. De 24-jarige kok G., in de buurt beter bekend als „Haagse Ap- pie" kreeg onenigheid met de café houder R„ die niet wilde toestaan, dat een vriend van Appic in het café op zijn harmonica speelde. De caféhou der, die geen muziekvergunning had, vreesde nl. moeilijkheden met de poli tie. Appie verkeerde toch reeds in 'n kwaad humeur, omdat de l^iffetjuf- frouw, met wie hij enige tijd zeer goed bevriend was geweest, niet lan ger van zyn attenties gediend bleek, greep de caféhouder beet en wierp hem in een hoek. waar hij hem met de vuisten zodanig bewerkte, dat de man vrijwel onmiddellijk 'ter plaatse overleed. Cafébezoekers trachtten te vergeefs de vechtenden te scheiden. De politie, die al gewaarschuwd was op verzoek van de caféhouder, die moeilijkheden had zien aankomen, kon niets anders meer doen dan de dader arresteren. Voorlopig nog een pas nodig voor België. Voor individuele reizen naar Bel gië blijft voorlopig van kracht de re geling, dat men in het bezit moet zijn van een na 1 Januari 1946 afgegeven of verlengd paspoort. Het is niet te verwachten, dat vóór het begin van het volgende jaar geen paspoort meer nodig zal zijn, doch gebruik zal kunnen worden gemaakt van een bewys van Nederlanderschap. Staten Nederlandse Antillen willen nieuw ontwerp interim-regeling. De Staten der Nederlandse Antillen hebbep openbaar het advies inzake de interim-regeling vastgesteld, dat reeds was opgesteld in de commissie-ver gaderingen. Afwijkend van het stand punt der Nederlandse regering, menen de Staten, dat de verhouding Neder land—SurinameNederlandse Antil len geregeld kan worden geheel los van een oplossing inzake de toekom stige verhouding het koninkvyk de V.S.I. Na de behandeling van de artikelen en onderdelen geven de Staten in overweging in verband met de talrijke ingrijpende wijzigingen, die voorge steld worden, het voorontwerp te vervangen door een geheel herzien ontwerp, waarin de voorgestelde wij zigingen verwerkt zijn. Telefoonkabel bij Terneuzen beschadigd. ANKER VAN NOORS M.S. „INGRID" NAM KABEL MEE Zoals wij reeds eerdér meldden, moest het Noorse motorschip „Ingrid" dezer dagen met machineschade naar Antwerpen terugkeren. Nader verne men wij nog, dat het schip door de mist voor anker ging bij Terneuzen. Het blijkt dat de „Ingrid" ankerde vlak onder de kust, waar het anke ren verboden is in verband met de daar aanwezige telefoonkabels. Toen de mist minder dik werd heeft het schip het anker weer ingehaald en is doorgevaren. Hierbij is het anker achter een kabel blijven hangen, die meegesleept werd. De kabel werd geheel uit de dyk ge trokken en werd zwaar beschadigd. De telefoonverbinding met Zeeuwsch Vlaanderen heeft hiervan geen last ondervonden. Het kabelschip Poolster was spoedig ter plaatse om de schade op te nemen. Men is thans met de herstelling van de kabel bezig en naar wij vernemen, moest er een nieuw kabelstuk van ongeveer 1000 meter, ingelegd worden. Belangrijke vergadering over schooltandverzorging. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 5 November te Goes een bijeenkomst wor den gehouden, waarop dr. F. J. J. Scherphuis, inspecteur Schooltandver zorging en secretaris van de Centrale Raad voor Schooltandverzorging zal spreken over het doel der Schooltand verzorging. De vergadering zal onder meer worden bijgewoond door ver tegenwoordigers der Zeeuwse gemeente besturen, onderwijsautoriteiten, medische autoriteiten en verdere bij de schooltand verzorging belanghebbenden. Nasleep van ontgroening. De onlangs te Groningen bij de ontgroeningsfeesten zo ernstig ver wonde en in het ziekenhuis te Gro ningen opgenomen student W. Duin- ker is in zoverre hersteld, dat hij het ziekenhuis kon verlaten en op Don derdag jl. naar de ouderlijke woning te Tholen werd overgebracht, waar hij verder verzorgd kan worden. Goes heeft 16.000 Inwoners. Vrijdagmorgen werd te Goes de zestienduizendste inwoner bij de Bur- gerlyke Stand ingeschreven. Het was de zoon van de architect D. C. Busch. „Koningin Juliana" op 24 October in revisie. Naar wij vernemen, zal de „Konin gin Juliana" van de Provinciale Stoombootdienst, die de lijn Vlissin genBreskens onderhoudt, op 24 Oc tober ongeveer een maand uit de vaart worden genomen voor de ge bruikelijke revisie, die de boten van de provincie op regelmatige tijden pndergaan. De dienst, zaj .in die tijd worden gevaren door de „Prins Wil lem". de „Koningin Wilhelmina" en de „Dordrecht". SCHIPPER YTSSERIJPOLITIE Bij beschikking van de minister van Financiën is benoemd tot schipper by de Visscrijpolitïe op de Zeeuwse stro men met standplaats Yerseke, de hoer A. M. de Munck, thans' schipper op een domeinvaartuig ter standplaats Middelburg. Wageningse studenten op Walcheren en Z.-Beveland. Het gezelschap van 78 studenten van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen, dat Donderdag onder leiding van de hoogleraren ir. F. Hellinga, dr. ir. G. Minderhout, dr. ir. C. H. Edelman, ir. P. A. v. d. Ban en dr A. C. Schuf- felen, in Westkapelle arriveerde en daar de nacht doorbracht, heeft Vrij dag een excursie op Walcheren ge maakt Zoals reeds gemeld, was het doel hiervan het aanschouwelijk do ceren van landbouwproblemen. Van Westkapelle begaf men zich via Aagtekerke en Serooskerke naar Ga- pinge, waar op bepaalde percelen het werken ten behoeve van de herver kaveling met mechanische hulpmid delen (bulldozers, enz.) werd gadege slagen. Nadat nog een bezoek aan Veere was gebracht, reden de twee autobussen met studenten naar Sou burg en naderhand naar de Wilhelmi- napolder. Op Zuid Beveland werden achter eenvolgens het bedrijf van de Maat schappij De Wilhelminapolder en de Yersekse Moer bezocht. De nacht werd weer in Westkapelle doorge bracht. Wanneer de mist dat niet zal verhinderen. zal vandaag naar Zeeuwsch-Vlaanderen worden gere den, waar de Braakman en een paar denfokkerij in IJzendijke bezichtigd zullen worden. Hierna wordt de te rugreis aanvaard. Vlassers van Dreischor willen moderniseren. Onlangs is op initiatief van burge meester A. H. Vermeulen van Drei schor een commissie gevormd, welke wil trachten te komen tot de oprich ting van een coöperatieve vlassers vereniging voor de streek rond Drei schor. In de eerste plaats wil men gezamenlyk, in navolging van de Zeeuw-Vlaamse vlassers, enige ma chines kopen om zo te geraken tot mechanisering van een deel van het bedrijf. De bedrijven zelf zullen overi gens geheel zelfstandig blijven. Men denkt in de eerste plaats een zwingel- turbine en een lokkenveredeüngsma- chine aan te schaffen. Het belang rijkste is natuurlijk, dat de vlassers door sneller te werken hun kapitaal ook sneller kunnen omzetten. Op' 24 October zal te Dreischor een vergadering gehouden worden,' waar in c«e vlassers door deskundigen zul len worden voorgelicht. Proeven met verbouw van mais Ook op Schouwen en Duiveland heeft men deelgenomen aan de proe ven met het verbouwen van mais. Daarvoor is een Amerikaanse mais- soort gekozen waarvan men de in druk heeft, dat zij het goed zal doen in Zeeland. 1 De drie vélden óp "Schouwen en Duiveland namelijk een van 1 H.A. te Gouweveer, een van lVa H.A. te Oosterland en een van 13 Are bij Zierikzee, staan er goed voor. Ver wacht wordt, dat de opbrengst rede lijk zal zijn. Gewacht wordt op de komst van de plukmachine, die thans nog in Zeeuwsch Vlaanderen wordt gebruikt. Eerst na het plukken van de kolven, kunnen de definitieve oogstresultaten worden vastgesteld. Middelburg DE FRANSE T.V. IN MIDDELBURG Thans is ook de tweede Middelburg se televisie-amateur, de heer C. A. Kunst, er in geslaagd de Franse tele visieuitzending op te vangen. Donder dagavond kreeg hy voor de eerste maal het beeld van Parijs. Zoals ge meld. was de heer J. v. d. Hiele in Mid delburg de eerste in ons land, die de Franse uitzending ontving, t.w. in be gin October. DUITSE KINDEREN OP BEZOEK. Vanwege de sectie Kinderbescher. ming en Reclassering van de Ned. Hervormde Kerk zullen begin Novem ber voor een tijd van drie maanden jongens en meisjes van 1014 jaar uit Hamburg in Protestantse gezinnen in Middelburg worden ondergebracht. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Van 14 October 1949. Fruit. Appels: Cox's Oranje Pippin 13 —42; Glorie van Holland 16—25; Goud- reinetten 1823; Laxton's SuDerbe 1116; Sterappels 1427; Appels val 817; To maten 1645; Peren: Legipont 1824: Conference 311; Doyenné du Cornice 19 —36; Nouveau JPoiteau 712; Emile d'Heyst 6—11; Maagdeperen ll;Zwijndr. Wijnperen 3—13; Peren val 3—7; Druiven: Alicant. 75—1,03; Frankenthaler 63-82 alles per kg.; Meloenen: Net 618: Ananas 4— 24; Suiker 1314, alles per stuk; Groenten: Bloemkool I 16—61; idem II 821: idem in 8-^14; Komkommers 1 A 22; idem I 9-20- idem II 6—17; idem III 610; Sla 411; Spinazie 231; Andij vie 5—12; Rodekool 5,50—14; Savoljekool 5.50—21; Wittekool 8—12; Chinesekool 12; Dubbele princessen 20—54 Pronkbonen 20 —39. Snijbonen 20—97: Kroten (kg.) 5— 10; Bospeen 618; Breekpeen 5.507; Prei 11—28; Boskroten 5—10: Sla (kg.) 10—35; Ramenas 6—9; Veldsla 510: Stokprinces- sen 48—62; Uien 615; Wagenaars 20— 26; Witlof 19—53: Postelein 35—36; Kool rapen 6—7. Aardappelen:'Koopmans blauwe 6—6,30; Aardappelen veevoeder 3—3.50,, beide per 100 kg. MARKTBERICHT EIEREN. Van 10—17 October 1949. Sortering I; Minimumprijs voor pluim- eehouders f 2,28 per kg.; Uitbetalings- prijs poeleitjes 10.'/2 cent. Vuilschaligen 2 cent minder per ei. Zegelprijs 5 cent. Winkelprijs per 100 stuks f 20 voor klasse 0: f 19 voor klasse I; f 18 voor klasse II; f 17 voor klasse III; f 16 voor klasse IV; f 13.50 voor klasse V; f 13 voor klasse VI; f 12 voor klasse VII. LOODS OP KORTE BURG EXIT. De foeilelijke loods, die lange tijd do Korte Burg te Middelburg ont sierd heeft, is thans eindelijk afge broken, Deze loods werd destijds op getrokken op hpt terrein tegenover do Abdij, dat in de toekomst bebouwd zal worden. Inmiddels zijn op hot open terrein langs de Bachtpn Steene de voorbe reidingen voor de bouw van dc. R.K. kerk begonnen Een oud pand aan hot einde van dit tprrein werd in ver band hiermede reeds gesploopt, OPLEIDINGSCURSUS KIXDERZORG. Aan de inrichting Kinderzorg te Middelburg is thans een opleidings cursus verbonden voor het personeel, die twee jaar duurt en de mogelijkheid opent tot. het verkrygen van een ian- delyk geldend diploma. Door verschei, dene docenten wordt les gegeven iri paedagogiek, psychologie, gestichts- paedagogiëk, practiscjie theologie, kinderbescherming en gezondheids leer. POLITIE VOETBALT WEER. De voetbalcompetitie van politie- sportverenigingen is weer begonnen. De Middelburgse vereniging komt nu uit in een Zeeuwse competitie', waarin echter ook de (Brabantse) clubs 'van politie en marechaussée uit Bergen op Zoom zijn opgenomen. Br zijn nü twee wedstrijden gespeeld: de Middelburgse gemeentepolitie-ploeg kwam uit tegen de Marechaussée Terneuzen en ver loor daarvan met 23, de Rijkspolitie Middelburg speelde tegen het elftal van de gemeentepolitie Vlissingen en won met 4—0. Vlissingen CHR. KANTOORBEDIENDEN VERGADERDEN. Woensdagavond hield de afdeling Vlis singen van de Ned. Ver. van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden een algémene ledenvergadering. Het hoofdbestuurslid de heer Z. Bras uit Rotterdam sprak over het onderwerp „De strijd tot vernieu wing der samenleving". Tevens werd uitgereikt het gouden in signe voor 25 jaar lidmaatschap van het C.N.V. aan de afdelingsvoorzitter, de heer J. Poppe, waarbij rnet waardering ge sproken werd over hetgeen de jubilaris voor de Chr. vakbeweging heeft verricht- Drie Zeeuwen gewond bij ernstig verkeersongeval te Zaltbommel Nabij Zaltbommel, op het kruispunt UtrechtDen Bosch en TielRotter dam is Vrijdagmiddag een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij enige Zeeuwen werden gewond. Mevr. de Voet uit Kloosterzande kwam met haar luxe wagen in aarp- ryding met een 5-tons vrachtwagen. De luxe wagen sloeg over de kop en beide wagens vlogen in brand. Een dokter, die toevallig passeerde, bevrijdde de inzittenden uit de bran dende wagens. Mevr. de Voet en de chauffeur van de vrachtauto hadden inwendige kneuzingen en verwondin gen opgelopen. Het zoontje van mevr. Voet, dat in de auto lag te slapen, kwam met enkele brandwonden en de schrik vrij, terwijl het dienstmeisje, mej. Willems, zwaar werd gewond. Allen werden in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch opgenomen. De auto's waren totaal vernield. Héél Middelburg drage bij' voor het oorlogsmonument. In de afgelopen weken zyn in eni ge Nederlandse gemeenten weer mo numenten onthuld ter nagedachtenis van de gevallenen in de afgelopen oorlog. Dat gebeurde in plechtigheden, die meer, véél meer waren dan een formaliteit. Het is goed, dat deze mo numenten worden opgericht, niet, om dat zij wellicht een plein of een park verfraaien, maar omdat het hoogste offer, dat velen brachten voor onze vrijheid, niet vergeten mag worden, omdat zo'n gedenkteken ons en wat vooral belangrijk is ook ons nage slacht iedere dag aan dat offer herin nert. Middelburg heeft nog niet een dergelijk monument, maar, zoals be kend. verkeren de plannen tot op richting hiervan in een ver gevorderd stadium. Prof. Wenckebach uit Noord- wijkerhout maakte er een ontwerp voor, dat tegelijkertijd eenvoudig en indrukwekkend is, er werd besloten het gedenkteken te plaatsen op de Groenmarkt bij de tijdelijke Staten zaal en er werd een comité gevormd, dat zich belastte met het inzamelen van gelden, om een gedeelte van de kosten%te dekken. Men realisere zich wél, dat het hier niet gaat om „weer zo'n inzameling". Het is de dure plicht van iedere Mid delburger om naar vermogen bij te dragen, een dure plicht, omdat hij door het brengen van een gering gel delijk offertje zijn dank kan betuigen aan hen, die voor hem alles gaven, en het licht van de vrijheid niet meer mochten aanschouwen, zijn dank ook, omdat hij gespaard is gebleven. Het moet zo worden, dat. wanneer een- maal het monument opgericht is, iede re Middelburger kan zeggen: „Ik heb daar mijn steentje voor bijgedragen". Het is nodig, dat de burgerij een be drag van ƒ7500 bijeenbrengt. Dat be drag móét er komen en kan er ook komen, mits ieder van goede wille is. Welnu, de inzameling is thans aan de gang. Men taste dus in de buidel! KERKNIEUWS. MARKTBERICHT VEERE. 3335 kg. Pellerij garnalen 45 cent per kg. sten te Rotterdam* GER. GEMEENTE. Beroepen te Vlïssingertk*jd. J. W. Ker- FILMS VAN DE WEEK Opmerkelijke Duitse film. „Huwelijk in de schaduw" (Ehe im Schatten) met Paul Klinger en Elsa Step- pat. Over weinige onderwerpen is na de oorlog zoveel geschreven als over'het al dan niet aanwezig zijn van schuldgevoel bij het Duitse.volk. Thans wordt men opnieuw met dit probleem geconfron teerd door de vertoning van de rolprent „Ehe lm Schatten", de eerste Duitse film, die na de bevrijding in Zeeland wordt vertoond. Dit werk heeft één van de tallooze oorlogstragediën, die het gevolg waren van het anti-semitisme in het „Derde Rijk", als gegeven en handelt over de beroenlde Duitse acteur Joachim von Gottschalk, een tragedie, die in zelf- moord een einde vond. En wanneer wij dan hier de filmische- en spelkwalitei- ten van dit product onbesproken laten voldoende zij het op te merken, dat die n bevredigende mate aanwezig zijn en ons bepalen tot de strekking. dan komt men ondanks of misschien wel juist dank zij de reserve, waarmede men de film gadeslaat, tot de conclusie, dat het schuldbesef hier wel degelijk wordt be leden en éérlijk wordt beleden. Deze film van de week gaat in Luxor, Vlissin gen. „Are de Triomphe" (Arch of Triumph) met Ingrid Bergman, Charles Boyer en Charles Laughton; regie: Lewis Milesto- De jongste roman van Erich Remarque werd door M. G. M. op meer technisch knappe, dan geïnspireerde wijze verfilmd. Ondanks het feit, dat drie begaafde ster ren er hun krachten aan wijdden, ligt op deze film teveel het stempel „maakwerk" gedrukt, dat in scherpe tegenstelling tot Metro-Goldwyn-Mayer's verfilming van Remarque's „Drie Kameraden". Of ligt de oorzaak in de omstandigheid, dat laatstgenoemde roman op veel hoger ni veau lag dan „Are de Triomf" Electro, Middelburg. „Het „onstuimige blondje" (Incendiary Blonde) met Betty Huton, Arturo de Cor dova, Ch. Ruggles en Albert Dekker; re gie: George Marshall. Een kleurige showfilm met een tempe ramentvol gegeven en een temperament volle ster in de hoofdrol, vormt een sma kelijke filmkost in Alhambra. Vlissingen. Betty Hutton zingt, danst en weet boven dien nog goed te acteren, terwijl de rol van de onstuimige Texas Guinan, die ge- getrouwde huisvrouw werd, haar als het ware op het lijf geschreven wes. „,Het vergeten bruidje" (Thrill of a Romance) met Esther Williams, Van Johnson, Lauritz Melchior en Tommy Doryes; regie: Rich. Thorpe. Herinnert U zich nog die kostelijke amusementsfilm. „Bathing Beauty"? Hier is die beauty Ssther Williams weer in een technicolor-musical, die klinkt als een klok. Er is voldoende zang, dans. mu ziek en show om het magere scenario te ondersteunen en natuurlijk vertoont Esther ook weer fraaie staaltjes van zwemkunst, Schouwburg. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2