PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De harde Benelux-noten nog lang niet gekraakt Royale schadevergoeding voor getroffenen van Irma 0£ BILT Deze week KERK IN TSJECH0-SL0WAKIJE NU ONDER STAATSCONTROLE ZAL DE R.T.C. OP 1 NOVEMBER GEREED ZIJN Amerikaans communistische leiders schuldig verklaard. Communisten trekken Kanton binnen. VOORSPELT.- 192e Jaargang - No. 251 Directie: F. van de Velde en F. 8. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllutijn, Pl.verv.: \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8 regels): '•an 1—5 regels l 1.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 20 In het bijzonder de goudclausule blijft een lastig struikelblok Waarschijnlijk verdaging van de conferentie tot over enkele maanden. De Benelux-conferentie te Luxemburg is niet toegankelyk voor de pers; wel nemen van tyd tot tijd enkele afgevaardigden de moeite de journalisten rondom de conferentiezalen in te lichten over het verloop der besprekingen. Uit een aantal nog niet geheel met elkaar kloppende verklaringen en geruchten valt op te maken, dat de discussies weliswaar In zeer vriendschappelijke geest gevoerd worden, dat er ook resultaten worden bereikt, doch dat het te bezien staat of enkele harde noten reeds op deze conferentie gekraakt kunnen worden. Als wy over het struikelblok van de goudclausule heen kunnen komen zal niets meer een overeenkomst in de weg staan, zei gisteravond de Belgische premier Eyskens tot een correspondent van Reuter. Maar om dit struikelblok gaat het juisf. Met de goudclausule wordt bedoeld de bepaling, dat Nederland een na delig saldo uit het handelsverkeer voor zover het een bepaald bedrag overschrijdt zal moeten vereffenen in goud of dollars. Prof. Keesing, één der Nederland se afgevaardigden, herhaalde giste ren bondig, dat Nederland tegen deze goudclausule gekant blijft. Ons verzet daartegen is geen kwestie van economisch geloof, zei- de hij, maar een zaak van recht streeks nationaal belang. Nederland wil liever zyn handelsschulden met ponden sterling of enige andere muntsoort, waarover het. beschikt, betalen. Over voldoende dollars of goud beschikt het niet. Prof. Keesing verzekerde, dat 't beginsel van de Benelux niet be- aar rap- ;rpi en Luik en zal binnen een J£ port uitbrengen. Wat de landbouw betreft is van Nederlandse zijde voorgesteld een egalisatie-fonds in te stellen om de zwakkere Belgische landbouw te steunen en daarmee een bezwaar van Belgische zijde weg te nemen. Het is waarschyniyk, dat Zater dagavond of Zondagmorgen de con- ferentie verdaagd zal worden tot over een paar maanden, omdat eerst dan een beter overzicht zal zyn verkregen van de gevolgen der \ve- derzydse devaluaties. Wellicht zal het woord „verdaagd" zelf niet ge bruikt worden, doch andere termen komen op hetzelfde neer. Een duidelijke aanwijzing daar voor is trouwens de uitspraak van prof. Lieftinck. dat de conferentie veel beter enkele maanden later had kunnen beginnen. Vrijdagmiddag verklaarde de Belgische minister van financiën, Ltebaert, deze uitspraax van zijn Nedérlandse collega ten volle te kunnen onderschrijven. De afgelopen week heeft in het buitenland weer menige beslissing gebracht, waarvan de betekenis tot over de grenzen van het betrokken land reikt. Dit geldt in de eerste plaats voor de beslissingen in Oost- Duitsland, die met de verkiezing van de grijze communisten-leider Wil helm Pieck tot president het sluitstuk plaatste in het gebouw van de Oost- Duitse staat, welke inmiddels ook al een regering kreeg, waarin de com munisten nota bene niet eens de meer derheid hebben. Maar dat is wellicht de afspiegeling van het resultaat van de verkiezingen van enige maanden geleden, toen de communisten ook maar „net aan" uit de bus kwamen. Dat hier ook een vertegenwoordiger van de vroegere Nazi's een zetel kreeg toebedeeld, is een feit, dat ons even doet opschrikken, maar ook in Oostenrijk blijkt het Nazidom nog mee te tellen, getuige het feit, dat daar hun „Bond van Onafhankelij- ken" bij de verkiezingen op niet minder dan 16 zetels in de volksver tegenwoordiging beslag wist te leg gen. Overigens verloor hier de Kath. Volkspartij haar absolute meerder heid en gingen ook de socialisten in zetels achteruit, wat overigens niet zal kunnen verhinderen, dat de coa litie van deze beide partijen in We nen wel aan het roer zal blijven. In Noorwegen boekte de socialisti sche partij daarentegen een behoor lijke winst en werden de communis ten vrijwel uit het parlement wegge vaagd. Het heeft er enige tijd naar uitge zien, dat ook de Engelsen dit na jaar nog ter stembus zouden gaan, maar ten slotte heeft de stroming, welke van mening is dat de Labour- regering haar periode behoort uit te dienen, het gewonnen, en Donderdag kon minister-president Attlee mede delen, dat de regering besloten had de Koning niet te adviseren tot par- lementsontbinding over te gaan. De oppositie moet dus nog wat geduld hebben! Frankrijk kreeg een nieuwe premier in de socialist Moch, die thans bezig is een kabinet samen te stellen: het tiende na de bevrijding. Moch be haalde in de Nationale Vergadering maar juist het vereiste aantal stem men. Het ziet er dan ook naar uit, dat hij en zijn ministers heldin de komen de weken lang niet gemakkelijk zul len krijgen. In België schijnen de kansen op 'n accoord in de Koningskwestie geste gen. Bekend gemaakt werd, dat de volksraadpleging over dit probleem per arrondissement zal geschieden. De uitspraak zal dus een beeld geven hoe de meningen over dit probleem over het land verdeeld zijn en de kansen, dat het politiek-Katholieke Vlaanderen Wallonië zal kunnen weg vagen zijn hierdoor wel enigszins ge reduceerd. Van grote betekenis, vooral ook voor ons land, zijn de Benelux-be- sprekingen, welke Donderdag in Lu xemburg zijn begonnen. Heel wat monetaire en economische problemen zullen hier nader tot een oplossing moeten worden gebracht, wil de Unie inderdaad in de zomer van 1950 wer kelijkheid kunnen worden. In België is overigens vooral in handelskringen nog al wat verzet aan den dag ge treden tegen het besluit om de Voor-Unie thans reeds te verwezen lijken. En dan de Ronde Tafel-conferentie. Het ziet er naar uit, dat men opnieuw dreigd wordt. De vooruitzichten zijn echter niet zo gunstig als een hall' I jaar geleden. Mogelijk zal er geen i volledige overeenstemming worden bereikt op de aan de gang zijnde conferentie. In dat geval zal het tempo, waarin de Benelux voltooid wordt, vertraagd moeten worden. Over de reeds" bereikte resultaten valt in grote lynen het volgende te melden. De lijst van goederen, die in het* ruilverkeer tussen de drie landen geheel vrij zullen komen, zal waarschijnlijk worden uitgebreid. Deskundigen zullen rapport uitbren gen over enkele bepalingen in het Voorunie-accoord. die verduidelijking behoeven. De commissie, die het probleem van de waterwegen en havens moet onderzoeken is thans samengesteld. De Nederlandse delegatie bestaat uit de heren Brautigam, Steeiiber- ghe en Crone. In.de Belgische de legatie is Frans van Cauwelaert 'n bekende figuur. De commissie zal in het bijzon der kwesties bestuderen in verband De sportieve 91-jarige Koning Gustaaf van Zweden, die geruime tijd ziek is geweest, is thans weer hersteld. Hy voelt zich zelfs zo goed, dat hij aan een eendenjacht neeft deelgenomen. De Koning tijdens de jacht te Drottningholm. Arrestaties van geestelijken om het verzet te breken De Tsjechoslowaakse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wet ten aangenomen, volgens welke de administratieve controle van alle ker ken in het land door de staat wordt overgenomen. Van de tribunes, geheel gevuld met speciale genodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wet ten. Een aparte regeringsinstantie voor de kerk zal worden ingesteld, Cepicka, de minister van justitie, deed bij de indiening van het wets ontwerp een scherpe aanval op het Rooms-Katholieke episcopaat .en het Vaticaan. Hij hekelde mgr. Beran, die volgens hem „de rol van martelaar speelt om een kardinaalshoed te ver krijgen" en zeide verder, dat slechts tien procent van de geestelijkheid een verklaring tegen het wetsontwerp had getekend en dat bovendien de meeste ondertekenaars van hun be sluit waren teruggekomen „zodra zij buiten het bereik van de bisschoppen waren". Na te hebben aangekondigd, dat de wet per 1 November aanstaande van kracht zal worden, zeide Cepicka nog: „Het zal voor een priester moeilijk weer bezig is zich uit een impasse los te werken: die van de vereffening dei- schulden. De mogelijkheid van arbi trage door een neutrale buitenlandse commissie is daarbij zelfs reeds naar voren gebracht. Overigens gaan de zaken op Java ook nog niet bijster florissant. Van het Nederlandse plan voor de be stuursvoering schijnt niet veel terecht te komen en bij de overdracht van verschillende gebieden door de Ne derlandse of federale troepen aan de T.N.I. kunnen we voorlopig ook nog wel 'n vraagteken plaatsen. Zal de T. N.I. werkelijk in staat zijn in deze ge bieden de orde te handhaven en alle roof, moord, en plundering te voor komen? Ten slotte herinneren we nog aan de voorlopig met succes bekroonde be moeiingen van de regering om te verhinderen, dat in het Scheveningse Kurhaus door het N.J.V. een verga dering zou wórden belegd, waarop naar alle waarschijnlijkheid wel een paar woorden zouden zijn gevallen, die Indonesische gasten van dit ho tel onaangenaam in de oren zouden kunnen klinken. Natuurlijk is het de plicht van de regering te waken voor een correcte houding tegenover de wederpartij aan de Ronde Tafel, maar het uitspreken van de veronderstel ling, dat die wederpartij in een der gelijke vergadering aanleiding zou kunnen vinden om tot orde-verstorin gen over te gaan. lijkt toch ook niet bijzonder hoffelijk tegenover deze gasten! Waarschijnlijk zal over deze kwestie het laatste woord nog niet zijn gesproken. Ad Interim. zijn. aan deze wet ggehoorzaamheid te weigeren". De minister .van volksgezondheid, de gesuspendeerde geestelijke Plohjar, bracht dank aan de regering „namens de priesters, die in het kader van de nieuwe wet zullen werken", er aan toevoegend, dat „de Tsjechoslowaak se priesters geen kapelaans van Fran co of van Churchill zijn. doch priesters van het Tsjechoslowaakse volk". Al dus telegrammen van Reuter en AF. P. ARRESTATIES. Volgens gezaghebbende kerkelijke bron te Praag zijn thans naar schat ting 300 katholieke geestelijken in Tsjecho-Slowakije gearresteerd we- KORTE PRED1CATIE „Hij zal u redden" „Hij zal u dekken". Psalm 91. „Hij zal". Het is er dan nog niet. Het moet nog komen. We staan nog te midden van verschrikkelijke din gen, zoals achterdocht, vijandschap, leugen, oorlog en vernietiging. God zal komen, maar nu nog niet. Dit „nu" is loodzwaar. We kunnen het niet dragen, het lijkt alsof we de ver nietiging tegemoet gaan. En uitkomst zien we niet. „Hij zal", betekent dat, dat God ver van ons blijft, en dat uitkomst het enige 1 nuijis van zijn aanwezigheid, van zijn komst is? Zou God nog niet in beweging zijn, zou Hij nu nog Zijn hemel niet vit zijn? Of is Hij nu al dicht bij ons, heel dicht? Zou Hij doende zijn; is zijn reddende werk zaamheid aan ons al begonnen, ter wijl wij nog staan temidden van alle onoverkomelijkheden? Moeten wij nog lang loachlen? Waarom gebeurt alles niet ogenblik kelijk? Zo ineens uit alle zorg, ver driet, pijn, wanhoop en vrees. En wanneer Hij aan ons doende is, waar is Hij dan, we zien Hem niet. Toch is God er èn in de schrik des nachts èn in de pijl die des daags vliegt. Hij is in alle tegenheid. Hij is er juist omdat er nog geen uitkomst is. Hij is er in Zijn werk! Wat groot is de genade, ivanneer de gelovige dit weet en verstaat. Wanneer hij Gods werkzaamheid ziet en bespeurt aan zichzelf. .Jiij zal". Gode zij dank, Hij t's er, het i s in vervulling gegaan en met Hem gaan wij naar de uitkomst, die juist, omdat Hij. met ons is, gewis is. Brouwershaven K. G. Eckenhausen Geen prijsstop meer voor veilingsproducten. Bij beschikking van de minister van landbouw, is de prijsstop onge daan gemaakt ten aanzien van enke le agrarische producten, te weten peulvruchten, eieren, belegen kaas. groenten, inlands fruit, bloemen en potplanten. Het betreft hier produc ten, waarvan de prijs in het alge meen op veilingen of beurzen wordt bepaald en derhalve aan fluctuaties als gevolg van de werking van vraag en aanbod onderhevig zijn en waarbij ook seizoensfactoren een rol spelen. PRIJSVERHOGINGEN. Ingevolge een vijfde beschikking wordt toestemming verleend tot door berekening van de hogere inkoops prijzen van de in de volgende artike len te verwerken buitenlandse grond stoffen: toerrijwiclen, meubelen, bor stelwerk en houten huish. artikelen, muziekinstrumenten. sportartikelen, kulpwerk, zuivelwerktuigen, motor rijwielen, aanhangwagens en onder delen, fineer, board, triplex, kinder wagens en personenauto's. Alle commissies zullen er naar streven. Van plan voor bestuursvoering op Java komt niet veel terecht. Vrydag 21 October '/.uiten alle commissies en sub-commissies van de R.T.C. een gepecificeerd verslag uitbrengen aan de centrale commis sie in het licht van liet door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen, aldus werd medege. deeld in een communiqué van het secretariaat-generaal der conferen tie, Vrydag na de vergadering van de centrale commissie uitgegeven. De financieel-economische com missie was eenparig van mening, dat de regeling van bepaalde detail- gens hun verzet tegen de nieuwe Kerkwet. Blijkens de laatste berichten uit verschillende streken des lands wor den alle priesters, die als „ongenees lijk reactionnair" geboekt staan, op gepakt en naar „opvoedingskampen" gezonden. Deze arrestaties zouden te vens bedoeld zijn om druk uit te oefenen op de andere geestelijken teh einde hen over te halen de nieuwe Kerkwet te steunen. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninkiyke Landmacht: Gesneuveld soklt. Ie klasse H, de Vries, afkomstig uit Vroomshoop (Gem. den Ham) alsmede 5 leden van het KwN.I.L. afkomstig uit Indonesië. Ernstig verkeersongeval in de Wieringermeer. EEN DODE TWEE ZWAAR. GEWONDEN. Vrydag is in de Wieringermeer een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat een dode en twee zwaargewonden els- te. Op de nieuwe Rijksweg nabij Wie- ringerwerf naderde uit de richting Afsluitdijk een vrachtauto van een pluimveehandel uit Hoogwoud. De wagen reed ondanks een dichte mist met een vry hoge snelheid en botste Legen een wegens pech lang: de kant geparkeerd staande melktankwagen. De cabine van de vrachtauto werd totaal ingedrukt en het gelukte eerst met behulp van snijbranders de inzit tenden te bevrijden. Toen bleek de 51- jarige D. D. liit Abbekerk reeds te zijn overleden. De twee andere inzit, tenden van de vrachtauto, de 49-jarige H. D. en de 24-iarige Th. D.. beiden eveneens uit Abbekerk. werden met zware verwondingen naar een zieken huis in den Helder overgebracht. De melktankwagen liep slechts lichte materiële schade op. Nieuwe Tsjechoslowaakse bisschop. Radio Vaticaan heeft enkele uren nadat het wetsontwerp tot overne ming van het beheer over de kerk door de regering tot wet verheven was de benoeming van een nieu we bisschop in Tsjecho-Slowakije bekend gemaakt. Het is mgr. Frantisek Tomasek, professor aan de theologische facul teit te Olomouc, die doo.r de Paus is benoemd tot hulpbisschop van mgr. Matocha, aartsbisschop van Olomouc en de op één na hoogste katholieke geestelijke in Tsjecho- Slowakije. Laatste geëvacueerde ouden van dagen naar Zeeland terug Rusthuis „Ter Hooge" vermoedelijk 1 April in gebruik. Het comité, dat onmiddellijk na de brand, welke onlangs het tehuis voor ouden van dagen Huize „Irma" te Domburg verwoestte, werd ge. vormd om aan verpleegden en verplegende» hun verlies te vergoeden, deelt, thans mede, dat de inzamelingen, welke overal op Walcheren wer den gehouden een dusdanig resultaat hebben gehad, dat alle getroffenen inderdaad op zodanige wyze geholpen kunnen worden, dat Ieders wensen bevredigd zullen zyn. De inzamelingen leverden het volgende resultaat op: Collecten in de Walcherse gemeenten 10.724,39 Bijdragen grote hedryven en andere werkgevers725.— Bijdragen van particulieren buiten de collecte 3.111,54 De uitgaven, welke door het comité gedaan moesten worden ten behoeve van de propaganda en de voorberei ding der collectes, zijn laag gehouden en belopen slechts 233,75j zodat practise» het gehele ingezamelde be drag aan de ouden van dagen en het verplegend personeel ten goede kan komen. Practisch zullen de getroffenen een bedrag in natura ontvangen, dat, ge voegd bij de bHdrage, die door net Rijk wordt verleend, neerkomt op volledige vergoeding van het verlo rene. Een eventueel restbedrag, dat vermoedelijk zal overblijven, zal even eens ten goede komen aan de inrich ting. die voor Huize Irma in de plaats komt. Zoals bekend zullen de verpleegden van „Irma" definitief worden genuis- Totaal 14.560,93 vest op het slot Tei Hooge te Mid delburg. Men denkt nu aan een blij vend speciaal object, waarvan de ouden van dagen zullen kunnen ge nieten, bijvoorbeeld de Inrichting van de eetzaal in dit nieuwe gebouw. VERZEKERING GESLOTEN Voorts valt te vermelden, dat het Comité geen risico heeft willen ne men voor de gevolgen van een even tuele nieuwe brand en de bezittingen van verpleegden en verpJegenden verzekerd heeft, met dien verstande, dat zij. die tegen verzekering princi piële bezwaren hebben, van deze maatregel geen gebruik behoeven te maken. Het Werkcomité, <lat onder meer de verdeling der gelden in handen had, is zeer conscientious te werk ge- gaan en heeft de schadeopgaven zorg vuldig gptoetst. Dit betekent overs- gens niét, dat de bedoeling heeft voorgezeten, de vergoeding Taag te houden. Er is integendeel gestreefd naar een zo redelyk mogelyke scha deloosstelling. TIJDELIJK IN WILLEM III. KAZERNE Zoals bekend zijn de bewoners van „Huize Irma" te Domburg na de brand tijdelijk ondergebracht in het I n,'n in staat punten niet noodzakelijk tijdens de conferentie behoefde te geschieden. Bij het overleg in de komende da gen zal daarom door de delegaties worden nagegaan, welke naar het oordeel dér verschillende delegaties deze detailpunten, die na de confe rentie kunneit worden geregeld, zijn. Over het schuldenvraagstuk is niet gediscussieerd. Naar wij verne men verliepen de besprekingen in een goede sfeer en bleek de ernstige wil aan alle zijden om nader tot elkaar te komen. MINISTER SJAMSUDDIN. „Sedert enige dagen heb ik goe de hoop gekregen, aat de conferen- tie er inderdaad in zal slagen de firoblemen op korte termijn op te ossen", aldus heeft de republikein se minister van voorlichting, mr. Sjamsuddin, verklaard aan vertegen woordigers van de Nederlandse pers, die hij ter kennismaking ontving. Over de samenwerking in de toe komst tussen Nederland en Indone sië had hij grote verwachtingen. „Mits de Nederlanders er voor wa ken. niet alles in schriftelijke over eenkomsten te willen vastleggen, maar meer over te laten aan de practijk en daardoor de Unie kans te geven steeds breder uit te groei en." DE BESTUURSVOERING. De correspondent van Aneta te Soerabaja lieeft uit betrouwbare bron vernomen, dat van de gehele ulfvoe. ring van het Nederlandse plan voor de bestuursvoering op Java niet veel zal terecht komen. Wel zullen enige on. derdel en, in het bijzonder Midden- Java betreffend, ten uitvoer worden gelegd, maar met betrekking t«t de Negara's zullen waarsehynlijk geen resultaten worden bereikt, allhans niet voor wat Oost-Java betreft. De repu bliek wenst ten aanzien van dp nega ra's geen „hands-off"-polifiek te vol gen, terwijl er bij de andere party geen bereidheid bestaat om de repu blikeinse voorstellen, die een ernstige aantasting van de autonomie der ne gara's inhouden, fe aanvaarden. OVERDRACHT VAN GEBIEDEN AAN DE T.iN.L Dc tot voor kort door de federale troepen bezette regentschappen Pa- tjitan, Wonogiri, Poerwiredjo en Wo- nosobo alsmede de 'districten Mben- tilan en Salam, zijn thans aangewezen als patrouillegebieden van de T.N.I., aldus verneemt de correspondent van Aneta van officiële zijde. De ontruiming der gebieden door de Nederlandse troppen en de bezet ting door de T.N.I. had volgens Reu ter een vreedzaani verloop. Door het hoofdkwartier .van de T.N.I. werd be kend gemaakt, dat grondig z.al wor- den afgerekend met benden plunde raars en communisten, die" van een tijdelijk gezagsvacuüm op bepaalde plaatsen misbruik z.ouden willen ma ken. Jeugd centrum Nieuw Walcheren al daar. Dit is echter op den duur als tehuis ongeschikt, zodat de Stichting Rusthuizen voor Ouden van Dagen onmiddellijk heeft uitgezien naar een betere behuizing. De bedoeling zat daarbij voor om tegelijkertijd die Zeeuwse ouden van dagen, die tot dusver in De Dennen te Etten zijn ondergebracht, welke inrichting door het Rijk wordt geliquideerd, een ver blijf in Zeeland te verschaffen, om dat zij anders over het gehele land zouden worden verspreid. Men stond hierbij voor een zeer moeilijke taak, omdat op Walcheren geen gebouwen te vinden zijn, die de huisvesting van de 35 bewoners van De Dennen en de 50 bewoners van Irma mogelijk ma ken. Gelukkig opende hier de reorgani satie van de Wederopbouwkampen een onverwacht gunstige mogelijk heid, doordat de Willem IH-kazerne te Vlissingen vrij komt. Dank zij de medewerking van B. en W. van Vlis singen en de Dienst voor Maatschap pelijke Hulp kon deze kazerne ge schikt gemaakt worden voor de bewo ners van „Huize Irma" en „De Den nen". Met de overbrenging der bewo ners naar Vlissingen zal reeds vol gende week een begin worden ge maakt en met name voor de Irma-be- woners betekent dit een grote voor uitgang. daar zij niet meer zijn bloot gesteld aan mist en gure zeewind, maar gehuisvest zullen worden in 'n solide gebouw. Het is de bedoeling om op 1 April het nieuwe Rusthuis Ter Hooge in gebruik te nemen, Samenzwering tegen de staat. Elf Amerikaanse communistische lei ders zijn Vrydag schuldig verklaard aan samenzwering ter gewelddadige omverwerping van de regering der Ver. Staten. De jury, die tot deze uitspraak kwam na een proces, dat negen maanden heeft geduurd en dat naar schatting anderhalf millioen dollar gekosst heeft. bestond uit acht vrouwen en vier mannen, en had er zeven uren lang over gedelibereerd. De maximumsstraf, dip de beschul digden kunnen krijgen, is tien jaar gevangenisstraf of een boete van tien duizend dollar. Tot de elf beschuldig den behoren: EugeUe Dennis. de alge meen secretaris van de Amerikaanse communistische partij en John Gates, de hoof redacteur van de „Daily Wor ker", het partijblad. Aanvankelijk waren twaalf perso- van beschuldiging ge steld. doch het proces tpgen William Forster. de voorzitter van de partij, werd om gezondheidsredenen uitge steld. Dit proces was het eerste van Van officiële nationalistische zijde Is te Honkong vernomen dat Chi nese communistische legers Kanton Vrijdagavond zijn binnengetrokken. Er hebben geen incidenten plaata gevonden. Alle verbindingen tussen Kanton en Hongkong zijn door de commu nisten verbroken. GELEIDELIJK ANDER WEER Geldig tot Zaterdagavond. In de ochtend nog op vele plaatsen mist. Na het oplossen der mist aan vankelijk nog perioden van zonne schijn. doch geleidelijk toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Tot matige en aan de kust tij delijke vrij krachtig toenemende Zui delijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1