Nederlandse school vond onderdak in Frans kasteel Moskou lost het startschot voor de eindstrijd om Duitsland NEDERLANDS CARILLON SPEELT MET KERSTMIS IN NEW-YORK Zeeuwse Almanak VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Twee regeringen - maar één volk beslist Situatie eist grootmoedigheid van het Westen. (Van onze diplomatieke medewerker) Vijf jaar geleden, tegen het einde van de oorlog, werd er in de gealli. eerde landen druk getheoretiseerd over de toekomst van Duitsland. Pian. nen tot heropvoeding, denazificatie, federalisatie en wat al niet meer wer. den opgesteld en besproken. Maar toen men in Duitsland kwam, werden al deze problemen overschaduwd door de figuur van een Duitse vrouw, die, te midden van de ruïnes van een grote stad, met een hamer het ce. ment van een heel gebleven steen afbikte. Tegenover dit symbool van de catastrophe, die het Duitse volk had getroffen, schenen alle technische en ideologische argumenten over Duitslands toekomst futiel. De dringende noodzaak, onmiddellijk te voorzien in de eenvoudigste levensbehoeften en iets in de plaats te stellen voor de geheel vernietigde bestuursmachine, moest de aandacht wel afleiden van het vraagstuk, hoe de Duitsers ervan terug te houden, opnieuw een gevaar voor de wereld te worden. Veeleer kon zich de overtuiging opdringen, dat met deze zo volkomen verslagen natie gedurende vele tientallen jaren nauwelijks ernstig rekening zou be hoeven te worden gehouden. Het is geheel anders gegaan. In West-Duitsland is sinds korte tijd een regering in functie en een an dere is dezer dagen in het Oosten ten doop gehouden. De overwinnaars uit de oorlog hebben nog geen af stand van hun controle gedaan: het Westen oefent deze uit door de ma chinerie van het bezettingsstatuut en de Russen door een regiem van trouwe satellieten. Maar welke be slissingen de overwinnaars nog ten aanzien van de onder htm hoede staande gebieden nemen, steeds zul- Wij zijn er in geslaagd ons te verzekeren van de bijdragen van een diplomatieke medewer ker, van wie bekend is, dat hij in allerlei belangrijke kwesties steeds zeer goed geïnformeerd pleegt te zijn. Zijn bijdragen, welke regelmatig in ons blad zullen verschijnen, bevelen wij gaarne in de levendige belang stelling van onze lezers aan. de mogelijkheid van een verdeelde natie. De vorming van een regering nu ook in Oost-Duitsland, betekent daarom geenszins een stabilisering, maar veeleer 't werkelijke begin van een strijd. Maar hoe kan deze strjjd uitgevoch ten worden? Burgeroorlog, zo voor de hand liggend by het bestaan van twee regeringen, is uitgesloten door de aanwezigheid van de overmach tige strijdkrachten der bezetting», mogendheden. Op het ogenblik heeft de situatie veel weg van een party schaak, met aan heide zijden de zelfde stukken op het bord en het Westen in iets gunstiger positie, doordat het meer vrijheid en meer (betrekkelijke) welvaart heeft kun. nen bieden. Nu echter schijnt het, dat de Rus sen dit evenwicht willen doorbreken en bereid zyn om een hoge inzet te spelen. Zy hebben de Oostduitse regering een vredesverdrag en te rugtrekking hunnen bezettingstroe. Sen in het vooruitzicht gesteld. Na- at communistische propaganda en machtsvertoon gefaald hebben dinger zy naar een alliantie met het Duit- se nationalisme in de hoop met hulp daarvan tenslotte de Westelijke be. zetters te kunnen overwinnen. En de idee is niet zo dwaas, als zy er uitziet. Zeker, de Oostduitse regering steunt op het ogenblik slechts op ae Russische bajonetten en niet op aan hang van enige importantie onder het Duitse volk. Maar zo spoedig als er in Berlijn, dat door alle Duit sers nog steeds als de hoofdstad wordt beschouwd, een regering zou zyn, vrij van de last der bezetting, met een eigen leger (de volkspon- tie!) en waarschijnlijk voorzien van voordelige handelscontracten met Rusland en zijn satellieten Duits lands traditionele klanten zou daarin verandering kunnen komen. Een dergelijke regering zou zich niet slechts tot de communisten, maar ook tot de nationalisten, ex-nazi's en vooral de ontevreden massa's der oorlogsslachtoffers en vluchtelingen in West-Duitsland kunnen wenden. Nationalistische teleurstelling en sociale wanhoop zouden in de han den der Duitse nationale bolsjewis ten even gevaarlijke wapens tegen de republiek van Bonn kunnen wor den, als zij het in handen van Hit- Ier tegen de republiek van Weimar waren. En wel zouden er in het uiterste geval nog de Westelijke be zettingstroepen zyn om een rebellie van deze krachten te onderdrukken, maar Rusland zou zijn zaak prac- tisch reeds gewonnen hebben, indien het* werkelijk zover mocht komen. MIDDELEN. Welke middelen staan het Westen ter beschikking, om deze Russische plannen te verijdelen? De enige op een permanent succes schijnt gelegen te zijn in een aanbod, de Duitsers als gelijkgerechtigde leden in een verenigd Europa of een At lantische Unie op te nemen een aanbod, dat zeker op 't ogenblik, nu Meer Nederlandse beiaards naar Amerika? (Van onze speciale verslaggever). Er is by kans geen bedryf denkbaar, romantischer dan de klokkengie. tery, waar alles practisch gelijk is gebleven sinds de tyd, dat de Hemo- ny's hun zingende beiaards gestalte gaven. De gieteryen zyn nog even stoffig en donker, zo nu en dan helrood of felgroen verlicht door een gloeiende straal kopermengsel; het maken van de kiokkenmantels, het opplakken van letters en figuren, het is nog net eender. En toch is er ets van de moderne geest In de hedendaagse klokkengieteryen gevaren; niet zozeer in de vervaardiging van hun producten dan wel in de afzet ervan. Een Brabantse gletery richtte een reizende beiaard in, die al concerterende door het land trekt om de carillon-arme streken (waar onder Friesland) de genietingen van een goed klokkenspel te doen ken nen en de gletery van de gebroeders Van Bergen te Helligerlee heeft een permanente vertegenwoordiger ln Amerika (één van de drie broers-fir manten) om te proberen, het Nederlandse klokkengietersproduct daar in. gang te doen vinden. Een dankbare taak, want Amerika is slechts schaars bedeeld met carillons; een mocilyke tevens, want de Amerika, nen kopen geen kat in de zak en er hangen daar enkele uitstekende Engelse beiaards. KOM ZELF MAAR EENS LUISTEREN. Dat was ook de reden, de kerkvoogden van de St. Martin's Church in New-York er eerst geen oor naar hadden om het klokken- Staf Nees aan h«t klavier van liet carillon, dat „Heiligerlee" maakte voor de Sint Martins.kerk in New-York. de anti-Russische tendenties nog sterk zyn, met beide handen zou worden aanvaard. Maar daartoe zal het nodig zijn, Duitsland niet lan ger te zien ais de vijand van gis teren en verdachte bij voorbaat, maar als een potentiële vriend en partner van morgen. Het plan, West-Duitsland ten spoedigste op te nemen in de Raad van Europa, schhnt te bewijzen, dat het Westen werkelijk in staat is een dergelijke grootmoedigheid en politieke ver beeldingskracht op te brengen. len zij daarbij rekening moeten houden met de mening der Duitsers, zij het openlijk, zij het als een zaak van propaganda, want uit de gered de stenen zijn muren opgetrokken en al is het probleem, hoe de Duitsers te voeden, te huisvesten en aan het werk te krijgen, nog geenszins ge- heel opgelost, het proces bevindt zich toch in volle ontwikkeling, 't Type van de Duitser van vandaag is niet meer de man of de vrouw die een ruïne met de blote handen te lijf gaat, maar van de fabrieks arbeider, de boer, de zakenman. En zij allen hebben nu tijd voor politiek en voldoende energie om hun me ning uit te spreken. Er is thans, ten goede of ten kwade, opnieuw een Duitsland, waaraan inde raadkamers van de wereld onmogelijk met een schou derophalen voorby kan worden ge gaan geen twee Duitslanden, zoals velen ten onrechte menen. Zeker, er zijn twee regeringen en het kon ook nauwelijks anders. Want het was natuurlijk en onvermijdelijk, dat dé Russen alles in het werk zouden - stellen om Oost-Duitsland op te bouwen volgens het systeem, aat zij als het enige goede beschouwen, evenals het natuurlijk en onvermij delijk was, dat de Westelijke geal lieerden zouden trachten West-Duits land te ontwikkelen naar het voor beeld der democratieën. Maar beide regeringen dingen naar de gust van één volk. En belde regeringen ook begrenzen haar aanspraak op macht niet tot het gebied, waarin zij deze zij het ook beperkt werkelijk uitoefenen, maar breiden haar tot geheel Duitsland uit. De regering van Bonn wordt daarin gesteund door het Westen, die van Oost-Ber- lijn door de Russen. Bovendien denkt de grote massa van het Duitse volk er niet aan, zich neer te leggen by ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Sportliefhebbers hebben vaak een geheel verkeerde instelling. Zij sta ren zich blind op beroemde namen, op de prestaties der sterrenen zij verliezen volkomen uit het oog, dat de sterren eigenlijk toch van veel minder betekenis zijn, dan de grote massa, die de sport beoefent, het li chaam en daardoor ook de geest traint en in conditie houdt en vreugde beleeft aan lichaamsontspan ning. Naar de voetbalwedstrijden der gro ten trekken drommen mensen. Spelen de kleintjes en die leveren vaak een minstens zo aantrekkelijke en sportieve strijd dan blijven zij thuis. Daarom is het wellicht goed om er eens de aandacht op te vestigen, dat het Zaterdagmiddagvoetbal de laatste jaren in Zeeland een enorme vlucht heeft genomen. Trek op Zaterdagmid dag door Zeeland en ge zult geen dorpje vinden zo klein, of er wordt gevoetbald, met liefde en toewijding. Dat zijn de mensen, die hun prin cipes trouw blijven en niet op Zon dagmiddag willen voetballen. Zij hechten niet aan drommen toeschou wers. Zij spelen als het ware in het verborgene. Maar zij hebben de ware sportgeest te pakken en wat meer zegt: zij spe len nog goed ook! Als ge van voetbal houdt, moet ge eens letten'op die dorpsclubs, die Za terdag in en Zaterdag uit de strijd aanbinden. Niet alleen op hen letten als er een stuk over in de krant staat, maar ze gaan opzoeken, zelf gaan kijken. Ge zult er niet alleen plezier aan bele ven, maar ook voordeel van hebben. Want ge komt dan in de frisse lucht en eens goed uitwaaien op Zaterdag middag zal niemand schaden! Stichting werd mogelijk door enthousiasme van de kolonie I Maar oo(k uit Zeeland kwam hulp. (Van een speciale verslaggever). Drie kilometer buiten Sens, de oude bisschopsstad in het hart van het departement van de Yonne, waarin zoveel Nederlandse en ook Zeeuwse boeren sedert het einde van de eerste wereldoorlog een nieuw vaderland hebben gevonden, ligt Paron: een bescheiden Frans dorpje, eenvoudig en tegeiyk schilderachtig, zoals men ze by tientallen in het Franse land kan aantreffen. En by dit dorpje hoort een kasteel of hoort het dorp b\j het kasteel? alweer geheel zoals in zovele Franse dorpen het ge- val is. Chateau de Paron.. Nu moet U zich geen oud en stoer gebouwen-complex voorstellen met zware muren, torens en kantelen. Er zijn nu eenmaal in Frankrijk heel wat kastelen, die niet geheel voldoen aan de fantasieën onzer kinderjaren. Juist als zovele wijn-chateaux in het Zuiden, is het Chateau de Paron een statig buitenhuis, waarschijnlijk nog geen 150 jaar oud, dat tot voor kort toebehoorde aan een gravin, die het voor haar zoon had bestemd. Maar ge weet het: de mens wiktDe ge graaf kwam een half jaar ge- ïn om het leven bij een auto-onge val in de buurt van Lyon en zijn moe der besloot het kasteel te koop aan te bieden. Dat was het moment, waarop voor de Nederlandse kolonie aan de Yon. ne, waar men reeds enige jaren liep te broeden op een plan om een eigen Nederlandse school voor de kinde. ren van de emigranten te stichten, een school, zoals men die voor de kinderen wenste: op positief Christeiyke grondslag, een kans zag om dit plan te verwezenlyken. De koopsom, die gevraagd werd was niet te hoog 6 millioen franc maar toch hoog genoeg om er even van terug te schrikken. Maar dat was Inderdaad maar even. De koppen werden by elkaar gestoken, er werd gepraat en overwogen, ds. H. J. Winter, de eigen Nederlandse Gereformeerde predikant aan de Yonne, zette er de schouders onder met andere kopstukken van de kolo. nle, zoals de -ieer Pierre Quaack, de „vader" van de kolonie. En binnen een week lag het benodigde bedrag op tafel: ln Nederlandse munt omge rekend ruim 60.000 gulden. Door de kolonie zelf byeen gebracht. Men kon dus tot de koop besluiten, maar daarmede was men er nog lang niet. Men bezat nu weliswaar een fraai gebouw, enige bijgebouwen en ongeveer 7% ha. mooi terrein, maar dat alles moest worden ingericht en voor school en internaat geschikt ge maakt. Weer werd er vergaderd en gerekend: ongeveer vijftig duizend ilden dacht men voorlopig nog no- .g te hebben en daarvoor meende men een beroep op Nederland te mo gen doen. HULP UIT NEDERLAND Ds. Winter werd naar Nederland afgevaardigd en hy had een gesprek met enige heren, die bereid bleken voor dit mooie doel actie te voeren. In de eerste plaats dr. N. J. Hommes Zeeland welbekend uit de tijd, dat als Gereformeerd predikant in .iddelburg stond die als secreta ris van de Deputaten van de Geref. Kerken voor de geestelijke verzorging van de verstrooide Nederlanders in Frankrijk natuurlijk direct vol be langstelling was. Én ook de heer F. C. Meijstcr Jr. uit Rotterdam was di rect enthousiast. Er werd een actie op touw gezet en inderdaad bleken de geestverwanten in Nederland be reid om te helpen. Ook in Zeeland, waar, zoals bekend, in menige ge meente een inzameling werd gehou den, bleek men bereid de school in Frankrijk te steunen. En zo kon in de afgelopen maanden een belangrijk bedrag voor de inrichting worden bij eengebracht. Nog wel niet de volle 50.000 gulden, maar toch voldoende om de school te kunnen openen, het geen dus op 5 October jl. is geschied. Men vertrouwt er op, dat het ont brekende bedrag er nog wel zal ko men. Ook op andere wy'ze werd er uit Nederland geholpen, met name door verschillende fabrikanten, die aller lei goederen voor de inrichting gratis of tegen sterk gereduceerde prijs ter beschikking stelden. Bij het Neder landse departement van Onderwijs. K. en W. werd voor éénmaal een sub sidie aangevraagd. Op de openings dag had ik gele genheid met velen over de school te spreken. In de eer ste plaats natuur lijk met dr, J. W. Marmelstein, de enthousiaste Neder landse directeur van de school, die reeds zoveel voor de betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk heeft gedaan en die nu in de Ecole Théo- dore de Bèze een nieuwe taak heeft gevonden. Hij ver telde veel over zijn school, ook over de naam; Théodore de Bèze, mede werker van Calvyn, die ook aan de Yonnie werd géboren, nl. in het na burige Vézelav. Maar de leden van de kolonie zelf zyn niet minder enthousiast, in de eerste plaats ds. Winter zelf natuurlijk, maar ook al die anderen. Elgenlyk was het één grote feestelijke gestemde familie, die daar op die mooie herfstmiddag was bijeengekomen. En voor ons uit Zeeland was het natuurlijk bijzonder aardig tussen al die Nederlanders in den vreemde ook zovele Zeeuwen aan te treffen. Ja zelfs de Zeeuwse kap pen uit verschillende delen van de provincie waren hier te bewonderen. UITBREIDING MOGELIJK De school telt nu 37 leerlingen, die alle intern zijn, maar men hoopt door het geschikt maken van de bijgebou wen voor leslokalen de capaciteit tot 80 100 te kunnen opvoeren. Dafr is ook wel nodig, want men wil de ex ploitatie liefst dekkend maken uit de schoolgelden. Zolang dat nog niet geheel mogelijk is, moet er wat bijgesprongen wor den en dat doet de kolonie zelf weer op heel originele en sympathieke manier. Met de varkens- en kalve- renactie namelijk! Het bestuur koopt telkens wat big gen en kalveren en doet die bij een Nederlandse boer in de kost. Zonder betaling van kostgeld natuurlijk. Ze eten mee uit de grote pot en als de boer ze heeft groot gebracht, is de opbrengst voor de school. Misschien zou dit voorbeeld in Zeeland ook nog wel nagevolgd kunnen worden. In Frankrijk loopt deze actie in elk ge val gesmeerd! MR. MARBLESTONE De leerlingen zyn vrywel alle Ne derlandse kinderen, maar toch zijn er twee kleine Amerikaantjes onder, 'n dochtertje en een zoon van mr. Sas- low, een Amerikaan, die op het Euro pese Marshall-bureau in Parijs werkt. Maar ook deze voelen zich nier best thuis. Ze spreken al een aardig mond je Frans en zelfs een paar woorden Nederlands, maar die hebben ze in Zoutelande geleerd, waar ze onlangs bij een Zeeuwse familie gelogeerd hebben. Dr. Marmelstein noemen ze echter voor het gemak toch maar mr. Marblestone Al deze kinderen vinden op het Chateau Paron in een echt Neder lands milieu, dat toch ook de Franse zijde van hun jonge leventje niet ver waarloost, een heerlijke omgeving en een schare toegewijde verzorgers en opvoeders. Dat 'dit bereikt kon wor den, zelfs eerder dan een jaar geleden nog algemeen werd verwacht, dan ken zy en hun ouders aan het enthousiasme en het doorzetten van de Neterlandse kolonie aan de Yon ne en ae hulp van velen daarbuiten, in Nederland èn in Frankrijk. Ds. H. J. Winter en dr. J. W. Marmelstein Eyskens naar Koning Leopold De „Peuple" van Donderdagmorgen meent te weten dat de Belgische eerste minister Eyskens zich Zaterdag aanstaande naar Pregny zal begeven om contact op te nemen met de Ko ning over de te houden volksraadple ging. Eyskens zou Maandag weer in Brus sel terug zijn. spel, waarvoor het geld ondermeer was bijeengebracht door mensen, die door het schenken van een klok een overleden familielid wilden eren, in Nederland te bestellen; New-York immers had een bést Engels Rocke feller-carillon, er hing nog ergens •een Amerikaans, dat óók niet slecht was, waarom zou men een Neder lands kopen, zonder dat men wist of het in de practiik beviel? Maar de Nëderlandse klokkengieters van vandaag-de-dag, we zeiden het al, hebben een moderne handelsinslag de Van Bergens stelden de kerx- voogden oen vliegtuig ter beschik king om het Heihgerlee-cdrillon, dat na de Wereldtentoonstelling van '39 aan Greenwood was geleverd, te ko men beluisteren en keuren en daar, 1200 kilometer van New-York, be sloten de voogden van de St. Mar tin's kerk tóch maar een Nederland se beiaard te nemen. Dat was drie maanden geleden; nu reeds zijn de veertig klokken en klokjes klaar, want met Kerstmis zullen ze hun sprankelende klanken over New York moeten uitgieten. Er zyn Amerikanen, die er met ge spitste oren naar zullen luisteren, want méér plaatsen in de Nieuwe Wereld willen graag een carillon hebben. Bevallen de St. Martin s „bells" hen welnu, dan kan Heili gerlee het nog wel eens druk krij gen. De hoop, dat er binnenkort naast de luttele Amerikaanse en de iets groter in aantal zynde Engelse méér-Nederlandse klokken hun bron- zen lied over Amerika zullen uit storten, moet niet geheel ydel wor. den geacht, want dit nieuwe caril lon mag er zyn! Maandagmiddag heeft nl. de meester onder de bei aardiers, Staf Nees, de directeur van de Mechelse Beiaardschool, het voor dc fabriek in Heiligerlee opgestel de carillon bespeeld ten aanhorevan een zeer select gezelschap en een voorproefje gegeven van Jiet muzi kaal genot, dat straks voor de New- Yorkérs zal zijn weggelegd. De reine klanken twinkelden over het oude Heiligerlee, terwijl Nees' vuisten en voeten rap over het klavier dartel den en menig burgervader onder de gasten zal jaloers zijn geweest op New-York, dat zulk een klokken spel in één van zyn torens krygt. Er zyn heel wat klokken en bei aards in de laatste wereldstrijd ge bleven en de Nederlandse klokken gieterijen hebben momenteel aan op drachten geen gebrek. Maar eens komt de tijd, aat Nederland weer vol „malende molens en zingende torens" is en dan zal het goed zijn, ander rijk muzikale torens. Moge dit Neder- vaste voet te hebben in een afzetgebied, dat minder ryk is lands carillon de bewoners van werelds grootste stad niet alleen herinneren aan de Nederlandse oor sprong van hun city, maar ook over tuigen van de kundigheden van do eeuwenoude Nederlandse gieterijen! Hei Wereldgebeuren Wanneer komt de krachtproef? A.B-C.-cabaret bracht bruilofiscène Voor een uitverkochte zaal werd Woensdagavond als speci ale attractie, bij het A.B.C.-ca- baret in het Leidseplein-theater te Amsterdam, aan het slot een bruiloftscène opgevoerd waarin Ch#s Baay de hoofdrol vervul de. Als juichende bruidegom stel de Chris zijn vrouw Lucie aan het publiek voor, waarop Wim Kan met enige welgekozen woorden over het huwelijk het bruidspaar gelukwenste. Feestmaal bij vergissing. De Venlose afdeling van de Ned. Kath. Bond van Handels-, Winkel- en Kantoorbedienden wilde de feestdag van haar patroon, St Franciscus van Assisi, niet onopgemerkt laten voor bijgaan. Een order werd uitgevaar digd om twee honderd broodjes en de nodige hoeveelheid kaas. vlees en boter naar een zaal aan de Gelderse Poort te Venlo te zenden, die, naar de vroegere eigenaar, nog steeds zaal Heuts heet. De leverancier bracht de waren echter aan een zaak in de Parkstraat, die eveneens naar de naam „zaal Heuts" luistert. Toevallig vierde in deze laatste zaal de Venlose werk- nemende middenstand juist het vijf tienjarig bestaan der afdeling met ge bak voor de dames en sigaren voor de heren. Met blijdschap en ontroe ring zag de voorzitter der midden standers de zending broodjes en by- behorende ingrediënten voor een wel kom feestgeschenk van de standsor ganisatie der Kath. Arbeiders aan. Hij bracht telefonisch zijn dank over aan de voorzitter der K.A.B. Deze zei wel van niets te weten, doch dit kon hem alleen maar in, de achting doen stij gen. Eerst toen de H.K.W.-mannen in de „andere" zaal Heuts vergeefs ble ven wachten op het feestmaal, volg de de ontknoping.... De muizenplaag, lang beperkt ge bleven tot de Noord-Oost Polder, neemt op het ogenblik in geheel Z.W. Friesland noodlottige vormen aan. Met grote snel heid woekert de plaag voort. De klinkende verkiezingsoverwin ning van de Noorse socialisten zal niet nalaten de Labourleiders een hart onder de riem te steken. Natuur lijk voorspelt de zetelwinst van do Noorse zusterpartij en het nieuwe mandaat voor de regering Gerhard- sen nog niets over de komende ont wikkeling in Engeland. De verkie- zingskaarten liggen daar anders. Niet temin is er voldoende gelijkenis tus sen beide landen de enige in Eu ropa met louter socialistische regerin gen aan het bewind om de uitslag in Noorwegen als een gunstig voorte ken te beschouwen. Het kabinet Ger- hardsen immers heeft sinds 1945 de opbouw van Noorwegen aangevat volgens dezelfde beginselen als dat van premier Attlee en de Noorse con servatieven hebben daarop soortgelij ke critiek als Churchill en de zijnen- De Noorse socialisten hebben het her stel van het land en er was als ge volg van Duitse bezettingsroof en la ter geallieerde bombardementen veel te herstellen niet overgelaten aan' het particuliere initiatief. De regering heeft zich door het parlement vol machten laten verschaffen om het economische leven van boven af te leiden en de productie via overheids maatregelen op te voeren. Op beschei den schaal heeft de regering bepaal de bedrijven als electrische kracht centrales en staalfabrieken genatio naliseerd en andere winstbeperkin gen opgelegd. De inzet van de ver kiezingscampagne was dan ook vooral geleide contra vrije economie, waar bij de voorstanders van het laatste de ontevredenen op hun hand hadden. In meerderheid heeft echter het kie zerscorps zich uitgesproken voor een verlenging met vier jaar van't eerste, niettegenstaande vorig jaar bij de provinciale verkiezingen de socialis ten juist flinke klappen kregen. De stemming is sindsdien blijkbaar weer gekeerd. De Britse socialisten zullen hieruit zeker de hoop putten in hun land op gelijke wijze de parlementaire meer derheid te behouden, desnoods met enkele zetels minder. Het ziet er naar uit, dat reeds in November van dit jaar, vroeger dan werd verwacht, de krachtmeting .staat te gebeuren. Er is een tijdlang verschil van in zicht binnen de Labour-partij voor gekomen over de meest geschikte da tum. Een deel der leiders wilde de krachtmeting liever naar volgend jaar verschuiven in de hoop, dat La bour in die tussentijd resultaten zou behalen, die de stemming onder ar beiders en middenstanders zou ver beteren. Een ander deel wilde het liever aanstonds uitvechten, opdat aan alle onzekerheid een einde komt. Hoe de zaken er nu voorstaan is bekend, hoe dat volgend jaar zal zijn moet nog afgewacht worden. Vooral de mi nister van gezondheid, Bevan, heeft gepleit voor vervroegde verkiezingen. Of hij zijn zin krijgt moet afgewacht worden. Op 15 October zullen de nieuwe kiezerslijsten gepubliceerd worden. De enige man in Engeland, die daarna de verkiezingsdatum kan vaststellen is Clement Attlee en op zyn woord wordt dan ook met onge duld gewacht. Vooral door de con servatieven, die reeds druk in de weer zijn voor de komende campag ne. Het conservatieve partijcongres, dat op 't ogenblik gehouden wordt, kan worden beschouwd als een alge mene wapenschouw. Er is daarbij nog een merkwaardigheid te vermel den. De krantenkoning Lord Beaver- brook heeft zich van het congres niets aangetrokken en in zijn bladen een privé-partijprogram gepubliceerd met als voornaamste punten versterking van het Imperium en van de vriend schap met Amerika en een minimum loon voor de arbeiders van zes pond per week. Van nauwe samenwerking met het Europees continent is Bea- verbrook afkerig. Churchill, die ove rigens dikke vrienden is met Lord Beaverbrook, heeft zich gehaast dit program te verwerpen. Als zijn eigen zinnige vriend voet bij stuk houdt is dat een kleine schadepost voor de conservatieven. Verder is het mani fest van de krantenmagnaat meer een curiosum dan een document van be lang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3