Schuldenregeling nog steeds de barricade der R.T.C Zeeuwse Almanak HERMELIJN EN SABELBONT ONDER DE HAMER HET SCHONE LANDSCHAP VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Republikeinen zijn op dit punt beslist niet redelijk Plenaire zitting moet uitgesteld worden. (Van onze parlementaire redacteur.) De Ronde Tafel Conferentie Is, hoewel vorige week nog met reden op timistische verwachtingen gekoesterd konden worden, in zodanige moei lijkheden geraakt, dat deze week niets van een plenaire zitting komen kan. Zü liggen voornamelijk op financleel.economlsch terrein. Het is name lijk de Nederlandse en de Indonesische delegaties nog steeds niet gelukt om tot overeenstemming te komen omtrent de schuldenregellng. Over een gedeelte van die schul den en wel die van vóór Maart 1942 bestaat geen verschil van me ning. De Indonesiërs begrijpen, dat zü aeze moeten overnemen. Het con flict loopt over de bedragen, die Nederland heeft ten koste gelegd aan de beide politionele acties. De Nederlandse delegatie, die deze uit gaven niet los wil zien van de to tale schuld, die Indonesië aan ons land heeft en de opvatting huldigt, dat het geld is uitgegeven voor het herstel van rust en orde, van recht en veiligheid in Indonesië, verlangt, dat de Indonesiërs ook deze schuld voor hun rekening nemen. Op haar beurt is zij bereid een bedrag van 500 millioen gulden van de totale schuld van Indonesië aan Nederland kwijt te schelden. Dat is een groots gebaar, dat door de Indonesiërs blijkbaar wel geap. precieerd wordt, maar verder weinig indruk op hen maakt. De delegaties, en vooral de Republikeinse, houden vast aan een betaling door Neder land van de militaire uitgaven, om dat men niet verwachten kan zo—ls de Republikeinse woordvoer, der het tegenover ons uitdrukte dat de Republiek zelf de bommen betalen zai, die op haar grondge bied zijn neergeworpen. Wanneer de Republiek bü haar weigering blijft om de kosten van de politionele acties te betalen, dan zou Nederland zelfs nog een schuld hebben van 1700 millioen gulden aan Indonesië. Na globale bereke ning zyn zowel de Nederlandse als de Indonesische delegaties tot dit bedrug gekomen. Nu is alles goed en wel, maar dat Nederland achteraf nog een schuld aan Indonesië zou moeten voldoen, is toch moeilijk te aanvaarden. Als we denken aan alles wat Nederland in Indonesië geïnvesteerd heeft irri- gatiewerken, spoor, en tramwegen, havens, wegen, gebouwen en andere inrichtingen dan is het duidelijk, dat er wel sprake kan zgn van fi nanciële verplichtingen van Indone sië aan Nederland, maar niet omge keerd. Minister van Maarseveen, de voor zitter van de Nederlandse delegatie, heeft niet onduidelgk zün ontstem ming over de houding, voornamelgk van de Republiek, te kennen gege ven. De Republikeinse delegatie is van plan hierop niet officieel te re ageren, naar wij vermoeden om te genover Djocja niet de schgn van schuld op zich te laden. In de financieele economische kwes tie vestigen de Republikeinen de in druk niet redelgk en bepaald onre delijk te zün. ROERIG OP JAVA? Dat is niet verstandig. Want -nu is de Republiek zelf de oorzaak van het oponthoud. Van haar is alt^d de sterkste aandrang tot spoed uit gegaan. Zij wilde opschieten, omdat men aan Djocja wel gedurende een korte tgd een aantal van de voor naamste leiders onttrekken kan, maar niet voor lange tg'd de af gevaardigden moeten naar huis om er orde op zaken te stellen en om dat, naar de laatste berichten lui den, het in sommige streken van Java roerig begint te worden. In de Pasoendan en op Oost-Java sohqnen terugkerende T.N.I.-soldaten en anderen een aantal daerahs om ver te willen werpen en er schaduw- regeringen te willen vormen. Nu kan het zyn, dat deze bewegingal weer over zijn hoogtepunt heen is en dat voor grote ongerustheid geen reden is, doch voor de Indonesische dele- DE VLASSERS VAN EEDE Iedere Zeeuw heeft in zijn hart toch altijd een afzonderlijk plaatsje voor Zeeuwsch Vlaanderen. Omdat het een land is, waar het goed is om te toe ven: een land met eigen schoonheid, bewoond door een goed slag mensen, die meer dan de andere Zeeuwen oog hebben voor de aangename kan ten van het leven en van nature-iets hebben meegekregen van de levens houding onzer Zuiderburen. Ook in Zeeuwsch Vlaanderen be gint schot te komen in de wederop bouw. Als ge er rond trekt, ziet ge het. Overal tekenen van herstel. En nu hebben daar de vlassers van Eede hun eigen warmwater-roterij. Vlas is 'n levenskwestie in Zeeuwsch Vlaanderen. De oude bewerkings methoden schoten tekort. Het was niet mogelijk om daarmede de strijd tegen de concurrenten vol te houden. De vlassers zagen dat in. En ze heb ben de koppen bij elkaar gestoken en samen hun warmwater-roterij in Eede gesticht. Zoiets doet ook de andere Zeeuwen goed, de mensen op Walcheren en de Beuelanden, op Schouwen en Duive lend en de andere eilanden. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Dat hebben de Eedenaren nu gedaan, zonder veel ophef. De strijd om het bestaan zal er lichter door worden. Een gelukwens met dit vruchtbare initiatief mag zeker niet ontbreken. Ook niet in dit Zeeuwse hoekje. gaties is het zaak. dat zri op Java zelf een oogje ln het zeil kunnen gaan houden. Ondanks de obstakels, die de R. T. C. op het ogenblik op haar weg vindt, blijft de Republikeinse dele gatie optimistisch. Haar woordvoer der trok een parallel met de perio den, voorafgaande aan het accoord van Linggaajati en aan de Van Roy- enRoem statements. Ook toen, zo zeide hü, was er grote spanning en scheen het of de onderhandelingen op een mislukking zouden uitlopen. In Indonesië hebben wq zulke ogen blikken vaker beleefd en altijd kwam de zaak kort daarop voor elkaar... Een wat zwakke grond voor het Republikeinse optimisme Iqkt ons. Waarschgnlijk ziet de Nederlandse regering, de toekomst niet zo roos kleurig in. ANDERE BARRICADEN. De schuldenregeling is niet de op het pad der R. T. C. Ook over Nieuw-Guinea zal men nog tot overeenstemming moe ten komen. De onderhandelingen daarover hebben nog slechts beperk te vorderingen gemaakt. En dan ls er nog het Unie-statuut. Hierover zgn de delegaties 't vrgwel eens, doch op dit terrein liggen nog enige klemmetjes. Er is nog zn het een overbrugbaar verschil van mening over de persoon van 't hoofd der unie. Uiteraard aanvaar den de Indonesiërs, dat dit Koningin Juliana zal zgn en eventueel haar wettige opvolgers, maar de Indone siërs willen nog verder kgken en vragen zich wellicht af: waarom niet eens één der onzen? De Indonesische delegaties ten slotte hebben nog steeds geen ont werp, constitutie voor de R.LS. ter tafel gebracht. Men soWjnt er wel nagenoeg mee gereed te zün, doch met de omschrijving van het terri toir van de Ver. Staten van Indo nesië te willen wadhten, totdat een beslissing over de states van Nieuw- Guinea getroffen zal zün. In de militaire, de culturele en de sociale commissies verlopen de on derhandelingen zonder horten of sto ten. WANNEER SLOT-ZOTTNG Wanneer de slotzitting van de Ronde Tafel Conferentie gehouden zal worden? Dat zal afhangen van de vraag, of de gedelegeerden in de financieel-economische commissie het spoedig eens worden. In elk ge val zal de grote Ridderzaal deze week in stille afwachting blüven sluimeren. (Nadruk verboden). Het eigenaardige leven van Anna Maria van Eeghen. Het lijkt, of er deze middag ln het veilingsgebouw ,,De Zon" te Amster- i dam de garderobe van een vorstin onder de hamer komt. Tachtig weelderi ge avondjaponnen, jassen van sabelbont en hermelijn, tientallen tailleurs van de zwaarste Franse z(|de, ragfijn ondergoed met kanten tussenzetsels en sat^nen strikken. Honderden vrouwenogen kijken begerig naar ai die pracht, waarin Anna Maria van Eeghen—du Mée vijftig jaren geleden fu rore maakte. Anna Maria, die als een koningin heeft geleefd en die drie maanden geleden op 86-jarige leeftijd overleed, nadat men haar ln een staat van verregaande vervulling en verwaarlozing nog van haar huls naar een ziekenhuis had overgebracht Belgische huisvrouwen komen in Nederland winkelen. Vele Belgische huismoeders komen re- gelmaüg naar Sluis, om daar inkopen te doen. Ondanks de devaluatie liggen de prijzen ln België nogal wat hoger, zodat velen hun voordeel in Nederland zoeken. De neringdoenden langs de gehele grens zijn er goed mee, terwijl de Nederlandse huisvrouwen er geen last van ondervin den, daar er geen sprake ls van schaar ste, die zou kunnen ontstaan door te grote aankopen van Belgische zijde. Deze veiling is de laatste bladzüde van de trieste levensroman van Anna Maria, aldus vertelt „Marike" in het „Vrüe Volk". Als die bladzijde is om geslagen, gaan de vrouwen, die hier zitten, naar huls met zo'n droomge- waad van zijde en kant, dat een halve eeuw zorgvuldig was opgeborgen in blikken trommels. Ze zullen er de schaar inzetten, ze zullen het koel bloedig vierendelen en er desnoods drie japonnen voor zichzelf uit ma ken. De tand des tijds heeft er niet aan en Anna Maria heeft De „Oslofjord"het nieuwe vlaggeschip van de Noorse koopvaardyvloot, dat bij de Nederlandse Lu... en Scheepsbouw Maatschappy te Amsterdam werd gebouwd, is bijna voltooid. Het prachtige schip ligt thans in het „stenen dok", «aar de kiel wordt geschilderd en de schoefassen worden aangebracht. Een overzicht van het machtige schip, dat nu nog op het droge ligt, en over enige dagen zijn proefvaart gaat maken. Ca eens naar de overkant! Zeeuwsch-Vlaanderen ligt aan de overkant van de Schelde. Het weet dat en voelt zich soms vergeten. Zelfs Zwerfmans, die niet op een kilometertje ziet, wanneer hij een tochtje moet plannen, is zich bewust er veel te weinig te komen. Toch, hoe loont zulk een ritje de rtioeite en al kost het straks weer geld om de vruchtbare „overkant" te bezoeken, gaat eens naar Zeeuwsch-Vlaanderen en geniet er van het schone landschap. Op de veerboot vanaf Kruiningen heeft men volop gelegenheid het vogelleven op de Schelde te bewon deren. In de trektijd dobberen alle soorten eenden op de golfjes en meeuwen zweven graag rond de boot. Hun wit en zwart doet hen daar als 't ware bij behoren: de kokmeeuwen (al naar de tijd van 't jaar met een zwarte stip achter het oog, met een koptelefoon of ge heel zwarte kop), de mantel meeuwen met hun zilvergryze mantels. Als men het treft zwieren daartussen bijzonder fraaie meeuw tjes, lichtgrijs op de rug en met zwarte vleugeltoppen, waar het uiterste puntje wit uit te voorschijn komt. Dat is de drieteenmeeuw, de Kittiwake van de Engelsen. NAAR HULST. Nauwelijks heeft men de boot verlaten of de weg naar Hulst biedt reeds allerlei te zien, waarvan de Bevelandse zyde van de Schelde niets of weinig bezit. Op mjjn tochtje, met uitgezocht Octoberweer begonnen, sta ik al gauw bij een dijkje, waar een fraaie groep boerenwormkruidplanten al uit de verte lokken. Niet alleen mij, maar ook de vuurvlindertjes en de najaarsvliegen. Vlak- daarbij vind ik een „kleine leeuwenbek", duivenkervel, Barba- rakruid en zowaar een paar. plantjes van het knopkruid, dat ik de gehele weg langs van afstand tot afstand vind ingeburgerd. Vogels zie ik heel weinig op deze tocht. Een vlucht kieviten heeft het voorzien op een paar houtduiven, die in een wei voedsel zoeken. Schreeuwend scheren zij rakelings over de duiven heen, die zich even drukken en dan een paar pasjes voorwaarts doen. Wat later zitten ze alle vredig bij elkaar. Een rietsloot, gedeeltelijk ge maaid, lokt door zijn droge bodem. Ik vind er posthoornslakken en moerasslakken en tussen andere landslakjes op de wal het een halve cm grote mosslakje. Wat dieper Zeeu,wsch-Vlaanderen ln, achter Kloosterzande, staan de Inula-planten in pluis, keurige knik- kervormige bolletjes op een recht steeltje. Daar vind ik als merk waardigheid het breedbladig klokje, dat met z.z.z. als zeer zeldzaam in de flora staat gemerkt. Zeeuwsch- Vlaanderen is toch rijk aan klokjes, ik vond er naast het gewone gras- klokje ook het Rapunzelklokje en het ruige klokje, dit laatste ook aan de weg naar Hulst. OUDE BEKENDEN. Blaassilene's, die men op Zuid- Beveland en Walcheren sporadisch vindt, ziet men hier van afstand tot afstand als oude bekenden. Zo staat het ook met de Canadese fijnstraal. Maar daartussen zie ik de kenmer kende bladeren van het vijfvinger- kruid, de frisse schermen van de grote Bevemel en zelfs in October nog een fris bloeiende klaverbrem raap, de beruchte klavervreter, die op Noord- en *Zuid-Beveland beslist lastig kan worden. Die plant, zonder groene bladeren en dus een para siet, die niet voor zijn eigen voedsél zorgt, maar dat moet stelen uit de wortels van andere planten, kan men vaak bij grote aantallen in de klavervelden aantreffen. De bloe men zijn vuilgeel wit en paars aan gelopen. DUIFKRUro. Maar beslist als de aardigste van alle planten prijkt de Scabiosa, het duifkruid, in de wegbermen, grote, frisse, licht-lila bloemen. Eén exem plaar, dat ik aantref, wijkt van de broertjes en zusjes al door het voeren van een donker-rode kleur. Natuurlijk laat ik het staan en hoop ik 't volgend jaar eens te kijken of die kleur constant blyft. Bepaald 'n verrassing is 't aardige dorpje Kuitaart met zijn prachtige plas, waar een schilderachtig mo lentje, een rü populieren en een vissersschuitje levendige silhouet ten vormen tegen de glanzende Oc- toberhemel. Nu, 5 October, zwermen er de zwaluwen nog, dat het een lieve lust is. Wanneer zal dit jaar het afscheid plaats vinden? Of is dit het vaarwel, waar ze de innige groet opvangen hun door het zacht wuivende riet als kushand toege worpen? De vreemde zwerver, die telkens van de fiets springt, in sloten af daalt en tussen graspollen zoekt, stenen omkeert en onooglyke plantjes bestudeert, heeft veel be- kijksr Meewarige blikken vervangen de groet, die de joviale Zeeuws- Vlaming in andere gevallen gaar ne wisselt met de voorbijganger. Alleen een kapelaan, blootshoofds fietsend met fladderende soutane, heeft me door en knikt me vrien delijk en tegelijkertijd bemoedigend toe. MOED Nu moed heeft Zwerfmans vol doende en met de prachtige rij van interessante vondsten op zijn noti tieboekje heeft hij lak aan alle meewarigheid, die op hem wordt losgelaten. Te meer, omdat hij op de terugtocht kan constateren dat er een speciaal Zeeuwse champig non-variëteit voorkomt op onze dijken. Heeft de gewone weide champignon een gladde steel, de Zeeuwse heeft licht-bruin ver kleurend vlees en een steel, die vele gekrulde schubjes draagt. In de Franse paddestoelenflora komt de variatie voor onder de naam Psal- liota campestris var. peronata. Die ik langs de weg naar Hulst vind op meer zandige bodem heeft de ge noemde afwijkingen niet. Overigens zo goed als geen pad destoelen langs deze weg te vinden. Met gevulde fietstassen, een dankbaar hart en een pracht van een trek in een goed belegde boter ham met een geurige kop koffie, verlaat Zwerfmans het van nu af meer dan ooit nodigende Zeeuws- Vlaamse land, dat hij vanaf de boot in een lichte nevel ziet vervagen. Ditmaal uit het oog, maar niet uit het hart. BAREND ZWERMANS. loogstens twee keer gedragen. Aan koningshoven en in ae loge van de Parijse opera. Ze heeft er mee aange zeten aan dure banketten in Cairo, ze is er in ontvangen door een Indi sche Radjah in diens Oosters sprook- iespalels. Maar byna niemand weet, dat ze jaren later in een sjofele japon met rafels aan de rokken ae harten van de aapjeskoebsiers aan het Rembrandtplein murw maakte door de paarden dagelüks met suiker klontjes te komen voeren. EEN DIERENVRIENDIN? De koetsiers wisten ook niets van Anna Maria. Een dierenvriendin, dachten ze. Een zonderlinge, arme oude vrouw. Maar dat die vrouw overal waar ze ging, een fabelachtige som geld aan diamanten en gouden sieraden in een fluwelen tas aan haar arm meedroeg, heeft toen ook niemand maar in de verste verte kunnen vermoeden. Het was toen al helemaal mis met Anna Maria du Mée, de mooie jonge verpleegster, die zo omstreeks 1890 de twintig jaar oudere schatrijke Amsterdamse bankier van Eeghen trouwde, nadat ze hem tijdens een langdurige ziekte had verzorgd. Met dat huwelijk begon het sprook je. Rei«en naar alle windstreken der wereld. Kleren uit de eerste Franse en Weense modesalons. Juwelen om er een bescheiden stoep mee te pla veien. Een leven van luxe en niets doen in een periode, waarin een ar- beidersgezin met enkele guldens in de week moest rondkomen en waar in een eerste begin werd gemaakt met de strijd voor betere levensvoor- I waarden voor de vrouw! Een tijd van nog groter en bitterder tegen- stellingen dan de onze. STEEDS ZONDERLINGER Het zal kort na de eerste .wereld oorlog zgn geweest, dat de bankier Van Eeghen overleed. Van dat ogen lik af werd zijn vrouw by de dag zonderlinger. Ze huurde een groot bovenhuis op de hoek van het Rem- brandtsplein en de Bakkerstraat. Ze maakte geen toilet meer. Wie er kwam werd in de keuken ontvangen. De rest van de woning was een vrsemd pakhuis. De tapijten lagen opgerold in de kamers, <le vloeren waren met kranten bedekt. Het kostbare meubilair ging schuil onder reusachtige linnen hoezen. En daar tussen stonden de kisten. Sta pels, met blik gevoerde kisten, waar in alle kostbaarheden waren opge borgen: de vorstelüke garderobe, het zilver, de exotische kunstvoorwerpen uit verre landen. Anna Maria betrad die kamers, alsof het heilige tempels waren. De vloeren waren smetteloos.de kranten werden steeds vernieuwd. Geen mot kreeg kans iets van de tapijten of de meubels op te eten. Want in die tijd zorgde ze wel niet zo best meer voor zichzelf maar nog wel voor het ver leden. Bij dit zonderlinge gedrag behield ze haar onverzettelijke wil. wat nie mand gedaan kreeg 'lukte deze vrouw: ze wist 'n hoek van de begraafplaats Westerveld te kopen en zette er een villa om dicht bü haar, hier begra ven familie te zijn. Zij woonde er on der dezelfde vreemde omstandigheden als in het bovenhuis. En ze zag kans haar lievelingshopd- te laten creme ren. Het dier werd bijgezet in het familiegraf der du Mée's; de kosten kwamen er Immers niet op aan! Toen verhuisde ze opnieuw, nu naar een bovenwoning "op de hoek van de Keizersgracht en de Utrechtsestraat. Kisten en koffers werden bij deze gelegenheid niet opengemaakt. De tapijten bleven opgerold, de meube len hielden hun hoezen. En Anna Maria huisde weer in de keuken, met een tafel en twee Wener stoelen, waarvan de zittingen in verre staat van ontbinding verkeerden. Zg. die in aap grenzende vertrekken kapitalen verborgen hield, deed hoe langer hoe minder moeite nog iets van bet eigen lióhaam te redden. Ze at büna niet meer, ze vervuilde en toen men zich eindelnk over haar ontfermde, moet ze al bijna een half jaar 't bed al leen voor de meest noodzakelüke din gen hebben verlaten. Ze heeft nog maanden in het zie kenhuis gelegen, maar die lugubere jaren hebben de goede zorgen aéér nlef meer kunnen uitwissen. Bü de opening van haar testament kre gen de naaste neven en nichten een legaat. Het hele verdere kapitaal is vermaakt aan verenigingen tot be scherming van dieren want ze was een grote dierenvriendin en aan verenigingen voor natuurmonumen ten. BELACHELIJKE PRIJZEN Nu valt dan alles wat zü tiental len jaren voor ieders oog zorgvuldig verborgen hield, onder de hamer. Vrouwen grijpen naar de kanten, het fluweel, het bont, dat de man op de veilingstafel in z'n handen omhoog houdt. Avondjaponnen, die kapitalen moeten hebben gekost, brengen 40 op, 'n enkele meer dan honderd. Een avondcape, die alleen aan Venetiaans kant al minstens 800 waard is, gaat weg voor 380. Een cape van niet te schatten waarde aan Brusselse klos- kant: 230. Zwaar zijden mantelpak ken met zij gevoerd70. Een herme lijn jasje, een vorstin waardig, wordt aarzelend ingezet voor 20 en haalt met moeite 120. Er is niet eens iemand die lacht. Men loert al weer naar het volgende stuk. Ergens boven op een kast kijken dö actrices Rika Hopper en Mary D,res- selhuys geamuseerd naar dit toneel. Achter de afslager zit de acteur Cruys Voorbergh. - - Als ik maa r geld had. zucht hü, dan kocht ik ze voor mün historische verzameling. I Een paar stoelen verder: de dichter Rertus Aafjes. Is hü hier om te ko- j pen. of zou hij strqks ook zijn pen i laten vloeien, geïnspireerd door liet wondere leven van deze wonderlüke Anna Maria? Het Wereldgebeuren Nieuw lid der Eerste Kamer. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd tot lid der Eerste Kamer ln de vacature-Teulings dr. Ir. J. H. F. Deckers te St. Oedenrode, Rijks- landbouwconsulent voor Oost-Brabant. Benelux-beletselen Vandaag komen in Luxemburg op- nieuw de ministers van de Benelux byeen, dit keer om te trachten de I laatste beletselen weg te nemen, die de Economische Unie nog in de weg staan. Vooral in bepaalde Belgische kringen wordt aan deze conferentie I groot belang gehecht. De laatste week immers hebben organisaties uit j het Belgische bedrijfsleven met nogal j veel misbaar hun misnoegen kenbaar gemaakt over de trage gang van za ken en in het bijzonder over het Vooranie-accoord. De telegrammen, die aan premier Eyskens zijn ver zonden vormen tezamen een uitge breid kjachtenbock. Een deel van de Belgische pers heeft aan deze cam pagne deelgenomen e'n dc Nederlan ders. mitsgaders de eigen onderhan delaars velerlei venvyten gemaakt. In grote lynen zgn deze verwijten ingegeven door de vrees, dat dc eigen, industrie te weinig concur,rentie-mo- gelijkheid op de Nederlandse markt wondt geboden. Zo komt steeds weer de eis terug, dat Nederland dc invoer van textiel geheel vrij moet geven, opdat de Belgische fabrikanten hun afzet kunnen verhogen. Bü het daar aan verbonden pleidooi voor vrühan- del wordt gemakshalve over 't hoofd gezien, dat de Belgische landbouw zwaar beschermd wordt tegen hl te I grote concurrentie van de goedkope- re Nederlandse producten. Te ver wachten valt trouwens, dat ook in ons land critiek van bepaalde züden op de Benelux niet zal uitblijven. De Economische Unie maakt de weg vrij voor scherper concurrentie, het geen de belangen van nu nog be schermde bedrijfstakken zal aantas ten. Dc critiek, zowel in België als in ons land is echter afkomstig van afzonderlijke bclanghebbers. die niet zoals de regeringsonderhandelaars de groter lünen in het oog te houden nebben. De kernkwestie is nog steeds het betalingsverkeer. In overweging is een in- en uitvoerprogramma met 12Vè milliard franks aan de Belgische en 7 milliard franks aan de Neder landse zijde, Dat verschil zal voor een deel kunnen worden opgevangen door credieten in het kaacr van de Marshall-hulp, maar voor de rest zal een betalingsregeling moeten worden gevonden. Nederland heeft geen goud en geen dollars om de schulden aan België te vereffenen; het hééft slechts ininder aantrekke lijke deviezen als Engelse ponden. Met ponden echter kunnen ae Bel gen niet veel beginnen. Het opnemen van nog meer Belgische credieten zou de betaling uitstellen, maar be grijpelijkerwijs voelt onze regering er weinig voor de schuldenlast nog meer te verzwaren. Een van dc voornaamste onderwer pen op de conferentie in Luxemburg zal zéker zün de positie van frank en gulden ten opzichte van elkaar en van de andere munteenheden, het mo netaire probleem dus. Van Belgische züde kan men er nu wel op aandrin- Êcn op slag en stoot de Economische 'nie in te stellen, de zwakste party zal eerst de gevolgen naar vermogen willen regelen. De officieel zo toege juichte Voorunie is in wezen slechts een bescheiden stap voorwaarts ge weest en dan nog een. die met veel moeite is gezet. Het is zaak de ver wachtingen over de komende maat regelen niet al te hoog te spannen. Er wordt namelijk voortdurend een omstandigheid op de achtergrond gedrongen, die niettemin een gewich tige factor vormt. En dat is deze: Nederland is op het ogenblik wat zün economie betreft veel nauwer verbon den aan Engeland en het stcrling- gebied dan aan de Zuidelijk van onze frenzen in Westeuropa gelegen lan en. Een afdoend bewys daarvoor was wel de devaluatie van het pond, die Nederland dwong onmiddellyk met een gelijk percentage te volgen, ter wijl België, Frankrijk en Italië meer zelstandig hun houding konden bepa len. De economische toestand van ons land Joont meer gelijkenis met die dan die van België. van Engeland een gelijkenis "tui van tfie versterkt werd sinds de socialisten buiten de Belgi sche regering staan. Er zal derhalve nog heel wat water door de Schelde moeten stromen aleer de met zoveel lof overladen Benelux-plannen ten volle verwezenlijkt zgn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3