PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Oostduitse regering gaat vandaag aan de slag Ook in Zeeland moeten vele dieren lijden DEBILT Vijf militairen gedood bij guerilla-overval. BELGIE GAAT DE WATER- EN LANDWEGEN VERBETEREN Vandaag HET LOT VAN DE BENELUX STAAT THANS OP HET SPEL MINISTER IN 'T VELD HOUDT VOET BIJ STUK Inspecteur te Middelburg ontdekte gruwelijke mishandelingen Voorzitters ter R.T.C. kwamen gisteren bijeen. Belgische vrouwen vielen ex Gestapo-hoofd aan. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 249 Dagblad, uitgave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalllntUn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per bw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Oct. 1949 [ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) '■an 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerjjstr. 3 - Zierikzee: N. Bogardstr. C m_tcl._2<>_ De ploeg van Grotewohl bekend Een der ministers schreef eertijds vlammende artikelen tegen de Russen. Otto Grotewohl, de premier van de Oostduitse regering, heeft Woens dagmorgen in het parlement de samenstelling en het program van zijn kabinet bekend gemaakt. Het kabinet omvat 18 ministers waarvan er 8 behoren tot de com munistische S.E.D., 4 tot de Christelijk-democratische Unie, 2 tot de liberaal democratische party, 1. tot de party van de kleine Nazi's, 1 tot de boerenparty en 1 partijloze. Plaatsvervangende ministers.presidenten zyn Walter Ulbricht (S.E.D.), Otto Nuschke (C.D.U.) en prof. Hermann Kastner (L.D.P.) Minister van buitenlandse zaken wordt Georg Dertinger (C.D.U.)minister voor economische zaken Heinrich Ban (S.E.D.) De namen van de andere ministers zijn hier weinig bekend. Een ver tegenwoordiger van de vroegere Nazi's krygt de leiding over de we. deropbouw. De regeringsverklaring bood wei nig nieuwe gezichtspunten. In uitvoerige historische beschou wingen trachtte Grotewohl aan te to nen, dat slechts de Westelijke mo gendheden bewust en opzettelijk op Duitslands verdeling hebben aange stuurd. Telkens wanneer Grotewohl dank en lof aan de Sowjet-Unie en Stalin uitsprak, werd hij door applaus on derbroken. Tegenover de economische toestan den in West Duitsland, die volgens Grotewohl naar een catastrofe moe ten leiden, gaf hij een rooskleurig beeld van de industriële herleving in de Sowjet-zóne. Daarbij beloofde hij, dat eind 1950 dc industriële produc tie met 18% zal zijn gestegen en het niveau van 1936 zal hebben bereikt. Zijn regering zal alle ex-nazi's in het wederopbouw-programma opne men „zonder hun politiek verleden in aanmerking te nemen". Grotewohl legde er nadruk op, dat zijn regering alles zal doen, om de handelsbetrekkingen met de Sowjet- Unie en de volksdemocratieën te ver sterken, in het hijzonder ook met volksdemocratisch China. DE NIEUWE MINISTERS. Grotewohl is van huis uit socialist en ongetwijfeld één van de bekwaam ste mannen in de Eenheidspartij. Hij kan thans door het Russische be stuur als een volkomen trouwe fi guur worden beschouwd. Bovendien heeft hij ln zijn gevolg van plaats vervangers Walter Ulbricht, een communist met twaalf jaar Moskou- se scholing. Ulbricht spreekt zijn Duits met een sterk accent en is 'n vlijmscherp verdediger van de com munistische lijn. Hij is ongetwijfeld één van de belangrijkste figuren in het kabinet, in elk geval veel be langrijker dan beide „burgerlijke" plaatsvervangers. Van deze is de Christelijke Nusch ke uitgesproken de zwakste. Hij wordt nier door zijn oude medewer kers in de C.D.U. beschouwd als een goedgelovig illusionist, die wel iswaar oprechte bedoelingen heeft, maar geen spoor van verzetskracht tegen de communisten. Zijn liberale collega professor Kastner, een 62-jarige advocaat uit De grote veldtocht in China zal in de eerstvolgende dagen wel zijn be kroning vinden in de val van Kan ton. De berichten uit <teze stad zijn de laatste tijd vol tegenstrijdigheden. Sommige spreken van een paniek on der de bevolking, andere daarentegen stellen het voor alsof de bevolking nauwelijks door de wisseling van het regiem wordt beroerd. Omstreeks midden Juli begon het grote offen sief der Chinese volkslegers in de richting van Kanton. De Chinese regering van Tsjang Kai Sjek verliet reeds Kanton; haar zetel is nu in Tsjoenking in Midden China. Voor zij Kanton verliet heeft de nationalistische regering nog een arrestatie-bevel uitgevaardigd tegen Mao Tse Toeng, Tsjou en Lai, mevr. Soen Jat Sen en 82 andere vooraan staande communistische persoonlijk heden. Dit machteloze gebaar, aldus meldt de communistische radio uit Peking, dient blijkbaar alleen om het gezicht van de Chinese nationalisti sche regering te redden. Dresden, is uit de leiding der libe rale partij naar voren getreden als minister van justitie in Saksen. Kastners samenwerking met de Russen berust op de overweging, dat er geen oorlog te verwachten is en daarom geen verandering der machtsverhoudingen in Oost-Duits- land. In deze omstandigheden rest volgens hem niets anders dan sa menwerking tot elke pry's. Twee der belangrijke ministerpos ten worden bekleed door vertegen woordigers van de C.D.U., wier na men enige toelichting behoeven. Dertinger. minister van buiten, landse zaken, is een zeer omstreden sclie officiersfamilie en was zelf ac tief officier. In de goede «Lagen van weleer zag men hem nooit zonder monocle. Als redacteur van Hitlers persdienst schreef hy vlammende artikelen tegen de Russen. Hy geldt dus als een zeer besmette figuur. De S.E.D. heeft een beslissende invloed behouden op de personeels bezetting van anaere ministeries, die door „burgerlijke" ministers zul len worden geleid. Met uitzondering van de hoogste functionarissen wor den namelijk alle beambten aange steld door een personeelsbureau, dat door een communist geleid wordt. De ministers hebben dus zelf geen invloed op de samenstelling van hun staven. Het politieapparaat blijft onder leiding van dr. Fischer, die ook zijn opleiding in Moskou heeft gekregen. Bende van 140 man viel patrouille aan. Maandag zyn in het Malangse, na. bij het bergoord Tretes in Oost Java, 5 Nederlandse militairen gesneuveld toen een uit 8 man bestaande pa. trouiile werd overvallen door een ge wapende bende van ong;ev. 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en één wordt vermist. On. der de gesneuvelden bevindt zich dc patrouiirecommandant. Reuter meldt hierover nog, dat de patrouille werd tegengehouden door guerillastrijders, die de geweren van de militairen opeisten. Toen dit werd geweigerd, openden de guerillastrij ders a bout portant het vuur. De stop van Ternaaien verdwijnt. De Belgische minister van openbare werken, Bulsseret, heeft op een pers conferentie in Brussel een en ander verteld over de plannen van zyn mini sterie Voor Zeeland is van belang, dat verscheidene verbeleringswerken op het program staan aan het kanaal GentTerneuzen. Voor deze werk zaamheden en tevens voor een betere Rynverbindlng is een crediet van 75 millioen uitgetrokken. Het, programma voor 1950 voorziet tevens in de nodige credieten voor de afschafing van de stop van Ternaaien, zodat schepen van 2000 ton tussen Luik en het Nederlandse waterwegen net zullen kunnen varen. Verder zullen de werken voor de bouw van de sluis- stuw te Neuville-sous-Huy worden begonnen, waardoor men de" drie klei ne sluizen tussen Luik en Namen zal kunnen afschaffen. De minister is van plan het water, wegennet van de bekkens van Schelde en Maas te doen verbinden door een kanaal, dat eveneens bevaarbaar zal zijn voor schepen tot 1350 ton. Deze nieuwe waterweg loopt van Peronncs aan de Schelde door het nieuwe kanaal Peronnes-Blaton.Ni- my, mondt uit in het kanaal Charleroi- Brussel, volgt het kanaal tot Mar- chienne-au-Pont en bereikt via de Sambre de stad Luik. Aldus zal Hene gouwen verbonden zijn met dc zeeha vens en met de andere industriegebie. den van België. HET WEGENNET. Over het wegennet in België zei de minister: ,.Dit net is een kwart eeuw ten achter bij de hedendaagse behoef ten", Over het algemeen is onze bestra. ting slecht en de wegfundering ontoe reikend. Het departement wenst de kei- cn steenslagbestrating zo veel mogelijk te vervangen door een aan een gesloten wegverharding. De noodzakelijke verbreding van do bestaande wegen stuitte tot dusver af op kostbare onteigeningsprocedures. Niettemin zal er thans een begin mee worden gemaakt De totale lengte van de nieuw te bouwen wegen bedraagt nagenoeg 700 km. Einde Juni 1950 zal de weg Luik- Brusspl over een breedte van 9 meter verbouwd zijn. viert de oud-dirigent van het residentieorkest, dr. Peter van Anrooy, zijn 70ste verjaardag. is het 5 jaar geleden, dat de eerste vliegende bom op Ant werpen neerkwam, van welke projectielen er in totaal 3700 op de provincie Antwerpen neer kwamen, waardoor 6515 perso nen werden gedood en 5824 per sonen werden gewond, terwijl bijna 70.000 woningen werden vernield. Vv Arbeider berooft zijn vrouw van het leven. Woensdagavond heeft de 41-jarige fabrieksarbeider H. van L. in de ech telijke koning te Capelle aan de Ysel zijn vrouw van het leven be roofd. In overspannen toestand stak hij haar met een mes in de keel. waarna de dood vrij spoedig intrad. De dader heeft zich later op de avond bij de politie gemeld. Omtrent de toe dracht is nog niets bekend. Vandaag begint de minister-conferentie in Luxemburg. Vandaag beginnen ln het stadscassino van Luxemburg uiterst belang- ryke besprekingen tussen de ministers van de drie Benelux-landcn. Deskundigen menen zelf, dat het lc»t van de gehele Benelux op liet spel zal slaan. Wordt voor een aantal mooliykheden en problemen geen be vredigende oplossing bereikt, dan zal waarschyniyic van een volledige Economische Unie tegen Juli 1950 niets komen. Aan de besprekingen, welke drie dagen duren, zullen van Belgische zijde do ministers Eyskens. van Zee land, Liebaert. Duviousart, Buiseret, Segers en Orban deelnemen. Van Nederlandse zijde wordt deel genomen door de minister-prpsident, dr. W. Drees de minister van Buiten landse Zaken. mr. D. U. Stikker; de minister van Economische Zaken, prof dx-. J. R. M. van den Brink; de minister van fianciën, prof, mr. P. Lieftinck; de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de minister Hij wil beslist zelf de wederopbouwplannen goedkeuren. Bouwprogramma kan nog niet gemist worden. Verschenen is de memorie van ant woord inzake het wetsontwerp tijde lijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. In het voor lopig verslag was de wens te ken nen gegeven, dat de goedkeuring van een wederopbouwplan niet zou be rusten bij de minister maar evenals bij uitbreidingsplannen bij Ged. Staten met beroep op de Kroon. Aan deze wens kon de minister niet tegemoetkomen. Anders dan bij een uitbreidingsplan is bij wederopbouw plannen het Rijk in financieel opzicht sterk geïnteresseerd. Daarom is 't no dig, dat de minister hier de beslissing in handen houdt. Om gelijke reden treedt de minister evenmin in de suggestie om van de beslissing van de minister beroep op de Kroon open te stellen. De vele bezwaren, welke zijn aan gevoerd tegen het administratieve en het processuele gedeelte van de ont eigeningsparagraaf zijn voor de mi nister aanleiding geweest deze para graaf geheel te herzien. Op talrijke punten is teruggekeerd tot het sys teem en de procedure van de onteige ningswet. PROVINCIALE DIRECTIE Het voorlopig verslag suggereert omvorming van de in de provincies bestaande Rijksdiensten (de Provin ciale Directies van de Wederopbouw en Volkshuisvesting) tot organen van het provinciaal bestuur. De minister meent, dat deze kwestie eerst aan de orde kap worden gesteld, wanneer 't rapport van de commissie-van den Bergh tot herziening van de Woning wet is verschenen. BOUWPROGRAMMA De minister meent, dat omtrent de betekenis en het vaststellen van het bouwprogramma misverstand blijkt te bestaan. Het geheel vrij laten van het bouwen zou onmiddellijk nieuwe spanningen in het leven roepen, om dat de beschikbare materialen en ar beiders zeker in de eerste jaren nog ontoereikend zijn om in de behoeften, welke als gevolg van oorlogsschade en achterstand op alle gebied voorlo pig abnormaal hoog blijven, te kun nen voorzien. Daarom zal het totale bouwvolume, in een jaar te verwer ken. in evenwicht moeten zijn met de materialen en arbeidskrachten, welke naar verwachting ter beschikking zul len staan, terwijl in het kader daar van de urgentie van de onderschei dende categorieën van bouwwerken bepaald moet worden. De uitgesproken wens, dat de Ge deputeerde Staten bij de vaststelling van het bouwprogramma worden ge hoord. wijst de minister van de hand. omdat het hier gaat om landelijke economische belangen en omstandig heden. Mevrouw Anderson is benoemd tot ambassadeur van de Ver. Staten in De nemarken cn zal als zodanig de eerste vrouwelijke ambassadeur zijn in de Ame rikaanse diplomatieke dienst. Mevrouw Anderson werd in 1909 in Iowa geboren. Ze is van Schots-Engelse afkomst. Greta Garbo wil niet in de krant. Het Amerikaanse dagblad „New York World Telegram" bevatte in zijn editie van Dins dagavond een blanco ruimte van 71i centimeter lengte over een kolom. - Boven deze ruimte stond: „Gar bo wil haar foto niet in de krant". Er onder: „dus drukken wij haar foto niet af". Kimt U zich nog herinneren hoe vroeger kooplieden met, een wagen, tje, waar een hond voorgespannen was, de boer opgingen? Hoe die arme dieren, voor trekken in het geheel niet geschikt, door weer en wind met een zweep werden opgejaagd tot zij van uitgeputheid kou en ellende voor de kar neervielen en dan nog een schop nakregen? Die tyd schijnt voorgoed voorby te zijn. Maar die tyd is niet voorby. Weliswaar komen trekhonden tegenwoor dig maar sporadisch voor, doch het aantal gevallen van dierenmishan deling is nog legio, óók in Zeeland. Weerloze dieren, die geen protest kunnen aanheffen, worden op schandelyke wyze misbruikt en gcëxploi. teerd of onnodig vreselyk gepynigd door mensen, die zich door zó te handelen tot beesten verlagen. Het is dat slag mensen, dat de dierenbeschermers graag als senti mentele oude juffrouwen karakteri seert. Omdat zij niet begrijpen, dat het de plicht van een ieder is zijn medeschepselen te beschermen, is 't helaas nog altyd nodig, dat een oog je in het zeil wordt gehouden. De politie kan voel doen, maar niet. alles en daarom heeft de afdeling Zee land-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een inspec teur aangesteld, die speciaal belast is met het toezicht op de naleving van de wetten en wets- en politie- vêrordeningsartikêlen. die beogen catagorieën dieren te beschermen, 'n man, die onbezoldigd Rijksveldwach ter is en dus daadwerkelijk kan in grijpen. Deze inspecteur is de hear C. J. Jongepier te Middelburg, die dit dankbare,' maar zeer moeilijke* wat veel tact en speurderswerk vereisende werk al negen jaren ver richt. Terwyl een herdershond nieuws gierig zijn snoet tegen het venster glas drukte en boven ons hoofd 'n kanariepiet met vergenoegde kraal oogjes rondkeek, heeft de heer Jon gepier ons in zijn woning aan de Julianastraat ontstellende feiten me degedeeld over dierenmishandeling in Zeeland. VERWAARLOZING. Deze inspeteur trekt zich speciaal het lot van de kettinghonden aan, de onschuldig tot levenslang veroor deelden. zoals er nog zovele zyn in ons gewest. Zij worden ontdekt in hokken, die die naam niet verdie nen, in zeepblikken. in varkenskot ten, op mesthopen, ja zelfs ln konij nenhokken. Zy zijn aangetroffen s zomers in de brandende zon, zonder water, 's winters bij strenge vorst zonder beschutting, zij zijn verhon gerd gevonden aan zware, veel te korte kettingen en zelfs aan ijzer- draad (een ketting was nog te goed). Sommige dieren lagen al van nun geboorte af aan de ketting. Ai- leen op Tholen werden 60 ketting honden geconstateerd! Gelukkig zyn er ook boerderijen, waar de dieren vrij zijn en gebleken is, dat dét de beste wakers zijn! Heel wat honden zijn dank zij de controle bevrijd; wanneer hun toestand al te slecht was, verwisselden zij van eigenaar. De controle op de weg levert ook veel op. Soms lopen er trekpaarden met onverzorgde wonden onder het tuig en zeer onlangs werd nog een paard aangetroffen met drie grote wonden. „Mijn auto was stuk", zei de eigenaarIn Middelburg is nog maar één trekhond en die heeft slechts vier maal 's iaars dienst te doen: vroeger waren het er 60! Ook in Goes* zijn nog enkele trekhonden. Het euvel van vele veewagens is, dat de dieren te dicht op elkaar worden gepakt. Soms valt er één en wordt door de anderen vertrapt. Ook het vervoer van pluimvee is vaak ergerlijk, om niet te spreken van de verwaarlozing van vee in weilanden, waar de dieren soms van uitgeputheid in een sloot zakken en te verzwakt zijn om nog eten tot zich te nemen. Laatst werden in een donkere bunker op Walcheren een koe en een veulen, dat nog nimmer het daglicht had gezien, ontdekt. Zij werden practisch niet gevoederd, 'n Ander recent voorval betreft een boer, die zelf een schaap slachtte, omdat hij dan de slagersKosten uit kon sparen. Hy had net dier met een knuppel op de kop geslagen, tot dat hy dacht, dat het bewusteloos was cn was vervolgens aan het vil len geslagen. WREEDHEID. Ook met huisdieren wordt dik wijls wreed omgesprongen. Zo werd kort geleden op een achterplaatsje een hondje ontdekt, dat aangereden was en door zijn wonden zo ver zwakt, dat het niet meer kon eten. Een veearts was niet gewaarschuwd. Herhaaldelyk zijn er klachten, dat levende dieren in de vest worden ge smeten. De inspecteur zoekt dan net zo lang. tot <le dader gevonden is. Andere mensen laten bij hun ver trek dieren onverzorgd achter. «Een boerenarbeider gaf zijn hond enige dagen geen eten. omdat hij een ko nijn haB doodgebeten; een Middel burgse bakker gooide levende kat jes in zijn oven; een Zeeuwsch- Vlaamse boer wierp een jong hondje in een beerput en in Middelburg heeft men zelfs levende poesjes met het vuilnis meegegeven. Het is een droeve lyst. maar nog bij lange na niet volledig. De heer Jongepier moet ontkennend het hoofd schudden als wy hem vragen, of er langzamerhand een verbetering in de toestand valt te constateren: .Vóór de oorlog gingen we aardig in de goede richting, maar na de bevrijding moest als gevolg van de verruwing van heel wat mensen vrijwel opnieuw begonnen worden. Ons streven is de instelling van n Dlerenwet, die alle dieren zal be treffen. Al jaren worden daarover besprekingen gevoerd, maar de re gering heeft nog steeds geen ont werp aanhangig gemaakt. Als die wet er eenmaal is, dan ontstaat hier een toestand zoals in Engeland en zullen de dierenbelagers krach tiger aangepakt worden. Overigens moet opgemerkt worden, dat dieren oolc vaak leed wordt aangedaan door onwetendheid van hun bezit ters, In zulke gevallen kan alleen voorlichting helpen en de practijk wijst uit, dat men daar zeker ge voelig voor is." Het inspectiewerk gaat voort, zo lang. totdat de mentaliteit „Het Is maar een dier" over boord gezet Is, totdat ieder mens zal inzien, «lat, hy, Wil hy aanspraak kunnen maken op bezit van Inneriyke beschaving, het dier met liefde en zachtheid moet behandelen. Het zal nog King du- ren, voordat het zover Is! van Verkeer en Waterstaat../ mr. D. W. G. Spitzen. Aan de ministers is een aantal ambtelijke deskundigen toegevoegd. Tijdens een diner in Brussel heeft de Belgische minister van Financiën, Henri Liebaert, een rede gehouden over de conferentie, waarna zij de volgende dag zou vertrekken. De mi nister zei o.a.. De bijeenkomst te Luxemburg heeft ten doel het voorbereidende werk der deskundigen te bespreken en dit zo veel mogelijk t(> verbeteren, daarbij rekening houdend met de reacties en de critiek, die de voorlopige over eenkomst heeft veroorzaakt. De verwezenlijking van de econo- mische Unie stuit op zeer veel moei lijkheden, die buitengewoon ingewik keld zijn. Kosten van levensonder houd, lonen, sociale lasten, belas tingwetgeving, crediet- en investe ringspolitiek. protectionisme, geleide of vrije economie, het zijn alle be grippen en problemen die vereisen, dat men poogt begrip en toenadering te tonen. De Unie is slechts dan te verwezenlijken, wanneer er naar binnen en naar buiten evenwicht be reikt wordt op het gebied van goe- Regering lichtte de fractieleiders in Van officiële zijdo werd medege- dee ld: „Woensdag kwamen de voorzitter» en vice-voorzltters der drie delega ties ter R. T. C. bijeen om te be raadslagen over maatregelen, welke genomen kunnen worden om «le R. T. C. nog deze maand te «loon slagen. Dienaangaande werd over ver. schillende punten overeenstemming bereikt." De Nederlandse regering, verte genwoordigd door de ministers van Schaik, van Maxrseveen, Götzen cn Lieftinck, heeft W'oensdagmor. Sen in een samenkomst met frac- eleiders van de Eerste en Tweede Kamer een overzicht van Deze bijeenkomst is te beschou wen als dè vervulling van een des tijds in parlementaire -kringen opge- kpmen wens, op de hoogte te wor den gehouden van de ontwikkeling. Zoals bekend is wel de „commissie van negen", waarin enige fractie leiders zitting hebben, opgenomen in de Nederlandse delegatie en dus bij de gang van zaken voortdurend be trokken, maar een aantal fractie leiders mist dit contact. De voorzitter der Nederlandse delegatie, minister van Maarseveen, gaf een algemeen beeld van de ont wikkelingen ter conferentie en de ministers Lieftinck e'n Götzen licht ten de financiële en economische vraagstukken toe. Een gezelschap gedelegeerden ter R. T. C. heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de Phihps-fabrieken te Eindhoven. Rumoerige rechtzitting in Gent- Tijdens het proces te Gent tegen de 48-jarige Joseph Hentzinger, vroeger hoofd van de Gestapo in West-Vlaan- der«»n. is het tot heftige tonelen ge komen. Toen na afloop van dc zitting Hentzinger onder geleide van zes gendarmes naar buiten werd geleid verbrak de menigte, die voor het merendeel uit vrouwen bestond het politiccordon. De gendarmes waren machteloos en Hentzinger werd overal geslagen. Hij zaktt: door zijn knieën en een vrouw trok hem van achteren aan zyn haren. Ook tijdens de zitting waren inci denten voorgekomen. Een der getui gen verklaarde vier dagen lang ver hoord te zijn en daarbij door Hentzin ger regelmatig met de gummiknuppel le zijn geslagen. Hentzinger gaf dit toe, doch liet doorschemeren, dat de getuige dan maar had moeten toege ven een illeKaal werker te zijn. Deze wond zich daarover zo op. dat hij een stoel greep en Hentzinger te lijf wil de gaan. Een vrouwelijke getuige beschreef op welk een onmenselijke wijze zij verhoord was geworden. Van dc pu blieke tribune klonk daarop gejoel. Zich tot de president wendend zei de vrouw: „Deze schurk is niet eens waard, dat men hem doodschiet". RUSTIG DROOG WEER Geldig tot Donderdagavond. In de ochtend op vele plaatsen mist. Overdag droog weer. met enkele over drijvende wolkenvelden cn perioden van zonneschijn. Zwakke Zuid-Wes telijke wind. Nog zacht voor de tijd van het jaar. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1