PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pieck gekozen tot president van de Oostduitse staat DE BILT Na Pakistan thans Pieckistan Vandaag BOUWBUREAU VAN STICHTING VOOR DE LANDBOUW FRANSE TELEVISIEUITZ IN MIDDELBURG ONTVANGEN EEN OPLOSSING IN ZICHT VOOR DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE 192e Jaargang - No. 248 Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. (ngcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) «•an 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissfngen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 Ujnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: BrouweriJstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Urenlange optochten naar Unter den Linden. Niet ongeestig heeft het Westberiynse blad „Der Kurier" gisteren de nieuwe Oostduitse staat herdoopt in „Pleckestan." Zoals verwacht werd heeft namelijk het parlement de 78-jarige communist Wilhelm Pieck tot president gekozen. De Christen-democraat Otto Nuschke stelde zyn benoeming voor, daar Pieck, „verreweg de waardigste strijder voor vrede en eenheid" was. Er weerklonk bijval, er werd met bouquetten gewuifd en vele handen werden opgestoken, toen de voorzitter de goedkeuring der aanwezigen verzocht. De nieuwe president legde aanstonds de eed af, waarby hij zwoer z(jn kracht in dienst te zullen stellen van het welzjjn van het Duitse volk. In zyn presidentiële toespraak be loofde Pieck alles te doen wat hy kon om de vreedzame wederopbouw van Duitsland op democratische basis te bevorderen. Het is niet belangrijk, zei hij of de twee Duitse regeringen elkaar erkenen of niet. Het is alleen van belang dat zij gezamenlijk voor de eenheid van Duitsland strijden. Het wekte de West-Duitse regering op te vechten tegen „de maatregelen, die door de Westerse imperialisten zijn opgelegd". Aan het slot van zijn rede verzocht Pieck de afgevaardig den een driewerf hoera uit te bren gen op de eenheid van Duitsland, vriendschap met de Sowjet-Unie en op de totstandkoming van nauwe economische betrekkingen tussen Oost en West. Van Russische zijde werd niet, zo als verwacht werd, een uitgebreide proclamatie voorgelezen. Alleen werd de bekendmaking van generaal Tsjoeikof herhaald, over de afschaf fing van het militair bestuur. Toen Pieck het gebouw verliet, pre senteerde de volkspolitie het geweer. De nieuwe president reed in een open auto, geëscorteerd door acht politie mannen op motoren, naar Unter den Linden, waar hij een menigte van naar schatting meer dan 100000 per sonen toesprak. Uit alle delen van Oost-Berlijn had den mensen zich naar Unter den Lin den begeven. Urenlang trokken op tochten met vlaggen door de straten. Boeren uit de Russische zóne waren gekomen met wagens en tractoren, die met bloemen waren versierd. Onder de menigte bevonden zich honderden leden van de „Vrije Duitse Jeugd", met blauwe hemden Amerikaanse troepen blijven waar ze zijn „De Amerikaanse troepen zullen in Japan en in de andere Amerikaanse bases van het Verre Oosten waar zij nodig zijn om de veiligheid van de Ver. Staten te waarborgen, blijven", zo heeft de stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Lawton Col lins, tegenover journalisten verklaard, bij zijn aankomst uit Guam te Tokio. Dc generaal zal gedurende tien dagen de militaire installaties in Japan in specteren. De getalsterkte der Amerikaanse troepen in Japan, die thans onge veer 125.000 manschappen bedraagt, zal onveranderd blijven Amerikaans familiedrama. Vier leden van een familie grootmoeder, moeder en twee kil f le ren zijn Maandag doodgeschoten in hun woning te Fort Worth (Texas) aangetroffen. Ih een slaapkamer la gen de lichamen van mevrouw Finch en haar 8-jarig dochtertje, in een andere kamer die van mevrouw Finches moeder en haar zevenjarig zoontje. Naast het lichaam van me vrouw Finch lag een revolver. De echtgenoot van mevrouw Finch, een piloot, bevond zich in Michigan. Benelux-jaarbeurs in Antwerpen een succes. De Dinsdag gesloten Benelux-jaar beurs te Antwerpen werd bezocht door bijna een kwart millioen bezoe kers. onder wie vele buitenlanders. Reeds thans is voor de expositie 1950 een tweemaal zo grote opper vlakte door de standhouders ge huurd. De Nederlandse standhouders heb ben grote orders kunnen boeken, niet alleen in België en Luxemburg doch ook in andere landen. De Benelux Jaarbeurs 1950 zal we derom in de tweede helft van Septem ber beginnen. Spoorwegongeluk in Argentinië. Kort voor middernacht zyn Dins dagavond te Buenos Aires een pas sagiers- en een goederentrein met elkander in botsing gekomen, waar door vijf personen om het leven znn gekomen, terwijl ruim vijftig ande ren werden gewond. Gepensionneerden vragen om verhoging van hun toeslag. Enkele duizenden gepensionneerden zijn Dinsdag naar Den Haag gekomen om op 'n demonstratieve vergadering actie te voeren voor een verhoging van de toeslag op de pensioenen. De vergadering nam een resolutie aan. waarin er bij de regering en de Staten-Generaal op wordt aangedron gen de toeslag-percentages en de toe slag-maxima van de pensioenen te verhogen. aan. Deze organisatie ontvangt sterke steun van de communistische partij. Vele politiemannen en vrouwelijke leden van de politie hadden dienst. ONTEVREDEN C.D.U -LEDEN. Volgens de Neue Züricher Zeitung zyn de leden en de lagere partij functionarissen van de Christelijke Democratische Unie (C.D.U in de Sowjet-zóne ontevreden over het be leid van het partijbestuur. Zij menen, dat geen medewerking had mogen worden verleend aan de stichting van de staat Oost-Duitsland zonder waarborgen, dat rekening zal worden gehouden met de verkiezingsuitslag Op een bijeenkomst in Berlijn zouden Nuschke en Dertinger het zwaar te verduern hebben gehad. Een motie van wantrouwen zou ongetwijfeld zijn aangenomen, indien het tot een stemming was gekomen. Wilhelm Pieck, de president van de nieuwe Oost-Duitse Republiek Moch kreeg opdracht tot kabinetsformatie. President Auriol heeft de socia list Jules Moch opdracht gegeven een nieuwe Franse regering samen te stellen. Moch heeft deze opdracht aan. vaard. Hieruit meent men te mogen op maken dat Moch bij de voorberei dende besprekingen voldoende steun heeft kunnen krijgen voor zijn pro- framma. In het andere geval zou ij zeker de opdracht hebben ge weigerd. Noorse socialisten wonnen elf zetels. De communisten verloren er ell. De algemene verkiezingen ln Noorwegen zyn een succes gewor den voor dc socialisten en een fias. co voor de communisten. Dinsdag, avond kwam men in Oslo op basis van de beschikbare cyfers tot de volgende zetelverdeling in het parle ment: Socialisten... 87 (oude parlement 76) Conservatieven... 21 (25) Liberalen 20 (20) Boerenparty18 (10) Chr. Volksparty 8 (8) Communisten 1 (11) De Noorse socialisten hebben der halve hun absolute meerderheid in het parlement aanzienlijk versterkt, waarmee sen voortzetting van de huidige regering gewaarborgd is. De verkiezingsstrijd werd vooral gevoerd om het thema vóór of te gen geleide economie. vieren de Amerikanen Co- lumbus-Day, ter herinnering aan de ontdekking van Amerika in 1492. J Minister van Maarseveen spreekt met fractieleiders. Uiteenzetting over de stand van zaken ter R.T.C. Vanochtend zal een bijeenkomst plaats hebben van de minister van overzeese gebiedsdelen met de frac tieleiders van de Eerste en de Twee de Kamer der Staten-Generaal en met de zg. „Commissie van Negen" De minister zal hierbij een uiteen zetting geven over de stand van za ken ter Ronde Tafel-conferentie, zulks overeenkomstig een vroeger aan het parlement gedane toezeg ging. Ook reeds een regionaal bureau in Zeeland. Medio 1949 waren 1296 complete boerderijen gereed. Sinds kort is het Bouwbureau van de Stichting voor de Landbouw aan het werk om in coöperatief verband de Ne derlandse boer op het uiterst moeilijke terrein van de -boerderijbouw terzijde te staan. De organisatie van dit bureau valt samen met de inkrimping van de Dienst Wederopbouw Boerderijen, die langza merhand tot een afdeling boerderijbouw van het ministerie voor wederopbouw wordt teruggebracht. Regionale kantoren worden opgeheven en aanzienlijke aan tallen ambtenaren vloeien af. Het werk van het Bouwbureau zal in volle samenwerking met vrije architecten verricht worden. Deze kunnen alle in lichtingen en voorlichting krijgen, die zij wensen. De boer blijft volkomen vrij in de keuze van de architect. Hij kan dus zijn opdracht aan het bouwbureau zowel als aan een willekeurige architect geven. Het Bouwbureau, dat voorshands regio- nale bureaux in Zeeland, Limburg en Gelderland. Overijssel (Brabant blijft nog afzijdig) heeft, zou trouwens niet alle bouwvolume tot zich kunnen trekken Indien het. in samenwerking met ande ren. kan komen.tot het bevorderen en verwezenlijken van goede en goedkope voorziening van agrarische gebouwen, waarbij uiterste soberheid bij Investering wordt betracht, dan zal het reeds zeer wel aan zijn taak beantwoorden. Het landelijke bureau beoogt tevens contact punt voor agrarilche bouw met de over heid te zijn. GROTE TAAK. Het aantal door oorlogsgeweld verwoes te boerderijen bedraagt 8040 Op 30 Juni 1949 waren gereed gekomen 1296 complete boerderijen en 644 gedeelten van boerde rijen. Jaarlijks branden pl.m. 200 boerde rijen in Nederland af. Vervanging van oud door nieuw moet tevens plaats heb ben. De verwachting is. dat in de komen de 10 jaren ongeveer 10.000 boerderijen gebouwd zullen worden. Daarnaast moet de voorraad landarbeiderswoningen wor den aangevuld en moeten bestaande wo ningen vernieuwd. Hier ligt een zeer grote taak. waarin het bureau een werkzaam aandeel wil hebben. In research, coördinatie van op gedane ervaringen en normalisatie van onderdelen en constructies voor de bouw liggen grote arbeidsvelden, die aanzien lijk kunnen bijdragen tqt het dalen der kostprijzen. Aldus de opvatting der orga nisatoren. die er tevens op wijzen, dat pok gelijktijdige a'anbesteding van min of meer overeenkomstige gebouwen, op niet a) te grote onderlinge afstand, tot verlaging van kosten kan leiden. Over het geheel genomen wordt dus gestreefd naar rendabele bouw van agra rische opstallen, teneinde de bedrijven zo min mogelijk te belasten. Cultureel accoord ter R.T.C. In een communiqué voor het secreta riaat-generaal der R. T. C. wordt o.m. het volgende medegedeeld: „Onder presidium van de voorzit ter van de week, drs. Moh. Hatta, kwam de centrale commissie van de R.T.C. Dinsdagmiddag in de Trèves- zaal bijeen. Een werkgroep van de commissie voor culturele aangelegenheden heeft een resultaat bereikt omtrent de re dactie van een ontwerp cultureel ac coord. Deze tekst behoeft nog de in stemming van de culturele commis sie zelve en van de delegaties der R.T.C. Doel van het verdrag zal zijn de bevordering van de culturele be trekkingen tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de R.I.S. Beschonken man door tram overreden en gedood. In de Uirechtsëstraat te Amster dam is een 53.jarige caféhouder door de tram overreden en op slag gedood. De man had te veel gedronken, maar wilde desondanks op zyn rijwiel naar huis gaan. Bij het opstapen kwam hij t.e vallen juist voor een passerende tram. Voor de eerste maal in Nederland. Experiment van de heer J. v. d. Hiele had succes Een televisie-amateur in Middelburg, de heer J. van der Hiele, is er in ge slaagd de televisieuitzending van uit Parijs, zowel wat het beeld als het geluid betreft, duidelijk te ontvangen. Hij heeft daarmee de primeur van ons land, want blijkens een medede ling uan Philips Experimenteel Tele- visieonderzoek in Eindhoven was het eind September jl. nog niemand an ders in Nederland gelukt de Franse uitzending op te vangen en aangeno men mag worden, dat dit ook in de afgelopen weken niet het geval is geweest. De heer Van der Hiele, wiens vak mee brengt, dat hij belangstelling voor en kennis van de radiotechniek heeft (hij bezit een zaak in radio's en electrische artikelen), heeft zelf 'n televisie-apparaat in elkaar geknut seld, een werk, waarvoor hij gedu rende een maand zijn vrije tijd opof ferde. Evenals de andere Middelburg se televisie-enthousiast, de heer Kunst van de Lange Delft, die ook zelf zijn toestel vervaardigde, slaagde hij er vrij spoedig in de B.B.C.-uitzending vanuit Londen duidelijk te ontvangen. Ook dat is tot op heden nog maar zeer weinig amateurs gelukt; hun aantal zal momenteel de tien niet overschrijden. De heer Van der Hiele was met dit succesje echter niet te vreden en hij experimenteerde verder in de hoop. maar geenszins in de ver wachting. dat hij nu ook Parijs „te pakken zou krijgen" Avond aan avond zat hij bij zijn toestel en zijn pogingen bleven niet onbeloond: eni ge weken geleden kwam de Franse uitzending voor de eerste maal door. Sedertdien heeft hij Parijs reeds enige malen even duidelijk als Londen ont vangen, d.w.z. met volkomen helder beeld en uitstekend geluid. Hij stelde bovengenoemde afdeling van Philips van een en ander in kennis, welke hiervoor zeer veel belangstelling aan de dag legde en regelmatig contact onderhoudt met de heer Van der Hiele. PRIVÉ BIOSCOOP Dinsdagavond hebben wij ons er met eigen ogen van kunnen overtui gen. dat de Parijse televisie thans ook ons land heeft bereikt. Op de boven ste verdieping van zijn woning in de Segeerstraat heeft de heer Van der Hiele in een klein kamertje, dat langzamerhand op een privébioscoop- je gaat gelijken, zijn apparatuur op gesteld. Als leek werden wij even overbluft door de warwinkel van snoeren en draadjes, klosjes, stekkers en schakelaars, waarzonder een tele visietoestel niet kan gaan leven, maar al spoedig eiste het glazen „scherm" aan het einde van de kathodebuis alle aandacht op. Dit scherm heeft een breedte van 9 cm, maar de beide ama teurs hebben ook buizen met een schermbreedte van 16 cm. Wij troffen het in zo verre slecht, dat de ontvangstcondities Dinsdag buitengewoon slecht waren als gevolg van de minder gunstige weersomstan digheden. Ondanks de krachtige sto ringen waren echter het beginsignaal van Parijs en de film. die vervolgens vertoond werd. waar te nemen. Slechts enkele malen echter werd het beeld zo duidelijk als een fotografie. Tijdens het mooie weer van de vori ge week had men van deze hinderlij ke storingen geen enkele last onder vonden. V E.R.O.N. WERKT VOORT Ook de afdeling Walcheren van» de Vereniging voor experimenteel radio- onderzoek V.E R O.N, zit op televisie gebied niet stil. Weliswaar kon nog niets komen van het plan om op de Lange Jan een experimentele zen der te plaatsen wegens gebrek aah geld, maar een aantal leden is thans bezig twee experimentele ontvangers te bouwen. Het doel is te onderzoeken hoe de bezwaren, die nu nog aan de lange afstandsontvangsten kleven (ruisen en storingen van passerend verkeer) zijn te ondervangen. Ook de heer Kunst gaat voort met experi menteren; hij heeft zijn ontvanger ge wijzigd en zal ongetwijfeld biqnenkort ook de Franse zender opvangen. In de V.S. zijn* thans 20 millioen te levisietoestellen verkocht, in Londen en omgeving hebben 20.000 ménsen een „T.V.-set", Minister Morrison heeft echter dezer dagen bij de ope ning van de Radiolympia-expositie verklaard, dat een plan wordt verwe zenlijkt, om het aantal stations van één tot tien uit te breiden, waardoor in 1954 80% van de bevolking mits in het bezit van een toestel be reikt kan worden. Volksraadpleging per arrondissement. De Belgische eerste minister Gas ton Eyskens, heeft (ijdens een by. eenkomst in Leuven als zün ver. wachting uitgesproken, dat binnen enkele weken een accoord zal wor den bereikt over de oplossing van de Koningskwestie. De betrokken Belgische Senaats commissies, die reeds in beginsel de volksraadpleging goedkeurden (de socialisten stemden tegen en de li beralen onthielden zich) hebben Dinsdag besloten de volksraadple. ging per arrondissement te houden. Het resultaat van een eventuele volksraadpleging zal dus in de hoofdsteden van ieder arrondisse ment afzonderlijk worden vastge steld en niet centraal te Brussel. Door deze regeling wordt in belang, rijke mate tegemoet gekomen aan de wensen der Waalse provincies, dié herhaaldelijk hebben betoogd, dat de volksraadpleging regionaal dient te geschieden om duidelijk te doen uitkomen, dat Leopold slechts de vorst der Katholieke Vlamingen is en in Wallonië vrijwel geen aan hangers telt. Over een percentage is nog geen beslissing genomen. Professor Kluyskens, katholiek senator, schreef in een artikel over het koningsprobleem, dat de vorst, die indertijd heeft verklaard, dat hij slechts naar België zal terugkeren, indien een „onbetwistbare meerder heid" der bevolking zich te zijnen gunste uitspreekt, moet kenbaar maken, wat hij onder een onbetwist bare meerderheid verstaat. Dit zou er belangrijk toe kunnen bijdragen, de moeilijkheden, die thans bestaan over het vaststellen van een per centage, te overwinnen. Doodstraf geëist tegen Duitse kampbeul. Dinsdagmorgen werd voor de Arron dissementsrechtbank in Den Bosch de aangehouden zaak tegen de Haupt- scharführer Meyerhoff, tijdens-de be zetting bewaker in het concentratie kamp Vugt. behandeld. Behalve mis handeling van Nederlandse gedeti neerden. werd hem ten laste gelegd onmenselijk optreden bij het bunker drama in het Vughtse concentratie kamp in Januari 1944, toen ongeveer 70 vrouwen in een cel werden samen gedrongen, waardoor er tien door ver stikking om het levert zijn gekomen. Meyerhof, aldus de officier van justi tie, heeft blijk gegeven van een ge meen en sadistisch karakter. Mr. Houben stelde zich op het standpunt, dat op dergelijke oorlogsmisdadigers de hoogste straf, die de Nederlandse wet kent, Tnoet worden toegepast. Dc officjer ei^te derhalve de doodstraf^ Onschuldig veroordeeld? Mr. Duursma vraagt volledig rechtsherstel. De heer mr. D. Duursma. tot de ca pitulatie van Sumatra in Februari 1942 landrechter te Padang, heeft zich met een request gewend tot H. M. de Konin gin en tot de Staten-Generaal. Mr. Duursma werd na de capitulatie in arrest gesteld onder verdenking van collabora tie met de vijand. Na enige jaren voorar rest werd zijn zaak behandeld voor de temporaire krijgsraad te Batavia, die hem vrijsprak en op vrije voeten stelde. De zaak werd daarop in hoger beroep be handeld voor het Hoog Militair Gerechts hof te Batavia, dat hem op de feitelijke grondslagen, waarop de Krijgsraad hem had vrijgesproken, tot 18 Jaar gevange nisstraf veroordeelde. Mr. Duursma. die als agent van de Ne derlandse geheime dienst te Londen zelf reeds voor zijn arrestatie een voor an deren bezwarend rapport had uitgebracht, stelde na zijn veroordeling een actie in tot rechtsherstel. D^rop werd zijn straf tot 10 jaar gevangenisstraf verminderd. Thans heeft hij in zijn request aan H. M. de Koningin en de Staten-Generaal volledig rechtsherstel en onmiddellijke invrijheidsstelling gevraagd met bestraf fing van hen, die meegewerkt hebben aan zijn veroordeling. Extra scheepsruimte voor de demobilisatie. De directeur voor de demobilisatie van de Koninklijke Landmacht deelt het vol gende mede Zoals reeds eerder in de pers werd be kend gemaakt zullen de militairen van de 7 December-divisie en zij. die hiermee gelijk gesteld zijn. in de periode October 1949 t.m. Januari 1950 uit Indonesië naar Nederland vertrekken. Het totale aantal militairen, dat Sn de ze periode zal terugkeren, werd oorspron kelijk op 20.000 man berekend, terwijl het totale aantal militairen, dat van Juni tot en met September 1949 uit Indonesië zou vertrekken, op 12.000 man werd begroot. Deze laatste groep is thans reeds voor het grootste gedeelte thuis of varende. Reeds-werd een begin gemaakt met de afvoer van de 7 December-divisie. Bij het opmaken van het definitieve af- voerschema bleek echter dat het defini tieve cijfer van de troepen, die tussen October 1949 en Januari 1950 uit Indone- moeten worden afgevoerd, belang rijk hoger ligt dan de oorsprongelijke be rekening. Daar van het gepubliceerde schema on der geen beding zal worden afgeweken, zal het directoraat-generaal van de scheepvaart extra scheepsruimte charte- waardoor ook dit belangrijk groter aantal militairen op de vastgestelde tijd uit Indonesië zal kunnen vertrekken. Het eerste schip, dat voor dit doel werd in gelegd, is het Engelse stoomschip „Im- pire Brent". dat als emigranten schip een reis naar Australië heeft gemaakt. Zoals bekend heeft de Belgische vorst in zijn laatste openbare brief aan de regering doen uitkomen, dat hij geen bepaald percentage vastge steld wenst te zien doch aan de hand van het resultaat der stem ming zelf wil beoordelen of hy al dan niet naar België zal terugke ren. De kwestie van volksraadple ging zal onmiddellijk na het beëin digen der parlementaire vacantie waarschijnlijk 18 October in Ka mer en 'Senaat behandeld worden. In geval het wetsontwerp door t parlement wordt aangenomen, zul len alle Belgea boven 21 laar, be halve degenen, die zich bij de ge wapende macht bevinden, hun stem uitbrengen of zij de terugkeer van Koning Leopold wensen, or zyn ab dicatie ten gunste van zijn zoon Boudewyn. Het Koninklijk Paar bezoeikt. Overijssel. Om precies drie uur Dinsdagmiddag passeerden Koningin Juliana eji Prins Bernhard de provinciegrens van Overijssel bij de IJsselbrug nabij het Katerveer. Het officiële bezoek, dat 't vorstelijk paar gedurende twee da gen aan Overijssel brengt, was begon nen. De hoge gasten en de leden der hofhouding verlieten bij de grens hun auto's, Het koninklijk echtpaar nam plaats in een open rode landauer, ge trokken door vier zwarte paarden. Tienduizenden uit de gehele provin cie waren naar Zwolle gekomen om de kleurige stoet, met als felste accent de hardrode jasjes der jockey's door de feestelijk versierde straten te zien gaan. Tijdens de rit beierden de klok ken van de Peperbus. Op het naast het stadhuis gelegen grote kerkplein brachten vijf duizend kinderen een zanghuldc. Als beloning stemde de Koningin er in toe, dat dc kinderen vandaag de gehele dag vrij van school zullen hebben. De avond rijtoer werd In verband met de dreigende regen in gesloten auto's gemaakt. Later hebben de Ko ningin en de Prins toch van het bor des van Hotel Wientjes een feestelijke lichtstoet kunnen gadeslaan en het laatste deel van de rijtoer werd weer in open landauers gemaakt. Het Koninklijk paar bracht de nacht door in de villa van de Commissaris der Koningin. Dirigent Wiener Sangerknaben sloeg twee zangertjes. De politie te Winterswijk heeft een onderzoek ingesteld naar de gedra gingen van Peter Lacovich, de 22-ja- rige dirigent van de Wiener Sanger knaben, die na afloop een te Wint%-s- wijk gegeven uitvoering twee koor knapen achter de coulissen een pak slaag zou hebben toegediend. Het re sultaat van dit onderzoek is geweest, dat tegen de dirigent, die sedert April van dit jaar bij dc Sangerknaben is verbonden, proces-verbaal is opge maakt wegens „vermoedelijke mishan- deling". Auto met vier personen reed te water. Maandagavond was een trailer, ge laden met bietenloof uit de Noord Oost Polder, op weg van Lemmer naar Sondel. Bij een hoge brug moest de trailer uitwijken voor een perso nenauto. kwam in de zachte berm, sloeg over de kop en verdween in de diepe vaart. In de cabine van de auto zaten drie volwassenen en een klein jongetje. Een van de volwassenen slaagde er in onder water een ruit stuk te trappen. Hierdoor konden al len gered worden. Hoewel zij veel water en modder binnen gekregen hadden, is hun toestand bevredigend. 24 uur spoorwegstaking in Luxemburg. Dinsdagmorgen om 4 uur hebben meer dan 4000 Luxemburgse spoor wegarbeiders het werk neergelegd. Alle stations zijn gesloten en geen enkele trein rijdt. Dc spoorwegcen tra. en in het bijzonder de stad Lu xemburg. worden door de Luxem burgse gendarmerie en de politie be waakt. De regeling heeft bekend gemaakt, dat zij de spoorwegstaking als onwet tig beschouwd en dat degenen, die aan de staking deelnemen, gevaar lopen ontslagen te worden. De stakers hebben inmiddels doen weten dat het hier een waarschu wingsstaking van 24 uur betreft. De onderhandelingen tussen de drukkers en hun werkgevers in Italië zijn op niets uitgelopen. Als gevolg hiervan zullen ln het gehele land naar schatting 75.000 man het werk 48 uur staken, met ingang van heden. Er zullen zo goed als geen kranten verschijnen. VOORSPELT FLINKE OPKLARINGEN. Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien en vooral later op de dag flinke opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1