NIEUWS UIT ZEELAND ROOFOVERVAL OP SPAARBANK WAS KINDERWERK eddsn en ledikanten De Vlissingse sluizen. Zeeuwse Almanak HAARUITVAL H00FDR00S 125-jarig bestaan Zeeuwse Brandwaarborg-Mij. Melkstandaardisatie in Zeeland WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG II OCTOBER 1949 Daders hebben volledige bekentenis voor de Amsterdamse p olitie afgelegd. Twee broers waren de schuldigen. De roofoverval op de Kinderspaar bank te Amsterdam is thans tot klaarheid gebracht. De beide broers, die van deze overval werden ver dacht. hebben thans bekend. Deze bel- de jongemannen zijn een 23-jarige glazenwasser en een 19-jarige schil- der. De bekentenis heeft veel moeite gekost Vier dagen lang hebben de politiemannen alle mogelijke vast staande feiten moeten uitspelen voor dat het eindelijk de jongemannen dui delijk werd. dat verder tegenstrib belen niet meer zou baten en hoog stens de zaak voor hen ernstiger zou doen worden. Er is.gllc reden om aan te nemen, dat deze jongens volslagen amateurs op het fiebied van robf. overvallen waren, al heeft de oudste in de bezettingstijd reeds een derge lijk feit gepleegd. De aanleiding was, dat de oudste, die getrouwd is en drie kinderen heeft, in financiële moeilijkheden verkeert en een eigen bedrijfje wilde beginnen. Het nodige geld hiervoor had hij van een bank willen lenen maar hy had het niet kunnen krij gen. To dien einde was hij ook bij de spaarbank op de Ceintuurbaan geweest en zodoende had hij de situ atie ter plaatse kunnen opnemen. Omdat een overval hem hier makke lijk leek. had hij het met zijn jongste broer besproken, die wel bereid was hem te helpen, onder voorwaarde Verhoogde tarieven buitenlands P.T.T.-verkeer Met ingang van 17 October zuJlen di verse tarieven voor post-, telefoon- en telegraafverbindingen met het buiten land worden verhoogd. De binnenlandse tarieven alsmede de tarieven voor Indo nesië blijven ongewijzigd. Suriname en Curagao vallen onder de internationale regelingen. De tarlevgn voor pakketpost. telegraaf, telefoon en radio worden voor het bui tenland met 20 procent verhoogd. De Intercontinentale luchtposttarieven worden met 40 7» verhoogd, behalve die voor Indonesië. Tot troost van degenen, die hun brie ven aan het intercontinentale luchtver keer toevertrouwen, kan worden mede gedeeld, dat P.T.T. in de loop van No vember een „luchtbrief" ln omloop bren gen. die twec-en-ecn-halve gram wegen. Dere ..luchtbrief" krijgt een opgedrukte postzegel van dertig cent en zal vla alle intercontinentale luchtverkeerswegen ver stuurd kunnen worden, dus naar alle bestemmingen ter wereld. Ie brlefpostverkeer. inclusief drukwerken, ""monsters enzovoorts, niet aan prijsverho ging worden onderworpen. De verhogingen zijn gevolg van de de valuatie van de gulden. Voorshands echter blijven de binnen landse tarieven ongewijzigd. Een uit zondering echter, die geheel buiten de devaluatie staat, is een binnenkort te ver wachten verhoging van aansluitkosten voor telefoon en enige nevenzaken daar van. Sinds 1940 tot aan de devaluatie stegen de lónei\ van 100 tot 160 en de materiaalkosten zelfs tot 300. Het blijkt niet langer mogelijk voor de thans gel dende prijzen te werken. ..dat hij geen gekke dingen zou doen". Dc beide jongens waren de dag tevo ren reeds bij de bank geweest, maar toen kwamen zij te laat en werd de deur net voor hun neus gesloten. Op Woensdag 28 September hadden zij meer geluk, doordat de bank op die dag tot half zes geopend was. hetgeen zy overigens niet wisten. Thuis aangekomen hebben zij het geld verdeeld. Zij hebben zich verraden door links en rechts inkopen te doen. Vloerkleden, radiotoestellen, kleding, schoenen, een electrisch scheerappa- raat en talrijke andere zaken, die thans in beslag zjjn genomen, hebben zij zich aangeschaft. Ook een flink deel van het geld is teruggevonden, niet alles, want een deel is gebruikt om feest te vieren en mogelijk om derden de mond te snoeren. Geen huiswerk meer. Luid juichend verlieten Za terdagmiddag in Brussel de kinderen hun scholen, toen be kend was geworden, dat Leo Mundeleer, Belgisch minister van Onderwijs, huiswerk voor de lagere school had afgeschaft. „In het belang van de gezond heid der kinderen", is deze maatregel genomen, aldus het regeringsdecreet Zwitser bedroog meisje. In Amsterdam is een Zwitser ge arresteerd, die zich aan oplichting schuldig heeft gemaakt. De arres tatie geschiedde op verzoek van een hotelier, die geen betaling ontving. De Zwitser had van diverse Am sterdamse jongedames bedragen van 50 en 100 geleend, nadat hy hun het verhaal had verteld, dat hij een attaché van het Zwitserse gezantschap in New York was en graag zou willen trouwen. Vermoe delijk zal hij uitgeleverd worden, want de Zwitserse politie zoekt hem wegens bedrog en diefstal. «Ingezonden mededeling) .MEI CERTIFICAAT VOOR V01.1EDIGE GARANTIE Arnhemse Rijnbrug wordt op haar plaats gerold. Na de vele voorbereidende werk zaamheden is men thans zover met het werk aan de nieuwe Rijnbrug te Arnhem, dat deze morgen op de plaats van haar bestemming zal wor den verrold. Wie mocht verwachten, dat dit verrollen reeds in één dag zou geschieden, komt bedrogen uit. Zoals veelal met dergelijke technische werkzaamheden het geval Is, zal de leek weinig opmerkelyks kunnen zien aan dit tecjinisch kunststuk, dat eni- ;e dagen in beslag zal nemen, daar :e beweging slechts centimeter voor centimeter zal kunnen geschieden. Men rekent er op. dat de brug dit jaar nog voor het grote verkeer ge heel gereed komt maar de trottoirs zullen eerst het volgend voorjaar klaar zijn. (vervolg van pagina n Is die communicatie goed, dan ver loopt allerlei werk vlotter. Zo zou bijvoorbeeld de Kon. Mij. De Schelde" graag haar 0igcn sleep, boten dienst laten doen voor de Steenkolen-Handelsvereniging in de SHj.tenl?v'en' O"113' iT?n er thans Voorlopig zal het normale intcmattona-- JlACL_Z£kulL_van is, ciat-die-sleepboten weer tijdig in de binnenhaven kun nen komen, is de S.H.V. genoodzaakt andere sleepboten t? huren. Do S.H.V. ondervindt nog andere nadelen. Haar kolenlichters, die vio het Kanaal door Walcheren komen, moeten zo nodig in het snelste tem po de buitenhaven kunnen bereiken Nu men daarvan niet zeker is, heeft de S.H.V. bijzondere maatregelen moeten treffen, zoals het aanhouden van groto voorraden enz. opdat er geen stagnatie optreedt. De beurtschippers, die op Vlissin- gen varen en de binnenschippers, die via het Kanaal door Walcheren naar Zeeuwsch Vlaanderen gaan. onder vinden dezelfde bezwaren als de S.H V. met haar lichters. De Duitse verliezen tijdens de oorlog. Een onderzoek van prof. Peccy Schramm, gebaseerd op officiële gege vens en gepubliceerd in dc onder Amerikaans toezicht verschijnende ,.Neue Zeitung", geeft de volgende cijfers over de verliezen van de Duitse weermacht over de periode tussen 1 September 1939 en 1 Januari 1945: doden: 2.001.399; gewonden: 4.430.000; vermisten: 1.903.000. Meer dan de helft van de Duitsers, die in deze jaren het leven verloren, sneu velde aan het Oostfront. Dit aantal is 1.105987. Vanwege de snelle ineen storting van het Duitse oorlogsappa raat zijn er geen nauwkeurige gege vens meer over de verliezen na 1 Ja nuari 1945. Chauffeur van ambulance auto overleden. De chauffeur van de Philips-ambulan- ce-auto die Zaterdagmorgen op de over weg van de spoorlijn Eindhoven—Weert, sneltrein, MaastrichtEindhoven. werd gegrepen, is in het binnengasthuis te Eindhoven, aan zijn verwondingen over leden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Dc toestand van tfe 24-jarige ver pleegster L. Kubbinga. die- eveneens in het ziekenhuis is opgenomen is bevre digend te noemen. «Ingezonden mededeling X Hogere stucadoorstarieven voor volkswoningbouw. De tarieven ln het Stukadoorsbe- drUf zullen binnenkort, althans voor de volkswoningbouw, met 16Vi pro cent omhoog gaan, aldus meldt „Het VrUe Volk Dit heeft het Collesc van Rijksbemiddelaars in overeen stemming met de Bedrijfsraad voor het Stukadoorsbedrijf en de Stichting van dn Arbeid beslist. Uitdrukkelijk is bepaald, dat de nieuwe tarieven geldig zijn voor de volkswoningbouw. Voor do andere bouw geldt nog steeds het oude ta rief. doch de mogelijkheid is open gelaten. dat de werkgever hiervan dispensatie kan krijgen en meer mac betalpn. Men achtte deze regeling be ter. omdat men dan van geval tot ge val kan oordelen. Het stuwadoorsbedrijf ln de ha- ven - heeft door het lage waterpeil een kostenverzwaring, die op 10 is berekend. PROV. BOTEN Dc provinciale boten, welke in de binnenhaven in reparatie komen, moeten vlot naar buiten kunnen wan neer de dienst d»t eist. Daarbij treedt thans stagnatie op. Het is al gebeurd, dat een boot, die men nodig had. drie dagen lang werd opgehouden! DE ZY/ANEN Iedere ochtend, als mijn dochters wakker worden, is hun eerste werk: uit het raam kijken naar het spiege lende water van de vesten, waarin de witte zwanen drijven. En ais ge nu de krant van vandaag goed gelezen hebt, zult ge iveten, dat op deze Maandag morgen de zwanen er niet waren. Zwanen denkt ge u als sprookjes vogels. Geen mens kan zich losma ken van de illusie, dat zo'n sierlijke, sterke zwaan een betoverende prins zou kunnen zijn. Die illusie hebben dc sprookjesdichters ons meegegeven in ons leuen en helemaal verdwijnen doet ze nooit bij mensen, die kinder lijk genoeg gebleven zijn om de pro zaïsche werkelijkheid te omringen met dc dunnen nevelsluier van een droom. Geen zwanen dus op deze Maandag morgen. Ze waren aan het xceek-enden. In dc Vlissingse wateren. Prozaïsch. Het tegendeel van sprookjesachtig. Eigenlijk is het strijdig met de waardigheid, met de majesteit van zicanen, om op Maandagmorgen door een gemeentewerkman teruggebracht te worden naar Middelburg Maar mijn dochters zullen bly zUn, als ze er morgen weer drijven. Want resten zonder zwanen, neen. die doen het niet meer, die zijn niet compleet, .cederf toe de zwanen weer ZEESCHEPEN. Tenslotte zal het zó moeten zijn. dat de binnenhavens in de toekomst weer voor de zeescheepvaart op vlot te wyze gebruikt worden. Voor dat 1 vlotte gebruik zijn goede sluizen on- I misbaar. TELEURSTELLING. Aan de hand van het bovenstaande is het duidelijk, waarom de beslissin gen van het Rijk tot het uitstellen van de sluizenrpparatie zoveel teleur- steUing heeft gewekt in Vlissingen. Dit jaar zou men beginnen met het eerste deel van dat herstel en direct in aansluiting daarop zou het tweede deel in 1950 worden uitgevoerd. Doordat men in 1949 niet begon met het werk is op de Waterstaats begroting voor 1950 geen nieuw be drag ten behoeve van de sluizen uit getrokken. DE FINANCIËN. By dc besprekingen, welke de de. putatie onder Ieidins van mr. Kolff op het departement van waterstaat had. Is gebleken, dat de stagnatie uit sluitend ls te wijten aan financiële kwesties. Dc regering ziet nu een maal nauwlettend toe op alle uitga ven en legt aan de waterstaat beper kingen op. Het gaat er nu maar om de leiding van de departementen van waterstaat en financiën te doordrin gen van het feit, dat Vlissingen niet langer kan wachten. Uitstel van de sluizenreparatie brengt onherstelbare schade mee voor Vlissingen als ha venstad. De toestand is onhoudbaar en mag niet langer voortduren! Er wordt hier een onnodige last gelegd op een zwaar getroffen gemeente, die na dc oorlog een groot deel van de bedrijvigheid in haar haven ver. lorcn zag gaan, omdat herstel van die haven uitbleef! Hier past een woord van ernstig protest. Men heeft aan Vlissingen niet gegeven waar het redelijkerwijs recht op had en dat moet zo snel mo gelijk geredresseerd worden! EN VROEGTIJDIGE KAALHOOFDIGHEID Wetenschappelijke proeven hebben be- wezen, dat de werking van ACALVIT, gebaseerd op de nieuwste ervaringen met HORMONEN en VITAMINEN, inderdaad een eind maakt aan haan uitval en hoofdroos en in 8 van de 10 gevallen de groei van gezond, glan-. zend haar herstelt. Flacon, voldoende voor 4 weken. f. 3.60. 0^1 Gedenkraam aangeboden te Zierikzee. In 1824 werd te Zierikzee opgericht da Zeeuwse Brandwaarborgmaat- schappij. In 1829 werd in Middelburg de Onderlinge Brandborgmaatschappij voor de provincie Zeeland opgericht en in 1839, eveneens te Middelburg, de algemene Zeeuwse verzekering Maatschappij, welke de varia omvat. In 1947 kwam een fusie tot stand tussen bovengenoemde maatschappij en. Door deze samenwerking behoef de de in Zierikzee gevestigde Zeeuw se Brandwaarborgmaatschappij zich niet meer te beperken tot de brand verzekering alleen, doch kon zij ook ongevallen-, bedrijfs-, storm-, in braak-, autoverzekeringen enz. ver. zorgen. De direpteur van deze verze keringsgroep is jhr. mr. Th. A. J. W. Schorer te Middelburg, terwijl met de leiding van de Zeeuwse van 1824 te Zierikzee is belast de heer H. Uyl. Maandag werd het 125-jarig be staan van de Zeeuwse Brandwaar borgmaatschappij te Zierikzee her dacht. Hierbij waren aanwezig de president-commissaris. Lantshepr, en de commissarissen, J. Pilaar, jhr. J. J. D. P. Reuchlin. mr. A. J. v. d. Weel en de directeur, jhr. Th. A. J. W. Schorer. Nadat burgemeester jhr. mr. j: Schuurbeque Boeye de aanwezigen welkom had geheten, nam de direc teur het woord en vestigde er de aandacht op. dat de jubilerende maat schappij 125 jaaj' te Zierikzee is ge vestigd en lief en leed met de stad heeft gedeeld. De maatschappij -bleef stabiel en is in de loop der jaren ge stadig in bloei toegenomen. Hij wees op de moeilijke bezettingstijd, waar onder ook de stad heeft gezucht. Het bestuur der Zeeuwse Brandwaarborg maatschappij wilde een 'gedenkteken aan deze bezettingstijd oprichten. Het meende dit het best te kunnen doen door de gemeente een gebrandschil derd raam aan te bieden, dat de her wonnen vrijheid voorstelt. De hoofdfiguur op dit raam is een vrouw, die haar kluisters heeft ver broken. Aan haar linkerhand ziet men het geïnundeerde Schouwse land met als achtergrond het silhouet van Zie rikzee. Rechts ziet men de zee met een tot zinken gebracht schip en daarboven het luchtruim met krij sende meeuwen. Het is ontworpen door mevrouw Femmy SchiltGep- rink en uitgevoerd door Joop Schilt' te Overveen. De burgemeester dank te het gemeentebestuur voor deze zeer gewaardeerde geste en hij sprak zijn bewondering uit over het fraaie werkstuk. Hierna werd een receptie gehouden in hotel van Oppen, welke door velen bezocht werd. Tenslotte was er in restaurant Mondragon een lunch, aangeboden door het gemeen tebestuur. Minister zal standpunt bepalen zodra voorstel ter tafel ligt. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer den Hartog (V.V.D.) betreffende de voorgenomen doorvoering van het standaardisatiegebod voor consumptie- melk voor de provincie Zeeland en voor Goeree en Óverflakkee, heeft de mi nister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening het volgende geantwoord: Het is aan de minister bekend, dat de vraag, of het standaardlsaliegebod voor consumptiemelk ook voor Zeeland en Goeree Óverflakkee dient te worden doorgevoerd, momenteel bij het Bedrijft» schap voor- Zuivel aan de orde is. doch het bestuur van het bedrijfschap zijn standpunt daaromtrent nog niet heeft bepaald. Uit 'binnengekomen requesten en brieven is aan de minister gebleken, dat in bepaalde kringen ln de provincie Zeeland tegen doorvoering van het standaardisatiegebod ernstige bezwaren bestaan. De minister ls voornemens zijn houding in dezen te bepalen, zodra een voorstel tot doorvoering van bedoeld gebod voor de bovengenoemde gebieden zal zijn voor gelegd en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken het melkstandaardisatiebesluit is een besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visserij van 11 November 1940 en hij kennis hebben kunnen nemen van de daarvoor aange voerde motieven. RINGDIJK BRAK DOOR. Voor de tweede maal brak Vrijdag middag de ringdijk om het op te spuiten terrein bij de Zeesluis te Terneuzen door. Dank zij het feit, dat er zich ditmaal binnen de dijk nipt enkel baggerspecie, maar ook reeds een hoeveelheid vrijwel vaste aarde bevond, bleef de schade be perkt. KOLENDAMPVERGIFTIGING In de Donzevisserstraat te Terneu zen werd Zondagavond een echtpaar terwijl het in de huiskamer zat, on wel. Beiden gingen daarop naar bui ten en dit bleek later hun leven te hebben gered, want een gewaar schuwde arts constateerde kolen dampvergiftiging. Na enige tijd wa ren beiden weer geheel hersteld. PROPAGANDA-ACTIIJ V.P.R.O. De Vrijz Prot. Radio-Omroep orga niseert in dp komende winter in een twintigtal Zeeuwse plaatsen propa- gandabijeenkomsten Deze actie wordt geopend in Middelburg, waar Maan dag a.s. in de Doopsgezinde kerk een bijeenkomst wordt belegd. Ds. O. El- seman uit Bergen op Zoom zal als spreker optreden en voorts zal een film worden vertoond. Interessante brochure op aanvraag bil N.V. v/h Fa. B. Melnderema, afd. G, Den Haag. De oesterexport In September. De oesterverzending bedroeg in September 1949 als volgt: Nederland 165.863 st. (vorig jaar 241.559 st.) België 613.019 st. (vorig jaar 702.996 st.); Engeland 119.000 st. (vorig jaar 118.000 st.). Diverse andere landen 36.800 st. (vorig jaar 60.750 st.); to taal 934.682 stuks (vorig ja.#- 1.123.305 stuks). Ter vergelijking nog enige andere cijfers: in September 1946 was het totaalcijfer 1.044.225 st. en in 1947 slechts 624.436 stuks. Dat het totaalverbruik dit jaar achter bleef bij vorig jaar is grotendeels te wijten aan het ongekend warme weer. Algemeen is men van mening, dat bij lagere temperaturen er aan merkelijk meer oesters verzonden zouden zijn. Met name Engeland toonde veel vraag vooral in de klei nere soorten, maar de verzenders toonden nog weinig lust, zowel om in hun kleinere Zeeuwse-, als Franse oesters te vissen, daar deze midden in de groei waren. Alles te samen zijn de resultaten tot op heden niet onbevredigend. Dê woningverdeling. In het bericht, dat wij vorige week publiceerden over de verdeling van het aantal woningen over 1950 werd medegedeeld, dat Zeeland 590 wonin gen en 200 montage woningen is toe gewezen. Van officiële zyde verzoekt men ons mede te delen, dat deze 200 mon tage woningen bij het aantal van 590 zijn inbegrepen. De Harmonie „Ons Genoegen" te Vlis singen bracht Zaterdag een muzikale hul de aan een uit Indonesië gerepatrieerd militair, die woonachtig is in de Mesdagh- laan. Contactdag voortgezet onderwijs in Middelburg. Zaterdagmiddag en -avond heeft de Rijkskweekschool te Middelburg een contactdag gehouden met de andere scho len van voortgezet onderwijs in Middel burg en de Vlissingse H.B.S. In de middaguren werden op de Na dorst sportwedstrijden gespeeld tussen leerlingen van de Rijkskweekschool en de H. B. S. te Vlissingen. Een korfbal match eindigde in een 3—3 gelijk spel. een voetbalwedstrijd werd met 30 door de R.K.S. gewonnen. Nadat gezamenlijk de maaltijd was ge bruikt in het overblijflokaal van de Kweekschool, begaf men zich naar de Provinciale Bibliotheek, waar de bibli othecaris. de heer H. Pieters. een cause rie hield over het bibliotheekwezen. Ver volgens keerde het gezelschap terug naar de school, waar in de grote zaal een ge zellige avond werd gehouden. Hierbij wa ren vertegenwoordigers der leerlingen van vrijwel alle scholen voor voortgezet onderwijs in Middelburg, alsmede van de H.B.S. te Vlisisngen aanwezig, terwijl ook een vrij groot aantal leraren van diverse scholen op het appèl verscheen. Met ge noegen volgden zij een programma, dat door Kweekschoolleerlingen werd gebo den. Het koor van de R.K.S. liet zich horen, er werd een toneelstukje opge voerd en gedeclameerd en twee leerlin gen hielden een causerie, resp. over de onderwerpen „Jeugdvorming" en „Heeft de puber gemeenschapsgevoel?" Het doel van deze contactdag was de verbetering van de verstandhouding tus sen de scholen in de gemeente en ook daarbuiten, het kweken van wederzijds begrip en het bieden van verantwoorde ontspanning, terwijl ook de leraren voor zover nodig gelegenheid krijgen elkaar te leren kennen. Gezien het suces van deze eerste poging, ligt het in de be doeling dit soort bijeenkomsten voort te zetten. DE REIS VAN DE „ZWARTE ZEE". Naar wij vernemen is de sleepboot „Zwarte Zee" Maandagmiddag om 12 uur uit de haven te Vlissingen de reis naar Egypte begonnen. De sleep bestaat uit twee bok ken en een zandzuiger, welke by de verbreding van het Suez.kanaal dienst zullen doen. Men hoopt de reis binnen 20 da gen te doen. Middelburg Subsidies voor speelterreinen. De buurtvereniging 't Zand heeft van de gemeente een subsidie gekre gen van ƒ2500 voor de aanleg van 'n speelterrein. Uit het Fonds Noodge- bieden is verder een toewijzing ver strekt voor dit doel van ƒ4000. Dank zij deze bedragen is het thans mogelijk geworden de plannen voor de aanleg van speelvelden ten uitvoer te brengen. Donderdag zullen de deskundigen uit de leden vah de buurtvereniging in het Schuttershof bijeenkomen om uit te maken op welke wijze dit het beste kan gebeuren. Wij vernemen verder, dat ook Nieuw- Middelburg een subsidie van ƒ4000 voor een speelterrein heeft gekregen. RAMEN TIJDELIJKE STATENZAAL GEREED. Maandag is men gereed gekomen met het inzetten van glas in de nieuw aangebrachte ramen van de tijdelijke Statenzaal aan de Groen markt te Middelburg. Deze toekom stige congres- en balzaal van het Provinciaal Bestuur biedt thans weer een fraaie aanblik. Inmiddels wordt verder gewerkt—aan de restauratie van het interieur, dat eveneens zeer verzorgd belooft te worden. Zoals be kend zullen langs de muren de wa pens van de Zeeuwse gemeenten wor den aangebracht. Vlissingen PENSIONGAST MET RARE MANIEREN Zaterdagmorgen heeft de Vlissingse pblitie een onderzoek ingesteld in een pension, waar in de afgelopen nacht van een pensiongast een bankbiljet van 50.qp onverklaarbare wijze uit zijn portefeuille was verdwenen. De politie vond het biljet terug bij een andere pensiongast, die het stijf opgerold in zijn tube tandpasta ge wurmd had. Tegen de dader werd proces-verbaal opgemaakt. JEUGDTONEEL Het Nederlands Jeugdtoneel onder leiding van Rob Geraerds en Rie Beijer heeft Maandag veel succes ge had te Vlissingen met twee opvoerin gen van het toneelspel „De wonder- klokken en het stenen hart". Beide keren was de grote zaal van het Con certgebouw geheel gevuld met en thousiaste kinderen. De voorstellingen werden gegeven onder auspiciën van de Z.V.U. BOTSING IN HET BELL AMYP ARK. Voor hot eerst spdert de invoering van de nieuwe verkeersregeling vond Zaterdagmiddag een aanrijding plaats in het Bellamypark te Vlissingen. Ditmaal waren noch voetgangers, noch wielrijders hiervan do oorzaak. Een auto en een motorrijder kwa men met elkaar in botsing, doordat de een geen voorrang verleende aan de ander, die daar echter recht op had. omdat hij van rechts kwam. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Westkapelle OUDSTE INWOONSTER 95 JAAR Vrijdag vierde de oudste inwoon ster van Westkapelle, de wed. K. Flipse, haar 95ste verjaardag. KERKNIEUWS. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Hardenberg L. Dorst te Grijpskerke, die bedankte voor Zevenhuizen (Gr.) GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor 's-Gravenhage W. de Wit te Middelburg. Een hond ging op reis Een paar jaar geleden, gebeurde 'n ramp op de Schelde voor Vlissingen. Op een sleepboot, die een schip sleepte moest men de sleepkabel in korten, maar die kabel bleef haken achter een wrak en door de sterke stroom kapseisde de sleepboot, waar bij een deel van de bemanning om kwam. Tot de overlevenden, die aan wal gebracht werden behoorde ook de scheepshond, een zandkleurig slouqie (Arabische windhond). Het beest zwierf enkele weken in de stad rond totdat dokter J. J. Wolters zich over hem ontfermde. De hond werd in de Badhuisstraat te Vlissingen een be kende figuur. Na het overlijden van dokter Wolters ging de hond naar 'n familie te Soesterberg, waar hij zich op de ruime heide aanvankelijk heel goed vermaakte. Ds. G. C. Postma vertelt in „De Radiobode" nu het volgende: Op een dag wilde de hond plotseling in de auto. Telkens probeerde hij het. Het was een beetje vreemd, omdat hij op de heenreis niet zo'n enthousiast au torijder geweest was, al had hij ver bazend goed uitgekeken. Drie dagen later werd hij 's nachts onrustig, en wandelde wat door het huis, wat te gemakkelijker ging, omdat hij eigen wijs alle deuren opende een poot tegen de deurstijl, een poot achter de kruk, en daar ging het. 's Morgens trok hij er vandoor, niet haastig, niet alsof hij stout was, maar zo volkomen rustig. Sindsdien is hij zoek. De politiete- lex kon hem nog niet te voorschijn brengen. x x Ds. Postma meent nu, dat de hond op weg is naar Vlissingen, waar hij intussen nog altijd niet is aangekomen en hij vraagt ieder, die de hond ziet de politie te waarschuwen. Arabische windhonden zijn zeldzaam in Neder land. Het dier is dus gemakkelijk te onderscheiden van zijn soortgenoten. Vissersvaartuig op de Schelde gezonken. Het vissersvaartuig Yerseke 65 schipper Poelman, is Vrydag op de Schelde lekgestoten en gezonken. De bemanning werd door schipper Boone opgenomen. Nadat het lek bij laag- water was gedicht is het vaartuig binnengebracht, ZWANEN OP BEZOEK. Maandagmorgen dreven in de mod derige spuikom te Vlissingen vyf helderwitte zwanen. De Vlissingse jeugd, die zich schoolwaarts begaf, was verbaasd en enthousiast Blijk baar voelden de zwanen zich in de ondiepe waterplas volkomen op hun gemak. Ze bewogen zich statig en aanvaarden rustig de bewondering van de jeugd Ze waren komen week-enden in Vlissingen. Helemaal van Middel burg en via de Vlissingse watergang. Een lange reis, maar blijkbaar voor zwanen erg aantrekkelijk. Na enkele uren werden zë terug gehaald. Nu dry ven ze weer in de wa teren waar ze thuishoren, totdat ze opnieuw komen weekenden, want wie heeft bezocht, die keert er altijd te rug! Stoombootdienst Middelburg-Rotterdam opgeheven. DE LAATSTE REIS. De stoombootdienst Middelburg Rotterdam (de zg. Middelburgse boot) doet Zaterdag haar laatste réis. Na Woensdag zal de salonboot ..Koningin Wilhelmina" alsmede de eveneens tot deze maatschappij be horende motor-vrachtboot valk V worden opgelegd De concurrentie met het autover voer is niet langer vol te houden. Met deze boot verdwijnt een stuk historie uit de Zeeuwse wateren, want de dienst Middelburg—-Rotter dam wordt sedert lang uitgevoerd (zekep meer dan 90 jaar). De salonboot „Koningin Wilhelmi na" had passagiersaccommodatie en vervoerde des zomers dikwijls veel passagiers. De bekwaamheid van de kapiteins dezer schepen, stammende uit de familie Roth uit Anna Jacobapclder, was buitengewoon groot, dikwijls presteerde men het bij de dikst mo gelijke mist" toch de Zeeuwse Stro-, men te bevaren zonder vertraging. Ieder die hier thuis is ♦'eet wat dit zeggen wil. Nu de dienst wordt opgeheven is de bemanning ontslagen. Pensioen of wachtgeld wordt niet verleend. Zeeuws Drankweercomité vergaderde ie Middelburg. Zaterdagmiddag kwam het Zeeuws Drankweer comité te Middelburg in vergadering bijeen. Alle verenigingen en plaatselijke comilé's waren verte genwoordigd. Besloten werd o.a. een omaille-reclame bord bij de haven te .Breskcns te plaatsen, dat zal waar schuwen tegen het gebruik van alco hol bij snelverkeer. De actie tot het verlagen van het aantal vergunnin gen en verloven-A zal door het comi- tié ondersteund worden. Verder zal, evenals dit jaar het geval was, aan de sluitings-dpmonstratie in 1550 worden deelgenomen. Tot sjot werd afscheid genomen van de heer G. M. Fey, die als voorzitter aftrad. In zijn plaats werd benoemd de heer Castel uit Vlissingen. Vechtpartijen in de Walstraat te Vlissingen. In de nacht van Zaterdag op Zon- _Lg moest de politie te Vlissingen tweemaal Ingrijpen bij ernstige vecht partijen in de Walstraat. De eerste maal was een groep zeelieden slaags .craakt met Vlissingse burgers en 'U de tweede vechtpartij ging het tussen een groep Vlissingers en enke le Polen, die het niet te best met el kaar konden vinden. Het ging er by beide vechtpartijen zelfs zo hard aan toe, dat drie vechtlustigen verbonden moesten worden. Tegen de daders werd proces-verbaal opgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2