PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stalin zwaaide zijn toverstaf De Vlissingse sluizen moeten hersteld 'worden DC BILT Vandaag VOLKSPARTIJ IN OOSTENRIJK VERLOOR DE MEERDERHEID INDONESIËRS NOG DEZE MAAND TERUG NAAR DJ0CJA Langer uitstel ontoelaatbaar Oplossing van het geschil met Suriname. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 247 Dagblad, uitgave van de firmB Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn, Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Oct. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingcz. Mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) «•an 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355, J lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Terneuzcn: Brouwerijstr. 2 - Zlcrikzee: N. Bogardstx^C^JeL^ En er kwam een complete Oost- Duitse regering uit de hoed De parlementaire bedjes waren gespreid. (Van een bijzondere medewerker) Berlijn is opnieuw in opwinding. De Kussen zyn blykbaar van plan van hun z&ne een staat te maken, die in de rij van satellieten de plaats van het afvallige «Toego-SIavië moet innemen. Zij hebben aanvankelijk zorgvuldig vermeden het initiatief te nemen tot maatregelen, die de splitsing van Duitsland zouden voltooien. Op hun propaganda-violen bespelen z\j het liefst de snaar der Duitse eenheid, wetende dat de mu ziek, die deze voortbrengt het Duitse oor streelt. Zy hebben daarom de tegenparty laten voorgaan en geduldig afgewacht, tot de stichting van de Westduitse staat de weg vrijmaakte. DE MAKE UP. Men behoefde in de Sowjetzöne niet veel tijd aan de voorbereiding van een staatsvorming te besteden. Het gehele apparaat lag by wijze van spreken reeds lang in de kast. Men behoefde het slechts openlijk op ta fel te zetten en hier en daar wat af te stoffen en de zaak was gezond. Daar was ten eerste een kant-en klaar parlement, de zogenaamd Duitse volksraad, die ongeveer vier- honder leden telt. Hij gold als een half officiële vertegenwoordiging van „het werkende volk", doch kon uiter aard bij proclamatie meteen 'n echt re presentatief karakter verkrijgen. Ten overvloede beschikte de volksraad ook nog over een „brede onderbouw", het Volkscongres, dat gebruikt kon worden om eventuele veranderingen in de staatkundige structuur zijn de mocratische zegen te geven. Het Volkscongres is namelijk een uit ruim duizend man bestaande collectie van afgevaardigingen van de massa organisaties, die worden geacht de „volkswil" te representeren. Wanneer een verkiezing 'n wat omslachtige en riskante methode is om de dingen democratisch te bekrachtigen, aan kan het Volkscongres in naam van het volk de ja-knik geven. Wat de volksvertegenwoordiging betreft was dus alles bij voorbaat in kannen en kruiken en de parlementaire bedden R.T.C. Zeven weken geleden begon de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag. Zeven weken geleden! De verwachtingen waren toen ta melijk goed. Er heerste in beide kampen optimisme. Nu de tijd ver strijkt en de resultaten uitblijven, wordt dit optimisme verdrongen, door een gevoel van onbehaaglijkheid. Positieve resultaten laten zich wachten. Zelfs het Unie-Statuut blijkt niet in kannen en kruiken. Nieuw Guinea is nauwelijks ter sprake geko men. De schuldenkwestie is nog niet .geregeld. Er is eigenlijk nog niets overeengekomen, althans voor zover het de buitenwereld bekend is. Het Nederlandse volk begint zich thans terecht af te vragen, wat er met de R.T.C. aan de hand is. Het heeft in de bedoeling gelegen, dat de conferentie twee maanden zou duren. Die twee maanden zijn practisch voorbij. Wat wil men nu? De conferentie verlengen? De sou- vereiniteit overdragen en achteraf de noodzakelijke overeenkomsten slui ten? Aan de officiële voorlichting om trent hetgeen'er ter R.T.C. geschiedt, heeft in de voorbije zeven weken zeer veel ontbroken. De Nederlandse regering heeft zich in een opvallend stilzwijgen gehuld. De tijd lijkt echter aangebroken om dit zwijgen te verbreken- en óf door een regerïngs-verklaring, óf door middel van een plenaire R.T.C.-zit- ting te doen blijken, hoe de situatie op dit ogenblik is en hoe de voor uitzichten zijn. Poliliemeihoden De Haagse politie gaat over de tong. En wel naar aanleiding van de relletjes, die de „studentenveldslag" in Scheveningen uitlokte. De politie heeft daar zeer krachtig ingegrepen tegen de bakkeleiende studenten, er met de blanke sabel op los gehamerd en niet alleen studenten, maar ook de toevallige getuigen van de veld slag rake klappen uitgedeeld. Was dat nodig? Men kan van mening verschillen over de buitensporigheden, waarme de steeds de aanvang van het univer sitaire jaar gepaard schijnt te moe ten gaan. Velen zullen deze weg wen sen, mede omdat er herhaaldelijk slachtoffers vallen. Komt het tot ex cessen, dan is ingrijpen van de poli tie zeer zeker noodzakelijk. Bij dit ingrijpen dient evenwel de nodige zelfbeperking in acht te wor den genomen en daaraan heeft het in Den Haag zeer zeker ontbroken. Het is zo sterk, dat burgers en of ficieren, gewond werden door sabel houwen en dat studenten naar zie kenhuizen moesten wórden vervoerd. Vreemdelingen, die in Den Haag ge tuige waren van de „veldslag", heb ben hun felle verontwaardiging uit gesproken over het optreden der po litie. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat ons land een slechte dienst is bewezen en dat de Haagse politie te ver ging. Het is te hopen, dat de studenten én de politie uit het gebeurde een leer trekken. En dat herhaling voor komen wordt. waren reeds voor de communistische heren gespreid. Wat de regering betreft zijn er Tsjechische priesters toonden zich niet standvastig. Een aantal Tsjechoslowaakse gees- telyken is door regeringsagenten van de zogenaamde Katholieke aetie overgehaald oin hun handtekening te plaatsen omler een stuk, dat het nieuwe wetsontwerp van de regering goedkeurt. Volgens dit wetsontwerp krygt de regering de controle over de kerke». Bovenstaand werd medegedeeld door de ondergrondse inlichtingen dienst van Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije. In een waarschuwing van de aartsbisschop" (waarmee klaarblij kelijk mgr. Beran bedoeld wordt) ;een grote moeilijkheden meer. fn wortlt de geestelijken meegedeeld loering's luchtvaart-ministerie zetelt j dat „instemming met het wetsont- de Duitse Economische Commissie. )Y,erP verraad is aan de zaak van welker afdelingen schijnen te zijn j Christus en de Heilige Kerk; voorbestemd als ministeries voor eco nomie, handel, landbouw, postwezen, industrie, transport, enzovoort. Daar naast zijn er centi-ale beheren voor onderwijs en binnenlandse zaken, die met een Russisch toverstokje in de partementen kunnen worden getrans formeerd. Ten overvloede is door de Volksraad reeds 'n constitutie uitge dokterd. Deze werd tot nog toe slechts door de propagandisten ge bruikt, doch kan nu ten uitvoer wor den gelegd. Ook wat de keuze van politici voor de sleutelposten betreft zijn er weinig moeilijkheden, Recente ervaringen in de satelliet sfeer zullen de Russen wel aanleiding geven geen twijfelachtige figuren te accepteren op een terrein, waar zij zo volledig de touwtjes in handen heb ben ils in Oost-Duitsland. Aan de andere kant zullen de Sowjets natuur lijk de democratische rnake-up van het gezicht van hun nieuwe geliefde niet geheel willen verwaarlozen. Zij zullen onder de reeds zo zorgvuldig geselecteerde christelijke en liberale' politici hunner zóne wel wat zachte poeder kunnen vinden om als tegen wicht tegen de vuurrode lipnen te dienen. Met dat al is de keuze uit de beschikbare figuren gering. Het lijkt bij voorbaat zeker, dat mannen als Walter Ulbricht, de machtige be heerser van het Politbureau der Eenheidsparty, en Heinrich Rau, de dictator in de Wirtschaftskommission de voornaamste touwtjes in handen zullen krijgen. Voor binnenland met daaronder ressorterende politie heeft men de kreeft-rode. professor Fischer by de hand, die een roemrijk Russisch verleden achter de rug heeft. Mannen van het kneedbare formaat van de liberale prof. Kastner en de christelijke heer Nuschke zou den het ietwat matte rouge kunnen leveren. Door trein gegrepen en gedood. Op de van flikkerlichten voorziene spoorwegovergang Zalne, enige kilo meters oostelijk Van Zwolle is Maan dagochtend de 60-jarige H. Meier uit de buurtschap Herfte. die met paard en wagen uit de richting Heino, deze overweg wilde passeren door een trein gegrepen en vrijwel op slag ge dood. „U heeft mij beloofd en U heeft verklaard, dat U zich niet door een Judas-penning zult laten omkopen. Ik vertrouw erop, dat U Uw belof ten gestand zult blijven, aldus de waarschuwing. De aartsbisschop verklaart, dat de kerk het gehele wetsontwerp moet afwijzen als „legen de kerk. anti-sociaal en onrechtvaardig." In de verklaring van de Katholie ke inlichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 dekens en vicarissen zijn gearresteei-d, van wie later enkele vicarissen zijn vrij gelaten. ..viert mevrouw Eleonor Roo sevelt haar 65ste verjaardag; ..viert Prinses Josephine Char lotte van België haar 22ste jaardag. Opzienbarend interview met John McCloy. ONTMANTELING ROERGEBIED ONNODIG De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John Mc. Cloy, heeft in een interview met een Amerikaans journalist de ontmanteling van de Duitse industrieën in het Roergebied „onnodig" genoemd. Dit nieuws is met gi'ote vreugde door de Duitsers ontvangen. Mc. Cloy stelde in het in terview voor, dat een internationaal toezicht op het Roergebied voor de ontmanteling in de plaats moet ko men. De Duitse bladen brengen dit interview met grote ophef. Volgens deze bladen zei Mc. Cloy, dat door de ontmanteling de werk loosheid alleen maar wordt vergroot en het economisch herstel vertraagd. Buitenlandse investeringen in het Roergebied moeten, volgens Mc. Cloy, worden aangemoedigd. Secretaris van H. M. Koningin Juliana eervol ontslagen. By K.B. is aan mr. J. C. Baron Baud eervol ontslag verleend als par ticulier secretaris van H.M. de Ko ningin en is deze benoemd tot kan selier der Koninklijke huisorden en tot voorzitter van ae raad van beroep voor het personeel der Koninklijke huishouding. Partij van vroegere Nazi's verkreeg 16 zetels. Hoewel op dit moment nog slechts de officieuze einduitslag van de ver. kiezingen ui Oostenrijk bekend is, staat wel vas*, dat de Katholieke Volkspartij de meerderheid in het parlement heeft verloren. Niet echter de socialistische party ging met de winst striken zij verloor zelfs zetels nraar de Bond van Onafhankelyken, een nationalistische party van vroege, re Nazi's. De communisten gingen hier en daar iets in stemmental voor. uit. Waarschijnlijk zal de verhouding in het nieuwe parlement de volgende zijn: Volkspartij 77 (85) zetels, ^socialistische partij 67 (76) zetels, Bond van onai'hankelljken 16 (-) zetels, (communistisch) Linkse Blok 5 (4) ze tels. z Het. is zo goed als zeker, dat de katholiek-socialistische coalitie die sinds 1945 Oostenrijk heeft geregeerd, zal worden voortgezet. RONDE TAFEL-CONFERENTIE. Palar zal eventueel de kwestie weer voor de Ver. Naties brengen. evoegd. dat indien hel, dode punt „Er bcstoat volledige overeen stemming tussen de opvattingen van de "Republikeinse delegatie in Den Haag en de republikeinse re- gering in Djocja; dit is de conclusie waartoe ik gekomen ben na contae. ten met de leiders der delegatie." Aldus verklaarde de Republikein se minister van voorlichting, Sjam suddin tegenover de speciale corres pondent van het A.N.P. De heer Sjamsuddin was naar Den Haag ge komen om de Republikeinse delega tie inlichtingen te verschaffen over de situatie in de Republiek. Bij zijn gesprekken met de Republikeinse leiders Heek, zo deelde hij mede. dat in Djocja en in Den Haa^ een stemmig de mening heerste dat de conferentie binnen de gestelde tijd moest worden beëindigd. Een Republikeinse woordvoerder verklaarde dal het als vaststaand moet worden aangenomen dat de Indonesische leiders in ieder geval nog deze maand naar Djocja zullen terugkeren. Sjamsuddin verklaarde verder, dat de R. T. C. spoedig tot een goed einde kan komen indien de Neder landers zich weten te beperken tot de beginselen en de nadere detail lering overlaten aan de toekomst. „Indien er een basis van vertrou wen is tussen de twee partijen dan is het geen risico de uitwerking uit te stellen tot na de sóuvereim- teitsoverdracht." Eenstemmigheid over het Unie-statuut en het char ter van de souvereiniteitsover- dracht kan gemakkelijk in veertien dagen bereikt worden, zodat men zich kan houden aan de in de aan vang gestelde tijdslimiet. PALAR NIET TEVREDEN De heer Palar, Republikeins ver. tegenwoordiger bij de Ver. Naties, lieeff Zaterdag j.l. bij zyn aankomst in New York verklaard, «lat de R. T. C. geen bevredigende vorderin- ¥en maakt. Volgens de New York lmes zou Palar liicraan hebben toe- Indonesische kwestie voor de alge. mene vergadering van de Ver. Na. ties te brengen. VERANDERDE MENINGEN Uit brieven van Amerikaanse Congresleden aan .Knickerbocker Magazine" blijkt, dat een aantal vooraanstaande politieke figuren in de V.S. hun mening over de toestand in Indonesië hebben gewijzigd na 't lezen van het boekje ..Last Tes timony", dat artikelen bevat van Amerikaanse journalisten, die by de ramp met de „Franeker" om het le ven zyn gekomen. Zo schrijft de de mocratische senator en ex-minister van landbouw Clinton Anderson: Het boekje leerde me begrijpen idonesië HHHHHIHHHHHHI som- ïhige van mijn vorige In de Weepse gemeenteraad hebben de socialisten de absolute meerder heid behaald met 52 van 100 zetels, (voorheen 58). De Volkspartij ver kreeg 35 raadszetels, het Linkse Blok 7 en de Bond van Onafhankelijke 6 zetels. In alle districten, uitgezonderd Ka- rinthië verenigde de Volkspartij de meeste stemmen op zich. In Tyrol verkreeg zij zelfs 24 van de 36 zetels. In Karinthie bleef zij 3 zetels bij de socialisten ten achter. De "Oostenrijkse Bondskanselier, dr. Leopold Figler toonde zich in zijn blad, de „Wiener Tageszeitung". te vreden over de uitslag. „De bevolking heeft op een beslissend ogenblik het vaderland en de zaak van de vrijheid gediend", schreef hij. Volgens de „Prawda". het blad van de communistische partij in de Sow- jet-Unie. zijn de verkiezingen in Oos tenrijk gehouden in „een sfeer van terreur en provocatie". In verschil lende steden ën dorpen joegen „spe ciaal door de heersende partijen ge organiseerde bendes" alle posters van het Linkse Blok uit elkaar, aldus het blad. In de Vlissingse haven bestaat een eigenaardige tegenstelling. Er !s voor het herstel van die haven heel wat verricht zjj het ook niet in het geweldige tempo, dat men te Rotterdam ontwikkelde. De buitenhaven is schoongemaakt, de wrakken werden opgeruimd en het vaarwater op diep. te gebracht. .Aan de beide binnenhavens zijn grote bedragen ten koste ge legd en dit najaar zullen ze weer geheel bruikbaar zijn. Straks zal aan de tweede binnenhaven de reparatiewerkplaats van de Prov. Bootdienst ver. ryzen. Voorts zal langs de eerste binnenhaven een nieuw betonningsma- gazyn voor het Loodswe7.cn verrijzen. De grote investeringen, die voor de Vlissingse haven nodig waren, kun nen echter alleen tot haar recht ko men, wanneer ook de sluizen, die toegang tot de binnenhaven geven, afdoende worden hersteld. Helaas gaat. het met het herstel daarvan niet goed en dat is de pijn lijke tegenstelling, waarover we in het begin spraken. Enkele dagen geleden heeft de bur gemeester van Vlissingen in de ge meenteraad de toestand van de slui zen .onhoudbaar" genoemd. HUIDIGE TOESTAND. Hoe is het op het ogenblik die toe stand? Aan de uitgang van het bin nenhavencomplex liggen drie sluizen, namelijk de grote schutsluis, de klei ne schutsluis en de buitenkeersluis. De beide schutsluizen zijn zodanig beschadigd, dat ze niet gebruikt kun nen worden. Omdat er via deze slui zen niet geschut kan worden, opent men eenmaal per etmaal de buiten- keersluis, die wel beschadigd is ge weest, maar die gebruikt kan wor den. Dat openen van die buitenkoersluis brengt risico's mee, welke men zich bij de Rijkswaterstaat volkomen be wust is, maar die nu eenmaal geno men moeten worden, omdat er an ders geen verbinding met het bin nenhavencomplex zou bestaan. Circa drie uur voor hoog water wordt de binnenkeersluis (bij de keersluisbrug) gesloten en een half uur later gaat dan de buitenkeersluis open. Gedurende twee en een half uur kunnen do schepen via deze sluis in- en uitvaren. Het waterpeil in de binnenhavens gaat gedurende die tijd dus op en neer met het peil van het buitenwater. DE BEZWAREN. Vorige week heeft een deputatie onder leiding van mr. B. Kolff een bezoek gebracht aan het ministerie van waterstaat in Den Haag. waar ernstige bezwaren tegen deze toe stand naar voren zijn gebracht. Voor. namelijk de kaden in het binnenha vencomplex in de Schelde-haven zijn niet gebouwd op het stijgen en dalen van het water. Door de wisselende waterstanden lijden de paalfunderin- gen van de kaden pn er kwamen reeds verzakkingen voor. Dan is in het algemeen do waterstand to laag. Dat houdt woer verband met de zeer lage waterstand in het Kanaal door Walcheren, welke waterstand niet op normaal peil gebracht kan worden, omdat men dan allerlei narigheid zou krijgen met de schoepvaart onder de Bailey-brug te Middelburg. Uit deze lage waterstand vloeit nog een ander ernstig bezwaar voort: de riolering in de binnenstad van Vlissingen kan niet doorgespoeld wor den. Die doorspoeling kwam als volgt tot stand: Men liet water uit het op hoog-niveau gehouden Kanaal door Walcheren in de riolen en dat water verdween weer via een uitlaat aan de Oranjedijk. Het verval van het water was voldoende voor een flinke spoeling. Thans bevindt zich in de niet-gespoelde riolen veel slib en bij elke regenbui ontstaan moeilijk heden. Over enkele weken zal de ge meente aanzienlijke sommen moeten besteden aan het schoonmaken van de riolen. Deze sommen zal men als oorlogsschade goeddeels moeten ver halen op het rijk. Blijft het herstel van de sluizen uit, dan zal deze kostbare schoonmaak in de komende jaren herhaald moeten worden. DE SCHEEPVAART. Voor de scheepvaart bestaat op het ogenblik het kleinere bezwaar, dat men bij de wisselende waterstanden moeilijkheden heelt met het meren van schepen en het vepl grotere be zwaar, dat niet regelmatig geschut kan worden. Er zyn namelijk dagen dat de buitenkeersluis niet opengaat, om dat de stand van het buitenwater 2.5 m. boven N.A.P. reikt. In 1947 kon gedurende 71 etmalen de sluis niet geopend worden en in 1948 gedurende 74 etmalen. Het verve lende is, dat die hoge waterstand zich dikwijls enige dagen achter elkaar voordoet. Dan komt het voor, dat het hoog watertij gedurende de winter twee maal in een etmaal tijdens het don ker valt, hetgeen ook al weer voor de scheepvaart minder prettig is. In dit verband dient ook het be lang genoemd te worden, dat de Kon. Mij. „De Schelde'* hoeft bij een zo goed mogelijke communicatie tussen de binnen- en de buitenhaven, (vervolg op pag. 2) De tweedaagse wielerwedstrijd voor amateurs, de „Ronde van Bfcibant", is gewonnen door Wout Wagtmans uit Breda. Op de eerste dag werd hy derde in het klassement en Zon dag passeerde hy als eerste de eindstreep, Moch's pogingen mislukten. President Vincent Auriol ontving de leiders van de midden- en rechtse partijen, die geweigerd hebben d<> voormalige (socialistische) minister van binnenlandse zakpn, Jules Moch, hun steun toe te zeggen bij het vor men van een nieuwe Franse regering. Moch bracht bij president Auriol verslag uit over zijn vergeefse, gedu rende drie dagen gevoerde, onderhan delingen. Hij verklaarde niet in staat te zijn geweest overeenstemming- fc bereiken met alle in de afgetreden regring-Qucuille vertegenwoordigde partijen over de te volgen loonpoli tiek. Zoals gemeld, is dit netelige vraagstuk do oorzaak geworden van de val van het kablnet-Queuille. Vincent Auriol ernstig ziek. ZAL HIJ AI TREDEN Vincent Auriol, de president der Franse republiek, is in een Parijse kliniek opgenomen voor het onder gaan van een kaakoperatie, welke naar A. P. van betrouwbare zijde verneemt van ernstige aard zou zijn. De president is sedert enige tijd sukkelend en had juist een korte rust genoten. Het heette toen. dat hrj aan een nicraandoening leed. Thans zouden zich bij de president verschijnselen ener algemene infec tie voordoen, welke haar oorsprong in de kaak zou hebben. Men schijnt een spoedig aftreden van de president niet buitengewoon te achten. Vrijdag was het 3 Jaar geleden, dat een boven clc Chr. H.B.S, te Apeldoorn neerstortend vliegtuig in hel gymnastiek lokaal een noodlottige brand stichtte, die 22 leerlingen het leven kostte. Ter her innering werd in het. schoolgebouw een Gedenkplaat onthuld. de Nederlanders in Ind gedaan hebben en corrigeerde som mige van mijn vorige indrukken." ENGELSE SCHEPEN BIJ I)E REPATRIËRING. Een woordvoerder van het Britse ministerie van verkeer heeft mede gedeeld, dat Nederland met de re geringen van Engeland en Austra lië regelingen heeft getroffen, waar bij de voor de emigratie bestemde Engclsche schepen op de terugreis Nederlandse burgers en troepen uit Indonesië zullen repatriëren. Het Engelse s.s. ..Asturias", dat onlangs in' Rotterdam aankwam met Neder landse burgers, was 't eerste schip, dat de reis op grond van de nieuwe regelingen maakte. In 's Gravenhage kon men dit be richt niet bevestigen. Nederlands voorstel aanvaard. De voorzitter van het, college van Algemeen Bestuur van Suriname, de Miranda, heeft bekend gemaakt', dat de Nederlandse regering een vootstel heeft ingediend ter oplossing van het conflict aangaande de Surinaamse interim-regering. De Staten hebben de oplossing aanvaard en daarvan kennis gegeven aan de regering. I De oplossing bestaat hierin, dat aan j het artikel betreffende het onderwijs een zodanige inhoud, is gegeven, dat l volledig wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Staten. Met behoud van het principe, is liet ter beoordeling van de Staten of de op leiding van leerkrachten voor het bij zonder onderwijs zal» worden gelijk gesteld. Er zal nu een nieuw ont werp interimregeling voor Suriname aanhangig gemaakt worden, terwijl de parlementaire afhandeling spoe dig zal worden bevorderd. Nederlandse Tito-groep in oprichting. Het oud.lid van de Communistische Partij, de heer O. heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een Nederlandse Tito-groep, naar het voorbeeld „Les Amis de. Tito" (de vrienden van Tito). Het hoofdkwar. tier vian deze organisatie zal contact opnemen met de offieiëlo Zuidslavi. sche diplomatieke vertegenwoordi ging vertegenwoordiging in Neder land en zijn zetel in Utrecht vestigen. Aldus een -bericht in de Volkskrant. Chinese ambassade in Parijs overgelopen. De functionarissen van de Chi nese ambassade te Parys hebben blijkens een Maandagmiddag uitge geven communiqué gebroken met 't regiem van Tsjang Kai Tsjek en zieh onder het gezag van de Chine, se Volksrepubliek gesteld. De diplomaten zullen op hun post blijven in afwachting van nadere instructies uit Peking. Massale ontsnapping uit gevangenis te Malang. Zondagmiddag zijn uit dc gevange nis ie Malang 350 gevangenen ont snapt, nadat, zij de wacht hadden overrompeld en de sleutels hadden be machtigd. De uitbraak had plaats op het tijdstip, dat de gevangenen na de maaltijd naar hun cellen werden te ruggebracht. De meeste gevangenen verspreidden zich in de stad, waar po litie en militairen er in de loop van Zondag 11 hebben achterhaald. Hier bij zijn enige doden en gewonden ge vallen. NOG STEEDS ZACHT Geldig tot Dinsdagavond. In de ochtend hier en daar nog mist. Overigens overdrijvende wolkenvel den cn later op de dag in het Zuid westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1