N NIEUWS UIT ZEELAND VERBRUIK MOET VERMINDEREN ZEGT PRESIDENT NED. BANK OUD VOSSEMEERS RECHTZAAL WALCHEREN HOGER CREDIET VOOR HERSTEL VAN TOORENVLIEDT GEVRAAGD jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 10 OCTOBER 19.49 Betalingsbalans moet in evenwicht komen. Vermindering van investeringen nauwelijks mogelijk. De president van de Ned Bank. dr M W. Holtrop, heeft Zaterdag tijdens de derde Amsterdamse Universiteitsdag een rede gehouden over het financied-eco. nomisch perspeeUef van Nederland na de devaluatie, die, naar hij xelde. gezien moet Morden als een volstrekte voorwaar de voor het herstel van onze betalings balans. Zij kan echter slechts middel tot dat herstel zijn, indien een zekere stij ging van de kosten van levensonderhoud wordt aanvaard, zonder dat gestreeld wordt naar loonsverhogingen. Het ver dient overweging over te gaan tot tijde lijke verhoging van subsidies, mits daar door geen nieuwe inflatie te weeg wordt gebracht. Het bctalingsbalanstekort bedroeg, in dien rekening wordt gehouden met de lasten uit schuldaflossing en credtetver- lening aan Indonesië, in 1948 f 1474 mll- lioen en in de eerste helft van '49 circa f 770 rnilliocn. d.w.z. 12 resp. 11 van het geschatte nationale Inkomen in dc betrokken periode. In dc afgelopen 2i» jaar heeft Nederland om het tekort t« dekken ca. f 1200 millioen buitenlands bezit geliquideerd, voor ca. f 1700 mill, nieuwe buitenlandse schuld aangegaan en voor f 600 mill, goud en dollars uit de monetaire reserves geput. Bovendien werd f 900 mill. E.C.A.-hulp genoten. Voor de toekomst staat practisch gespro ken slechts de E.C.A.-hulp als dekkings- mlddel voor het betalingsbalanstekort ter beschikking. Dat betekent, dat vóór me dio 1952 de balans in evenwicht gebracht Mysterieuze strobrand in Noord-Oostpolder. Zondagmiddag werd de politie te Urk uit een der werkkampen in de Noord- Oost-Polder bericht, dat er in de nabij heid van Urk brand werd waargenomen. Het bleek, dat een partij stro in brand geraakt was. die het eigendom was van de directie van de N.-O.-Polder. Men vond de smeulende resten van acht wa gens. die. geladen met stro, gereed ston den om Maandagmorgen weggehaald te worden. Daar het volgens de burge meester van Urk uitgesloten moet worden geacht, dat per ongeluk acht verschillen de wagens in brand geraken. Is direct een politie-onderzoek ingesteld. Dc schade wordt op meer dan f 10.000 geschat. Zwitser bedroog meisje. In Amsterdam is een Zwitser ge arresteerd. die zich aan oplichting schuldig heeft gemaakt. De arres tatie geschiedde op verzoek van een hotelier, die geen betaling ontving. De Zwitser had van diverse Am sterdamse jongedames bedragen van 50 en 100 geleend, nadat hg hun het verhaal had verteld, dat hg een attaché van het Zwitserse gezantschap in New York was en graag zou willen trouwen. Vermoe delijk zal hü uitgeleverd worden, want de Zwitserse politie zoekt hem wegens bedrog en diefstal. Ontploffing in chemische fabriek. Zaterdagmorgen deed zich in een loods naast de chemische fabriek van dr. J. F. B. v. Hasselt te Amersfoort, een vrg ernstige ont ploffing voor, waarbij de 72-iarige dr. van Hasselt levensgevaarlijk ge wond werd. In de loods stond een droogd, terwijl er ook enkele vaten vlambare benzolperodyxp werd ge- droagd, terwijl er ook enkele vaten met deze stof waren opgeslagen. Vermoed wordt, dat het slachtoffer bezig was proeven te nemen. Bedrag van 130.000 bij vakgroep verduisterd. Dc secretaris van de vakgroep groot handel in gebruikte vaten tc Rotterdam, de 38-jarige fabrikant J. H. W. is aan gehouden. omdat hij ervan verdacht wordt een bedrag van f 130.000 te hebben verduisterd. Op een vergadering van de vakgroep te Utrecht zou medegedeeld zijn. dat W. ook f 80.000 bij een bank heeft opgenomen, welk bedrag eveneens verdwenen zou zijn. Vele kleine kuipers zouden van deze verduistering de dupe zijn. zieners te Haaksbergen er in geslaagd een wild zwijn van 170 pond te schieten. Het dier was een dag tevoren reeds op gemerkt in een weide. Men organiseerde de dier vloog daarna op een andere Jacht opziener af. die het met een'welgemikt schot neerlegde. moet zijn. Dit vereist een verbetering van de balans met circa 4 To van het nationale inkomen 's Jaars. VERBRUIK MINDER. Dit zal slechts te bereiken zijn door vermeerdering van de productie, ver mindering van investeringen en vermin dering van verbruik. Vermindering van het huidige peil der Investeringen is vol gens dr. Holtrop nauwelijks mogelijk. Het ogenblik is gekomen, dat erkend 'moet worden, dat vermindering van het par ticuliere en collectieve verbruik een on afwendbare noodzakelijkheid is gewor den. Op grond van de desbetreffende cij fers der laatste jaren kan moeilijk volge houden worden, dat een zejtere verla ging van het verbruik van de massa der bevolking uit een sociaal of moreel oog punt onaanvaardbaar zou zijn. Het mag niet zover komen, aldus spr.. dat ons door uitputting der buitenlandse reserves de middelen zouden ontbreken om de nor male voedsel- en grondstoffenvoorziening van ons land voort te zetten, met als ge volg desorganisatie en werkloosheid. Woningruil-tovenaars. Wat de woningnood voor gevol gen kan hebben, is gebleken uit een woningruil waarbij acht ver schillende mensen betrokken wa ren. Deze ruil kwam door particu lier initiatief tot stand en slechts twee der betrokken partijen ken den elkaar aanvankelijk. Een der partijen heeft zelfs op één dag ruim 300 km. afgereisd om een ontbrekende schakel te vinden! Bij de ruil waren betrokken: 1) een textieldcskundige te Leiden, die naar Enschede wilde verhuizen; 2i een wethouder te Enschede, die z.g. intern verhuisde; 3) een bouw kundige te Enschede, die naar Arnhem wilde; 4) een vertegen woordiger te- Arnhem, die naar Haarlem moest vertrekken; 5) een chef van de advertentieafd. van een Haarlems dagblad, die weer Intern wilde verhuizen: 6) een leraar Engels M.O. te Haarlem, die naar Den Haag wilde vertrekken; 71 een toonkunstenaar in Den Haag. die zich in Haarlem wenste te vestigen; 8) een onderdirecteur van een Leidse apparatenfabrielc, die in Leiden wilde wonen en daartoe gelegenheid kreeg door het vertrek van no. 1. IE U W S in een O T E D O P tic Is in Turkije aangekomen om de mo gelijkheden van de uitbreiding der Turks- Joegoslavtsche handelsbetrekkingen te onderzoeken. Door diverse Europese luchtvaart- worden gevlogen. Deze grotere samen- werking van K.L.M., Sabena. S.A.S., de Tsjechische My. C.S.A. en de taliaanse Alitalia zal de frequentie op een aantal lijnen aanzienlijk verhogen. Particuliere grondbezitters te Velp en Roosendaal hebben geprotesteerd te gen dc voorgenomen uitbreiding van mi litair terrein. Joegoslavië heeft ln een diploma- e nota de Hongaarse communistische leiders beschuldigd van het doen herle ven van de agressieve politiek van voor malige Hongaarse fascistische regerin gen. Zaterdag werd een kolentremmer van een suikerfabriek te Groningen be dolven onder een hoeveelheid verzakkend kolengruis en overleed door verstikking. De regeling voor Belgische grensarbei ders. die een valuta-toeslag op hun lonen krijgen, is door de Belgen ln de Maastrichtse Industrieën aanvaard. Te Veendam is een grote boerderij met inbegrip van de gehele oogst door brand verloren gegaan. De schade be draagt ettelijk tienduizenden guldens; de hslft is door verzekering gedekt. —Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds twee dagen ver mist werd. is ln de bergen bij Ashcville f Noord-Carolina T gevonden. Alle 9 In zittenden zijn om het leven gekomen. ItaUC en dc Sowjet-Unie hebben bij Egypte geprotesteerd tegen belemme ringen. die aan hun schepen ln het Suez- kanaal in de weg gelegd zouden ztjn. Komt zij in Warm Springs Herinneringsmuseum voor President Roosevelt. In het gemeentehuis van Oud-Vos- semepr bevindt zich in de vroegere rechtzaal een schilderij vermoedelijk geschilderd door de Vlaamse schilder J. Xaverius. Het stelt Vrouwe Justi- tia voor met in de hand een naar bo ven gericht zwaard. Op dit paneel bevinden zich ook een aantal fami liewapens. waaronder dat van Johan Willem van Rosevelt, pensionaris van Goes. Nu stamt uit deze familie Ro sevelt ook wijlen president F. D. Rosevelt van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Franklin D. is een nazaat van Claes Maertensz. van Rosevelt die omstreeks 1650 van het eiland Tholen naar Amerika vertrok. In opdracht van de Nederlandse re gering heeft de schilder O. H. van Kuijck enige tijd geleden een copie gemaakt van het Justitia-schilderij te Oud-Vossemeer en dat schilderij is korten tijd geleden aangeboden aan de Warm Springs Memorial Commis sion, om het te plaatsen in het vacan- tiehuis. waar president Roosevelt is overleden. Omdat er teveel geschenken zijn aangeboden voor dit huis, zal de com missie vermoedelijk besluiten. zo meldt althans een correspondent van Vrij Nederland bij dit vacantie- huisje een klein museum te bouwen, waarin men een zaal wil opnemen, die een getrouwe copie zal zijn van de vroegere rechtszaal te Oud-Vosse meer. De mosselexport. De mosselenexport bereikte deze week een hoogtepunt. Van Bruinisse gingen van de kwekers naar de han delaars 9175 tonnen mosselen. Door te Bruinisse wonende handelaars werden naar België verzonden 240 tonnen, terwijl naar Engeland 145 zakken werden geëxporteerd. Maandag a.s. begint ook de verzending rechtstreeks naar Frankrijk. Aangevoerd werden tenslotte 2800 tonnen mosselzaad voor eigen uitzaai. Termijnstation K.N.M.l. te St. Annaland. Toen de directeur van het KNMI te de Bilt onlangs een bezoek aan Zeeland bracht, gaf hg de wens te kennen ook in deze provincie een termgnstation te plaatsen, teneinde de verschillen met West Brabant (Woensdrecht) te kunnen nagaan. Dezer dagen nu, is in de tuin van de heer D. Dormaar te St. Annaland een termgnstation geplaatst en sinds 1 October verricht de heer Dormaar metingen voor het K.N.M.I. Dit sta tion is het enige in Zeeland. In Vlis- slngen staat een weerstation, dat de gegevens direct doorgeeft, terwijl het station St. Annaland éénmaal per maand de staat waarop 3xper dag ver richt opnemingen genoteerd staan, naar de Bilt opstuurt. Een termijnstation bestaat uit een op enkele meters van de grond staand kastje, waarin twee meters geplaatst zgn De ene meter wflst de maximum- en minimum temperaturen aan, ter wijl de andere bestemd is voor waar nemingen van de luchtvochtigheid. Voorts staat er op de grond nog een neerslagmeter. Tevens wordt op dit station de windsnelheid en de wind richting opgenomen. ONTWIKKELÏN G SD AG ZEEUWSE AGRARISCHE RAAD Zoals bekend, organiseert de Zeeuw se Agrarische Raad op 22 October a.s. een Ontwikkelingsdag te Goes. Na een openingswoord van de voor zitter. ir. M. A. Geuze, zal de direc teur van de Cultuurtechnische Dienst, ir. F. P. Mesu. des morgens een in leiding houden over de uitvoering van cultuurtechnische werken in Zeeland. De heer J. K. Melse. hoofdinspecteur van het Bureau Oogstvoorziening zal aanwezig zijn om tijdens de nabespre king inlichtingen te geven over de arbeidsvoorzieningen. Tegelijkertijd houdt de afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen in een andere zaal haar provinciale Najaarsvergadering. Des middags wordt gezamenlijk vergaderd, waarbij ir. D. S. Tuinman, secretaris van de Hollandse Maat schappij van Landbouw een inleiding houdt over „Wat verwachten wij van ons zelf". Voorts zal de heer J. G. Telgenkamp een beschouwing geven over de foto tentoonstelling en -wedstrijd, waar na samenzang onder leiding van me vrouw M. G. Grimbcrg-Huyser. De heer Js. Cevaal, voorzitter van de L.J.G-, zal een slotwoord spreken. M.s. „tngrid" terug naar Antwerpen. Het Noorse motorschip „Ingrid", dat op weg van Antwerpen naar Aba dan, op de Westerschelde machineschade had opgelopen en op de red© van Vlis- slngen voor anker was gegaan, kreeg orders om naar Antwerpen terug te varen voor reparatie. Sleepboothulp was niet nodig, daar het schip nog met een snelheid van dri© mijl kon varen. Vergadering van Chr. onder wijzers te Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde de afd. Walcheren van de Ver. voor Chr. Onderwijzers in Middelburg. In deze bijeenkomst behandelde de heer J. A. Cornelisse uit Oostkapelle de bro chure van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum ..De gemeenschapsge dachte in de practijk van de Chr. school". De heer Jansen bracht verslag uit van de laatst gehouden rayonver gadering. De afdeling sprak zich uit tegen herkiesbaarheid der hoofdbestuursle den. De aansluiting bij het C.N.V. zal later besproken worden. In de commissie voor schooltandver- zorging, uitgaande van de Stichting Zeeland, werd de heer D. W. Wijsman gekozen Verder werd besloten de volgende vergadering vast te stellen op Woensdag 30 November. Er zal dan 's avonds vergaderd worden. Dan zullen ook de dames van de leden uit genodigd worden. Belgische grensarbeiders gaan accoord met valuta_regeling Het is ons gebleken, dat prac tisch alle Belgische grensarbeiders die in Zeeuwsch Vlaanderen werk zaam zgn, accoord gaan met de de zer dagen getroffen bijzondere valu ta-regeling, zodat zowel in de be langrijke industrieën in het Land van Hulst als in de Suikerfabrieken te Sas van Gent het werk normaal wordt voortgezet. Ook de vele Bel gische arbeiders, die in de vlasse- rijen werkzaam zijn, gingen met de regeling accoord. maar hier is het de vraag of deze toe stand van lange duur zal zijn. De werkgevers, die thans 20 toeslag op het loon moeten geven, beweren deze lasten niet te kunnen dragen. Omdat het vlas zo snel mogelijk moet worden binnengehaald neeft men thans de arbeiders dringend nodig. De vlasprijzen zgn echter wei nig Devredigend en de extra uitga ven voor de Belgische arbeiders kun nen niet opgebracht worden. Van de Belgische bouwvakarbei ders. die de vorige week uit Oost burg en omgeving zijn weggebleven, zgn er slechts enkelen teruggekeerd. Achteraf blijkt ons vermoeden, dat deze arbeiders hebben gestaakt zon der advies van de Belgische vakor ganisaties, juist geweest te zijn. Naar verluidt zijn deze arbeiders daartoe aangezet door een bouw- cyndicaat in België, dat arbeiders nodig had. De meeste hunner zijn dan ook onmiddellijk in Belmë aan het werk gegaan Op de Wederop bouw in West Zeeuwsch Vlaanderen zal dit van geen invloed zijn, daar de meeste aannemers er reeds in zgn geslaagd deze Belgen door Ne derlandse arbeiders te vervangen. Conferentie Ned. Zondags schoolvereniging. Zaterdag hield het district Noord en Zuid-Beveland van de Ned. Zon dagsschoolvereniging zijn najaarscon ferentie in het Kerkgebouw van de Vrij Evangelische gemeente te Goes. De grote opkomst, ongeveer 175 lei ders en leidsters waren aanwezig, is wel een sprekend bewijs van het ac tieve verenigingsleven in dit distrxret. Nadat de leider, ds. J. W. Lely uit Nisse, de conferentie had geopend, hield de bekendo schrijver, de heer W. G. van de Hulst uit Utrecht, een inleiding over het onderwerp. „Wat is eigenlijk vertellen"? Op zeer dui delijke en boeiende wijze gaf deze ge boren verteller in het bijzonder de wegen aan om het kind de Bijbelse geschiedenis bij te brengen. In de pauze besprak de distrlcts-secretaris. de heer Chr. W. Duvekot de N.Z.V- belangen, terwijl aan de heer W. v. d Hulst nog vele vragen over het be handelde onderwerp werden gesteld. Na een koffiemaaltijd heeft mej. H. M. Mulder uit Amsterdam, bestuurs lid van de N.Z.V.. practisch zangon- derricht gegeven. Er werd een filmp je vertoond over de reis van de Zeeuwse Zondagsschool, leidster en leiders, naar de jaarvergadering te Leeuwarden. De heer C. J. Jonge uit Yerseke sloot deze 'zeer geslaagde najaarsconferentie. EEN TWEEDE VLASOOGST. Door het mooie zomerweer heeft de heer J. Moerland te Stavenisse voor de tweede maal van dit jaar een vlasoogst. Het uitgevallen zaad van de eerste oogst is aan het groei en gegaan en het gewas staat thans ongeveer 85 centimeter hoog. Middelburg FEESTAVOND ZOMERAVOND% VOETBALCOMPETITIE De populaire zomeravondvoetbalcompe titie in Middelburg behoort weer tot het verleden en de traditie getrouw wordt 't seizoen besloten met enige feestavonden. De eerste werd Zaterdagavond gehouden in een stampvolle Schuttershofzaal. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de wethou der. de heer L. J. van 't Westende. De heer P. v. d. Berg. secretaris en compe- tieleider. bracht hulde aan allen, die de afgelopen competitie wisten te doen sla gen en bood de Vitriteploeg een beker, de Z.C.F.-ploeg een tweedeprijs en de andere ploegen medailles aan. De beker voor de kampioen zal Zaterdag a.s. wor- dert uitgereikt. Hierna was het toneel vrij voor het cabaretgezelschap „Luna", dat de talrij ke sportvrienden enkele uurtjes uitste kend wist te vermaken. Jopie Keizer kreeg met haar accordeon en haar spraak water de stemming erin. Gerry en Ferry met hun guitaar brachten hun liedjes goed, Henny Roeland was een vlot con férencier en ook zekere Jan Stavast, de schetsjes en een goochelshow hadden veel succes. Natuurlijk ontbrak een ver loting niet en werd nog lange tijd ge danst. UITSLAG VERKOPING. Ten overstaan van notaris B. A. van Verre te Middelburg werd in het Open baar verkocht -het huis met tuin Rouaan- sekaal 57 te Middelburg. Koper werd de heer, J. L. van der Harst, notaris te Middelburg voor een koopsom van f 6500, BOUW VAN DAK MEISJESSCHOOL. Er is een begin gemaakt met het plaat sen van de dakspanten op de Meisjes school voor U.L.O., die. zoals bekend, thans aan de Dwarskaai te Middelburg verrijst. BAZAR GER. JEUGD WERD GROOT SUCCES. De bazar, die vorige week door de Gereformeerde jeugd van Middelburg in de Bogardzaal werd gehouden ten bate van de inrichting van het nieuwe jeugd- gebouw aan de Loskade, is Zaterdag ge sloten. Alle beschikbare goederen werden verkocht en dat leidde tot een totaal op brengst van circa f 28001 Niet minder dan 1600 personen hebben een bezoek ge bracht aan de bazar. Eén hunner, hou der van cassanummer 338, heeft nog recht op een prijs. RAADSVOORSTELLEN MIDDELBURG. Ten behoeve van hei aanbrengen van centrale verwarming. Onlangs werd door de Middelburg se gemeenteraad credieten verleend van 36.923,65 voor de aankoop van het buiten „Toorenvliedt" en van 69.500 voor herstel hiervan, mede in verband met de daaraan te geven be stemming van C.B.T.B.-landbouw- winterschool. Thans stellen B en W. de Raad voor. te besluiten tot het aan. brengen van een .centrale oliestook verwarmingsinrichting. Bij een onder handse aanbesteding was de fa. wed. A Tamse te Goès de laagste inschrijf- ster 11.500. De totale kosten van de installatie bedragen daardoor 16.800. Het aanvankelijk toegestane crediet behoeft slechts met 2000 te worden verhoogd, daar het crediet voor het herstel nu teruggebracht kan worden tot 60.900, terwijl voor herbeplan ting etc een lager bedrag kan worden uitgetrokken, omdat een en ander wordt uitgevoerd door Landbouwher- stel in D.U W.-verband (circa 8300). Het verhoogde crediet moet ge dekt worden uit een geldlening, waar op men echter een vermindering ver wacht wegens aandeel van de Pro. vincie in de stichtingskosten. B. en W. willen namelijk de Prov. Staten verzoeken de helft van deze kosten voor rekening van de Provincie te doen nemen. Wanneer dit verzoek wordt Ingewil. ligd zal deze bijdrage ten goede ko men aan de C.B.T.B door vaststelling van een lagere huur. Credieten van 5520 en 1817,50 worden resp gevraagd voor aan schaffing van 24 schoolbanken voor de O.L. school 't Zand en aanschaffing van meubilair en leermiddelen (incl. een propjectieapparaat) voor de Chr. school 't Zand. STUDIETOELAGEN De Raad zal voorts moeten beslui ten over aanneming van een verorde ning studietoelagen, krachtens welke ambtenaren in vaste dienst een tege moetkoming kunnen krijgen in de kosten, verbonden aan het volgen van een cursus en eventueel de daarmee gepaard gaande reiskosten. Deze tege moetkoming zou drie-vierde van stu die- en reiskosten, tot een maximum van 75 voor gehuwden en enige kost. winnaars en de helft tot 50 per jaar voor ongehuwden, niet enige kost. winnaars bedragen De commirsie van financiën kon dit voorstel niet steunen, omdat zij o.m. meent, dat het salarispeil thans behoorlijk is. Gredieten worden gevraagd voor bouw en inrichting van een hoog spanningsruimte nabg de Hendrik straat 11.500) voor inrichting van een de-i^lgke ruimte en verzwaring van de noogspanningskabel bij de nieuwe veilingsgebouwen 11 250) en voor aanschaffing van een brand kast voor het slachthuis-keurings dienst Cf- 550). B. en W. willen de lonen der ge meentewerklieden aanpassen aan die der rgkswerklieden, waartoe wijzi ging van een bijlage der salari^veror- dening nodig is. Enkele wijzigingen in de Alg. Politieverordening moeten formeel door de Raad worden vastgesteld. In verband met admi nistratieve moeilijkheden wenst men vastgesteld zien. dat de beheersver. ordening Maatschappelijke Zorg, op 1 Januari 1950 in werking treedt, in. plaats van op 1 Jan. 1949. Voorgesteld wordt mej. A. C. Ste.n per 1 Oct. a.s eervol ontslag te verle nen als onderwijzeres aan school J en mej. H B. Schouten aan te stellen in een volledige betrekking aan het gymnasium. Tenslotte wordt de Raad gevraagd de noodzaak uit te spreken voor oprichting «si instandhouding van een éénjarige vormingsklasse voor algemene huishoudelijke oplei ding aan de Industrie- en Huishoud school. Door tekort aan leerlingen kan deze cursus nog niet per 1 Sept. j.l aanvangen, maar men hoopt, dat dit volgend jaar wel het geval zal kunnen zijn. 1 ONDERHANDSE AANBESTEDING. Een onderhandse aanbesteding voor de bouw van een woonhuis aan de Korte Burg te Middelburg, onder directie van de architecten ir. F. H. Klokke en J. B. van Wuyckhuijse. leverde de volgende uitslag op: G. M. Bréas Zn. Goes, f 54 800; S. A. Versluys, Middelburg, f 50.783; C. Joziasse. Middelburg, f 46.875; C. V. Aannemersbedrijf Proper, Oegst- geest—Middelburg, f 46.780 (gegund). Vlissingen ONREGELMATIGHEDEN TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD. Tijdens de voetbalwedstrijd Walcheren Hansweertse Boys. die Zondagmiddag te Vlissingen gespeeld werd, deden zich enige onregelmatigheden voor. waarbij een vechtpartijtje ontstond Er werden twee spelers van het veld gestuurd, on der wie een Pool. VAL VAN EEN FIETS. De 60-jarige v. d. H. uit Middelburg is Vrijdagavond, toen hij per fiets van zijn werk naar huis terugkeerde, bij de Keer sluis gevallen. Hij bleef bloedend ge wond liggen. De man werd naar het zie kenhuis vervoerd, maar kon later op de avond weer naar zijn woning gebracht worden. FRANS NAEREBOUT. Voor het herstel van het Naerebout- standbeeld te Vlissingen kwamen bij on ze redactie de volgende giften binnen: P. H.R., Dordrecht f 5.—; C. N„ Ant werpen f 10. D.- en W.-Souburg FILMAVOND VOOR „LUCTOR ET EMERGO". Tot besluit van het seizoen gaf de zwemvereniging „Luctor et Emergo" te Souburg, dezer dagen in twee bijeenkomsten, voor de jongere en oudere leden een buitengewoon ge slaagde filmavond in het lokaal „Re- hoboth". De heer F. Meiers, voorzitter van deze vereniging, sprak een welkomst woord waarna enkele goede sport films werden 'vertoond. Nu dit sei zoen voor de vereniging weer is afge sloten mag worden geconstateerd dat zij zich vol ijver heeft gegeven om de leden en de Souburgse schooljeugd in de gelegenheid te stellen de zwem kunst machtig te worden. Het devies voor de Nederlandse jeugd „zwem men een deugd" heeft zij op alle ma nier getracht in practijk te brengen. Het is te hopen dat de plannen tot. het bouwen van een moderne zwem inrichting het volgend seizoen in ver vulling gaan. NIWIN-KERSTPAKETTEN ACTIE Het plaatselijk NTWIN-comité te Souburg deelt mede, dat de Kerst- pakkettenactie door huis-aan-huis collecte en door de winkelactie een netto bedrag van ƒ421 heeft opge bracht. Daarvan kunnen 84 pakketten naar de militairen overzee gestuurd worden. Westkapelle „BRANDENDE HARTEN" Uitgaande van de Ned. Zondagsschool vereniging werd in de cantine van het Zwitsers kamp te Westkapelle de film „Brandende harten" vertoond. De leiding berustte bij ds. Oosthoek en de heer Otto sprak names de N.Z.V. De heer A. Arendse J.Az. te Souburg slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men commies-titulair bij de belastingen. In ons blad van Donderdag werd in het verslag van de opening der nieuwe kerk van de Geref. Gem. te Westkapelle genoemd als aannemer de heer Kroper. Dit moest zijn Proper. In ons artikel over de restauratie van de kerk te Zoutelande is als assistent van de glazenier genoemd, de heer H. de Klerk. Dit moest tenrechte zijn de heer N. de Regt. VLISSINGEN. Maandag, Alhambra. „Mariandel", 7 en 9 uur; Luxor, „The Jolson Story", 8 uur. Dinsdag. Alhambra. Prolongeert .Marian del". 7 en 9 uur; Woensdag, „In 't geheim getrouwd", 8 uur. MIDDELBURG. Heden Schuttershof: K.R.O.-cabaret „Groeten uit Hilversum". 8 uur; Kunsthandel Visser: Tentoonstelling- werk Jos van Dijk (t.m. 15 Oct.); Schouwburg: „Luchtbrug naar Pim- lico". 8 uur; Electro: „Red River", 7 en 9.15 uur. Morgen Electro: ..King Kong cn de Arabieren II". 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Bambi", 8 uur. Zandzuiger naar het Suez-kanaal. De zeesleepboot „Zwarte Zee" van Smit en Co's Int. Sleepdienstmaat schappij te Vlaardingen is met een zandzuiger op sleeptouw via de bin nenwateren te Vlissingen gearriveerd. De „Zwarte Zee zal met deze zandzuiger een reis naar Suez maken. De zandzuiger zal daar vermoedelijk een jaar blijven voor werk aan het Suezkanaal. Bom ontdekt in de Wilhelminapolder. Bij het diep ploegen in de Wilhel minapolder werd dezer dagen op een diepte van 75 cm. een bom ontdekt, die later door de Mijnopruimings- dienst werd opgeruimd. Begrafenis Th. E. Slot. Zaterdagmiddag is op de alge mene begraafplaats te Ryswijk (Z. H.) ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de Woensdag j.l. op 54-jarige leeftijd overleden vlieg tuigconstructeur Th. E. Slot. Zeer vele autoriteiten op luchtvaartgebied waren daarbij aanwezig. Aan de groeve voerden allereerst het woord de heer Frits Diepen, di recteur der N.V. Frits Diepen. De heer van Midde namens de direc teur generaal van de Rijkslucht vaartdienst en lr. M. Beeling, direc teur van de Fokkerfabrieken. Deze laatste zeide. dat met „Slotje" één van de laatste der groten uit de zelfscheppende industrie is heenge gaan: Fokker, Koolhoven en Slot. MIST BOVEN DE SCHELDE. Als gevolg van de dikke mist boven de Westerschelde werd de dienst Vlissingen-Breskens van de Prov. Stoombootdiensten Zondagmorgen vroeg gestoord. Daar de weersom standigheden spoedig verbeterden, werd de dienst de verdere dag op normale wijze onderhouden. Hoofdboekhouder P.Z.E.M. te Middelburg jubileerde. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. M. de Koning, hoofdboek houder bij de N. V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschap pij te Middelburg, als klerk in dienst trad bij dit bedrijf. Op verlangen van de jubilaris werd dit feit slechts in huiselijke kring herdacht. Namens 't bestuur, de directie en het personeel van de P.Z.E.M. bood de heer J. M. Baan, administrateur, hem te zijnen huize een fraai fototoestel aan, ter wijl mevr. De Koning bloemen in ont vangst mocht nemen. Excursie van Walcherse boeren naar N.O.-polder. De Walcherse boeren, die aangewe zen zijn voor plaatsing op een be drijf in de N.O. Polder, volgens de laatste uitgifte 1949, hebben, verge zeld door hun echtgenoten, op uitr nodiging van de Herverkavelings commissie Walcheren een excursie per bus naar hun toekomstige woon gebied gemaakt. In totaal gingen 14 echtparen mee. Donderdagmiddag vertrok men uit Middelburg. Na gelogeerd te hebben in Zwolle, werd Vrijdag de Polder be zocht. Deze bood door het inmiddels gereedkomen van meer boerderijen en landarbeiderswoningen, een nog prettiger aanblik dan dat bij de vorige excursie het geval was. t Was het aanvankelijk wat mistig, later klaarde het weer op. De behui zingen werden bezichtigd en de grond onderzocht. Daar de gewassen er reeds af waren, kon men de kwali teit van de bodem weliswaar niet zo goed beoordelen, als dat enige tijd ge leden het geval zou zijn geweest, maar niettemin waren de betrokkenen zeer voldaan over wat zij zagen. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het echtpaar De Visser uit Sou burg, de eerste Walchenaren, die nu in de Polder wonen, t.w. aan de Oos- terweg nabij Marknesse en die over de bevolking van de N.O. Polder zeer wel te spreken waren. Vrijdagmiddag werd de terugreis via Deventer, Zutphen en Arnhem (waar gegeten werd) gemaakt. Om 12 uur *s nachts reed de bus Middelburg weer binnen. Bietenwagens worden slordig geladen. Nu het bietenseizoen weer is aan gebroken, rijden dag in, dag uit over de Zeeuwse wegen de wagens met „peëen" op weg naar de laadplaats. Hierbij wordt keer op keer gecon stateerd. dat men dikwijls de wagens op verantwoordelijke wijze laadt, waardoor onderweg bieten óp de straat vallen. Het is voorgekomen, dat wegen op sommige plaatsen be zaaid lagen met bieten. Dit brengt risico mee voor het rij verkeer, ter wijl bovendien de kinderen, die de bieten oprapen, gevaar lopen aange reden te worden. Deze ongewenste toestand heeft de aandacht van de Rijkspolitie getrok ken. Zij zal, wanneer wederom zal blijken, dat de wagens niet zorgvul dig genoeg zijn geladen, proces-ver baal opmaken. Verbouwing „Ter Hooge" tot rusthuis gegund. Naar wij vernemen is de verbou wing van het buiten „Ter Hooge", dat zoals gemeld, ingericht wordt tot rusthuis voor ouden van dagen en onder beheer zal staan van de on langs gevormde Stichting „Rusthui zen Walcheren", gegund aan de laagste inschrijfster bij de aanbeste ding, de firma A. J. Stoppels te Mid delburg. Deze firma is reeds met de voorbereidende werkzaamheden be gonnen. Mosselen naar Duitsland. De eerste mosselen naar Duitsland werden Zaterdag verzonden door de firma Stoffels uit Tholen, van de verwaterplaatsen uit de Grevelingën. De eerste zending bedroeg plm. 600 zakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2