Titograd, de nieuwe hoofdstad van Montenegro K «Islrïgsl RADIOPROGRAMMA'S DE ZWARTE ORCHIDEE uppie en de Z STEMMEN UIT DE PERS ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Schrille tegenstelling met de rest van het land Communistische élite naast armelijke bevolking. BELGRADO, Oct. Cetinje lag als een blijde verrassing op de bergen tussen Montenegro en de kust. Juist toen wij er aan twijfelden of er nog ooit een einde zou komen aan de guirlandeweg, die ons uit het naakte rotsland moest wegtillen naar de kust, reden wij er plotse ling binnen. Achter ons verdwenen de grijze woestenij en de zilveren strepen van het meer van Skoetari met een ruk. Cetinje ligt niet ver van Titograd. Hemelsbreed is het maar een afstand van weinige kilo meters. Maar er ligt een wereld tussen. Het oude stadje, waar de koningen van Montenegro hun kleurige hof hielden, heeft een wel dadige charme na de wilde ruigheid van het land en van het nieuwe leven, dat men zo juist gezien heeft. schap van de vakbond stelt in staat om met veel reducties, dus tegen redelijke prijzen, van de onvolpre zen schoonheid van de Dalmatische kust te genieten. Er is een grote categorie mensen, die zich dit per mitteren kan. Hoge heren waren in Belgrado niet veel te vinden, omdat zij in dit seizoen de Adria verkiezen. Dubrovnik en de andere steden aan de Adria hebben nu een zeer leven dig toeristenvertier en ontvangen him gasten met de grootste charme. Het gros der vacantiegangers ver blijft in de hotels, die ten behoeve der vakbonden worden geëxploi teerd. Er is daarvoor een nogal in gewikkeld klassesysteem en men kan in geen der tot dit systeem be horende hotels plaats vinden, indien men er niet een bijzondere titel voor heeft. Voor de rest zijn enkele der beste hotels op een soort superni veau geplaatst. Dat betekent, dat ieder er logeren kan, die genoeg be talen wil. De pensionprijs schom melt er rond zevenhonderd dinar daags, minstens vijf maal duurder dan in een klassehotel. Een deel der gasten in de vrije hotels zijn buiten landers, meestal van het diploma tieke corps te Belgrado. Doch ken nelijk heeft ook een deel der oude Er zijn brede straten met welver zorgde en kleurige huisjes en veel groen. Kortom, het heeft in zijn na tuurlijke isolatie men moet 25 kilometer naar boven slingeren om het te bereiken een volkomen eigen karakter bewaard. Het paleis der oude koninklijke familie is een klein maar gaaf en welverzorgd museum geworden, waar men in alle zalen ziet met hoeveel kracht en dapperheid de helfhaftige sol daten het oude koninkrijk door de eeuwen heen tegen de Turken heb ben verdedigd. SLAG VERLOREN. Slechts één slag heeft Cetinje verloren, namelijk die tegen het nieuwe communistische bewind. Het moet zijn positie als hoofdstad van een der zes republieken van de federatie prijs geven ten bate van Titograd. Daar gloeit geen vaag glimpje meer van de koninklijke traditie en bovendien zijn daar de natuurlijke verhoudingen ook wat gunstiger. Want in een federatie als Joegoslavië kunnen de hoofdsteden zich geen splendid isolation meer permitteren. Ondanks de autonome status der republieken is het toch wel wenselijk, dat zij niet al te ver van Belgrado liggen. Naar Titograd kan men in een uurtje vliegen, maar op het plateau van Cetinje is geen plaats voor een vliegveld. Er was nog een zeer grondige reden, waarom Cetinje voor ons een ^prettige verrassing was. Hier ein- ,'digde namelijk het strenge regiem der controle. De auto's, die ons van Titograd af gevolgd waren, maak ten hier rechtsomkeer. De partij genoten deden ons nog de eer aan van een geleide door het museum, maar daarna verdwenen zij in het partijhuis ertegenover. Toen wij aan de zijde van de kust behoed zaam naar beneden rolden konden wij ons weer voelen als vrije reizigers. ANDERE WERELD. Een andere wereld lag daar voor ons open. Na twee weken door de stofwolken van het binnenland te hebben gekruist, zagen we diep be neden ons de blauwe golf van Ko- tor, de diepe inham van de Adriati- sche Zee, lonken. Een feestelijke rit in de zoele avondlucht bracht ons in Dubrovnik, het meest gezochte zomerverblijf aan de Adria. Wij landden in 'n goed hotel, waar een select publiek op het terras wijn dronk, terwijl de radio het Engelse volkslied speelde. Dubrovnik heeft niets wat nog herinnert aan het land achter de rotsen van Dalmatië. Het is door en door Italiaans in zijn uiterlijk en is volkomen gaaf door de zo wisse lende lotgevallen van zijn geschie denis gekomen. De nauwe straatjes, de zonnige pleinen en de barokke kerken zijn volkomen Italiaans. Mis schien met dit verschil, dat alles er zuiverder uitziet dan aan de over zijde van Je Adria. SCHOONHEID. Het communisme heeft tussen de bloementuinen en de schaduwrijke terrassen van deze stad een ander uiterlijk dan in het werkzame bin nenland. Dubrovnik is het Mekka van de toegewijde partijgenoten en arbeiders geworden. Het lidmaat- DE BEZEM MOET GEHANTEERD. Bij de behandeling van een zaak, die betrekking heeft op gedragingen van thans in functie zijnde politie-ambtena- ren. zijn door de Officier van Justitie van het Bossche Gerechtshof nog al stoute dingen gezegd van de Bijzondere Raad van Cassatie. Dit geeft „De Tele graaf" aanleiding tot o.a. het volgende: „Sinds jaar en dag is er in Nederland een strijd gaande tussen politie en politie, justitie en justitie. Het is een publiek geheim, dat de oude justitie zich stoot aan heel wat figuren, die na de oorlog te voorschijn zijn getreden. Poging om deze figuren te demasqueren en om de onont warbare knoop tussen de verplichtingen in de oorlog aangegaan en rechtspraak los te maken, zijn tot dusverre mislukt. Geen van de ministers van Justitie is er in geslaagd. Ook in Amsterdam beleven wij thans het feit. dat de bijzondere rechtspleging bijzonder veel oog schijnt te hebben voor een bepaalde politiek, die in wezen niets is dan verkapte com mercialiteit. Onze indruk is. dat er in Nederland de bezem door moet en dat er een aantal zaken hangende is. die van een gezonde rechtspleging een Augiasstal hebben ge maakt. De Officier van Justitie moge zich fors uitgedrukt hebben, hy heeft in alle geval een steen in een vijver geworpen, die geleidelijk op een moeras is gaan lijken". bourgeoisie zoveel reserves kunnen achterhouden, dat zij zich nog een stevige vacantie in zulk een omge ving kan veroorloven. Sporen van armoede zjjn in Dubrovnik niet te vinden. Ook de inheemse bevolking leeft er blijkbaar goed en men vindt in de straten zelden slecht ge klede mensen. Politieke activiteit merkt men slechts aan plakkaten en portretten. Doch hier zingen geen arbeidersbrigades. Hier staat geen ster op de bergen, doch in- plaats daarvan een machtig kruis. De kerken liggen niet dood en ver laten als de orthodoxe kerken en de moskeeën van Macedonië. Zij hebben hun deuren wijd open en zijn vol tijdens de diensten. WEEMOED. Toen het stof was afgespoeld, moesten wij onze reis vervolgen. Dubrovnik was de enige Joegosla vische stad. waarvan wij met wee moed afscheid namen. Weinige kilo meters noordwaarts tipt Bosnië even aan de zee en dat bracht ons meteen weer terug tot de harde en onvriendelijke werkelijkheid van het land. Die werkelijkheid vonden wij overal op onze lange, stoffige en on geplaveide weg door Herzegowina en Bosnië terug naar Belgrado. Deze oude Duitse voorzieningsweg is bezaaid met sporen van de parti- s^nenoorlog. Bij honderden liggen de Duitse wrakken er nog langs de wegen. Bij honderden ook zijn in de uitgebrande dorpen de nieuwe boerderijen verrezen. Men vindt grote herstelwerken, nieuwe brug gen, nieuwe centrales, nieuwe spoorlijnen, kortom een zeer in drukwekkende activiteit langs de gehele route. Ook hier weer Duitse technici. Wij vonden er vele in de grote biertuinen van Serajewo en men loopt als buitenlander vrijwel permanent het gevaar voor een Duitser gehouden te worden. VERMAAK. Serajewo, de Bosnische hoofdstad, zagen wij op een Zaterdagavond. Een stad vol opgewekt vertier, waar het leven een veel lichtere toets schijnt te hebben dan in Belgrado. Het volk vermaakt er zich in grote drinktuinen, waar Weense muziek Moeilijkheden bij de kaashandel. De vakgroep groothandel in kaas deelde over de situatie op de binnen landse kaasmarkt het volgende mee: Door de grote vraag naar kaas is een toestand ontstaan, waardoor de prijzen die de handel aan de produ centen moet betalen, aanmerkelijk hoger liggen, dan de vastgestelde maximumprijzen voor levering aan detaillisten „Het ligt voor de hand", aldus de vakgroep, „dat hier door de handelaren in de onmoge lijkheid verkeren de kaas voor de maximum-vastgestelde prijzenaan detaillisten te leveren, tenzij zij met verlies zouden willen afzetten. Inmiddels worden links en rechts processen-verbaal uitgedeeld, hoewel de controle-instanties zeer goed in zien, dat de prijsovertredingen door handelaren begaan, het gevolg zijn van de dwangpositie, waarin deze door de marktsituatie verkeren. Hieruit blijkt dus hoe noodzakelijk het is. dat ten allerspoedigste in de onmogelijke toestand wordt ingegre- pen. Niemand kan tenslotte vergen, dat de handelaar nog verlies zou moeten nemen", aldus de mening van de vakgroep groothandel in kaas. in al haar zoetelijke charme klinkt. Serajewo heeft trouwens helemaal een Oostenrijkse inslag. De historie heeft haar stempel gedrukt op alle delen van Joegoslavië. Het hotel was verrassend goed en wij genoten een redelijke maaltijd tegen de zelfde onredelijke prijs als te Bel grado in een restaurant, dat leek op de wachtkamer van het station van Oss. Er lag een vrolijke Zon dagstemming over Serajewo toen wij de volgende ochtend vertrok ken. De mensen liepen er blij en luchting in witte blouses. Wij had den zelfs geen moeilijkheden met het tanken van benzine. Hoezeer lopen alle hoofdsteden van dit land uiteen! Slechts in één ding zijn zij hetzelfde: in de nieuwe wijken, die aan de randen worden opgetrokken. Die Zondagmiddag kwamen wij terug in Belgrado. Met herinne ringen aan Nisj, Skoplje en Pecs is de hoofdstad een dorado. Met her inneringen aan Dubrovnik en Sera jewo voelt men zich er niet meer thuis. Maar de gevels der nieuwe huizen waren weer wat hoger gerezen. (Nadruk verboden.) FEUILLETON „Een blanke te zullen nemen", viel dè ander in, met een glimlach, die hoewel een beetje geforceerd, toch niet ontbloot was van humor. „Wel, u ziet, dat ik de status van een inlander zo dicht genaderd ben, dat het niet veel verschil maakt en het is toch iemand als ik, die u nodig heeft al was 't alleen maar als tolk. U spreekt boeken-Spaans en u kunt de dialec ten niet verstaan. U bent niet gewend aan het zaken doen met de mensen hier en u komt met hen niet tot re sultaten. U slaagt er niet in hen op bepaalde punten vast te leggen en ze maken u eenvoudig dol en tureluurs". Sam zei: „U schijnt heel wat van mij af te weten. Hoe komt dat?" „Door Vito Pasquale", zei de vreem deling, de enige man noemend, die volgens Sam als hoofdman in aanmer king zou kunnen komen. Het was nogal eigenaardig, dacht Sam, dat de ene sollicitant de ander op de hoogte ging brengen, speciaal als die zo'n gemelijke kerel was als Pasquale. En hij zei dit ook. „Ik hoorde het niet rechtstreeks van hem. We hebben eenwederzijdse vriend, die het mij vertelde. Er was echter één ding, wat hij mij niet ver telde. Zou ik mogen vragen wat voor soort expeditie dit is?" „Ik ben botanicus". „Ah! Orchideeën", zei de man on middellijk. „Neen.... wetenschappelijk onder zoek". „Hmmm! Microscopen en rommel in flesjes". „Zo ongeveer". „Wel. dat is tenminste eens wat an ders. Expedities naar het binnenland betekenen gewoonlijk diamanten, pla tina. orchideeën of verborgen schat ten! Wat moet u er precies doen?" Zodra het over zijn werk ging, werd Sam spraakzaam en gaf derhalve en thousiast ten antwoord: „Het plan be staat uit twee delen. Eerst een grote tocht door een stuk oerwoud van zo gevarieerd karakter als ik maar vin den kan. Terwijl ik daar mee bezig ben. blijf ik op ce uitkijk naar een vallei, die zoveel mogelijk gelegen is in de geografische richting, die mij interesseert en een bodemgesteldheid heeft, die de door mij gezochte ook zoveel mogelijk nabij komt. Als de tocht afgelopen is, vestig ik daar mijn basis en maak vandaar uit een overzicht van een volledige kruissec- tie van de vallei, van de hoogste plan tengroei op de heuvels aan één kant naar beneden langs de verschillende lagen, over de moerassen en aan de andere kant weer naar boven tot de grens van de begroeiing." De zelfverzekerde zwerver knikte begrijpend met het hoofd. ,.Ik begrijp, wat u bedoelt. Wel, het is volkomen duidelijk, dat u een leider nodig heeft, die zowel plaatselijke kennis van het oerwoud heeft, als dat hij als tolk kan optreden. Daarvoor zult u nooit iemand kunnen krügen, die er beter voor geschikt is, dan ik. Die in landers kunnen meer gijntjes met een muildier uithalen dan u zoudt denken. Als u ze koopt, of een inlander het voor u laat doen, zult u bestolen wor den en als u dan op weg bent, heeft u binnen een maand last met uw d:e- door ALLAN SWINTON ren. En zoudt u een bushmaster her kennen, als u er een zag? Een palm- adder? Een fer-de-lance? Een labbar- ri?" Sam schudde het hoofd. „Het zijn giftige slangen, waarvan de beet in ieder geval dodelijk is. Ik ken ze, omdat ik een hekel aan ze heb, maar er zijn ook dozijnen on schadelijke soorten en op sommige plaatsen zijn ze dik gezaaid. Als u niet weet welke de gevaarlijke zijn en wel ke niet, zult u voortdurend tijd ver knoeien met het ontwijken van slan gen. „Ik ken ze allemaal en ik heb zo lang met muildieren omgegaan, dat ik langzamerhand als een van hen kan denken. Ik ben jarenlang in het binnenland geweest: ik spreek de verschillende dialecten: ik ben im muun tegen koorts en ik ken de bos sen en de inlanders. En", en hier glimlachte hij een beetje verdrietig „ik ben toevallig eh zonder werk. Ik zal u meer geld besparen dan ik u kosten zal en ik zal u vrij waren van allerlei routinewerk, zodat u zich geheel aan de botanie kimt wijden. Bovendien zal ik heel wat be ter gezelschap voor u zijn, dan Pas quale. Een jaar is een hele tijd daar ginds in de jungle. Wat denkt u er van?" „Wc-el", antwoordde Sam met zijn natuurlijke voorzichtigheid van New- Englander, „daar moet ik eens over denken". „Dat begrijp ik. En neemt u vooral informaties over mij. Mijn naam is Semple Hugh Semple. Er zijn hier heel wat lui, die mij kennen. Vraagt u maar aan een ieder, die iets met het binnenland te maken heeft, of het niet waar is, wat ik zeg. Ik zal u, laten we zeggen, twee dagen geven, om naar mij te informeren. Dan kom ik terug. O.K.?" Sam vond dat niets redelijker kon zijn e.i zei derhalve: „Afgesproken. Ik zie u dus Dinsdag om 12 uur". „Dank u. Ik zal er zijn". Zijn hoed voor Mary afnemend, keerde de man zich om, om heen te gaan, maar zij zei: „Zoudt u een ogen blik willen wachten?" Ipüj bleef staan. „Ja?" Zij vroeg: „Heeft u misschien wel eens van Arthus Cottar gehoord? Hier noemen ze hem Don Arthuro". De blik in de ogen van de man deed zien dat hij de naam wel eens gehoord had en dat haar vraag hem deed op schrikken. Maar na een korte vorsen de blik op haar vroeg hij onverschil lig: „Die orchideeën-man? Ja. Ieder een hier heeft wel van hem gehoord. Ik heb de oude man verschillende ke ren ontmoet. Hij is geloof ik nog niet terug van zijn laatste expeditie. Hij is al een hele tijd in het binnenland". „Het is nu al vijf jaar. Ik probeer hem te vinden. Ik dacht, dat u mis schien iets zoudt kunnen weten, wat mij een aanwijzing zou kunnen geven. Waar werd hij het laatst gezien? Wanneer was dat? Weet u nog iets an ders?" (Wordt vervolgd) ZON EN MAAN. 9 October. Zon: op 6.53 onder 1 Maan: op 18.53 onder 10 October. Zon: op 6.55- onder 1 Maan: op 18.49 onder 3 ZONDAG. Het Zondagmiddagconcert wordt van. daag verzorgd door 't Maastrichts Ste. delfjk Orkest, dat onder leiding staat van André Lieu. Gespeeld worden de Symphonie no. 1 van Andriessen en de Rhapsodic Espagnole van Ravel (H. II 13.50). Stefan Askenase, de bekende Poolse pianist, speelt 12 Etudes van Chopin (H. I, 22). Hilversum I: 8. 13. 18.15. 20 en 23 Nws; 8.45 Meisjeskoor de Krekels: 9.15 Men vraagt en wij draaien- 9.45 Geestelijk le ven; 10.05 Zondagshalfuur; 10.30 kerk dienst uit het kerkgebouw van de Ned. Herv. bond in Bussum; 12 Der melodieën blij reiend gezang; 12.30 De Zondagsclub; 12.40 Uit Pierre Palla's brievenbus; 13.2C Metropole Orkest; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Franz Schubert's Mis; 16 The Sky- masters: 16.30 Sportrevue- 17.20 Een kerk lied; 18.05 Sport; 18.30 Regeringsuitzen ding: 19.30 Paul Godwin en Benedict Sil- berman; 20.15 Hugo de Groot en zijn Or kest; 20.55 De Parabel van de drie ringen; 21.20 Des Mots d'Amour; 22 Chopin; 23.15 Philharmonisch Orkest. Hilversum II: 8. 13. 19.30. 23 Nieuw 8.30 De vierwekelijkse vroegdienst: 9.3Ó Limburgse dag; 9.55 Inleiding Hoogmis; 10 Hoogmis in de Basiliek te Meersen; 11.40 Maastrichts Strijkkwartet; 12.40 Lim burg en de Zonnebloem: 12.55 Zonnewij zer: 13.20 Limburgse Vlaai: 13.40 Caril- lonspel; 13.50 Zondagmiddag-Volkscon cert; 14.30 Limburg. Doolhof langs de Maas: 16.15 Sport; 16.30 Lof in de Basi liek te Meersen: 17 Kerkdienst van de Geref. Kerk van Apeldoorn: 18.30 Koor; 19.52 In 't Boeckhuls; 20.05 De gewone man zegt er het zijne van; 20.12 Waar in 't bronsgroen eikenhout; 21.30 De he melse twistappel; 23.15 Tot besluit (gr.). Brussel-Vlaams (322 m.): 8. 9. 13. 19, 22 en 23 Nieuws; 8.05 Ochtendconcert: 9.30 Sylvia Ballet, etc.; 10 Muziekgeschie denis voor de jeugd; 11.45 Radio-jour naal; 12 Orkest J. de Winter; 13.30 Voor de soldaten; 14 Opera- en Bel Canto concert; 16 Voetbalreportage; 17 Tsjechi sch symphonieorkest; 18 Vioolopnamen; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.30 Lichte gr.muziek; 20 Gevar. progr.; 21.45 Dans muziek; 22.15 Verzoekprogramma; 23.05 Gevar. Progr. Brussel-Frans (484 m.): 7. 8, 13, 19.45, 22, 22.55 en 23.55 Nieuws; 9 Kookpraatje; 10 Hoogmis; 11 Gram. muziek; 11.40 Jazz muziek met commentaar; 12.08 Omroep orkest; 14 Landbouw halfuurtje; 15 Groot Symph.-orkest; 15.45 Gevar. Gram. muz.; 16 Voetbalreportage; 16.45 Dansmuziek; 17.30 Voor de soldaten; 18 Voor de jeugd; 19 Godsdienstig halfuurtje; 20.45 Solisten concert; 21.15 Omroeporkest; 22.10 Dans muziek; 23 Concert in c. kl. t.; 23.30 Jazz muziek. Engeland Home-Service (342 m.): 8, 13, 18, 21 en 23 Nieuws; 9.30 Morgendienst in de „Westminster College Chapel"; 10.15 Orkestmuziek; 11.15 Causerie; 13.30 Kursaal-orkest; 14.15 Wenken voor de tuin; 15 BBC Symphonie orkest; 17 Voor de kinderen; 18.15 Verslag van de Ver. Naties: 18.45 BBC Opera orkest; 19.45 Jeugddienst; 20.35 Hoorspel; 21.15 Cause rie; 21.30 Hoorspel. Engeland Light Program (1500 en 262 m.): 9. 19, 22 en 23.56 Nieuws; 9.10 Het John Mac. Arthur Orkest: 10 Stand Easy; 10.30 Het orkest Billy Cotton; 11.30 Kerk dienst; 12 Rocky Moutain Rhythm; 13 Verzoekprogramma: 14.15 Robert Fernon en zijn orkest; 15.15 Filmprogramma: 17 Gram. muziek; 19.30 Gevar. orkestmuziek; 20.30 Community singing; 22.15 Orgel; 22.45 Christelijke liederen; 23.30 Gram. muziek. I dienst; 11 Lily Pons; 11.20 Van oude cn nieuwe schrijvers; 11.40 Pianorecital; 12.15 Schoolradio; 14.35 Residentie orkest: 15.30 Koor; 16 Bijbellezing; 16.45 Columbia concertorkest; 17 Het kleuterklokje klin gelt; 17.15 Amsterdams Strijktrio; 17.45 Gramofoonmuziek- 17.50 Orgelbespeling: 18.20 Sport; 18.30 Promenade orkest; 19.40 Vandaag: 20.15 Met band en plaat voor 23.15 Populair Avondconcert. Brussel-Vlaams (3*2 m.): 7. 8. 9. 13. 17.05, 19. 22 en 22.55 Nieuws; 8.05 Ochtend concert; 9.05 Lichte gram. muziek; 12.33 Voor de landbouw: 13.15 Frans Opera- programm.; 18.25 Boekbespreking; 18.30 Voor de soldaten; 19.30 Lichte gram. muz.; 19.50 Radiofeullleton; 21.15 Volksmuziek; 22.15 Verzoekprogramma. Brussel-Frans (484 m.): 7. 8. 13. 19.45, 22 en 22.55 Nieuws; 9 Kookpraatje; 12.05 Ensemble Joe Heyne. Gev. gram. mu ziek; 15.30 Schoolradio; 17.05 Interviews; 18 Voor de soldaten; 19 Populaire gram. muziek; 20 Voor de jeugd; 21.15 Omroep orkest; 22.15 J£lassieke gram. muziek. Engeland Home Service (342 m.): 7. 8. 13. 18. 21 en 23 Nieuws: 9 Cicely Hoye; 9.40 Schooluitzending; 10.15 Morgenwij ding- 10.30 Militair Orkest; 11 Schooluit zending: 12 Geraldo en zijn orkest; 13.10 Harry Davidson en zijn Orkest: 15.30 Twintig vragen; 16 Saxophoon kwartet; 17 Voor de kinderen; 18.20 Stars of to morrow; 18.45 BBC Northern orkest; 19.45 Reizen in Oost-Afrika: 20 Gevar. progr.; 21.15 Hoorspel; 22.45 Verslag van de Ver. Naties. Engeland Light Program (1500 en 261 m.): 9. 19. 22 en 23.56 Nieuws; 9.10 Ver- zoekprogr. voor de vrouw; 10 Stanley Tudor; 10.30 Voor de soldaten; 11 Het Londens licht concert-orkest; 12 Troise en zijn Serenades; 12.30 BBC Welsh Or kest; 13.15 Victor Silvester; 14 Voor de vrouw; 15.30 Het Dick Denny Orkest; 16.15 Hoorspel; 18.45 Hoorspel; 19,30 Wed strijd tussen jongens en meisjes; 20 Gev. progr.; 20.45 The Adventures of P.C., hoorspel: 22.20 Nat Temple en zijn orkest; 23 Voordracht; 23.15 Het Spa Orkest. MAANDAG. Walter Gieseking speelt vanavond Kinderszenen van Schumann (H. I 19.45) en Yehudi Menuhin de Sonate in E van Handel (H. I 19,30). Het Sweelinckkwartet speelt het kwartet opus 18 nr. 2 van Beethoven (H. II 22.15). Over Hilversum I wordt een hoor spel uitgezonden over de Boerenoor log (H. II 20.45). Hilversum I: 7, 8. 13, 18, 20 en 23 Nws; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9 Gram. muz.; 9.30 Een dansliedje deint: 10 Morgenwij ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Car los Gardel; 11 Op de uitkijk; 11.15 Kerk en torenklanken; 12.33 In 't soionnetje; 12.38 The Rhythm Club; 13.15 Herfstbloe men; 13.45 Meisjeskoor; 74 Kors Monster; 15 Bonbonnière; 15.45 Collegium Musi- corum; 16.15 De hond ln het gezin: 16.35 Lily Peterson vertelt; 16.45 Musicalender- 17.30 Hoort zegt het voort; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.15 De Ronde Tafel Conferentie; 18.25 Tivoli-Orkest; 18 30 Regeringsuitzending; 19.05 Radio-film krant; 20.05 Radioscoop; 21 De Wiener- Sangerknaben; 21,20 Favorieten-fantisie; 21.40 De Hoofdfilm: 22.35 Musicorda; 23 15 Opening Boksseizoen; 23.30 Swing Cor ner. Hilversum II: 7, 8, 13, 20 en 23 Nieuws; 8.10 Sportuitslagen; 8.20 Muziek bij het werk; 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.35 Famiiiecompetitle: 10.10 Am sterdams Kamermuziek; 10.30 Morgen- HOOG WATER LAAG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee 10 October Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee U.+NAP u.+NAP U.— NAP u.—NAP 3.03 2.14 15.11 2.10 9.05 1.90 21.33 2.11 3.30 2.29 15.39 2.23 9.41 2.07 22.08 2 26 4.1» 2.33 16.23 221 10.25 2.24 22.51 2 41 4.41 1.55 16.48 1.45 10.22 1.40 22.48 1.58 3.33 2.09 15.42 2.05 9.34 1.91 22.01 2.03 3b8 2.22 16.09 2.18 10.08 2.05 22.35 2.21 b.14 2.12 17.30 2.15 11.37 2.18 23.49 2.01 5.08 1.51 17.15 1.45 10.22 1.40 22.48 1.58 De oorlogsschade op Walcheren (Vervolg van pag. 4). De Minister vestigde er de aan dacht op, dat het hier inderdaad 'n vorm van bedrijfsschade betreft. In het algemeen wordt zulk een srfia- de niet vergoed. Wie een fabriek verloren heeft, ontvangt evenmin iets voor de schade, welke hij lijdt, omdat die fabriek niet dadelijk kan worden herbouwd. De Minister ver klaarde zich echter bereid te doen nagaan, hoe artikel 13 van het ont werp ten opzichte van de verzilte gronden moet worden toegepast. Deze overweging leidde er toe, dat de Minister schriftelijk het volgende aan de commissie mededeelde: „Toegezegd is, dat nog zou wor den nagegaan hoe artikel 13 van het ontwerp ten opzichte van de verzilte gronden moet worden toe gepast. Deze toezegging is gedaan in verband met de vraag welke was gesteld of de eigenaar na afloop van het herstel in natura nu nergens meer recht op heeft, ook al heeft de grond de oude productiviteit niet herkregen. HERSTEL IN NATURA Op grond van het nader beraad moge nu in de eerste plaats nog eens er op worden gewezen, dat 't herstel in natura voor de getroffe nen voordeliger moet worden ge acht dan toepassing van de artike len 11 en 12 van het ontwerp. Bij toepassing van de artikelen 11 en 12 zouden de betrokkenen immers een uitkering ontvangen, welke in het algemeen ver ligt beneden de kos ten, welke het herstel in natura met zich brengt. Om die reden wordt 'n bijdrage wegens resterende waarde vermindering in gevallen, waarin herstel in natura heeft plaats ge had, in het algemeen dan ook niet verantwoord geacht. Daar komt bij, dat van blijvende waardeverminde ring in het algemeen geen sprake is. Men mag immers wel aannemen, dat vrijwel alle gronden, welke in de jaren 19-14/45 geïnundeerd zijn geweest, over één a twee jaar hun normale productiviteit weder zullen hebben herkregen. In bijzondere gevallen, waarin 'n blijvende waardevermindering moet worden geconstateerd, wordt intus sen met toepassing van artikel 13, lid 2. naast het herstel in natura nog een bijdrage wegens waardete- ruggang toegekend. Zulks geschiedt, indien de waarde van <ie grond na het herstel in natura 25 of meer ten achter blijft bij die van onbe schadigde grond. Een verdere tegemoetkoming kan niet worden overwogeü. Dit houdt in, dat ook uitkeringen op grond van een tijdeltfke waardeverminde ring niet toelaatbaar worden ge acht. Een zodanige uitkering zou trouwens eigenlijk niet meer zijn 'n vergoeding voor materiële schade, doen voor immateriële. De grondbe ginselen van het voorliggende ont werp zouden er mitsdien door in het gedrang komen." 10. Kappie liep terug naar de „Kraak", en toen hij er vlak bij was, zag hij tot zijn grote verbazing, dat de Maat bezoek had van een ongunstig uit ziend heerschap. Kappie bleef op de kade stil staan, en luisterde naar het ge sprek, dat die twee voerden. „Wat komt U hier eigenlijk doen?" vroeg de Maat met een be nauwde piepstem. „Kappie is er niet, en ik heb geen tijd, want ik moet de boven- bramsbuis in de kluis gaten jengelen.... komt U maar terug, als Kappie er weer is!" „Ik neem alleen maar even een kijkje," zei de ongunstige man. „Dit schip is zo kwaad nog niet, al is het oud.... hoe duur moet deze schuit kostenik wil hem kopen!" „Hij is niet te koopen ik heb geen tijd!" zei de Maat boos. Kappie had genoeg gehoord. Hij holde de loopplank op, en ging briesend van woede vlak voor de ongunstige man staan. „Wat moet dit betekenen?" riep hij met flik kerende ogen. „He» betekent, dat ik Horrel ben, de kapitein van de driemaster, de „Zeehengst", en dat ik dit oude schuitje wel zou willen kopen! Ik zou hem kunnen gebruiken als opduwer van mijn „Zeehengst!" Hoeveel moet ie kosten?" „Opduwer!" schreeuwde Kappie. „Mijn „Kraak" als opduwer gebruiken: Dit is de grootste belediging, die ik ooit gehoord heb:" „Dit ls weer narigheid!' dacht de Maat. ik vertrouw die vent niet!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5