Het dagelijks leven van monsieur Dupont in Parijs Zeeuwse Almanak NIEUWE WERKLOOSHEIDSWET NEDERLANDSE SCHOOL AAN DE YONNE GEOPEND Over wijndrinkers en de metro ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zonnige terrasjes In de Franse hoofdstad. (Van onze correspondent.) PARIJS, Oct. Wanneer je als Nederlander in Parijs woont en je vertelt aan een van je Franse vrienden dat de gemiddelde Nederlandse arbeider 's morgens een fles melk mee naar zijn werk neemt om die tussen de middag bij zijn boterham te kunnen opdrinken, dan zal zo'n Franse vriend je werkelijk met zeer ongelovige ogen aankijken. Wan neer een Parijzenaar een glas melk drinkt, dan is hij ziek. Melk is in Frankrijk een drank, die je ten hoogste in je koffie gooit, maar die je zo zonder meer als groot mens toch werkelijk niet kunt drinken. De Franse arbeider, die naar zijn fabriek gaat, neemt een liter wijn mee en zoals zijn Nederlandse collega zijn melk drinkt, zo drinkt hij zijn wijn. Een liter per dag is niets voor hem en er zijn heel wat land arbeiders, die wel drie of vier liter wijn per dag drinken en die men toch werkelijk geen dronkaards kan noemen. Want, ja werkelijk, ofschoon er tussen Parijs en Amsterdam maar nauwelijks 500 km liggen, toch is er een groot verschil tussen het dagelijks leven van de gemiddelde Parijzenaar (monsieur Dupont) en dat van b.v. de gemiddelde Amster dammer (meneer Jansen). Laat ik U mogen uitnodigen die monsieur Dupont eens een dag in zijn gewone doen en laten te volgen. Hij woont in één van die grote iet wat grijze woonkazernes, waarmede Parijs voor het grootste gedeelte ge vuld is. Daar heeft hij voor man, vrouw plus kind twee kamers en een keuken, waar hij, gezien de ge weldige woningnood, best tevreden mee is. (De Fransen zijn over het algemeen veel slechter behuisd dan wij). Maar voor dat appartementje betaalt hij dan ook niet meer dan (in Nederlands geld om gerekend) vijf gulden per maand. In Frankrijk is namelijk het leven sinds 1939 twintig maal zo duur ge worden, maar de huren zijn nauwe lijks verdubbeld ,en dat maakt dat de Parijzenaar maar ongeveer 5 pet. van zijn salaris aan huur uitgeeft. Het ontbijt van meneer Dupont is al heel sober: het bèstaat uit een reusachtige kop zwarte koffie, waar bij hij of niets, of hoogstens een klein stukje brood met boter eet. Dan loopt hij op een holletje de draaitrappen af, koopt bij zijn vaste krantenstalletje zijn ochtendblad (in Frankrijk heeft bijna niemand een abonnement op een dagblad) en duikt de metro in. IN DE METRO. Het begint met die eerste Octo- berdagen 's morgens toch werkelijk al iets frisser te worden en daarom is die warmte in de onderaardse gangen heel behagelijk. Dat vreem de luchtje dat daar altijd hangt (een mengsel van knoflook, warme mensen en machineolie) neem je dan maar op de koop toe. Lang hoeft, cmze vriend Dupont niet op de metro te wachten, want op de spitsuren volgen die onderaardse treinen elkaar iedere minuut op. Gauw instappen, want er wordt maar een halve minuut gestopt en dan gaan de deuren automatisch dicht. In de metro leest Dupont even de koppen van zijn ochtendblad en als hij uitstapt gooit hij ook zijn krantje al weer weg. MADAME. Terwijl monsieur werkt doet ma dame haar inkopen. Zij gaat daar voor met haar net n^ar een van die gezellige, kleurige Franse markten, waar al de Parijse vrouwen hun boodschappen doen. Zij moet er re kening mee houden, dat er twee maal warm gegeten moet worden en dat manlief niet te spreken is wanneer er niet tweemaal per dag vlees op tafel komt. (De volwassen Parijzenaar eet ongeveer een half pond vlees per dag.) Aardappelen worden er weinig gegeten, maar daarvoor des te meer van dat sym pathieke lange stokbrood, dat men niet snijdt, maar waar men gewoon een stuk aftrekt. Wanneer alles klaar is komt Dupont thuis en dan DE VOGELS TREKKEN Het is u natuurlijk nief opgevallen, maar juist daarom is het goed om er een enkel ogenblik bij stil te staan: de trekvogels zijn weg en mochten er hier en daar nog zijn, omdat de zomer zo lang natrilt, dan zullen ze toch on getwijfeld in de maand October ver trekken. De hele zomer hebben ze hier gebi vakkeerd, de kersenpikkers en de gei tenmelker, de zwaluw, de vliegenvan ger, de grasmus, de fitts, dc rietzan ger en de tjiftjaf, de lijsters en de tortels. Weg zijn ze, naar zonniger oorden. Daartegenover staat natuurlijk, dat er nieuwe gasten komen: de bonte kraai en het sijsje, de wilde gans en de rietgans, de zanglijster en de kraanvogel. Het is een komen en gaan en wij zien er helaas te weinig van. Omdat we de natuur meestal verge ten. De insecten kruipen weg en begin nen hun winterslaap. Laat zijn ook zij. Overdag krioelt het nog van aller lei kevers en andere soorten. Maar ook dat loopt ten einde. De boeren bergen hun vliegenvangers al op. En vandaag of morgen, dan zal de wind opsteken. En dan is het helaas ook met de bladeren gedaan wordt er gegeten en wijn gedron ken. De biefstuk is gebakken, maar de boter heeft madame weggegooid, omdat men in Frankrijk zegt, dat zulke bruingebakken boter zo slecht voor de lever is. (Iedere Fransman leeft voortdurend in angst een lever ziekte te zullen krijgen en daarom houdt hij er allerlei theorieën op na wat wél en wat niét goed is voor zijn lever.) Het zoontje, de kleine Jean Claude, krijgt 'n flinke scheut water in zijn wijn, maar verder drinkt hij toch dapper een glas mee. HET PARIJSE HUISHOUD BOEKJE. Dupont is metaalarbeider en hij werkt bij de genationaliseerde fa brieken van Renault. Alles bij elk aar verdient hjj 30.000 francs (320 gulden) per maand. Daarbij is inbe grepen de ongeveer 30 gulden die de Franse staat maandelijks voor ieder kind betaalt. Voor het eten wordt niet minder dan 60 tot 70 pet van het totale inkomen uitgegeven. Want de Parijzenaar vindt het uiterst belangrijk, dat hij dagelijks goed en lekker eet. Dat zijn inte rieur daarom een wat armoedige in druk maakt, kan hem veel minder schelen. Wanneer hij vrienden uit nodigt om te eten, dan gebeurt dat ook niet thuis, maar in een van die ontelbare restaurantjes die Parijs telt en waar men voor 300 francs heel goed kan eten. Wanneer al meer dan 60 pet naar het eten gaat en 10 pet. naar verwar ming en verlichting dan blijft er voor kleding niet veel over. Maar de Parisienne staat er bekend om dat zij met een minimum aan frankjes de aardigste jurkjes in elk aar kan toveren en dus ziet zij er toch altijd lief en charmant uit. Voor monsieur is dat wat moei lijker. Een pak kost hem wel 90 gulden en dat kan er toch op zijn hoogst maar eenmaal in het jaar af. De familie Dupont eet 's avonds nooit voor acht uur. Alle winkels in Parijs houden daar rekening mee en zijn 's middags van één tot half vijf gesloten, maar blijven vaak tot na achten open. Jean Claude ligt al in bed, dus kan er rustig en prettig gegeten worden. En zo wordt het dan zeker negen uur voordat de maaltijd beëindigd is. Daarna gaat men vaak nog een glas wijn (10 cent per stuk) in het kroegje op de hoek drinken. Daar komen ook de vrienden en daar wordt dan meestal met een heftigheid en een opge wondenheid gediscussieerd (over politiek) dat het voor Nederlandse oren wel lijkt of ze aan het ruzie maken zijn. Maar dat lijkt slechts zo, want«alles gaat heel gemoedelijk toe en voor ze gaan slapen geven ze elkaar allemaal een hand. (Trou wens dat handjes geven is in Frank rijk een hele ingewikkelde geschie denis. Komt men iemand op een dag drie maal tegen dan moet men hem toch driemaal een hand geven.) PARUS EEN LICHT ZINNIGE STAD? Nu slapen de Duponts en dat stelt ons in staat tot slot nog zo maar wat over Parijs in het algemeen te spreken. Officieel is het hier natuur lijk ook herfst geworden, maar de zon is overdag nog zo warm dat de vele terrasjes vol zonnende Parijze- naars zitten. Langs de Champs Ely- sées, de mooiste avenue ter wereld, komen de mondaine Parisiennetjes hun nieuwe herfst-toiletjes tonen. Er zijn ook wat opgeschoten jongens met z.g. zazou-hoofden en vreemde bontgekleurde hemden, maar nie mand let daar op, want in Parijs moet je wel heel gek doen wil je de aandacht trekken. Op de heuvel van het oude Mont- martre heerst een rust en een stilte als in een dorp. De lage grijze huis jes staan te slapen langs de smalle klimmende straatjes en er zijn al leen wat schildertjes te zien die altijd weer datzelfde idyllische plekje schilderen. s Avonds verandert dat allemaal. Langs de oude dorpshuisjes is het zuurtjeskleurige neonlicht aange schoten en je merkt plotseling, dat je in het centrum van het Franse nachtleven staat; dat nachtleven, dat Parijs in heel de wereld de repu tatie van „lichtzinnig" heeft ge geven. Maar als je wat langer in Parijs woont, dan merk je al gauw dat Parijs niets lichtzinniger is dan b.v. Amsterdam. De gemiddelde Parijzenaar komt nooit in één van die dure en vaak, ondanks alles, toch nog al vervelende nachtclubs. Deze worden in stand gehouden door de buitenlandse touristen. En aangezien ook wij geen 3000 francs voor een fles champagne willen betalen nemen wij voor van daag maar afscheid van elkaar. (Nadruk verboden.) Het Wereldgebeuren Meer sociale zekerheid in 1950 Nu de werkloosheidwet (wet van 9 September 1949 tot verplichte ver. zekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid) in het Staatsblad is verschenen en de invoering binnen af zienbare tijd is te verwachten, is het een geschikt moment om de inhoud van deze wet, welke voor de werknemers weer een grote stap vooruit be tekent op de weg naar grotere sociale zekerheid, nog eens in het kort sa men te vatten, aldus deelt de sociale voorlichtingsdienst van sociale zaken mede. De wet onderscheidt tweeerlei ver zekering, n.l. een wachtgeld-verzeke ring en een daarop aansluitende werkloosheidverzekering. De wacht geldverzekering veronderstelt nog een zekere band van de werkloze werkne mer met een bepaalde tak van bedrijf of beroep en is bestemd voor de ar beidsreserve daarvan. Is de werkloos heid van de werknemer echter van langere duur, dan wordt een band met een bepaalde tak van bedrijf of be roep niet meer aanwezig geacht en wordt de werkloze tot de algemene arbeidsreserve gerekend. Voor deze algemene arbeidsre serve is de werkloosheids-verze kering bestemd. WIK ONDER DE WET VALT. Onder de werking van de wet vallen in het algemeen allen, die binnen het Rijk in loondienst werkzaam zijn, uit gezonderd zijn echter enkele categorië van werknemers, zoals ambtena ren, huishoudpersoneel. personen met een vast loon van meer dan 6.000 per jaar en personen van 65 jaar en ouder. De verzekeringen zullen worden uitgevoerd door bedrijfsverenigingen, waarvan de besturen paritair zijn sa mengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en door een algemeen werkloosheids fonds, in welks bestuur naast het be drijfsleven ook het rijk voor 1/3 deel is vertegenwoordigd. De bedrijfsver enigingen beslissen zowel over de aan vragen om wachtgelduitkeringen als over die om uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering. Alle aan vragen om uitkering zullen dan ook bij die verenigingen moeten worden ingediend. BEDRIJFSVERENIGINGEN Voor elk onderdeel van het bedrijfs leven, dat daarvoor in aanmerking komt, kan een bedrijfsvereniging als uitvoeringsorgaan fungeren. Elke werkgever is ten behoeve van zijn werknemers bij een bepaalde bedrijfs vereniging aangesloten. De uitvoering door bedrijfsverenigingen veronder stelt derhalve een indeling van het be- drijfs- en beroepsleven in een aantal onderdelen. Deze indeling geschiedt door de minister van Sociale Zaken na advies van het georganiseerde be drijfsleven (Stichting van de Arbeid). Het algemeen werkloosheidsfonds is te beschouwen als het algemeen toe zichthoudend orgaan ten aanzien van het beleid der bedrijfsverenigingen. UITKERING Om een uitkering te krijgen moet de werknemer uiteraard onvrijwillig werkloos zijn en voorts een bepaalde tijd in het bedrijfsleven hebben ge werkt. Recht op een wachtgelduitke ring ten laste van een wachtgeldfonds van een bedrijfsvereniging heeft de werknemer,'indien hij in de 12 maan den, aan zijn werkloosheid onmiddel lijk voorafgaande, ten minste 156 da gen in loondienst heeft gewerkt in de betrokken bedrijfstak. Om uitkering krachtens de werkloosheidsverzeke ring te ontvangen moet de werknemer in de 12 maanden, aan zijn werkloos heid onmiddellijk voorafgaande, ten minste 78 dagen in loondienst hebben gewerkt in het bedrijfsleven in het algemeen. WACHTGELDEN De uitkeringen krachtens de wacht geldverzekering geschieden aan de hand van het wachtgeldreglement, over ten minste 48 dagen (de bedrijfs vereniging kan het aantal dagen dus hoger stellen), die krachtens de werk loosheidsverzekering van 1 algemeen werkloosheidsfonds, over 78 dagen. Het totale aantal dagen uitkering be draagt dus tenminste 126. Indien het aantal dagen wachtgeld hoger ls dan 48, stijgt het totale aantal dagen in gelijke mate. Een werkloze werk nemer, die geen recht heeft op wachtgeld, doch wel op een uitkering krachtens de werkloosheidsverzeke ring, ontvangt deze laatste uitkering over 126 dagen. WAT ER UITGEKEERD WORDT De hoogte van het wachtgeld be- OP het emplacement van hti station Oudewater zijn twee goederentreinen op elkaar gebotst. PersooïilijLe ongelukken deden zich niet voor. Ook Zeeland droeg bij in de ikosten. (Van onze speciale verslaggever 't Was een wonderlijk moment toen daar op het stille pleintje voor het Hotel de Vllle van de oude Franse bisschopsstad Sens Woensdag middag van alle kanten Nederlanders kwamen samen gestroomd. Ne derlanders uit Frankrijk uit Parijs zo goed als boeren van de Yonne en Aube, maar ook Nederlanders, die uit het vaderland zelf waren over gekomen voor de opening van de eerste Nederlandse school In Frankrijk, de „Ecole Theodore de Bèze", die tot stand ls gekomen door grote voortvarendheid van de Nederlandse kolonie in deze streek. Vorig jaar sprak ik nog met ver schillende Zeeuwen uit deze kolonie, met monsieur Pierre Quaack, met de heer van Strien (afkomstig uit St. Philipsland), die voorzitter is van de Ned. Boerenbond in Frankrijk en met ds. H. J. Winter, de Nederlandse Ge. •reformeerde predikant aan de Yonne, over de plannen om voor de Nederlandse kinderen een eigen Ne- derlands.Franse school op Christelijke grondslag te stichten. Plannen Over twee. drie jaar misschien Het is anders gegaan. Er deed zich een gelegenheid voor oni een kasteel tje even buiten Sent, het Chateau de Paron, te kopen. De 6 millioen francs, die daarvoor nodig waren, werden door de kolonie in één week bijeenge bracht. Holland en vooral ook Zee land verschafte de middelen voor de inrichting van de school en het internaat. In September j.l. kon de school reeds de eerste leerlingen o->- 1 nemen. DE OFFICIËLE OPENING. En nu, Woensdag 5 October, was men naar Sens gekomen, waar het gemeentebestuur in het Hotel de Ville (stadhuis) gastvrijheid bood voor de officiële opening Een plechtigheid, die behalve door zeer vele leden van de Nederlandse kolonie, ook werd bij gewoond door tal van autoriteiten, o.w. de Ned. ambassadeur in Parijs, mr. C. G. W. H. van Boetzelaer van Oosterhoüt en de Nederlandse oud minister van financiën, mr J. A. de Wilde. De laatste niet in een officiële functie, maar zoals hij ons zelf ver telde als belangstellende en als oom van mevrouw Nederbraght, dochter van de Nederlandse ambassadeur in Israël, die de leiding van het inter, naat heeft en wier moeder zelfs voor deze plechtigheid van Jeruzalem naar Frankrijk was komen overvliegen. Ook waren er gasten uit Nederland zelf, familieleden van de Nederlanders in de kolonie en bijna ook vanzelf sprekend stonden er ook verschil lende auto's met een K-nummer voor het stadhuis van Sens. Er werden natuurlijk verschillende toespraken gehouden door ds. H J. de Winter, die wees op de geest van het Calvinisme, dat in Nederland wel. draagt minimaal (de bedrijfsvereni ging kan het dus hoger stellen); 80% voor gehuwden en kostwinners; 70% voor ongehuwden, niet-kostwinners, van 18 jaar en ouder, niet bij hun ou ders inwonend; 60% voor de overige werknemers. De hoogte der uitkeringen krach tens de werkloosheidsverzekering is dezelfde, met dien verstande, dat het hier vaste percentages betreft. PREMIEBETALING De wachtgelduitkeringen komen ten laste van de wachtgeldfondsen der bedrijfsverenigingen, welke fondsen gevoed worden door premies te beta len door de betrokken werkgevers en werknemers. De uitkeringen krach tens de werkloosheidsverzekering ko men ten laste van het algemeen werk loosheidsfonds dat zijn inkomsten ont vangt uit premiën van werkgevers en werknemers, die elk 1/4 der kosten voor hun rekening nemen en voor de helft uit een bijdrage van het rijk. De premies voor de wachtgeldverze kering kunnen naar gelang van het werkloosheidsrisico van de betrokken tak van bedrijf of beroep variëren. De premie voor de werkloosheidsverzeke ring daarentegen is uniform. Tegen een beslissing van een be drijfsvereniging inzake uitkering staat voor de betrokken werkloze beroep open op een scheidsgerecht. Van de uitspraak van het scheidsgerecht staat in vele gevallen weder beroep open op de centrale raad van beroep. Het wachtis slechts op haar inwerkingtreding van deze wet, voordat dit kan geschieden, moeten evenwel nog de nodige uitvoe ringsmaatregelen worden getrof fen. Met name is het van belang, dat het algemeen werkloosheids fonds, waaraan in deze wet een zo belangrijke taak is toebedeeld, zo spoedig mogelijk wordt opge licht het diepst wortel geschoten heeft. De Nederlandse Calvinisten hier zijn verheugd te mogen leven te midden van een volk, dat de vrijheid van ge weten als een van de kostelijkste goe_ deren eerbiedigt én zij zijn ook dank baar hier thans hun kinderen een school te kunnen gevgn. waar zjj een opvoeding in Christelijke geest krij gen. Spr. herinnerde daarbij aan het woord, dat Koningin Wilhelmina eens sprak aan de voet van het standbeeld van de Coligny „Christe avant tout Christus voor alles De Nederlandse ambassadeur, ba ron mr. C. G. W. H. van Boetzelaer van Oosterhout, hield eveneens een korte toespraak, waarin hy de Franse autoriteiten dankte voor hun mede werking bij het stichten van deze Ne derlandse school en wees op de beteke nis van dit werk voor de emigratie van Nederlanders naar Frankrijk Dr J. W. Marmelstein, de Neder landse directeur van de school, vestig de de aandacht op de banden tussen Nederlanders hier. die hmv moe dertaal correct blijven spreken en schrijven. Vervolgens sprak dr. N. J. Hommes, secretaris van de Deputaten van de Geref. kerken vbor de geestelijke ver. zorging van de verstrooide Nederlan ders in Frankrijk vroeger predi. kant te Middelburg die, evenals de vorige sprekers, wees op de grote betekenis van deze school van de Protestantse Nederlandse jeugd in Frankrijk. Hij noemde de school een bewijs, dat de Franse geest en die van het Protestantisme wel degelijk kunnen samengaan. Tenslotte spraken nog de heren Hennebert, de Franse „instructeur" der school, Thijs, voorzitter van de Chambre des Deputé's als vertegen woordiger van de Franse Eglise Re- formé en de pasteurs Dhouailly van de Eglise Reformé in Sens, en Schmidt, hoofdaalmoezenier van het Franse leger. Gezamenlijk zong men in het Frans enige verzen van Psalm 138 en Psalm 105, de Marseillaise en het Wilhelmus, terwijl de zangeres Trudy Westermann uit Amsterdam de plech tigheid met een solo opluisterde. OP HET CHATEAU. Na afloop begaven allen zich naar het Chateau de Paron, dat 3 km. ten Westen van Sens ligt. waar erewijn werd aangeboden en natuurlijk ook gelegenheid bestond de school en het internaat, die in dit 18-de eeuwse bmten wel bijzonder fraai zijn onder gebracht. te bezichtigen De leerlingen er zyn er al 37, onder wie twee Amerikaanse voer den een toneelspelletje op (,.Le joueur de flüte", bij ons de Rattenvanger van Hameln), dat zeer in de smaak viel. Maar over de school zelf graag nog iets in een volgend artikel. Hongaarse prinses naar Oostenrijk gevlucht. Uit Wenen verneemt Reuter, dat een Hongaarse prinses uit haar land is gevlucht en te Graz. is aangeko men. De prinses, die als boerenvrouw gekleed was, verklaarde, dat zij on der streng politietoezicht stond we gens haar familiebetrekkingen met de koningshuizen van België. Enge land en Zweden. Zij zeide haar ontvluchting te dan ken te hebben aan een Hongaarse luitenant, die het grensgebied en zijn versperringen goed kende. Zij is te Graz geregistreerd als de echtgenote van prins Rainer van Saksen-Coburg-Gotha, die in 1945 uit Boedapest verdween. Dagen lang in de lucht. Twee voormalige piloten van de Amerikaanse marine. Bob Wood- house en Woody Jongeward, heb ben het tijdrecord in de lucht ge broken, dat op duizend uur stond. Zij zijn 24 Augustus opgestegen en zijn van plan nog tot 12 October in de lucht te blijven. Hun vlieg tuig wordt In de lucht van brand stof voorzien. Van Tsjang tot Mao De nieuwe Chinese volksregering heeft deze week in verscheidene Wes terse hoofdsteden het verzoek doen afgeven om spoedig tot erkenning over te gaan. In Moskou en andere Oosteuropese hoofdsteden was zulk 'n aanmoediging overbodig, daar de communistische regiems reeds eigener beweging de banden met het be- wind-in-liquidatie van Tsjang Kai Tsjek hebben geslaakt. In Londen en Washington, de beide diplomatieke centra in de Atlantische gemeenschap, zal eerst nog een flinke portie tegen zin moeten worden overwonnen, eer men er toe zal overgaan de conse quenties te trekken uit het fiasco in China en Tsjang aan de dijk te zet ten. Tegenzin brengt aarzeling en dus is een snelle beslissing niet te ver-, wachten, hoewel niet is in te zien hoe aan het onvermijdelijke kan wor den ontkomen. De Britten, van oudsher grote econo mische belangen in China hebbend, zijn geneigd zich in de situatie te schikken door betrekkingen aan te knopen met Mao Tse-Tung. De Amerikanen, die zich in de afgelopen jaren veel die per in Chinese aangelegenheden ge stoken hebben, voelen meer voor een prolongeren van de afwachtende hou ding der laatste maanden. Nog staat T gehele Chinese gebied niet onder con- tróle van de communisten. Kanton is nog in het bezit van wat is overge bleven van de nationalistische troepen en het eiland Formosa wordt ver sterkt om als laatste bolwerk van Tsjang te dienen. De nationalistische vloot houdt alle communistische ha vens potdicht en het restant van de luchtmacht is gestationneerd op de vliegvelden in Zuid-China. Begrijpe lijkerwijs zijn de Amerikanen wat huiverig om deze militaire boedel uit het politieke faillissement van de Kwo-min-Tang, Tsjangs partij, zonder slag of stoot aan de nieuwe volksre publiek uit te leveren. Nog altijd duurt bovendien in Washington de pennestrijd voort, wie verantwoorde lijk is voor het echec van de Ameri kaanse politiek in China. Het befaam de witboek van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin de schuld geheel op corruptie en onbekwaam heid van Tsjangs kliek wordt gewor pen, heeft de critici, die de Ameri kaanse regering gebrek aan doortas tendheid verwijten, niet onberoerd ge laten. Er is door allerlei commentators geducht in het verleden gegraven, zonder dat nochtans een eensgezinde conclusie over het in de toekomst te volgen beleid kon worden bereikt. De problemen, waarvoor de Ameri kaanse regering zich gesteld ziet, nu een enorm uitgestrekt deel van Azië door de communistische vloedgolf is overspoeld, zijn velerlei en eisen stoutmoedige plannen op lange ter mijn, die niet in enkele weken zijn op te stellen. Erkenning van een nieuwe regering was tot dusver een zaak, die elk land voor zichzelf kon beslissen en waar voor bepaalde ongeschreven regels pit het internationaal recht van toepas sing 'waren. Zodra een regering, op welke wijze ook aan de macht geko men, in feite 't gezag uitoefende over vrijwel het gehele territorium van 'n land, was het tijdstip voor erkenning de facto aangebroken, het aanknopen van diplomatiek contact. Zodra de nieuwe souvereine regering bewezen had aan haar internationale verplich tingen te kunnen voldoen, volgde dan als sluitstuk een erkenning de jure, waarmee de betrekkingen geheel nor maal werden. Deze procedure is door vrijwel alle landen met Israël gevolgd. Het tempo van de erkenningen is meestal evenredig met de sympathie, die voor het nieuwe regiem wordt ge voeld. Ons land had bijna 25 jaar nodig voor het tot erkenning van de Sowjet-regering wilde overgaan. Nu er sinds de oorlog zo'n groot aantal internationale organen en commissies in het leven is geroepen, waarin elk land zijn vertegenwoordigers heeft, roept het verschil in tempo problemen op, waarin het internationaal recht niet voorziet. Hoe moet het bijv. gaan in de Ver. Naties en speciaal in de Veiligheidsraad, indien een aantal sta ten de ene en de overige staten de andere regering in China erkennen? Over één aspect van de zaak zijn alle partijen het eens, uitgezonderd wellicht Tsjang en enkele halsstarrige adviseurs: het oude regiem hangt in het luchtledige, het is ineengestort en heeft afgedaan en is met geen mil lioen dollars meer te redden. Mao Tse- Tung is de grote man geworden in China. Het is daarom struisvogelpo litiek de machtsverschuiving in China te negeren. Hoe eerder in het Westen het onvermijdelijke besluit om Mao's volksrepubliek te erkennen wordt genomen, hoe beter. Een snelle om schakeling van Tsjang om Mao kan wellicht voorkomen, dat de nieuwe Chinese machthebbers nog meer naar Moskou gedreven worden. Geen Britse brillen voor buitenlanders. Buitenlanders, die Engeland bezoe- ken om te profiteren van gratis me dische hulp zullen voortaan worden geweerd, voor zover althans het doel van hun bezoek valt vast te stellen. Dit deelde Donderdag de Britse mi nister voor gezondheidszorg, Arneu- rin Bevan mede. Voor buitenlandse gasten, die tij dens hun verblijf in Engeland ziek worden, zullen de gebruikelijke re gels* der gastvrijheid in acht genomen worden. Minister Bevan gaf op een pers conferentie een overzicht van het eerste jaar van het nationale gezond heidsprogram. Hü sprak de hoop uit, dat het Brit se program „een voorbeeld voor an dere naties" zou worden. De admini stratiekosten bedroegen minder dan 3 van de totale uitgaven, daar 12.000 vrijwilligers hun medewerking verleenden. In het eerste Jaar waren 187 millioen recepten uitgeschreven, 5.250.000 brillen verstrekt en nog 3.000.000 besteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3