PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oostduitsland heeft een parlement D£BILT Deze week HET TEMPO IS TE TRAAG Vorderingen R.T.C. door Palar belicht. Vandaag DE KIM.VIERDE SOBER HAAR 30-JAR1G BESTAAN VOLDOENDE WERKGELEGENHEID OP DE BEVELANDEN 192e JaargangNo. 245 uago Provi i)irec den I Directie: F. van de Velde en F. B. i Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. Abonnementsprijs 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. d. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 October '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2337) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tfel. 102 - Terneuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr. C ICO, tel. 26 Pieck las in de Volksraad een „communistisck manifest" voor In October 1950 verkie zingen in de Sowjet-zöne. De Oostduitsc Volksraad, waarin de communisten een overheersende positie innemen, heeft Vrijdag: t\jdens een plechtige bijeenkomst eenpa. rig besloten zich tot parlement van de „Duitse democratische republiek" tc promoveren. Hiermee is formeel de nieuwe Oostduitse staat opge richt. De zitting werd gepresideerd door de 73-jarige communist Wil. helm Pieck. Van de niet-communisten waren dc belangrijkste figuren Hermann Kastner, voorzitter van de liberaal-democratische en Otto Nuschke, voorzitter van de christen.democratische partij. De laatste verklaarde tijdens de zitting: Ik hoop, dat de dag zal aan breken, waarop het gezag van de vrjje regering, die «ij gaan samen, stellen, over geheel Duitsland zal worden uitgebreid. Pieck las aanstonds na de opening een lang manifest voor met de ge bruikelijke waslijst van eisen, ge volgd door in overbekende termen geformuleerde beschuldigingen aan Westelijke adressen. De eisen, vervat in het manifest Opheffing van de Westduitse staat, nietigverklaring van het Ruhvstatuut, beëindiging van de autonome status van het Saarge- bied, vorming van een Duitse demo cratische regering, stopzetting van de ontmanteling, terugtrekking van de bezettingstroepen, verkiezing van Berlijn als hoofdstad van de repu bliek en invoering van een uniforme Duitse valuta. Het manifest doet dan een beroep op alle Duitsers te strijden tegen de Westeuropese Unie, Na België heeft ook Nederland de ze week aangekondigd, dat het be sloten heeft de importbeperkmgen op grot eschaal op te heffen en een poging te doen om terug te* keren tot de vrijhandel. Tien procent van onze totale import wordt reeds on middellijk vrij, vermoedelijk zal Ne derland niet minder dan 84 van de import volledig vrij laten. Het waren sensationele mededelin gen, die in zekere zin als een ver rassing kwamen. Weliswaar had de Europese Raad voor Economische sa menwerking reeds in Augustus een besluit in deze zin genomen, dat door alle Marshalllanden zou worden na geleefd, maar men had er sedertdien wéinig van gehoord. In ieder geval betekent dit alles een gedeeltelijke terugkeer tot de vrijhandel, dus tot normale toestanden. Een open vraag is evenwel, in hoeverre het Neder landse bedrijfsleven thans een ver zwaarde strijd te voeren zal krijgen tegen buitenlandse bedrijven. Tot dusver waren onze exporten geregeld in de handelsverdragen. Als vele sta ten hun import vrij geven, zal dit ongetwijfeld tot verhoogde concurren tie leiden. Wat hiei'van de gevolgen zullen zijn, moet worden afgewacht. Intussen is de Benelux weer een stap nader tot.de werkelijkheid ge komen. De voor-unie is ingegaan. Verwacht word zij tegen 1 October de datum van de ondertekening was 5 October. Nauwere binding met Bel gië en Luxemburg dus. Voor echter de Benelux volledige realiteit zal zijn, valt er nog zeer veel te regelen. De devaluatie heeft een en ander niet eenvoudiger gemaakt: de moeilijkhe den met de loonregeling voor Belgi sche grensarbeiders zijn er hot be wijs voor. Gelukkig, dat dit laatste probleem een oplossing heeft gevon den al schijnt het nog steeds de vraag te zijn, wie het nadelige ver schil voor Nederland betalen moet Over devaluatie gesproken: de eer ste prijsverhogingen zijn er. Sneller, dan verwacht werd. Zij zullen onge twijfeld door andere gevolgd worden. Voorlopig gaat het nog om onbelang rijke artikelen. Laat ons hopen, dat de prijzen dor levensbehoeften inder daad laag zullen blijven. Minister in 't Veld heeft deze week de verheugende mededeling gedaan, dat er in 1950 voor 110 millioen gul den meer gebouwd zal worden dan in 1949. Zeeland heeft echter van de woningtoewijzing slechts een gering gedeelte meegekregen. Vijf hon derd negentig woningen is niet veel. Maar ook de toewiizing voor 1949 was gering en toch kon er, dank zij de activiteit der Zeeuwse autoriteiten, flink gebouwd worden. De regering heeft verder een wijzi ging van het wetsontwerp op dc ver goeding der materiële oorlogsschade gepubliceerd. Vooralsnog is moeilijk na te gaan, wat deze veranderingen voor de belanghebbenden precies be tekenen. De eerste indruk is even wel, dat er niet veel verbetert. De vurigste wensen der getroffenen, in tegrale vergoedingen, blijven in ieder geval onvervuld. Tenslotte dient hier melding te worden gemaakt van het bijeenko men der Ronde Tafel Conferentie op de Veluwe in het vorige week-oinde. De besprekingen hebben daarbij be trekking gehad op de regeling der schulden en do opvattingen liepen zeer ver uiteen. De grote vraag schijnt te zijn, wie de politionele ac ties betalen moet.Het was te ver wachten. dat dit probleem aan de or de zou komen. In Oost-Europa komt Tito stpeds geïsoleerder te staan. Het voorbeeld van Moskou wordt door de satelliet staten gevolgd en het ene land na het Atlantisch Pact, tegen oorlogs- stokers. „Duitse verraders in dienst van het. Amerikaanse imperialisme en Duitse separatisten. Pieck deelde vervolgens mede, dat op 15 October 1950 algemene verkie zingen in de Sovjet-zóne zullen wor. den gehouden. Het manifest werd na een korle discussie met algemene stemmen aanvaard als grondslag voor samen werking. In het verdere verloop van de zit ting werd Johannes Dieckmann van de liberaal-democratische party tot voorzitter van het parlement, dat de. naam krijgt van „Volkskammer", ge kozen. De S.E.D. heeft doen weten, dat zij Otto Grotewohl candidaat zal stellen voor de functie van eerste minister. Volgens Duitse zegslieden, die be weren connecties te hebben met de beze.ttingsautoriteiten, heeft de wnd. Russische commandant opdracht ge- gegeven tot ontruiming van Berlijn. Het. Russische garnizoen in Berlijn van 3000 man zou volgende weck naar Potsdam en andere centra in de omgeving van Berlijn worden over gebracht. .AFZONDERLIJKE VREDE? In Engeland wordt ernstig reke. ning gehouden met de mogelijkheid, dat Rusland een afzonderlijke vre de zal sluiten met de regering van Oost-Duitsland. Dit Russische voor beeld zou natuurlijk onmiddellijk worden gevolgd door de andere Ko- minform-landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Op de afzonderlijke vrede zou te rugtrekking van de Russische troe pen moeten volgen. In navolging van Rusland en Hongarije hebben Polen, Roemenië en Bulgarije offi cieel geprotesteerd tegen de stich ting van de Westduitse republiek. RONDETAFELCONFERENTIE. Nederlandse delegatie is bezorgd „De Nederlandse delegatie maakt zich zorgen over het tempo van de R.T.C. in verband met het aantal onderwerpen, dat nog niet In bespreking is gekomen, b-v. de voorlopige constitutie van de R.I.S.", aldus verklaarde e voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister van Maarseveen, Vrij dagavond tegenover de pers. De speciale correspondent van net A.N.P. tekent hierbij aan, dat deze voorlopige staatsregeling, die door beide Indonesische delegaties wordt opgesteld, nog niet geheel gereed is. De Nederlanders achten het ech ter noodzakelijk de tekst van deze constitutie zo spoedig mogelijk ter bestudering voorgelegd te krygen, alvorens bepaalde punten van de agenda der R.T.C. verder kunnen worden opgelost. Van Indonesische zijde verklaarde men echter, dat de voorlopige constitutie niet geheel voltooid kan worden zolang de R.T. C. niet tot bepaalde conclusies is ge komen met name op de volgende pun ten: Nieuw-Guinea, het zelfbeschik kingsrecht, het vraagstuk van natio naliteit en burgerschap e.d. Het is, zo zegt men, vanaf de aan vang de bedoeling geweest in de op stelling van de voorlopige constitutie gelijke tred te houden met de gang van zaken op de conferentie. TELEURSTELLING Over het algemeen valt in kringen van alle delegaties een gevoel van teleurstelling te bemerken over het feit, dat men na zes en 'n halve week vergaderen nog steeds zo weinig vaststaande resultaten heeft bereikt Men herinnert in dit verband aan het bepaalde in het memorandum van 2 Juni jl., waarin staat, dat ..de deelnemers op zich nemen de confe rentie binnen twee maanden te beëin digen". De' Nederlandse delegatie streeft er naar, zo werd ons verzekerd, zich aan deze termijn te houden en steit alles in 't werk om voor 23 October a.s. met het werk gereed te zjjn. Men is er echter van overtuigd, dat het tempo aanmerkelijk zal moeten wor den versneld wil men hierin slagen. UNIE-STATUUT Van republikeinse zijde bestaat de neiging de besprekingen zoveel mo gelijk te beperken tot de hoofdza ken en>de algemene beginselen en met de nadere uitwerking en detail lering eerst na de overdracht van de souvereiniteit voort te gaan. Hierte gen bestaan echter aan Nederlandse kant ernstige bezwaren. Men wijst er namelijk op, dat het unie-statuut niet volledig is zolang ook de bijvoegsels (financieel-economisch accoord, ac- coord over de buitenlandse betrek kingen enz.) niet gereed zijn. Zou men er niet in slagen dé con ferentie binnen de gestelde tijd te beëindigen en het ziet er thans' het andere verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië. Ame rika haalt evenwel de banden met de rode maarschalk nauwer aan en blijft tegelijkertijd van leer trekken tegen de Russen. Het heeft Oost- Duitsland nu een politie-staat ge noemd. Vriendelijk klinkt het niet. juist schijnt het in ieder geval wel. Het ware te wensen, dat de verhou ding Washington-Moskou wat beter werd. De zenuwen der mensheid zou den dan eindelijk eens tot rust kun nen komen. En dat is wel nodig Frankrijk tot besluit. Het zit weer zonder regering. Queuille heeft er de brui aan gegevenEn dat juist, terwijl een paar weken geleden de hele wereld met bewondering kennis nam van het feit, dat een Frans ka binet het een jaar lang had volge houden.... Frankrijk is te beklagen. Al die kabinetswisselingen verhinde ren een vaste staatsleiding. Met na me in Parijs schijnen politieke belan gen maar al te vaak bij de belangen van het volk vóór te gaan. Daarme de is geen volk gebaat! naar uit. dat dit niet mogelijk zal zijn dan zijn drie mogelijkheden aanwezig: ofwel de conferentie wordt verlengd, ofwel zij wordt onderbro ken en daarna in Batavia voortge zet. ofwel men beëindigt de confe rentie thans zo spoedig mogelijk met het houden van een plenaire zitting ter vaststelling van het unie-statuut en het charter, draagt vervolgens de souvereiniteit over en gaat daarna nog nadere overeenkomsten opstellen Deze laatste mogelijkheid werd van Nederlandse zijde beslist van de hand gewezen, terwijl ook tegen de tweede mogelijkheid bezwaren be staan in verband met de overeen komst van 22 Juni j.l. MOEILIJK STADIUM Samenvattend kan gezegd worden, dat de conferentie thans in een zeer moeilijk stadium verkeert. Het unie statuut is nog niet gereed. Over ver schillende formuleringen van princi piële punten is nog geen eenstemmig heid bereikt, met name over de aan duiding van het hoofd der unie. In de financieel-economische commissie is men nog steeds niet verder in de richting van een oplossing. Het vraagstuk Nieuw-Guinea is nog in een eerste stadium van bespreking, terwijl in Indonesische kringen nogal beroering bestaat over het optreden van de vertegenwoordigers der ..waar devolle belangen". Afbeelding van het gebrandschilderde raam, dat werd aangeboden bij dc officiële opening van het kantoor der Kamer van Koophandel te Middelburg. Het middenpaneel symboliseer! de koophandel. Links ziet men dijkenbouwers en rechts een schanspoort, die de verbindingen met dc gehele wereld aangeeft. Daarnaast ziet men het binnenhalen van de producten, do industrie en het verkeerswezen afgebeeld. Geen verliezen Kon. Landmacht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen een uit Indonesië af. koinstig soldaat van het K.N.I.L. is gesneuveld. De Kon. Landmacht leed geen verliezen. „De noodzaak stuurt ons in de richting van een overeenkomst, daar de internationale wereld een misluk ken van de Ronde Tafelconferentie niet zal dulden", aldus merkte de heer N. Palar. republikeins vertegen woordiger bij de V.N., tegenover een A.N.P.-verslaggever op. De heer Pa lar. die Vrijdagavond per vliegtuig naar New York teruggekeerd is. ver klaarde voorts, dat het probleem van dé regeling der Indonesische open bare schuld wellicht het best tot op losing gebracht kan worden onder auspiciën van een internationaal li chaam van financiële deskundigen. De voornaamste oorzaak van het ver uiteenliggen der wederzijdse standpunten is volgens hem gelegen in het uitgangspunt aan Nederlandse zijde, dat de onderhandelingspositie haar basis moet vinden in de toe stand na de twee politionele acties, Dit acht hij onjuist. „De Republiek is niet bereid een verlies te nemen, om dat zij dat niet behoeft te doen". De heer Palar meent, dal de R.T. C. nog niet over het moeilijkste punt heen is. Hij toonde zich er van over tuigd, dat Indonesië goede kansen zal blijven bieden voor werkgelegenheid voor Nederlanders en prees de goede samenwerking tussen de Republikei nen en de Federalisten. Vrijdag is het gerestaureerde raad huis van Dinteloord in gebruik geno- is het 10 jaar geleden, dat in de Bürgenbraukeller te Mün- chen een mislukte aanslag ge pleegd werd op Hitier; EN MORGEN.... is het 15 jaar geleden, dat Koning Alexander I van Joe go-Slavië en de Franse minis ter Barthou te Marseille werden vermoord. V- Een vlaggestandaard aangeboden. Gisteren was het dertig jaar geleden, dat de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij te 's Gravenhage werd opge richt. In verband met, de omstandighe den werden geen bijzondere feestelijkhe den gehouden, maar toch ging de dag voor de K.L.M. en haar personeel niet onopgemerkt voorbij. De waarnemende voorzitter der Kon. Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, bood 's morgens tijdens een plechtigheid, waarbij vele autoritei ten aanwezig waren een vlaggestandaard aan. Deze is geplaatst nabij de hoofdin, gang van het K.L.M.-hoofdkantoor te 's Gravenhage. Aan de voet van de standaard is op 'i metalen ornament een bronzen plaat aan gebracht, die het volgende opschrift heeft: „Uw vlag. waardoor gij dertig jaar geducht waart, was eens de daad. die onze droom voorzag, vereend in „Koninklijk" en „Luchtvaart". zijn wij uw standaard en gij onze vlag". De heer Plesman richtte hartelijke woorden tot jhr. I. L. van den Berch van Heemstede die zo een groot aandeel heeft gehad in de oprichting van de K.L.M. en sprak de heren Shaw en Rhodes toe. De- ze eerste piloot en eerste passagier kun nen thans een idee krijgen van de groei van het bedrijf. Dr. Plesman richtte zich daarna via de P.C.J, tot de K.L.M.'eis in zes en zeven tig vestigingen in* de wereld. HU zond hen zijn hartelijke groeten. ZONDER SUBSIDIES. In de oude canthie van het..hoofd kantoor werd namens de passage, agenten een antiek bord van Delfts blauw aangeboden voor de directie kamer. Dr. Plesman liet in een nieu we toespraak enkele toekomstver wachtingen horen. Onze grootvaders reisden misschien enkele duizenden kilometers in hun leven, onze achter-kleinkinderen zul len vermoedelijk honderdduizenden ki lometers reizen. Over een jaar of vijf, vliegen we binnen 24 uur naar Ba tavia en in een uur of acht naar New York. Er zal een wereld komen, waarin ontzaglijk druk gereisd wordt. De directeur dankte de passage- agenten tenslotte voor hun activiteit In 1946. 1947 en 1948 heeft de K.L. M. zonder subsidie de eindjes aan elkaar kunnen knopen. ONDERSCHEIDINGEN. Staande temidden van 4000 op Schiphol werkende employés., zo uit hun werk gekomen, hield dr. Plesman Vrijdagmid dag in een der hangars van Schiphol een rede. Hij zwaaide de regering lof toe voor haar begrip en medewerking en her innerde in dit opzicht aan de recente moeilykheden op de route naar Batavia, die de K.L.M. zonder regeringshulp ten gronde zouden hebben gericht. Het be- Overschot aan admin isratieve ikrachten. De strijd om de baantjes is weer begonnen. De na-oorlogse tyd, waar in vrijwel alle bedrijven om arbeidskrachten schreeuwden, is voorbij en hier en daar begint het spook der werkloosheid zijn kop weer op te ste- ken of althans het wordt steeds moeilijker zich een vaste werkkring te verwerven. Hoe staat het nu met de arbeids voorziening op Zuid- en Noord-Beve land? Deze vraag legden wij voor aan de heer A. P. Bos, directeur van het bijkantoor Goes van het gewestelijk Arbeidsbureau. wiens werkterrein zich uitstrekt tot Zuid-Beveland be westen het kanaal en het eiland Noord-Beveland. Voor het ogenblik kan de toestand hier niet ongunstig genoemd worden. De landarbeiders en grondwerkers hebben momenteel werk voldoende. Voor het aardappelenrooien komt men zelfs mensen te kort, zodat thans on geveer 50 man uit Brabant en DUW- arbeiders, die anders bp Walcheren werken, naar de Bevelanden zijn ge dirigeerd om hieraan mee te helpen. Bij de inpolderingswerkzaamheden aan het Sloe zou men ook nog wel enige goede grondwerkers kunnen ge bruiken, nu de landarbeiders de boe ren zijn gaan helpen met de suiker bieten- en aardappelenoogst. In ,de komende winter zal het weer wel anders worden. Naar schatting zijn hier van December—Mei maxi maal 200 landarbeiders zonder em plooi in de landbouw. Gelukkig vor men deze mensen geen probleem daar er des winters voldoende objecten zijn, waarbij zij kunnen worden inge schakeld. Ditzelfde geldt ook voor de ongeschoolde arbeiders, die in het fruitseizoen hun werk in boomgaar den en op de veilingen vinden. In de bouwbedrijven en het metaal ambacht kan practisch ook niet van werkloosheid worden gesproken. Nu de grote drukte in de bouwnijver heid in deze omgeving voorbij is en de vreemde arbeidskrachten geleide lijk verdwenen zijn, kan aan de vraag goed voldaan worden, hoewel goede vaklieden, vooral timmerlieden, hiel en daar nog wel geplaatst kunnen worden. Electrfciens en automonteurs zijn daarentegen op het ogenblik moeilijk te plaatsen, terwijl op hun beurt mo tormonteurs weer schaars zijn. ADMINISTRATIEVE KRACH TEN: HÉT PROBLEEM Hèt grote probleem vormen echter de administratieve krachten. Goes had en heeft nog verschillende tijde lijke overheidsinstellingen, die sterk inkrimpen en geleidelijk opgeheven worden. De hierdoor vrijkomende ar beidskrachten zijn moeilijk te plaat sen, vooral zij, die vroeger geen vak kenden. Per 30 September jl. stonden bij het bijkantoor Goes 13 mannelijke en 15 vrouwelijke kantoorbedienden ingeschreven. Enigen hiervan hebben weliswaar momenteel werk, doch ook van tijdelijke aard. Naarmate de be zuinigingen voortgang vinden, zal dit aanbod van ex-ambtenaren nog toe nemen. Veel zal afhangen van de be kwaamheden van deze menSen of voor hen een passende arbeid in het vrije bedrijf gevonden zal kunnen worden. In totaal stonden per 30 Sept. bij 't kantoor Goes 63 werkzoekenden inge schreven, waarvan 27 niet werkloos waren. Voorts waren er 3 bij aie DUW werkzaam en 33 geheel fferkloos. waarvan 23 plaatsbaar. De overige tien zijn door hun lichamelijke ge steldheid, geaardheid en karakter moeilijk aan werk te helpen. DE GEDEMOBILISEERDEN Een andere categorie waaraan het arbeidsbureau steeds meer zün aan dacht zal moeten schenken, vormen de gedemobiliseerde militairen. De werkgelegenheid wordt ook voor hen krapper, doch tot dusver hebben over het algemeen de vroegere werkgevers goed getoond hun plicht te begrijpen. Momenteel staan er acht gedemo- biliseerden ingeschreven, die geleide lijk weer wel bun plaats vinden. De grote zucht tot veranderen is bij deze jongemannen ook wel voorbij, hoewel zich het verschijnsel voordoet dat de vroegere landarbeiders veelal niet meer naar het land terugwillen. Voor al 'bij hen bestaat veel belangstelling voor de mogelijkheid om tot politie agent te worden opgeleid. BEROEPSKEUZE Zo levert ook het arbeidsbureau op de Bevelanden zijn bijdrage om zoveel mogelijk elke arbeidskracht zijn plaats in de maatschappij te geven. De keuze Is voor velen moeilijk, met name ook voor de jeugd. De afdeling Beroeps keuze van het Gew. Arbeidsbureau, welke ook tweemaal per maand op "t bureau te Goes zitting houdt, mag zich daarom in grote belangstelling ver beugen. y drijf groeide in 30 jaar van 12 tot bijna 14.000 man en verloor in die tijd 100 man door ziekte, 97 bij vliegtuigongelukken en 54 door oorlogshandelingen. Zij werden met. een minuut stilte herdacht. Minister Spitzen stak in zijn rede spe ciaal dr. Plesman in de hoogte. Hij deelde mede, dal. deze bevorderd is tot comman deur van Oranje-Nassau. Dr. Plesman werd op 7 Sept. 1389 in Den Haag gebo ren en werd in 1919 administrateur van de K.L.M. De onderdirecteur Financiën, de heer D. Miller, die In 1920 in dienst van de K.L.M. trad. werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, evenals de chef-vlieger-auteur A. Viruly. zoon van een vroegere burgemeester van Westkapelle, die in 1931 bij het bedrijf kwam. De eremedaille in goud viel ten deel a3n de hoofdwerkmeester reparatie, de heer B. Elzerman en de employé F. J. v Merle, één van de zes man personeel waarmee de K.L.M. destijds begon. Ten slotte werden benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de telegrafist K. Groothoff, boodwerktuigkundige P. Jonker, gezagvoerder G. J. de Haas en telegrafist D. Sweitser voor hun buiten gewone prestaties tijdens de vluchten vla Mauritius. KORTE PREDICATIE DE GROTE OPLUCHTING „Weest in geen ding bezorgd". Fllipp. 46. Zodra de zorgen ons de baas worden is hel mis. Daarom is het leven van zeer velen in onze lijd zo vreugdeloos, 't Is een triest geval, als je niet ■meer weet hoe er dóór te komen. Wij wil len het dan wel niet voor anderen weten, en houden ons groot, maar niettemin tobben ivij rond en het ge vaar dreigt, dat het alles ons te mach' tig gaat worden. En wie zouden wij er over in ver- trouwen kunnen nemen? De ander heeft immers net zo goed zijn zorgen. Zij zouden ons zien aankomen! Uit icat ik als zielzoryer zo hier en daar eens opvang, blijkt dat er einde, loos getobd en gepiekerd wordt. En de enkele maal, dat. iemand eens de weg vindt naar de pastorik heb ik het dankbare gevoel, dat hei al heel wat oplucht als men zijn hart eens kan uitstorten. En dan zijn er lang niet altijd „geestelijke" moeilijkheden. Trouwens, ik geloof niet dat die zo helemaal op zichzelf beslaan. Ze ko men steeds aan het licht in de vorm van heel concrete zorgen, waar men geen weg mee weet. Zorgen over ar beid en brood, over trouw en on trouw, over de kinderen, de zaak, enz. Nu zou ik het aan al die tobberds en piekeraars wel willen inprenten? blijf niet in je eigen benauwde krin getje rondtobben. Dat doe je toch ook niet als het ih' je kamer te benautud wordt? Je zet dan direct het raam open. Frisse lucht heb je nodig. Welnu, 't is hoog tijd dat je naar een pastor, een „herder" gaal. Jezus ziet die vele ploeteraars, die wanho pig pogen om zelf met het leven in het reine te komen. Hij kent ze, dat ze vermoeid en verstrooid zijn, als schapen zonder herder. En wij mogen nu voor Hem herderlijke zorg aan de vermoeiden en wanhopigen beste den. „Maar wat'helpt het, als ik eens met een dominee ga praten?" Wel, ik heb al een heel belangrijk iets ge noemd. Je krijgt eens even lucht, door je uit te spreken regen iemand, die rustig naar je wil luisteren. Maar dat is lang niet alles. Er staat boven dit stukje: „Weesl in geen ding bezorgd" en dangaat het verder: „maar laat uwe begeerten in alles door bidden en smeken, met dankzegging bekend worden bij God". Wij bidden dan samen, en de weg wordt U daarmee gewezen naar de Grote opluchting, nJ. dat gij zelf uw knieën gaat buigen en uw hemelse Vader in vertrouwen leert nemen. Dat is het geheim van de echte onbezorg de vreugde. „Werpt al uw bekom mernissen op Hem, want Hij zorgt voor U". Middelburg F. Don. VOORSPELT: NOG WEINIG VERANDERING Geldig tot Zaterdagavond. In de ochtend plaatselijk nog wat mist. Overigens enkele overdrijven de wolkenvelden, maar droog en vrjj zonnig weer. Zwakke tot matige Oos telijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1