De droom van Sanssouci en de realiteit van Babelsberg SPIONNAGE VAN DE SOWJETS WERKT OP VOLLE TOEREN HORSTERMEERPOLDER WORDT ONTVANGSTCENTRUM DE NEDERLANDSE KROON IS NIET GEBROKEN GEEN STANDEN IN AMERIKA Opleiding van vrouwelijke rechters STEMMEN UIT DE PERS VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 De Russische cursus duurt een jaar. (Van onze correspondent). POTSDAM, Sept. Zodra men Potsdam achter zich heeft gelaten, en de toegangskaart voor het park van Sanssouci betaald heeft, gelooft men, dat niets ln de wereld veranderd Is. Zojuist nog vernielde rijen straten, Russische uniformen en Russische winkels, en nu een prachtig aangelegd park en keurig geharkte wegen. Een onderwijzeres, die met haar klas rondwandelt, vertelt de kinderen: „Dat Is de grote fontein Zondagmiddag kunnen jullie hem zien spulten." En de kinderen jubeler over de vele goudvissen ln het bassin. De talloze beeldjes, die in een kring geplaatst zijn, glanzen in het zon licht. Eerst wanneer men goed kijkt, ontdekt men, dat op iedere marme ren nymph op de borst en op de dij benen, de namen van Russische sol daten zyn gekrast. Aan het bronzen beeldje xan de „biddende jongeling" konden de bajonetten geen noemens waardige schade aanbrengen.' Mis schien uit verontwaardiging daarover is het, dat dit antieke figuurtje uit het Romeinse pantheon nu een half dozijn kogelgaten in de buik heeft. Men kan zelfs het slot in dit park bezichtigen. Aan de ingang staan, ten pantoffels. Met deze pantoffels evenals vroeger, weer lange rijen vil- aan schuifelt men door de zalen en laat zich vertellen: „Hier ziet u de muziekkamer, hier de eetkamer en hier is de stoel waarin Frederik ge storven is". Alles is nog in de oor spronkelijke staat. Ook het prachtige „nieuwe paleis", dat Frederik na de 7-jarige oorlog liet bouwen is onge schonden gebleven. Op het dak staan nog steeds drie beelden van vrouwe lijke gestalten, die de Pruissische ko ningskroon dragen. De volksmond beweert, dat het Maria Theresia, Eli sabeth van Rusland en Madame de Pompadour zijn. Het kleine intieme barocktheater van het paleis is op het ogenblik toegankelijk gesteld voor iedereen. Het mooie theater aan de Berliner Tor, dat Frederik „voor het genoegen van de inwoners" liet bou wen. werd een prooi der vlammen. In het „nieuwe paleis" heeft het voormalige privé-thcater van de ko ning ook na de restauratie slechts 450 plaatsen en zelfs dit geringe aan tal is niet altijd bezet, vooral niet wanneer er een stuk van een Russi sche dichter wordt opgevoerd. De schok van de eerste dagen van de Russische bezetting werkt nog steeds na en uit zich tegen alles wat uit het „Oosten" komt. BABELSBERG. Dat elders aanpassing aan de ideeën van het Oosten gezocht wordt, daarvoor is het voormalige Pruissi sche koningsslot Babelsberg aan de andere kant van Potsdam het bewijs. Ook hier is de sfeer vol herinnerin gen. Hier werd Bismarck minister president van Pruisen om de strijd aan te binden met het parlementaire stelsel. Jaar na jaar bracht de grijze keizer Wilhelm I hier de zomermaan, den door. Het is op het ogenblik niet meer nodig het park langs de voor geschreven ingang te betreden. De omheining ligt plat en smalle paden slingeren zich hier en daar door het verwilderde kreupelhout en over de ruige grasvelden lopen enkele oude vrouwen naar afgevallen takken te zoeken. „Naar de school voor rechters" staat plotseling op een nieuw bord te lezen. Als men de richting volgt staat men voor het slot van Babels berg. De smeedijzeren lantaarns zijn afgebroken, maar het slot staat er onveranderd. Het enige verschil is. dat vrouwen en mannen in een ka mer rondlopen, waar eens keizer Wil helm aan zijn bureau zat, doch waar nu schetterende jazzmuziek te horen Op de weg, die naar de noodbrug over het Teltowkanaal gaat, loopt een jong. bleek meisje. Op onze vraag antwoordt zij bereidwillig: „Ja, dat is de school voor rechters, ze bestaat als sinds 3 April Ik hoor er ook bij". EEN GESPREK „Worden er dan ook vrouwen tot rechter opgeleid?" „Waarom niet? Wij zijn met 300 mannen en 250 vrouwen". „O. dus u hebt al rechten gestu deerd?" „Neen, ik heb eindexamen van de volksschool". „En hoe lang duurt uw opleiding?" „Voor de cursus is één jaar voor geschreven, dat betekent, dat wij na tuurlijk hard moeten werken om de veelzijdige leerstof onder de knie te krijgen. Het onderwijs begint om acht uur 's morgens en duurt tot vijf uur 's middags. Daarna wordt er geza menlijk gewerkt". „Hoe is het met de verzorging?" „O. die is best in orde, we eten ge zamenlijk in het slot. O. u vraagt het omdat ik er zo bleek uitzie. Vergeet u niet, wat wij de hele dag in ons moeten opnemen, van de geschiede nis van het reëht tot crimineel onder zoek toe. Maar ik zal het wel bol werken en later komt het meer aan op een gezond rechtsgevoel in socia listische zin dan op paragrafen". „Wat gebeurt er na het beëindi gen van de studie?" „Wij maken een proefschrift en krij gen dan een plaats als rechter of als ambtenaar van het openbare mini sterie toegewezen". „Krijgt u hier ook zakgeld?" „Wij hebben een beurs, die meer dan toereikend is en de familie van de getrouwden onder ons krijgt een ondersteuning". „U bent dus tevreden?" „Waarom zou ik het niet zijn? Waarheen men ook kijkt, allemaal vooruitgang en opbouw". „Hier in het park ziet het daar, jammer genoeg, niet erg naar uit". „Maar dat zijn toch uiterlijkheden! Bovendien bevalt me deze wildernis veel beter dan het protserige park van vroeger". „Krijgt u ook gschiedkundig en we reldbeschouwend onderwijs?" „Ja, dat wordt hier natuurlijk met grote letters geschreven; bovendien zijn wij allemaal lid van de S. E. D." „Gelooft u. dat men de eenheid van Duitsland weer herstellen kan?" „De zegenrijke wereldrevolutie zal niet in midden-Duitsland tot staan komen!" „Hoe verklaart u dan. dat zo veel vluchtelingen naar het Westen stro men?" „Zij zullen eens weer terugstromen. Wij kennen in ieder geval ons pro gramma en onze weg en voor ons is het parool: geloven en gehoorzamen. Wilt u mij nu verontschuldigen, ik heb nog veel te doen". Daarmede eindigde het gesprek met deze .oekomstige vrouwelijke rechter, die haar opleiding krijgt uit Russische handen (Nadruk verboden), Reusachtige sommen worden eraan besteed. P.T.T. bouwt nieuw station. toch zouden moeten worden opge steld. -T Gereed om in gebruik te worden Het ontvangstation Noordwyk genomen zijn de ruiten voor Shang- Stockholm, Noord-Amerika, Cu racao, Paramaribo-Lima, Buenos Aires, Tanger, Ome, Bern en Bata via. Voor elk station zijn twee rui ten voor ontvangst opgesteld. Dit hangt o.a. samen met een „fading- vrije" ontvangst, waardoor de kans op verminking zeer wordt geredu ceerd. Proefnemingen met zgn. parapluie- antennes liggen ir. de bedoeling. De parapluie is een antenne, die door eén mast gedragen wordt. Acht an tennes die als „baleinen" fungeren vormen het scherm. De baleinen ko men onder een hoek van vijf en veer tig graden met elkaar, samen ln de punt van de parapluie. radio van het commerciële radio- verkeer heeft zijn langste tijd ge. had. Het volgend jaar komt het ontvangstcentrum in de Horster. meerpolder in zyn plaats. Het nieuwe centrum wordt met ultra, moderne apparatuur uitgerust. Daardoor zal Nederland, dat baanbrekend werk op dit gebied heeft verricht, zijn vooraanstaande plaats behouden. De Horstermeerpolder ligt nog juist in de provincie Noord-Holland. Hij behoort tot de gemeente Nederhorst den Berg. Om de polder heen liggen de plaatsjes Nederhorst den Berg Ankeveen, 's Gravenland. Kortenhoei en Vreeland. Bussum en Hilversum liggen op enige afstand ervan. De polder ligt temidden van een groot aantal uitgestrekte plassen. Dat juist deze polder is uitgezocht voor het ontvangstation houdt ver band met de eisen die men in de te genwoordige tijd stelt aan radio-ont vangst, zo deelde ons dezer dagen de beheerder van hei radio-ontvang- centrum te Noordwijkerhout, ir. B. van Dijl mede. De polder zelf is drassig en moe rassig. Uitgestrekte rietvelden, gras gewassen en allerlei moerasplan ten onttrekken de, blijkens de kaart aan wezige, sloten en greppels aan het jr. Uit die woestenij steken tien- .en palen omhoog van vijftien, achttien en dertig meter lengte. Wan neer men de opstelling dier palen nader onderzoekt, bljjkt, dat ze Dijna alle in groepen van vien staan. Deze groepen zijn in ruitvorm opgesteld. Elke groep van vier palen draagt een antenne, die evenwijdig aan het aard oppervlak loopt en ook de vorm heeft van een ruit. Deze „ruiten", zoals de technici ze noemen, zijn zgn. vlakke antennes. Zij dienen voor gerichte ontvangst. De zijden van ae ruit en de plaats van elke antenne in de polder worden van tevoren door berekeningen, me tingen en peilingen bepaald. Er zijn thans reeds twee ruiten voor ontvangst uit Cairo in gebruik. Die had men nodig en men oordeelde het verstandig ze direct op het twee kilometer lange en driekwart kilome ter brede terrein in de polder op te stellen, waar ze het volgende jaar PATRIJSPOORTEN Te midden van dit mastbos is al een deel van het ontvangstation ge reed gekomen. Het vorige jaar is men er met de werkzaamheden be gonnen en over enige tijd is het sta tion „onder de kap". Honderden palen zijn in de grond geheid om de fundamenten van dit bouwwerk te kunnen dragen. Het volgend jaar zal 't het hart van het binnenkomende radioverkeer bevat ten. Dat hart is zeer gevoelig, het wordt dan ook uitermate goed be schermd tegen de invloeden van kli maat en omgeving. Het water van de polder zal geen kans krijgen het ge bouw binnen te dringen. Een groot aantal patrijspoorten van zeer solie- de makelij en van behoorlijke grootte zal het bolwerk beschermen. Ook de plaatsen waar de kabels, die het uit de lucht opgevangene verder zullen geleiden naar het centrale punt Am sterdam. zijn op bijzondere wijze ge wapend tegen het water. Wanneer dit ontvangstation gereed is, wanneer er de nieuwste ontvang- apparatuur, grotendeels in eigen P. T.T -laboratorium gebouwd naar aan wijzingen van Nederlandse technici, in staat opgesteld, kan de P.T.T., en Nederland, trots zijn op dit werk. De P.T.T. zal er dan voor zorgen, even als tot nu toe, dat de berichten, ge sprekken en reportages niet in 't wa ter vallen. Ondanks het waterrijke gebied Rede van prof. mr. C. W. de Vries (Van onze parlementaire redacteur). Aangezien w\j kort voor de vaststelling van het statuut slaan, dat de toekomstige verhouding van Nederland tot de Republiek Indonesia z.al regelen, was het onderwerp, dat prof, mr. C. W. de Vries, hoogleraar in hef staatsrecht aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rot terdam, gekozen had voor zyn lezing, die hy in Den Haag voor het Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied gehouden heeft, wel zeer actueel en belangrijk. Hy sprak namelijk over „de Kroon als Symbool en Wer kelijkheid", waarbij hij tot de conclusie kwam, dat nu eenmaal vast staat, dat er geen .zware" Unie zal komen persoonlijk was hij daar van een voorstander, zoals hy ook getuigd heeft in een mede door enige andere professoren ondertekend adres d£ Kroon zuiver symbool zal moeten zyn. In ons land is de Kroon volstrekt symbool, maar daarnaast ook werke lijkheid. De Koningin oefent in ons land enige materiële macht uit, het geen o.a. tot uiting komt bij benoe mingen. Als zij op een belangrijke post een bepaalde persoon niet wenst, kan zij voorkomen, dat hij daar aan- BOERENZOONS OP REIS (XI) Verschillen tussen de V. S. en Europa. Bij ons kijkt de bakker zo'n beetje neer op de slager, de kantoorbedien de op de bakker, de slager op de boer, de boer op de kantoorbediende, de fa brieksarbeider op de landarbeider en ga zo maar door. Dat ligt de Ameri kaan niet. Ieder mens, die op een fat soenlijke manier door hard werken zijn brood verdient, heeft de achting van ieder of hij nu taxichauffeur of minister is. En in de cafétaria's zie je niet zelden een zéér gemengd gezel schap, wat hun maatschappelijke stand betreft, genoegelyk keuvelen aan de lunch. Hieruit moet nu ook weer niet afgeleid worden, dat er niet allerlei clubs, kringetjes en kliekjes zijn, waar je niet inkomt als je niet zus of zo bent, maar dit geldt voor het privéle- ven. In het dagelijks leven merkt men daar niets van en gaat het dienstertje in het cafétaria even rustig tussen de gasten zitten als was zij een hunner. De Amerikaan heeft de loffelijke ge woonte niet zwaar op de hand te zijn. „Take it easij", zegt hij. „Vat het niet te zwaar op" en met een glimlach slaat deze geboren zakenman zich door de moeilijkheden heen. hoeveel moeite en zorgen het hem ook kost. Bevalt je baantje je niet, dan zoek je wat anders op. Of je hebt wat geld gespaard en je stopt er eens voor een jaartje mee. Je gaat het land in, zoekt een boerderijtje op en leeft er genoegelijk van hetgeen het opbrengt. Arbeidscontractant. losse dienst, tijde lijke, tijdelijk vaste en vaste dienst vormen geen problemen voor de Ame rikanen. Een Amerikaan, waar ik veel mee te maken heb, werd aangesteld bij het Dep. van Landbouw voor onze boeren zoons. Hij begon met Maart en wordt 1 November a.s. ontslagen. Gaat naar zijn boerderij terug, die intussen door zijn vrouw werd beheerd, blijft daar de winter en kijkt weer naar wat anders uit. Leeft als een kluizenaar zo sober, maar als hij een potje heeft, volgt een reisje naar Alaska of Europa! Zo zijn er legio. Natuurlijk is er wel een kern van vaste krachten op de departemen ten, maar deze kern is beperkt. Mas sa ontslag is hier ook geen zeldzaam heid. Bij de burgerdiensten van het le ger werden er nog net 100.000 aan de dijk gezet met één pennestreek, om dat het Congres van mening was dat er nu maar eens radicaal bezuinigd moest worden. IDEALEN. De Amerikaan heeft de naam geen idealen te hebben, alleen in geld te denken, een ware materialist te zijn. Het tegendeel Is waar. Ik voor mij ben van oordeel, dat de Nederlander en ik sta in mijn oordeel niet alleen gemiddeld materialistischer is inge steld dan de Amerikaan. Handen vol geeft hij aan doeleinden, die zijn medeleven opwekken, want de Amerikaan is voor alles een ge voelsmens, daardoor impulsief, vaak ondoordacht handelend en gemakke lijk te beïnvloeden. En wat te denken van het diepge worteld Ideaal voor Vrijheid? Iedere gedachte aan kolonialisme wekt hefti ge reacties op bij de gemiddelde Ame rikaan. Hebben wij dit niet aan den lijve ondervonden, zowel ten goede als ten kwade? Toen tijdens de bezetting grote delen van ons land onder zeewa ter werden gezet, verschenen grote koppen in de bladen in 'ii geest van: „Duitse bloedhonden vernielen het wonderwerk van de Hollanders, in eeuwen gewrocht". Toen wij onze poli- donesië". „Take it easy". „Vat het niet te zwaar op", lezer. De Amerikaan leeft en vergeet snel. Al zijn 18.000 van zijn zonen begraven op Margraten, wereldoorlog II ligt ver achter hem. Met het verdwijnen van het grootste rumoer in Indonesië, verdwenen de koppen uit de grote bladen en daar mede Indonesië uit de publieke be langstelling. RELIGIE. Tot op zekere hoogte blijkt het ide alisme van het Amerikaanse volk ook uit de religie. Het Amerikaanse volk is religieus. Dit uit zich niet alleen in het randschrift van van zijn munt: „In God we trust". Het komt duidelijk naar voren in zijn levenswijze, vooral op het land. In de steden is het per centage onkerkelyken veel groter, dan op het land, een overigens ook bij ons bekend verschijnsel. Het religieuze le ven heeft tal van schakeringen. De religie is hier evenwel een privé aangelegenheid, niet verweven met 't sociale, culturele en politieke leven als in ons land. LEVEN IN DE STAD EN OP HET LAND. Wy zien de Amerikaan in zijn ze nuwachtige haast, wanneer hy ons land „doet." Dit geeft de indruk, dat hij ook zo leeft en tot op zekere hoogte is dit wel juist, met name voor zover het de grote steden be treft. Amsterdam met zijn bijna mil- lioen inwoners is maar een stadje vergeleken bij New York met 8, Chicago met 6, Philadelphia en Los Angelos met 2 millioen. Maar het meerendeel van de 140 millioen Ame rikanen leeft in de talloze dorpen en stadjes van 500020.000 inwo ners. Daar vindt u het eohte Ame rikaanse leven. rustig 's avonds pijpje rokend, krant lezend in de schommelstoel op de waranda, steeds tfd voor een praatje. Prettig, ver trouwelijk, gastvry. Als ik u ga ver tellen, hoe gastvry de doorsnee Amerikaan my ontving, dan klinkt het ongeloofwaardig. Laat ik vol tionele actie in Indonesië uitvoerden staan met op te merken, dat ik me .Hollandse barbaren openen vuur op door en door op myn gemak voelde, strijders voor recht en vrijheid in In- 1 Ir. O W. van Beekom. gesteld wordt. Ook op andere gebie den kan zij een directe zeggenschap laten gelden. Overigens oefent zij op regeringsbeslissingen, aangezien de ministers verantwoordelijk zijn, geen invloed uit. Wel laat zij zich uiteraard inlichten. In dit opzicht verschilt de positie van de Nederlandse Kroon enigszins van die in België, waar de Koning wel steeds trachtte beslissin gen in eigen handen te houden. Het feit, dat de Koningin hier te lande in een aantal gevallen materiële macht bezit, houdt in, dat ook ge hoorzaamheid aan deze macht ver schuldigd is. DE UNIE Zou de Kroon aan het hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie meer dan symbool zijn en zou de Koningin zich dus ten aanzien van deze Unie bepaalde beslissingen voorbehouden, dan impliceert dit, dat niet alleen van Nederland, maar ook van de Republik Indonesia Serikat gehoorzaamheid geëist kan worden. Nu we een „lichte" Unie krijgen, is deze gehoorzaamheid van een souverein Indonesië niet steeds gewaarborgd. Dat wil niet zeg gen. dat per sé ongehoorzaamheid verwacht moet worden, doch als slechts in één ondergeschikt geval aan een uitspraak van de Koningin niet voldaan zou worden, dan levert dit 'n conflict op met een misschien zeer on aangename nasleep. Wanneer de Kroon uitsluitend symbool is. voor komt men dergelijke conflicten. Er zal dan ook nimmer van een gebroken Kroon sprake kunnen zijn. Trouwens de voorstelling van een gebroken Kroon aanvaardde prof. De Vries niet. Te dien aanzien richtte hij tot Rijkseenheid het verwijt, dat deze beweging de Kroon meer schade heeft berokkend, dan zij die naar de Ne derlands-Indonesische Unie, zoals zij thans geprojecteerd is, streven. Rijks eenheid. zo luidde zijn scherpe critiek, brengt de Kroon op straat; zij solt er mpde. Zij heeft aan de Koningin een telegram gestuurd en daarop, naar zij zegt, geen antwoord gekregen. Zy heeft een audiëntie aangevraagd en daarmede evenmin haar doel bereikt. Rijkseenheid bedoelt, dat zij geen ant woord ontvangen heeft, zoals zij dat wilde en vergeet, dat de Koningin hier geen beslissing kan nemen, die Rijkseenheid kan bevredigen. Door haar optreden en haar voorstelling van zaken bracht zij de Kroon in discrediet. DE GRONDWET Uitvoerig toonde prof. De Vries aan, dat de Nederlandse Grondwet omtrent (Van onze correspondent) Wenen. Oct. De Russische spion- nage draait op het ogenblik op volle toeren. Zij is koortsachtig aan het werk de zwakke plekken van haar tegenstanders af te tasten om zowel door politieke als financiële beïn vloeding zoveel mogelijk stellingen in de rug van het vijandelijk front in te nemen. Natuurlijk ligt ook de Balkan ln het trommelvuur van deze actie. Een Frans journalist heeft kortgeleden in Joego-Slavië kunnen vaststellen met welk een doelbewustheid de Russi sche agenten werken aan de onder mijning van de kracht van Tito's te genstand. Ook in Griekenland pro beren Russische agenten door hun wijdvertakte inlichtingendienst de Amerikaanse activiteit te vernietigen. In Saloniki zijn dertig Russische agenten gearresteerd, die ieder vijf verschillende nationaliteiten hadden. Zij allen waren in dienst van de Rus- sche spionnagedienst en beschikten over grote sommen geld. waaronder ponden- en dollarbiljetten, die in de tienduizenden liepen. Twee van deze agenten bezaten ook grote hoeveelhe den valse dollarbiljetten. Bulgarije is een land. dat nauw be vriend is met Rusland. Ondanks dat bekijken de Russen de Bulgaren met groot wantrouwen. De veelvuldige, brute zuiveringsacties van de laatste tijd zijn gehouden op bevel van de Russische controlerende instanties. Zij stellen de Bulgaarse regering op zo'n niets ontziende manipr onder voogdij, dat het begrip van een onaf hankelijke staat niet meer dan een fictie is. De diplomatieke vertegen woordiging in Sofia is in werkelijk heid een gigantische spionnage- en controle-centrale, die op haar zwarte lijst duizenden ..verdachte" Bulgaren heeft staan. ANNA PAUKER ONDER CONTROLE, In Roemenië is de situatie precies hetzelfde en Anna Pauker, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Roe menië, moest constateren, dat de Rus sische geheime politie vijf van haar naaste medewerkers achter hun bu reau vandaan haalde, zonder dat de Roemeense autoriteiten ook maar de geringste mededeling ontvingen. An na Pauker's privé schrijfbureau is in haar afwezigheid tweemaal door Rus sische agenten opengebroken. Erger nog dan in de Balkan is de spionnage van de Kominform actief in de Russische zóne van Oostenrijk. Een Franse journalist had kortgele den in de internationale sector van Wenen een zeer eigenaardige ontmoe ting. In een café kwam een man bij hem zitten, die Duits sprak met een uitgesproken Slavisch accent. Zijn manier van optreden was zo plomp, dat de journalist hem onmiddellijk „door" had. De man probeerde een politiek gesprek te beginnen en vroeg wat de journalist verder in Wenen ging doen. Hoffelijk doch beslist maakte deze een eind aan de conver satie. Toen de agent wegging, volgde de journalist hem en zag de man twee straten verder in een wachten de militaire auto stappen. Een uit Praag op «avontuurlijke ma nier gevluchte Tsjechische functio naris verklaarde in Innsöruck aan dezelfde Franse journalist, dat de Republiek overstroomd is met Russi sche agenten. Iedere medewerker in de Tsjechische geheime politie is on dergeschikt aan de Russische contro lerende organen. Hij noemde getallen van de door de Russische regering en de Kominform uitgetrokken som men voor de vele onderafdelingen van de Russische spionnagedienst. De begroting is in het afgelopen jaar driemaal zo hoog geworden en staat op het ogenblik op de derde plaats van de staatsuitgaven van de Sovjet- Unie. Talrijke hulp-organisaties van de communistische partij in de Westerse landen, die onder zeer onschuldige en neutrale namen optreden, ontvan gen hun geld uit het geheime fonds van de Kominform en van de Russi sche spionnagedienst. De beide hoofd, doelen van deze omvangrijke demo ralisatie-campagne zyn: de diefstal van militaire waardevolle geheime documenten over moderne wapens van Iedere soort en de morele ont wapening van de tegenstander door een stelselmatig dpfaitisme onder de grote massa en in de eerste plaats in het leger. (Nadruk verboden) ONAFHANKELIJK CURAgAO. In het te Willemstad onder hoofdred. van Antlllano" van 24 Sept. jl. verscheen een interview met dr. Pieter Hendrik Maal. oud-lid van de Staten voor de democra tische partij. „El Antlllano" wordt uit sluitend in het Spaans geredigeerd en heeft geen politieke kleur. Het blad pu bliceert elke week een interview met een bekende plaatselijke persoonlijkheid. Dr. Maal. thans 51 jaar. genoot zjjn la gere opleiding op Curacao, doorliep in Nederland de middelbare school en stu deerde vervolgens in Leiden. Göttingen en Miinchen. Door „El Antillano" naar zijn mening gevraagd omtrent het middelbaar onder wijs op dit eiland memoreSïde dr. Maal. dat reeds voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog zich enkele perso nen tot het gouvernement hadden ge wend om tot oprichting van een middel bare school te geraken, doch zonder re sultaat. Toen Nederland in de oorlog be trokken werd. kwam ook verandering ln de houding van het gouvernement en de middelbare school werd opgericht. „Ik geloof", aldus dr. Maal. „dat wij ln deze zin dankbaar moeten zijn jegens Adolf Hitier, omdat dank zij zijn strategie men op dit eiland iets heeft verricht, hetwelk inen onder andere omstandigheden niet heeft willen verrichten". Wij hebben hier het voordeel overwo gen van het oprichten van een school, waarop de jongelui de eerste leergangen van universitaire studies zouden kunnen volgen, aldus dr. Maal. Gedurende de afgelopen oorlog hebben wij dienaan gaande concrete voorstellen gedaan, maar de toemalige gouverneur, dr. Piet Kasteel schonk niet de minste aandacht aan die belangrijke stappen. Het kan zijn, dat, nu men over zovele dingen praat, dit plan. dat door velen van groot belang voor Curagao wordt geacht, tot vol doening zal worden verwezenlijkt. Nu ik het toch over dr. Kasteel heb gehad, de beroemde gouverneur van de Nederlandse anlillen gedurende de oor log. ben ik van mening dat wij. Cura- gaoenaars, hem enorm dank verschuldigd zijn. Dank zij zijn ongenaakbare en autocratische opvattingen bestaat op dit eiland eert beweging voor de autonomie, welke zo diep wortel heeft geschoten in het bewustzijn van het volk. dat zij ln vele gevallen heeft gewild, dat het ver der gaat dan louter politieke autonomie. Ik ben er voor. dat men voor de vroe gere gouverneur, wiens Macchiavellisti- sche glimlach wij nimmer kunnen ver geten. een standbeeld opricht, met min of meer de volgende inscriptie: ..Het volk van Curagao. als betuiging van dank je gens dr. Kasteel, die als vertegenwoordi ger van de Nederlandse regering aan het volk van de Nederlandse Antillen de no dige inspiratie gaf. opdat in zijn geest ontkiemde de idee van de volledige auto nomie (onafhankelijkheid) van Neder land". Dit zou niet meer zijn dan een daad van erkentelijkheid tegenover een functi onaris. die. zonder hei te willen, op be slissende wijze heeft bijgedragen tot de eenwording van het Volk onder de banie ren van de autonomie". Ik koester warme bewondering voor de president van Indonesië, ir. Sukarno, die ik ln deze tijden beschouw als de meest illustere verpersoonlijking van de strijd tegen het kolonialisme. En ik ben er ten volle van overtuigd, dat de sympathie, die ik voor de grote Indone sische leider heb, wordt gedeeld door al le Curagaoenaars en de burgers over de gehele wereld, die de vrijheid beschou wen als een universeel goed. als een ge voel. dat inhaerent is aan de mense lijke natuur, als een fundamenteel be ginsel van de samenleving der wereld en als de onvervangbare grondslag van de rede tussen alle volkeren der aarde". Mao Tse-Oung, de leider van de vorige week uitgeroepen nieuwe Chinese volks republiek. talrijke gewichtige zaken zoals de verhouding regering-parlëment-volk, regering-Kroon het stilzwijgen be waart. In de practijk zijn al deze rela ties gegroeid, hetgeen veel gunstiger is dan een opzettelijke vastlegging in formuleringen. In 1948 is in de Indonsische para graaf echter tegen deze wetenschap pelijke regel gezondigd. Prof de Vries nam dit de ontwerpers van de wijzi ging zeer kwalijk. Hij vreesde, dat men in het Unie-statuut dezelfde fout zou maken. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN'. ..Het Vrije Volk" (P.v.d.A.) bericht, dat eg. in Gelderland ln socialistische krin gen grote ontstemdheid heerst over de in dat gewest na de bevrijding plaats ge had hebbende burgemeesters-benoemin gen. Het blad verschaft de volgende ge gevens: „Sinds de bevrijding zijn er in Gelder land 48 burgemecstersvactures ontstaan. In 25 van deze gemeenten is onze party de grootste politieke organisatie, met een aanhang onder de bevolking, die nergens beneden dertig procent lag en in écn ge meente bijna 70 procent bereikte. De K.V.P. is 1n dertien van deze ge meenten de grootste partij, de A.R, ln twee gemeenten en de A.R. en C.H. ge- f-ombineerd in zes gemeenten. Nergens heeft de V.V.D. het tot de grootste partij kunnen brengen. Maar wat zien we bij de benoemingen? Benoemd werden tot burgemeester: 6 leden van de Partij van de" Arbeid. 11 leden der K V.P.. leden der C.H.U., 2 leden der A.R. partij en 14 burgemeesters van liberalen huize In 5 gemeenten moet de benoeming nog geschieden." INENTING IS GEBODEN. Het weekblad „Nieuw.Nederland" (rechts-rad.), herinnerend aan de vrese lijke pokkenziekte, is beducht dat wij in onverantwoorde zorgeloosheid bezig zhn de zegenrijke uitvinding der koepok-in enting van Jenner in 1796 te vergeten: „In Nederland verzette Bilderdijk zich tegen de inenting op grond va de leer der voorbeschikking: het paste de mens niet in te grijpen In Gods bestel. De arts Capadosa beweerde, dat de pokken een plaag waren door God gezonden en die dus gedragen moest worden. Abraham Kuyper heeft de onjuistheid van dit be toog aangewezen. De inenting is het voorbehoedmiddel tegen de pokken. Aan haar danken wij het behoud van tienduizenden. De tegenstander stelt zich niet alleen zelve aan gevaar bloot, maar ook de men sen ln zijn omgeving, die we lingeënt zUn. want de vaccinatie ls geen volstrekt voorbehoedmiddel tegen de besmetting van mens op mens. De pokstof is nu een maal afkomstig van koeien en de koepok ken zijn goedaardiger dan de menselijke In Engeland heeft "men de verplichte inenting afgeschaft en er zijn vrij wat pokken gevallen voorgekomen. In Zwit serland zijn kantons zonder verplichte inenting en daar zijn zware pokgcvallcn voorgekomen. Voorts is uit Midden-Amerika een aan verwante ziekte in Nederland ingevoerd, de zgn. alastrim. een lichtverlopende pok kenziekte, die de herkenning van de ech te pokken mociüjkcr maakt. Ieder geval van pokken is in een laad zonder verplichte inenting een aanslag op de volksgezondheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 7