Opening nieuw gebouw van de Kamer van Koophandel Nieuws uit Zeeland „HERBOUWPilCHTIGEN MOETEN NIET AARZELEN MET BOUWEN" WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Vele autoriteiten gaven te Middelburg blijk van hun belangstelling Tegeltableau en gebrands childerd raam aangeboden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland te Middelburg beert na jaren van huisvestingsmociltfkheden weer een eigen gebouw. Tot 1940 was men ondergebracht ln het z.g. Oostlndisch Huis, dat in de Meidagen van 1940 totaal werd verwoest. Nadat men nog enige ttyd in een lokaal van de Distributiedienst was gehuisvest, ging men nog het zelfde Jaar naar de Balans, waar men een onderkomen vond in het kan toorpand van mr. van Deinse. Nu echter Is het zover, dat de Kamer weer een eigen gebouw lieeft, n.l. aun de Seisdam te Middelburg. Dit gebouw werd Donderdag in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten geopend. Morgens werd het door een klein aantal genodigden bezocht alsmede door enkele persvertegenwoordigers, waarbij direct al bleek, dut dit nieuwe pand een grote vooruitgang voor de Kamer betekent. Opvallend ls de efficiënte inrichting en de prachtige kantooroutlllage van het gebouw, zodat vergeleken bjj de nood.behuizing aan de Balans het pand aan de Seisdam geen geringe verbetering is voor de admini. stratie der Kamer. Tijdens het morgenbezoek werd door de heer Seymour, namens het personeel der Kamer een prachtig tegeltableau aangeboden, niet groot van oppervlakte, maar bijzonder fraai van kleur. Het stelt voor de toren van Middelburg, de „Lange Jan", zoals die vroeger was. De heer Seymour gaf bij de overdracht de verzekering, dat hel personeel zijn beste krachten zal ge ven voor de Kamer, opdat deze zal kunnen blüven werken voor Zeelands welvaren. Hierna was er een maaltijd voor ge nodigden, waarbij o.a. aanzaten de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de waarne mend burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler en de leden van de Raad van Bijstand der Kamer. RECEPTIE Tijdens de receptie, die 's middags in het Schuttershof werd gehouden, werd door tal van sprekers het woord gevoerd. Allereerst werd gesproken door de heer C. A. Kammeraad, plaatsvervangend voorzitter dezer Kamer. De heer Kammeraad deelde mede. dat de voorzitter de heer F. P. O. M. Koch, tengevolge van een lang durige ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Dit is voor de heer Koch een grote teleurstelling, aldus de heer Kammeraad. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Koch spoedig genezen zal zün. De heer Kammeraad begroette de vele genodigden, o.a. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. mr. A..J. v. d. Weel, lid van Gedeputeerde Staten, dr. Groene- veld Meyer, directeur van de afdeling middenstand van het Directoraat Ge neraal van Handel en Nijverheid en afgevaardigden van de Kamer van Koophandel voor Zuid Holland en Rotterdam. De heer Kammeraad gaf vervolgens een overzicht van do ontwikkeling van do Kamer van Koophandel. De geschiedenis der Kamer gaat reeds terug tot 1729, toen enige vooraan staande Middelburgse kooplieden het ..College van Cooplieden" stichtten Daarna kwam de Franse tijd met de ..Chambrc de Commerce". Van 1815 lot 1851 werd de Kamer onder Wil lem I gereorganiseerd. In 1920 kwam weer een ingrijpende reorganisatie, toen de grondslag word gelegd voor de zelfstandigheid en de gezonde kracht der tegenwoordige Kamers. De heer Kammeraad herinnerde er aan. hoe in de Meidagen van 1940 het Oost-Indisch Huis te Middelburg, waarin de kantoren der Kamer wa ren gevestigd, totaal werd verwoest De gehele administratie ging verlo ren. De eerste weken na deze cata strophe werd het kantoor onderge bracht in eerf der lokalen van het Distributiekantoor. Daarna ging men naar het kantoorpand van mr. van Deinse aan de Balans. Tenslotte be sloot men tot aankoop van het pand Seisdam 8. De he(-r Kammeraad bracht dank aan allen, die aan de verbouwing van het nieuwe pand hadden medegewerkt en verzocht ten slotte aan dr. Groeneveld Meyer het nieuwe gebouw te witten openen. REDE JHR MR. A. F. C. DE CASEMBROOT. Elders In ons blad geven wij een verslag van de rede van dr. Groene veld Meyer. Na diens rede werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin in Zeeland. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot noemde het van grote betekenis, dat de Ka mer thans is gehuisvest in een ge bouw. dat een juiste sfeer biedt voor het belangrijke werk van deze instel ling. Destijds als burgemeester en nu De winnaars van de „Prix de Rome 1949". In de aula van de rijksacademie van beeldende kunsten te Amster dam zijn vanmiddag de namen be kend gemaakt van de winnaars van de ..Prix de Rome 1949" in do wed strijden van de vrije schilderkunst en de vrije beeldhouwkunst. De gouden en zilveren medaille voor dr schilderkunst zijn toegekend aan: P J. Defesche (28 jaar. Maas tricht» en J B. M. Sameel (29 jaar. Eindhoven». Het onderwerp was een schilderij van d(< barmhartige Sama ritaan Iu haar rapport zeide de jury teleurgesteld te zijn in haar vcrwach- tingen. De gouden en zilveren medaille voor dr vrije beeldhouwkunst zijn toegekend aan: Mej. E. B. Haye <25 jaar. Haarlem» en M. F. M. van Seu- meren <25 jaar. Utrecht). Dc inzen dingen bleven beneden de vcrwach. tingen. Het onderwerp was een uit voering in klei van de figuur van Jo hannes dr Doper. als Commissaris der Koningin had spr. veelvuldig contact met de voor zitter en de secretaris van de Kamer Hij en andere burgemeesters kwa men dikwijls, gewapend met was lijsten van vragen over belang rijke onderwerpen en ook over de kleine middenstand. Steeds is de Ka mer van Koophandel paraat om de vele problemen van de koophandel op te lossen. Dit noemde jhr. de Ca sembroot nog belangrijker dan de huisvesting in sen nieuw gebouw Spreker wenste de Kamer geluk met deze nieuwe huisvesting en sprak de hoop uit. dat zij zou voortgaan met de behartiging van d<> belangen die aan haar zijn toevertrouwd, in de zelfde geest als vroeger. Wethouder J. W. Kögeler herinner de aan het spreekwoord ..My home is my castle", d.w.z. Eigen haard is goud waard. Met gerechtvaardigde trots stelde deze spreker vast, dat de gemeente Middelburg allo medewer king heeft verleend om de Kamer een waardige zetel mag verschaffen. Men mag thans spreken van een ge bouw dat Middelburg met trots aan de vreemdeling kan tonen als de ze tel van de Kamer van Koophandel. REDE F. A. PFEIFER Ook de heer F. A. Pfeifer, seereta- stateerde met voldoening, dat er tus sen de Kamer en Bedrijfshoreca niet alleen een samenwerking van zake- ijke aard bestaat, maar dat ook een hechte vriendschap is gegroeid, die een voorname hoeksteen is van de sedert 1942 aangegane en nog vóóri- durende verweving. Spreker wees er op, dat ook de Horeca-ondernemers in Zeeland indi vidueel hebben moeten worstelen. Met gepaste trots mag de bedrijfstak thans er aan herinneren, dat zip weer onderdak, verzorging en gezelligheid kan bieden. De Zeeuwse ondernemers hebben door de manier, waarop ztf hun za ken aanpakken, niet alleen zichzelf maar ook het algemeen belang een dienst bewezen. Het belang van de Horeca-bedrjjven kan niet beter ge diend worden, dan dat het wordt op genomen in de algemene economische Solitiek, die de Kamer wil volgen aarne greep spreker deze gelegen heid aan om de Kamer er voor te danken, dat dit geschied is. Hij sprak zijn bijzondere erkentelijkheid uit jegens de secretaris, de heer De Jon ge. die zoveel belangstelling voor en kijk op Horecaoelangen en noden aan de dag legt. ..Moge op de nieuwe wo ning van de Kamer zegen rusten voor het gehele bedrijfsleven", aldus ein digde spreker. REDE OUD.VOORZITTER De oud-voorz., de heer Berdenis van Berlekom herinnerde aan de Meida gen van 1940. toen het gehele archief verloren ging en de moeilijkheden zich opstapelden. Spr. verklaarde dat het werk en de initiatieven van de Kamer steun ge ven aan de Zeeuwse handel en indus trie. Daarom wilde -deze groep gaar- een bewijs van waardering en hulde aanbieden. De keuze van dit huldeblijk viel op een gedenkraam van gebrand-geschilderd glas in lood voor de hal van het gebouw. De heer van Berdenis overhandigde tenslotte een album met de namen van hen, die aan dit blijk hun medewerking verleenden. Nadat de heer J. H. Donncr, voor zitter van de Kamer van Koophan del voor Zuid Holland te Rotterdam, de K. v. K. voor Zeeland geluk had gewenst met het betrekken van het nieuwe gebouw, dankte de heer Kam meraad de sprekers. Vervolgens bestond er gelegenheid om de leden van het bestuur per soonlek geluk te wensen. Vele auto riteiten maakten van deze gelegen heid een dankbaar gebruik. Rest ons nog te vei-melden, dat de ris van dp Bedrijfsgroep Horeca. 1 Kamer van "Koophandel talrijke sprak eveneens een rede uit. Hij con- 1 bloemstukken mocht ontvangen. Wet Materiële Oorlogsschade zal gunstiger zijn dan voorlopig e regeling. Departementsambtenaar sprak te Souburg. In de stemmige rnadszaal van het Sou- burgse raadhuis is Donderdagavond een zeer geslaagde bijeenkomst gehouden met dc herhoiiwplichtigen Uit de gemeen- te. De heer W. Scheerens van de afd. Voorlichting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting hield een inleiding, waarin hij in het bijzon der de financieringsregeling besprak. Met grote nadrnk wees hU er op, dat het onqodig is bezwaar te hebben tegen het voorlopig karakter van de huidige rege ling, omdat do Wet op. de Materiële Oor logsschade, met de behandeling waarvan de Tweede Kamer op 25 October zal aan- vangen, zeer zeker niet ongunstiger zal zijn. De bijeenkomst werd geopend door dc waarn. burgemeester, de heer M. A. v. d. Putte, die in zijn inleidend woord op merkte: „Laat ons er voor zorgen, dat ons het ons toekomende deel van het bouwvolume. 1950 niet gedeeltelijk ont gaat. doordat wij te laks zijn oin ervan te profiteren." De lieer Scheerens constateerde, dat er sedert de bevrijding met veel zorg en vele offers een geweldig stuk werk is Het pleit is echter nog niet ge- want duizenden gezinnen in Ne derland beschikken nog niet over vol doende woonruimte. Door de oorlog wer den 80.000 hulzen vernield. 400.000 licht en eet» kleine 100.000 zwaar beschadigd, terwijl bovendien gedurende 5 jaar niet kon worden gebouwd, waardoor een te kort ontstond aan 200.000 huizen, welk tekort na de bevrijding nog geducht steeg. De woningnood moet een even zwaar accent krijgen als het herstel van dc oorlogsschade en het bouwvolume dient dan ook naar behoefte te worden verdeeld. Spreker wees er op. dat. wan neer een gemeente met vooruitziende blik er zorg voor draagt, dat er vol doende bouwplannen op tafel gelegd kun nen worden, zij daarbij bij de verdeling »n bouwvolume zijde spint. NOOIT EEN STROP. Nadat een propagandafilm was ver toond. ging de heer Scheerens nader m op de voorlopige financiële regeling, op grond waarvan duizenden hcrbouwgeval- len reeds tot stand zijn gebracht. Het voorlopig karakter van deze rege ling dient niemand af te brengen van zijn streven om de herbouwpllcht na te komen, aldus spreker. Het zal blijken dat de Wet gunstiger zal zijn dan deze voorzichtige (cn daardoor zwaar becrl- tlseerde) regeling en zU zal met terug werkende kracht gelden. Met nü te bou wen zal men dus nooit een strop beha len. In de voorlopige regeling is reke ning gehouden met eventuele verande ring in dc bouwkosten. Gewezen werd op de Jongste wijziging in het wetsont werp, die ook gunstig genoemd mag wor den. Dc heer Scheerens gaf de betrokkenen de goede raad om bij het aanvatten van het bouwplan de architect eerst een schetspian te laten maken. Mocht er iets mis gaan. dan zal dit geen ernstige finan ciële consequenties hebben. HIJ gaf ver volgens een populaire uiteenzetting van de flnanclcringsrcgeling. speciaal wat be treft het renteloos en rentedragend cre- diot. vele vragen gesteld Naar aanleiding daarvan merkte spreker o.m. op, dat men vrijstelling van herbouwpllcht kan krij gen. mits men de motieven opgeeft, die tot het verzoek leidden en deze steek houdend zijn. Het architectenhonorarium is in het financieringsbedrag opgenomen. Wanneer een gedupeerde aannemelijk kan maken, dat zijn beschadigd pand ten on rechte gesloopt werd. kan daarmee reke ning worden gehouden in de financiële regeling. Wat de boerderijenbouw aan gaat: men heeft zijn toevlucht moeten nemen tot een afwijkende regeling, omdat de vraag, wat bij een landbouwbedrijf het rendabele gedeelte van de bouwkos ten is. veel moeilijker te beantwoorden is dan dat ten aanzien van woningen (de huurwaarde) het geval is. Vermogen van Seysi Inquart verbeurd verklaard. Bij vonnis van een Oostenrijkse rechtbank ts het vermogen van de voormalige Rijkscommissaris Seyss- Inquart ten gunste van de Oostenrijk se staat verbeurd verklaard. In'de motivering van het vonnis ver klaarde de rechter, dat Seyss-Inquart zich lange tijd als trouw Oostenrijker wist voor te doen en na de Duitse be zetting van Oostenrijk hoge posten als Judasloon ontving. Hevige autobotsing bij Oldenzaal. Om ongeveer zeven uur Donder dagmorgen is op de straatweg Ol denzaalOotmarsum een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij tot dus verre reeds een dode is te betreu ren. Een luxe auto met zeg arbeiders uit Ootmarsum op weg naar Hen gelo (O.) reed in zeer zware mist. Van de tegenovergestelde kant ver scheen plotseling een dienstautobus. Een hevige botsing volgde. De luxe auto werd aan de achterzijde ge grepen en de achterin deze auto zittende ongehuwde 21-jarige Maart Eekelhof werd zo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. De eveneens achterin de luxe auto zittende Veldhuis werd zwaar ge wond. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Twee arbeiders werden licht ge wond. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werk kleding H 19 en L 19 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werk kleding. Op de bonnen H 19 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper af satijn, een lange stof jas. een lange witte jas, een labora torium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 19 kan men kopen:: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, beavertecn, Engels leer. manchester of pilow. een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas- De bonnen H 13 t/m H 13 en L IC Natuurlijk werden na deze causerie t/m L 18 blijven voorlopig geldig Amerikaans schip aan de grond bij Walsoorden. Het Amerikaanse stoomschip „Em pire State", groot 8284 bruto register ton, op .weg van Baltimore naar Ant werpen. is Donderdagnacht aan de grond gelopen bij Walsoorden. Het stoomschip behoort aan de „States Marine Corporation" te New York. Sleepboten zijn uitgevaren ter assis tentie o.a. „De Goliath" uit Vlissingen. Uit Antwerpen is een tiental sleep boten van de „Union de Remorquage et de Sauvetage" onderweg. Donderdagmiddag ongeveer kwart voor vier is het schip losgetrokken. „Koningin Juliana" had hinder van de misl. De „Koningin Juliana" van de veerdienst VlissingenBreskens kon tengevolge van de mist Don derdagmorgen tot half negen de dienst niet waarnemen. Wel is de boot voor de eerste réis, óm half vijf uitgevaren, maar bij Breskens is de boot de haven niet binnenge varen en teruggekeerd naar Vlissin gen. De boot. die om half negen uit Vlissingen vertrok-, kwam ieïs later dan gewoonlijk in Breskens aan. De andere diensten hadden een normaal verloop. Studenten bezoeken de Vlassersschool. Op 15 Oct. a.s. zullen honderd studen ten van de Landbouwhogeschool te Wa peningen. onder leiding van enige hoog leraren een bezoek brenger, aan de Vlas sersschool tc Koewacht. Ook zullen zij enkele vlasbedrijven bezichtigen, tenein de kennis te nemen van het vlasbedrijf als huisnijverheid. Autobotsing op de weg Terneuzen Axel. Ten gevolge van de dikke mist is op de provinciale weg Terneuzen Axel tor hoogte van net buurtschap Spui een vrachtauto van de P. T. T. in botsing gekomen met een vracht auto var. de fa. L. uit Terneuzcur Beide wagens werden zwaar bescha digd. De bestuurders bleven onge deerd. Geen derde wethouder te Aardenburg. Tijdens de zitting van de raad van Aardenburg werd medegedeeld, dat G.S. hun goedkeuring onthouden heb ben aan het besluit van de raad van 6 September tot uitbreiding van het aantal wethouders tot drie Achteruitgaand vervoer bij Stoomtram „Walcheren". Een inwoner van Veere deelde aan onze redactie mede, dat verscheidene van zyn stadgenoten zich gedupeerd voelen door het feit, dat zij des mor gens niet vóór 8 uur 10 min. per bus uit Veere kunnen vertrekken. Toch staat er des ochtends een bus van de Stoomtram Mij Walcheren circa 45 minuten nutteloos te wach ten. Vooral voor arbeiders, die tijdig in Middelburg moeten zijn. zou het aangenaam zijn als er een vroegere bus uit Veere vertrok. Wij hebben deze opmerkingen door gegeven aan de directie van de Stoomtram Walcheren en ontvingen daarop het volgende antwoord: Het vervoer vertoont dit jaar een zeer sterke achteruitgang, hetgeen ons genoodzaakt heeft de winter- dienstregeling uiterma'e te beperken. Het gevolg hiervan is, dat het vertrek der bussen op alle lijnen op die uren is gekozen waarop een redelijk ver voersaanbod is te verwachten. Op de lijn MiddelburgVeere is het derhalve een gebiedende eis, teneinde deze .lijn zo economisch mogelijk te exploiteren, dat de vertrekuren van Veere zoveel mogelijk samenvallen met de aankomst van de veerboot van Noord-Beveland, vandaar dat de eer ste afrit van Veere om 8.10 plaats heeft. Indien aanleiding bestaat voor het inleggen van een groépsvervoerrit is de directie tot overleg bereid. Cursus textielhandelaren. Tijdens een vergadering te Middelburg van de afdeling Walcheren van de Chr. TextieLhandelarenbond werd. naar men ons mededeelt, besloten een cursus te or ganiseren voor oudere, in deze bond of de neutrale bond Demotex, dan wel in de R.K. Bond St. Willibrordus georga niseerde leden en hun personeel. Deze cureus zal zes avonden in beslag nemen gedurende de komende winter en zal door bevoegde leraren in Middelburg worden gegeven. Wllhelminapolder thans calamiteus. Naar wij vernemen is thans het Konink lijk bzsluit afgekomen waarbij de be slissing van de Prov. Stater» van Zeeland tot calamiteus verklaring van de Wllhel minapolder op Zuid-Beveland, wordt goedgekeurd. BEIAARD-CONCERT. iagmiddag van 45 uur geeft de beiaardier Jan Kwist te Vlissingen een concert op het carillon van de Stadhuis toren te Veere O.a. wordt gespeeld een Suite in C (vijfdelig) van de Engelse componist Henry Purcell. Als landmeter naar Canada. De heer J. C. Polderman te Kruiningen is benoemd tot landmeter bij het Cana dese gouvernement. De heer Polderman is inmiddels reeds per vliegtuig naar Canada vertrokken. STREEKBEURS BERGEN OP ZOOM. Er zal van 17 tot 19 October weder een streekbeurs worden gehouden te Bergen op Zoom. Grote activiteit ln het Zuid-Sloe. In het Zuid-Sloe worden de werk zaamheden voor de inpoldering van het Zuid-Sloe gestadig voortgezet, zonder dat thans nog van tegenslagen sprake is. Maandag wordt de arbeid aan de dijk. die een week stil heeft gelegen, hervat. Inmiddels is het stor- tingswerk voor de sluis aan de Wal- cherse zijde verricht en is men bezig met het ontkistingswerk. Vandaag zal de vloèr van de duiker worden ge stort. Ook is men druk bezig met het gra ven van de hoofdwateHeiding en.de kavelsloten. De kreken worden verder 'gedicht en per dag laat men het peil van het water binnen de polder 5 c.M. zakken. Aan de dijk wordt steen glooiing aangebracht, terwijl deze dijk tevens „bezooid" en „bekramd" wordt. Ook aan de oververdediging van de afwateringsgeul wordt gewerkt. Vliegtuigconstructeur Slot f Woensdag is, na een ziekte van onge veer twee weken, onverwacht te zijnen huize te Voorburg overleden de bekende vliegtuigconstructeur Theodorus Egbert Slot. De heer Slot. die vier en vijftig jaar oud is geworden, verwief grote bekend heid als constructeur van de Pander „Postjager". Dit toestel nam o.m. deel aan de Melbourne Race in October 1934. Voorts was hij de ontwerper van de Pan- der-lesvliegtuigen, die voor de oorlog werden gebruikt voor de opleiding van vliegers en van de „Scheldemus" en .Schelde-Meeuw". kleine één-persoons toestellen, waarvan de eerstgenoemde was uitgerust met een neuswiel hetgeeen voor die tijd zeer bijzonder was. De heer Slot construeerde deze vliegtuigen toen hij in dienst was resp. van de Pander- vllegtuigenfabrlek en van de Kon. Mij. „De Schelde", afdeling vliegtuigbouw. Het vorige jaar trad de heer Slot bij de N.V. Frits Diepen vliegtuigen als tech nisch adviseur in dienst. De fruit-export. Met het doordraaien van fruit is 't op de Zeeuwse veilingen practisch af gelopen. Op de Goese veiling waren de laatste dagen nog slechts kleine kwanta peren van 't minder gevraag- dé ras Nouveau Poiteau onverkoop baar. De. export loopt thans aardig. In En geland is een behoorlijke vraag naar peren, terwijl de appels een afzetge bied in Duitsland vinden. KUNST. Thomas Magyar speelde in Middelburg. Het winterseizoen van het Zeeuwsche muziekleven is Donderdagavond be gonnen met een Z.V.U.-concert door de Hongaarse violist Thomas Magyar. Het seizoen moet blijkbaar nog op gang komen, want voor dit recital be stond betrekkelijk weinig belangstel ling., {iet was echter gelukkig, dat do kwaliteit van Magyar's spel niet even redig was aan het aantal bezoekers. De violist liet zich niet beïnvloeden door lege stoelen, maar speelde inte gendeel zeer geïnspireerd. Magyar is geen onbekende in deze provincie. Twee jaar geleden reeds speelde hij voor de Z.V.U. o.a. in Vlissingen en toen viel zijn spel op door een bijzon der lyrische voordracht. Ook Donder dag werd men getroffen door de zan gerige en warme toon van deze Hon gaarse violist, maar eigenlijk verwacht men niet anders van iemand, die in Boedapest werd geboren en die daar zijn opleiding ontving. De Slavische geaardheid behoort immers tot het ka rakteristieke van Magyar's spel. De programmakeuze deed al enigs zins, vermoeden, dat deze violist niet behoort tot de exact spelende musici, die trachten het gezonde sentiment zo veel mogelijk te beperken. Beethoven, Chausson en Franck. ziedaar de com ponisten, van wie Magyar werken speelde. Van deze drie vertolkte hij Cesar Franck wel op een zeer bijzon dere wijze. Hij gaf van Franck een uitvoering van diens vioolsonate. Wan neer men echter over dit werk spreekt, dan mag men niet alleen de viool noemen, doch moet daarbij steeds de piano ter sprake komen. Bei de partijen zijn immers onscheidbaar. Welnu, Magyar had een voortreffelij ke begeleider in Hans Schouwman. Leek het bij de aanvang van het con cert, dat deze pianist wat stroef was in zijn accompagnement, na dc pauze kon men van deze stroefheid niets meer bemerken. Magyar en Schouw man toonden met de uitvoering van deze viool-sonate, dat zij twee musici zijn van een brillante allure. Het Zeeuwse concertseizoen had dit jaar werkelijk slechter kunnen beginnen. Na het dankbaar applaus werd het concert besloten met een zonnig too- giftje van Kreisler. de K. OPBRENGST COLLECTE DIERENBESCHERMING De huis- en straatecllecte van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren afd. Zeeland Noord te Middel burg heeft Donderdag een bedrag van 919.01 opgebracht. Dit bedrag werd bijeengebracht door 32 collectanten. Op de Markt was een propaganda- kraa'm geplaatst. Middelburg ROSA SPIER SPEELT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Door do U.V.V. in samenwerking met de plaatselijke vrouwenvereni gingen zal op Woensdagmiddag 12 October wederom een ontspannings middag worden georganiseerd voor de oudenvan dagen uit Middelburg, die ouder dan 65 jaar zijn, In de Concert- en Gehoorzaal begint om 3 uur voor deze oudjes een concert, dat verzorgd wordt door de bekende harpiste Rosa Spier. DE KLOK OP DE STADHUISTOREN. De electrische klok, die voorlopig dc tijd zal aanwijzen op de toren van het stadhuis aan de Markt te Middelburg, is Woensdag in werking gesteld. Van tal van punten in de stad kan men thans zien hoe laat het is. daar de klok vier wijzer platen bezit. NATUURKUNDIG GEZELSCHAP LAAT WEER VAN ZICH HOREN. Het „Natuurkundig Gezelschap" te Middelburg, dat in oorlogstijd nood gedwongen zijn activiteit moest sta ken, zal deze winter weer een reeks lezingen organiseren. Het doel van deze vereniging is de vorderingen van de natuurwetenschappen op po pulaire wijze door bekende sprekers te laten behandelen. De eerste lezing zal gehouden worden door dr. J. J van Loghum Jr. van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusie dienst te Amsterdam. Het bestuur wordt voorlopig ge vormd door de heren L. J. H. Bron- gers, voorzitter, J. Scheltens, secre taris, H. J. van Geuns, penningmees- ster, mevr. A. M. Dekkervan Hulst en de heer ir. B. D. de Roos. DE „ZWEMSCHOOL" IN DEZE Z03ÏER In het gemeentelijk zwembad te Middelburg zijn in het afgelopen sei zoen van 15 Mei af t.e.m. 30 Sep tember in totaal 18.864 baden ge nomen. terwijl 173 abonnementen werden uitgegeven. Dit aantal baden is veel geringer dan dat vroeger het geval was. De oorzaak hiervan ligt voor de hand: door de lage waterstand van het ka naal kunnen de kleine meisjes en jongens nog steeds niet van de „zwem school" profiteren, omdat de „piere- bak" droog blijft staan. Dat in Mid delburg geen mogelijkheid bestaat om de jeugd zwemonderricht te geven, is, zoals reeds meermalen betoogd, niet alleen een unieke, maar ook een zeer ongezonde toestand. Hopelijk zal daar fepoedig verandering in kunnen ko men. Vlissingen DE BEV^IJDIKGSHERDENKING. Naar wfl vernemen worden goede vor deringen gemaakt met de organisatie van de herdenking der bevrijding te Vlissin gen. Het bestuur van de bond van buurt verenigingen „Oranje en Vlissingen" heeft besloten, dat de plaatselijke ver enigingen niet meer dan drie leden mo gen afvaardigen voor het défilé langs het monument. Het bestuur zal deze vereni gingen officieel uitnodigen. Men is ech ter niet in het bezit van een volledige lijst der plaatselijke organisaties, zodat deze wanneer zij geen uitnodiging ont vangen zich voor 18 October voor deel neming kunnen opgeven bij het secreta- riaat van „Oranje en Vlissingen". STELT HEN NIET TE LEUR: .Voor de bekende Niwjn-Kerstpak- ketten zijn thans te Vlissingen de etiketten weer te koop. Ze worden verkocht onder de leuze „Stelt hen niet te lqur. Zij rekenen op U". Ongetwijfeld zullen velen gebruik maken van de gelegenheid om iets te doen voor de soldaten in de Oost! Ritthem JUBILEUM. Deze week herdachten de heer Joh. de Visser en zijn vrouw, dat zij 25 jaar geleden bij het poststation te Ritthem in dienst traden. Het hoeft de jubilarissen dan ook niet aan be langstelling ontbroken, in het bijzon- - der van de zijde van het gemeente bestuur en de P.T.T. Koudekerke SERENADE. Het Harmoniegezelschap te Koudeker ke heeft onder leiding van de heer J. J. Laroes een serenade gebracht aan de heer P. Houterman, aan de Big- gekerkse straat. De heer Houterman was Zondagmorgen met de Kota In- ten te Rotterdam aangekomen en in de loop van de namiddag thuis geko men. AANRIJDING. Op de gevaarlijke hoek Dorpsplein- Biggekerksestraat te Koudekerke, had een aanrijding: plaats. Een bus van de Stoomtram Walcheren reed via het Dorpsplein in de richting Big- gekerke, toen vanuit de Biggekerk. sestraat een vrachtauto kwam ge reden, terwijl bij de hoek een taxi ge. parkeerd stond. De chauffeur van de vrachtwagen zag blijkbaar de bus niet. naderen. Hoewel krachtig geremd werd, kon hij een aanrijding met deze bus en met dc taxi niet voorkomen. Alle drie de voertuigen werden be schadigd. maar persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Arnemuiden VERGADERING CHR. METAALBEWERKERSBOND De C.M.B. te Arnemuiden hield de- dagen een algemene ledenverga dering, onder voorzitterschap van de heer Poortvliet, die in zijn openings woord meedeelde, dat er in de komen de winter weer vele vraagstukken en moeilijkheden besproken zullen wor den. De heer Hordijk, hoofdbestuurs lid, reikte 't gouden insigne uit aan de heer W. Janse, die de C.M.B. 25 jaar trouw heeft gediend. De avond l werd verder doorgebracht met de be handeling van de wijzigingsvoorstel len der nieuwe C.A.O. De oes'prekin- §en Werden geleid door de distrlcts- estuurder, dé heer J. Zodder. legenda MIDDELTVJRG. Heden: Bogarazaal: 3azar t.b.v, Geref. •Teugdgebouw; Kunsthandel Visser: Tentoonstelling werk Jos. van Dijk (t.m. 15 Oct.)- Schouwburg: Lucht brug naar Pimlleo (a.l.). 8 uur: Elec tro: Red River (18 J.j, 7 én 9.15 uur. Morgen: Bogardzaal: Bazar t.b.v. Geref. Jeugdgebouw: Schuttershof: Feest avond Zomeravondvoetbalcompetitie, 8 uur; Bioscopen zie lieden. Zondag: Schouwburg: 2.30 cn 8 uur; Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vrijdag, Alhambra. „Mariandel". 7 en S uur; Luxor, „The Jolson Story". 8 uur. Zaterdag, Alhambra, „Mariandel" 7 en 9 uur: Luxor, „The Jolson Story". 7 en 9 uur. Zondag. Alhambra. ..Mariandel". 3. 7 en 9 uur: Luxor. „The Jolson Story", 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2